BAARS Predikbeurten HAARL. AUTORIJSCHOOL Directie City-theater onthult plannen voor moderne bioscoop TAXI bel 13000 LEDEREN JASSEN VERVEN DUURSMA Postkantoor Schoterweg wordt in de toekomst meer naar het Noorden verplaatst Vergrotingen en Reproducties zaterdag au JANUARI I95I HAARLEMS DAGBLAD 8 Initiatief tot aanpakken van het jeugdprobleem Het terrein op de hoek van de Dreef en de Wagenweg Leges der gemeente Haarlem Brandweerladder bleek onbetrouwbaar Een dezer dagen zult U iets bijzonders vinden! Kinderboerderij in Noordersportpark N.Z.H. wil groot aantal wachthuisjes plaatsen Alles hangt af van toestemming Bioscoopbond Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianotransporten - Bergplaats v. inboedels Max Croiset droeg verhaal door Arthur Schnitzler voor Wijkcomité Haarlem-Noord vergaderde De directeur van de Posterijen in Haar lem heeft grote plannen: wanneer de on derhandelingen niet de Nederlandse Spoor wegen tot een goed einde zijn gebracht, zal het postkantoor aan de Baljuwslaan een filiaal met volledige bevoegdheid van het hoofdpostkantoor worden, waarna over wogen wordt het bijkantoor aan de Scho terweg op te heffen en een nieuw bijkan toor te openen in een Noordelijker ge deelte van Haarlem, bijvoorbeeld in de omgeving van de Spaarnhovenstraat of van de brug over de Jan Gijzenvaart. Het tempo waarin deze veranderingen zich zullen voltrekken, wordt in hoofd zaak bepaald door de financiële armslag die het PTT-bedrijf zich zal kunnen ver oorloven en door het feit of men er in zal slagen voor het nieuwe kantoor in Haar lem-Noord een geschikt pand te vinden. De consequentie van deze verplaatsing is, dat er drie postagentschappen in de om geving zullen worden opgeheven. Deze mededelingen deed ds. G. H. van der Woord gisteravond op de openbare vergadering van het Wijkcomité dat in Haarlem-Noord ten Noorden van de Jan Gijzenvaart actief is. De kwestie van het postagentschap, dat in onvoldoende mate in de behoefte van de ruim vierduizend gezinnen in die wijken voorziet, stond reeds van het begin af aan op het programma van het wijkcomité. Dezer dagen hebben enige leden dan ook een onderhoud over deze aangelegenheid met de Haarlemse postdirecteur gehad. Deze heeft er echter vooral de nadruk op gelegd, dat PTT niet alleen de belangen van de gemeenschap moet behartigen, doch daarbij ook een economisch evenwicht in j het oog moet houden. Uit postaal oogpunt is dat deel van Haarlem-Noord niet zo gewichtig, daar er weinig grote zaken, ondernemingen of andere belangrijke cliënten van PTT zijn gevestigd en de be volking bovendien een groot deel van haar post mee naar de stad neemt om daar te laten behandelen. Kleine verbeteringen Desondanks zegde de PTT-directeur toe nog eens na te gaan of het niet mogelijk is enkele kleinere verbeteringen aan te brengen. Zo zal men een brievenbus (die bij de Jan Gijzenkade) wellicht zonder bezwaar kunnen verplaatsen in de richting van de Spaarndammerweg ten dienste van de bewoners van de Vondelweg. Toen men de directeur erop wees, dat in deze uitgestrekte wijk slechts drie brie venbussen zijn geplaatst, voerde deze daartegenover aan, dat iedere bus de PTT jaarlijks gemiddeld op zeshonderd gulden komt te staan aan extra personeels- en Ver voerskosten, zonder5dat de ..omzet" groter wordt. Datzelfde geldt ook voor de ge vraagde poszegelautomaten, waarbij dan ook de moeilijkheid komt, dat de gemeente Haarlem voor deze a; paraten precario rechten heft. Zij is daarmee de enige ge meente in den lande die dat doet. Het wijkcomité besloot gisteravond zich in ver binding te stellen met een winkelier in Haarlem-Noord, die bij zijn zaak reeds een brievenbus heeft en wellicht bereid zal zijn op eigen terrein een postzegelautomaat te laten plaatsen. Voorts had men nog overwogen om de stadsbussen van brievenbussen te voorzien, doch ook dat bracht naar het oordeel van de postdirectie teveel kosten en bezwaren met zich. De kosten van een hulppostkantoor wor den op zestigduizend gulden per jaar ge raamd. Ongrijpbare jeugd Het comitélid Vos oogstte aller instem ming met zijn gedachte het initiatief te nemen tot het aanpakken van het probleem van de ongrijpbare jeugd. De speeltuin vereniging „Vondelkwartier" heeft het plan een jeugdgebouw te stichten, met onder meer een vergader- en toneelzaal voor driehonderd personen. Nu rees de vraag of het niet mogelijk is iels te doen voor de niet-georganiseerde jeugd, in de geest van net werk van de stichting „Club- en buurthuizen". Hiervoor zal zeker wel belangstelling bestaan, gezien het grote aantal winkel en andere ruiten dat er door baldadigheid en straatslijperij valt te registreren. Men zal alle verenigingen in Haarlem- Noord aanschrijven met het verzoek mee te werken aan een actie om dit euvel door het bieden van een passende vrije tijdsbe steding te bestrijden. ..Hygiënisch centrum" Tenslotte werd nog geanimeerd gedis cussieerd over de gedachte van een „hy giënisch wijkcentrum" ontsproten aan het brein van mevrouw Zuethoff. Algemeen was men van mening, dat, voordat overgegaan wordt tot de bouw van een badhuis in Haarlem-Noord, nage gaan moet worden of het ook niet moge lijk is daaraan een automatische wasin richting te verbinden ten gerieve van de talloze huisvrouwen, die door ?-«imte- gebrek thans niet de gelegenheid hebben de was aan huis te doen of zich daartoe zeer moeten behelpen. De voorzitter, de heer Steentjes, deelde in zijn openingswoord nog mee, dat de spreekuren van het comité, waarvan het eerstvolgende op Vrijdag 26 Januari weer in de kleuterschool aan de Tesselschade- straat van 8 tot 9 uur wordt gehouden, zich in een toenemende belangstelling mo gen verheugen. Verbetering verlichting Het eerste succes dat het wijkcomité mocht boeken betreft een verbetering van de verlichting langs de Vergierdewég. tus sen de Vondelweg en de Algemene Be graafplaats. Het G.E.B. zal binnenkort beginnen met het plaatsen van vier of vijf lichtmasten langs dat gedeelte. Het is om technische redenen niet mogelijk de elec- trische verlichting door te trekken tot de Slaperdijk. Plan voor een flatgebouw Reeds jaren ligt het terrein op de hoek Dreef-Wagenweg in Haarlem onbebouwd. Aanvankelijk is het plan geweest daar een café-restaurant te zetten, maar dat kwam niet tot uitvoering. Er waren ook moeilijkheden omdat de eigenaar van de grond het gehele terrein wilde bebouwen, terwijl Openbare Wei-ken meende dat de bebouwing een stuk van de rooilijn moest afblijven, omdat indertijd ook het huis van dr. Ten Oever een voor tuin had. Thans is overeenstemming verkregen over een onbebouwd laten van een deel van het terrein. Voor de bebouwing is nu een nieuw plan bij Openbare Werken en de Schoonheidscommissie ingediend. Om de grond rendabel te maken hebben de ontwerpers nu een hoog gebouw ontwor pen. Het is een flatgebouw, waarvan het benedengedeelte misschien een rustig za kelijke bestemming krijgt. Het plan wordt eerst bekeken door de Stedebouwkundige afdeling van Openbare Werken en zal daarna in de Schoonheids commissie komen. ADVERTENTIE RICHE FOTO 169 Grote Houtstraat ART Telefoon 13472 Op de terreinen van de Bossche veemarkt zijn Vrijdag paardenkeuringen door de Koninklijke Vereniging Het Nederlandse Trekpaard" gehouden. De zwartschimmel Nico van het Kanaal", een toonbeeld van energie en kracht vcordt in draf langs de keurmeesters geleid. Als de Citograaf gaat werken In Maart 1950 wijzigde de Raad op voor stel van B. en W. de Legesverordening. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft bezwaar tegen de 5-voudige heffing van rechten als de gegevens van de Burgerlijke Stand en Bevolkingsbureau gebruikt wor den voor publicatie. Gemeend wordt dat met driemaal de prijs volstaan moet worden. B. en W. stellen voor het bewuste artikel in te trekken, omdat in de verordening nu ook tarieven moeten worden opgenomen over inlichtingen die verstrekt worden door middel van de Citograaf van het Be volkingsbureau. B. en W. menen, dat, gelet op de kosten van aanschaffing dezer ma chine, een tarief van 10 per uur voor het werken der machine berekend moet worden. Verder willen B. en W. het volgende ta rief vaststellen: voor het massaal verstrek ken van inlichtingen door middel van de Citograaf: 1000 inlichtingen of gedeelten daarvan 30.verder tot 500 0.03 meer, voor 5000: 150.voor 10.000 250. verder 1 cent. Verder delen B. en W. mede dat geble ken is dat een bedrag van 1.50 voor het afgeven van een bewijs van goed gedrag, ie hoog is, temeer omdat vaak jongelui dit bewijs moeten overleggen bij een sollici tatie. Daarom willen B. en W. dit verlagen tot 1-Hetzelfde recht willen zij ook heffen voor het afgeven van een verklaring van in orde bevinding van stukken bedoeld in de Middelbaar Onderwijswet (thans ook 1.50). Fabrikant zal nieuwe leveren De vol-automatische ladderwagen van de Haarlemse brandweer, die gedurende de oorlogsjaren werd besteld, vertoont tal van gebreken. Nog onlangs is tijdens een brand aan het Floraplein, door verkeerde werking van het opwindrondsel, de reeds uitgeschoven lad der naar beneden geploft, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De fabrikant heeft thans aangeboden een geheel nieuwe half-automatische lad derwagen gratis te leveren. Dit systeem is bovendien betrouwbaarder. Daar ook het in oorlogstijd samengestelde chassis on deugdelijk is gebleken, stellen B. en W. de Haarlemse raad voor het aanbod van de fabrikant te aanvaarden en 8350 •beschik baar te stellen voor een ander chassis. ADVERTENTIE Vraagt gratis geïllustr. Prospectus PLEIN 33 TELEFOON 13009 ADVERTENTIE Iets héél bijzonders! Iets kleins, maar iets fijns. Het is een exotisch gekleurd pakje: bruin met geel, zwart en wit. En er staat een scheepje op. Om het te vinden hoeft U niet lang en ver te zoeken U vindt het vandaag of morgen in Uw eigen brievenbus. Het is een aardigheidje, een presentje van Cacaofabriek de Zaan, die U graag eens wil laten proeven hoe fijn, hoe geurig en hoe „krachtig" een kop cacao kan smaken. Want dat pakje bevat de fijnste, de geurigste en de krachtigste cacao die U ooit hebt ge proefd: Cacao de Zaan In dat pakje zit tevens een formuliertje. Als U het ingevuld terugzendt aan Cacao fabriek de Zaan, afd Reclame, Koog Zaan dijk, ontvangt U gratis en franco een aller aardigst boekje over cacao, met vele speciaal door Mevr. LotgeringHill ebrand opgestelde cacao-recepten. Let dus op de post die brengt de pakjes rond! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 Januari 1951 GEHUWD: 19 Jan., W. H. van den Eshof en C. F. Loos. BEVALLEN van een zoon: 14 Jan., A. B. HouwelingZegelaar; 16 Jan., T. Selhorst de Boorder; E van der Groefvan Dijk; 18 Jan., B. J. NelisBruggeman; M. Neele van Brussel; 19 Jan., W. J. SchipperBosch. BEVALLEN van een dochter: 18 Jan., A. K. Bresserde Blaauw; H. KoopmanStam; M. G. LarnmersAdema; 19 Jan., J. C. Hil- termar.Jutjens; M. A. Speevan der Laan. OVERLEDEN: 17 Jan.. A. J. de Bruin— Kunkeler, 82 j., Aelbertsbergstraat; 18 Jan., J. M. Bruijns. 69 j.. Papentorenvest; J. M. van WalenKok, 69 j., Rijksstraatweg; L. P. A. WansinkJerphanion, 54 j„ Kamperlaan, Op de begroting voor 1952 zal, zo moge lijk, een bedrag worden gereserveerd voor de inrichting van een kinderboerderij in het Noordersportpark. Dit delen B. en W. van Haarlem de raad mee naar aanleiding van een destijds door de heer M. D. Proper gestelde vraag. Het College schrijft in zijn toelichting: „Het denkbeeld van een kinder-boerderij is ons sympathiek en heeft reeds lang onze aandacht, omdat wij in het algemeen van- mening zijn, dat in het bijzonder ten aanzien van de stadsjeugd aan het bij brengen van liefde voor de natuur en alles wat leeft grote aandacht dient te worden besteed. De belangen, welke hiermede ge moeid zijn, zijn zowel van morele als van materiële aard. In dit zelfde verband moet dan ook worden gezien de actie, welke wij in het afgelopen jaar hebben ondernomen om de plantsoenen en parken in onze ge meente voor vernielingen en beschadigin gen, als gevolg van ondoordachte of van weinig kennis en eerbied voor de natuur getuigende handelingen, te behoeden. Onze ervaring is, dat liefde en eerbied voor de natuur in vrijwel ieder kind aanwezig zijn; het is slechts'nodig deze in de kiem aanwe zige gevoelens gelegenheid te geven tot ont wikkeling te komen. In moreel opzicht ach ten wij de omgang van en het contact met levende dieren voor het kind en in het bij zonder voor het jeugdige kind, van groot belang. Ten einde zo gunstig mogelijke voor waarden te scheppen, is het naar onze me ning noodzakelijk de kinder-boerderij op te richten in of in de' onmiddellijke omge ving van een belangrijk wooncentrum. Het is om deze reden, dat wij de hertenkamp en zelfs de gehele HaaiTemmei-hout als plaats voor een dergelijke boerderij onge schikt achten. Bovendien zou het uiterst moeilijk zijn voor een dergelijk object een aan alle eisen van de aesthetica voldoende oplossing te vinden. Wij hebben het oog laten vallen op de onmiddellijke omgeving van de boerderij in het Noordersportoark, welke binnen en kele jaren ter beschikking van de gemeente zal komen. Hierdoor zal de boerderij komen te liggen in de onmiddellijke nabijheid van een belangrijk wooncenti-um, terwijl daar door ook het Noordersportpark als recrea tiegebied een grote attractie rijker zal wor den. Factoren dus, welke op het welslagen van deze onderneming een gunstige invloed zullen uitoefenen." Het ziet er naar uit, dat binnen afzien bare tijd voldaan zal worden aan een vuri ge wens van het overgrote deel van de pas sagiers op de Haarlemse buslijnen. Wij vernemen namelijk, dat cle directie var» de N.Z.H. het plan heeft een groot aantal wachthuisjes te plaatsen bij de druk ste bushalten in Haarlem en omgeving. Binnenkort zullen daarover besprekingen met Openbare Werken worden gevoerd. Deze onderhandelingen zullen zich trou wens ook wel tot het financiële terrein uit strekken, omdat de vervoermaatschappij op het standpunt staat, dat het redelijk is, dat de gemeente de helft van de kosten voor haar rekening neemt. Tevens wordt gewerkt aan een oplossing voor het middenperron op het Stations plein, waar de passagiers geen enkele be schutting wordt geboden. Nieuwe bestemming voor Lido ADVERTENTIE DAG EN NACHT De plannen die de directie van het City- theater reeds enige tijd koestert, om in het voormalige restaurant Lido aan het Hout plein een nieuwe bioscoop te vestigen, ten einde zich in Haarlem tegen de concurren tie te kunnen handhaven, zullen, zo deel den de heren R. van Frank, G. H. Riepma en architect G. A. M. Loogman ons gister middag mee, zeer binnenkort ten uitvoer worden gelegd. De gemeente is reeds met de bouw van het theater accoord gegaan en de vergunning is inmiddels verstrekt. Alleen de Nederlandse Bioscoopbond zal nu nog haar goedkeuring aan de plannen moeten hechten. De directie deelde, ons mee er van overtuigd te zijn, dat het thea ter er zal komen. Het ligt in de bedoeling nog voor de grote vacantie met de bouw er van gereed te zijn. Het nieuwe theater aan het Houtplein moet er een worden dat uitmunt in ge zelligheid en accomodatie. Het zal worden voorzien van allerlei moderne installaties, zoals een speciale centrale verwarming, die de gelijkmatigheid van de temperatuur in de hal, de zaal en op het balcon waarborgt, een luchtverversingsinstallatie die niet alleen voor voldoende lucht, maar ook voor een aangename geur zorgt en een indirecte verlichting. Beneden zal men slechts een voorhal en een ontvangsthal en daarachter het trap penhuis aantreffen; op de eerste verdie ping wordt de bioscoopzaal ingericht en nog een trapje hoger vindt men het bal con. De zaal zal 464 plaatsen, het balcon 204 plaatsen tellen. De directie heeft het voornemen de bezoekers het roken in de zaal niet te verbieden. Een automatisch afzuig systeem zorgt er voor dat de rook wordt afgevoerd. Met het oog op deze ser vice aan het publiek wordt de vloer van de zaal vervaardigd van materiaal dat geen nadeel ondervindt van bran dende peukjes sigaren of sigaretten. In de zes-en-twintig meter lange hal züllen aan beide kanten rustbanken wor den geplaatst. De vitrines, die eveneens in de hal zullen worden aangelegd, bieden zakenmensen de gelegenheid allerlei te étaleren. Het geheel wordt in zeer lichte kleuren gehouden. De cabine van de bioscoop zal worden voorzien van vier projectors, zodat het mo gelijk zal zijn om in de toekomst stereosco pische films te draaien. Het veertien-en-een-halve meter hoge gebouw, met een frontbreedte van zes-en- twintig meter, krijgt op aandringen van de Schoonheidscommissie een opvallende re clamegevel. Het nieuwe theater zal een zogenaamd „eerste-vertoningstheater" worden, waar uitsluitend eerste-klas rolprenten zullen worden vertoond, aldus de directie. Het City-theater aan de Grote Markt zal dan uitsluitend reprise-theater" worden. (Wij vernamen dat de Commissie Nieu we Zaken van de Nederlandse Bioscoop bond de aanvraag van de directie van het City-theater opnieuw zal behandelen. Daarbij zullen natuurlijk de exploitanten van de overige in Haarlem gevestigde theaters worden gehoord. Deze hebben reeds eerder van hun afwijzende houding blijk gegeven, vooral nu er reeds goedkeu ring voor een theater in Heemstede is ver leend. De gemiddelde bezettingsgraad der be staande bioscopen is naar hun mening trouwens ook te gering om een lonende exploitatie mogelijk te maken, waarbij nog komt dat de vermakelijkheidsbelasting zeer zwaar op de bedrijven drukt. Men zal echter moeilijk bij de gemeente op verla ging daarvan kunnen aandringen, wanneer er nog exploitanten gevonden worden die onder de huidige omstandigheden bereid zijn een nieuw theater te beginnen. Naar wij menen te weten hebben de overige bioscoopdirecties in Haarlem aan de leiding van het City-theater voorgesteld in „Lido" voor gezamenlijke rekening een bioscoop te exploiteren. Deze is op dat voorstel niet ingegaan. Volgens een berekening van de directie van het City-theater zal er, na de verwe zenlijking van haar plannen, in Haarlem en Bloemendaal een bioscoop zijn per 28.000 inwoners, in andere plaatsen wordt wel een gemiddelde van minder dan een theater per 15.000 inwoners bereikt. Red.) ZONDAG 21 JANUARI 1951. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. D. E Boek. Aondgebed in de Consistoriekamer. Zondag. 4: Consistorie kamer. Liturgische dienst voor Doofstom men en Slechthorenden. Nieuwe Kerk. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Bijzondere Kerk dienst. Sprs. Ds. B. van Gelder. Dr. M. J Heering. Onderwerp. Bespreking van de film „Zo begint het leven". Gelegenheid tot vragen stellen. Noordcrkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. S. H. J. Voors. 6.45: Zangdienst. 7: Ds. Joh. Bronsgecst. Oostcrkcrk. 10: Ds. E. Pol. Kapel Sarepta. 9.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Kinder- kerk. 10,45: Ds. G. F. Callenbach, van Oegst- geest. Bakenesscrkcrk. 9.30: Dhr. A. J. van Houivelingen Rijkhoek. Kinderkerk. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. G. J. Waarden burg. Rusthuis Jans straat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel Noord. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost. 10: Dhr. N. A. Groen. Centrum. 10: Dhr. N. Desjardijn. West 10: Dhr L. de Graaf. Ver. Vrjjz. Herv., Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Donder dag 21: Wijdingsdienst. Ned. Herv. Evang, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. Zwijnen- burg, v. Utrecht. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: H Schouten, Leiden. 7.30: W. Akse. Beverwijk. Woensdag 8: A. Besse- laar Jr., Amsterdam. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Se- vensma. Evangelist te Amsterdam. 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst.. 8: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donder dag 8: Kommandant A. C. Beekhuis, van het Leger des Heils, Met medewerking van het Chr. Gem. Zangkoor „De Lofstem". Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. Rijkhoek van Dordrecht. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 20. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Dinsdag 8: Bijbelclub. Lutherhuis. Verenig de Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Jeugddiensten. Peuzelaarsteeg 10.30: Dr. C. Spoelder. Minahassastraat 17.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Geref. Gemeen te. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds J. A. van Arkel 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. L Hoorweg Jr. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref! Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Gere formeerde Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7,30: Ds E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. Gebouw „Sa lem", Bakenessergracht 65. 11: Zondagsschool 8: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bidstond. Pinkstergemeente, geb. Immanuël. Nieuwe Kruisstr. 14 Zondag 10: M. v. d. Sluis, Am sterdam. 7.30: Jeugddienst. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Avond maal en Evangelieverkondiging (met Kin derbijbelklas tegelijkertijd). 19: Eredienst m. Evangelie prediking. Donderdag 20: Bijbel lezing (Studie in Joh. 3. Spr. H. E. Payne) Vrijdag 16.50: Kinderbijbelklas. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeen te des Heeren. Lange Molenstr. '22. 10 en 5.30: Samenkomst. Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Wol straat 7. 10: Wijdingsdienst met bediening van het H. Avondmaal, geleid door de Com mandant J. de Koning. 12: Zondagsschool. 8: Grote Verlossingssamenkomst, eveneens geleid door de Commandant. Donderdag 8: Wijdingsdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondegsschool. 5: Kerkdienst Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apost. Zendinggemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Chris tian Science. Jansstraat 74. 30: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Soefi-Beweging, Nassau- plein 8 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits, Haarlem. Psycho Synthese, Rest. Brinkmann Grote Markt. 10.30: „Verborgen orde in de wereldchaos". Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Broedergemeente, Parklaan 34. Za terdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. J. Buiten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch, H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Immanuëlkerk. 10: Ds. M. G Blauw. em. pred. te Overveen, Voorberei ding. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, geb. Berkenstraat 10. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d Bergh van Eysinga Alg. Chr. Jeugd Ge meenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Za terdag 3.30: Jeugdbond o.l.v. E Ketellap per. 27 Jan.: 3.30: Jeugdbond. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A. M. Boeijinga. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10. Heili- gingsdienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7.15: Openluchtsamenkomst. 8: Verlossings samenkomst. Alle samenkomsten o.l v de luitenants de Klark en v. d. Hoek. Donder dag 8: Br. Vos, vertegenwoordiger van de Handel bezoekt Haarlem-Noord. RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Vraagt bij ons aan. Wij geven alle gev/enste inlichtingen. „Voordeliger per dozijn" (Cinema Palace). „Een gezellige familiefilm" wordt deze historie van een kinderrijk Amerikaans huisgezin genoemd en inderdaad is de gezelligheid wel een van de kenmer kende eigenschappen van deze rolprent, die met kennelijk plezier door de makers is samengesteld uit gedeelten van het gelijk namige beek. waarbij de figuur van de vader met een grote dosis humor werd verrijkt door Clifton Webb. Myrna Loy is de moeder en een verzameling op-en-d' op Amerikaanse jongelieden en meisjes vormt de kinder schaar. Ofschoon het slot van de film een heldhaftig en indrukwekkend beeld van de ..pater familias" tracht te schilderen, is zijn figuur door zijn doen en laten in de voor gaande scènes toch over de hele lijn meer grappig dan imposant, De opvoedingsmetho den van deze huisvader zijn niet om er van te leren. Niet omdat zij wellicht ondoel matig zijn, doch omdat zij zo onvolledig en eenzijdig worden belicht. Maar deze film is ook niet bedoeld als instructieve documen taire. Het is een vermakelijke, dikwijls geestige geschiedenis geworden waaraan jong en oud veel pleizier zullen beleven. Evenals trouwens aan een oer-geestig tekenfilmpje in het voorprogramma, dat alleen al een gang naar de Cinema waard zou zijn. Het is een avontuur van het scherp- menselijk getekende vogelpaar Hackle en Tackle, twee dieren die als caricaturen van mensenfiguren wellicht de bestgeslaagde zullen blijken van al het brillante wat de tekenstift tot nu toe op het celluloid wist te brengen. J. L. Straaljager no. 3 antwoordt niet (City) is een fascinerende rolprent waarin regisseur •Stuart Heisier het „leven op crediet" van een stuntvlieger uitbeeldt, die na de tweede wereldoorlog als test-piloot gaat werken bij een fabriek die de eerste straaljager ont werpt. In een aantal boeiende opnamen waarbij de truc-fotografie een geducht woordje meespreekt wordt de klemtoon ge legd op de moed die men nodig heeft om een op en d'op invlieger te zijn. Behalve sensatie vindt men in deze film ook roman tiek, die Eleanor Parker voor haar rekening neemt. Humphrey Bogart, die de hoofdrol vertolkt laat knap spel zien en ook de bij rollen zijn uitsteeknd bezet. De aanloop tot het eigenlijke verhaal voert het publiek terug naar de oorlogsjaren. Tijdens een bom- bardementsvlucht naar Duitsland ontwaren een paar Amerikaanse piloten een Duitse jager die opmerkelijk snel en manoeuvreer- baar is: een straaljager. Na de oorlog wordt er, zoals de film dan verder laat zien, met deze toestellen druk geëxperimenteerd. L. v. B. Het eiland des doods (Spaarne) is een ietwat verouderd filmepos van het Amerikaanse marinierscorps, dat ditmaal met man en macht te velde trekt tegen een complot van desperados op een Pacific- eiland. Op dat koraaleiland, „Halfweg" ge heten (Midway?), willen de mariniers een vliegbasis aanleggen, maar de schilderach tige bende van „de Tijgerhaai" kan zich daar niet mee verenigen en tracht met de grieze ligste geheime wapens de plannen van de „leathernecks" te verijdelen, waarin zij vrij aardig slaagt totdat twee onverwoestbare „marines" zich met de zaak gaan bemoeien. Het eind van het liedje is natuui-lijk dat de maniniers over de gehele linie zegevieren en de bende, inclusief haar geheimzinnige leider, in het koraal bijt, maar voor het zover is wordt er nog danig wat goed en kwaad bloed vergoten. De film is vervaardigd in het stroomloze tijdperk, toen koekblik-auto's en vlieg tuigen met „buitenlucht-cabines" nog de dernier cri waren, maar dat werkt nauwe lijks remmend op de aard en de hoeveelheid der geboden sensaties. H. C. De films „Cinderella" (R e m brandt), „Staatsgeheim (L u x o r) en „De vrouw mij ner dromen" (Frans Hals) zullen ook deze week vertoond worden. In cle voor iets meer dan de helft ge vulde Renaissancezaal van het Frans Hals museum heeft Max Croiset het verhaal „Spel in de ochtenclschemer" van Arthur Schnitzler (18621931) ten gehore ge bracht, een niet zo bijster gelukkige keuze. Want deze in enkele hoofdzaken min ot" meer verouderde geschiedenis over een jonge Weense officier, die zich een enorme speelschuld op de hals haalt bij zijn aan vankelijk met succes bekroonde pogingen om een vriend uit de moeilijkheden te redden, vergde van de bekwame voor drachtgever het gebruik van zulke zware middelen om het publiek in zijn macht te houden, dat hij op beslissende ogenblik ken zijn doel voorbij schoot. Voortreffelijk, dat wil zeggen zowel spannend als psychologisch verantwoord, Waren de opwindende kaartscènes in het café met de gejaagde gedachten bij het wisselen der kansen. Tegenover de held van het verhaal nam daarbij diens tegen speler, de- schijnbaar minzame doch in we. zen door rancunes bezeten groothandelaar en consul, langzaam maar steeds dreigen der gestalte aan. Hierdoor kon cle beschrij ving van de tocht in het rijtuig kort voor het aanbreken van cle dag, met de ver twijfelde pogingen van cle officier, wiens eer met deze zaak gemoeid was, om zijn overwinnaar tot het verlenen van uitstel van betaling te bewegen, toch nog tot een indrukwekkende climax leiden. Ook met de gesprekken in de kazerne demonstreer de Max Croiset knappe staaltjes van zijn vermogen tot typering door het tamelijk sterk doen uitkomen van kleine eigen aardigheden der voor te stellen figuren. Doch in het tweede deel raakte Max Croiset in moeilijkheden, voornamelijk omdat hij er niet in slaagde de vrouw in het spel duidelijk genoeg op te roepen, misschien mede ten gevolge van de on miskenbare opzet om niet in sentimenta liteit te vervallen. Hoe dan ook, men bleef betrekkelijk onverschillig bij de tragisch bedoelde, wel wat geforceerde afloop van deze ook overigens weinig belangwekken de historie uit een verleden tijdperk. In tegenstelling tot zijn optreden in voorgaande jaren (met „De Gedachte" van Leonid Andrejew of „Muizen en Mensen" van John Steinbeck) bleef de emotionele uitwerking clit keer uiterst beperkt. Thans was het vooral cle tech nische virtuositeit die bewondering af dwong, in het bijzonder cle als het ware muzikale transpositie van alle prosodische elementen, waarbij het felle rhythme de hechte basis vormde van de fijnzinnig ge moduleerde toon. Wel was de voordracht daardoor wat vermoeiend op den duur. DAVID KONING Niet voetballen in een plantsoen Vrijdagmiddag waren, zoals vaak, een aantal jongens aan het voetballen op het plantsoentje aan de Cruquiusweg tegen over de Sumatrastraat. De komst van een politieman per rijwiel was oorzaak dat ze zo snel de vlucht namen dat ze geen tijd hadden twee fietsen mee te nemen. De politieman zocht daarop de beste van de twee uit en nam die mede naar het bureau, waar cle fiets thans wacht op de recht matige eigenaar. ADVERTENTIE Thans nog binnen 2 dagen retour, ANTONIESTRAAT 45 - Haarlem - TEL. 18266 HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. 19: Ds. Henkels Kapel N. Vredcnhof. 10.30: Ds. Oskamp. 19: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem., Den Haag. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Don- dorp. Koedicfslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. G C. Berkouwer. Camplaan 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vriezc. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal. 17: Ds. R. v. d. Mast, uit Amsterdam. Jeugddienst. Reli gieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. H. Jan sen, Voorg. Ned. Prot. Bond, Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. 7: Dezelfde. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel. 12 j. c. o. Jeugdhuis Donkere- laan. 11.45: Zondagsschool. 5 j. e. o. Jeugd huis, Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgie- terweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Dg.. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. J. Overduin. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Avondmaal. 10: Jeugdkapel, 12-16 jaar, „Irene", Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Kapteyn, van Amsterdam, H Avondmaal. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. A. J- Kromhout. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Cand. J. Irik. Doopsgezinde Gemeente 10.30: Ds. J. Oosterbaan, van Haar lem. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Ilcrv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Cand. J. Irik. 3: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10: Ds. M. M. de Jong. Geref Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10: Ds. J. Meilink. 5: Ds. N. Kupéri, van Sloten. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. V E. Schaefer, Joppe. „De Toorts". 10: Ds. S. S. M. Aertsen, Joppe. „Dc Kapel" 5: Ds. P. A. Tichelaar. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser, Voorber. H. Av. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. G. v. d. Woord.. H. Avondmaal, 7: Dezelfde H. Av. en Dankzegging. Evange lisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H, de Wachter uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. J. Groot, pred. te Leiden (Jeugddienst). Ned, Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. de Graaf, Ned. Herv. pred. te Haarlem. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis" Dorpsplein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. Pa rochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- boer. 7: Ds. J. G. v. Ieperen, van Katwijk. Jeugddienst, Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. M. C. v Wijhe, van Amersfoort. Geref. Kerk 10 en 4: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J, J. Verleur. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. IJ. W. Eerland Geref. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10