VAL DA r Waarborgen jegens gewezen militairen van het K.N.I.L. Bloemlust" te Lisse klaar voor de tweede start v. ONDERGOED! PEREZ Hoe te bereiken is dat Nederland voor 12 millioen inwoners bewoonbaar blijft De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTER'BEDIEN DE (j Wereldnieuws j Ni leowe Uitga ren 2 DONDERDAG 18 JANUARI 1951 Het werk van ,,Het Nationale Plan" NU NOG VOORDELIG J De uitkeringen uit het Gemeentefonds Pensionprijzen Nieuwe Kieswet TWEEDE KAMER Geamendeerd ontwerp aangenomen J kent de perzenalsgeenancfa^^^ Rokin ii 6, Amsterdam rr Mechanisatie-tentoonstelling interessant onderdeel Neem een doos echte VERKOUDHEID Treinverkeer Alphen—Gouda is slechts één dag gestaakt De Fransen hebben goede verwachtingen Parijs aangezocht voor vergadering der UNO In een publicatie van de Regeringsvoor lichtingsdienst wordt een uiteenzetting ge geven van het werk van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, waarbij in het bijzonder aandacht besteed is aan de ..ruimtelijke ordening". De taak van het Nationale Plan is het het mogelijk te maken dat Nederland voor zoveel mensen bewoonbaar blijft. Er is een strijd om de schaarse grond geleverd. In het tiidvak 19001950 zijn de cultuurgronden met 360.000 ha. uit gebreid. In die tijd zijn 60.000 ha. water in land omgzet en de complexen „woeste" gronden zijn met 460.000 ha. verminderd. 160.000 ha. van deze gewonnen grond is gebruikt voor industrie, aanleg van we gen, graven van kanalen en bouwen van vliegvelden. De woeste grond die trouwens ook andere doeleinden dient, zoals zeewering (duinen), waterwinning en recreatie kan nog slechts weinig leveren en uit het water zal in deze eeuw niet veel meer dan 230.000 ha. zijn te winnen. In deze omstandigheden draagt de ruimtelijke ordening in Nederland zeer sterk het karakter van afweging der te genstrijdige belangen bij het grondge bruik. Bij de bespreking van de noodzakelijk heid om de werkgelegenheid in de in dustrie uit te breiden, wordt opgemerkt dat het te voorzien is dat sommige van de industriële projecten bijvoorbeeld die van de Hoogovens te Velsen en die in het Rotterdamse havengebied nog tot vrij belangrijke agglomeraties in het Wes ten des lands zullen leiden. Een bijzondere ontwikkeling is die van de aardolie-industrie, die nu al 25 van ons verbruik dekt. Voor de landbouw zou, als onze bevol king zich uitbreidt tot 12 millioen, 520.000 ha. meer land nodig zijn. Zo'n uitbreiding is niet te verkrijgen, daarom zal er gestreefd moeten worden naar ver hoging van de opbrengst op de aanwezige cultuurgrond. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de gronden die geschikt zijn voor tuinbouwvestigingen. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van de uitkomsten der bodemkartering. Wat de woningbouw aangaat zullen de stedebouwkundigen oplossingen moeten zoeken die rekening houden met de ADVERTENTIE INTERLOCK KORTE PANTALONS, v.a. maat 4 2.25 HEMDJES zonder mouw v.a. 2.35 BORSTROKKEN k.mouw v.a. 3.50 LANGE PANTALONS v.a. 4.30 STERK JAEGER PANTALONS 6.20 Pant. m. elastiek 5.75 BORSTROKKEN korte mouw 5.75 WOLLEN JAEGER BORSTROKKEN iange mouw en dubb. borst 13.— Borstrokken, korte mouw ƒ12.75 HEMDEN extra lang, dubb. borst /14-50 PANTALONS, ook bandma- ten, v.aƒ12.85 MOLTON HEMDEN dubb. borst, grijs 7.85 voorsluiting, wit 6.40 FLANELLEN HEMDEN prima flanel 5.70 - 4-60 BAAIEN HEMDEN lange m. dubb. borst ƒ12.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.12 Voor de huis vrouw. 9.22 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken. 11.05 Voor de vrouw. 11.20 Dubbclkwartet. 11.40 Feuilleton. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Muziek-etalage. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.15 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 Neutraliteit. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De ducdalf. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Omroeporkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.15 Sympho- nette-orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metro- pole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano. 14.25 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16,00 Voor zie ken. 36.30 Sluiting. 18.00 Regeringsuitzending. 18.10 Platen. 18.18 Katholiek signaal, Benelux commentaar en West-Indisch commentaar. 18.30 Pianoduo. 18.52 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19,35 Amusements muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak- wedstrijd. NederlandNoorwegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Politiekapel. 20.50 Klankbeeld. 21.45 Orgel. 22.30 Actualiteiten. 22.20 Sopraan en piano. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operette. 14.15 Schoolradio. 15.45 Cello. 16.15 Platen. 16.30 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klassiek concert. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmrevue. 20.15 Symphonie- orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzcommentaar. 22.45—24.00 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. schaarste der gronden en de eisen die ge steld moeten worden aan sociaal en aesthetisch verantwoorde woonwijken. Recreatie en Natuur bescherming Verder wordt gezegd: Soortgelijke span ningen doen zich voor bij de recreatie en natuurbescherming. De voorzieningen bin nen de bebouwing, van de particuliere tuin en de kleine groenstroken af tot de grotere elementen als plantsoenen, parken, sport- en speelvelden, ondergaan mede de invloed van het streven tot beperking van het grondgebruik. En buiten de steden plaatsen de werken voor ontginning, ont watering, enz., die voor opvoering van de landbouwproductie nodig zijn, voor me nige moeilijke beslissing ten aanzien van natuurgebieden. Tegelijkertijd moet men echter rekenen met een grotere behoefte aan recreatie-ruimte in en buiten de woon plaats, naarmate de bevolking talrijker wordt en de bebouwing van de steden dichter. Een vraagstuk, dat in dit verband in de laatste jaren meer en meer naar vo ren komt, is dat van de weekend- en vacantie-recreatie, met name voor de massale volksgroepen, die daartoe door de moderne sociale maatregelen in de gele genheid worden gesteld. Ook bij dit alles geldt het een voortdurend zoeken naar een zo goed mogelijke afweging van on derling tegenstrijdige eisen. Hoe tot een Nationaal Plan te komen Uiteengezet wordt hoe men tot een Na tionaal Plan wil komen. Het begin ligt bij de gemeenten. 430 gemeenten (42.5 hebben thans een goedgekeurd „plan-in- hoofdzaak", terwijl 456 (45 zulk een plan in voorbereiding hebben. Verder zijn er verschillende gewestelijke plannen in voorbereiding. De ervaring heeft geleerd dat het bezwaarlijk is voor elke provincie één plan te maken. Tenslotte komt liet alles overkoepelende Nationale Plan. Het werk van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan draagt allereerst het karakter van onderzoek der fundamentele vraag stukken op het gebied der ruimtelijke or dening. Daarnaast wordt een belangrijk element gevormd door de coördinatie van de geregeld voor uitvoering aan de orde komende projecten. De rijwielroutes De bedoeling is. een over het gehele land aaneensluitend net van eenvoudige ver bindingen (speciale rijwielpaden of een voudige landwegen) te bevorderen, voor het verkeer met dit bij uitstek Nederland se vervoermiddel' (in Nederland worden namelijk plus minus 4 millioen fietsen ge bruikt. dat is twee op elke vijf inwoners). De voorlopig ontworpen routes verbinden, los van de hoofdverkeerswegen, de grote bevolkingscentra en de verschillende va- cantiegebieden; bovendien voeren zij langs allerlei kleinere steden en plaatsen, die uit historisch of cultureel oogpunt belangwek kend zijn. Wat onze omgeving betreft zien wij op het schema de volgende fietspaden: Van Den Haag, door het duingebied, eerst naar Katwijk en dan van Katwijk naar Vogelenzang. (Een. gedeelte van dit rijwielpad is reeds aangelegd). Haarlem-Leiden (bestaat reeds langs de Rijksweg). Haarlem, via Schiphol, naar het Gooi. (Bestaat.) Haarlem-Amsterdam (bestaat). Haarlem-Velsen-Bakkum. Verder door het duingebied naar Bergen en naar Den Helder. (Bestaat wat het stuk Haarlem- Velsen-Bakkum betreft) De watersport Het tweede facetplan bedoelt bij te dra gen tot de ontwikkeling van Nederland als een watersportgebied van geheel eigen klasse. Reeds thans bieden de Nederlandse wateren zee-armen, rivieren, meren, kanalen een interessante verscheiden heid van zeilroutes. Deze mogelijkheden kunnen nog worden vergroot door het verbeteren van enkele verbindingsschakels of ook zoals binnenkort bij Leiden zal geschieden door het aanwenden van de noodzakelijke winning van ophogingszand voor het maken van enkele nieuwe, in het geheel passende meren. Een zeer bijzondere allure zal het Ne derlandse watersportgebied echter kun nen verkrijgen als na de volledige tot standkoming van de IJselmeerpolders ook de verschillende overblijvende randmeren in de routes kunnen worden opgenomen, zodat er een aaneenschakeling ontstaat van het Hollandse en het Friese merenge bied. De watertoerist zal zich dan de mo gelijkheid zien geopend voor tochten van zodanige uitgestrektheid en met een zoda nige afwisseling van karakteristiek land- schapsschoon, oude steden en stadjes en grootscheepse moderne polders, als hem nergens elders ter wereld wordt geboden. Amsterdam eist volledige uitbetaling Enige weken geleden wezen wij er op dat de gelden die in het Gemeentefonds aanwezig zijn, alsnog een belangrijke uit kering mogelijk zouden maken aan de ge meenten over dc jaren 1948-1950. Haarlem zou daarbij aanspraak kunnen maken op een bedrag van niet minder dan 4 millioen gulden. De regering wil evenwel een an dere weg bewandelen en alleen extra-uit keringen doen aan gemeenten die in finan ciële moeilijkheden zitten. De weg is ge opend om een verhoogde bijzondere uitke ring te vragen als het niet mogelijk blijkt de begroting voor 1951 sluitend te maken. Het college van B. en W. van Haarlem heeft daarom een verhoging van de bij zondere bijdrage moeten ramen van 437.500. In een vergadering van de Vereniging van Nederlandse gemeenten is vrij alge meen tegen dit plan van de regering ge protesteerd. De verschillende sprekers daaronder was ook de heer W. C. Bakker, wethouder van financiën van Haarlem hebben er bij de regering op aangedrongen de gelden, die in het Gemeentefonds zijn en waarop de gemeenten recht hebben, alsnog uit te keren. Dan behoeft geen en kele gemeente een verhoging der bijzon dere bijdrage te vragen. Thans heeft de gemeenteraad van Am sterdam, die de begroting voor 1951 be handelt, een motie aangenomen, waarin betreurd wordt dat de regering de rechten der gemeenten op uitkering van het tegoed, dat in het Gemeentefonds is, niet erkent en met klem gevraagd wordt, alsnog die uitkeringen te doen. Deze motie, die inge diend was door alle fracties, werd met al gemene stemmen aangenomen. In een artikel in ons blad van 11 Januari over de vaststelling der nieuwe huurprij zen staat onder meer dat de pensionprijzen geregeld worden volgens de hiervoor gel dende Prijzenbeschikking 1949. In de Staatscourant van 29 December 1950 is echter een Pensionprijzen-beschikking 1951 gepubliceerd. Hierbij zijn de huurprijzen vastgesteld voor kamers volgens de groot te en de ligging en zijn de pensions ver deeld in vijf groepen. Voorts woi-den in deze beschikking de prijzen voor verzor ging en het verstrekken van maaltijden vermeld alsmede de bedragen welke voor verwarming verschuldigd zijn. Naar het ANP verneemt is dezer dagen een ontwerp van een geheel nieuwe Kies wet de ministerraad gepasseerd. Binnen kort kan de indiening van het ontwerp bij de Tweede Kamer worden tegemoet gezien. Gistermiddag heeft Koningin Juliana in het Paleis op de Dam haar traditionele Nieuwjaars-receptie voor het corps diplomatique gehouden. Op de foto: na de receptie keerde Hare Majesteit per auto naar Soestdijk terug. Woensdag behandelde de Tweede Kamer het wetsontwerp tot vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groepen mili tairen en gewezen militairen van het K.N.I.L., alsmede hun nagelaten betrekkin gen, het pendant van de garantiewet voor de voormalige burgerlijke Nederlands- Indische gouvernementsdienaren. Voorzitter Kortenhorst deelde mede dat bij dit ontwerp de afvloeiing der Am- bonese militairen niet ter sprake kon komen en zo restte slechts een discussie over een technisch wetje, waarin de rege ring bij de voorbereiding reeds aan diverse wensen der Kamer was tegemoetgekomen. Verschillende sprekers betuigden hiervoor hun dank. Toch bleven er nog enige wensen, die uitdrukking vonden in enkele amendemen ten van de heren De Graaf (K.V.P.) en Van de Wetering (C.H.). Dat van de heer De Graaf beoogde om ook onder gewezen militairen te verstaan degenen die tussen Maart 1942 en September 1945 uit het K.N.I.L. zijn ontslagen wegens bij bevolen ADVERTENTIE PERZISCHE tapijten Bloemlusf te Lisse heeft ontdekt dat alle goede dingen in drieën bestaan. Van het oorspronkelijk schema: vier tentoonstellin gen in het winterseizoen, is men terug gevallen op drie. De eerste (Kersttentoonstelling) toonde wat zo vroeg reeds kon worden bereikt. De laatste tentoonstelling spreidt alle overvloed van Flora ten toon en de middelste van de drie ontleent haar belangrijkheid, behalve aan de bloemen, aan de daaraan gekoppelde jaarlijkse mechanisatie-tentoonstelling. Het woord mechanisatie gekoppeld aan de tentoonstelling zou mogelijk de indruk kun nen wekken dat ook de bloembollenteelt gemechaniseerd was. In het buitenland, vooral in Amerika, geschiedt dat wel. Daar worden de bollen machinaal gepoot en ge rooid op de geweldige akkers. In ons land gaat dat niet. Hier en daar in Noordhollland kan het gebeuren dat men de machine te hulp roept, maar één blik op het terrein in de oude bloembollenstreek, met al de slootjes en heggen, de zorgvuldig afgepaalde akkers, wijst er op dat hier voor de machine, die de ruimte nodig heeft, geen „armslag" is. Wel gebruikt men de machine in vele ge vallen voor grondbewerking, de kleine sterke trekkers zijn zeer populair, de tractor wordt op enkele velden voor grondbewerking ge bruikt. Machines vervangen de sorteerders en tellers. Machines worden gebruikt bij de verpakking. Maar de eigenlijke bloembollen teelt geschiedt niet machinaal. De kracht van het Nederlandse product is de kwaliteit. Aan die kwaliteit wordt de meest mogelijke zorg besteed. En dat is bij machinale behandeling van het teeltproces uitgesloten. Daarom kan de Hollandse bloembollenkweker, wat kwaliteit betreft, altijd concurreren met zijn collega uit het buitenland en is ook daar. waar men zelf soms op vrij grote schaal bloembollen teelt, de vraag naar Hollandse bollen zeer groot. Toch vormen de machines zo langzamer hand onontbeerlijke hulpmiddelen voor kweker en verzender. Daarom is de belang stelling voor de mechanisatie-show zeer groot. Besproeiing, beregening, verlichting, vorstverdrijving, grondbewerking en trans port, geschieden reeds grotendeels machinaal. Maar voor de geschoolde vakman zal er in het Nederlandse bloembollenbedrijf, ondanks alle mechanisatie, altijd een boterham zijn. ADVERTENTIE XX S T I L_ L_ E S TEGEN De persdienst van de Nederlandse Spoor wegen deelt mede dat het treinverkeer op de lijn AlphenGouda slechts één dag is stopgezet, omdat het Dieseltreinstel dat op dit traject rijdt, noodzakelijk gerepareerd moest worden. 49. Nu de ambtenaren van het Ministerie van Onderwijs maar niet in wilden zien, wat Memo's geweldige voordelen waren, besloot Panda over te gaan tot een meer overtuigende demonstratie. „Wacht u maar eens even," zei hij, „dan zal ik u eens iets laten zien!" en met die woorden geleid de hij Memo naar het bureau van de heer Krukkenreuk, waarop grote stapels dicht beschreven papier opgestapeld waren. „Kijk, Memo," zei hij. „Lees al die papie ren door en maak er dan een rapport over op! Doe het werk van die meneer eens even!" „Klik! Dzj! Ha! Ho! Papieren! Rap port!" riep Memo vlijtig en meteen be gon hij met woeste haast in al die pape rassen te graaien. Het is best mogelijk, dat hij ze werkelijk voor dat soort radar kijkertje hield, dat hem lot oog diende, maar dat ging in ieder geval zó vlug, dat niemand het precies kon volgen. Alles wat men met het blote oog kon onderscheiden was, dat hij woest in een sneeuwbui van papieren stond te roeren en intussen be drijvig klopte, tikte, sidderde en dreunde, waarbij hij dan zo nu en dan nog een uit roep slaakte als: „Klik! Papier! Lees! Rap port! Werk! Ha! Vlug! Dzjrrrrr 1936.... dzum-dzjoem.1940.... rrrrr 1946.... Jclik....". Maar binnen de minuut lagen alle stapels door elkaar op de grond en Memo was klaar. ,J£lik! Ge zien!" riep hij. „Vijftien jaar briefwisse ling! Uitslag: alle schoolmeesters zijn het er over eens, dat ieder kind een eigen potlood moet hebben! Klik!" „Ziet u wel?" riep Panda verheugd maar hij vergiste zich toen hij dacht dat de beambten óók blij zouden zijn. De heer Krukkenreuk be zwijmde op slag, terwijl hij reutelend uit stootte: „In één minuut! En ik had er nog tot mijn pensioengerechtigde leeftijd aan kunnen werken!" En de chef stoof gillend naar de telefoon. „U bent gevaarlijk!" riep hij. ,.U wilt de ambtenarenstand verwoes ten! U stool de landsdienaren het brood uit dc mond!" En door de telefoon riep hij: „HELP! POLITIE dienstverrichtingen opgelopen letsel. Het werd door minister Götzen overgenomen. Eveneens nam de minister het amende ment-Van de Wetering over, waarbij het criterium „oneervol ontslag" wordt vervan gen door „ontslag, waarbij volgens het pensioenreglement het recht op pensioen of onderstand zou zijn verloren gegaan." Een tweede amendement-Van de Wete ring, volgens hetwelk de Kroon in bijzon dere gevallen ook garanties zou kunnen vaststellen jegens groepen van niet-Neder- landers, wees de minister af. Kennelijk was het de bedoeling van de voorsteller, hiermede de wet ook voor de Ambonezen toepasselijk te maken. Minister Götzen legde er evenwel de nadruk op, dat de al gemene regel dient te zijn, dat Nederland slechts voor zijn eigen onderdanen zorgt, waartegenover de republiek Indonesië voor haar onderdanen dient te zorgen. De wet laat reeds ruimte voor garanties in bijzon dere gevallen aan individuele niet-Neder- landers, bijvoorbeeld aan Ambonezen die op de Indonesische zwarte lijst staan. Na korte verklaringen van de heren De Graaf (K.V.P.) en Stufkens (Arbeid) werd het amendement verworpen. Tenslotte drongen verschillende sprekers erop aan. om ook in de Garantiewet voor het burgerlijk overheidspersoneel de daar in gestelde eis van vestiging in het konink rijk te doen vervallen, daar in het onder havige wetje de voorzieningen gelden, on verschillig of de betrokkenen zich in Ne derland dan wel in Indonesië vestigden. De heer De Graaf (K.V.P.) diende een hiertoe strekkende motie in, welke medé was on dertekend door afgevaardigden van de P. v. d. A., A.R., C.H. en"V.V.D. Zij werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aangeno men, waarna de minister verklaarde, dat hij deze zaak in ernstige overweging zal nemen. Ook gaf de minister de verzekering, dat de kwestie der lage Indische pensioenen op zeer korte termijn aan de orde zal komen. Het desbetreffende wetsontwerp is reeds bij de Raad van State. Het garantiewetje werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hedenmiddag wordt de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken voortgezet, waarna de nota aan de orde komt over de Nieuw Guinea-onderhande- lingen. Ten onder. Het oude Amerikaanse troe. penschip ..George "Washington", dat president Wilson naar de vredesconfe- rentie bracht, is bij een brand op een houten kade te Baltimore vrijwel ge. heel verwoest. Een sleepboot en enige aken, geladen met materiaal voor een brug, zijn eveneens vernield. Er zijn zeven personen gewond. Daglicht. President Truman heeft op. dracht gegeven een historisch overzicht samen le stellen van „alle door de Verenigde Staten gedane stappen om weerstand aan aggressie te bieden en een vreedzame wereld tot stand te brengen". De bedoeling hiervan is „te voorkomen dat de gebeurtenissen in de huidige wereldcrisis door commu nistische propaganda in een verkeerd daglicht gesteld kunnen worden". Terug. De Sovjet-Unie heeft in het af. gelopen jaar alle eigendommen, die zy' in Mandsjoerije op Japanse eigenaars heeft buitgemaakt, aan de Chinese re gering geschonken, zo heeft radio- Moskou Woensdagavond bekend ge maakt. De eigendommen zijn overhan digd op grond van de overeenkomst van 1 Februari 1950 over de Chinese Tsjangtsj oen-spoorweg, Port Arthur en Dairen, aldus de bekendmaking. Arrestatie. De Turkse veiligheidspolitie heeft wederom acht personen gear resteerd bij haar actie tegen „samen zweerders tegen de staat". Aanvanke lijk werd gezegd, dat de communiste^ achter de samenzwering stonden. Thans heeft de politie medegedeeld, dat er „Mohammedaanse reactionnairen" bij betrokken zijn. De communistische par. tij is in Turkije verboden. Volgens vroegere verklaringen van de politie zou de partij echter onder een reli gieuze dekmantel actief zijn. Men voor ziet strengere wetten. Stop. Een hooggeplaatst regeringsambte naar in Washington deelde gisteren mede, dat de Amerikaanse regering binnen 5 of 6 dagen een algemene loon- en prijsstop zal afkondigen. Dê ambtenaar zeide, dat overwogen wordt de prijzen vast te leggen op het niveau van 1 Januari. Dit besluit werd toege schreven aan de directeur voor de defensie-mobilisatie, Charles Edward Wilson. Verdacht. Scotland Yord zou op het punt staan de daders van cle diefstal van de „Stone of Scone" uit de Abdij van West minster te grijpen. De detectives, die zich met de zaak bezig houden en die op het ogenblik een onderzoek verrich ten te Glasgow, zouden in het bezit zijn van inlichtingen over de identiteit van de daders. De politie zou thans trachten de laatste bewijzen bijeen te krijgen, die zij volgens de Britse wetgeving be hoeft om te kunnen overgaan tot hun .aanhouding. Er wordt op gewezen dat er vier personen in het spel zouden zijn. Invasie. Prins Hubertus zu Loewenstein heeft op een door ongeveer 1.000 perso nen bezochte bijeenkomst te Bremer haven opgewekt tot het organiseren van een nieuwe „invasie" op Helgoland, in dien de geallieerden niet onmiddellijk met het bombarderen van dit eiland op houden. Vissers uit Bremerhaven heb ben na de bijeenkomst beloofd hun bo ten ter beschikking te stellen. Voor de „vrede". De Oost-Duitse autori teiten hebben medegedeeld, dat aan de zónegrens( per week twee transporten te verwachten zijn van personen, die op grond van de „wet tot bescherming van de vrede" worden uitgewezen. Dinsdag avond is bij Brunswijk reeds een con- vooi aangekomen van 48 personen, die door de grensdienst van de federale re publiek zijn overgenomen. Het eerste doodvonnis op grond van deze wet in Oost-Duitsland is door een hof te Dres den geveld over een achttienjarige Oost-Duitse student, Hermann Flade, wegens „haatcampagne tegen de demo cratische republiek en poging tot moord op een lid van de volkspolitie". De correspondent van de „New York Times" te Parijs meldt dat aldaar ver wacht wordt dat de „Westelijke grote drie" binnenkort hun nieuwe nota aan het Kremlin zullen zenden. „De Franse regering", zo vervolgt hij, „maakt voorbereidingen alsof zij conferen ties over zowel Duitsland als Korea ver wacht. De Fransen zijn ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie bereid is vergaande en zelfs „verbazingwekkende" concessies te doen, indien zij daarmede de Westelijke verbondenen ervan terug kan houden West-Duitsland te bewapenen. Deze over tuiging heeft de wens te Parijs voor het houden van een vier-mogendheden-confe- rentie versterkt en zij heeft in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken de me ning doen post vatten dat besprekingen met de Sovjet-Unie zouden slagen", aldus de correspondent van de „New York Times". Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag medegedeeld dat de Franse re gering stappen heeft gedaan bij verschil lende andere regeringen om haar te bewe gen deel te nemen aan een conferentie over het Verre Oosten, die zal worden ge houden indien iet communistische China eveneens vertegenwoordigd zal zijn. De woordvoerder zeide, dat het uitschrijven van een dergelijke conferentie een zaak der UNO is en dat het aan haar is te bepalen of er vier, vijf of meer mogendheden aan deel zullen nemen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag te Parijs verklaard dat, indien een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der „grote vier" zal wor den gehouden, deze mogelijk door de plaatsvervangers der „Westelijke grote drie" zal worden voorbereid, zoals ook in 1949 is geschied. Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO, heeft Woensdag de Franse regering officiëel verzocht te willen instemmen met het houden van de zitting van de Algemene Vergadering der UNO in 1951 te Parijs. Mededeling hiervan is gedaan door het ka binet van de minister-president, dat er aan toevoegde dat de Franse regering de kwes tie in overweging heeft. H. van Praag, De zin der opvoeding Volksuniversiteitsbibliotheek, De Erven F. Bohn, N.V., Haarlem. De inhoud van dit V. U.B.-deeltje weer te" geven, daar is geen beginnen aan. Er is buitensporig veel materiaal in verwerkt, en nog al eens op een wanordelijke manier. Voor schrijven is de heer Van Praag mis schien niet geschapen; tenminste, zowel zijn woordgebruik als de constructie van zijn betoog zijn houterig, en de toon is. daarbij zo onpersoonlijk, dat sommige alinea's lijken op een serie stellingen, zoals men die achter' dissertaties aantreft. Bovendien zijn er de gevolgen van de „rijke belezenheid", waarover prof. dr. Ph. Kohnstamm in zijn voorwoord prijzend spreekt. Ik heb nog nooit in zo'n kort bestek, zoveel auteurs geciteerd gevonden, ter zake of niet. Maar wat is 'ook eigenlijk ter zake? De heer Van Praag staat op het standpunt dat men personalistisch op moet voeden. Zelf moet men mens onder de mensen zijn, en uit zijn eigen existentie de verantwoor delijkheid aanvaarden: als men in die geest personalistisch opvoedt, dat wil zeggen de ik-jij verhouding primair stellend, gaat alles goed: dan ontwikkelen zich de opgevoeden tot net zulke mensen, die deel hebben aan de historische gemeenschap. Dit alles kan men vinden in een Credo van anderhalve pagina, dat de tekst besluit. Door dit standpunt anthropologisch, psy chologisch en wereldbeschouwelijk te moti veren verduidelijkt de heer Van Praag er niet veel aan. De bedoeling van het anthro- pologische gedeelte dringt wel door tot wie zijn aandacht bij het betoog kan houden. Het psychologische gedeelte heeft om der wille van zichzelf recht op enige belangstel ling. Maar wie zich door de weelde aan citaten niet heeft laten overdonderen, is dan nog niet aan veel origineels toegekomen, en vindt dat ook niet in het laatste gedeelte, het wereldbeschouwelijke. Er wordt een typologie gegeven van alle Oosterse en Westerse wereldbeschouwingen ooit aange hangen. en dan kiest de heer Van Praag de personalistische. Dat is alles, en geen ver rassing. De tegenstelling tussen hen die in de mens en hen die in God hun maatstaf vinden, wordt met een enkel woord afge handeld. De keuze is door de heer Van Praag toch al gedaan. „De grief van vele Humanisten tegen een persoonlijke God achten wij niet houdbaar". Humanisten, Joden en Christenen aanvaarden samen de verantwoording „alle krachten in dienst te stellen om de samenleving menswaardig ta maken". Het is wel weinig, deze vaagheid als zin der opvoeding, en dat met hulp van Lao- Tse, Kant, Heidegger, Freud, Wells; Berdjajew, Kohnstamm en vele, vele anderen. Waarom ook voortdurend „wij" in plaats van „ik"? Deze „afschuif'-vorm past de verantwoordelijke mens onder de mensen allerminst, en heeft ook al vele tekste; bedorven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2