OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vereniging Nieuwe voorstellen van China in de politieke commissie De verbonden legers in Korea opereren in Noordelijke richting Ruim 225 doden in het Alpengebied DINSDAG 23 JANUARI 1951 Generaal Eisenhower's sneiie tournée door West-Europa, ter voor bereiding van de verdediging van dit ver deelde gebied, heeft bij de volken geen bijzondere indruk gewekt. Men neemt de ontwikkeling van zaken met scepticis me waar. Bestond er een groot geheel, waarvan men deel uitmaakte, dan zou men tenminste het gevoel hebben dat het eigen volk geraadpleegd werd in te nemen be sluiten en er zijn invloed op kon doen gelden. Als politici, die niets dan bezwaren In federale aaneensluiting zien, menen dat de volksmening hun uitwijkcn-voor-moei- lijkheden maar gedwee beaamt in een stemming van „het zal wel zo zijn; die knapperds zullen het wel beter weten dan wij", vergissen zij zich. De hoofdzaken zijn voor vele verstandige mensen duidelijk genoeg. Zij zien dat men voor bezwaren en risico's uit de weg gaat en daden ver- jnijdt, behalve alleen het eeuwige maar- weer-bewapenen. En dat bewapenen moet dan nog geschieden onder de ongunstigst- denkbare omstandigheden: in een gebied v/elks versnipperde bestuursorganisatie uit de tijd is en welks talrijke regeringen en volken voortleven in het sprookje, dat zij „souvereiix" zouden zijn. Eenvoudige men sen met helder verstand begrijpen heel goed dat dit een zwak, onwerkelijk beleid Is en dat de moeilijkheden, die men poogt te vermijden door zich niet politiek aaneen te sluiten veel geringer zijn dan de gevaren, die men loopt door in staatkundig beleid te blijven stilstaan: achter te blijven bij zijn tijd en bij de ontwikkeling der gebeurte nissen. Amerikaanse Catalina-vliegboot ongelukkig neergekomen India bereikt uitstel van debat „China's voornaamste doel is Formosa" Twee verschillen Geen overhaaste besluiten", zegt Londen Groots plan Amerikaanse senator geeft blijk van verbeeldingskracht Tien doden bij botsing in Zweden Eisenhower in Frankfort Onderhoud met Adenauer Het woord is aan Opmars der Noordelijken langs het gehele front gestaakt Vrees voor nieuwe lawines Zuivering in Java's Oosthoek begonnen Onderzoek naar fraude bij de bouw van militair kamp eievisie-zendmast ozetteliik beschadigd Twee arbeiders aangehouden Indonesische demobilisatie stopgezet HET WEER AFGEBEELD ffiliT-pft Weerbericht 65e JAARGANG No 166 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 19 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prof. ir. Goudriaan heeft in hoofdartike len in de Groene Amsterdammer gesproken over „een Amerikaanse vrede, door voor zichtige Amerikaanse militairen voorbe reid" en daarna noch zijn critiek op de huidige stand van zaken, noch een pleidooi voor het scheppen van eenheid achterwege gelaten. Ook hij acht het Noord-Atlantisch verdrag te beperkt en te vaag. Hij noemt Plet noodzakelijk ..het van een soort militair- technische overeenkomst te verheffen tot èen duurzame politieke unie, een blijvend defensief verbond, dat volstrekte eenheid brengt in alles wat met dit gemeenschap pelijke levensverband rechtstreeks samen hangt." Hij wil een politiek orgaan zien lot stand komen, dat de bevoegdheid moet hebben tot het nemen van alle landen bindende besluiten. Het aantal leden van dit orgaan acht hij geen belangrijk vraag punt, maar de manier van stemmen wel. Elke staat zou er naar evenredigheid van zijn bevolkingstotaal in vertegenwoordigd moeten zijn. Noch voor een veto-recht, noch van de hegemonie van één staat zou sprake kunnen zijn in een geheel, waarin alleen parlementair-democratische landen deel nemen. Ge ziet het: wat de professor wil is zeer duidelijk de federale unie. Hij noemt haar niet zo; hij heeft het over een demo cratisch verbond. Mij lijkt het meer dan hetgeen men onder een verbond pleegt te verstaan, maar goed: de benamingen zijn van minder belang dan de inhoud. Prof. Goudriaan wil verder gaan dan de Euro pese Unie-gedachte; hetgeen hij voorstaat is feitelijk de Noord-Atlantische Unie, door de Amerikaan Clarence Streit in 1938 in zijn boek „Union Now!" met zoveel aandrang en in uitvoerige uit werking aanbevolen. Misschien is het juist, te zeggen dat men nu reeds een nog groter doel dan Europese Unie naar voren moet brengen. Dat is niet de voornaamste vraag. Hoofdzaak is dat men tot daden komt, dat toen eindelijk de sprong aandurft. Durven de West-Europese staatslieden dat niet, in de steeds zwakker wordende situatie waar in hun verzameling volken verkeert, dan lullen ook zonder derde wereldoorlog de gevolgen niet uitblijven. Want het oude stelsel heeft afgedaan. Goudriaan merkt op dat het niet in de Amerikaanse stijl ligt, een „verbond" zoals hij voorstaat aan te bieden. De Amerikanen, zegt hij, menen ons op alle gebieden de les te kunnen lezen. Hij citeert het Ameri kaanse tijdschrift „Political Science Quar terly", dat West-Europa heeft aangeduid als „de decadente landen aan de rand van het Euraziatische continent". Dat is inder daad kenmerkend. Het is ook wel verklaar baar. De leidende Amerikanen, zelf een werelddeel bewonend, denken in wereld delen. Zij zien West-Europa als een smal grensgebied op een groot vasteland, dat ten dele, Europees, ten dele Aziatisch is. Zij noemen dat Eurazië. Wie het vreemd vindt neme er de wereldkaart of een globe eens bij, dan zal hij zien hoe duidelijk het is. Bij de erkenning dat zijn democratisch verbond van de staten zou vergen, dat som mige fundamente bevoegdheden van hun nationale organen aan een boven-nationaal orgaan werden overgedragen voegt prof. Goudriaan de commentaar, dat dit oneindig beter is dan de fictie van de ongerepte nationale souvereiniteit te laten voortbe staan en dan telkens automatisch te volgen als een andere mogendheid de staat in kwestie voor het bekende voldongen feit stelt. ..Hier ligt het kwaad van de tegen woordige toestand, dat met wortel en tak moet worden uitgeroeid of het zal in de toekomst nog groter kwaad te voorschijn roepen." Accoord. En het grootste kwaad is dat toen niet handelt, niet durft, terwijl men nieuwe moed en ondernemingsgeest in Europa zou wakker roepen door einde lijk de daad. Velen en ook ik zouden, gezien de onwil der Engelsen (die door ons Voorbeeld zeker zou gaan wankelen) al juichen als het Europese vasteland begon. Ik meen nog steeds dat dit in ieder geval de eerste sprong zou moeten zijn. Maar toen moet durven om te springen. R. P. De eerste van de zes Amerikaanse Cata- lina-vliegboten, die de Nederlandse rege ring heeft aangekocht, is heden van Schip hol naar Rotterdam gevlogen, waar zij op de Oude Maas daalde. Bij het neerkomen sloeg het toestel tegen de wal bij de N.V. Schok-Industrie, waardoor de neus werd ingedrukt, de linkervleugel geknakt en de linkerdrijver afgerukt werd. Het toestel, dat bestuurd werd door een Amerikaanse piloot, moest gerevideerd worden bij Avio- landa en was nog niet door de Nederlandse ïegering overgenomen. LAKE SUCCESS, 23 Januari (Reuter en United Press) Terwijl de debatten in de politieke UNO-commissie over de Amerikaanse resolutie, die China tot aggressor stempelt, aan de gang waren, kwam de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau, met de verrassende mededeling dat hij nieuwe vredesvoorstellen van Peking-China had ontvangen via zijn ambassade te Peking. Hij bereikte vervolgens dat dc politieke commissie besloot het debat 48 uur te schorsen om deze nieuwe voorstellen te bestu deren. China heeft in zijn nieuwe suggesties van enige matiging blijk gegeven, doch de hoofdpunten zijn weinig veranderd en de Amerikaanse mening was al aanstonds, dat dc nieuwe voorstellen even onaanvaardbaar waren als dc oude en dat uitstel van het debat ongewenst was. De Engelse mening was anders. Sir Gladwyn Jebb zeide dat de nieuwe voorstellen „duidelijk van groot belang" waren en hij steunde het Indiase voorstel om de debatten te schorsen, waarop ook andere afgevaardigden de Amerikaanse mening weerstreefden. Sir Benegal Rau gaf een uiteenzetting van China's nieuwe aanbod en noemde de volgende punten: Als het principe dat alle buitenlandse troepen uit Korea moeten worden terug getrokken, is aanvaard en in praktijk wordt gebracht, zal de Chinese volksrepu bliek de verantwoordelijkheid op zich nemen de Chinese vrijwilligers te advise ren naar China terug te keren. Wat betreft de beëindiging van de oor log en de politieke regeling van het Ko reaanse probleem acht de Chinese volks republiek het mogelijk twee stappen te doen, namelijk: a. Tot een staking van het vuren voor een beperkte tijd kan worden besloten op de eerste vergadering van de zevenlanden- conferentie. Als dit besluit wordt uitge voerd kunnen de onderhandelingen wor den voortgezet. b. Opdat de oorlog in Korea volledig kan worden beëindigd en de vrede in Azië kan worden verzekerd moeten alle voorwaar den voor de beëindiging van de oorlog worden besproken in verband met de po litieke problemen. Over de volgende punten moet overeen stemming worden bereikt: Stappen en maatregelen voor de terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. Over voorstellen aan het Koreaanse volk betreffende maatregelen ter oplossing van interne problemen moet door het Koreaan se volk zelf worden beslist. De Amerikaanse strijdkrachten moeten uit Taiwan (Formosa) en de straat van Formosa worden teruggetrokken in over eenstemming met de verklaringen van Cairo en Potsdam. De rechtmatige status van de Chinese volksrepubliek in de U.N.O. moet worden verzekerd. Volgens de diplomatieke medewerker van de „New York Times" ontwaren re- geringsfuctionarissen te Washington twee verschillen tussen het oorspronkelijke Chi nese en het nieuwe voorstel: Aanvankelijk had communistisch China als eis gesteld, dat onderhandelingen over Formosa en andere vraagstukken van het Verre Oosten aan een staakt het vuren in Korea vooraf zouden gaan. Thans biedt het communistisch China een staakt het vuren aan in een bepaalde pe riode vóór het begin van onderhandelin gen over andere vraagstukken van het Verre Oosten. Aanvankelijk wilde Peking als verte genwoordiger van China „van het begin der zevenlanden-conferentie" over vraag stukken van het Verre Oosten af tot de U.N.O. worden toegelaten. Thans zegt communistisch China niet met zoveel woorden, dat het van het begin dei- conferentie af wil toegelaten worden, doch wil dat zijn toelating „verzekerd" wordt. Onze correspondent te Londen telefo neerde ons heden: In Londen is men van oordeel dat er geen sprake van kan zijn het nieuwe Chi nese voorstel zonder meer te verwerpen. Maar het zou aan de andere kant evenmin verstandig zijn aan te nemen dat dit een werkelijk oprecht gemeende poging is om tot een oplossing van het conflict te komen. Het voorstel bevestigt dat het voornaamste doel van de Chinese politiek niet Korea, maar Formosa is. De Chinese actie in Korea had tot oogmerk in een sterke onderhande lingspositie te komen. China wil het vech ten staken in ruil voor Formosa, het be ëindigen van de burgeroorlog in Korea, alsmede toelating van China tot de U.N.O. Gevreesd wordt dat een belangrijk deel van de Amerikaanse publieke opinie dit zal beschouwen als afkoping van de aggressor. Amerika heeft reeds te kennen gegeven niet aan een conferentie over Formosa te willen deelnemen zonder dat Tsjang Kai Tsjek daarbij is vertegenwoox-digd, een voorwaarde, welke voor Pelting onaan vaardbaar zou zijn. Amerika wil kennelijk geen koehandel over Korea. Het Bx-itse standpunt hieromtrent verschilt sterk van het Amex-ikaanse. De Chinezen weten dit en trachten mogelijk de verdeeldheid te vergroten en verwarring te stichten. Daar om is het ook thans geboden het Chinese voorstel rustig te bestuderen en geen over- haaste besluiten te nemen. Het nieuwe aanbod is, volgens Londen, nog duister en dubbelzinnig. Eist China als voorwaarde van onderhandelen dat het Westen Formo sa uitlevert en China tot de U.N.O. toelaat? Wat bedoelt Peking als het verklaax-t dat indien de verbonden troepen van Korea worden teruggetrokken, het de „Chinese vrijwilligers" zou adviseren hetzelfde te doen? Schuilt hier niet een addertje onder het gras? China heeft het Westen opnieuw voor een puzzle geplaatst, welke niet een voudig zal zijn op te lossen. WASHINGTON (Reuter). De demo cratische senator Brien McMahon, voorzit ter van de Congrescommissie voor Atoom energie, heeft het volgende plan opgesteld: „De Verenigde Staten stellen tien milliard dollar per jaar gedurende vijf jaar beschik baar voor economische hulp aan alle lan den, waaronder dc Sovjet-Unie, in ruil voor algemene aanvaarding, van een „doeltref fend" internationaal toezicht op de atoom energie en de bereidverklaring, dat alle landen twee derden van hun tegenwoordige bewapeningsuitgaven bestemmen voor „constructieve" doeleinden. De Senaat neemt een resolutie aan, waarin het volk van de Verenigde Staten uiting geeft aan zijn vriendschap voor het volk van de Sovjet-Unie en de Russische regering verzoekt dit aan haar volk mede te delen. De Verenigde Staten vi-agen het recht een eigen radiostation in de Sovjet-Unie te hebben, opdat hun bedoelingen tér kennis van de volken achter het ijzeren gordijn kunnen worden gebracht." De heer Jacquet, consul der Nederlan den te Lyon, is schadeloos gesteld voor de bedragen, die hij tijdens de ooi-log uit eigen middelen aan Nederlandse uitgewekenen heeft verstrekt, aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld aan de voorzitter der Tweede Kamer. Tien pei-sonen werden gedood en twaalf ernstig gewond, toen gistei-avond te Kin- staby, 10 km. ten Westen van de kustplaats Söderhamn in Nooi-d-Zweden, een i-ailbus in botsing kwam met een passagiersti-ein. De i-ailbus werd meters met de tx-ein meegesleurd. De bus was zwaar gehavend en van de 50 passagiei-s waren er di-ie en de chauffeur onmiddellijk dood. Zes over leden later. Het reddingswerk was zwaar. Bij een temperatuur van 20 gr. onder nul moesten de gewonden op sleden een halve kilome ter vervoerd worden naar een hoofdweg, waar ziekenauto's stonden te wachten. FRANKFORT, 22 Januari (Reuter). Maandagmiddag heeft generaal Eisenho wer een officieus onderhoud van twee uur gehad met McCloy en Kirkpatrick, de Amerikaanse en de Engelse Hoge Commis- sai-is in Duitsland, en Armand Berard, plaatsvervanger van de Franse Hoge Com missaris Poncet, die zich in Parijs bevindt. Een officiële bespi-eking was met het oog op een verkoudheid van Eisenhower afge last. Maandagavond heeft Eisenhower een receptie ten huize van McCloy te Bad Hom burg bijgewoond, waar hij voor het eerst de West-Duitse kanselier Adenauer ont moette. Volgens de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, zal generaal Eisenhower kort na zijn terugkomst vermoedelijk rapport uit brengen over de vooruitzichten van de West-Europese defensie in een officieuze gecombineerde zitting van Huis en Senaat, waartoe alle leden van beide huizen en de pers zouden worden uitgexxodigd. Eisenhower heeft op de receptie te Frankfort een persoonlijk gesprek van een half uur met Adenauer gehad. De generaal, die zich niet onder de gasten begaf, maar met de Amerikaanse Hoge Commissaris in een aparte hoek zat, sprak achtereenvol gens met de plaatsvervangende leider der West-Duitse socialisten, Erich Ollenhauer, met de leider van de Duitse militaire dele gatie die met de geallieei-den ondex-handelt, Theodor Blank, met de voormalige gene raals Speidel en Heusinger, die met Blank samenwerken en tenslotte met de vice-kan- selier en minister voor aangelegenheden betreffende het plan-Marshall, Franz Bluecher. Volgens Reuter begon Adenauer het ge sprek met Eisenhower met de vraag: Marcelene Cox: Voor moeders, die jarenlang ge zwoegd hebben aan het beschaven van een zoon moet het een schok zijn te ervaren dat een klein meis je met een lief gezichtje hem temt binnen een week. (Ladies' Home Journal) „Spreekt u Duits?" waarop Eisenhower antwoordde: „ik ken maar één Duits woord: Eisenhowex-". Soldateneer Na zijn vertrek naar Parijs is te Frank fort een verklaring van generaal Eisenho wer uitgegeven, waarin hij een verschil tussen de Duitse soldaat en de Hitlersol- daten erkent. „Zoals ik aan de kanselier en de andere Duitse heren, met wie ik gisteravond sprak, heb meegedeeld, ben ik tot het inzicht ge komen, dat er een wezenlijk onderscheid is tussen de gewone Duitse soldaat en officier en Hitler met zijn misdadige groep. Wat mij betreft geloof ik niet, dat de Duitse soldaat zijn eer heeft verloren. Het feit, dat bepaalde personen tijdens de oorlog oneer volle en verachtelijke daden hebben be dreven, heeft zijn weerslag op de betx-ok- ken personen en niet op de grote meerder heid van Duitse soldaten en officieren", aldus Eisenhower's verklaring. Naar Parijs De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, heeft een massademon stratie tegen generaal Eisenhower, die voor Woensdag te Parijs door de communisti sche partij is afgekondigd, verboden. Eisen hower komt op die dag te Parijs aan. „Alle maatregelen zijn genomen om onder alle omstandigheden de openbare orde te hand haven", aldus minister Moch. Geweldige sneeuwmassaas, welke langs de berghellingen in Zwitserland naar beneden stortten, hebben een groot aantal huizen verwoest, wegen geblokkeerd en telefoon verbindingen verbroken. Talrijke slacht offers zijn te betreuren. Twee foto's uit Andermatt, een bergdorp dat zeer te lijden heeft gehad van de lawines. Boven: de overblijfselen van een huis van drie ver diepingen, dat door een lawine getroffen werd. De foto hiernaast toont de ruïne van het door twee families bewoonde chalet „Zur Mühle" in Andermatt dat door een lawine totaal werd vernield, waarbij negen personen bedolven werden. Acht van hen verloren hierbij het leven. Volgens de laatste gegevens hebben ruim 225 personen de dood gevonden bij lawines in Zwitserland, Italië en Oostenrijk. De laatste dodencijfers zijn voor Oostenrijk 127, Zwitserland 71 en Italië 30. In Oosten rijk worden ongeveer 30 ernstig gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. In Zwitserland zijn een honderdtal hui zen en boerderijen vernield en 400 stuks vee omgekomen. Men is er in geslaagd een doorgang te banen naar het Italiaanse dorp Livigno, dat sinds Zaterdagavond van de buiten wereld was afgesloten. In dit dorp werden zeven personen gedood en twee ernstig ge wond. Bijna alle huizen hebben zware schade opgelopen. De 700 inwoners slapen 's nachts geheel gekleed in de minst be schadigde huizen, gereed om te vluchten bij het eerste bericht over nieuwe lawines. Veel vee is verloren gegaan. Een nieuwe sneeuwstorting heeft de auto weg door de Brenner pas over een afstand van 500 meter geblokkeerd. Naar schatting zal het vier dagen duren om de weg weer vrij te maken. Het internationale spoor wegverkeer door de Brenner en dc dien sten door de Simplon- en St. Gothardtunnel zijn Maaxxdag hervat. Boven sommige delexx van de Zwitserse Alpen hebben Zwitserse militaire vliegtui gen voedsel en post uitgeworpen. Ook onge veer 700 buitenlandse toeristen te Zermatt, die zich overigens in goede welstand be vinden, kregen hun post uit de lucht. In Oostenrijk hebben verscheidene hon derden toeristen noodgedwongen hun va- cantie moeten verlengen, daar zij in de verschillende dalen afgesloten zitten. Som mige hotels zijn van electrische stroom ver stoken, maar aan voedsel bestaat volgens de laatste berichtexx geen gebrek. Te Innsbrück (Tirol) is de watervoor ziening door lawines afgesneden. De burge meester heeft via de radio instructies ge geven over de bereiding van drinkwater uit sneeuw. In een plaatsje in Opper-Exxgadin (Zwit- sex-land) werd een achtjarig jongetje, dat achttien uur onder de sneeuw bedolven was geweest, nog levend gevonden. Orxze correspondent te Soerabaja seinde ons heden: Volgens officiële mededelingen is de grote zuivering in Java's Oosthoek thans begonnen. Er zouden reeds vele arrestaties hebben plaats gehad en in het Besoekische zijn 36 bestuui-sambtenaren vervangen. Intussen valt weer een groot aaxxtal overvallen te melden. Op de oxxderneming „Kali Klatak" slaagden de employés er in een bende rovers terug te slaan. Op de onderneming „Zeelaxxdia" maakten ban dieten daarentegen een buit van 176.000 rupiahs en op de onderneming „Ma- lansari" van 60.000 rupiahs. Bij een treinberoving bij Pasaroean bemachtigden de rovers 11.000 rupiahs. Maandag werden in de Stad Djenxber de woningen van de secretaris en van een bediende van de landbouwmaatschappij „Oud Djember" door gewapende ban dieten leeggehaald. De rijkspolitie te Garderen heeft een onderzoek ingesteld xxaar malversaties, die zouden zijn gepleegd bij de bouw van een militair kamp te Garderen aan de rijks weg AmersfoortApeldoorn. Drie personen zijn gearresteerd die er vaxx verdacht worden het rijk voor enige duizenden guldens te hebben benadeeld door het indienen van rekeningen voor gefingeerde wei-kzaaixxheden en leveran ties. De Utx-echtse politie heeft ixx samenwer king met de rijkspolitie twee arbeiders, die werkzaam zijn bij de bouw van de televisie-antenxxenxast bij Lopik, aange houden, daar zij de axxtexxne opzettelijk hadden beschadigd. Het motief hiervoor was vermoedelijk de vrees voor werkloos heid, als binnenkort de zendmast geheel is voltooid. Er was reeds enige keren geklaagd over schade, die 's xxachts aan de mast was toegebracht. Daarop is men bij de mast gaaxx posten met als resultaat dat een 32- ■jarige en een 25-jarige arbeider op heter daad werden betrapt. TOKIO, 22 Januari. (Reuter). Pantser- kolormes der verbonden legers zijn op vier belangrijke punten op een front van 100 kilometer breedte diep in de Chinese linies doorgedrongen. Er ziin echter geen aanwijzingen, dat dit meer dan krachtige verkenningsacties zijn om de vijand zo veel mogelijk verliezen toe te brengen en hem uit zijn evenwiclxt te brengen bij zijn voorbereiding voor een nieuwe op mars naar het Zuiden. Onder dekking van vliegtuigen zijn 'de verbonden legers Seoel tot op 30 kilometer genaderd. De patrouilles van de verbonden troe pen die voorwaarts warexx gedx-ongen tot in de plaatsexx Koemyangjangni, Itsjon en Osan, zijn later behouden tex-uggekeerd, is nader medegedeeld. Zii ontmoettexx in genoemde plaatsen weinig tegexxstand. Wel zijn in dit gebied aanzienlijke com munistische troepenmachten waargeno men. Volgens een mededeling van het acht ste leger zijn in Itsjon en Koemyangjangni 347 communistische manschappen gedood. Een krachtige tegenaanval van grond en luchtstrijdkrachten der verbonden le gers heeft een Zuidwaartse opmars van de Noordelijke troepen in de streek vaix Wondjoe belemmerd en ernstige verlie zen bij de tegenstander veroorzaakt. De communistische troepen zijn thans waar schijnlijk ten Noorden van Woxxdjoe aaix het concentrerexx voor een nieuwe aaxxval. Volgens een communiqué van de ver bonden luchtmacht heeft het optreden van de luchtmacht in de periode van 22 November tot 21 Januari de tegenstander ruim 60.000 verliezen toegebracht. Britse troepen hebben communistische eenhedexx uiteengeslagen om de herbezet ting van het vliegveld van Wondjoe mo gelijk te maken. Kort na de herovering landde er generaal Ridgway, de bevelheb ber van het achtste leger, voor een con ferentie met zijn onderbevelhebbei-s. Ridgway verklaarde, dat de situatie „steeds beter" werd. Hij bracht later een bezoek aan de Franse troepen exx onder hield zich met generaal-majoor Clarck L. Ruffner, comandant van de Aixxerikaanse tweede divisie. Geen tegenstand De verbonden troepexx konden vandaag naar believen kilometers ten Noorden vaxx hun linies optrekken en ontmoeten slechts sporadisch tegenstand. Langs het gehele Koreaanse front lijkt de opmars der vijan delijke troepen gestaakt te zijn. Van de Westkust tot Wondjoe in het cen trum drongen patrouilles der UNO kilo meters ver in niemandsland door zonder Chinezen te ontdekken. Dit raadsel, gecom bineerd met de nieuwe voorstellen tot een staakt het vuren der Chinese regering, heeft weer voedsel gegeven aan de wijd verspreide geruchten, dat de communis tische troepen in Korea een algemeen bevel tot terugtrekken hebben gekregen. Langs de Westkust zwermden patrouilles der UNO om Soewon heen naar het Zuid- Westen, naar het Zuiden en naar het Zuid- Oosten. Geen vijand werd ontdekt. Itsjon bleek verlaten te zijn en zoixder tegenstand bereikte men het 15 kilometer meer naar het Noord-Oosten gelegen dorpje Ipori. De verbonden legers hebben Maaxxdag- avond het vliegveld van Wondjoe vrijwillig verlaten. Nader wordt gemeld, dat Amerikaanse straalvliegtuigen vandaag in het zwaarste luchtgevecht van de Koreaanse oorlog vier straalvliegtuigen „Mig-15" van de tegen stander hebben neergeschoten, vermoede lijk één vernield en verschillende andere schade toegebracht. Het gevecht vond plaats boven Sinoeidjoe aan de Jaloe. (Van onze correspondent te Soerabaja) In verband met de grote ontevredenheid der Indonesische demobilisanten en de daaruit gevolgde ongeregeldheden is beslo ten, de demobilisatie voorlopig niet verder uit te voeren en de demobilisanten onder te brengen in een „nationaal reserve-corps". De depressie, die gisteren ten Noordwesten van Schotland lag, vulde zich geleidelijk op en is nu nog terug te vinden bij de trogvormige uitbochting van de isobaren tussen Schotland en Zuid-Noorwegen. Door het binnenstromen van warmere lucht uit het Westen werd de vorst in Duits land tot voorbij Berlijn teruggedreven. Een storing ten Zuiden van Ierland be weegt in de richting van Zuid-Frankrijk en Spanje. De wind kromp hierdoor in ons land weer naar het Zuiden waardoor het front, dat zeer vochtige lucht boven België en Frankrijk scheidt van iets dro gere lucht en gisteren via de Britse Ei landen ons land binnendrong, weer naar het Noorden wordt teruggedreven. ■•■llllillMlllllU»'. oonbewolkt ©licht 8ew (1 hale sew zwaar bew •geheel bew MIST SNEEUW. REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^temperatuur 1005 isobaar V ".BELANGRIJK. NEERSLAG- GEBIED CENTRA H ''hoge druk L lage druk scheidingslijn - pront- tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft oe windrichting aan- iedere hele dwarsstreep 's een w nd': snelheid van vijf metep.pe'r'se.cónoe; IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veel bewolking met hier en daar enige motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige geleidelijk naar Oostelijke richtingen krimpende wind. Iets lagere temperaturen. 24 Januari Zon op 8.33 uur, onder 17.12 uur. Maan op 18 39 uur onder 9 30 uur Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 23 Januari Hoog water: 4.06 en 16.17 uur. Laag water: 12.04 uur. Woensdag 24 Januari Hoog water: 4.41 en 16.50 uur. Laag water: 0.22 en 12.41 uur. aBaMfiiiiiiiiiiiaiuiiuaiiuaiiiBua

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1