Groot Man Meerderheid in Tweede Kamer wensf geen kabinetscrisis Chinese eenheden terug naar Mandsjoerije voor reorganisatie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaans Huis brandmerkt Peking-China als aggressor Frans-Amerikaanse verschillen van inzicht ten aanzien van de te volgen koers Eisenhower verklaart zich nader ZATERDAG 20 JANUARI 1951 Nog geen zekerheid over de houding van vele andere landen Nederlanders in Korea dekten terugtocht der Amerikanen Officieel een gesneuvelde gemeld Trygve Lie gaat met Bevin spreken Geen Britse coalitieregering Oost-Java zal worden gezuiverd Reeds 19 planters vermoord Heï woord is aan P. v. d. A., K.V.P. en C.H. zullen hun vertrouwen in de regering niet opzeggen in Landing van Zuid-Koreanen aan de Westkust boven de 38ste breedtegraad Premier Pleven gaat naar president Truman McCloy spreekt duidelijke taal HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 164 295e JAARGANG No 17 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van.de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZön-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BLANCHE PATCH heeft een boek over Bernard Shaw geschreven. Niet over zjjn werk, maar alleen over hemzelf, zoals zij hem lang gekend heeft. Dat was in de jaren 19201950, dus de laatste dertig van zijn leven. Deze secretaresse heeft hem slleen in zijn levensavond kunnen bestude ren. Zij heeft dit met koele onpartijdigheid gedaan, kennelijk zonder neiging om on aangenaamheden over hem te zeggen, maar ook zonder bewondering. Het is een zake lijk boek. Een bijzonder aantrekkelijk beeld van Shaw's persoonlijkheid geeft het niet, ofschoon de schrijfster een hele reeks goede eigenschappen van „G.B.S." opsomt. Hij kenmerkte zich door ontzaglijke ijver: vol gens haar berekening moet hij in zeventig jaar harde arbeid veertig miilioen woorden geschreven hebben, hetgeen neerkomt op 1500 a 1600 per dag. Zijn geheugen voor feiten was buitengewoon. Hij was ver draagzaam en bijna altijd goed gehumeurd, nooit boosaardig en erg lichtgelovig, zodat hij aan allerlei soorten bedriegers ten prooi viel. Maar vaak toonde hij zich gril lig, trad autocratisch op en was onverschil lig jegens anderer gevoelens. Hij had geen belangstelling voor kinderen, dieren en bloemen. Hij zei dat hij niet buiten kunst en schoonheid kon leven, maar woonde (te Ayot. St. Lawrence) in een bijzonder lelijk huis, waarin de beeldende kunsten bijna uitsluitend vertegenwoordigd waren door bustes en portretten van hemzelf. Van zijn reizen genoot hij niet werkelijk. Hij had weinig genoegens. Wel talrijke bewonde raars, sommige kennissen die hij geregeld zag en slechts enkele vrienden. Hij was krenterig als het om kleine bedragen ging, maar daarentegen vaak royaal als het grote betrof. Soms was hij zeer vrijgevig jegens mensen die in noc:1 verkeerden, maar zon der hartelijkheid: Blanche Patch stelt hem voor al? een menslievend man zonder menslievendheid. En eigenlijk was hij be scheiden en verlegen. Dit lijkt zonderling, als men denkt aan de brieven en brief kaarten waarop hij de scherpste en meest ironische, soms ook de zonderlingste com mentaren aan anderen zond, en als men zich zijn uitingen in interviews voor de geest tracht te halen. Maar volgens Blanche Patch was hij een geboren acteur en gaf hij „voorstellingen" voor bewonderaars, waarachter eigenlijk schuwheid verborgen ging. De bekende Engelse litteraire criticus Harold Nicclson, deze en andere bijzonder heden resumerend, heeft in de Observer de schrijfster lof toegezwaaid. Niet vanwege enige litteraire waarde van haar boek. Hij prijst haar ómdat zij zo onpartijdig cn op een afstand haar onderwerp heeft be schouwd: „ongeveer zoals een hoofdzuster in een kliniek de eigenaardigheden van een oatiënt zou beschrijven, die zij jarenlang had waargenomen, kalm en onberoerd." Het ligt in de levensopvatting van vele Engelse auteurs, dit soort houding te be wonderen. Wat hierbij overigens opvalt is, dat Blanche Patch ten dele dezelfde eigen schappen toont die zij aan wijlen Shaw loekent; blijkbaar is zij niet onbeïnvloecl gebleven door zijn gemis aan hartelijkheid en betaalt hem met gelijke munt. Dat zij hem alleen gedurende zijn ouder dom heeft gekend, heeft natuurlijk tenge volge, dat zij maar een onvolledig beeld van de mens Shaw kan geven. Sommige lezers van haar boek zullen er een onaan gename indruk uit overhouden, anderen wellicht een gevoel van medelijden met de grote man, die in eenzaamheid zo oud moest worden en zijn verlegenheid verber gen achter een toneelspel, dat hem ten slotte tot tweede natuur was geworden. Voor een man van zo hoge intelligentie en scherpe critische aanleg moet wereldbe roemdheid wel zware beproevingen hebben meegebracht. Dat Shaw niet werkelijk van zijn reizen genoot is gemakkelijk verklaar baar: hij werd overal herkend en aange gaapt en nergens met vrede gelaten. Ook als hij thuis was stoorde men hem om de haverklap in zijn werk. Men wilde hem zijn mening over alles wat los en vast was laten zeggen, zijn voorspraak hebben voor ionge auteurs en acteurs of alleen maar een gesprek met hem voeren. Om later te kunnen zeggen: ik ben bij Shaw geweest en weet je wat hij zei? Ongetwijfeld zijn hem vele min of meer geestige woorden in gesprekken toegeschreven, die hij nooit geuit heeft en waarschijnlijk ook gehele Gesprekken, die hij nooit heeft gevoerd. In de loop der lange jaren moet hij een ont stellend aantal domheden te horen hebben gekregen. Dit alles kan niet bevorderlijk zijn voor de menslievendheid van een hoogst-intelligente wereldberoemdheid. (Er bestaan, op ander gebied, ook wel domme wereldberoemdheden; die zullen minder hinder van de overlast hebben en zelfs van de vermaardheid genieten, die trouwens in hun geval maar kort pleegt te duren.) Wie deze dingen overweegt kan niet anders dan bewondering koesteren voor Shaw's goede humeur, zijn verdraagzaam heid en volkomen gemis aan boosaardig heid. De secretaresse maakte duidelijk dat hij alles goedig heeft ondergaan en er in meegespeeld bovendien: in de menselijke comedie, die met hem in de hoofdrol werd opgevoerd. Dat hij wel eens grillig bleek en gebrek aan belangstelling voor anderer gevoelens toonde zal niemand verbazen. Al teveel mensen ontzagen immers zijn wen sen en gevoelens niet. En dat een groot scheppend kunstenaar een niet geheel evenwichtig mens blijkt is eerder voorge komen. Er zal nog wel meer over Shaw ge schreven worden. Een ander hoogbegaafd man, die zelf al oud is, Bertrand Russell, heeft in Amerika een studie over hem ge publiceerd waarin hij voorspelt, dat Shaws toneelstukken geen levenskracht zullen Mijken te hebben en dus spoedig vergeten worden. Als de uitgevers die over hem laten schrijven daarmee instemmen, of er ook maar onzeker over zijn, zullen zij zich haasten. Anders is er geen markt meer voor hun boeken. Een uitgebreide Shaw- litteratuur zal dus zeker op korte termijn het licht zien. Het blijkt dat de grote man zijn secre taresse Blanche Patch een jaarlijks inko men van vijfhonderd pond sterling (ruim f 5000) heeft vermaakt. Mej. Patch heeft de Daily Herald medegedeeld, dat ook het kuis te Ayot St. Lawrence haar ter bewo ning is aangeboden, maar dat heeft zij ge weigerd. „Het is een veel te koud huis" heeft zij gezegd, daarmee opnieuw een prachtig bewijs gevend van rustige, kalme, onberoerde, emotie-loze (enz.) onpartijdig heid. R. P. WASHINGTON 19 Januari. (Reuter). Het Amerikaanse huis van Afgevaardig den heeft Vrijdag een door een aantal de mocraten en republikeinen ingediende resolutie aangenomen, waarin China als aanvaller wordt gebrandmerkt. De re solutie werd met handopsteken aangeno men. Er werden slechts enkele tegenstem men opgemerkt. Sommige republikeinen hadden te voren verklaard, dat de resolutie neer kwam op een oorlogsverklaring aan China. Nederlandse houding LAKE SUCCES, 19 Januari. (Reuter) De Nederlandse gedelegeerde in de poli tieke commissie van de UNO, de heer Von Balluseck, heeft Vrijdagavond in de ver gadering van deze commissie zijn steun toegezegd aan een eventuele resolutie, waarin China als aanvaller ui Korea wordt gebrandmerkt. „De leden van de UNO moeten collectief hun loyaliteit aan de orga nisatie tonen", zo zeide hij. De Nederlandse delegatie bij de UNO heeft echter van de regering opdracht ge kregen om inzake een Amerikaanse reso lutie welke de Chinese volksrepubliek van aggressie in Korea zal beschuldigen, nauw contact te onderhouden mee de vertegen woordigers der West-Europese staten. In het bijzonder met die van Engeland, Frank rijk en de partners in de Benelux. Indien genoemde landen voor een dergelijke re solutie zouden stemmen zal Nederland de zelfde houding aannemen, aldus verneemt ANP van welingelichte zijde in Den Haag. Indonesië tegen Indonesië zal zijn zelfstandigheidspolitiek slipt handhaven, aldus de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Roem. Volgens welingelicnie kringen ver klaarde hij voorts, dat Indonesië de Chine se volksrepubliek niet als aggressor zal brandmerken. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verwees naar de verklaring van de Indiase minister president. Pandit Nehroe, dat een dergelijk brandmerken de deur zou sluiten voor regeling van de vrede in het Verre Oosten. India ei: Frankrijk tegen De eerste minister van India, Nehroe, zou naar is vernomen, Vrijdag in een geheim onderhoud met de Franse premier Pleven en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman, verklaard hebben, dat het volgens de opvatting van zijn regering onverstandig zou zijn indien de UNO on verwijld zou besluiten tot een resolutie, die communistisch China officieel zou veroor delen. Hij gaf ook te kennen, dat India voor het ogenblik niet van plan was enig offi cieel initiatief te ondernemen tot over brugging van de kloof tussen Peking en het Westen. Naar uit diplomatieke bron verluidt, zou Frankrijk de eenheid van de Atlantische groep willen bewaren in een eventuele actie waartoe de UNO zou kunnen beslui ten, maar intussen er bij de Amerikaanse regering op willen aandringen tijd te geven voor volledige overwegingen. De Franse regering gelooft, dat haar standpunt de steun heeft van de Britse en andere rege ringen van het Gemenebest. Nehroe onderhield zich ook enige tijd met de Russische ambassadeur Pavlof. Blijkens buitenlandse persberichten heeft het Nederlandse Korea-detachement zich, in samenwerking met Amerikanen en Fransen, bij de strijd in en om Wondjoe moedig gedragen. Onder moeilijke omstan digheden, geteisterd door een felle koude, heeft men stand gehouden bij herhaalde stormaanvallen der Noord-Koreanen, die in getalsterkte verre de meerderen waren. De Nederlandse en Franse vrijwilligers worden thans in verband met hun optreden de „helden van Wondjoe" genoemd. Volgens in Den Haag ontvangen tele grammen hebben onze vrijwilligers echter reeds voor Wondjoe aan belangrijke ge vechtshandelingen deelgenomen. Zo heb ben zij omstreeks 7 Januari bij Hoengsan de terugtocht van een Amerikaans regiment op Wondjoe gedekt. Toen de Amerikanen Wondjoe verlieten, dekte het Nederlandse detachement met nog enige onderdelen de terugtocht van de Amerikaanse divisie, waarbij het was ingedeeld. Militaire deskundigen in Den Haag heb ben ANP desgevraagd meegedeeld, dat het dekken van een aftocht moet worden beschouwd als een eervolle opdracht, die meestal wordt gegeven aan het beste onderdeel. Laatste berichten vermelden, dat het detachement sedert 11 Januari met de hulp van andere troepen zijn positie Zuid van Wondjoe handhaafde, waarbij de tegen standers grote verliezen worden toe gebracht. De Nederlanders lagen in de voorste gevéchtslinie ingegraven in mans gaten. Het wekt de bewondering van de Amerikanen hoe snel het detachement bij grote vermoeidheid door enige uren rust weer volkomen fit en gevechtsklaar is. Niettegenstaande de strenge koude wordt de geestkracht van de Nederlandse soldaat voorbeeldig genoemd. De commandant heeft Den Haag vier voordrachten voor dapperheidsonderscheidingen toegezonden. De zware gevechten, waaraan de Neder landers hebben deelgenomen, hebben ook hun tol geëist: Officieel is bericht ont vangen dat bij acties op 9 Januari is ge sneuveld de soldaat J. H. Sour, ongehuwd, afkomstig uit Eygelshoven (L.). Verder zijn er 12 lichtgewonden. Peking geeft uitleg De regering' te Peking heeft de Britse vertegenwoordiger aldaar mondeling uitleg gegeven van het antwoord van communis tisch China op de voorstellen van de U.N.O. voor een staken van het vuren in Korea, aldus is bekend gemaakt. John Hutchison, de Britse vertegenwoor diger, wast ontboden door de vice-minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjang Han Foe. Een afschrift van het antwoord werd hem ter hand gesteld. De Indiase ambassadeur te Peking, Ka- valam Madhav Panikkar, heeft een vrij langdurig onderhoud met de Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken gehad. Naar aanleiding hiervan zou hij een telegram gezonden hebben aan Nehroe, de Indische minister-president, die op zijn beurt zich met de Britse regering in verbinding stelde. Lie naar Bevin. Trygve Lie, secretaris-generaal van de U.N.O.heeft voor Zaterdag te Londen om een onderhoud verzocht met Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. De ontwikkeling van de internationale toestand zou Lie genoodzaakt hebben zijn verblijf te Prijs te bekorten. Trygve Lie is Vrijdagavond per vliegtuig uit Parijs te Londen aangekomen. Hij ver klaarde bij aankomst op het vliegveld tegenover verslaggevers teleurgesteld te zijn over het antwoord van Peking op het voorstel der U.N.O. voor een staakt-het- vuren in Korea. De Britse vice-minister van Buitenland se Zaken Davies heeft te Berlijn ontkend dat er waarheid zou schuilen in de ge ruchten, volgens welke in Engeland een coalitieregering zou worden gevormd. DJAKARTA, 19 Januari (Aneta). Na de moord op het echtpaar Van Wel in het Banjoewangische op 16 Januari, waar door het aantal slachtoffers van moord aanslagen in Oost-Java sedert het begin van het jaar tot vier is gestegen, komt Ihans het bericht, dat de militaire instel lingen in de residenties Besoeki, Malang en Soera'oaja hulp aan de burgerlijke instan ces zal verlenen bij het herstellen van de orde en rust en het bestrijden van de mis daad. Het aantal om het leven gebrachte planters in de provincie Oost-Java sedert 1 Januari 1950 bedraagt thans 19. Het hoofd van de politie in Oost-Java deelde aan Aneta mede, dat er thans in de Oosthoek gebieden zijn, waar het bestuur niet meer in staat is zijn taak uit te oefe- De Montesquieu: Men moet een onderwerp niet zozeer uitputten, dat men niets aan de lezer overlaat. Het gaat er niet om te doen lezen, maar te doen denken. aen. De bestuursinstellingen aldaar zijn totaal ontwricht, terwijl de bevolking voortdurend in angst leeft. Het hoofd van politie zeide dat het plan bestaat, grootscheepse zuiveringsacties door de politie in samenwerking met het leger tegen de benden te ondernemen. Over de toestand in Midden-Java bericht de correspondent van Aneta te Semarang, dat de onveiligheid zich concentreert rond Semarang, Djokja en Pekalongan. In de omgeving van Brebes treedt de Daroel tslam nog steeds op. In Semarang tracht men de toestand te verbeteren door ver sterking van de militaire politie. Nadat Vrijdagmiddag de Tweede Kamer bijna drie kwartier met gesloten deuren had vergaderd om te beslissen wat er ge publiceerd mocht worden uit het comité- generaal van September werden de open bare beraadslagingen hervat over de on derhandelingen met Indonesië inzake Nieuw Guinea. Achtereenvolgens spraken de heren Weiter (KNP), De Kadt (PvdA), Vonk (VVD) en Tilanus (CH). Met de heer TOKIO, 20 Januari. (Reuter). Terwijl vliegers en krijgsgevangenen melden dat enige eenheden der beste Chinese troepen naar de Mandsjoerijse grens trekken, ver moedelijk om in Mandsjoerije te worden gereorganiseerd, ontmoetten geallieerde patrouilles, die diep in het niemandsland tussen de beide lines zijn doorgedrongen, op verscheidene plaatsen krachtige Chi nese eenheden. Dit wijst er op dat slechts die Chinese divisies, die hevig te lijden hebben gehad van geallieerde luchtaan vallen, zware verliezen hebben geleden in de slagen bij Hoengnam en Wondjoe, of veel te lijden hebben van de koude, uit de voorste linies zijn teruggenomen. In het gebied van Soewon, ongeveer der tig kilometer ten Zuiden van Seoel, ten Noorden en ten Noord-Oosten van Wondjoe en in het Oostelijke gebied ten Vanwege de Haarlemse Hengelaarsbond en de Vereniging „Tussen 't riet" werden gistermiddag edelkarpers tot een gezamen lijk gewicht van vierhonderd pond in het Zuider Buitenspaame uitgezet. Datzelfde zal gebeuren in de Zomervaart, de Amster damse Vaart en in het Noordhollands kanaal tussen Amsterdam en Purmerend. Op de foto ziet men hoe de voorzitter van de Haarlemse Hengelaarsbond, de heer F. W. Janse Kok, het ritueel van de te water- lating der bij de Nederlandse Heidemaat schappij in Valkenswaard gekiveekte vissen volvoert. Zuiden van de 37ste breedtegraad trekken de Noordelijke troepen samen. Bewegingen en samentrekkingen van troepen in de Oostelijke frontsector en in het Oostelijke gedeelte van het centrale front schijnen de voorboden te zijn van een nieuw offensief, dat thans na de tien dagen pauze in de strijd na de actie rond om Wondjoe, wordt verwacht. Uit andere frontberichten blijkt dat de bedreiging door guerilla-strijdèrs ernstiger wordt. Groepen guerilla-strijders worden achter de linies der verbondenen samen getrokken, met het doel de voornaamste verbindingslinie af. te snijden. Zuid- Koreaanse politie en burgers melden dat 3000 guerilla-strijders de hoofdstraatweg tussen Tanjang en Andong zijn overge trokken en thans in Oostelijke richting op rukken. Zuid-Koreanen landden Enkele uren voor het binnenkomen van berichten over terugtrekkende bewegingen der Chinezen werd gemeld, dat Zuid- Koreaanse strijdkrachten ten Noorden van de 38ste breedtegraad aan de Westkust geland waren, even ten Zuiden van de door de tegenstander bezette havenstad Tsjinnampo, 50 kilometer ten Zuid-Wes ten van Pjongjang. Volgens een verklaring van de Zuid-Koreaanse vloot werd Oelljcel. 32 kilometer ten Zuid-Westen van Tsjinnampo, heroverd en trok men op naar het 32 kilometer Noordelijker gele gen Tsjangjon. De dreiging van een aanval in de rug der verbonden legers ten Zuiden van Soewon blijft bestaan. De stafchefs van het Amerikaanse leger en de luchtmacht, die van een inspectie reis door Korea zijn teruggekeerd, menen dat de verbonden troepen zich daar kun nen handhaven, zo deelde de democrati sche senator Lyndon Johnson mee. Dit zou door de generaals in een beslo ten zitting' van een Senaatscommissie zijn meegedeeld. Een andere senator verklaar de, dat er niet over ontruiming van Korea gesproken is. Niet streng? Generaal MacArthur heeft in een tele gram aan een Amerikaans blad de Ameri kaanse pers medegedeeld, dat de censuur op oorlogsberichten uit Korea is ingesteld op verzoek van de pers zelf. MacArthur ontkende, dat de nieuwe bepalingen onge woon streng zijn. Volgens deze bepalingen, die de vorige week werden ingevoerd, kunnen corres pondenten uit Korea worden gewezen of 'voor een krijgsraad gedaagd worden. (Van onze correspondent te Parijs) Het bezoek op 2-8 en 29 Januari van de Franse minister-president Pleven aan Tru man blijkt geheel op initiatief van de Franse minister-president plaats te heb ben. Men kenschetst het te Parijs officieel als een „zakenonderhoud" en alle proto- colaire bijzonderheden zullen dan ook ach terwege blijven. In Parijs meent men overigens, dat het Franse crediet in Amerikaanse ogen aan merkelijk gestegen is, sedert begin Decem ber Attlee plotseling overstak naar Wash ington en Pleven vrijwillig in Europa ach terbleef. De militaire credieten zijn door het Franse parlement aanvaard. In Indo china lijkt generaal De Lattre de Tassigny zijn troepen met nieuwe strijdlust geladen te hebben. Tenslotte meent men dat generaal Eisen hower onlangs een gunstige indruk op deed van de Franse herbewapening. René Pleven, die waarschijnlijk door de minis ters Schuman en Moch zal worden verge zeld, zou eventueel Truman nadere toe lichtingen kunnen verstrekken over Eisen howers rapport, wanneer dat tenminste inmiddels in Washington is gearriveerd. De nauwkeurige agenda van het bezoek is officieel nog onbekend. Maar men zal toch niet ver van de waarheid zijn als men aanneemt, dat een voornaam deel der be sprekingen aan Indochina zal worden gewijd. Pleven zal op dit punt een zware dobber hebben, want het wantrouwen tegen Frankrijk inzake het zogenaamde kolonia lisme is in de Amerikaanse publieke opinie zeer diep ingevreten, en het werd dezer dagen nog geaccentueerd door de uitlatin gen van Pandit Nehroe tijdens zijn bezoek aan Parijs. Juist daarom heeft Parijs met belangstelling kennis genomen van Ame rikaanse persstemmen die dezer dagen er kenden dat ook Indochina voor veiligheid van het Westen van grote betekenis is. Neutraliteitsgedachte Na Indochina zal zeker de terugslag dei- herbewapening op de Franse economie ter sprake komen. In dit verband verluidt in Parijs, dat de Amerikanen van zins zouden zijn van de zijde der Europese landen een spoedige en consequente overschakeling naar de oorlogseconomie te eisen. Zij zul len daarbij op hun eigen voorbeeld wijzen, waarop de Franse premier terecht zal kun nen antwoorden dat het hier onvergelijk bare grootheden betreft. Ook zal zeker de mogelijkheid van een conferentie der grote vier ter sprake komen. Ook hier staan, gelijk bekend, Washington en Parijs recht tegenover el kaar. De Franse minister-president zal dus de redenen ontvouwen, die zijn regering nopen tot een hoge mate van bereidwillig heid om met Moskou opnieuw in onder handeling te treden. Zijnerzijds zal de Amerikaanse president geneigd zijn daarin een teken van zwakte te zien. Een ander motief tot Amerikaans wan trouwen is de neutraliteitsgedachte, die de laatste maanden in Frankrijk gestadig ter rein heeft gewonnen. Men spreekt' hier thans veel en openhartig van „neutraliteit" en van een evenwichtspositie tussen Mos kou en Washington. Een blad als „Le Monde" bijvoorbeeld, dat noch van communistische sympathieën noch van gebrek aan nationaal verantwoor delijkheidsbesef te verdenken valt, ver dedigt sedert enige tijd het standpunt dat Frankrijk de eigen veiligheid hetbeste dienen zou door een enorme militaire in spanning buiten het kader van het Atlan tisch pact te ontplooien. Aangezien dit zeer serieuze blad algemeen beschouwd wordt als de officieuse spreekbuis van de Franse regering, zal Washington licht kunnen ver moeden dat ook deze opinies van „Le Monde" door de Quai d'Orsay werden geïnspireerd. Russische invloed? In dit verband is het belangwekkend kennis te nemen van de mening, welke een der woordvoerders van generaal De Gaulle ons dezer dagen in een persoonlijk gesprek te kennen gaf. Hij bleek ook van mening dat Le Monde op dit punt de richtlijnen van de regering volgt. Waarom? Enkele maanden geleden zou de Russische ambas sadeur te Parijs Pavlof een bezoek aan premier Pleven hebben gebracht om hem zijn medewerking te verzoeken voor de voorbereiding' van een conferentie tussen de grote vier Als beloning werd de premier sociale rust en begrip van de zijde der Franse communisten beloofd. Omdat het psychologisch voor de regering niet doenlijk was over slag te gaan, zou toen zijn overeengekomen een houding van neutraliteit te propageren. Het accent der Amerikaanse belangstel ling zou mede daarom van Europa weer naar het Verre Oosten worden verlegd. Teneinde de Amerikanen op hun verbinte nissen te wijzen, moet toen plotseling Attlee besloten hebben naar Washington te vliegen. De onrust over Trumans uit lating betreffende het eventuele gebruik van de atoombom zou hier dus slechts een aanleiding zijn geweest. „Ik heb nooit gezegd, dat ik niet tevreden ben over de organisatie van de defensie van Nederland", aldus heeft generaal Eisenhower te Frankfort verklaard. „Ik heb me er toe beperkt aan onze ambassa deur een brief te schrijven om hem uiteen te zetten wat er naar mijn mening gedaan moet worden om die defensie te ver beteren". Schouten (AR) meegerekend, die reeds Donderdagavond sprak, zijn dus de woord voerders van vijf fracties aan het woord geweest. Geen van deze sprekers schaarde zich achter het regeringsstandpunt. Dinsdag komen de overige woordvoer ders op het spreekgestoelte. Het is niet te verwachten, dat de Staatkundige Gerefor meerden of de Communisten zich achter de regering zullen scharen. Het kabinetsbeleid zal dus waarschijnlijk alleen de steun krijgen van de KVP. Men bedenke evenwel, dat slechts aan de orde is een regeringsnota over de on derhandelingen. Het is de gewoonte, na de beraadslagingen een dergelijke nota voor kennisgeving aan te nemen. Een nota is geen wetsvoorstel, dat de Kamer aanvaar den of verwerpen kan. Wel zal de regering natuurlijk bij haar verder beleid rekening moeten houden met de tot uiting gekomen Kamer-mening. Ditzelfde geldt voor het geval een motie mocht worden aangenomen. Tot een v<itspraak, die het vertrouwen in de regering zou opzeggen, komt het niet, dat is nu reeds duidelijk. KVP, PvdA, en CH zullen hun vertrouwen in dit kabinet hlijven stellen. Namens de PvdA verklaarde de héér De Kadt dit gisteren uitdrukkelijk. De heer Tilanus (CH) gaf het eveneens duidelijk te kennen. Van de KVP kan het kabinet ook. zeker zijn. Maar het zal voor de regering moeilijk zijn na deze beraadslagingen tot een ge dragslijn te besluiten, die te zijner tijd dient te resulteren in een oplossing van de Nieuw Guinea-kwestie, welke de ver eiste meerderheid van tweederden in de volksvertegenwoordiging zal halen. De Amerikaanse Hoge Commissai-is in Duitsland, John McCloy, heeft Vrijdag verklaard dat de Duitsers moeten ophouden met „tegen windmolens te vechten" ter zake van het probleem van de Duitse deel neming aan de Westelijke verdediging. McCloy reageerde hiermede op beweringen dat de Westelijke mogendheden het bewijs hadden geleverd, dat zij ten opzichte van Duitsland onderscheid maakten. „Wanneer de Duitsers bereid zijn met de andere Europeanen aan de verdediging van de Westelijke volkengemeenschap mede te werken, is het duidelijk dat zij op gelijke voet worden behandeld", aldus McCloy. „Maar ik kan u verzekeren, dat ge u nooit zult behoeven te verzetten tegen een poging tot aanwerving vanwege de geallieerden, want een dusdanige poging zal nooit gedaan werden. Indien Duitsland niet vrijwillig aan de Westelijke verdedi ging wil deelnemen, zal er van een dus danige deelneming in het geheel geen sprake zijn". Om een hoge drukgebied boven de Golf van Biscaye stroomt zachte en vochtige Oceaanlucht via de Britse Eilanden naar ons land, terwijl aan de achterzijde van de depressie boven Scandinavië zeer koude lucht uit de Poolstreken naar het Zuiden wordt getransporteerd. Langs de grenslijn van deze twee luchtjnassaas bewegen zich verscheidene storingen, waarvan de eer ste in de loop van de nacht vergezeld van regen over ons land trok. De volgende storing deed vanmorgen de barometers in Schotland weer lang zaam dalen. Ook deze zal dicht langs of over ons land passeren waardoor het zwaarbewolkte weer met af en toe wat regen pf motregen blijft aanhouden. - Jknmi IÏTA.TTA, O ONBEWOLKT" ©LICHT 8EW. HALF BEW ZWAAR BEW. O GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER I ^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN 'VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTSEEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SÉCONDE VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. 21 Januari Zon op 8 37 uur onder 17 06 uur. Maan op 14.50 uur onder 8 12 uur 22 Januari Zon op 8-36 uur onder 17 08 uur Maan op 16 02 uur onder 8 47 uur nooe en laae water in Mmuiden Zaterdag 20 Januari Hoog water 2 02 en 14.17 uur Laag water- 9.48 en 22.10 uur. Zondag 21 Januari Hoog water: 2.45 en 14.59 uur. Laag water: 10.40 en 22.59 uur. Maandag 22 Januari Hoog water: 3.29 en 15.3 uur. Laag water: 11.24 en 23.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1