Influenza SCHOTH Zandvoorts woning problemen ARAPLUIES Montessori-school in Haarlem-Noord in eerste stadium van opbouw Verbetering van het technisch onderwijs komt industrialisatie ten goede O DONDERDAG 18 JANUARI 1951 3 Agenda voor De „Ranchi" in Amsterdam Minister Rutten wil tekortkomingen zo mogelijk langs experimentele weg oplossen Bouw van een complex woningen voor Amsterdammers die om gezondheidsredenen aan zee moeten wonen? Poging tot zware mishandeling HET OOG EEN BRIL KEI P vanaf ƒ9.75 Overtrekkenen repareren Nehroe's mening over internationale kwesties Russische soldaten in de Franse sector Vandaag zal er onderhandeld worden Vagebonden of soldaten Griep?n Mijnhardtje Q Vervoer van pluimvee in Noordholland verboden ADVERTENTIE „,De Linnaeusschool, mijnheer? O dat is waar ze altijd muziek maken. Maar ze leren er ook wel!" Aldus worden we door een bereidwillige dreumes ingelicht over de kenmerken van een Montessorischool in opbouw in Haar lem-Noord. Het „muziek maken" schijnt ^el een heel bijzondere zaak te, zijn in het - Nederlandse onderwijs, dat da't juist het eerste wordt genoemd, wanneer een kind het over zijn school heeft. Wanneer we in de Wilgenstraat voor het rechtlijnige gebouw staan, komen ons in derdaad de klanken van een blokfuit- ensemble tegemoet: in de grote gymnastiek zaal is een les van de Volksmuziekschool aan de gang, een waardevolle aanvulling van wat de school zelf nog niet kan geven. Nu wordt er in de twee lokalen, waarin de bij de Linnaeusschool behorende Montes- soriekleuterschool is gevestigd dagelijks be wezen, dat het bijbrengen van parate ken nis zeer goed kan samengaan met de ont wikkeling van de artistieke begaafdheden die er in een kind kunnen schuilen. Rhythmiek, handenarbeid, muziek en zang staan weliswaar in hoog aanzien, maar dat neemt niet weg dat deze dreume sen, wanneer zij zover zijn dat zij naar de lagere school kunnen en dat wordt in het Montessoristelsel niet gezien als een „heilig moeten" bij het bereiken van een bepaalde leeftijd zij het alphabet kun nen samenstellen, korte woordjes lezen en tot honderd tellen. Harmonische ontwikkeling Dat respectabele resultaat is dan bereikt door een harmonisch samengaan van de leer- en de speellust, waarbij erop gewerkt wordt, dat de verschillende mogelijkheden die ieder kind in zich heeft niet tegen el kaar in worden ontwikkeld, maar gezamen lijk in onderlinge samenhang een groei proces doormaken. it'r zijn nu nog maar twee van die klas gen, maar mevrouw Neudorfer, die èn de leiding heeft over de Montessorischool aan de Bakkerstraat èn aan het hoofd staat van de in Mei 1949 gestichte kleuterschool in Haarlem-Noord vertelde ons, dat er met September nog een afdeling bijkomt, zodat in totaal dertig kinderen kunnen worden opgeleid. Zij gelooft stellig in de mogelijkheden van het door haar gepropageerde systeem: zij heeft geconstateerd dat ook in de hou ding van de kleine jongens en meisjes groter zelfverzekerdheid en zelfstandig heid blijkt: gevolg van het „streeplopen", zoals de lessen in lichamelijke opvoeding bij de Montessorianen worden genoemd. Wie een „les" bijwoont moet wel onder de indruk komen van het genie van de Italiaanse vrouw, die ontdekte dat het onderwijs van exacte kennis even goed, ja beter kan geschieden langs de natuurlijke ontwikkeling van het begripsvermogen van het kind, dat men via de tastzin tot tekenen en schrijven kan komen, via het zien tot rekenen en lezen. Waarbij er dan steeds voor gezorgd wordt, dat de kinderen een voorstelling hebben van de dingen: het getal 1 is een kraal, tien is een rijtje kra len, honderd een matje en duizend tenslotte een kubus kralen. Op die wijze krijgen zij een idee van maten en verhoudingen en blijven de cijfers geen nietszeggende dode begrippen en getallen. Fijne leermiddelen Daarbij komt nog, dat het gebruikte les materiaal zowel voor de onderwijzeressen als voor de kinderen alleraantrekkelijkst is, gemakkelijk hanteerbaar en prettig van vorm en kleur. De eerste aanschaffing van al die letterdozen en cijferblokken mag dan een beetje duur zijn, het materiaal gaat iang mee en inspireert de leerkrachten bovendien tot het zelf vervaardigen van lesmateriaal, zoals dat ook op de kleuter school aan de Wilgenstraat voor een groot deel reeds het geval is. Wat natuurlijk offers aan vrije tijd en energie van de onderwijzeressen vergt..., maar deze uiting van liefde voor de haar toevertrouw de kinderen is wellicht de basis waarop dit systeem zijn deugdelijkheid kan bèwijzen. Grote veranderingen Intussen staan er aan de Linnaeusschool zelf grote veranderingen te gebeuren. Zij wordt namelijk te beginnen in Septem ber omgezet in een Montessorischool, waartoe de kleuterschool een geschikte onderbouw vormt. De heer P. van Zandwijk, het pasbe noemde hoofd, vertelde ons, dat er voor het eerste leerjaar een lokaal op de bovenver dieping wordt verbouwd, dat met een op pervlakte van tachtig vierkante meter aan 36 kinderen plaats zal bieden. Bij iedere volgende cursus zal er dan een Montessori- klas bijkomen, doch voorlopig nog tot en met de derde klas. De heer Van Zandwijk is namelijk nog aan het uitpuzzelen op welke wijze het best „de kop" op zijn school kan worden ge bouwd, omdat dit van het grootste gewicht is èn voor de overgang van de leerlingen ADVERTENTIE Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con- gestie, vergemakkelijkt ademhaling et» geeft spoedige verlichting. DONDERDAG 18 JANUARI Nassauplcin 8: „De Tempelbouwers", le zing over „De kracht van het woord", 2.30 H,ur; lezing over „Re-incarnatie", 8 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner di-omen", 18 L 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Cinde rella", alle leeft., 2 en 4.15 uur. Palace: „Zo begint het leven", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Staatsgeheim". 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. City: „Zamba", 14 j., 2.15, 4.30, 7 cn 9,15 uur, Spaarne: „Een hart van goud"' en „Cowboyfilms", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Concert Haarlems Trio, 8 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat: Kommandant A. C. Beekhuis spreekt, 8 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 31 Januari). VRIJDAG 19 JANUARI Frans Hals Museum: Haarlems Kunst Ge meenschap, voordracht Max Croiset, 8 uur. JUlhelminastraat 22: Vereniging van Spiri tisten, psychometrische avond, 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. naar middelbare scholen èn voor hen die na de lagere school onmiddellijk in de maatschappij moeten. Hij is zelf 'geen Mon- tessoriaan-van-origine, doch is wel over tuigd geraakt van de verdiensten van dit stelsel. Met dat al is hij van mening, dat zolang de maatschappij zelf blijft vasthou den aan andere opvattingen, het niet van werkelijkheidszin zou getuigen leerlingen af te leveren die op geen enkele wijze met- het taak-onderwijs bekend zijn geraakt. De Linnaeusschool telt thans 160 leer lingen, verdeeld over zes klassen. De oudercommissie geniet meer en meer be langstelling, hetgeen onder meer tot uiting komt in een regelmatig verschijnend krantje. De grotere aandacht die wordt besteed aan het gevoelig maken van de kinderen voor lijnen en kleuren, de toepassing van de Gehrelsmethode voor muziek, het „fin- gerpainting", de klei-arbeid, het active rend afwisselen van concentratie en bewe gelijkheid methoden, die trouwens ook op andere Haarlemse scholen (ook als zij zich niet uitdrukkelijk op de „vernieu wing" toeleggen) met succes worden toe gepast hebben de Linnaeusschool bin nen korte tijd weer een uitstekende naam bezorgd in de omgeving. Wat de kleuterschool betreft: daaraan bestaat reeds zo'n grote behoefte, dat de kinderen reeds van de Harmenjansweg en de binnenstad naar de Wilgenstraat komen. En dat is geen geringe beloning voor het pionierswerk dat mevrouw Neudorfer en haar medewerksters zich getroosten. Niet eerst dit of dat proberen, maar direct net beproefde mid del, dus Aspitin, gebruiken. Let er echter op. dat alleen Aspirin is voorzien van de oranje band cn*van het Baycrkruis, het sym bool van vertrouwen. Het troepentransportschip „Ranchi", dat militairen van Indonesië naar ons land heeft vervoerd, is vanmorgen in de Am sterdamse haven aangekomen. De ontsche ping begon om negen uur. In de Montessori-kleuterklassen in de school aan de Wilgenstraat in Haarlem-Noord wordt de kinderen op ongedwongen wijze geleerd zich, met behoud van hun bewegelijkheid, te concentreren en actief te zijn. „Drie belangrijke factoren zijn oorzaak, dat wij in Zandvoort héél andere maatsta ven moeten aanleggen bij het beschikbaar stellen van woonruimte, dan in andere plaatsen in ons land", aldus vertelde ons het hoofd van het bureau „Huisvesting" te Zandvoort, de heer J. F. Erdtsieck. Ten eerste tobde Zandvoort met de na weeën van een geweldige afbraak; tijdens de bezetting werden bijna 700 huizen ge sloopt. Ten tweede zijn nog lang niet alle evacués in hun oude woonplaats terug ge keerd. Ten derde is er de kwestie van de particuliere zomerverhuur, waarmede we rekening moeten houden. Er wordt in Zandvoort gelukkig veel ge bouwd. De burgemeester, mr. H. M. van Fenema, vertelde juist dezer dagen aan Haarlems Dagblad dat 460 woningen klaar of zo goed als klaar zijn. Dat is een belang rijk percentage van de gesloopte woningen en inderdaad mag gezegd worden, dat de urgentie-lijst en de gewone lijst met ver zoeken om woonruimte iets minder is ge worden. We mogen hier zelfs van enige vooruitgang spreken, doch hier staat toch tegenover, dat de nood-toestanden over het algemeen zeker niet zijn afgenomen. Ik ben nu 4% jaar aan dit bureau werk zaam. Gewone gevallen, die ik 4x/2 jaai" geleden op de lijst kreeg, staan er nu nóg op en zijn intussen door velerlei oorzaken, o.a. gezinsuitbreiding, „nood-gevallen" ge worden. Daar komt nog bij, dat Zandvoort zéér veel duplex-woningen bouwde. Daarin werden hoofdzakelijk kleine gezinnen ge plaatst, maar verschillende van die kleine gezinnen breidden zich uit, waardoor deze woningen alweer te klein worden. Elke Maandag-, Woensdag- en Zaterdag morgen, wanneer het spreekuur is, komen er nieuwe moeilijkheden, nieuwe proble men, bij. De geëvacueerden, die nog niet in Zand voort zijn teruggekeerd, behoren bij het toewijzen van huizen vóór te gaan voor anderen die ook gaarne in Zandvoort willen komen wonen. De vraag daarvoor is ont stellend groot en daaronder zijn gevallen, waarvan het leven van een der gezinsleden kan afhangen, zodat men aanvraagt met dringend medisch advies. Zandvoort is nu eenmaal een plaats, waar voor verschil lende kwalen, door permanent verblijf aan zee, genezing of verlichting mogelijk is. Ik denk hier speciaal aan de asthmatische bronchitis. Zo schreef een wanhopige moeder op 4 Januari jl. uit Amsterdam het volgende: „Reeds in Mei 1950 vroeg ik u dringend om een woning in Zandvoort, op dokters advies voor de gezondheid van mijn doch-, tertje, dat asthma heeft. Sindsdien is haar kwaal aanmerkelijk verergerd. Is het niet mogelijk, dat u iets voor ons doet? Want ons kind wordt steeds zieker en ik weet niet wat ik er mee aan moet. De dokter zegt: „geen medicijn, er is maar één red middel: U moet zo gauw mogelijk aan zee gaan wonen, anders raakt u uw kind on herroepelijk kwijt." Al onze hoop is nu op u gevestigd. Helpt u ons alstublieft, ik vraag het voor mijn kind, al is het nog zo'n kleine woning, ik zal er u mijn hele leven dankbaar voor zijn". Dit is maar één enkele greep uit de vele wanhoopsbrieven die hier bijna dagelijks komen. En dan te weten, dat er haast niet te helpen is, dat is wel héél hard. Een ander vraagstuk is dat van de ge- repatriëerden, die werden ondergebracht tot aan het komend seizoen in verschillende hotels en pensions, zogenaamde „opvang centra", doch die, indien enigszins mogelijk, moeten verdwijnen wanneer de zomerver huur gaat komen. Want Zandvoort leeft van de zomerverhuur, zowel de particu lieren, als de bedrijven. Maar wij weten op geen stukken na, waar wij ze zullen moeten onderbrengen. Wanneer we alles samenvatten, dan is de toestand momenteel zó, dat, indien men geen evacué is, huisvesting in Zandvoort alleen mogelijk is, wanneer er woningruil aan de orde komt, maar deze gevallen zijn er slechts zéér weinig, want degene, die eenmaal in Zandvoort woont, wil daar niet meer vandaan, tenzij overplaatsing of iets dergelijks dit noodzakelijk maakt. f Tot zover de directeur van het bureau voor Huisvesting. Wij tekenen hierbij aan dat de burge meester van Zandvoort er bij het gemeente bestuur van Zandvoort op heeft aange drongen een complex huizen te laten bouwen die kunnen worden toegewezen aan Amsterdammers die voor hun gezond heid aan zee moeten wonen. Verdacht van een poging tot zware mis handeling is te Hengelo gearresteerd de mede-eigenaar van een kleine gieterij, J. S. Hij had vaak onenigheid met zijn compag non. De compagnon, die overdag elders werkt, kwam elke avond in de gieterij om de productie op te nemen. S. was op de hoogte van deze gewoonte van zijn com pagnon. Toen de compagnon Dinsdagavond de deur opende viel een zwaar gietijzeren raam naast hem neer. J. S. werd gearresteerd en bekende de bedoeling te hebben gehad, dat zijn com pagnon door het raam .getroffen zou worden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen over de stand van het lager en middelbaar technisch on derwijs voor jongens en de maatregelen die, mede in verband met de industriali satie, op korte termijn tot de ontwikke ling daarvan kunnen bijdragen. De bevordering van dit onderwijs is niet enkel gezien tegen de achtergrond van allerlei wettelijke regelingen; veleer wordt beoogd langs wegen van experiment en onderling overleg de voorwaarden te scheppen, die de ontwikkeling in goede banen kunnen leiden. De minister deelt de mening van zijn ambtgenoot van Economische Zaken, dat zowel de noodzaak tot industrialisatie als de voortdurende vraag uit het bedrijf naar geschoolde arbeidskrachten een dui delijke aanwijzing geven, dat wat het technisch onderwijs betreft de maatschap pelijke behoefte niet is verzadigd. Voor zover de aanmelding en de be roepskeuze der leerlingen niet in over eenstemming zouden zijn met de verwach tingen omtrent de toekomstige behoefte, kan het nodig zijn de mogelijkheden tot het ontvangen van onderwijs te beperken of te stimuleren. Propaganda en voorlichting ten aanzien van de verwachte economische behoefte behoren naar de mening van de minister ook tot de taak van andere ministeries en organen. Het geven van openbare les sen kan bijdragen tot het geven van meer bekendheid aan het onderwijs. Tenslotte zullen beurzen en voorschotten het vol gen van onderwijs mogelijk maken voor degenen, die uit financiële overwegingen daarvan zouden moeten afzien. Er mag worden aangenomen dat de behoefte in de toekomst zo groot zal zijn, dat er reden is de groei van het onderwijs ook in kwantitatieve zin te bevorderen. Betere voorbereiding noodzakelijk Degene die van een lagere of een mid delbare naar een lagere of middelbare technische school of naar de technische Hogeschool gaat, ervaart veelal dat zijn voorbereiding tot die studie ten aanzien van de technische vorming gebrekkig is, hetgeen belemmerend werkt op het stre ven naar intensieve industrialisatie. Er zal dus zowel aandacht moeten worden be steed aan de opleiding zelf als aan de voorbereiding daartoe. Het lager technisch onderwijs Het lager technisch onderwijs, dat in 1950 door 27.300 leerlingen werd gevolgd, zal zijn koers moeten wijzigen. Het is overigens de vraag of alle leerlingen in de toekomst werk zullen verrichten, waar voor een speciale vakopleiding vereist is. Een betere voorbereiding van dé beroeps keuze en een voorbereidend leerjaar- wordt daarom wenselijk geacht. Het oprichten van nieuwe scholen voor lager technisch onderwijs brengt het ge vaar met zich mee dat leerlingen worden onttrokken aan reeds bestaande scholen. Dergelijke scholen krijgen slechts be staansrecht, wanneer zij' tenminste zestig tot negentig leerlingen per jaar hebben. Op het terrein van het aanvullend on derwijs meent de minister nog veel móge lijkheden te zien. Zo verdient het bijvoor beeld aanbeveling om naast het theore tisch onderwijs enig aanvullend practisch onderwijs te geveai. Het ligt in het voor nemen van de minister om binnenkort een commissie in het leven te roepen die tot taak zal krijgen de opleidingsmogelijk heden in het bedrijf en het aanvullend on derwijs te bestuderen. De omvang van het middelbaar technisch onderwijs is gedurende en na de oorlog sterk toegenomen. Vraag en aanbod zijn hierbij nagenoeg in evenwicht. Evenals bij andere technische opleidingen heeft men echter in deze tak van onderwijs met een gebrek aan leerkrachten te kampen. De minister is er een voorstander van om de tekortkomingen in het onderwijs langs experimentele weg op te lossen. De leiding van dit experiment dat een resul taat voor alle scholen wil bereiken, moet berusten bij een werkcommissie die de plannen opstelt en op de uitvoering ervan toeziet. Nijverheidsonderwijs in Noordholland. De Economische Technologische Dienst heeft in overleg met de Provinciale Plano logische Dienst op verzoek van Gedepu teerde Staten van Noordholland een uit gebreid rapport over het lager nijverheids onderwijs uitgebracht. Om de behoefte aan nijverheidsonder wijs te ramen is een rapport samengesteld waaruit blijkt dat tussen 1947 en 1960 de ambachtsscholen ruim 35.000 gediplomeer den zullen moeten afleveren en de jaar lijkse toelating gemiddeld 4450 leerlingen moet bedragen. Dit aantal wordt thans nagenoeg bereikt. Het aantal jongens dat het lager technisch onderwijs volgt, ligt in Noordholland iets beneden het gemiddel de van geheel Nederland. In Amsterdam kunnen de bestaande scholen gemakkelijk in de huidige behoefte aan nijverheidsonderwijs voorzien. Op het gebied van het bijzonder vakonderwijs is de toestand niet zo gunstig. De meeste scholen hebben met ernstige huisvestings problemen te kampen. Het leerlingenstelsel heeft de volle aan dacht. In Noordholland dient eveneens stei-ke aandrang te worden uitgeoefend om het percentage gediplomeerde ambachts scholieren, die een voortgezette opleiding volgens dit stelsel kiezen, aanmerkelijk te vergroten. ADVERTENTIE WIL OOK WAT VAN GR. HOVTSTR. 137 ADVERTENTIE GR. HOUTSTR. 47. HAARLEM - TEL. 18036 (Reuter). De premier van India, Nehroe, heeft Woensdag op een drukbe zochte persconferentie te Parijs commen taar geleverd op allerlei kwesties van Internationale aard. Wat betreft het be richt van het nieuwsbureau „Nieuw China", volgens hetwelk de regering van Peking het voorstel van de UNO om het vuren in Korea te staken, heeft verworpen, zeide Nehroe, dat hij liever wilde wachten op een officieel antwoord. De Chinese volks republiek was een nieuwe stabiele mo gendheid en diende als zodanig erkend te worden. Sprekende over een Duitse herbewape ning zeide Nehroe, tegen herbewapening in het algemeen gekant te zijn. Hij erken de echter, dat men deze kwestie niet louter uit een idealistisch gezichtspunt kan be schouwen en dat geen enkele regering grote risico's kan nemen. Het is duidelijk, dat de hex-bewapening van Duitsland zeer vér strekkende gevolgen zou kunnen hebben. Zij wordt ongetwijfeld overwogen omdat de Westelijke mogendheden bevreesd wa ren voor de ki-acht van de Oost-Europese mogendheden en voor een mogelijke aan val. Volgens Nehroe diende het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Gui- nea vreedzaam opgelost te worden, waarbij in hoofdzaak rekening gehouden moest worden met het welzijn van Nieuw-Guinea en niet met dat van andere landen. Met betrekking tot een hei-bewapening van Japan vei-klaai-de Nehroe, dat het voor Japan en het Verre Oosten goed zou zijn, als men zich zou houden aan de bepalingen in de nieuwe Japanse grondwet, dat Japan niet zal herbewapenen. Naar hij meende was deze grondwet voornamelijk op aan drang van generaal MacArthur goedge- keui-d. Nehroe was er van overtuigd, dat de definitieve oplossing van de kwestie Indo- China slechts de onafhankelijkheid van het land kon zijn waarbij het volk zijn eigen lot zou bepalen. Het cabaret-gezelschap „Carroussel"dat is samengesteld uit militairen die in de Haarlemse Ripperda-kazcrne gelegerd zijn, een Marva en enkele U.V.V.-leden, zal vanavond in het Rembrandt-theater te Haarlem de première geven van een ca'f ar et- revue, „Musical Parade 1951". Een kleurige scène uit deze fraai gemonteerde revue. Zoals gisteren in een deel onzer edities nog werd gemeld, hebben Russische solda ten in het Berlijnse stadsgebied de Franse sectorgrens overschreden en een landgoed bezet, „Frohnau" genaamd. Er waren op dat moment geen Franse wachtposten of West-Duitse politie-agenten in de buurt. De Russen stuitten op geen enkele tegen stand. In October deed zich een soortgelijk ge val voor, toen overschreden Russische mi litairen de Britse sectorgrens. Pas na een week onderhandelen en nadat de Britse legerleiding pantserauto's fli een bataljon infanterie te hulp had geroepen werd de status quo hei-steld. De West-Berlijnse politie heeft de alarm toestand afgekondigd en versterkingen ge zonden naar het landgoed „Frohnau". De vrouw van de eigenaar, Schleiter, zei aan Reuter door de telefoon, dat na de be zetting een commissaris van de Oost-Duitse volkspolitie gekomen was, die zeide dat zij niets te vrezen had en dat er niets zou ge beuren. „Wij hebben slechts de zönegrens rechtgetrokken", zeide hij. Schleiter zelf en zijn zoon zijn met de papieren uitgeweken. Franse troepen heb ben na een uur de Zuidelijke begrenzing van het terrein afgezet. Volgens ooggetui gen zorgden de Franse soldaten er voor een zekere afstand van de Russische wachten te blijven „teneinde incidenten te vermij den". Generaal-majoor Carolet, bevelhebber van de Franse sector van Berlijn, was Woens dagavond bezig met het opstellen van een eis aan de leiders van hef Russische leger in Duitsland, inhoudende een terugtrekken der Russische troepen. Russische officieren wachtten Woensdag avond op Franse officieren, om besprekin gen aan te vangen. Franse functionarissen in Berlijn hebben medegedeeld dat de be sprekingen met de Russen vandaag zouden beginnen. Woensdagavond laat is de echtgenoot van Geen mens is gelijk aan de andere zoudt ge denken, maar de filosofen hebben er toch wat op gevonden. Ge kunt dat in dikke boeken lezen als ge er plezier in hebt, zij hebben de mensheid verdeeld in klassen en types en groepen, die zowat dezelfde hebbelijkheden hebben ais kanaries op een tentoonstelling. Het is een ingewikkelde filosofie waar ge hoofdpijn van krijgt, ge kunt niet bewijzen dat het niet goed aan de steel gestoken is. Er is een pientere Chinees geweest, die de mensheid op zijn manier heeft ingedeeld. Hij heeft de theorieën der filosofen aan zijn hielen gelapt en op zijn Chinees gezegd: Er zijn maar twee soorten mensen, dat zijn de vagebonden en de soldaten. Iedere mens is een plezierige vrijbuiter, die zijn eigen leven leeft gelijk het hem goeddunkt en in de tuinen van de wereld dat leven plukt voor zijn genoegen of hij is een soldaat, die zich leven en leiden laat en stram marcheert in het leger van de onderdani- gen. Zie, dat is eenvoudige filosofie, waar ge geen hoofdpijn van krijgen zult. if In het gezin van een dorpse hoofdonder wijzer ben ik eens gekomen, bovenmeester heette hij in de taal van die streek. Ge hadt dat eens moeten zien, een bovenmees ter met vijftien kinderen thuis rond de tafel, een vroom en rechtschapen man met vijftien kinders van klein tot gi-oot: Een xylofoon van kinders, een rekenkundige reeks. Buiten aan de achterdeur staan op de i-oodgeschuurde stoepstenen vijftien paren heldere klompen, de kinderen lopen in huis op hun sokken, dat geeft geen lawaai of zand in de kamers. Ge bent daar op bezoek, ge zit met de bovenmeester en zijn uitgedx-oogde vrouw in de salon, waar de mahoniehouten meu beltjes glimmen van het geboen. Dan komt er een schuchter klopje op de deur, de bovenmeester zegt dat er binnen gekomen kan worden. En de xylofoon schuifelt zoet jes de kamer in, zij komen handjes geven voor het naar bed gaan. Het gaat allemaal stilletjes en benepen, de bovenmeester heeft er de wind onder. Als er gegeten moet worden, zegt hij, dan zitten de kin ders met toegeknepen monden naar vader te kijken. Hij knipt met de vingers, en dan wordt er gebeden. Hij knipt nog eens, dan wordt de lepel opgenomen. Hij knipt een derde maal, en er kan gegeten worden. Zo gaat dat, zegt hij, er moeten gezag en disci pline zijn. Hij maakt er soldaten van, zoudt ge zo denken. Hij heeft een schone xylofoon, maar er zit geen muziek in. Hij heeft een tuil bloeiende kinders, maar hij plakt ze als dode bloemen in een herbarium. Soldaten of vagebonden dat vinger- geknip is mij niets bevallen. Volgens de bovenmeester is dat voor bestwil van de kinderen zelf. Later zullen ze weten te gehoorzamen aan hun meerderen, zegt hij voldaan. Dat kan wel zijn, dat zij dat weten zul len. Maar zullen zij ook weten te léven? De bovenmeester heeft zijn pensioentje nu, hij zit met zijn vrouw in de mahonie houten salon, twee mummies in een glazen kast. En. vingerknippen kan hij alleen nog maar tegen zijn oude dikke poes, die te lui is om op te staan. De kinders zijn uit gevlogen, de een na de ander, de xylofoon is uiteengevallen. Eén zoon zit bij het vreemdelingenlegioen, de ander loopt ver loren langs Gods wegen, de derde heeft iets met de justitie gehad, waar de boven meester erg geheimzinnig over' doet. Het is toch niet veel geworden met zijn soldaten, om zo te zeggen. Zij zijn onder de strenge ban uitgesprongen en door het lieve leven heen en weer geslagen, omdat zij geen goede soldaten noch goede vagebon den waren. Al dat vingergeknip en dat gesluip In huis, wat heeft het de kinderen meege geven? De bovenmeester wast zijn handen in on schuld, zegt hij, ik heb hun gedrild zonder mededogen, maar zij hebben mijn lessen in de wind geslagen. Zij moeten het zelf maar weten, ik heb mij niets te verwijten. Die vijftien wezenloze poppen van wel eer, met hun witte klompen op een stijf rijtje en hun toegeknepen lippen mis schien hadden zij goede, vrolijke, ronde vagebonden kunnen zijn. Hoe meer hoe liever, als ik het zou moe ten zeggen. Want soldaten zijn er genoeg op de wereld, teveel, er wordt heel wat gemarcheerd in de gelederen van de ge lijkvormige onderdanigheid, m de kazerne die maatschappij heet. Maar er wordt te weinig gezworven in de tuinen waar het leven rijp en vers om plukkers vraagt. Die bovenmeester had zijn xylofoon eens een vrolijk liedje moeten laten spelen, een liedje om te dansen. En hij had zijn kin ders eens een enkele keer de sei-viezen moeten laten stukgooien. Dan zaten ze wellicht nu nog vaak eens met vijftienen om hem heen, als vagebon den die het deugd deed weer eens thuis te zijn. J. L. ADVERTENTIE mevrouw Schleiter naar de hoeve terugge keerd, omdat hij zijn zestigjarige vrouw „niet alleen kon laten in een door Russi sche soldaten omringde boerderij". Zijn zoon bleef bij vrienden in West- Berlijn. Hij verklaarde, dat de Russen de woning van zijn ouders waren binnenge gaan en er een wachtlokaal hadden inge richt. Duitse arbeiders konden de hoeve verlaten. De Franse autoriteiten hadden hem gezegd, „dat zij pantserwagens zouden willen gebruiken, doch niet op het ogen blik". Een Duitse fotograaf, die een foto had gemaakt van de hoeve werd door een Rus sische schildwacht met een revolver be dreigd. De schildwacht nam de film in beslag. Op grond van een in de Staatscourant gepubliceei'de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening is met ingang van 17 Januari 1951 het vervoer van levend of dood pluimvee, veren, eieren, pluimveemest en verpak kingsmateriaal uit, naar of binnen de pro vincies Zuidholland en Overijssel, weer toegestaan. Daarentegen is met ingang van dezelfde datum het vervoer van deze arti kelen in de provincie Noordholland ver boden. De beschikking van de minister beoogt bestrijding van de pseudo-vogelpest in Noordholland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5