r Tegenstellingen en verdeeldheid ook in de partijen zelf Regering moet het volk inlichten over de ernst der situatie Viermogendheden-conferentie Radio geeft Donderdag R 12 Wereldnieuws j RHEUMATIEK WOENSDAG 17 JANUARI 1991 IN DE WERELDPOLITIEK M. DOUWMA ZOON TWEEDE KAMER Eisenhower naar Italië „Idealist" wordt om zijn puur-christelijke opvattingen, op de zwarte lijst gezet Motie van de P. v. d. A. tegen samenwerking met Spanje PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDB Heringa Wuthrich Menten kan niet worden uitgeleverd Op grond van de wet Faillissementen Surséance van betaling 2 De drie Westelijke mogendheden, die ge meenlijk als de „grote" worden aangeduid Engeland, Frankrijk en Amerika heb ben heel wat moeite met het formuleren van hun antwoord aan Moskou inzake de voorgenomen viermogendheden-conferen tie. Zij zijn nog steeds niet gereed, doch volgens de laatste berichten mag worden aangenomen dat het er deze week van ko men zal. Het is overigens niet moeilijk te begrijpen dat de opstelling van dit ant woord veel voeten in de aarde heeft: In de eerste plaats vereist de politieke situatie op het ogenblik de uiterste voorzichtigheid, ook wat woorden betreft, en bovendien lopen de Westelijke mogendheden met een tegenpartij als Moskou altijd gevaar dat zij met hun antwoord de nauwelijks nog ver borgen vijandigheid aanwakkeren. Maar de voornaamste reden waarom het zolang duurt eer een drietal gelijk luidende nota's naar Moskou kan worden gezonden zal wel moeten worden gezocht in het feit, dat de drie Westelijken het over de draagwijdte van hun antwoord onder ling niet eens kunnen worden. Nu de Sovjet-Unie zich op het standpunt heeft gesteld dat een eventuele vier- mogendhedenconferentie zich alleen met Europese aangelegenheden mag bezig hou den, was al dadelijk een strijdpunt: Moeten wij daaraan toegeven of niet? Volgens de laatste berichten uit de verschillende hoofdsteden is men tot de conclusie geko men, dat. dit Russische standpunt, hoe Rus- sisch-recalcitrant het ook lijkt, inderdaad reëel is. Want hoe kunnen vier mogend heden als Rusland, Amerika, Frankrijk en Engeland beslissingen nemen over een on derwerp als het Verre Oosten met zijn tal rijke gevaarlijke en reeds tot oorlog aan leiding gegeven hebbende problemen, ter wijl de grootste mogendheid van het Verre Oosten, China, er niet bij is? De Westelij ken hebben, volgens officieuze mededelin gen, dit ingezien en zullen accoord gaan met een conferentie over Europa alleen, terwijl zij in stilte hopen dat de problemen van het Verre Oosten intussen nader tot een oplossing zullen komen door de be moeiingen van de „bemiddelaars" in de UNO, van wie de leden van het Britse Ge menebest reeds concrete voorstellen heb ben gedaan. Het aanvaarden van deze beperking ten aanzien van de agenda der komende vier- mogendhedenconferentie zal ongetwijfeld een storm van protest doen opsteken in de Verenigde Staten, waar de regering van Truman op het ogenblik te kampen heeft met een steeds sterker wordende druk van republikeinse zijde tegen welke houding van vredelievendheid dan ook. Het feit dat de Westelijke mogendheden blijken in te zien, hoe communistisch China een factor in de wereldpolitiek geworden is die te enen male niet meer kan worden ge negeerd, noch naar hun hand gezet, is een bewijs voor hun besef voor de werkelijk heid een werkelijkheid die helaas niet bemoedigend moge zijn voor de toekomst van de positie der Verenigde Staten in het bijzonder en de Westelijke mogendheden in hei algemeen, doch niettemin de enige basis kan vormen voor een vergelijk. Wanneer men, zoals sommige republi keinse voormannen in Amerika, de stelling huldigt dat men liever een oorlog voert dan die werkelijkheid te aanvaarden, komt de ADVERTENTIE OVERHEMDEN MET VASTE BOORD 10.75 - twee stuks 20.— 13.75 - twee stuks 25. in kleuren wit, beige, grijs, bleu en groen. Koop ze nu reeds voor de zomer Gen. Cronjéstraat 42 - 44 Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Kamer muziek. 11.45 Indrukken van een reis naar Rome. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.45 U kunt het ge loven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Bariton en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Strijkorkest. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Dansorkest. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Zang en piano. 19.45 Economische causerie. 20.00 Radioschaakwedstrijd NederlandNoorwe gen. 20.06 De groeten van nuchteren. 20.20 Omroepkoor. 21.05 Hoorspel. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12-30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.45 Platen. 14.00 Promanade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Causerie. 19.40 Radiokrant. 22.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbou wers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Symphonie-orkest. 14.30 Piano. Voor de de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Syn dicale kroniek. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse volks liederen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws, 23.05—24.00 Platen. vraag naar voren of die oorlog dan zonder enig risico het herstel van die machtspositie belooft. Dat. is blijkbaar, waar Truman en zijn regering aan twijfelen. Die twijfel voert Washington met enige tegenzin op het pad der onderhandelingen. Men kan zich overigens voorstellen hoe deze tegenzin gevoed wordt, nu van de zijde der communistisch-getinte mogend heden een houding wordt aangenomen als of zij door het forceren van de Koreaanse oorlog en de Duitse impasse diplomatieke overwinningen hebben behaald. Op dit mo ment is de situatie op de wereld blijkbaar zo, dat de Sovjet-Unie en haar bondgeno ten zouden kunnen bewijzen wat zij bewe ren, namelijk dat zij de vrije wereld niet bedi-eigen doch slechts de erkenning van hun rechten in Azië en elders eisen. Zij zouden thans die rechten grotendeels kun nen verkrijgen, wanneer zij met tact en zonder provocaties tewerk gaan. Aan de andere kant is er nog steeds de mogelijkheid dat de Amerikaanse republi keinen zullen trachten de politiek van Tru man te doorkruisen en zodoende een desnoods met geweld handhaven van de oude toestand zullen forceren. In dat geval behoeft men van de komende viermogend heden-conferentie niet veel goeds te ver wachten. Er is echter een andere factor, die mee speelt en die niet van gering belang is. Dat is de stemming in Europa. Niet zonder reden zijn de republikeinen in Amerika zo afkerig van steun aan Europa en het zen den van Amerikaanse troepen naar het oude werelddeel. Want zij beseffen dat in hun politiek de politiek om een oorlog te riskeren Europa geen rol meer spelen kan. In een spoedige oorlog zou Europa weerloos zijn, niemand behoeft daaraan te twijfelen. Europa zelf weet dat, men maakt zich hier geen illusies over de mogelijkheid om een Russische opmars te stuiten voor de Pyreneeën en de Noordzee. Daarom wenst Europa, met Frankrijk aan het hoofd en Engeland aan zijn zijde, het uiterste te doen om een vergelijk te vinden. Het wil de problemen van het Verre Oosten met werkelijkheidszin zien opgelost en het wil de grote mogendheden over de problemen van Europa doen onderhandelen. Onze vertegenwoordigers in de UNO hebbén, evenals die van Frankrijk, de an dere Beneluxlanden en Engeland, ronduit de mening verkondigd dat Amerika zijn verhouding tot China moet wijzigen en het regiem van Peking een plaats in de UNO moet toestaan. Zij zien dat als een werke lijke afbreuk aan de Russische argumen ten. Zij hopen bovendien op een resultaat van de viermogendheden-conferentie, dat de kwestie-Duitsland zonder oorlog uit de wereld zal helpen. Zij wensen geen oorlog als die vermij de- lijk is. Waarom zouden zij? J. L. In Tilburg zal een monument opgericht worden als herinnering aan de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene". De maquette van het monument, dat ontworpen is door de Haagse beeldhouwer Albert Termote. (Van onze correspondent te Rome) Het bezoek van Eisenhower aan Italië, dat vandaag zal plaats hebben, heeft op nieuw de tegenstellingen in dat land scherper vormen doen aannemen. Ook in de partijen zelf is men niet eensgezind ten aanzien van de situatie. Er is enige verdeeldheid te constateren in de Italiaan se christelijke democratische partij. Een groep van die partij verwijt haar eigen coalitie regering gebrek aan energie in de strijd tegen de sociale misstanden. Gron- chi, voorzitter van het parlement en een der weinige persoonlijkheden in de massa der ruim driehonderd katholieke Kamer leden, is de leider van die min of meer socialistische groep. In een bijzondere zit ting der katholieke Kamerfractie heeft hij dingen gezegd, die geweldige opschudding teweeg hebben gebracht. Hij critiseerde genadeloos de economische en sociale poli tiek der regering en wees er op, dat de arbeidersstand „die helaas heel weinig vertrouwen koestert in deze regering", niet bereid is offers te brengen voor het behoud van de bestaande toestanden: „Zo lang er geen ingrijpende veranderingen komen en de industriëlen niet gedwongen worden tot groter sociale rechtvaardigheid, hebben wij het recht niet van de arbei ders veel te verlangen". Wat de laatste maatregelen op economisch gebied betreft (gedwongen opgave van alle voorraden in winkels, werkplaatsen of opslagplaatsen aanwezig), deze noemde hij meer ge schikt om paniek te verwekken dan om de economische krachten van het land doel bewust op één punt te richten. „Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat op een zo delicaat ogenblik de bui tenlandse politiek van Italië in handen moet zijn van een man als graaf Sforza, een persoon zonder enige aanhang in het land, en hetzelfde geldt voor de minister van Defensie, Pacciardi", zeide hij. Wat Gronchi en velen met hem aan Sforza vooral verwijten is, dat deze vaak meer de belangen van Amerika schijnt te behartigen dan die van Italië. Toen op aandrang van Sforza en De Gasperi het Italiaanse parlement het vredesverdrag heeft geratificeerd, kregen de afgevaar digden te horen, dat wanneer zij nu deze bittere pil maar op beminnelijke wijze wisten te slikken, zij de gelegenheid open den voor Amerika en de andere geallieer den om Italië tegemoet te komen. Het lid maatschap van de UNO kon niet uitblij ven en zeker zou men na zulk een bewijs van goede wil een gereed oor vinden bij de verdediging der Italiaanse belangen in Afrika. Niets is daarvan terecht gekomen. Nog steeds is Italië buiten de UNO. Noord-Afrika ging verloren zonder dat Sforza zijn „vrienden" in het buitenland kon overtuigen van Italië's goed recht op die voor-fascistische bezittingen. En nu het tussen Washington en Tito steeds meer koek en ei wordt, is ook de kans op te rugkeer van Triëst binnen de Italiaanse grenzen geringer dan twee jaar geleden. Misschien kan men Gronchi en de zij nen van opportunisme verdenken, doch dat kan men het r.k. Kamerlid Gfordani zeker niet.. Deze idealist, oud-leerling van de Amerikaanse Columbia University, tot 1945 verbonden aan de Vaticaanse biblio theek, is van mening, dat sterke bewape ning oorlog betekent. Hij wil met de com munisten praten en ijvert'voor Italiaanse bemiddeling tussen Washington en Mos kou. Hij wordt toegejuicht door sommige van zijn partijgenoten, maar veel meer door de communisten. Toen een Engels journalist hem vroeg, of hij meende, dat men de beloften van communistische zijde mag vertrouwen, had hij een roerend ant woord: „Voor mij is een communist een mens, die heel bang is dat zijn kinderen ergens op een slagveld zullen vallen, pre cies als u en ik". Even later hoorden wij: „Juist als Christen moeten wij de com munisten, al zijn zij in de ban, meer liefhebben. Er was Christus meer gelegen aan het ene verdoolde schaap dan aan de hele rechtvaardige kudde". Of ook: „Oor log wordt geboren uit angst en wantrou wen. De mensen moeten leren hun weder zijdse angst te overwinnen en meer ver trouwen in elkaar te stellen. Daarmee leggen wij een steviger basis voor de vrede dan wanneer wij oorlogstuig gaan maken ten koste van het bord soep van de kleine man". Natuurlijk verwijt men deze idealist, dat hij door zijn talrijke toespraken en ge schriften de communisten een dienst be wijst en inderdaad wordt hij te Moskou en in de Balkanlanden door de radio sprekers aangehaald. Het gevolg is, dat er reeds stemmen opgaan om hem uit de christelijk-democratische partij te zetten. Naar onze mening zou men goed doen zijn woorden eens te overdenken. Lopen wij niet werkelijk gevaar een oorlog te zien ontstaan alleen uit angst en wantrouwen? Aan het begin van de eerste vergadering der Tweede Kamer in 1951 las voorzitter Kortenhorst een brief voor van jhr. mr. M. van der Goes van Natei-s, waarin deze mededeelde, als voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid te zijn afge treden. „Er is om mijn persoon als fractie leider enig rumoer ontstaan in verband met een interview, dat ik op 3 Januari aan de pers heb verleend en dat ik, omdat het mijn opvattingen niet zuiver weergaf, na mijn terugkomst heb moeten rectificeren. Om de persoon van een fractieleider mag geen rumoer ontstaan. Dit schaadt het mo rele gezag waarmee hij in een parlemen taire democratie in en buiten de Kamer behoort te zijn bekleed. Ik heb hieruit de consequentie getrokken en treed terug als voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid", zo schrijft de heer Van der Goes van Naters. Voorts deed de president mededeling van een Britse uitnodiging tot een bezoek van leden der Eerste en Tweede Kanier aan het Engelse par-lement in Februari. De delegar tie zal nader worden samengesteld. Een twaalftal sprekers voerde gisteren het woord over onze buitenlandse politiek. Het vertrouwen in de U.N.O. bleek door het optreden in Korea gegroeid, al stond bijvoorbeeld de heer Schmal (C.H.) nogal gereserveerd tegenover Lake Success, waar de kleine volken hun standpunt om zichtig moeten bepalen tussen de twee machtige blokken, die daar hun kampplaats vinden, aldus spreker. Mejuffrouw Klompé uitte namens de K.V.P.-fractie haar ont stemming over de wijze, waarop de Ambo- nese kwestie in de Veiligheidsraad behan deld werd. Met de politiek in Korea waren allen, behalve de heer De Groot (Comm.) het eens. Daar doen tegenslagen en zelfs even tuele fouten niets aan af, aldus de heer Bruins Slot (A.R.). De heer Kort hals (V.V.D.) zinspeelde op die eventuele fouten en vroeg, welke waarborgen er zijn tegen een eigen politiek, die MacArthur daar wel eens kon voeren. Ook critiseerde deze spreker het, dat kolonel Den Ouden achteraf om wollen sokken en handschoe nen had moeten vragen voor het Neder landse detachement in Korea. De Chinese aggressie op het Oost-Azia tisch oorlogstoneel staat vast. constateerde de heer De Kadt (Arbeid). Hij betwij felde. of die aggressie zou zijn uitgebleven, als Mao-China ware erkend en toegelaten tot de U.N.O. De kern van verzet tegen het communisme moet in Europa liggen, aldus spreker. Deze overweging leidt misschien tot een tijdelijke terugtocht in Azië, wat niet wil zeggen een capitulatie voor de Chinees-communistische aggressie. Evenals Japan na zijn veroveringen zal ook China worden verslagen, zei de heer De Kadt. Voor de Westelijke staten gaat het om een gemeenschappelijk vallen of blijven staan, concludeerde de heer Bruins Slot. Daarom moeten we de Noord-Atlan tische samenwex-king uit alle macht bevor deren. Hiex-voor is echter de Europese een wording onontbeerlijk. Spreker verweet minister Stikker, dat hij dit niet voldoende had ingezien. Divex-se sprekers gingen op de West- Europese intregx-atie in. De heer Serra- rens (K.V.P.) hield daai'bij vast aan een vooxigaaix op de weg van Straatsbui-g, des noods zonder Engeland en de Scandinavi sche landen, die ieder boven-nationaal gezag afwijzen en ten hoogste bereid zijn tot intergouvernementele samenwerking. De heer Ruygers (Arbeid) daarentegen vond, dat men zich bij de ontwikkeling van de Raad van Europa niet moet blind staren op de juridische vormgeving. Het komt maar aan op de economische en sociale eenheid. Dit gaat niet zonder Engeland, waarmede wij door nauwe banden zijn ver bonden. ADVERTENTIE Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit. Bijzonder aangenaam is het feit, dat de tabletten practisch smakeloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid - zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be- wezen, in kaarverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogistem Deze spreker was het eens met de heer Bruins Slot en mejuffrouw Klompé, dat de regering het volk meer moet doordringen van de ernst der situatie. Slechts gx-otei"e productie en versobering kunnen ons in staat stellen, aan de grimmige werkelijk heid het hoofd te bieden. Wij moeten ons daarbij meer op het continent dan op de Angelsaksische mogendheden oriënteren, vond de heer Schmal. Mejuffrouw Klompé wilde van ons volk nog grotere offers vragen ten bate van de Eux-opese eenheid. Als er bijvoox-beeld een bovennationale samenwerking op textielgebied zou komen, die bij ons tot werkloosheid zou leiden, dan moeten wij dit offer brengen en de over tollige arbeiders maar omscholen, zo meen de zij. Mejuffrouw Klompé is van oordeel, dat ons volk er behoefte aan heeft te vernemen hoe groot het gevaar is waarin we ons be vinden. Ons volk is nuchter en zal zich er beter bij bevinden, wanneer het op de hoogte is. De instelling moet aldus worden, dat men niet slechts het eigen belang in het oog houdt, maar ook het belang van anderen. Zii hoopte, dat de minister nadere mededelingen zal kunnen doen over de situatie in het Verre Oosten en het te vol gen beleid. De heer Roelvink (K.V.P.) was min der tot verdere offers bereid terwille van meer Europese eenheid. Hij signaleerde de Duitse actie tegen het door de Nederlandse staat inbeslagnefixen en vex-kopen van Duits grondbezit binnen ons tex-ritoir. Een dertig tal leden van de „Bundesrat" wil nu een wetsontwerp indienen, waarbij de Duitse staat gemachtigd wox-dt om als représaille de Nederlandse landerijen op Duits grond gebied te confiskeren. Dit is al heel on rechtvaardig, vond spreker, daar de Neder landse maatregel een onderdeel was van de algemeen door de geallieerden .gehuldigde rechtsregel, om althans iets terug te krij gen voor de schade, door Duitsland bij ons aangericht. Ook de heer Serrarens (K.V.P.) vond dat de offers ten bate van de samenwer king niet uitsluitend van één kant kunnen komen, toen hij wees op het probleem der grondstoffen-verdeling. Met de deelneming van Duitsland en Spanje aan de West-Europese vex-dediging stemde men thans grotendeels in. Alleen de heer Burger (Arbeid) keerde zich fel daartegen en diende een motie in, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de gewijzigde regex-ingspolitiek jegens Madrid, zonder dat daarin ons parlement was ge kend. Met de erkenning van de Chinese volks regering door ons land kon de heer Kort hals (V.VD.) accoord gaan. Sprekende over Korea achtte hij het van primair be lang het conflict te localisex-en. De zwakte van de democratie is, zo zeide spx-eker, dat haar belagers misbruik maken van haar vrijheid. De democratische defensie komt moeilijk op gang. Bovendien heeft men te kampen met oorlogsmoeheid. Spreker keur de de x-ceds gedane stappen goed, met name de benoeming van de Atlantische opper- bevelhebber. Hij bepleitte de vorming van een Europees leger als onderdeel van de Atlantische defensie. Ook op economisch gebied, bij voorbeeld ten aanzien van de grondstoffenpositie, vreesde hij een Angel saksische hegemonie en een afbreken van de liberalisatie. Over het algemeen, behoudens de hier weergegeven critiek, kon men het beleid van minister Stikker waardereen. De heer De Kadt (Arbeid) prees de reorganisatie van het depax-tement, doch vond die niet voldoende. Hij miste een altijd aanwezige leiding, die bij ontstentenis van de minister niet gevonden wordt in de huidige bepex-k- te taak van de staatssecretax-is. De Kamer commissie moet op ieder gewenst ogenblik contact met de regex-ing kunnen hebben. De heer Oud (V.V.D.) was niet erg te spreken over de gang van zaken bij de kwestie van het Rijn-Moerdijkkanaal. Hij vroeg publicatie van het rapport-Van Steenberghe-Cauwelaert. De economische Benelux-Unie mag niet afhankelijk zijn van de oplossing der kjxnalenkwestie, gelijk de Belgen willen, aldus mr. Oud, maar eerst dient de unie een feit te zijn, waarnn wij binnen die unie naar een oplossing moeten streven. Tenslotte sprak de heer We 11 e r (K.N. P.), die de ox-ganisatie der V. N. een gevaar achtte voor het ontstaan van een werke lijke rechtsgemeenschap. Ten aanzien van de hei-bewapening der West-Europese lan den zeide hij, dat men over bewapening van Duitsland moet gaan spreken als men veertig divisies achter de hand heeft. De beslissing van de U.N.O. inzake Spanje, welke in 1946 was genomen, noemde de heer Weiter een fout. Om één uur 's nachts kreeg minister Stikker het woord. Hij verzocht zijn rede Donderdagmiddag te mogen uitspreken. De vergadering werd daarop tot hedenmiddag 13 uur verdaagd. 48. Men zal zich kunnen voorstellen, dat de snelheid waarmee Memo de formulieren had ingevuld, de opmerkzaamheid der ambtenaren had getrokken. De heer P. J. Krukkenreuk overwon zijn schroom en kwam te voorschijn, en zijn chef verhief zich zelfs van zijn schrijftafel om het bin nengedrongen monster in ogenschouw te nemen; en deze kans greep Panda aan om de bijzondere kwaliteiten van het Mecha nisch Memorandum duidelijk te maken. „Dit apparaat," zo zei hij, „zou ingevoerd moeten worden bij het onderwijs en bij de beoefening van de wetenschappen, en daarom heb ik hem hierheen gebracht. U moet hem eens leren kennen! Hij kan rekenen en hij onthoudt alles en hij maakt nooit fouten. Dat is geweldig, nietwaar „Dat is.... dat is.... ontzéttend!" zei de chef, geheel ontdaan. „Stel je eens voor, dat die apparaten algemeen werden! Dan zouden we alle schoolmeesters kunnen ont slaan! Wat een werkloosheid! Stel je voor! leder kind zijn eigen machinealles onthoudenrekenen.geen fouten. „Ja maar dat is toch prachtig?" vroeg Panda. „Het is vreselijk!" jammerde de chef. „Onze hele nationale rode-potloden industrie rust op de fouten die aangestreept moeten worden! Wat zou daar van terecht moeten komen.ik mag er niet aan dén hen„U begrijpt het niet!" hield Panda vol, „Dan zal ik u eens iets anders laten zien!" Dolle hond. De Amerikaanse filmspeler Orson Welles is tijdens een nachtelijke wandeling in Rome door een dolle höhÜ gebeten. Een politie-agent, die even- eens gebeten werd, heeft het dier neer. geschoten. Beiden hebben zich onder behandeling moetetx stellen. Te koud. G. B. Sliaw heeft een toelage van 500 pond sterling per jaar aan zijn secretaresse Blanche Patch nagelaten, Zijn huis heeft Shaw haar eveneens ter beschikking gesteld, doch dit aanbod heeft zij afgewezen, omdat het daar „veel te koud" is. Uranium. België, welks gebied in de Congo het grootste percentage van de wereld, productie van uranium levert, heeft besloten een commissax-ls voor de atoomenergie te benoemen. Deze post zou zijn aangeboden aan de Belgische afgevaardigde in de trustschapsraad van de UNO, Pierre Ryckmans. Aan de haal. De Franse autoriteiten ta Berlijn hebben bekend gemaakt, dat een Russisch sti-aalvliegtuig Maandag per vergissing op het West-Berlijnse vliegveld Tegel (in de Franse sector) landde. Toen de piloot zijn vergissing ontdekte, steeg hij onmiddellijk weer op. Explosie. Te Venetië is op een tankboot, die gerepareerd werd, een hevige ont ploffing voorgekomen waardoor 50 ar. beiders in het water geslingerd werden, Vier arbeiders moesten naar het zie kenhuis ovex-gebracht worden. Er was gelukkig geen olie meer aan boord. Staking. Ongeveer 2.000 witkielen en vrachtrijders uit de Londense goede ren-stations zijn in staking. Maandag nam de staking een aanvang in twee stations. Zij breidde zich in de loop van de nacht tot de andere uit. Griep. Ook in lei-land heerst een griep, epidemie, vooral in Ulster, waar alleen al in Belfast 34 personen aan deze ziekte zijn gestorven en bovendien nog 24 per sonen aan longontsteking. Te Dublin zijn talrijke scholen gesloten. Weigering. Perzië overweegt zijn lidmaat schap van de wereldbank op te zeggen, zo wordt te Teheran vernomen. De reden zou zijn de beweerde weigering van de wereldbank om een lening van 8 millioen dollars te verstrekken voor herstel van de havens Bushir en Kho- ramshahr aan de Perzische Golf. De Perzische regering heeft haar vex-tegen- woordigers bij de wereldbank verzocht te ondex-zoeken, of de lening- inderdaad is geweigerd, en bij bevestiging mede te delen, dat Perzië zioh heeft teruggetrok ken. Invitatie. Maarschalk Tito, het Joegoslavi sche staatshoofd, heeft Westelijke mili taire attachés uitgenodigd voor bijwo ning van de van 21 tot 24 Januari „ergens in Joegoslavië" te houden manoeuvi-es van zijn bergtroepen. Het is voor het eerst sedert de oorlog, dat een dergelijke uitnodiging gedaan is, Volgens Westelijke waarnemers weer spiegelt deze uitnodiging een verlangen naar nauwer militair contact met het Westen. De attachés is verzocht in uniform te verschijnen. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS De Officier van Justitie bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft ons gistermid dag in een ondei-houd verklaard, dat naar zijn mening de door de Poolse regering ge vraagde uitlevering van P. N. Menten niet kan worden toegestaan. De bepalingen van de Uitleveringswet verzetten zich hiertegen. Ter rechtzetting van een reeks onjuist heden in een in het dagblad „De Telegraaf' verschenen commentaar, zette mr. Van der Valk Bouman uiteen, dat het initiatief in deze kwestie niet van het Openbaar Mini sterie in Haarlem is uitgegaan, doch van de minister van Justitie. Deze immers heeft via de procureur-generaal te Amstex-dam het advies van de Haarlemse rechtbank in gewonnen. Het is de taak van de Officier om binnen drie dagen na deze aanschrij ving te requirex-en dat de opgeëiste perso nen door de rechtbank worden gehoord. Menten kwam niet Menten had evenwel de president van de rechtbank doen weten dat hij afzag van de mogelijkheid van verweer tegen de geëiste uitlevering en evenmin verscheen een van zijn drie advocaten. De Haarlemse rechtbank zal nu alle op deze zaak betrekking hebbende stukken bestuderen en vervolgens haar mening aan de minister van Justitie kenbaar maken. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaax-d: Johanna Theodora van Kuyk, eostuum- naaister, wonende te Haax-lem, Wagenweg 150. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, advocate en procureur te Haai-lem. Dirk Tieland, accountant, wonende te Haarlem. Oironweg 60. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. curator: mr. P. J. Prin sen Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem. L. J. Jansen van Galen, stucadoor, wonen de te Haarlem, Obistraat 39. Rechter-com missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. M. B. Cohen, advocaat en px-ocui'eur te Aerdenhout. G. C. Leijdekkei-s, schoenwinkelier-schoen maker. wonende te Velsen-Noord, Coi-vers- laan 68. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissement ten van: J. Jansen, grossier in fruit, wonende te Badhoevedorp, Sloterweg 67. H. Bax. wonende te Santpoort en zaak- drijvende te Bloemendaal onder de bena ming „Firma Trianta v/h. de Clerq's Proef station". Bij beschikking der rechtbank te Haarlem is de aan Geert Schoneville, handelaar in zaaizaad en pootgoed, wonende te Haarlem, Frederikspark 4 en kantoorlxoudende ta Haarlem, Jansweg 52, verleende definitievfl surséance van betaling, ingetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2