OPRUIMING Haarlem in 1950 De oud-dirigent en organist Henri Pielage (nog zeer vitaal) is vandaag 85 jaar geworden Als de kolenwagen voor staat VERHUIZINGEN en MEUBELOPSLAG Verpakken van Uw goederen Kort en Bondig Volkswagens F. DAMIAANS en Zn Hulp aan gerepatrieerden de VAN WEENE Dr.Leydsstr.42 Zuinig met gas Collecte ten bate van Ambon Karper r uitzetten Jhr. dr. J. C. Mollerus wees middenstand op diens feilen Complot stal fietsen, wasgoed en aardappelen Zandvoort Tweede Hervormde Kerk in Santpoort-Zuid Bloemendaal Constructieverbetering van kolken Heemstede Hillegom Hoofddorp De moeilijkheden in de Partij van de Arbeid DONDERDAG 18 JANUARI 195-1 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag is de heer Henri Pielage, een geboren Haarlemmer, in vroeger jaren een bekende koordirigent, 85 jaar gewor den. Dat hij een uitstekende reputatie ge noot. moge blijken uit een getuigenis van Bernard Diamant, die in de tijd van de hoogconjunctuur van de zangconcoursen schreef: ..Zijn intelligente opvatting en de uiterst beschaafde wijze waarop hij zingen laat, moeten elke leek en vakman opvallen. De mededinging onder Pielage' geeft cachet aan iedere wedstrijd". Op negen-jarige leeftijd werd Pielage lecrüng van wijlen N. H. Andriessen. die hij als organist van de katholieke kerk aan de Jansstraat, dikwijls heeft vervan gen. Vijftien jaar later zou hij zich geheel aan de muziek gaan wijden. In die tussen tijd bezocht hij eerst het seminarie Hage- veld en vervulde hij een betrekking op een kantoor. De directeur daarvan was tevens regent van het St. Jacobs Godshuis en op diens verzoek belastte Pielage zich met het orgelspel tijdens de missen. Dat heeft hij dertig jaar lang gedaan, al moest hij er iedere Zondag om zes uur voor uit de veren. In de door-de-weekste diensten in de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt speeldp hij voor Philip Loots, die hem in ruil daarvoor lessen gaf in pianospel en har monieleer. Voorte is Pielage tot 1926 eer ste organist-directeur van de kathedrale basiliek St. "Èavo geweest. Toen daar on der zijn leiding ter gelegenheid van de bisschopswijding vari Vngr. Callier de mis Sine Nnmine van. Viadana werd uitge voerd, liet een vermaarde autoriteit op het gebied van de kerkmuziek zich ontvallen: „Vépdompeld, wal is dat mooi!" Een Nederlands record Als koordirigent maakte Pielage snel naam. Toen hij acht maanden directeur was van Haarlem Zanggenot, won hij er op een internationaal concours te Luik in de derde afdeling een tweede prijs mee, voor deze vereniging een ongekend succes. Met Proza en Poëzie voerde hij de belang rijkste werken voor mannenkoor van Phi lip Looks uit, onder andere het komische „Jan Gcrstekorn". Als vertolker van diens composities heeft hij zich de meeste roem verworven. Hij verklankte deze muziek lïiet de charme, de lenigheid en de bezie ling die er zozeer bij pasten. De levendige voordracht w§s daarbij zijn grootste kracht, aldus bnze recensent Jos. de Klerk in een artikel van tien jaar geleden. Toen Pielage met het gemengde a-capel- la-koor Onder Ons in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op een wedstrijd „Lentedauw" had uitgevoerd, zei Philip Loots na afloop: „Ik wist wel dat ik een goed stuk werk gemaakt had, maar dat het zo mooi was, heb ik nu pas gehoord!" Pielage werd voor zijn prestatie beloond met de directeursprijs, een gouden kruis met zestien diamantjes. Op 31 Augustus 1913 werd Henri Pie lage benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van het behalen van zijn zeventigste prijs op zangco^icoursen. Deze verkreeg hij dooi de lvabsoluut perfecte uitvoering" (zoals de componist hem in een dankbrief schreef) met het laatstgenoemde koor van ctfe Psalm Exaudi Deus van Balthazar Florence. Deze wenste hem als volgt ge luk: „Uw Koningin heeft terecht de bui tengewone gaven (le talent transcendant, stond er.letterlijk) van uw dirigent onder scheiden". Deze uitspraak, waar hij nog altijd met trots van gewaagt, is hem een grote steun geweest bij zijn met talrijke successen bekroonde pogingen tot ver edeling van de koorzang. Henri Pielage was, behalve van de reeds vermelde verenigingen, verder in de loop der jaren nog leider van Caecilia (dat hij oprichtte), van Haarlems Ge mengd Koor, van het mannenkoor Philip Loots, van Carmina (dat uitsluitend in ziekenhuizen, sanatoria en gevangenissen zong) en van enige kwartetten, waarmee hij tijdens de eerste wereldoorlog vaak optrad voor de gemobiliseerden in de for ten. Met al deze koren behaalde hij, sinds zijn eerste benoeming tot dirigent op 15 November 1894, in totaal 125 hoge en hoogste prijzen, hetgeen wel een Neder lands record genoemd mag worden. De heer Pielage woont thans in een rusthuis, Westerhoutpark 10, waar hij ADVERTENTIE 9 HERENMODE COSTUUMS t REGENJASSEN Zaterdag 9 uur. Slechts een paar dagen, maar dan ook goed Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 17 Januari 1951 ONDERTROUWD: 17 Jan., G. Gccncvaa- sen en M. C. M. Scheerder; H. Geijlswijk en M. C. Duwel; K. C. Hamelink en C. J. Kemper; J. van Zon en J. A. Spiekerman; J. van Hengel en C. A. Meijer; G. H. van Mal en C. Wehnes; J. Piers en A. M. van Doorn; W. A. A, J. Koonc en H. E. E. Jacobs; C. O. Hoogedoorn en C. M. J. Vergeer; C. T. Beunder en I. Balt; A. B. Fluitsma en F. C. Weijers; J. M, Smook en J. Schcndelaar; H. G. Vcenings en IJ. C. Spruijt; W. Veenis en J. S. Vos; W. E. van Wijk en H. W. C. Roe land; T. Teske en E. Otten; R. van der Zee en A. Polman; J. W. C. van der Veer en J. M. van der Zon; M. W. Kooij en I. M. Vol- laard; N. Wolff en J. I. Bontekoe; J. Kraaij en M. J. Blom; F. Slot en M. van Andel; A. Roosma en G. J. van Hoven. GEHUWD: 17 Jan., M. E. A. Franke en E. B. van Soest; J. van Straaten en M. W. Smit; A. Janssen en W. A. E. ter Wal; G. van Es en W. Bergsma; B. G. Heemskerk en G. W. J. Rellergert; J. L. Hummelman en M. Stcf- fers; H. van de Weyer cn P. Spakman; C. Polko en M. C. Klein, BEVALLEN van een zoon; 15 Jan., A. L. van TongerenSchilstra; 16 Jan., T. Teeu- wen—Marchand; C. W. DelfgaauwNiesten; M. H. Rondevan der Meij. BEVALLEN van een dochter: 15 Jan.. H. van Veen—Betjes; 16 Jan., M. W. J. J. Pet- tersson—Stet. OVERLEDEN: 13 Jan.. A. W. van den Nieuwenhof—Hardebil. 52 j., van Sillem- slraat: 15 Jan.. 1. P. Heiliegers. 6 d.. Spaarn- damseweg; 16 Jan., F. K. J. Knaven, 41 j., Kweektuinstraat. stellig op deze verjaardag van zijn oude medewerkers en bewonderaars vele ge lukwensen in ontvangst heeft mogen ne men. Al kan hij zich moeilijk bewegen en Ugt hij het grootste gedeelte van de dag te bed, lezend in klassieke werken of ro mans in de moderne talen, toch maakt, hij nog een zeer vitale indruk. Zijn geest werkt helder en scherp, zijn gevoel voor humor is nog zeer paraat. Maar het lange alleen-zyn maakt dat hij te veel aan het piekeren slaat naar zijn zin en daarom hoopt hij dat hij spoedig een radio zal krijgen. Goede vrienden zijn bezig hem aan een toestel te helpen, waardoor hij de muziek, waarmee hij zijn gehele leven zon vertrouwelijke omgang heeft onder houden, in zijn kamer kan laten stromen. ADVERTENTIE weet U, dat er gelijk betaald moet worden. Leg daarom alvast het geld apart. Zonder geld kan ook Uw leverancier niet kopen. Federatie Brandstoffenhandel Haarlem en Omstreken MAX CROISKT DRAAGT VOOR IN HET FRANS HALSMUSEUM Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap draagt Max Croiset op Vrijdagavond 19 Januari in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum het verhaal „Spel in de ochtendschemer" van Arthur Schnitzler voor. Schnitzler, die leefde van 1862 tot 1931, was één der vermaardste schrijvers uit het voor-oorlogse Wenen, die zijn internatio nale reputatie vooral dankte aan zijn psy chologische stemmingsstukken voor het toneel. Max Croiset is thans als acteur en regisseur verbonden aan de Haagse Come- die, welk gezelschap dit seizoen ook het door hem geschreven drama „Oedipus en zijn moeder" zal opvoeren. Zijn novelle „Het Petionnement" verkreeg veel publici teit, mede doordat een bekende criticus de vergissing beging van een mystificatie te spreken en dit boek aan Vestdijk toe te schrijven. Inmiddels is het auteurschap van Max Croiset ondubbelzinnig komen vast te staan. Als voordrachtkunstenaar maakte hij vooral naam met „Muizen en mensen" van Steinbeck en „De gedachte" van Leonid Andrejew. In het Frans Halstheater wordt, even eens voor de Haarlemse Kunstgemeen- schap, op Dinsdagavond 30 Januari dc on derhoudende film „I know where I'm going" (Ik weel wat ik wil) van het duo Powell en Pressburger vertoond, een soort moderne moraliteit, vol speelse en geestige vondsten, met Roger Livesey en Wendy Hiller in de hoofdrollen. ADVERTENTIE Voor het verhuizen of voor het opslaan van Uw meubilair neemt U toch zeker een be trouwbaar en goed adres, evenals voor het ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 11141 Plaatselijke afdeling van C.C.K.P. gevormd Van het „Centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden" (C.C.K. P.) is thans ook een afdeling voor Haar lem, Bloemendaal en Heemstede gevormd. Als voorzitter treedt op de heer G. G. Matthieu, tevens voorzitter van „Pelita" en penningmeester van „Nederland helpt In- dië" en als secretaresse mevrouw mr. J. K. de Gx-ootBorggreve, secx-etaresse van het kantoor „Hulp aan gerepatrieerden", Stad huis Haai'lem, tel. 21591. De leden van het comité zijn: mr. J. J. Hangelbroek, voor contact met Nederlands Hervormde Kerk; W. F. Happé, voor contact met „Humani- tas"; jhr. J. J. F. Sandbei-g, adjunct-in specteur Dienst Maatschappelijke Zoi-g; Th. Vei-hoeven voor contact met R.K. Kerk; mevr. H. A. E. Veth, hoofd Sociaal Bureau U.V.V. Haarlem: mevr. B. J. VisserTeeu- wen, lid Landelijk Comité Huishoudelijke Voox-lichting: J. D. Wolterbeek voor contact met Gei-eformeerde Kerk. Hoewel in Haai-lem „Pelita" en „Nedex-- land helpt Indië1' goed georganiseerd wa ren, bleek na de aankomst van grote groe pen gerepatrieerden. die ondergebracht wei-den in opvangoorden als de hotels en pensions „Duin en Daal", „Van ouds het Raadhuis", „Iepenhove", „Zomerzoi-g" in Bloemendaal, „St. Jan" in Haarlem cn „De Schelp" in Zandvooi-t, behoefte te bestaan aan een afzonderlijke afdeling van het C.C.K.P. Dat comité stelt zich vooral ten doel de opneming van de nieuw-aangekomenen, waaronder een groot kwantum Indo-Euro peanen. in de Nederlandse samenleving te vergemakkelijken. Dat laatste levert meer problemen op dan men denkt. In het bij zonder de aanpassing aan klimaat, en voe ding eist veel voorlichting en geduld. Het bureau van het Comité, dat behalve op Woensdag, Zaterdag en Zondag iedere och- lén van 9 tot 12 uur is geopend en dan soms wel twintig, dertig mensen tegelijk tevreden moet stellen, wil „een vriende lijke, leidende hand" zijn bij de oplossing van de moeilijkheden die bijvoorbeeld ver warming, kleding en voeding in een vi-eemd land stellen. In Haai-lem en omgeving verblijven on geveer 400 gerepatriéerden in de opvang centra, maar er wonen er vele keren meer verspreid. Hoofdproblemen zijn natuurlijk de huis vesting en het werk. Het comité onder houdt een nauw contact met het Geweste lijk Arbeidsbureau. Over het algemeen schijnt de wei-kgelegenheid mee te vallen. De flinksten onder de gei-epatrieei-den laten zich hei-scholen, bijvoorbeeld de on derwijzers. De moeilijkheid is vooi-al dat de Indo- Eui-opeanen uit lagei-e en middelbare ad ministratieve baantjes komen, veelal onge schoold én niet jong meer zijn. Voor hen valt er niet zo gemakkelijk een passende werkkring te vinden. Hun gezondheidstoestand is redelijk goed. De assimilatié met de Nedei-landse be volking verloopt vaak een beetje stroef. De Nederlanders staan dikwijls een tikje wan- ti-ouwei.u tegenover degenen die het bevol kingsoverschot hier te lande nog komen vei-groten en aan de andere kant zijn de gerepatrieerden wel eens wat overgevoelig. Hun onderlinge samenleving verloopt zeer wel, gezien de „avondpartijtjes" die in de opvangcentra worden georganiseerd en de brei- en knutselcui-sussen die spe ciaal in „Duin en Daal" worden gegeven. Er zijn in de eerste helft van dit jaar nog 16.000 repatriërenden te verwachten. Zes tienmotorige „atoom-bommenwerpers" van het type B. 36, de grootste bommen werper ter wereldzijn Dinsdag na een oefenvlucht over de Atlantische Oceaan in Engeland geland. Dit is de eerste keer, dat vliegtuigen van dit type, die beschikken over zes propeller-motoren en vier straal-motoren, naar Europa vlogen. Een van de zes bommenwerpers, die een vliegbereik van 15000 km. hebben, op het vliegveld Lake Heath in Sïiffolk. Het Meteor-vliegtuig op de voorgrond accentueert de afmetingen van de Amerikaanse luchtreus. (Telefoto ANP). Cijfers over geboorte, sterfte, vestiging en vertrek Dè bui-gemeester van Haarlem heeft in zijn Nieuwjaarsrede in de Raad vex-schil- lende cijfers genoemd over 1950. De voor lopige opgaven over het aantal overlede nen deden toen veronderstellen dat het sterftecijfer over 1950 7.1 per 1000 was, tegen 8.7 over 1949. Nu wij de latere ge gevens op tafel hebben, blijkt ons evenwel dat dit cijfer te laag is aangenomen; het moet namelijk 7.7 zijn. Toch is dit resul taat, vergeleken bij 1949, zeer gunstig te noemen. Er overleden in Haarlem in 1950 1254 inwoners tegen 1403 in 1949. Het geboortecijfer was in 1950 3247, tegen 3348 in 1949. Per 1000 inwoners wer den dus in 1950 19.9 kinderen geboren, tegen 20.7 in 1949. Een kleine achteruit gang dus. Het geboorte-ovei-schot (verschil tussen het aantal geboorte- en sterfgevallen) is dus voor het afgelopen jaar 1993. Er vestigden zich in 1950 in Haarlem 7729 personen; 7694 Haarlemmers vertx-ok- ken naar eldei-s. Dit geeft een gunstig ver schil van 35. Het aantal inwoners van Haai-lem vermeerderde dus in 1950 met (1993 35) 2028 zielen. 1 Januari 1950 wa ren er 161.980, zodat 31 December afsloot met 164.008. De cijfers van vertrek en vestiging wa ren in de afgelopen vier jaren: Gevestigd Vertrokken 1947 9687 9381 1948 7788 8042 1949 1950 7065 7729 7818 7694 De jaren 1948 en 1949 gaven dus een vestigingstekort van respectievelijk 254 en 753. In 1947 was er een vestigingsover schot van 306. Voor het eerst na twee jaar is ex- dus weer een vestigingsovex-schot, al is het dan ook klein, namelijk 35. ADVERTENTIE CAFé NOIR DIPS MOCCASTANGEN MARIA heeft deze biscuits voorradig. Amsterdam vermindert de gasdruk Nu de gasbedx-ijven door de kolenschaar- sle gedwongen zijn het publiek tot minder gasverbruik aan te manen, heeft het gas bedrijf te Amsterdam besloten de gasdruk le verlagen. Wij vernemen dat in Haarlem nog niet tot deze maatregel zal worden overgegaan, ook al blijft het nodig de gebruikers tot bezuiniging aan te sporen. De afdeling Haarlem en omstreken van de stichting „Door de eeuwen trouw" houdt Zaterdag 3 Februari in Haarlem en omgeving een collecte ten bate van de noodlijdende bevolking van de Zuid- Molukken. Er zijn nog een groot aantal collectanten nodig, die zich kunnen aan melden bij het propagandabureau van de stichting Lakenkoperstraat 12. De Haarlemse Hengelaarsbond gaat karper uitzetten in het Zuider Buiten Spaarne. Dit begint morgen om één uur bij de Rusten- burgerbrug. De minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, voex-t vandaag in Zuid- Limburg met leidende figuren in de mijn industrie bespx-ekingen over de huidige kolenpositie. Dc vergadering van de afdeling Heem stede van de R.K. Middenstandsbond welke Woensdagavond in het R.K. Verenigings gebouw werd gehouden, mocht zich in een vrij grote belangstelling verheugen. Na de jaarvei-slagen van secretaris en pen ningmeester werd het woord gegeven aan dc spreker van deze avond, jhr. dr. J. C. Mol lerus, die begon met de opmerking, dat dc 776.0C0 middenstanders in ons land organi satorisch maar heel weinig hebben te be tekenen. Spreker ging in vogelvlucht de pogingen tot organisatie gedux-ende de laatste halve eeuw na en herinnerde aan de vele tochten die hij met „de grootste mid denstander welke hij ooit gekend heeft", Chris Jansen, heeft ondernomen. De midden stander, aldus karakteriseerde spreker, is en blijft nog- steeds teveel individualist en is pas geneigd om aan te pakken, wanneer de zaak in de put dreigt te geraken, zoals in de periode tussen 1930 en 1936, toen er teveel middenstanders dreigden te komen. De vestigingswet 1937 was daarvan het resultaat. Nauwelijks meende de middenstander dat de ergste gevaren waren geweken, of hij keerde zich tegen deze wet. Het is dit indivi dualisme dat oorzaak is van de slechte organisatie van de middenstand. Van de gehele middenstand is slechts 20 georga niseerd, bij dc groot-industriëlen bedraagt dit cijfer 90 r:bij dc werknemers nog meer, terwijl het bij de land- en tuinbouw tussen dc 80 en 90 beloopt. De middenstand, aldus spx-eker beschouwt de organisatie als een automaat waarin men een dubbeltje gooit in dc hoop een gulden te kunnen opvangen. Daardoor is de middenstand achterop ge raakt en wanneer hij niet snel afdoende maatregelen neemt, zal hij achterop blijven, met alle gevolgen vandien. Als typisch voorbeel van wat hij noemde de slapheid van de middenstand, constateer de de spreker dat in dc oorlogsjaren het grootwinkelbedrijf een achteruitgang boekte aan cliënten van 16 welk percentage de middenstand in de schoot wex-d geworpen. Ditzelfde grootwinkelbedrijf heeft alweer 8 van dit vei-lies teruggewonnen en wan neer de middenstand niet op zijn hoede is, x-aakt hij binnen afzienbare tijd niet alleen die andere 8 maar nog meer kwijt.. Met tal van vooi-beelden toonde spreker het ge brek aan service als een der grote fouten aan die dc middenstand maakt en stelde vast dat slechts een grondige verbetering daarin gepaard met een straffe organisatie redding aan de middenstand kan brengen. Melksancring weer op tapijt De rondvraag kreeg een actueel karakter doox'dat een lid-mclkhandelaar de mening van de spx-eker vroeg ten aanzien van de melksanering zoals die te Heemstede is in- gevoex-d. Jhr. Mollerus verklaai-de zich tegenstander van dit systeem dat slechts een schijnwinst oplevert voor de handelaren, omdat het volgens hem niets meer of minder dan een vrijheidsberoving is, terwijl bovendien de kans groot is dat deze winst straks weer ongedaan wordt gemaakt door een voor geschreven prijsverlaging. Spreker consta teerde dat het merkwaardig is, hoe dergelijke systemen steeds weer worden ontworpen door economisch zwakken in een bedrijf met het uitsluitende doel te leunen op de sterke bedrijven en beschouwde elke poging tot sanering als een groot gevaar, niet slechts omdat in oen saneringssysteem de handelaar feitelijk alleen maar zetbaas is en elk initia tief wordt gedood, doch ook en vooral omdat het de eerste stap zou zijn naar het „staats socialisme". Voor de consument achtte hij elke sanering een persoonlijke belediging, omdat men gedwongen wordt van bepaalde personen iets te moeten kopen, zonder daar in verandering te kunnen brengen. Een uitgebreide discussie waarbij velen het eens bleken met de spreker, vormde het slot van deze vergadering. De Haarlemse rechtbank behandelde Donderdagmorgen de zaken tegen vijf per sonen, verdacht van diefstal van fietsen in Haarlem en Velsen. Het vijftal werkte samen niet alleen in deze omgeving, maar ook in Alkmaar en omliggende plaatsen. Daar maakte het zich schuldig aan diefstal van wasgoed, aardappelen cn fietsen. De zaken uit het arrondissement Alkmaar zijn geseponeerd en daarom moesten de vijf verdachten alleen voor de Haarlemse recht bank terecht staan. Een van hen was de vijftigjax-ige M. C. uit uit Kolhorn, die reeds drie en twintig vonnissen achter de rug heeft. Hem was ten laste gelegd diefstal van een fiets en heling van een fiets. De eis luidde twee jaar en zes maanden. De zoon van deze verdachte, de acht-en- twintigjarige H. B. C. uit Haarlem, had twee fietsen gestolen. De officier van justi tie merkte op, dat verdachte een belang rijke rol heeft vervuld bij de diefstallen in Alkmaar en eiste dezelfde straf. De echtgenote van H. B. C. was diefstal van een fiets ten laste gelegd, doch zij gaf toe er drie te hebben gestolen. Tegen haar werd een gevangenisstraf van twaalf maan den. waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist. Het echtpaar D. N. uit Kolhorn had even eens fietsen gestolen. De vrouw tx-ok er vaak op uit met M. C. en bekende vier fietsen te hebben gestolen. De officier van justitie eiste tegen de man een gevangenis straf van 1 jaar en drie maanden en tégen de vrouw een onvoorwaardelijke stx-af van acht en een voox-waardelijke stx-af van vier maanden. Mr. B. J. de Boer, de verdediger van H. B. C., merkte op, dat de vader een slechte invloed heeft uitgeoefend. Enige jaren heeft de zoon goed opgepast, doch vorig jaar kwam hij in connectie met zijii vader en daarna zijn vele diefstallen gepleegd. Plei ter verzocht een kortere straf op te leggen. Mejuffx-ouw mr. L. A. Cleveringa trad op als vex-dedigsler van de vx-ouw van H. B. C. Zij zeide dat de man van verdachte werk loos was en met de anderen mee gegaan is om te stelen. Volgens pl. was het het beste de vrouw een kans te geven door een gecombineerde straf op te leggen. Mr. A. W. Hellema was van mening, dat het niet zeker is, dat M. C. de belangrijkste rol heeft vervuld. De man is voorwaarde lijk ter beschikking van de regering ge steld. Het is in het. belang van hem om hem in een inrichting te verplegen, merkte mr. Hellema op. Mr. J. H. Ekering verzocht de rechtbank over D. N. een voorlichtingsrapport in te winnen en mevrouw mr. H. S. J. M. Fel- hoen KraalOtte achtte het voor de vrouw van D. N. de beste oplossing een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest, opdat zij zo spoedig mogelijk voor haar twee kinderen kan zorgen. De rechtbank zal op 1 Februari -uit spraak doen. Naar wij vernemen heeft de Nederlands Hervormde gemeente in Santpoort het plan een tweede kerk in dit deel der ge meente te bouwen en wel in de dx-iehoek, gevormd door de Willem de Zwijgerlaan en de Duinweg in Santpoort-Station. Ei- zal éérst een bescheiden hulpkerk verrij zen. Hiermee wordt een oud probleem in Santpoort opgelost: de gelovigen kunnen slechts beschikken over de oude kerk aan de Burgemeester Enschedélaan of over de Toorts, welk gebouwtje uiteraard te klein is. Destijds slaagde de heer A. Bos, tech nisch hoofdambtenaar bij de Dienst van Publieke Werken te Bloemendaal, er in een eenvoudig kolkmodcl te ontwerpen waarbij aan allerlei practische wensen werd vol daan en alle nadelen werden voorkomen. Op deze belangrijke constructie-vex-bete- ring voor straat- en trottoir- of ricolkolken is enige tijd geleden octrooi verleend. Ook enkele buitenlandse octrooien zijn reeds verkregen. Deze nieuwe constructie waar borgt dat aansluiting op een riool in elke willekeurige richting mogelijk is. Boven dien kan meer dan één aansluiting worden aangebracht. Voorts is de nieuwe kolk vorstvrij. De constructie van de kolken is zeer een voudig; zij kunnen worden gemaakt van beton of gietijzer, of van een combinatie daarvan. De uitvoering in beton is belang rijk goedkoper dan die in gietijzer. In Nederland worden zij vervaax-digd van hoogwaardig beton. Een fabriek in Zutphen is ruim een half jaar geleden met de pi-o- ductie begonnen en vervaardigt nu enkele duizenden van deze kolken per jaar. Het eerste model wex-d getoond op de Voox-jaarsjaarbeurs in April van het vorig jaar. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. E. KoningBreitenstein, d.; M. v. d. RaadBrouwer, z.; J. S. Ten- haeff—Heins, z.; A. C. v. Galen—Roosen, d.; K. Roobol—v. d. Water. z. ONDERTROUWD: J. A. M. Steman en E. J. v. d. Meer; W. Boers en L. L. J. Söhngen; F. C. Paulusse en A. Vlietstra; J. van Wóen- sel en A. M. v. Zanten. GEHUWD: H. C. Zoomers en Th. H. Roebbers; J. H. de Graaf en Sj. M. Cassee; C, Giesberte en C. C. v. d. Haas. OVERLEDEN: A. M. Steens. 82 j.; S. J. Postma, 73 j., Wed. K. Keijzer—Outjers, 69 j.; J. J. Scheen, 33 j. Propaganda-kunstavond van de Nederlandse Blindenbond Op Dinsdag 23 Januari wordt in het ge bouw van de Px-otestantenbond aan de Postlaan te Heemstede een propaganda- kunstavond gehouden door de Nederlandse Blindenbond. waarop burgemeester Van Rappard een openingswoord zal spreken. Aan het programma werken mede het Hillegoms Dameskoor onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz. de organist Thierry van Driest uit Bilthoven en de heer Joh. van den Berg uit Den Haag, die zal spreken over het leven en de organisatie der blinden. Jeugd-orkest debuteert De Zandvoortse muziekkapel zal op Zater dag 27 Januari onder leiding van de heer J. Wildschut een openbare uitvoering geven in theater Monopole, waaraan het jeugd orkest, dat in de afgelopen maanden werd gevormd, zal medewerken. VOORDRACHTAVOND DOOR JAC. VAN ELSaCKER. Voor het departement Hillegom dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen droeg de declamator Jac. van Elsacker uit Rotterdam de schets „De Notaris" door Geox-ges Duhamel in de vertaling van Bas van Deil voor. De heer Van Elsacker wist zijn gehoor gedurende anderhalf uur te boeien met het verhaal van het keurige Franse burgei-gezin, dat bijna uit zijn voe gen wordt gerukt door het bex-icht van een erfenis, die echter op zich laat wachten en die op het eind deerlijk geslonken is. Na de pauze had de declamator succes met de voordracht van enkele schetsen door Ina van den Beugel, waarin zowel het zwakke als het sterke geslacht worden gehekeld. KUNST NA ARBEID MET „ZO N STIJFKOP". De Hillegomse toneelvex-eniging „Kunst na Arbeid" (onderafdeling van de Katho lieke Arbeidersbeweging) vertoonde het toneelstuk „Zo'n stijfkop" van René Bosch. Dit verhaal van een man die verbitterd de kerk meed. maar door een wonder weer tot haar wertf teruggebracht, eiste zeer veel van de spelex-s, die het nochtans over tuigend voor het voetlicht wisten te bren gen. Vooral de rollen van de rentenier en zijn nichtje werden uitstekend vertolkt. Hoewel het bij sommige medespelenden soms aan rolvastheid haperde, verliep de voorstelling vlot. Ludamus viel in met „Liefde per luchtpost" Woensdagmiddag werd de leider van de Haai-lemse toneelgroep „Ludamus" opge beld, of zijn gezelschap diezelfde avond in Hillegom een voorstelling zou kunnen geven. „De Schijnwerper", een Amstex-dams> to neelgezelschap, zou die avond optreden voor de R.K. Vrouwenbeweging „Gilde", maar door het overlijden van een der spe- lex-s ging de voorstelling niet door. Zonder gelegenheid te hebben gehad voor een repetitie en met twee invallers stond „Ludamus" dus op de Hillegomse planken en wat de heer Hurkmans en zijn gx-oep er nochtans van terecht brachten bleek het best uit de lachorkanen van de talrijke dames en de iets minder talrijke heren die deze avond waren opgekomen. Het stuk „Liefde per luchtpost" werd on danks alle struikelblokken vlot gespeeld en regisseur Kraakman wist er in alle op zichten het beste uit te halen. Met grote ex-kentelijkheid gewaagde de presidente van de „Gilde" van de bereid willigheid van „Ludamus" om de Hille- gommers uit de nood te helpen en van de wijze waarop ze voor een gezellige avond hadden gezorgd. De Van den Endelaan De Van den Endelaan, die wegens vorst- schade van de Hoofdstx-aat af tot dc Molen straat enige tijd voor het verkeer moest wor den afgesloten, is thans weer voorlopig hersteld. Het verkeer langs deze laan vindt weer plaats. Nochtans zal deze zomer het wegdek be slist geheel moeten worden vernieuwd. Dit had reeds in 1950 moeten gebeuren, maar gebrek aan materiaal en dc ongunstige weersgesteldheid hebben zulks verhinderd. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. W. Koerselman le Zwolle is benoemd als onderwijzer der Chr. U.L.O. school te Bloemendaal. De heer L. Alderliestc, adjunct-accoun tant le klasse bij de belastingen te Haarlem, is als zodanig verplaatst naar Amstex-dam. De ontvanger der directe belastingen inv. en accijnzen H. Hessels tc Leiden is als zodanig verplaatst naar het kantoor te Haarlem. De kennel „Haerlcm" aan de Amster damse vaart herdenkt Zondag 21 Januari haar 30-jarig bestaan. Op uitnodiging van de R.K. Vereniging voor E.H.B.O. „St. Bernardus" zal de hoofd- mijnarts uit Heerlen dr. Jac. W. Creyghton Zaterdag 20 Januari in het Krelagehuis aan de Leidsevaart spreken over eerste hulp verlening bij atoombom-aanvallen. Dc Haarlemse recherche heeft gister morgen de 30-jarige Haai-lemse W. V. aan gehouden die in een kledingmagazijn in dc binnenstad op heterdaad werd betrapt bij het stelen van een japon. Gistermiddag legde dc recherche de hand op de 42-jarige J. J. R. die f300 aan huurpenningen ten eigen bate had aangewend. Een tienjarig jongetje werd gistermid dag op de Rijksstraatweg, bij de Ovcrton- straat.. door een vrachtwagen aangereden toen hij zonder op het verkeer te letten, de weg overstak. Met een gebx-oken rechter- bovenbeen en een bloedende hoofdwond werd het knaapje naar het Joannes de Deo-zieken- huis overgebracht. Op 25 Januari zal het 50 jaar geleden Eysinga, oud-hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam, wonende te Bloemendaal. aan de rijksuniversiteit te Leiden promoveex-de tot doctor in de godgeleerdheid. ADVERTENTIE zonder chauffeur „1 5000" PLEIN 55 „GEZELLIG SAMENZIJN" Op Zaterdag 3 Februari zal de toneel vereniging Gezellig Samenzijn in hótel De Beurs te Hoofddorp opvoeren het blijspel „Baron von Haberniks". Onder het opschrift „Krakende Wagens" bespreekt de Nieuwe Rotterdamse Courant (lib.) de moeilijkheden die zich thans in de Partij van de Ax-beid voordoen. Het blad vindt deze crisis op zichzelf niet zo'n op merkelijk verschijnsel: elke partij, welker vertegenwoordigers zich in een zo uitzon- derlijk moeilijke tijd als de tegenwoox-dige, zitting hebben in een politiek gemengd ka binet, kan ervaren dat bepaalde ontwikke lingen een spanning in de eigen gelederen opwekken. „Uit een oogpunt van zuivere, politieke zeden evenwel is zulk een min of meer publieke behandeling van de moeilijk heden slechts gezond te achten; immers, het is alleen maar goed te noemen, dat een partij, die periodiek een appèl doet op de niet georganiseerde kiezers, zich in haar ware gedaante aan de menigte toont." Het blad ziet in de ongelukkig uitgeval len interviews van de heren Van der Goes en Schermex-horn meer „persoonlijke fei len" dan een zakelijke kwestie, en het be danken van ir. Vos meer als een uiting van persoonlijk temperament dan als een ern- stig ci'isisverschijnsel voor de partij. Het Vrije Volk (P.v.d.A.) geeft alleen een kort commentaar op het aftreden van jhr. mr. Van der Goes van Naters als frac tieleider in de Tweede Kamer. „Terecht heeft mr. Van der Goes van Natei's aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat het morele gezag van een fractieleider in een parlemen taire democratie geen rumoer om zijn persoon verdraagt. Zulk rumoer schaadt immers het prestige van het parlement, dat mr. Van der Goes van Naters steeds naar zijn beste weten heeft willen dienen. Pas na rijp beraad heeft de fractie van de Partij van de Arbeid het ontslag van haar leider aanvaard. Bij dit beraad heeft ongetwijfeld de wens een rol gespeeld mr. Van der Goes van Naters voor het werk in de Kamer, waaraan hij als des kundigen bijv. op het gebied van de her vorming van ons staatsrecht, zo waarde volle bijdragen heeft geleverd en nog zal kunnen leveren, te behouden." Trouw (A.R.) kan niet instemmen met da argumentering van de heer Van der Goes. „Wij geloven, dat het helemaal niet zo erg is als er wat rumoer om een fractie voorzitter is. Dat betekent, dat er leven in de brouwerij is. De historie kent heel wat fractievoorzitters om wier personen het zeer heet is toegegaan, zonder dat dit hun moreel prestige schaadde. Het hangt er dus maar van af van welke aard het rumoer is en waarom het in dat rumoer gaat." Het blad is het eens met de opvatting van ir. Vos. dat het bestuur van de P. v. d. A. in de kwestie-Nieuw Guinea geen, helder en duidelijk standpunt heeft ingenomen, omdat het „uitdrukkelijk twee tegenstrij dige standpunten niet verloochend heeft." „Het is wel duidelijk, waarom deze Absalom-achtige orakeltaal nodig was. Het diende om het kabinet voorshands te ï'edden. terwijl het een achterdeur openlaat om subversieve socialistische politiek tegen het kabinetsbeleid in mo gelijk te maken." Het „Algemeen Handelsblad" (lib.), opmerkend dat een deel der interne verhoudingen in de P. v. d. A. nu tot pu bliek domein geworden is, acht vooral één enkel aspect daarvan: het meeregeren of de poging daartoe door partijbestuur of fractie, van algemeen principieel belang. „Uit het commentaar van het partij bestuur op de brief van ir. Vos blijkt zonneklaar, dat de fractie aan de rege ring dwingend „kenbaar" heeft gemaakt in welke richting de oplossing moet wor den gezocht. Poging tot meex-egeren, zij het nu van een Kamerfractie, zij het nu van een Partijbestuur kunnen wij in geen enkel opzicht bewonderen. En dit om de eenvoudige reden, dat de zuiver heid van de Staatsrechtelijke verhouding er door in het gedrang dreigt te komen. Overigens kunnen wij evenmin begrij pen, waarom ir. Vos er bezwaar tegen maakt, dat het Partijbestuur in dit op zicht een andere mening dan de fractie heeft durven huldigen. Natuurlijk is dit een zaak, die minder de publieke opinie dan wel de instanties zelve aangaat. In tussen schijnt het ons een vreemde vorm van democratie, dat de ene mening w 1 en de andere mening niet taboe wordt verklaard. Achten wij de poging tot mee- regeren door Partijbestuur of Kamer fractie betreurenswaardig, de onaange naamste kant van deze gehele zaak is, dat deze pogingen zich aanvankelijk aan de publieke waarneming hebben ont trokken. Hier is inderdaad een vooi'beeld van „geheime democratie" dat óns in strijd schijnt met de grondslagen van ons staatsbestel."

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7