OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drastische vergroting militaire productie Grote Drie bereiken overeenstemming over verdeling vitale grondstoffen Hoge Commissaris Kirkpatrick wijst West-Duitsers fors terecht Truman ontvouwt program voor economische mobilisatie Taak van West-Europa eveneens uitgestippeld Marinevliegtuig bij Noordwijk in zee gevallen Vijfjaren-plan j Versterking van de productieve ca- paciteit van alle vrije landen en weder- zijdse steun. Drastische beperking der stoomtractie bij de N.S.? Koreaanse strijd bij Wondjoe geconcentreerd Poesan overstroomd door vluchtelingen Vliegtuigen verongelukt; achttien doden Wol is goud in Australië Het woord is aan Belangrijke taak voor minister Stikker West-Duitse arbeiders solidair betreffende medezeggenschap Vergoeding voor destijds ingeleverde bankbiljetten Politieke commissie bespreekt resolutie voor Korea Versterking der Amerikaanse strijdkrachten Griep in België Toch koelhuisboter naar België Plannen voor nieuwe atoom- proeven in Amerika Zij proberen van twee walletjes te eten HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 158 stf Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 11 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, 12 Januari (Reuter) President Truman heeft heden het grootste gedeelte van zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse Congres ge wijd aan de middelen, waardoor de kracht van de Verenigde Staten en van de vrije naties der wereld zou kunnen worden gebruikt ter „ondersteuning van iedere militaire inspanning, welke noodzakelijk zou kunnen zijn ter vermijding van een algemene oorlog of voor het winnen van een dergelijke oorlog, indien deze zou komen". De presidentwees er op, dat tegen het einde van 1951 de uitgaven voor defensie en steunverlening aan het buitenland een bedrag van 45 tot 55 milliard dollars per jaar moeten bereiken, of ongeveer het dubbele van de huidige uitgaven. Truman waarschuwde er voor de krach ten, welke onder de beheersing staan van het Sovjet-communisme, niet te onderschat ten. De president voegde hier echter aan toe, dat de economische kracht der vrije volken van de wereld groter is dan die van hun vijanden. „Indien de landen zich militair verbin den moeten zij zich ook economisch ver binden", zeide Truman. „In dit gehele pro ces van samenwerking dient het sterkste land het meeste te doen doch ook de an dere moeten hun deel doen. Onze hulp bronnen zijn rijk doch niet onuitputtelijk. Een deel stellen wij beschikbaar aan an deren en wij ver-wachten dat zij onze hulp goed en effectief voor het gemeenschappe lijk doel aanwenden". „Waarschijnlijk zal voor de primaire veiligheidsprogramma's van de Verenigde Staten voor de strijdkrachten, voor de economische en militaire hulp aan de an dere vrije landen, voor atoom-energie en voorraadvorming en voor aanverwante doeleinden in de belastingjaren 1951 en 1952 te zamen in totaal meer dan 140 mil liard dollars nodig zijn", zo zeide Truman. Wat Europa doen moet De president voegde aan zijn boodschap een overzicht van de situatie toe van zijn raad van economische adviseurs. In dit overzicht wordt gezegd, dat de hulp aan West-Europa verband dient te houden met de behoefte aan snelle wederopbouw van de gemeenschappelijke defensieve kracht, welke behoefte voorrang dient te hebben. Dit betekent, dat van de hulpbronnen in en buiten cle Verenigde Staten een zo vol ledig mogelijk gebruik dient te worden ge maakt. West-Europa heeft na de Verenigde Staten het grootste industriële potentieel van de wereld en beschikt over meer ge schoolde arbeidskrachten dan de Verenig de Staten of de Sovjet-Unie. In de hand van een vijand zou West-Europa daarpm een formidabel hulpmiddel zijn. West- Europa kan en moet zelf het grootste deel van de hulpbronnen voor eigen herbewa pening verschaffen. In sommige landen, met name in West- Duitsland en Italië, worden de beschik bare arbeidskrachten en industriële capa citeit niet ten volle gebruikt. Evenals in de Verenigde Staten zullen in West-Europa de werktijden moeten worden verlengd en zullen er meer arbeiders ir, het productie proces moeten worden ingeschakeld, doch wederom evenals in de Verenigde Staten zullen in de West-Europese landen de hulpbronnen, nodig voor de defensiepro ductie, moeten worden verschaft door be perking van het verbruik en van de nor male kapitaalsinvesteringen. De raad van economische adviseurs van president Truman geeft voorts als zijn me ning te kennen, dat voor het bereiken van de noodzakelijke defensieve sterkte in West-Europa zowel economische als mi litaire hulp vereist is. Economische hulp voor hersteldoelein den moet volgens de economische advi seurs van Truman plaats maken voor hulp, die bijdraagt tot versterking van de gemeenschappelijke defensie, Cijfers Truman verklaarde in zijn boodschap, dat de Amerikaanse economie gezond is, en dat zij het vermogen heeft nog krach tiger te worden. Hij noemde ter staving van deze bewering de volgende cijfers: De Amerikaanse productie is thans ruim 50 hoger dan 10 jaar geleden. De agrarische productie is met 25 gestegen. Er bestaat Van de piloot is geen spoor gevonden Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier is een „Seafury" van de Marine-lucht vaartdienst bij Noordwfjk aan Zee in de Noordzee gevallen. Het toestel, een één-motorige éénper soons schroef jager, is ongeveer vijfhonderd meter uit de kust neergestort. Het werd bestuurd door de luitenant ter zee-vlieger 2d.e klasse der Koninklijke Marine-reserve F. Langenbach. Hij was ongehuwd en woonde bij het vliegveld Valkenburg bij Leiden. Volgens ooggetuigen heeft het ongeval zich als volgt toegedragen: Twee „Seafuries" kwamen uit Zuide lijke richting en vlogen evenwijdig aan de kust. Ter hoogte van Noordwijk zwenk ten zij in de richting van de zee op een hoogte van ongeveer 100 meter. Boven de zee maakten zij een bocht naar het Noor den en kwamen laag boven het water Daarbij zou de vleugel van de veronge lukte „Seafury" het water hebben ge raakt. Het toestel verdween in de golven. De bemanning van een lesvliegtuig van de K.L.M. dat boven de plaats van het ongeval vloog, heeft een vleugel in het water zien drijven. De reddingboten van Scheveningen en Noordwijk aan Zee, die terstond na het ongeluk waren uitgevaren, hebben tot het invallen van de duisternis vergeefs naar de piloot van het verongelukte toestel ge zocht. Wel zijn een vleugel en andere wrakstukken van het vliegtuig gevonden. thans werkgelegenheid voor 13 millioen mensen meer dan 10 jaar geleden. De pro ductiecapaciteit is 20 groter geworden, de capaciteit van de olieraffinage-in- dustrie 40 en de capaciteit van de elec- triciteitsindustrie 70 In de. vijf jaar se dert de oorlogsproductie werd gestaakt heeft het Amerikaanse bedrijfsleven ruim 50 milliard dollars geïnvesteerd in fabrie ken en installaties en is de productie per man-uur met ongeveer 10 gestegen. Voorts is de productie van goederen en diensten thans meer dan 10 hoger dan het jaargemiddelde van 1949. Op grond van deze factoren zeide Truman te kun nen verklaren, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat de Amerikaanse economie de vereiste grote inspanningen zal kunnen verdragen en daarbij krachtig zal kunnen blijven en krachtiger kunnen worden. De burgers van Rome waren getuige van een opzienbarend schouwspeltoen leden van de „Sacconv'-broederschap, gestoken in een pij, een gestorven medelid op diens laatste gang begeleidden. De Broederschap waarvan alleen mensen van adel lid mogen zijn, ontleent haar naam aan het woord „Sacco", dat canvas betekent; de stof, waarvan hun merkwaardige kledij is ge maakt. Er is, althans uiterlijk, enige over eenkomst met de klederdracht van de Amerikaanse Ku Klux Klan. President Truman vraagt in zijn econo- mische boodschap: n Volmacht voor het opnemen en uit- j geven van in totaal 140 milliard dollars 5 voor het lopende fiscale jaar, eindigende 30 Juni 1951, en het volgende fiscale jaar. Een verhoging der belastingen met „aanzienlijk meer" dan de in totaal 8 j milliard dollars der laatste twee belas- tingverhogingen. Een algemene verhoging van de capaciteit van de Verenigde Staten voor het produceren van staal, aluminium, l electrische kracht en andere basispro- ducten in het kader van de herbewape- j ning. S Een verhoging der productieve kracht van de Verenigde Staten in 5 jaar met tenminste 25 procent. Uitoefening van toezicht op uitvoer en toewijzingen teneinde de Verenigde Staten in staat te stellen hun aandeel te leveren in de overeenkomsten voor internationale toewijzingen betreffende doelmatige verdeling van schaarse pro- ducten. Een vermindering in het Amerikaan- jj se verbruik, teneinde de defensie-in- spanning te steunen en het prijsgeven jj van verbeteringen op het gebied van landbouw-, bedrijfs- en huishoudelijke installaties. I Een doeltreffende loon- en prijssta- S bilisatie. Een uitbreiding van de gewapende strijdkrachten met bijna 1 millioen 5 mannen en vrouwen en van het aantal arbeiders, werkzaam in industrieën jj voor de defensie met vermoedelijk niet jj minder dan 4 millioen mannen en vrou- jj wen. Dit zal betekenen, dat ook vrou- jj wen en oudere arbeiders aan het werk jj jj zullen moeten gaan. '■■■■■■■■■■■aa Kolenbesparing noodzakelijk Naar wij vernemen zijn de Nederlandse Spoorwegen voornemens het aantal stoom treinen drastisch te beperken, gedwongen door de noodzaak tot kolenbesparing. De beperkingen zouden, indien de minister raad er zijn goedkeuring aan hecht, met ingang van 21 Januari van kracht worden. Op verschillende lijnen zou het vervoer door autobussen worden overgenomen. De luchtmacht der verbondenen in Korea was heden bij het aanbreken van de dag in actie. De in West- en Midden-Korea aanvallende communistische troepen wer den uit de lucht bestookt. Lichte bommen werpers hebben de verbondenen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag gesteund en aanvallen achter de communistische linies uitgevoerd. De leiding der geallieerde luchtmacht schat dat Vrijdag bij 700 aanvalsvluchten 1300 man Noordelijke troepen gedood of gewond zijn. Reuter meldt uit Washington dat, vol gens een hoge Amerikaanse officier, de bedreiging voor de tweede Amerikaanse divisie infanterie op de rechtervleugel dei- geallieerde linie „sterk is afgenomen". Deze officier schatte het aantal Noorde lijke troepen en guerillastrijders in het ge bied van Wondjoe op twaalf tot vijftien duizend. Uit te Washington ontvangen be richten blijkt dat er ook in andere ver spreid liggende gebieden, onder meer ten Zuiden van Taedjon, guerilla-activiteit .heerst. Volgens deze Amerikaanse officier blijkt het plotselinge weer oplaaien van de acties der guerillastrijders samen te vallen met het offensief der Chinezen. Boven Natal (Zuid-Afrika) is een vlieg tuig in de lucht in brand gevlogen. Alle tien passagiers en de bemanning van twee kwamen om het leven. Het toestel ver voerde vacantiegangers, die van de kust naar Johannesburg terugkeerden. In de omgeving van Seguin (Texas) is Donderdagavond een Superfort neerge stort en in vlammen opgegaan. Zes per sonen lieten het leven. Vijf inzittenden brachten zich met een parachute in veilig heid. Bij de thans te Melbourne geldende wol- prijzen is de wolscheer van één jaar bijna evenveel waard als de totale Australische opbrengst aan goud gedurende 100 jaar. Wanneer de laatste bal wol van de scheer uit dit jaar verkocht is, zullen de schapen fokkers naar raming 508.000.000 pond ster ling hebben ontvangen. De opbrengst van de goudwinning bedraagt in een eeuw tijd 644.000.000 pond sterling. Europa heeft de leiding gegeven bij de internationale mededinging naar wol,welke werd veroorzaakt door het wereldtekort, doch de vraag werd verspreid over acht belangrijke overzeese landen. PARIJS, (Reuter). De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk hebben gisteravond in een gelijktijdig te Washington, Londen en Parijs uitgegeven verklaring bekendheid gegeven aan de overeenkomst, die zij hebben bereikt in zake de verdeling van de vitale grondstof fen, die in de vrije wereld beschikbaar zijn. Alle 18 landen van het plan-Marshall, inclusief Zweden, Zwitserland en Portu gal, die niet in de Noord-Atlantische orga nisatie vertegenwoordigd zijn, hebben deze overeenkomst aanvaard. Zowel Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, als de Engelse minister Gaitskell hebben de kleine landen de verzekering gegeven, dat hun belangen ten volle zullen worden behartigd bij deze verdeling. De overeenkomst voorziet in de oprich ting van een centrale commissie die tot taak zal hebben een vrijwillige verdeling van de strategische grondstoffen uit te werken. Volgens deskundigen zullen de volgende producten waarschijnlijk voor de voorgenomen verdeling in aanmerking ko men: papier, zwavel, wol, koper, zink, lood, nikkel, kobalt, magnesium, chroom, tin, rubber en katoen. De deelnemende lan den zijn overeengekomen, dat de op te richten organisatie in geen enkel opzicht afbreuk zal doen aan de structuur of de doelmatigheid van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. De verhouding tussen deze organisatie en de op te richten centrale commissie, die te Washington zal worden gevestigd, moet nog in details worden geregeld. Met deze regeling is minister Stikker, de president der O.E.E.S. belast. Voorstel aan O.E.E.S. Hel voorste] werd medegedeeld aan de ministers, die deelnemen aan een bijeen komst van de bestuursraad van de O.E.E.S. te Parijs. Het legt de nadruk op het be- Het bestuur van de Duitse federatie van vakverenigingen heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van de vakvereni gingen van metaalarbeiders om de eis tot medezeggenschap van de arbeiders zo nodig door middel van een staking kracht bij te zetten. De West-Duitse minister van Economi sche Zaken Ehx-hard heeft in een brief aan de leider der vakverenigingen van metaal arbeiders gezegd, dat de regering er zelfs „in de verste verte" niet aan denkt de arbeiders een aandeel in de bedrijfsleiding te ontzeggen. lang van een bestudering door de O.E.E.S. en door de Noord-Atlantische Organisatie van het vraagstuk der schaarse materialen. Het voorstel zou ook nog de volgende punten inhouden: een spoedige actie voor bepaalde niet genoemde producten, en op richting van internationale grondstoffen- groepen, waarin de meest belanghebbende producenten- en consumentenlanden ver tegenwoordigd moeten zijn. Deze groepen zouden voorstellen tot ingrijpen moeten geven ter uitbreiding van de productie, vergroting van het aanbod, het handhaven van voortraden en zouden doeltreffende distributie moeten verzekeren. Minister Lieftinck heeft aan de begro tingscommissie van de Tweede Kamer enige mededelingen gedaan over vergoe ding voor de destijds ingeleverde bank biljetten van 1000 en 500 en die van 100 en kleiner. Op 25 November 1950 waren van eerst genoemde categorie 9118 verzoeken toege wezen tot een bedrag van 25.293.500 en 7992 verzoeken afgewezen tot een bedrag van 25.843.500. Nog in behandeling waren ruim 1000 verzoeken tot een bedrag van ca. 9.000.000. Ten aanzien van de na-inlevering van de biljetten van 100 en kleiner wordt opgemerkt, dat de tot 15 Mei 1946 gebo den gelegenheid tot het aanvragen van na- inlevering leidde tot het indienen van 102.499 aanvragen. Van 15 Mei 1946 af tot heden werden nog ongeveer 9000 aan vragen ingediend, zodat in totaal onge veer 111.500 aanvragen werden ontvangen tot een totaal bedrag van omstreeks 33.000.000. Toegewezen werden 49.883 aanvragen tot een bedrag van 7.423.186, waaronder 5.060.900 van 100-biljetten. Afgewezen werden 43.188 aanvragen tot een bedrag van 10.097.186, waaronder 6.396,300 van 100-biljetten. Nog te behandelen zijn derhalve 18.000 aanvragen tot een bedrag van rond 16.000.000. Verwacht mag worden, dat vóór Juni 1951 over deze aanvragen dooi de Nedeiiandsche Bank een beslissing zal zijn genomen. Met betrekking tot de in België inge leverde oude bankbiljetten is met de Bel gische regering overeengekomen dat deze, binnen de grenzen van het ter beschikking gestelde bedrag, zal vaststellen welke ver goeding aan de in België woonachtige in- leveraars individueel zal worden toege kend. Hierbij is bepaald dat geen onder scheid gemaakt zal worden tussen Belgi sche en Nederlandse inleveraars. Vliegers van verkenningsvliegtuigen en patrouilles melden, dat de Noordelijke aan vallers in het gebied van Osan troepen samen trekken. Dit kan de voorbode zijn van een aanval langs de weg Osan-Pjong- tak-Tsjonan in Zuidelijke richting; met Taedjong als doelwit. Ook bestaat de mo gelijkheid dat de vijand een omsingelings beweging in grote stijl wil uitvoeren, met het doel de verbonden troepen in het ge bied van Wondjoe de terugtocht af te snijden. „In Poesan bevinden zich reeds een kwart millioen vluchtelingen en hun aan tal neemt per dag met vijftigduizend toe verklaarde een hoge Amerikaanse officier, hieraan toevoegend: „Het is een heel pro bleem". Zoals bekend, is Poesan de voor naamste aanvoerhaven van de strijdkrach ten der verbondenen. De Chinese en Noord-Koreaanse troe pen, die Wondjoe in het Oosten zijn voor bijgetrokken, hebben Matsjari veroverd en daarmee de hoofdweg en de spoorwegver binding van Tsjotsjon naar de Oostkust afgesneden. De strijd in het Sobaek-gebergte, waar de Amerikaanse, Franse en Nederlandse manschappen verbeten stand houden, neemt toe in hevigheid. In de afgelopen drie dagen heeft de tegenstander 3.500 man verloren. De Amerikaanse luchtmacht in Korea en Japan is met eigen censuur begonnen. De politieke commissie van de UNO heeft Vrijdag de bespreking van de Don derdag door de commissie van drie voor Korea ingediende resolutie voortgezet. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck steunde de principes waarop de resolutie is gebaseerd. Hij zei dat het Handvest de positie van de UNO ten aan zien van aggressie blijft bepalen, ook al is de UNO voor het ogenblik niet in staat collectieve veiligheid te scheppen. „Zij die inzien dat zij op grond van het Handvest verplichtingen hebben, moeten overwegen wat zij kunnen doen om zich van deze plicht te kwijten", aldus de Nederlandse afgevaardigde. Australië sprak zich ook voor de resolu tie uit. Eventueel zal dit land gaarne aan de voorgestelde conferentie over het Verre Oosten deelnemen. De afgevaardigden van Zuid-Afrika, Griekenland, El Salvador, Peru, Egypte, Ecuador, Haiti, Irak en Syrië spraken zich nog voor de resolutie uit. De Israëlische delegatie stelde voor, dat de commissie de resolutie zou aannemen en Trygve Lie zou verzoeken haar zo spoe dig mogelijk ter kennis van de regering te Peking te brengen. Israel deed dit voorstel in de vorm van een resolutie. De commissie ging daarop uiteen. Van daag zal vermoedelijk worden gestemd. Het Amerikaanse departement van De fensie heeft meegedeeld, dat het in de be doeling ligt de sterkte van de strijdkrach ten vóór 30 Juni op 3.462.205 man te bren gen. Dit is 260.000 man meer dan aanvan kelijk werd beoogd. Voor het corps mariniers zijn om te be ginnen 2.250 reserve-officieren voor ac tieve dienst opgeroepen. BRUSSEL, 13 Januari (A.N.P.) De griep heeft thans drie op de tien Belgen aangetast. In de grote bedrijven en de openbare instellingen ondervindt, het werk door de gevolgen van de epidemie een grote vertraging. De kabinetsraad, die gis teren gehouden had moeten worden, moest doordat enkele ministers met griep te bed lagen tot Maandag worden uitgesteld. In tegenstelling tot de ziekte in Engeland is de epidemie in België van een goedaardige soort. Niettemin vallen vooral onder de ouden van dagen en de longlijders vele slachtoffers. In tegenstelling tot berichten als zou België hebben geweigerd koelhuisboter uit Nederland te betrekken, deelt het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede, dat met het oog op de grote vraag naar boter op de Belgische markt enkele dagen geleden tussen de beide regeringen is overeengekomen, dat een hoeveelheid koelhuisboter van voor lopig 500 ton uit de voorraden van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel voor leve ring naar België beschikbaar wordt ge steld. Met deze uitvoer is reeds een begin gemaakt. Uit de Amstel bij de Halvemaansteeg te Amsterdam is het stoffelijk overschot op gehaald van de 8-jarige Elisabeth Droog. Dit meisje werd sinds 28 November vermist. Het was op 28 November zeer winderig en men neemt aan, dat het meisje door een rukwind in het water van de Amstel is gevallen en verdronken. Kierkegaard: Veel mensen komen aan hun le venswijsheid als schooljongens, die het antwoord uit hun reken boekje overschrijven zonder de berekening te hebben uitgevoerd. In de Verenigde Staten is men met plan nen bezig voor een nieuwe proef met atoomwapens. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft Donderdagavond be kend gemaakt, dat president Truman haar gemachtigd heeft hiervoor gebruik te ma ken van een streng bewaakt terrein van 12.950 vierkante kilometer in de buurt van Las Vegas (Nevada). Deskundigen geloven, dat men niéuwe uitvindingen heeft gedaan op het gebied van materialen, die bij het vervaardigen van de atoombom worden gebruikt. Vol gens de officiële bekendmaking zullen proeven worden genomen met „het vrij maken van kernenergie". Volgens de des kundigen zou dit eerder wijzen op proeven met een nieuw mechanisme om de uitwer king van de bom te verhogen dan op ge heel nieuwe bommen. Een mogelijkheid is, dat zuiverder plutonium of uranium zal worden gebruikt, dat sneller reageert of ontploft dan tot nog toe het geval was. Op het terrein in Nevada zal men proeven kunnen nemen zonder atoombommen tot ontploffing te brengen. "Het is mogelijk een atoombom te maken met een niet grotere explosieve kracht dan van dynamiet. BONN, (ANP). De Britse Hoge Com missaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpa trick, lieeft gisteravond West-Duitsland in scherpe bewoordingen gewaarschuwd voor de politieke instelling, die tracht Oost te gen West uit te spelen om ogenblikkelijke voordelen voor Duitsland te bereiken. Neu traliteit in het huidige conflict is volgens Kirkpatrick niet aanvaardbaar. Duitsland moet zelf beslissen, of het met de Weste lijke mogendheden wenst samen te gaan, doch neemt het die beslissing, dan zal het zich ook dienovereenkomstig moeten ge dragen. Kirkpatrick sprak de overtuiging uit, dat de Atlantische gemeenschap Europa een solide basis gaf voor hoop op de toe komst, „onafhankelijk van hetgeen Duits land zal besluiten". „Een man van Mars, die Duitse kranten zou lezen, zou de indruk krijgen, dat het Duitse volk bij iedere gelegenheid van twee walletjes wenst te eten, zowel bij Rusland als bij de Westelijke geallieerden en dat het Duitse volk geen behoefte heeft aan bijzonder vriendschappelijke betrek kingen met wie dan ook", zeide Kirk patrick. Indien West-Duitsland besluit zich bij het Westen aan te sluiten, dan moet het volgens de Britse Hoge Commissaris be seffen, „dat zulk een besluit een geheel ge wijzigde instelling in Duitsland zou eisen". „Op het ogenblik heeft het Duitse volk weinig begrip voor de opofferingen, die een bondgenootschap met zich mee brengt. Ik heb weinig tekenen gezien van openlijk Overeenkomst tegen rassenmoord van kracht geworden De internationale overeenkomst tot het tegengaan van rassenmoord, welke ten doel heeft misdaden begaan tegen op het ras of de godsdienst berustende groepen straf baar te stellen, is thans van kracht gewor den, daar zij door 27 landen is bekrachtigd. De desbetreffende overeenkomst werd 9 December 1948 door de Algemene Vergade ring der UNO goedgekeurd. verlangen om het standpunt van anderen te begrijpen, of om de Duitse politiek af te stemmen op de politiek van enige andere mogendheid. Men schenkt alleen aandacht aan het Duitse gezichtspunt. De Duitse regering ontmoet nooit critiek wanneer zij de Duitse belangen zodanig verdedigt, dat daardoor de betrekkingen met Amerika, Engeland of Frankrijk worden geschaad, wel wordt de West-Duitse regering voort durend verweten, dat zij de Westelijke mo gendheden niet afviel", aldus Kirkpatrick. Geen derde keer De populairste redevoeringen in Duits land waren volgens Kirkpatrick die welke die landen tartten, waarvan Duitslands veiligheid en voorspoed het meest afhan kelijk zijn. Kirkpatrick vervolgde: „Twee maal in deze eeuw heeft Duitsland er de voorkeur aan gegeven zich tot vijand van de gehele wereld te maken en het kan zich niet permitteren een derde maal een der gelijke fout te maken. Het moet inzien waar zijn belangen liggen". Kirkpatrick sprak voor de overzeese club te Hamburg, een stad waar, naar hij zeide, de dingen beter begrepen worden dan elders in Duitsland. Zijn onverbloem de waarschuwing heeft in de West-Duitse hoofdstad enige opschudding gewekt en wordt gezien als een reactie op de toene mende afkeer van de West-Duitse militaire bijdrage, die in de Duitse publiciteit is waar te nemen. Daarnaast is de belangstel ling in West-Duitsland voor de Russische suggestie van neutralisering van Duitsland sterk toegenomen. Kirkpatricks rede verraste de Duitse po litici in Bonn juist nadat zij het meer dan een maand durende overleg hadden geëin digd over het antwoord op het Oost-Duitse verzoek tot het openen van besprekingen over eventuele hereniging van Duitsland. Antwoord aan Grotewohl Adenauer heeft besloten geen direct ant woord te geven aan Grotewohl, doch Maandag in een verklaring voor de pers het standpunt van zijn regering bekend te maken. Wat de inhoud van de verklaring betreft wordt hier verwacht, dat deze mo gelijkheden van toekomstig overleg zal open laten en gericht zal zijn op uitstel van contact tot een conferentie der Grote Vier tot stand zal zijn gebracht. De kern van de reeds meermalen genoemde diepe Oceaandepressie lag vanmorgen voor de kust van Noorwegen. Vandaar strekt zich een langgerekte vore van lage luchtdruk uit over de Noordzee en de Britse Eilanden naar de Golf van Biscaye. In deze vore, die in diepte afneemt en tevens naar het Oosten trekt, komen buien voor, welke plaatselijk van hagel vergezeld gaan. Op de Oceaan nadert een aantal nieuwe depressies. Die, wel ke tussen IJsland en de Zuidpunt van Groenland ligt, zal morgen ook het weer in ons land beïnvloeden. OONBEWOLKT LtCHT BEW: HALF BEW. ZWAAR SEW. ©GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 8UIEN ONWEER /^temperatuur lODS.tSOaAAR '//ij BELANGRIJK '/fff N£ ERSLAG- "f' GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF M£TER PER SECONDE TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en nu en dan opkla ringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Hier en daar lichte nachtvorst, ove rigens weinig verandering in tem peratuur. 14 Januari Zon op 8.43 uur, onder 16.55 uur. Maan op 11.22 uur, onder 00.19 uur. 15 Januari Zon op 8.42 uur, onder 16.57 uur. Maan op 11.33 uur, onder 01.34 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJniuiden Zaterdag 13 Januari Hoog water: 7.43 en 19.59 uur. Laag water: 3.12 en 15.25 uur. Zondag 14 Januari Hoog water: 8.23 en 20.42 uur. Laag water: 3.52 en 16.17 uur. Maandag 15 Januari Hoog water: 9.07 en 21.35 uur. Laag water: 7.36 en 17.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1