OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naargeestige fluitsignalen in de nacht werken op de zenuwen der Amerikanen Grondpersoneel van Nederlands escadrille al in Noord-ierland Oud-minister ir. H. Vos treedt uit het bestuur van de Partij v.d. Arbeid India heeft goede hoop dat China vredesplannen niet zal afwijzen Verbonden troepen hernemen Soewon WOENSDAG 17 JANUARI 1951 Chinezen in Korea rukken sluipend op Nameloze ellende der bevolking wordt vergroot door het misbruiken van vluchtelingen Streven naar federale Atlantische Unie Laatste protesten van Ierse nationalisten baatten niet Mr. A. J. d'Ailly bedankt als lid Schietpartij te Soerabaja met dodelijk gevolg Stakingen in Indonesië De Franse premier naar Washington Pakistaanse premier over de kwestie-Kasjmir Eisenhower verheugd over Europese bereidwilligheid Hef woord is aan Scandinavische landen steunen Washington niet Besprekingen tussen geallieerden en Duitsers over herbewapening Maar in Amerika denkt men er anders over HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 161 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 14 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van het Koreaanse front meldt de oor logscorrespondent van het agentschap Belga: Sedert het front, dat nabij de 38ste breedtegraad was gevormd, ineengestort is, heerst in Zuid-Korea, naar het zeggen zelf van het hoofdkwartier van het achtste leger, een „vage en verwarde" toestand. Het is onmogelijk in gezaghebbende krin gen een duidelijke verklaring omtrent de voornemens van het UNO-opperbevel te krijgen. Men beperkt er zich toe te zeggen, dat het mogelijk is stand te houden op „achtereenvolgende verdedigingslinies" en men hoopt aldus tot een evenwichtige toe stand te geraken, wanneer de Amerikaan se strijdkrachten tamelijk dicht bij Poesan zullen zijn gekomen, om met man en macht het gebied rond deze stad te ver dedigen. Dan zullen de Chinese verbin- dingslinies in zulke mate zijn uitgetrokken, dat zij door het massaal optreden van de luchtmacht vrijwel onbruikbaar zullen zijn. Anderzijds hebben de Chinezen, die over slechts weinig auto's beschikken, veel minder de grote wegen nodig dan hun tegenstanders, en naarmate zij oprukken- treffen zij steeds meer Amerikaans ma teriaal aan, niettegenstaande de reusach tige vernietiging, waartoe terugtrekkende UNO-striidkrachten zijn overgegaan. Met het dagelijks rantsoen van een Amerikaan se soldaat kunnen vijf Chinezen worden gevoed. Snelle terugtochten Tot dusver verlopen de achtereenvolgen de aftochten van de troepen van generaal MacArthur geordend en zonder al te veel verliezen, want deze troepen kunnen snel ler achteruit trekken dan de Chinese in fanterie kan oprukken. Wanneer men poogt de tegenover elkaar staande legers te schatten, mag men niet uit het oog ver liezen, dat een Chinese divisie ongeveer 10.000 man sterk is, terwijl de Amerikaan se divisie uit 17 a 20.000 man bestaat. Van die tienduizend Chinezen zijn er ten minste 9000 goed opgeleid en in de strijd gestaald, terwijl er van de 17.000 man van een Amerikaanse divisie slechts 6.000 a 7.000 in de eerste linies vechten. Boven dien zijn de Chinese eenheden veel be weeglijker. Bij hun opmars worden zij steeds versterkt met guerilla-strijders en vinden zij munitieopslagplaatsen, die door de Noord-Koreanen bij hun terugtocht naar het Noorden zijn achtergelaten. De Chinezen vermijden met de meeste zorg de wegen, die al te zeer aan de aanvallen van de luchtma.cht zijn blootgesteld, en sluipen langs de bergpaden of door de rijstvelden. In sommige gevallen vermen gen zij zich met de onophoudelijk aan zwellende vluchtelingenstroom. De Amerikanen hebben er een afkeer van, zich van hun vrachtauto's en ander rijdend materieel te verwijderen. Zij zijn ook verplicht de weinig talrijke hoofdwe gen te gebruiken. Ik heb pas twee dagen doorgebracht in een infanterie-eenheid van de Amerikaanse 24ste divisie. Men voelt, dat de mannen er gebukt gaan onder een voortdurende onrust. In dit ver band dient gezegd te worden, dat het ge bruik dat de Chinezen voor hun seinstel- sel, van klaroenen en fluitjes maken zeer op de zenuwen van de tegenstanders werkt wanneer men zich 's nachts in een afgele gen streek bevindt. Voortdurend klinken er van voren en van achteren klaroengeschal en schrille fluitjesklanken, die beantwoord worden door andere fluitsignalen, gepaard gaande met schoten. Daar doemt terstond het spook der omsingeling op. De mannen zijn zo gevoelig voor dit psychologische wapen dat de Amerikanen thans ook hun troepen van klaroenen voorzien. Misbruik van vluchtelingen. Als een der belangrijkste Chinese offen sieve wapens wordt beschouwd de stroom van Koreaanse vluchtelingen, die zij voor zich uit drijven. Deze mannen, vrouwen en kinderen vormen ais het ware een soort van derde leger, dat zich verspreidt tussen beide fronten. Het is een ontzettend schouwspel, te zien hoe deze mensen, van alles beroofd, doel- en zinloos voorbij- strompelen. Zij dragen op hun rug een pak met hun laatste bezittingen en wat rijst, om toch iets te eten te hebben in een land waar letterlijk niets meer is. Sommige groepen trekken naar het Zuiden, andere hebben de richting van het Noorden in geslagen. Het is een heen en weer geloop zoals in een mierenhoop, die werd inge trapt. In het verlaten Soewon zag ik een vijf tiental verlaten en in lompen gehulde kin deren. Er woei een ijskoude wind. De kin deren leken van 4 tot 12 jaar oud. Sommi gen huilden en poogden enige beschutting te vinden, maar vergeefs. Anderen vochten wanhopig om een Amerikaans rantsoen te bemachtigen, dat door een soldaat van een vrachtwagen was geworpen. In het begin had ik de indruk, dat de Amerikanen te ruw tegen deze ellendigen optraden. Ik sprak daarover met een Ame rikaanse officier, die mij medenam naar een „check point" ergens achter het front. Een aantal Amerikaanse senatoren de Amerikaanse Senaat in te dienen, waar- heeft besloten gezamenlijk een resolutie bij in er op wordt aangedrongen dat de staten- ondertekenaren van het Noord-Atlantische verdrag bijeen zullen komen om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van het sluiten ener federale unie. Dezelfde resolutie werd een jaar geleden door twin tig senatoren ingediend. Zeven leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaarden zich be reid een zelfde resolutie bij het Huis in te dienen, hieraan toevoegend, dat nog vijftig andere afgevaardigden hun steun hadden toegezegd, indien het tot een stemming zou komen. Tijdens het eerste halfuur verliep alles schijnbaar normaal. De vluchtelingen pas seerden onverschillig en gelaten. De M.P.'s controleerden vluchtig de inhoud van hun bagage, om ze vervolgens naar een bij standscentrum te leiden. Tenslotte kwam een groepje van drie personen aan, be staande uit een man, ongeveer 50 jaar oud, een ongeveer twaalfjarige jongen en een stokoude tandeloze vrouw. Zij stonden op het punt doorgelaten te worden toen een M.P. plotseling in het pak van de oude vrouw een hard voorwerp voelde. Zij wer den terzijde gebracht en hun bagage aan een grondig onderzoek onderworpen. De uitslag van het onderzoek was als volgt: Bij de man een volledig mortier, bij de vrouw dertig granaten en het kind had zo maar 20 kg munitie bij zich. Zij werden onder bewaking naar een afgesloten ter rein gebracht, dat bewaakt werd door Koreaanse politie. Binnen de omheining zaten reeds ongeveer 30 gevangenen, vrou wen en mannen, onbeweeglijk als boeddha's. AFjnF •j VP^LT-PA TOKIO, 17 Januari (United Press) De verbonden troepen in Korea zijn aan het Westelijk front Dinsdag weer 14 kilo meter naar het Noorden opgerukt, hebben Osan en Soewon heroverd en de vijand gedv/ongen terug te trekken in de richting van Seoel dat 20 kilometer ten Noorden van Soewon ligt. De vijand verdedigde Soewon slechts voor de vorm alvorens naar liet Noorden te vluchten onder het geweld van hevige luchtaanvallen. Toen het achtste leger Soewon had veroverd had het sedert de aanvang van het tegenoffensief 20 kilo meter terreinwinst behaald. Niettemin kregen de geallieerde troepen opdracht Soewon gedurende de nacht te verlaten omdat uit de gevechtservaring is gebleken dat de vijand 's nachts bij voor keur aanvallen onderneemt op bewoonde plaatsen. Luchtwaarnemingen hebben uitgewezen dat de vijand in volle terugtocht op Seoel is. De terugtrekkende vijand werd hevig bestookt door bommenwerpers alsmede ge vechtsvliegtuigen van vliegdekschepen. Het optreden van de luchtmacht tegen de vluchtènde vijand werd slechts af en toe door sneeuw verhinderd. In Londen heeft generaal Eisenhower gisteren geconfereerd met de Atlantische Raad. Een overzicht van de deelnemers aan deze besprekingen met (van links naar rechts): C. H. Straneo (Italië), G. Petursson (IJsland), M. A. Clasen (Luxemburg), graaf Rcventlow (Denemarken)burggraaf Obert de Thieusies (België), M. D. Bryn (Noor wegen), dr. R. E. Ülrich (Portugal), generaal Eisenhower, Charles M. Spofford Amerikapresident van de Raad), Hervé Alphand (Frankrijk)jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (Nederland), L. D. Wilgress (Canada) en Sir Frederick Hoy er Millar (Groot-Brittannië) Zeven-en-zeventig manschappen van de Marineluchtvaartdienst onder commando van de luitenant ter zee Leedekerker, zijn gisteravond op de vliegbasis Eglinton in Noord-Ierland gearriveerd. Het escadrille van twaalf Firefly-jagers, waarvan zij het grondpersoneel vormen, zou heden van Valkenburg naar Noord-Ierland vliegen. Het Ierse Nieuws Agentschap meldt, dat er een sluier van geheimhouding over de aan komst lag, maar dat een hoge Britse offi cier verklaarde: „Het was natuurlijk geen feestelijke ontvangst met orkesten en zo". Het Nederlandse escadrille zal deelnemen aan oefeningen met de Britse vloot. Volgens Reuter worclen er plannen ge maakt voor een officiële ontvangst van het escadrille en zal de bevolking feestelijk heden voor de Nederlandse militairen orga niseren. Eamon de Valera, oud-premier en leider van de oppositiepartij Fianna Fail, heeft «aan het Ierse Nieuws Agentschap ver klaard: „Ik betreur zoals iedere Ier en iedereen die de rechten van kleine naties erkent, dat de Nederlandse regering zich heeft laten manoeuvreren in een positie waarin zij partij moet kiezen tegen een kleine natie die worstelt om de onafhan kelijkheid van haar traditionele grondge bied te verkrijgen. Er zijn tientallen vlieg velden in Engeland, die gebruikt hadden kunnen worden, zonder Ierland te kwetr sen. Hoewel wij officieel neutraal waren in de vorige oorlog hebben wij publiekelijk geprotesteerd tegen de Duitse inval in Nederland. Wij kunnen niet begrijpen waarom Nederland nu partij kiest tegen ons." De onenigheid in de Partij van de Ar beid over de kwestie-Nieuw Guinea heeft niet alleen geleid tot liet aftreden van jhr. mr. M. van der Goes van Naters als frac tievoorzitter in de Tweede Kamer, maar ook tot het uittreden van oud-minister ir. H. Vos uit het partijbestuur. Voorts heeft mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. In een brief aan het partijbestuur ver klaart ir. Vos dat de gang van zaken ten aanzien van Nieuw Guinea hem tot zijn besluit heeft ge noopt. „De Twee de Kamer-fractie van de partij had een standpunt ge formuleerd: over dracht van de sou- vereiniteit aan In donesië onder be paalde waarbor gen. De regering is gekomen tot een veel minder ver gaand voorstel", zo schrijft ir. Vos. „Ik heb noch bezwaar tegen het doen van het ene, noch tegen het doen van het andere voorstel, voorzover het de zelf standigheid en de verantwoordelijkheid van fractie en regering betreft, doch ik kan niet meer volgen, wanneer het partij bestuur, over deze zaak zich een oordeel vormende en naar buiten daarmede tre dende, de door de fractie aanvaarde op lossing niet kiest, ofschoon de meerder heid tegen deze oplossing geen bezwaar heeft, maar het regeringsstandpunt, zij het met de omschrijving, dat dit stand punt overdracht kan zijn, aanvaardt. In zijn brief zegt ir. Vos verder, dat door deze houding steeds meer het com promis in de regering tot standpunt van de partij dreigt te worden. Op deze wijze wordt de onmacht van de regering tot on macht van de partij. Ir. Vos zegt deze Ir. H. Vos houding niet meer tot zijn verantwoorde lijkheid als lid van het partijbestuur te kunnen dekken. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid geeft op de beslissing van ir. Vos een commentaar, waarin gezegd wordt dat toen begin December de onderhandelingen met Indonesië over Nieuw Guinea volko men vastgelopen schenen te zijn, de frac tie aan de regering kenbaar maakte ia welke richting naar haar mening nog kon worden gezocht. Noch de fractie noch het partijbestuur heeft het daarbij gegeven denkbeeld verloochend. In meerderheid achtte het partijbestuur het inmiddels aan de orde gekomen voor stel van de regering een te aanvaarden uitgangspunt voor verdere onderhandelin gen met Indonesië. Dit laat de in het voorstel van de fractie aangegeven oplos sing als mogelijkheid onaangetast. Het partijbestuur zegt het te betreuren, dat ir. Vos aan partijraad en congres de mogelijkheid onthoudt met hem van ge dachten te wisselen. Alle leden van het partijbestuur hebben ir. Vos met nadruk verzocht anders te handelen. DJAKARTA, 16 Januari. Tijdens een ruzie in het voormalige K.N.I.L.-kamp te Soerabaja heeft een Ambonese sergeant een andere Ambonese sergeant neerge schoten. De dader heeft zich onmiddellijk gemeld. De aanleiding was een persoon lijke kwestie. SEMARANG. (Aneta). De 6000 haven arbeiders van Semarang hebben het werk neergelegd naar aanleiding van een over eenkomst tussen de werkgevers en vak vereniging inzake looneisen. Er wordt ook gestaakt bij alle diensten van de BPM handelszaken en petroleum board te Palembang. De staking, die over geheel Zuid-Sumatra is uitgeroepen, om vatte alle pompstations. Naar vernomen werd, is de staking het gevolg van de mislukking in de besprekin gen inzake een loonsverhoging. Telegrammen De anti-Partitie Liga in Engeland heeft een telegram gezonden aan generaal Eisen hower, die gezegd heeft dat in het Atlan tisch pact ieder vrij land welkom is. Het telegram zegt: „Maar Ierland is geen vrij land, want het wordt ten dele bezet door een van de leden-staten van het Atlantisch pact. Daarom kan Ierland er niet aan deel nemen." De Ierse Labour-partij heeft in een tele gram, ondertekend door de vice-premier William Norton, een dringend beroep ge daan op de Partij van de Arbeid om haar invloed bij de Neederlandse regering aan te wenden, teneinde Hollandse strijdkrach ten geen Britse uitnodiging te laten aan nemen, waardoor zij gedetacheerd zouden worden in dat deel van Ierland „dat afge scheiden wordt gehouden van de rest van het land tegen de wil van de overgrote meerderheid van het Ierse volk". Het Ierse volk koestert bittere gevoelens tegen het voortduren van deze „bezetting" door de Britten van zes van de 32 Ierse graafschap pen. Het zenden van Nederlandse strijd krachten zou de Nederlandse goedkeuring van de Britse aanspraken betekenen en zou onvermijdelijk onherstelbare schade doen aan de gevoelens van warme vriendschap die het Ierse volk voor Nederland koestert, aldus het telegram. Ierse fruit-importeurs hebben inmiddels besloten voorlopig geen Nederlands fruit meer te bestellen. Er kan nu wel verwacht worden, dat ook andere Nederlandse expor teurs door een boycot getroffen zullen wor den. Het Philips-concern dat een dochter onderneming in Ierland heeft, zou als eerst volgende aan de beurt zijn. De Ierse nationalisten willen vanavqnd voor het gebouw van de Britse ambassade m Dublin demonstreren als uiting van pro test tegen het zenden van Nederlandse ma rinevliegers naar Noord-Ierland, zo meldt United Press. Dè premier van Frankrijk, René Pleven, zal óp 29 en 30 Januari te Washington be sprekingen voeren met president Truman, zo deelt het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken mede. Dit geschiedt op verzoek van Pleven. De premier wenst met president Truman en andere regeringspersonen te spreken over diverse belangrijke aangelegenheden van wederzijds belang. LONDEN (Reuter). Ook de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, heeft te Londen een persconferentie gehouden. „Het is van vitaal belang voor de wereldvrede dat het geschil over Kasjmir wordt opge lost. Er zijn thans slechts twee landen in het Oosten waar de toestand stabiel is, namelijk Pakistan en India. Zolang dit ge schil niet is opgelost, kunnen noch Pakistan noch India bijdragen tot het handhaven van de vrede in Azië", verklaarde hij. „De premiers van de Gemenebest-staten hebben voorgesteld dat hun troepen tijdens een volksstemming in Kasjmir de orde zou den handhaven. Zij zouden onmiddellijk na afloop van de stemming worden terugge trokken. Andere premiers hebben een tweede voorstel gedaan, namelijk dat de volks stemming in Kasjmir zou worden gehou den onder toezicht van een gecombineerde troepenmacht van India en Pakistan. Een derde voorstel hield in dat aan admi raal Chester Nimitz, wie door de UNO was opgedragen te pogen tussen India en Pakistan te bemiddelen, volmacht zou wor den gegeven een strijdmacht te organise ren uit inwoners van Kasjmir zelf, terwijl andere troepen in het land zouden worden ontbonden, of teruggetrokken. Al deze voorstellen zijn door mij aanvaard, doch door Nehroe verworpen," aldus de Paki staanse premier. „Onze enige hoop is thans de Veiligheidsraad". Relletjes in Italië Generaal Eisenhower heeft op een pers conferentie te Londen onder meer gezegd verheugd te zijn over de kennelijke be reidheid van regeringen en volken om de tegenwoordige Europese taak op zich te nemen. Men zou zeker slagen bij het scheppen van een militaire eenheid en slechts deze eenheid zou tot succes leiden. Eisenhower zei dat hij zich ten aanzien van zijn post niet in de eerste plaats Ame rikaan voelde. Hij was voor een twaalfde deel Amerikaan en voor een twaalfde bur ger van ieder ander pactland. Eisenhower zeide verder nog: Het enige criterium waarnaar de bijdrage van elk land wordt gemeten zij aldus geformu leerd: Wij willen naar gelang van onze grootte één man-uur meer bijdragen dan ieder ander. Wanneer wij aan die simpele stelling kunnen vasthouden, behoeven wij niet te vrezen." Relletjes. Generaal Eisenhower is gistei-avond per vliegtuig uit Londen te Lissabon aangeko men. In Italië, waar Eisenhower heden be sprekingen met de regering zal voeren, is het Dinsdag tot ongeregeldheden en sta kingen gekomen, waartegen de politie met kracht optreedt. Honderden communisti sche demonstranten zijn reeds opgebracht en in alle centra, waar heden ongere geldheden werden verwacht, zijn sterke politie-eenheden geconcentreerd. Chefs van regeringsdepartementen, van de spoorwegen en openbare werken heb ben hun personeel gewaarschuwd, dat deelneming aan door de communisten ge proclameerde stakingen tijdens Eisen howers bezoek ontslag, gevangenisstraf of boete tot gevolg kan hebben. Plaatselijke commissies van de commu nistische partij kwamen Dinsdagavond laat nog bijeen om over de heden te nemen actie te beslissen. Naar Duitsland Door de West-Duitse regeringspersdienst is Dinsdagavond meegedeeld, dat de bonds regering niets weet van een bezoek van generaal Eisenhower aan Bonn. Men acht het echter mogelijk, doch niet waarschijn lijk, dat Eisenhower te Frankfort bespre kingen zal voeren met Amerikaanse in stanties, waarbij zich dan mogelijk ook de gelegenheid zou voordoen tot een bespre king met Duitse politici, onder wie bonds kanselier Adenauer. Dr. Johnson: Wat gemakkelijk voortreffelijk. is, is zelden KOPENHAGEN. (United Press). Dene marken, Noorwegen en Zweden zuilen op dit ogenblik geen steun verlenen aan het Amerikaanse voorstel om het communis tische China als aggressor te brandmerken. Zij behouden zich een definitief besluit voor totdat de reactie van Peking bekend is op de bemiddelingspogingen van de UNO. Dit verklaarden diplomatieke waarne mers na bestudering van een communiqué, gisteravond uitgegeven door de drie Scan dinavische ministers van Buitenlandse Za ken na afloop van hun bespreking. In het communiqué wordt gezegd dat „de Scandinavische volken te zamen met andere leden van de UNO hun steun zul len blijven geven aan de pogingen om een vreedzame oplossing van dit (het Kore aanse) conflict te bereiken in overeen stemming met de principes van de UNO". BONN, 16 Januari (Reuter). Dinsdag hebben deskundigen der Westelijke geal lieerden en van de West-Duitsers opnieuw ruim vier uur beraadslaagd over het vraag stuk ener West-Duitse bijdrage aan de ver dediging van West-Europa. Het verluidt dat de West-Duitsers de geallieerden een uiteenzetting hebben gegeven van de wijze waarop hun regering zich voorstelt solda ten te werven voor een West-Duits contin gent, waarbij het, zoals gemeld, gaat om het invoeren van dienstplicht of het op roepen van vrijwilligers. Deze „technische" besprekingen zijn ge baseerd op het uitwisselen van inlichtingen. Beslissingen zullen eerst later worden ge nomen op een bijeenkomst tussen dr. Adenauer en de geallieerde Hoge Commis sie. De militaire deskundigen van beide partijen zullen op Vrijdag 26 Januari weer beraadslagen. (Reuter). De Indiase minister van Bin nenlandse Zaken, Radjagopalatsjari, heeft aan een officiële maaltijd gezegd van oor deel te zijn, dat het communistische China mogelijk het jongste vredesplan om de crisis in het Verre Oosten op te lossen niet van de hand zal wijzen. Premier Nehroe bevindt zich thans in het buiten land „voor het voeren van een heilige strijd voor de vrede", zei hij. De minister zeide geen berichten te hebben doch „in stinctief" te voelen, dat Nehroe een moei lijke strijd zal winnen. Men is over een critiek punt heen geraakt, zei hij. „Ik ge loof niet, dat China de rampspoedige fout zal begaan de uitgestoken hand van vriendschap en samenwerking niet te be grijpen". Een staken van het vuren in Korea zou te Londen niet beschouwd worden als ab solute voorwaarde voor onderhandelingen, aldus wordt uit Britse bron vernomen. Er zouden schikkingen zijn getroffen om te- gelijktijdig met een staken van het vuren een vertegenwoordigende commissie van de betrokken Grote Vier te doen bijeen komen om onderhandelingen te beginnen. Een woordvoerder der UNO heeft Reuter medegedeeld, dat de Indiase premier Nehroe vandaag te Parijs met de secreta ris-generaal der UNO, Trygve Lie, zal beraadslagen over de internationale toe stand. In Franse kringen meent men dat de besprekingen tussen Pandit Nehroe en Trygve Lie in hoofdzaak zullen gaan over de pogingen van India om de vrede in het Verre Oosten te herstellen. Trygve Lie heeft Dinsdagavond met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, beraadslaagd. Amerikaanse manoeuvre Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag echter te Washington verklaard, dat de Chinese communisten de strijd moeten staken voordat de Verenigde Sta ten zouden deelnemen aan een conferentie over Korea en het Verre Oosten in het algemeen. Als China het plan tot het staken van het vuren in beginsel zou aannemen, doch onaanvaardbare voorwaarden zou stellen, „zouden de Verenigde Staten niet gebon den zijn door hun aanvaarding van de re solutie tot het staken van het vuren vo rige week in de politieke commissie", zo verklaarde hij. Dean Rusk, de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, heeft Dinsdag In de Se naatscommissie voor Buitenlandse betrek kingen verklaard, dat Amerika voor de resolutie tot het staken van het vuren in Korea heeft gestemd in de mening, dat China deze zou verwerpen, zo wordt in Washingtense kringen vernomen. Volgens een bron, die in nauw contact staat met de commissie, zijn functionaris sen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken van mening, dat een verwerping van de resolutie door China de Amerikaanse actie in de UNO om China als aggressor te brandmerken zal steunen. Sommige Senatoren merkten op, dat de Verenigde Staten in een moeilijke positie zouden geraken als het voorstel door China werd aanvaard. O ONBEWOLKT 0UCHT 3EW. HALF;8EW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MiST' SNEEUW REGEN 4 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ONWEER GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -FRONT-TUS5EN* LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- iEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VU F METER PER SECONDE Het binnendringen van de warme lucht uit het Zuidwesten gaat gepaard met flinke regenval over een groot gedeelte van West-Europa. (Zie het regengebied op het weerkaart je). Terwijl de depressie in de buurt van IJsland zich geleidelijk naar het Oosten uitbreidt, nadert over New Foundland een nieuwe storing. Deze ontwikkeling betekent, dat het vandaag begonnen zachte weer met af en toe wat regen of motregen zal blijven aanhouden. ZACHT WEER Verwachting, meegedeeld door het' K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Langs de kust af en toe harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. 18 Januari Zon op 8.40 uur, onder 17.02 uur. Maan op 12.28 uur, onder 5-16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Januari Hoog water: 11.07 en 23.50 uur. Laag water: 6.2ö en 18.58 uur. Donderdag 18 Januari Hoog water: 12.22 uur. Laag water: 7.38 en 20.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1