OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westelijke landen zien af van agendapunt „V erre Oosten" Offensieve actie der verbonden troepen op West-Koreaans front Bonn laat het initiatief over aan de grote mogendheden Britten sparen kosten noch moeite voor hun militaire inspanning Melkrantsoenering in Haarlem en Omstreken Viermogendheden-conferentie alléén over Europa Peking overweegt de voorstellen der politieke UNO-commissie zorgvuldig Productie-coördinator der Atlantische mogendheden ,Vrijheid vóór eenheid' Situatie achter de UNO-linies volkomen onoverzichtelijk „Vereniging van Duitsland is nodig voor behoud van de wereldvrede Het woord is aan Kasjmir is nog steeds een geschil In Maart het proces over de roman „Dorstig Paradijs" Auto slipte en botste tegen een paal Kees van Hasselt overleden Verbruik moet met circa 50% worden verminderd HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 160 jfc' Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 13 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN, 15 Januari (United Press) De drie grote Westelijke mogendheden hebben hun voornemen, vast te houden aan het plaatsen van vraagstukken met betrek king tot het Verre Oosten op de agenda van een komende viermogendhedenconfe- rentie, opgegeven, zo wordt in Londen ver nomen. Men wees er echter op dat Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten er op zullen blijven staan dat die con ferentie zich in genen dele mag beperken tot bespreking van de demilitarisatie, maar zich dient bezig te houden met alle aspec ten van de spanningen tussen Oost en West in Europa. Verwacht wordt dat deze drie landen in de loop van deze week in gelijkluidende nota's zullen antwoorden op een Russisch voorstel over het beleggen van een vier- mogendhedenconferentie. In de loop van het weekeinde is een Brits ontwerp-antwoord naar Washington geseind. Het week slechts op ondergeschik te punten af van het Amerikaanse ont werp-antwoord dat in Londen aan het eind van de vorige week werd ontvangen. Westelijke diplomaten meenden te mo gen aannemen dat de grote drie spoedig de tekst van de antwoordnota .gereed zullen hebben en dat mogelijk al de volgende maand een viermogendhedenconferentie in Europa kan beginnen. Zoals men weet geeft de Amerikaanse regering de voor keur aan Washington als plaats van sa menkomst, maar Rusland heeft zich daar tegen verzet en de drie Westelijke mogend heden de keus gelaten tussen Londen, Pa rijs of Moskou. In Londense regeringskringen verluidt dat bespreking van problemen met betrek king tot het Verre Oosten onuitvoerbaar was gebleken. Men zei dat de drie Weste lijke mogendheden hebben ingezien dat de situatie in het Verre Oosten eigenlijk niet zonder aanwezigheid van Peking- China besproken kan worden en dat zij een strijd over de vraag wie de Chinese belangen zou moeten verdedigen hebben willen vermijden. Overigens hebben de premiers van de landen van het Britse gemenebest een aparte conferentie van de grote mogend heden over het Verre Oosten voorgesteld. Dat voorstel kan wellicht concrete resulta ten opleveren. Daarom hebben de drie Westelijke grote mogendheden stilzwijgend besloten niet verder aan te dringen op be- spreking van de situatie in het Verre Oos ten met Rusland, maar de conferentie te beperken tot Europese vraagstukken en bijvoorbeeld het probleem van de atoom energie. Uit New Delhi meldt Reuter dat de communistisch-Chinese regering de In diase regering heeft doen weten, dat het jongste plan van de UNO van vijf punten voor vrede in het Verre Oosten te Peking zorgvuldig overwogen wordt. Peking-India United Press meldt uit Londen dat er aanwijzingen zijn, dat communistisch China de voorstellen voor een oplossing van de moeilijkheden in Korea met „enig voor behoud" zal aanvaarden. Sardar K. M. Pannikar, de Indiase am bassadeur in Peking, zou Pandit Nehroe in Londen hebben laten weten, dat com munistisch China zou instemmen met vier- mogendheden-besprekingen mits men niet zou verwachten dat de Chinese troepen van hun huidige stellingen in Korea zou den terugtrekken. De Chinezen zijn klaarblijkelijk bereid Mr. Van der Goes van Naters bedankt als fractieleider der P. v. d. A. in de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft bedankt als leider van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid in verband met het rumoer, om zijn per soon ontstaan tengevolge van het inter view over Nieuw Guinea. De fractie heeft dit ontslag van haar voorzitter aanvaard. Hij blijft Kamerlid. Tijdelijk neemt de ondervoorzitter van de partij, mr. J. A. W. Burger, het leiderschap van de fractie waar. Dit maakte Kamervoorzitter mr. L. G. Kortenhorst hedenmiddag bij de aanvang van de zitting der Tweede Kamer bekend. Volgens Soekarno zal Nieuw-Gulnea op 1 Januari 1952 tot Indonesië behoren DJAKARTA, 15 Januari. (United Press) De Indonesische president Soekarno zei vandaag bereid te zijn zijn ambt neer te leggen indien het volk van oordeel zou zijn dat hij niet juist was opgetreden in zake het geschil om Nieuw Guinea. Bij een onverwachte en niet voorbereide rede op een persdiner zei de president dat indien het volk zijn redevoeringen van verleden jaar uitlegde als een belofte, dat Westelijk Nieuw Guinea op 1 Januari Indonesisch grondgebied zou zijn, hij be reid was af te treden als het volk dat zou wensen. Maar, zo zei hij verder, als het volk van Indonesië zich aaneensluit ben ik er van overtuigd, dat Nieuw Guinea Indonesisch gebied zal zijn bij het aanbreken van de ochtend van 1 Januari 1952. Hij verklaarde, dat de mislukking van de Haagse conferentie hem in een moei lijke positie had geplaatst aangezien hij altijd had gezegd, dat 1 Januari de uiter ste datum was voor de overdracht van Westelijk Nieuw Guinea. Hij voegde hier echter aan toe, dat de eis van Indonesië ten aanzien van Irian niet verzwakt was en dat Indonesië met vreedzame middelen zich bij deze eis zou houden. Hij ontkende dé berichten dat hij van plan zou zijn geweld te gebruiken om dit grondgebied in zyn macht te krijgen. de voorstellen van de politieke commissie te aanvaarden, doch niet van de commis sie van drie personen voor het tot stand- brengen van een staakt het vuren, aange zien Peking er bij blijft, dat deze com missie niet representatief is. Uit de uitlatingen in Peking blijkt, dat communistisch China zich er van bewust is dat een verwerping van alle voorstellen voor viermogendheden-besprekingen de hoop te niet zou doen om ooit in de UNO een zetel te verkrijgen en ook om Formosa terug te krijgen. De Chinese communisten menen, dat zolang de verbonden legers zich nog ergens in Korea bevinden, hun eigen onderhandelings-positie krachtiger zal zijn, dan wanneer de UNO-troepen de zee ingedreven zijn. Indiase autoriteiten wilden noch beves tigen noch ontkennen, dat zulke berichten uit Peking waren ontvangen. Zij zeiden echter, dat er voortdurend contact bestond tussen Peking en Nehroe in Londen. LONDEN. (Reuter). De Raad van plaats vervangers van het Noord-Atlantische verdrag heeft Maandag de benoeming be kend gemaakt van William R. Herod, pre sident-directeur van de „International General Electric Company", tot coördina tor van de productie voor de verdediging der staten-leden. Herod krijgt een permanente staf van internationale functionarissen onder zich, die tot taak krijgen overeenstemming tussen en wederzijdse aanpassing van de verdedigingsprogramma's der staten-leden van het Atlantische verdrag te bewerkstel ligen. Zijn benoeming volgt op Achesons voorstel op de conferentie van Brussel om ook op het gebied der productie een func tionaris te benoemen, die dezelfde vol machten als generaal Eisenhower zal heb ben op militair terrein. Commando-wisseling bij de Amerikaanse troepen in Berlijn De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal Maxwell D. Taylor, zal 1 Fe bruari Berlijn verlaten om een „bijzonder belangrijk commando in de Verenigde Sta ten" op zich te nemen, zo meldt DPA. Als opvolger wordt brigade-generaal Mathew- son genoemd. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer G. P. Luden tot Nederlands gezant te Kopenhagen. De heer Luden treedt op het ogenblik op als gezant te Warschau. Het pakhuis Jonge Jacob", op de hoek van de Lijnbaansgracht en de Slootstraat in Amsterdam, kon het niet bolwerken tegen de storm van het laatste weekeinde. De brandweer heeft de rest van de pui neergehaald. NEW YORK (Reuter) De radio stations van New York hebben een uit Osan afkomstig bericht omgeroepen, inhoudende dat de verbonden troepen op het West- Koreaanse front tot het offensief zijn over gegaan. Gemeld werd dat eenheden infan terie, gesteund door gevechtswagens, Maan dag bij het invallen van de duisternis aan vielen en ongeveer twintig kilometer in Noordelijke richting doorstootten. De aan val gaat in de richting van Seoel. Communistische troepen, die oprukken over de met sneeuw bedekte heuvels van Midden-Korea, zijn gevorderd tot op tach tig kilometer van Taegoe, waar zich het hoofdkwartier der verbonden troepen in Zuid-Oost-Korea bevindt. De Chinese en Noord-Koreaanse troepen hebben klaarblijkelijk hun frontale aan vallen op de tweede Amerikaanse divisie, die bijgestaan wordt door Franse en Ne derlandse troepen en onwrikbaar ten Zui- van Wondjoe stand houdt, gestaakt. Zij pogen nu door infiltratie in verbinding te komen met de communistische guerilla- strijders. Uit een communiqué van de marine der verbondenen blijkt, dat een hevige slag woedt te Tsjoksongni, 25 kilometer ten Zui den van de 37ste breedtegraad en on geveer zeventig kilometer ten Zuid-Oosten van Wondjoe. Gemeld werd, dat marine vliegtuigen de belegering van Tsjoksongni door de communisten verbraken pn het een reddingsconvooi mogelijk maakten de stad te bereiken, terwijl hef schroef vlieg tuigen de gewonden wegvoerden. Een vijandelijke eenheid is doorge drongen tot op vijftig kilometer ten Zuid- Oosten van Wondjoe. Een woordvoerder van de tweede Amerikaanse divisie zeide: „Het beeld achter het front is volkomen onoverzichtelijk, daar guerilla-strijders en doorgesijpelde geregelde eenheden dei- communisten het wegverkeer bestoken, dat voert door twee bergpassen ten Zuid- Oosten van Wondjoe". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Lands verdediging verklaarde Maandag te Wash ington, dat de tweede Amerikaanse divisie in Korea (en de daarbij ingedeelde Franse en Nederlandse troepen) „in het geheel geen gevaar loopt te worden afgesneden en vernietigd". De verbonden troepen hebben Zondag ten Oosten van Wondjoe het belangrijke knooppunt van wegen Jongwol heroverd. De leiding der verbonden luchtmacht meldt dat luchtaanvallen de oorzaak waren van ruim duizend man verliezen der communis ten rondom Wondjoe en 1400 in het ge bied ten Westen van Soewon, waar grote aantallen troepen door de communisten worden samengetrokken. Voorts werden 47 steden en dorpen uit de lucht aangevallen. Boven Pjongjang werd vuur van lucht doelartillerie ontmoet. Maandag is slechts een „Yak"-jager waargenomen. Het hoofdkwartier van de Zuid-Kore- aanse marine heeft medegedeeld, dat Cicero: Geen verstandig mens zal ooit zeggen, dat verandering van me ning onstandvastigheid is. BONN, 15 Januari (Reuter en ANP) Zoals reeds gemeld werd heeft de West- Duitse bondskanselier het voorstel van de Oost-Duitse premier Grotewohl, om te on derhandelen over de eenheid van Duits land, afgewezen. In een officiële regeringsverklaring zegt kanselier Adenauer dat het verlenen van persoonlijke en politieke vrijheid in de Russische zóne, plus opheffing van de „volkspolitie" vooraf moeten gaan aan ver kiezingen en eenheid voor geheel Duits land. Indirect antwoordend op een brief die hij op 30 November van de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl had ontvangen, zeide Adenauer dat zijn regering het met alle Duitsers eens is-dat alles geprobeerd mo.et wordèn om Duitse eenheid gefun deerd op vrijheid en vrede te bereiken. „Doch", zo verklaarde hij met klem, „de federale regering kans slechts met hen in discussie treden over Duitse hereniging, die bereid zijn onvoorwaardelijk een regiem te erkennen en te garanderen gebaseerd op de erkenning van de wet, een regerings vorm welke de vrijheid respecteert, de be scherming der menselijke rechten en het behoud van de vrede". De West-Duitse regering wil in de ge geven omstandigheden de eerste stap tot hereniging van Duitsland gedaan zien door de vier bezettende mogendheden en zij wenst dat deze in staat zullen zijn tot zulk een stap te besluiten. Dit wordt te Bonn gezien als de kern van dr. Adenauers ver klaring. Adenauer protesteerde nogmaals tegen de „wet op de bescherming van de vrede". Op grond van deze wet zijn vele Duitsers over de zónegrens ontvoerd. Een jongen van zeventien jaar was in de Oostelijke zóne ter dood veroordeeld, omdat hij tegen de regering aldaar gerichte aanplakbiljet ten had aangebracht. „Een gebied, waar dergelijke zaken gebeuren, kan men niet beschouwen als een land, dat bereid is vrije, eerlijke en geheime verkiezingen toe te laten. Ik hoop, dat alle vredelievende landen ons zullen steunen en dat vooral de bezettende mogendheden zullen erkennen, dat de vereniging van Duitsland nodig is voor het herstel en de handhaving van de wereldvrede", aldus Adenauer. Jacob Kaiser, minister voor zaken be treffende geheel Duitsland, zeide, dat velen, in de Westelijke zowel als in de Oostelijke zóne, hun hoop hadden gesteld óp de voor stellen van Grotewohl. „Wij zijn ons er van bewust, dat de mensen in de Russische zóne zich aan iedere strohalm vastklampen in de hoop bevrijd te worden van de nacht merrie van de dreiging uit het Oosten. Wij zullen niets nalaten dat kan bijdragen tot het herstel der Duitse eenheid, doch wij moeten er voor waken, dat niet geheel georganiseerde Zuid-Koreaanse guerilla- strijders, ter sterkte van twintigduizend man, die door scheepsgeschut worden ge steund, actief zijn in het gebied van Haed- joe, dat aan de Westkust, juist boven- de 38ste breedtegraad, is gelegen. De commu nisten hebben gepoogd het eiland Tongme, 35 kilometer ten Zuid-Oosten van Haedjoe, te veroveren. Zij werden teruggeslagen, waarbij zij zeshonderd man verloren. Nederlanders trekken terug De Amerikaanse tweede divisie heeft ge meld, dat de regimenten dezer divisie, waaronder een Frans en een Nederlands bataljon, zich Maandag langzamerhand onder dekking van vliegtuigen en artillerie hebben kunnen terugtrekken op een meer Zuidelijk gelegen nieuwe verdedigingslinie. De terugtrekking binnen enkele uren van een gehele divisie heeft zich „met de regel maat van een uurwerk" voltrokken. De drie bataljons, waaronder het Nederlandse, hebben zich het eerst teruggetrokken van de heuvel no. 247 het hoogte punt van deze stelling, die 16 dagen lang tegen een strijdmacht van meer dan 50.000 Chinezen en Noord-Koreanen verdedigd werd. Daar na volgden de andere regimenten. Volgens de laatste berichten is een pant- sergroep van de verbonden legers in Soe won. ten Zuiden van Seoel, binnengedron gen. In de stad worden thans straatgevech ten geleverd. Duitsland onder communistische invloed komt." Gelijk met de regeringsverklaring is een witboek uitgekomen van alle documenten, die betrekking hebben op de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Russische zóne. Hierin is ook de tekst van Grotewohls brief opgenomen en de „wet op de be scherming van de vrede", die zware straf fen, de doodstraf inbegrepen, oplegt aan hen die „de imperialistische regeringen van Engeland, Amerika en Frankrijk steunen". Ook de sociaal-democraten hebben Adenauer's verklaring toegejuicht. Maandagavond is te Londen medege deeld dat de premiers van het Britse Gemenebest erin geslaagd zijn de stand punten van India en Pakistan inzake het geschil over Kasjmir dichter tot elkander te brengen. Er is evenwel geen overeen stemming bereikt. In officiële Indiase en Pakistanse kringen te Londen wilde men Maandag avond op deze, in een officieel communiqué gedane mededeling, geen commentaar ge ven. Dinsdag zullen de premiers van India en Pakistan beiden een persconferentie houden waarop, naar verwachting, ook het geschil over Kasjmir zal worden aange sneden. Onze correspondent uit Londen meldt: De mislukking van de Kasjmir-bespre- kingen in Londen heeft in Londen, evenals in het gehele Gemenebest, grote teleurstel ling gewekt. Attlee en Menzies, de eerste minister van Australië, hebben al het mo gelijke gedaan om de twee partijen tot el kaar te brengen. De grootste verbittering heerst er in Pakistan, waar het conflict over Kasjmir beschouwd werd als de enige kwestie op de Gemenebest-conferentie, v/elke van werkelijk belang was. Liaquat Ali Khan aanvaardde een poli tiek risico toen hij na enige aarzeling be sloot om naar Londen te gaan in de hoop dat de kwestie-Kasjmir zou worden ge regeld. Vooral het internationale gezag van Nehroe, die op het ogenblik zulk een be langrijke rol speelt bij zijn pogingen om een verzoening tussen .Oost en West tot stand te brengen, zal als gevolg van de voortduring van het conflict ernstig te lij den hebben. Menzies heeft gisteravond nog voor de B.B.C. een pathetisch beroep ge daan op de beide partijen om tot een rege ling te komen. Hij ^achtte het Kasjmir- conflict een bedreiging van de veiligheid van de gehele vrije wereld. Na een onderzoek, dat langer dan een jaar duurde, heeft de substituut-officier van Justitie te Amsterdam, jhr. mr. A. Reigersman, de instructie tegen de schrijf ster Jo van Ammers-Kiiller gesloten. Op grond van de bijzondere wet betreffende de zuivering van kunstenaars was het haar verboden haar beroep van schrijfster uit te oefenen in de periode van 1 Juli 1945 tot 1 Juli 1951. Twee jaar geleden verscheen bij een Amsterdamse uitgever de roman „Dorstig Pararijs" van Adriaan Hulshoff. Het vermoeden werd echter ge opperd dat Jo van Ammers-Küller dit boek zou hebben geschreven. Zelf ver klaarde zij het manuscript slechts te heb ben bewerkt. Het door de Justitie inge stelde onderzoek, dat aanvankelijk tevens tegen de uitgever was gericht, is thans gesloten. Het heeft zoveel tijd in beslag genomen omdat het zich ook uitstrekte tot Curagao, waar „Dorstig Paradijs" zich afspeelt. De behandeling voor de recht bank zal waarschijnlijk in Maart plaats hebben. Handschriftkundigen zullen daar bij vermoedelijk een belangrijke rol spe len. De strijdkrachten van de Verenigde Staten hebben een nieuw anti-tankwapen gekre gen, dat in-staat is elke tot nu toe bekende tank buiten gevecht te stellen. Zelfs de reusachtige 57 ton zware Russische tank, welke een zeer dikke bepantsering heeft, moet het tegen dit wapen, dat een kaliber heeft- van 105 mm, afleggen. De nieuwe super-,.bazooka", die er uitziet als een kachelpijp, tijdens proeven in Amerika. Hier is het wapen gemonteerd op een jeep. LONDEN (Reuter). Generaal Eisenho wer heeft te Londen besprekingen ge voerd met de minister van Defensie, Shin- well, en de militaire chefs. Hij werd in kennis gesteld van een nieuw groot plan voor herbewapening van Engeland en zou geïnformeerd hebben of Groot-Brittannië meer troepen in Duitsland ter beschik king zou kunnen stellen. De legerleiding zou van mening zijn inderdaad voor nog een divisie de vierde dus te kun nen zorgen. Volgens mededelingen van de Engelse stafchefs aan generaal Eisenhower zal de Britse militaire begroting voor de volgen de drie jaar verhoogd worden tot bijna 5 milliard pond sterling in plaats van de 3.6 milliard, die werden genoemd voor het eerder aangekondigde defensieprogram. Tegen eind Maart zullen in totaal 750.000 arbeiders in de militaire productie zijn in geschakeld. De productie van tanks en vliegtuigen zal verdubbeld worden en er zullen vier nieuwe divisies worden geor ganiseerd in het volgende jaar of om streeks die tijd. Tenslotte is aan generaal Eisenhower medegedeeld, dat Engeland en de landen van het Gemenebest overeen stemming hebben bereikt over een globaal plan voor de verdediging van het Midden oosten. Waarschuwing De Italiaanse regering heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat aan ambtena ren of employés van openbare diensten, die deelnemen aan door de communisten tegen generaal Eisenhower op touw ge zette- stakingen of demonstraties, „de volle strafmaat" zal worden opgelegd. De rege ring voegde er aan toe, dat zij ook strenge maatregelen zou hemen tegen plaatselijke autoriteiten, hoofden van openbare dien sten of van particuliere instellingen van openbaar nut, die de communistische po ging om het leven in Rome op Woensdag, wanneer generaal Eisenhower verwacht .wordt, te verlammen, steunen. Op 7 Januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 16.813 barrels (2802 ton) traan. In de overeenkomsitge vangstperiode van het vorig jaar bedroeg de productie 17.116 barrels (2852 ton) traan. Voor spermolie luiden de cijfers respectievelijk 12.191 bar rels (2032 ton) en 4644 barrels (774 ton). Een dode, twee gewonden Op de rijksweg bij Hoorn is hedenmor gen een auto, bestuurd door de heer R. Vos uit Leeuwarden, geslipt, tegen een beton nen paal gebotst en omgeslagen. De 48- jarige mevrouw Vos werd uit de auto ge slingerd en zo ernstig gewond dat zij kort na het ongeluk is overleden. De heer Vos en zijn dochter liepen tamelijk ernstige kwetsuren op. Hedenmorgen is de bekende sportman C. W. van Hasselt te zijnen huize te Rotterdam op 78-jarige leeftijd overleden. Kees van Hasselt had van zijn prille jeugd af veel belangstelling voor de sport, niet alleen voor voetbal hij speelde vele jaren in de elftallen van „Sparta" maar ook voor zwemmen. Hij behoorde tot de oprichters van het Zilveren Voetbaltournooi en be kleedde de laatste jaren het voorzitterschap van de Zilveren Voetbalcommissie. De huisvrouwen in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort zullen van Maandag aanstaande af circa 50 minder melk kunnen betrekken. Dit besluit is ge nomen op een vergadering, die de melk bedrijven, de handel en de slijters gister avond in Haarlem hebben gehouden. Zie kenhuizen en zieken zullen bij de afleve ring voorrang genieten, maar de positie is zo, dat zieken toch zeker een doktersattest zullen moeten overleggen. Deze rantsoe nering zal geschieden op basis van het tot nu toe door de klant afgenomen kwantum. De rantsoenering is noodzakelijk ge worden door de hoge prijzen die betaald moeten worden voor de „vrije melk". Dit is de hoeveelheid melk, die de veehouders leveren boven de contractueel vastgestelde hoeveelheden. Aangezien deze onvoldoende zijn, moeten de melkbedrijven ter aanvul ling „vrije melk" opkopen. De prijs daar van is hoger, omdat de zuivelfabrieken, die de melk voor boter- en kaasbereiding aanwenden, zich deze wèl kunnen permit teren. Maandenlang hebben de melkbedrijven zich deze hoge kosten getroost in de hoop dat er een regeling zou kunnen worden bereikt. De consumptie-melkbedrijven zit ten in de commissies van het Bedrijfschap Zuivel echter blijkbaar in de slechte hoek en hebben met hun gering aantal stemmen weinig in de melk te brokkelen. Het is de consumptie-melkbedrijven thans onmoge lijk, zo zeggen zij, om deze hoge prijzen nog langer te betalen. Zij wijzen daarbij op het onlogische, dat in deze situatie schuilt, namelijk dat hun inkoopsprijzen niet en hun verkoopprijzen wèl aan een maximum gebonden zijn. Zij hopen dan ook vurig, dat de regering in deze onbe vredigende situatie een oplossing zal vin den. Voor de slijters, die hun omzet gehal veerd zullen zien, betekent deze maatre gel natuurlijk een grote strop. Het staat nog niet precies vast, hoe de kleinhandel de rantsoenering definitief zal regelen, maar aangezien de „contractuele melk" slechts ruim 50 van het totale verbruikskwantum vertegenwoordigt en de bedrijven slechts deze melk zullen aan kopen, kan men wel uitrekenen, dat het rantsoen een drastische beperking zal be tekenen. Ook in andere grote steden Amster dam, Den Haag, Leiden en Rotterdam hebben de melkbedrijven zich beraden over een eventuele rantsoenering. Zij zijn overal tot de conclusie gekomen dat deze in het algemeen onvermijdelijk zal zijn, wanneer de regering deze week geen op lossing brengt. Nadat een Oceaanstoring gisteren door België naar het Oosten was getrokken, begonnen boven de Britse Eilanden en ook op het vasteland van West-Europa de barometers buitengewoon snel te stijgen. Een krachtige rug van hoge druk kwam hier tot ontwikkeling, die met vrijwel constante snelheid naar het Oosten trekt en een tijdelijke weersverbeiering in onze omgeving geeft. Langs de Westflank van het hoge drukgebied voeren krachtige Zuid-Westelijke winden warme sub tropische lucht in de richting van de Britse Eilanden. Dit doordringen ver oorzaakt veel bewolking. Het ziet er naar uit, dat morgen deze warmere lucht met vrij veel bewolking en waar schijnlijk met enige regen het Zuid- Westen van Nederland kan bereiken. OONBEWOLKT 0 LICHT 9EW." <3> HALF 8EW ZWAAR BEW. GEHEELBEW SNEEÜW REGEN. MOTREGEN A HAGEL V BUIEN Tl ONWEER 1O05. ISOBAAR BELANGRIJK NEESSLAC- GEBIED CENTRA: H MOGE DRUK L LAGE DRUK SCWEIDiNGSUJN-PRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEPT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND - SNELHEID VAN VU F MgT£.R C£S SECONDE- MORGEN MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en hier en daar nachtvorst. Morgen In de loop van de dag toenemende bewolking met later in het Westen plaatselijk enige regen of motregen. Meest matige wind tussen West en Zuid en dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. 17 Januari Zon op 8.41 uur, onder 17.00 uur. Maan op 12.04 uur, onder 4.03 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 16 Januari Hoog water: 10.03 en 22.35 uur. Laag water: 5.25 en 17.54 uur. Woensdag 17 Januari Hoog water: 11.07 en 23.50 uur. Laag water: 6.26 en 18.58 uur. ■Muuiaiiiiiaii uuj

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1