Stichting „Koorschool Sint Bavo contra gemeente Haarlem ChefarIMe^,4,' -Clowntje Rick ORGANON-OSS (l) r i, *^§1^ Hui Kort en Bondig WOENSDAG 17 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pleidooien voor Haarlemse rechtbank GRIEP Chefarine „4" doet wonderen. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de sa menwerking van 4 beroemde genees middelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. FEUILLETON ~—r>noeIl Brand in een schoenmakerij Oldenbroek bij president Truman Bejaard echtpaar bij brand omgekomen Spaarsaldi in December met f7 millioen gedaald De bezwaren tegen Paul van Kempen Organisatie-perikelen der katholieke ondernemers in het bloembollenvak v. d. Vooren's Brood?.. Nog een sneetje! Geen bluf, maar „af", weet je. Voor de kinderen 1 Ijg 1/ Hf ^fl v! |/W\ Opnieuw twintig jaar geëist wegens roofmoord Rijksuniversiteit te Utrecht verleent eredoctoraten Post voor militairen op de „Ormonde" De „Volendam" aangekomen Rode Kruis en Oranje Kruis gaan samenwerken Basketballprogramma Spanning in het Hoogoventournooi ff ADVERTENTIE Twee bekende Haarlemse juristen, mr. F. A. Bijvoet en F. van der Goot, hebben vanmorgen in uiterst doorwrochte betogen voor de Haarlemse arrondissementsrecht bank, die door mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken werd gepresideerd, het recht van hun cliënten respectievelijk de stichting „Koorschool Sint Bavo" en de gemeente Haarlem op de beschikking over het perceel Wilhelminapark 6 bepleit. Men zal zich herinneren, dat de gemeen te Haarlem in dat gebouw een Tehuis voor verwaarloosde kinderen heeft onderge bracht en dat de eigenaresse, de „Stichting Koorschool", het pand opeist ten behoeve van haar Muziekinstituut. Mr. F. A. Bijvoet, optredende voor de Stichting Koorschool, behandelde in zijn pleidooi allereerst enkele vragen op het gebied van gemeente- en staatsrecht, waar bij hij onder meer opmerkte, dat in dit geval het omstreden pand in Mei 1945 was gehuurd door de Dienst van Sociale Zaken. Volgens de Gemeentewet evenwel kunnen huurovereenkomsten alleen gesloten wor den door de gemeenteraad. In het onder havige geval was het huren van het pand nooit bevestigd door de burgemeester, die in de eerste maanden na de bevrijding de bevoegdheden van de raad uitoefende en evenmin door de in November 3945 opge treden nooóraad. Daarom is er geen sprake van een huurovereenkomst tussen de ge meente en de eigenaresse, aldus mr. F. A. Bijvoet. Ook de wijze waarop'de Dienst van Sociale Zaken de beschikking heeft gekre gen over het huis, sluit iedere gedachte aan een „overeenkomst" uit. Vervolgens stelde mr. Bijvoet, dat de gedaagde ook onder de nieuwe Huurwet „zonder recht of titel" van het perceel ge bruik maakt, zodat de bepalingen van het Huurbeschermingsbesluit op haar niet van toepassing zijn. Voor zover nog van een overeenkomst sprake was, heeft de „Stichting Koorschool" in Augusius 1950 de gemeente de huur op gezegd: de gemeente heeft daarop geant woord in termen die een bewilliging in deze opzegging inhielden. Volgens het Huurbeschermingsbesluit is bovendien de met uitzetting bedreigde huurder verplicht iedere gelegenheid tot een andere huis vesting aan te grijpen. De gemeente, zo zei mr. Bijvoet, heeft tot drie keer toe die gelegenheid voorbij laten gaan: achtereenvolgens kon men Wil helminapark 12, Dreef 36 en Spruitenbos- straat 17 aankopen. In het laatste geval beoordeelden B. en W. het aangeboden huis gunstig, de gemeenteraad verwierp even wel dat voorstel en verspeelde aldus mr. Bijvoet het recht om zich op het Huur beschermingsbesluit te beroepen. Tenslotte kwam de raadsman op het afwe gen van de wederzijdse belangen.Reeds voor de oorlog had de „Stichting Koorschool" het plan om te komen tot een instelling tot verheffing van de kerkmuziek. Hoewel in 1948 de Kroon reeds toestemming verleen de om met 25 leerlingen te beginnen en aan alle wettelijke formaliteiten werd voldaan, moest men jarenlang geduld oefenen, het geen tot. gevolg heeft dat het gehele werk dreigt te verzanden. Volgens de verdediger waren de beide kindertehuizen van de gemeente voort- ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN N GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Januari 1951 ONDERTROUWD: 16 Jan., E. van der Meulen en A. H. Baas. GEHUWD: 16 Jan., P. A. Loerakker en W. de Korte. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., J. van Dorp—Koelemeijer; 15 Jan.. A. J. Olijhoek— van Assema; E. M. van Eek—Brinkmans; P. Bosvan Slooten. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., J. T. BrusehkeWillemse; 15 Jan., B. A Nu- man—Dost: N. Benard—Loos; 16 Jan., J. W. Knoop—Burghout. OVERLEDEN: 13 Jan., A. MissetSche- ringa, 60 j., Riouwstraat; W. van Slooten Ingelaat, 88 j., Billitonstraat; M. A. Thoolen, 49 j., Klarenbeekstraat; J BeukersOost veen, 82 j., Hyacintenlaan; 14 Jan., W. A. F. Murk, 66 j., Maerten van Heemskerkstraat; H. Eradus, 79 j.. Kinderhuissingel; 15 Jan., H. Schemkes, 69 j., Ramplaan. QpHBT[jAV\t<4K 27) Ze dronken die avond een paar glazen wijn; ik zat er bij en in een openhartige bui vertelde ik aan die kennis, dat ik het leven saai en zonder afwisseling vond. We praatten er een tijdje over door en ineens zei die vriend, dat hij misschien wel een werkje voor me wist. Die vriend heette Drichters en hij was een Amsterdams politie-commissai'is. De oerwoud-scènes zijn aohter de rug en geleidelijk gloeien de lampen aan. Daisy is even stil. Enkele mensen komen binnen. We kijken elkaar aan. „Ik ben verliefd op je", zeg ik. „Je hebt nog niet alles gehoord. Hoe kom je aan die pleister op je hoofd?" „Dat zal ik je straks vertellen." Rumoerige marsmuziek schalt ter intro ductie van het buitenlands journaal; de lichten doven uit en er is weer de fluis terstem dicht bij mijn oor. „Joe Roberti was een Amerikaanse ne durend onderbezet en kon bovendien een aantal daarin gehuisveste kinderen een plaats vinden in het R.K. Kinderhuis Sint J ozef Zou de gemeente het huis worden toege wezen, dan zou het werk van dr. A. Kat wellicht voorgoed onmogelijk worden. „Wat het zwaarste is" Mr. F. van der Goot, die vervolgens voor de gemeente Haarlem pleitte, voelde meer voor de gedachte „wat het zwaarste is, het zwaarste moet wegen": de belangen van gemeente en koorschool liggen niet in het zelfde vlak. Wat het aan de gemeentewet ontleende argument van zijn confrère betrof, stelde mr. Van der Goot als feit, dat de toen malige burgemeester M. A. Reinalda zelf het initiatief tot het gebruik van Wilhel minapark 6 heeft genomen bovendien wil het uitoefenen van een bestuursbevoegd heid niet zeggen, dat de burgemeester alle handelingen persoonlijk moet beslissen, goedkeuren en uitvoeren. In het dilemma of het huurbescher mingsbesluit dan wel de nieuwe huurwet op dit geval toepasselijk zijn, voerde mr. Van der Goot een artikel uit de nieuwe wet aan, waarin de gewezen huurder in het genot van een woning blijft totdat hij bij rechterlijk vonnis de woning moet ont ruimen. Tot dat tijdstip blijft hij dus wèl „met recht èn titel" in het betrokken huis. De gemeente heeft getoond een open oog te hebben voor de verlangens van de stich ting Koorschool, al heeft zij dan niet uit drukkelijk in het eindigen van de huur toegestemd: dat is immers de zaak van de raad. Wat nu het belang van de gemeente bij Wilhelminapark 6 betreft: de advocaat van de stad vestigde de aandacht op het grote sociale belang van het Kinderhuis Zuid. Het is de bedoeling tot. één kinderhuis te komen, des te meer reden om deze tijde lijke huisvesting tot dan in stand te hou den, om hoge kosten te vermijden. Men mag van een gemeente als Haarlem, die op de duiten moet passen, niet vergen dat zij een groot bedrag uitgeeft voor de aankoop en verbouwing van een gebouw dat toch minder geschikt is dan het legenwoordige. Bovendien heeft de huidige eigenaresse zich in 1946, toen zij Wilhelminapark 6 kocht, er niet van vergewist of het kinder huis inderdaad opgeheven zou worden. Hoewel pleiter alle respect en waar dering heeft voor het werk van dr. Kat, meende hij toch dat de behoefte van de ge meente nijpender is dan die van het Ka thedrale Zangkoor. De verzorging van deze verwaarloosde kinderen is niet mogelijk zonder eigen huis, de beoefening van de koorzang wel, zo besloot mr. Van der Goot. De president bepaalde de uitspraak op 13 Februari. Fietsrijder aangereden op de Dreef Dinsdagavond om half zes fietste de zeven- en-zestig-jarige schoenmaker J. B. op het rijwielpad van de Dreef in noordelijke rich ting. Bij de Paviljoenslaan verliet hij het pad en ging op de rijbaan rijden. In dezelfde richting reed een vrachtauto. De bestuurder trachtte door uit te wijken een aanrijding te voorkomen, waarin hij evenwel niet slaagde De wielrijder werd aangereden en liep een hersenschudding op. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De brandweer is hedenmorgen om half elf op het bericht „uitslaande brand in' de Hage- straat" uitgerukt, doch vond bij aankomst ter plaatse alleen een hevige brand in de schoen makerij, gevestigd in perceel 38. Een slang werd uitgelegd en in korte tijd was het vuur geblust. Een gedeelte van de schoenmakerij is uitgebrand. De oorzaak was oververhitting van een kachel. De schoenmaker heeft eerst zelf getracht het vuur te blussen en liep daarbij brandwonden op. Een lid van de brandweer heeft hem de eerste hulp ver leend. JUBILEUM B. C. WIJBREGT Gisteren herdacht de heer D. C. Wijbregt het feit, dat hij veertig jaar ais ambtenaar bij het P.T.T.-bedrijf werkzaam was. Hij werd toegesproken door de directeur van het post- en telegraafkantoor, de heer C. Bakker, die de jubilaris schetste als een zeer verdienstelijk ambtenaar met hoge plichts betrachting. Spreker overhandigde hem na mens het P.T.T.-bedrijf een geschenk onder enveloppe en een oorkonde. De chef van de afdeling „aankomst en vertrek", de heer Ch. A. L. Trommelen, sprak de jubilaris waarderend toe, waarna de heer D. J. v. Barneveld, chef der afdeling bestelling, gewaagde van de goede onderlinge samenwerking en hem namens het personeel een geschenk en bloemen aanbood. REPRISES VAN „OOM WANJA" De toneelgroep Comedia geeft dit week einde twee voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg van „Oom Wanja" door Anton P. Tsjebhof onder regie van prof. Peter Scharoff. De voornaamste medewerkenden zijn Rie Gilhuys, Rika Hopper. Manon Al- ving, Cor Hermus. John Gobau, Joan Rem- melts en Frits van Dijk. De décors zijn van Lucas Wensing. Bij de huldiging van de heer E. G. Wildeboer, chef van het Pompstation Ley- duin van 't Amsterdamse Waterleidingbedrijf heeft de heer H. Vis niet namens het P.W.N. gesproken, zoals gemeld is, maar namens het P.E.N. gerjongen, waarschijnlijk een gedeserteerd soldaat, maar dat weet ik niet zeker. De politie hier hield hem in de gaten, maar zijn papieren waren in orde. Hij was al eens gesnapt met een kleine sigaretten smokkel. Er waren vage aanwijzingen, dat hij in een uitgebreid complot zat. Voor millioenen werd er verdiend door deze bende. De draden, die dit smokkelweb bij elkaar hielden had de politie nog niet kunnen vinden." „Smokkel is dus de spil waar dit hele zaakje om draait?" Dat betekent voor mij eindelijk de sleu tel op het slot en zij vertelt het me zo laconiek. Wellicht onbegrijpelijk, dat ik er niet eerder aan gedacht heb. „Wist je dat dan niet?" „Hoe moest ik dat weten? En die moord in „Le Soleil" dan?" „Die is me nog een raadsel. Maar laat me nu verder vertellen, dan zul je zien, dat je zelf misschien nog meer weet. Drichters vroeg, of ik wilde proberen via Joe Roberti meer aan de weet te komen over die smokkelarij. Er zaten wel minder sympathieke kantjes aan deze opdracht, maar ja, het was van belang voor 't land en tenslotte verlangde ik toch zelf ook naar afwisseling. Mijn vader was het er hele maal niet mee eens. Drichters en ik praat ten hem om. Ik kreeg hier een paar ka mers en op een avond ging ik naast Joe op een barkruk zitten. Ik wil er niet veel over vertellen, want dan krijg ik een af De Nederlandse secretaris-generaal van het internationale verbond van vrije vak verenigingen, J. T. Oldenbroek, heeft pre sident Truman Dinsdag meegedeeld, dat, als West-Europa zijn economische omstan digheden kon behouden en verbeteren, er geen twijfel aan zou bestaan, dat „het Europese volk voor zijn vrijheid zal vech ten." Hij voegde hieraan toe: „Hetzelfde geldt voor Azië. De toestanden zijn daar betreurenswaardig, doch als wij deze men sen hoop kunnen geven, zullen zij onge twijfeld aan de kant van de democratische machten staan". Hedenmorgen zijn te Wolvega de 76- jarige J. de Vries en zijn 74-jarige echtge note bij een brand in hun woning om het leven gekomen. De brand is ontstaan in de slaapkamer van het echtpaar, waar een petroleum kachel brandde. Verondersteld wordt dat deze kachel is omgestoten en dat de uit stromende petroleum vlam heeft gevat. Binnen enkele minuten stond het huis in lichter laaie. Het was de brandweer niet meer mogelijk de bewoners te redden. Volgens een mededeling van de Neder landse Spaarbankbond is bij de algemene spaarbanken gedurende December 1950 in gelegd 24.527.363 en terugbetaald 31.045.089, hetgeen een vermindering der spaarsaldi betekent van 6.517.726. Bij de bankspaarbanken beliepen inleg en terug betaling gedurende December respectieve lijk 2.402.624 en 2.924.150, hetgeen een vermindering van de spaargelden met 521.526 betekent. Verklaring van het bestuur der N.V. Concertgebouw De Raad van Bestuur van de N.V. Con certgebouw te Amsterdam deelt mede: „Naar aanleiding van het engagement van Paul van Kempen voor een reeks van concerten van het Concertgebouworkest zijn berichten verschenen, welke betreu renswaardige misverstanden hebben doen ontstaan. Óp grond hiervan bereikten ons een aantal protestbrieven, waaruit tot ons groot leedwezen blijkt, dat tendentieuze mededelingen de openbare mening op funeste wijze hebben beïnvloed. Wij kun nen het navolgende verklaren: De politieke antecedenten van Paul van Kempen zijn door de hiertoe aangewezen autoriteiten nauwkeurig onderzocht met het resultaat, dat de heer Van Kempen geen enkel feit ten laste kan worden ge legd en geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Aan de heer Van Kempen is dan ook op 11 December 1948 door de Neder landse regering een werkvergunning ver strekt, op grond waarvan hij tot nu toe reeds meer dan 100 concerten met het Radio Philharmonisch Orkest der Neder landse Radio Unie en het Rotterdams Phil harmonisch Orkest in tal van Nederlandse steden heeft gedirigeerd. Het bestuur van het Concertgebouw acht zich niet gerechtigd zijnerzijds de autori teit van de bevoegde rijksinstanties, die deze vergunning hebben verleend, in twij fel te trekken en evenmin zich te distan- ciëren van zusterinstellingen, die de heer Van Kempen als orkestleider geregeld in haar midden hebben. Het bestuur heeft dan ook gemeend in het belang van het Nederlandse muziek leven te handelen en deze ervaren in Nederland woonachtige dirigent te moeten uitnodigen, teneinde een tijdelijke voor ziening te treffen en de continuïteit der concerten van het Concertgebouworkest op hoog artistiek peil te waarborgen". In de kringen der katholieke onderne mers in het bloembollenvak heeft geruime tijd onrust geheerst doordat een groep wei gerde zich aan te sluiten bij de L.T.B. De vakgroep Bloembollenkwekers in de L.T.B. is daarop omgezet in een zelfstan dige organisatie van Katholieke Onderne mers in het Bloembollenvak, in overeen stemming met de f richtlijnen van het Episcopaat. De ontevreden ondernemers hebben zich echter hierbij niet neergelegd en het voornemen aangekondigd hun organisatie, zij het onder andere naam, voort te zetten. ADVERTENTIE KRITZXNGERSTRAAT 40 - Tel. 12703 - PIJNBOOMSTRAAT 118 - Tel. 23015 /ft Rick vertelde het hele avontuur van hun ballontocht, hun verblijf op de prauw en hun schipbreuk. Tripje luisterde aandachtig. „Nou, daar zijn jullie goed afgekomen! Je bent hier net op de gunstigste plaats aan geland, die je vinden kon. Hier zijn geen mensen!" „Nee, gelukkig niet!" zei Bunkie. „Maar toch waren we daarstraks ook wel wat ongerust, want v:e zagen 'n gevaarlijke nikker lopen! Zijn er hier meer? En zouden die ons geen kwaad doen?" Tripje lachte smakelijk. „Wel nee, hoe kom je daarbijJe bent hier op Palmeiland, en de zwartjes, die hier wonen, zullen ons heus geen kwaad doen! Die ken ik veel te goed, al zoveel jaren! Je hoeft heus niet bang voor ze te zijnKijk, daar staat er een!" Tripje liep met Rick en Bunkie naar het zwartje. Die lachte vriendelijk en liet z'n parelwitte tanden zien. Toen presenteerde hij netjes z'n speer, want Tripje was immers 'n geliefd personage op Palmeiland! Toen voelden Rick en Bunkie zich gerust. In vierde instantie behandelde het Am sterdamse Gerechtshof gisteren de zaak tegen de 32-jarige landbouwersknecht S. A. die ervan beschuldigd wordt medio Decem ber 1947 te Beekbergen de heer T. F. de B. van het leven te hebben beroofd door hem met een beitel de schedel te verbrijzelen, waarna hij zich schuldig zou hebben ge maakt aan diefstal. Op 27 Mei werd A. door de rechtbank in Zutphen tot 20 jaar veroordeeld. In hoger beroep werd A. door het ge rechtshof te Arnhem wegens dezelfde feiten eveneens veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. De Hoge Raad in Den Haag ver wees de zaak naar het Amsterdamse Ge rechtshof wegens een vormfout. De procureur-generaal te Amsterdam, mr. J. R. Hoeffelman, eiste 20 jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis van 16 Maart 1950 af. Hij meen de, dat dit feit zo ernstig is, dat. hij niet de volledige voorlopige hechtenis in aftrek wilde brengen. De verdediger van A., mr. Stoffels, be pleitte clementie. Het Hof zal op 30 Januari uitspraak doen. De senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft besloten om ter gelegenheid van haar 315de dies natalis die Vrijdag 16 Maart gevierd zal worden, de volgende eredoctoraten te verlenen: Faculteit der Godgeleerdheid: Ds. J. G. Woelderink, emeritus predikant te Doorn. Faculteit der rechtsgeleerdheid: dr. F. Oli vier Martin, hoogleraar te Parijs. Faculteit der geneeskunde: M. C. A. Klinkenbergh, chirurg te Utrecht, sir W. Stewart Duke Elder, ophthalmoloog te Londen, F. de Gaudart d'Allaines, hoogleraar te Parijs. Faculteit der wis- en natuurkunde: Dr. A. Frey-Wyssling, hoogleraar te Zürich. Fa culteit der letteren en wijsbegeerte: Chr. R. Boxer, hoogleraar te Londen. Faculteit der veeartsenijkunde: R. E. Shope, ver bonden aan het Rockefeller Insitute te Princeton, A. Hjarre, hoogleraar te Stock holm. Post voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Ormonde", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk, op 19 Januari in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Ormonde", op thuisreis naar Nederland". Hedenmorgen werd aan de Lloydkade te Rotterdam begonnen met de ontscheping van het s.s. „Volendam", waarmee mili tairen en gezinsleden, in totaal 1024 per sonen, uit Indonesië in ons land arriveer den. Tijdens de reis werd een meisje geboren, dat de voornaam „Volendine" kreeg. Nederlandse vereniging van pleegouders Plannen zijn in voorbereiding ook te Haarlem een afdeling op te richten van de Nederlandse Vereniging van Pleegouders. De vereniging komt op voor de belangen van pleegkinderen en hoopt in de toekomst algehele adoptie te bereiken. Op een Dins dag 23 Januari te houden vergadering zul len doel en streven worden uiteen gezet en eventueel zal tot stichting van een afdeling worden besloten. Er is een overeenkomst gesloten tussen het Nederlandse Rode Kruis en het Oranje Kruis, waarbij de Nederlandse Vereniging voor E.H.B-O. en de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. zijn aangesloten, waar in de vorm van samenwerking tussen deze organisatie is vastgelegd. Uitgangspunt van deze organisatie is de erkenning, dat de diverse verenigingen voor E.H.B.Ó. in het algemeen werkzaam zijn ten behoeve van de individuele hulpverlening en het Ne derlandse Rode Kruis zich speciaal toelegt op georganiseerde hulpverlening in groter verband. In mobilisatie- en oorlogstijd stellen de E.H.B.O.-afdelingen die bij het Oranje Kruis zijn aangesloten, zich ter beschik king van het Nederlandse Rode Kruis. Het programma van de basketballcompe titie luidt: 17 Januari: HCC IIIOosterkwartier (d.) HOC IV—SC Haarlem III (d.); HOC I— Sportbond I (h.). 18 Januari: PSVH IHHC II (h.)PSVH IHHC I (d.)SC IIOosterkwartier (d.). 19 Januari: Sportbond I—HOC I (d.); SC Haarlem I—HOC II (d.); SC Haarlem IVKCH II (h.); Sportbond IIISportbond II (Zander-Instituut) (h.). 22 Januari: KCHSportbond II (d.); SC Haarlem I—PSVH I (h.); SC Haarlem IISportbond I (h.), 23 Januari: HHC II—SC Haarlem III (d.); HHC I—HOC I (h.); HHC II—HOC II (h.). 24 Januari: HOC IV—HHC III (d.); HOC III—KCH I (h.); HOC IV—HHC IV (h.). 25 Januari: PSVH II—HHC III (h.); SV II SC Haarlem IV (h.). 26 Januari: Centrale training (alleen voor aangewezen dames en heren); Sportbond II PSVH II (h.) (Zander-Instituut). keer van mezelf. Joe was geen slechte kerel, hij had het hart van een kind en een soort eerbied voor mijn blonde haar. Hij was al blij wanneer hij naast me mocht lopen en me over zijn leven kon vertellen. Hij vroeg niet meer van me dan mijn ge zelschap. Ik begon er aan te twijfelen, of hij wel iets met de een of andere knoeierij te maken had, want hij liet niets los op dit punt. Alleen gaf hij abnormaal veel geld uit. Drichters had achteraf spijt van de afspraak, 's avonds bij een glas wijn gemaakt, en hij wilde liever, dat ik er mee ophield. Zelf had ik er ook meer dan ge noeg van, vooral omdat Joe niet onsympa thiek was. Maar toen kwam ik juist in aanraking met Ramaar. Dat was een paar dagen geleden. Van Klinkhamer had ik al gehoord „Ken je die ook al?" vraag ik. „Die leidt het onderzoek hier en hij heeft me veel over jou verteld." Langzaam maar zeker trekken de nevels op. Daarom kon Klinkhamer me in Gorin- chem zeggen, dat Daisy van „goede kom af" was en dat ze ook niet de verkeerde kant op was gegaan. En Hein had ook gelük, dat hij het contact met Joe ver keerd vond, al was het dan voor een goed doel. „Klinkhamer had me al de naam van Ramaar genoemd als van een van degenen, die op die ongeluksavond in „Le Soleil" in Joe's gezelschap waren. Maar hij zocht er toch verder niets achter. Voor de zeker heid is hij Luchtenbeld nog achterna ge reisd naar Gorinchem." „Ja, dat weet ik," zeg ik. „Ik ontmoette Ramaar en ik hoorde hem met Joe praten over een grote slag, die al heel gauw geslagen zou worden en die hun zoveel geld zou opleveren, dat ze het voor lopig uit zouden kunnen zingen. Daarna zouden ze, als ik het goed begrepen heb, naar Frankrijk gaan en van daaruit naar Amerika. Gisteravond in die dancing hoe kwam je daar eigenlijk?" „Ik zag je binnengaan met Joe en Ra maar en ik wilde je waarschuwen," zeg ik. „Je bent lief, Tom. Klinkhamer zei, dat je zo heette. Het klopt toch?" Ze is heel dicht bij me. „In die dancing versprak die derde man, die bij ons was, zich een keer. Monniken werk of zoiets, heette hij." Wat was het antwoord ook weer? Mor gen, Munnikenberg, Breda. „Was 't soms Munnikenberg?" vraag ik. „Ja, werkelijk, mijn compliment. Die Munnikenberg vroeg aan Ramaar of Luch tenbeld wel goed opgeborgen was in Le Soleil. Hij zei het te hard en ik verstond het. Terwijl ik daarna met Joe danste, schoot me ineens te binnen wie Luchten beld was. Het was degene, die zijn vrouw in Le Soleil verloren had. Ik ving nog een paar woorden op en ik begreep, dat Luchtenbeld te veel wist over de grote slag en dat ze hem voorlopig opgeborgen hadden, omdat hij de zaak wilde verraden. Waarom weet ik niet. En toen heb ik al mijn hoop op jou gevestigd. Dat is mijn relaas in weinig woorden. En nu jij." „Je bent nog niet van me af. Ik heb nog een paar vragen op mijn hart. Hoe kwa men jij en Joe in dat museum terecht? Daar zag ik je voor het eerst." „Joe vroeg waar hij me die middag vin den kon en ik zei: in het Stedelijk Museum, omdat ik daar toen heen wilde. Ik dacht niet, dat hij me daar af zou halen, maar hij deed het wel. Er stak verder niets bijzonders achter dit rendez-vous." „Ik begrijp toch niet goed hoe je dit spelletje hebt kunnen spelen, al staan er dan misschien ook een paar millioen gul den op het spel." „Ik heb je al gezegd, hoe ik over mezelf denk. Gisteravond heb ik hem voor het laatst gezien. De laatste keer gelukkig. Hij vroeg me met hem mee te gaan naar Amerika, hij had geld genoeg om me een goed leven te bezorgen. Enfin, streep er onder." „Je kunt niet altijd ergens een streep onder zetten op het moment, dat je er zelf zin in hebt," zeg ik. „Vaak als je denkt, dat je zonder betalen er af komt, wordt de rekening je achteraf nog wel gepresen teerd." „Hoe kom je ineens zo cynisch? Het is ook alsof er iets van haat in je stem zit." Ik geef geen antwoord en we kijken nu beiden naar een demonstratie op een Milaans plein, waar iemand achter een BINNENLAND Op 12 Januari werd te Bern een han delsverdrag geparafeerd tussen Indonesië en Zwitserland, dat thans nog door de beide regeringen dient te worden geratificeerd. Dit verdrag voorziet voor 1951 in een export van Indonesië naar Zwitserland voor onge veer 32 millioen Zwitserse francs en in een export van Zwitserland naar Indonesië voor ongeveer 30 millioen Zwitserse francs. Met ingang van 15 Januari is de chef personeel luchtmachtstaf kolonel V. S. Manten bevorderd tol gcneraal-majoor. Met ingang van dezelfde datum is de plaatsver vangend chef personeel luchtmachtstaf luitenant-kolonel W. H. Staring bevorderd tot kolonel. De brug over de Oude IJsel die in de oorlogsjaren vernield werd. zal vermoedelijk eind deze week of begin volgende week weer voor het verkeer gebruikt kunnen worden. De herstelwerkzaamheden zijn nog niet geheel voltooid. Zij zullen nog enkele maanden in beslag nemen. Gistermorgen is in 's Hertogenb9SCh overleden mr. A. A. van der Veen, sinds 1929 raadsheer bij het Gerechtshof te 's Her togenbosch. Mr. v. d. Veen werd op 27 Maart 1882 te Alkmaar geboren en promoveerde in 1908 in de rechtswetenschappen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. In het Staatsblad is gepubliceerd het Toelagebesluit 1951. houdende voorzieningen ten aanzien van de bezoldiging van rijks personeel en van personeel van onderwijs inrichtingen of instellingen, wegens de sedert de inwerkingtreding van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 ingetreden stijgingen van de kosten van levensonderhoud. Tot burgemeester der gemeente Haps is benoemd R. D. O', baron van Hövell tot Westerflier, commies ter secretarie der ge meente Cuyk en tot burgemeester van de gemeente Bakel en Milheeze mr. H. C. A. Muyser, werkzaam bij de directie van de Provinciale Noord-Brabantse Electriciteits Maatschappij. Bfj beschikking van de minister van Economische Zaken van 15 Januari 1951 is het verbod tot mechanisatie in de sigaren- industrie (beschikking van 28 Februari 1946) opgeheven. Op zün verzoek is aan K. W. H. Mi- chielsen eervol ontslag verleend als dii'ecteur van het Nederlands Beheersinstituut te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de door hem onder moeilijke omstandigheden als zodanig bewezen belangrijke diensten. Tot griffier van de Provinciale Staten van Zeeland is benoemd mr. J. M. Pilaar, referendaris Ier provinciale griffie te Mid delburg. Mr. Pilaar volgt dr. B. D. H. Tei legen op, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens ontslag als griffier der Staten had gevraagd. Mr. J. R. H. van Schaik, minister zon der portefeuille, is Dinsdag per vliegtuig van zijn bezoek aan Curasao en Aruba in Nederland teruggekeerd. HAARLEM EN OMGEVING Het eerste elftal van de Haarlemse politie verloor Dinsdagmiddag de voetbal wedstrijd voor de competitie van de Neder- lande Politie, Sportbond tegen de Rijkspolitie van Alkmaar met 20. Zaterdag 27 Januari is het veertig jaar geleden, dat prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit, promoveerde aan deze univer siteit op een proefschrift, getiteld „De valse profetie in Israël". Van 1920 tot November 1950 is hij hoogleraar in de godgeleerdheid geweest. De vierde ronde van het internationaal Hoogovenschaaktournooi, te Beverwijk ge houden, bracht de volgende resultaten: KieningerVan Seters 10; Rossolimo Palomaa 10; PilnikKramer UPoul- senO' Kelly de Galway 1—0; dr. Stumpers Donner 1—0. De stand luidt thans: 1, 2. en 3. Rossolimo, Poulsen en Kieninger. ieder 3 pnt.;. 4, 5. en 6. Kramer, Pilnik en Van Seters, ieder 2' 2 pnt.; 7. O'Kelly de Galway 2 pnt.; 8. dr. Stumpers 1 punt; 9. Palomaa 3k punt; 10. Donner 0 pnt. De vierde partij van het kampioenschap voor dames tussen mevrouw Roodzant en mevrouw Fenny Heemskerk werd afgebro ken. Mevrouw Heemskerk leidt met 2 pnt., en mevrouw Roodzant heeft thans een punt De andere resultaten waren: Ere-afdeling: Donnerdr. Stumpers 01; KieningerVan Seters 1—0; PilnikKramer V->\ Poulsen—O' Kelly 1—0; Rossolimo— Palomaa 1—0. Reserve A 1: Mulder v. Leens D.Bijkerk 10; mr. SpanjaardOrbaan afgebroken; mr. Sandifort—dr. Limbos li—li; Oosterwijk BruynHansen 10; KrooneKatajisto 10. Reserve A 2: KayserDonk 10; Menzel Bos afgebroken; Van VlietVan der Zan den V2GrappenhausFrom 10; Wa ling DijkstraApking 01. Reserve B: BrahmaGigengack 01: De Ree—Blansjaar li—U; SteemanDe Wolf afgebroken; mrs. Bruce—Van der Oord 0—1; MeierHameka 0—1. Reserve C: KoomenBiesheuvel 10; SlootmanKruit 1—0; BrugmanDjie 01; Hart—Beentjes 0—1; JonkmanVan 't Hoff 1—0. Reserve D: Woutersen—Salomons V2M; HoltesLarsen PrangerHolthaus 01; HagendoornTrompert 10. SCHAATSWEDSTRIJD NOORWEGEN— NEDERLAND. Zaterdag en Zondag zal een landenwedstrijd tussen een Noorse en een Nederlandse schaatsenrijdcrsploeg in het Bislet-stadion te Oslo, tegelijk met de ont moeting tussen Noorwegen en Zweden wor den gehouden. De Noorse ploeg zal bestaan uit Odd Lundberg, Ingar Noriund, Bic Stene en Henry Wahl. microphoon een mensenmenigte als op be vel doet juichen. De stem van de nieuws commentator klinkt hard en nuchter in de leegte van de bioscoop. Zijn woorden glij den langs ons heen; we hebben onze eigen problemen. De ergernis, of was het haat, die even in me opwelde, zinkt weg in de bedwel ming van mijn verliefdheid. „Dat woord „zoen" was dat gemeend? Hoe kwam je ineens zo spontaan?" vraag ik tenslotte. Ze antwoordt niet dadelijk. „Misschien omdat je bruin haar hebt en blauwe ogen. Verder ben je zeker 1.80 en ik houd van lange mannen." „Heb je dat in de loop der jaren onder vonden?" „Nee jongen, wordt nu niet opnieuw kwaad. Ik zal je niet meer plagen. Ik ge loof, dat ik die zoen werkelijk meende." „Alleen op papier?" „Nee, schat, ook op de achterste rij in een bioscoop." „Het zou heerlijk zijn wanneer we die moordkwestie en die smokkelbeweging konden vergeten en samen onbezorgd van de rest van mijn vacantie konden genie ten," zeg ik. Zij ziet de zaken nuchtei-der dan ik. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6