Aftreden van minister Stikker r Radio geeft Donderdag is toch maar je ware! f.lipfiirime „4" E Export van bloembollen en snijbloemen geeft handelspolitieke moeilijkheden Wereldnieuws 2 Hij zal zyn conclusies trekken uit een motie-Oud waarin kabinet woordbreuk inzake Nieuw-Guinea wordt verweten Vanmiddag stemming in de Tweede Kamer Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd! m BOTSENDE BELANGEN PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE A J Heringa Wuthrlch Bedrijfsorganisaties van het verzekeringswezen WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Van onze parlementaire redacteur) Uiterlijk had Dinsdagmiddag het Nieuw Guinea-debat over het algemeen iets mats, doordat een aantal sprekers vrij breedvoerig naging, wat nu eigenlijk de kern was geweest van het op 28 en 29 September besprokene in comité-gene raal, omtrent het door het kabinet met het parlement te onderhouden contact over hetgeen van regeringszijde bij de onderhandelingen over Nieuw Guinea zou worden voorgesteld. Maar ofschoon er eerst matheid viel waar te nemen, kwam er later onverwachts spanning. Professor Romme (K.V.P.) meende, aan de hand van het gepubliceerde uit de geheime Handelingen van September, ten gunste van het kabinet te kunnen vast stellen, dat de ministers zich niet aan woordbreuk tegenover het parlement had den schuldig gemaakt. Nader overleg met de Kamercommissie voor Uniezaken was volgens hem afgesproken. Wel had dit plaats gevonden, zodat volgens prof. Rom me de heer Schouten niet op enige goede grond zijn beschuldiging van de vorige week kan volhouden. De heer Schouten dacht er evenwel anders over. De A.R. fractie-aanvoerder stak niet onder stoelen of banken, dat men zich alleen een juist beeld kan vormen van de wezenlijke in houd van de in de geheime vergaderingen van September ingenomen standpunten na volledige publicatie. Daarvan bleef hij nog steeds voorstander en 'hij verheelde niet, weinig gesticht te zijn over de opzet van een meerderheid K.V.P. en P.v.d.A. zich tot een gedeeltelijke publicatie te be palen als nu had plaats gevonden, een standpunt door mr. Oud (V.V.D.) gedeeld. Mr. Oud hield een betoog, dat zich te gen het door het kabinet gevoerde beleid richtte, in tegenstelling tot de heer De Kadt (Arbeid), die volgens hem kennelijk bereid was het kabinet te blijven steunen, omdat hij tenslotte goede hoop koesterde, dat het tenslotte wel met de fractie van de P.v.d.A. verder zal willen afglijden naar souvereiniteitsoverdracht aan Indo nesië. De heer S c h e p s (Arbeid) sprak een korte verklaring uit om vast te leg gen, dat hij het standpunt van zijn fractie inzake Nieuw Guinea niet deelt. Mr. Oud verklaarde namens zijn fractie de Nieuw Guinea-aangelegenheid van zo overwe gend belang te vinden, dat zij bereid is daaraan het politieke leven van het kabi net ondergeschikt te maken. Met alle waardering overigens voor mr. Stikker, de minister van Buitenlandse Zaken, zeggen de V.V.D.-Kamerleden, dat hun aan het behoud van de goede constitutionele ver houdingen meer gelegen is dan aan be houd van het kabinet met inbegrip van minister Stikker. Die 'goede constitutio nele verhoudingen betekenen, dat men zich uitspreekt tegen een kabinet, in welks beleid men geen vertrouwen meer heeft. Kort na de rede van mr. Oud hoorde men hier en daar in de Kamer fluisteren, dat de houding van de V.V.D.-groep ernstiger gevolgen zou hebben, dan aan vankelijk verwacht was. Met name betrof dit de positie van minister Stikker. Mocht ADVERTENTIE zvjtTSALEtre" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.25 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel en accordeon. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.05 Amuse mentsmuziek. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voetbal. 18.20 Sport. 18.30 Dansmuziek. 19.00 De Brandweerman. 19.10 Concert. 19.50 Maandoverzicht Nederlandse Luchtmacht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Nederland—Noorwegen. 20.20 Philharmo- nisch orkest. 21.15 Hoorspel. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Sport. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 13.40 Tenor en piano. 14.00 Platen. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen-Nederland. 20.06 Gevarieerd programma. 22.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 12.15 Piano. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Slavische muziek. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Causerie over schoolradio. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Philhar- monisch orkest. 18.25 Kroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije Politieke Tribune. 20.00 Zang en piano. 20.45 Platen. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Vrou wenkoor. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dans muziek» deze zich door de houding van zijn poli tieke vrienden tot ontslagaanvrage ge noopt achten, dan kan er een merkwaar- dige situatie ontstaan. Kortom, er begon nen ernstige crisisgeluiden te ontstaan. In hoeverre die geruchten gegrond waren moest later nog blijken. Vast stond, dat de ministeriële ploeg, al mocht zij dan verder nog heel wat critiek te horen heb ben gekregen van pi-of. Gei'brandy (A.R.) en ds. Zandt (St.Ger.) en natuurlijk de communist Goi-tzak, schoon uit een geheel ander vaatje tappend wat Nieuw Guinea betreft, ook al niet gouvernementeel sprak, alle steun kreeg van prof. Romme. Deze bleek geenszins bereid om, gelijk in de Anli-Revolutionnaire pel's was aanbe volen, te breken met de onderling nogal verdeeldheid tonende Partij van de Ar beid. De aanvoerder van de K.V.P.-frac- tie kan lang niet alles bewonderen wat er in de laatste weken van de zijde van de P.v.d.A. was gedaan en vertoond. Hij keerde zich ook volkomen tegen de heer De Kadt's verlangen inzake souvereini teitsoverdracht, maar van enig doorsnij den van het politieke tafellaken was geen sprake. 1 Willen de Indonesiëi-s onderhandelingen over de R.T.C-overeenkomsten, best. Maar dan moeten zij goed begrijpen, dat daarmee een geheel nieuwe situatie ont staat en wij ons ten opzichte van Nieuw Guinea alle vrijheid voorbehouden. Onder alles wat er in dat opzicht tot dusverre is gebeurd, wordt dan een sti-eep gezet. In de avondvergadering, toen de tri bunes overvol waren, kreeg men een zeer uitvoerige redevoering van minister Van Maarseveen te horen. Een groot deel daarvan diende om nog eens het bekende Nederlandse regeringsstandpunt uiteen te zetten en te schetsen, hoe het ter confe rentie in December was gegaan. Vervol gens gaf de bewindsman een schets van de uiteindelijk door Nederland gedane voor stellen. Volgens hem was niet voor ont kenning vatbaar, dat deze verenigbaar waren met het vóór de conferentie door de regering ingenomen uitgangspunt. In hoofdzaak kwam deze uiteenzetting hier op neer, dat bij overdracht van de sou- vereiniteit aan de Unie, Nederland van zijn kant de souvereiniteit niet prijs gaf, omdat onder de Unie er niets zonder Ne derlands medewerking kan gebeuren. „In de formulering, in de bereidheid tot samenwerking moge de regering tot het Indonesische standpunt toenadering ge zocht hebben; in de hoofdgedachte, dat het Nederlands bestuur over Nieuw-Guinea moest gehandhaafd blijven, is zij zichzelf gelijk gebleven", zo merkte minister Van Maarseveen op. Ware de Nederlandse regering niet tot enigerlei compromis ter conferentie bereid geweest, dan zou deze bij voorbaat volko men zinloos geweest zijn. Overigens moest mr. Van Maarseveen er wel even op wij zen, dat door de gang van zaken men nooit nog tijd zou hebben gehad overleg met de Kamers in haar geheel te plegen. Dat de Unie voldoende in staat is de souvereiniteit over Nieuw Guinea op zich te nemen, moet worden ontkend. De mi nister bestreed vervolgens de opvattingen van de heer Weiter, waarna hij verklaarde, het te betreuren dat de heer De Kadt en zijn fractie bereid waren tot souvereini teitsoverdracht, zulks blijkbaar zonder dat tenminste wat dan toch in het belang van de bevolking ginds ware nog een tijd lang het Nederlands bestuur zou voort duren. Met machtiging van de minister-presi dent verklaarde de minister tenslotte dat men er staat op kon maken, gezien ook de voorgeschiedenis, dat dit kabinet nimmer de overdracht der souvereiniteit aan Indo nesië zal voorstellen. De regering is haar opvatting getrouw gebleven. Zonder schrik of schroom ziet zij het oordeel van de Kamer tegemoet. Motie-Schouten In de avondvergadering kwam de heer Schouten (A.R.) met een mo tie, waarin de jongste Nederlandse voorstellen aan de Indonesiërs onaan vaardbaar worden genoemd. Intussen vond er een kennelijk ernstig gesprek plaats tussen de minister-president en minister Stikker, die achter zijn rug met een stuk papier zwaaide. Hield dit een verklaring voor hem in? De redevoering van Minister Van Maar- seveeh had mr. Oud helemaal niet bevre digd, doordat de bewindsman helemaal niet was ingegaan op het principiële punt, dat de houding van de regering constitutioneel onjuist was geweest, namelijk omdat zij, in strijd met wat oirbaar te achten viel, bij haar voorstellen aan de Indonesiërs van haar vroegere standpunt was afgeweken. Daarom had ook de mededeling nu van minister Van Maarseveen, dat deze regering nimmer tot souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië zou overgaan, geen indruk meer op de woordvoerder van de V.V.D.-fractie gemaakt. Vandaar, dat hij, het in eerste aanleg opgemerkte moest handhaven. Hij diende de volgende motie in: Motie-Oud De K^mer, constaterende, dat het kabinet zijn aan de Staten-Generaal medegedeeld standpunt, dat de Neder landse souvereiniteit over Nieuw Gui nea behoort te worden gehandhaafd, heeft prijsgegeven, zonder de Kamer vooraf in de gelegenheid te hebben ge steld van haar oordeel omtrent deze wijziging in het regeringsbeleid te doen blijken, van oordeel, dat deze handelwijze niet in overeenstemming is met het geen een juiste constitutionele verhou ding tussen regering en Staten-Gene raal behoort mede te brengen, spreekt over deze gang van zaken haar teleurstelling uit en gaat over tot de orde van de dag. Dan aanschouwt men achter de minis terstafel het volgende. Eerst een gesprekje tussen minister Stikker en zijn ambtgenoot Van Maarseveen, met als derde in het ge sprek de kabinetsformateur, onder-voor zitter van de ministerraad mr. Van Schaik. Daarna gaat minister Stikker naar de minister-president, die met de tekst van de motie in de hand, blijkbaar doende is haar betekenis te interpreteren. Ook minis ter Van den Brink geeft blijkbaar zijn oit- Mr. D. U. Stikker. leg van de motie; tracht men minister Stikker bij te brengen, dat hij wegens zulk een van zijn partijgenoten afkomstige uit spraak geen ontslag hoeft te vragen? Dat is natuurlijk van de pérstribune af niet nader waarneembaar. Wel valt het op, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken in elk geval niet terstond het woord vraagt. Dr. Drees begeeft zich naar de Kamervoorzitter, mis schien alleen om te vragen hoe laat het wordt, wellicht ook om vast aan te kondi gen, dat hij het woord wenst te voeren. Een paar minuten later begeeft minister Stikker zich op verzoek van de minister-president met deze naar de ministerskamer, om daar rustiger te kunnen beraden. Als de heer Gortzak (Comm.) een motie van afkeuring heeft ingediend, waar in het o.m. over koloniale overheersing gaat. komt minister Mansholt een bood schap bij de voorzitter brengen. Even voe gen zich dan ook de ministers Van Maarse veen en Van Schaik bij de voorzitter, de premier komt een ogenblik de zaal binnen, keert naar de ministerskamer terug, nu met minister Van Schaik. Nadat het drie tal binnenskamers heeft overlegd, ver schijnt het weer in de zaal. Motie-Tilanus De heer Til anus (C.H.) verklaarde zich tegen de motie-Oud en tegen die van de heer Gortzak. Hij achtte het een be zwaar, dat de motie-Schouten negatief was. Hij diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat Nieuw Guinea geen deel uitmaakt van Indonesië; dat Indonesië geen zakelijk of moreel recht op Nieuw Guinea kan geldend maken; dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea bij Nederland behoort te blijven, totdat de bevolking door uitoefening van het zelf standig zelfbeschikkingsrecht over zijn staatkundige status zelf zal kunnen beslis sen en dat in dat geval de souvereiniteit afhankelijk zal zijn van de uitslag van een dan in Nieuw Guinea te houden volks stemming. Prof. Romme (K.V.P.) zeide, dat de moties-Schouten en -Tilanus voor hem on aanvaardbaar waren. Er waren zijns in ziens enige verschillen tussen de rede van mr. Oud en zijn motie, tegen welke hij enige bezwaren ontwikkelde. Ziin fractie zou er niet voor stemmen. Mr. Burger (Arbeid) zeide dat de motie-Oud de juiste feitelijke grondslag mist. Zijn frac tie zal er niet voor stemmen. Mr. Oud (V.V.D.) gaf te kennen dat het karakter van zijn motie afkeuring is. De heer Schouten (A.R.) deelde mede, dat zijn fractie haar stem aan de motie-Oud zal geven. Verklaring van minister Stikker Minister Stikker wenste hierna een verklaring af te leggen. De minister merk te op, dat het kabinet is opgetreden als programkabinet. Bij de samenstelling is er naar gestreefd vier partijen in het ka binet te vertegenwoordigen. Die vier par tijen hebben in het algemeen liet kabinet gesteund. De heer De Kadt heeft gezegd, dat hij geen kabinetscrisis wil veroorza ken. Wat geldt voor een grote fractie in de Kamer en een groep ministers in het kabinet, geldt ook voor een kleine fractie in de Kamer en een eenling in het kabi net. De motie-Oud is onduidelijk. Het is vaag of zij bedoelde aan te sluiten bij hei betoog van de heer Oud in eerste aanleg. Dit betoog hield een afkeuring in, de motie drukt teleurstelling uit. De minister stelt het op prijs, dat prof. Romme de ADVERTENTIE Rillerig Verkouden Een enkel tablet doet wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET i TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20TABLETTEN i F 0.75 heer Oud er toe gebracht heeft een nadere verklaring te geven. Die nadere verkla ring houdt in, dat het de bedoeling is af keuring uit te spreken. Voor spreker is dit een uitermate moeilijke positie. De strekking van de motie is, dat de V.V.D. in zo sterke mate het gevoerde beleid af keurt, dat zij geen steun kan verlenen aan het kabinet of aan de leden, die rechtstreeks bij deze zaak zijn betrokken. De Kamerleden hebben hun eigen verant woordelijkheid, dat hebben ook het kabi net en de leden. Minister Stikker verklaart dat hij con sequenties aan de motie zal verbinden, ook als zij niet de meerderheid maar wel de stemmen van de V.V.D.-fractie zou ver krijgen. De functie van de minister van Bui tenlandse Zaken is een sleutelpositie. Meer dan een andere minister moet hij verzekerd zijn van de steun der Kamer en van wie zich zijn politieke vrienden noemen. Hij moet vasthouden aan de opvatting waartoe hij ten opzichte van de wereld politiek na ernstige studie is gekomen. Uit de aard is hij het niet eens met het standpunt zoals dat door de heer Oud is medegedeeld. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken heeft spreker getracht de grote ernst van de wereldsituatie te schilderen. In die om standigheden een kabinetscrisis uitlokken acht hij hoogst gevaarlijk, ook omdat hij geen oplossing ziet. De minister zegt getracht te hebben zijn functie uit te oefenen met terzijde stelling van persoonlijke belangen. Het zal hem niet mogelijk zijn zijn politieke werk te doen als hij niet kan rekenen op de steun van de groep waaruit hij komt. De beraadslagingen worden hiema ge sloten. Over de moties zal hedenmiddag wor den gestemd. Om twee uur 's nachts sloot de voorzit ter de vergadering. Na de vergadering heeft mr. Oud aan de pers verklaard, dat zijn fractie vóór de motie zal stemmen. ADVERTENTIE Een klein sigaartje is óók een sigaar Overal waar een grote sigaar teveel tijd zou vergen, kunt U tóch ge nieten van pure tabak dank zij de senorita of het sprietje! Overal en te allen tijde kunt li het zeggen O O (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Reeds meermalen is gebleken dat snij bloemen- en bloembollen-export elkander niet best verdragen. Duitsland en Zwit serland hebben zich tegen de import van afgesneden bloemen zoveel mogelijk ver zet, en in de Verenigde Staten vormt deze kwestie het onderwerp van een felle actie. Rijnsburg, dat merkwaardig dorp tus sen Leiden en Katwijk, heeft het broeien van bloembollen en het verzenden van de afgesneden bolbloemen tot een industrie ontwikkeld, die de gemeente ver vooruit gebracht heeft. Die Rijnsburgers zijn vak mensen van de bovenste plank. Het is waarlijk niet altijd het beste bollengoed, dat naar Rijnsburg verhuist. Integendeel, het is in de Bollenstreek bekend, dat juist datgene wat als „kras- en scheur- bodems" wordt aangeduid, mitsgaders de „kale bollen" voor de Rijnsburger de meest begeerde prooi is. Zij kunnen die uitstekend gebruiken! De Rijnsburger is dus tegelijk klant en concurrent van de bloembollenkweker en -exporteur, want hij kan zijn snijbloe men uitermate voordelig aanbieden, in de meeste gevallen ver beneden de prijs die de broeiers in het buitenland vragen. En aangezien die broeiers juist de beste klanten zijn van het bloembollenvak, veel betere klanten dan de Rijnsburgers, is de sympathie der bloembollen-exporteurs niet met hun Rijnsburgse landgenoten, maar met de buitenlanders die door hen in de verdrukking gerakeneen sym pathie die uiteraard voortvloeit uit eigen belang. Fel en vergeefs verzet Duitsland stelde Nederland voor de keus: bollen of bloemen. En men had. voorkeur voor bollen, omdat die de broeiers in Duitsland werk en brood ver schaffen. Nochtans heeft West-Duitsland thans weer 100.000 dollar aan deviezen beschikbaar gesteld voor de invoer van snijbloemen uit Nederland. In Zwitserland was het verzet wel bij zonder scherp. En omdat de Zwitserse regering het standpunt van vrije invoer huldigde, probeerden de verontwaardigde Zwitsers het maar eens in Den Haag en zochten de Nederlandse regering te inti mideren tot het nemen van maatregelen die de eigen regering naliet. Ook hier echter werd de soep niet zo heet gegeten als ze werd opgediend: de export van bloembollen naar Zwitserland heeft niet noemenswaard schade ondervonden van de wel zeer heftige actie der Zwitserse broeiers. Anders staat het echter in de Verenigde Staten. Men is in Nederland huiverig het in Amerika op een conflict te laten aan komen. Men heeft zijn prijspolitiek dien overeenkomstig ingericht, men heeft ten aanzien van het aardappelmoeheidsgevaar voor Amerika iedere mogelijke steen des aanstoots, zelfs ter grootte van een (mo gelijk besmet) zandkorreltje, uit de weg geruimd. Nieuwe moeilijkheden Maar nieuwe moeilijkheden dreigden wegens invoer van snijbloemen. En de Amerikanen hebben pas kunnen verne men dat men thans ook in Engeland ernstig overweegt, een worp te doen naai de Amerikaanse bloemenmarkt. In November reeds hebben vertegen woordigers van de Nederlandse regering onderhandeld met topfiguren uit de Ame rikaanse organisaties om tot overeenstem ming te komen. De Amerikanen hebben de Hollanders in een officiële uiteenzetting duidelijk ge maakt, dat zij hunnerzijds al hun best hebben gedaan om eventueele belemme ringen voor de invoer van bloembollen van Holland uit de weg te ruimen. Zij waarschuwen de Hollanders dat ze op het punt staan „voor een tijdelijk en inge beeld gewin" de grote en winstgevende bloembollenexport in de waagschaal te stellen. Zij wijzen er op dat de aldus ge- importeerde snijbloemen „waarschijnlijk minder dan de helft" zullen kosten van het inlandse product, vooral waar hen ter ore is gekomen dat de K.L.M. zou over wegen belangrijke vrachtkortingen te verlenen. Daarom wensen zij dat de Ne derlandse regering minimum-prijzen voor de export van snijbloemen vaststelt. Waar inderdaad de bloembollen-export van groter omvang pn betekenis is dan de snijbloemen-export ook volgens de meest optimistische overwegingen ooit zal kunnen worden, is de kans groot dat men wel tot overeenstemming zal komen. Opmerkelijk is echter ook in dit geval weer, dat de Amerikanen, krachtige ver dedigers van de vrijheid in alle opzichten, niet schromen beschermende maatregelen te verlangen van eigen of andere rege ring, wanneer zij menen dat hun belan gen worden bedreigd! 54. Voor zover wij weten, is het de taak van een minister van Oorlog om legers van kaas, hutspot en strozakken te voor zien, en niet om losgebroken Mechanische Memorandums te lijf te gaan; dus laat vooral niemand déze minister van lafhar tigheid beschuldigen nu hij daar angstig in het gordijn hing, terwijl Memo onder hem het bureau versplinterde en voort durend riep: „Oorlog! Ha! Klik!" „M-m- m-maar is er dan een oorlogriep de minister benauwd. Dat wist ik helemaal niet! Dat hadden mijn ambtenaren me moeten zeggenWaar betaal ik die lui anders voor?" Gelukkig kwamen op dat ogenblik Panda en Jolliepop binnen, en dat klaarde de toestand aanmerkelijk op. Pan da wist nu eenmaal, waar op Memo de knop P 36 te vinden was, en daar gaf hij met bekwame hand een druk op, zodat Memo als bij toverslag geheel verstarde. ..Ziezo die is uitgeschakeld!" sprak Panda voldaan. En Jolliepop vroeg: „Zou het Uwe Excellentie thans kunnen beha gen om in overweging te nemen, of Uwe Excellentie dat gordijn kan verlaten?" „Je kunt me nog meer vertellen!" riep Zijne Excellentie. „Is die bruut nu wel te ver trouwen? Wat een toestand! Kijk nu toch eens wat hij met mijn bureau heeft ge daan!" „Inderdaad, Excellentie," ga.f Jol liepop toe. „Maar wanneer het Uwe Excel lentie behaagt zou Uwe Excellentie in over weging kunnen nemen te bedenken, wat dit apparaat uit zou kunnen voeren met het buraau van een eventuele Excellentie van een eventueel vijandig land!" Ik moet zeggen, dat Panda nu lias begon te begrij pen waar Jolliepop naar toe wildeen de minister begreep het ook Aan de was. De Rijn is op verscheidene plaatsen tussen Keulen en Bonn buiten zijn oevers getreden. In Bonn heeft het Rijnwater bijna de tuin van het parle mentsgebouw, dat dicht bij de rivier is gelegen, bereikt. In Keulen zijn de kel ders van enige dichtbij de rivier gelegen huizen onder water gelopen. Voorlopig bestaat er nog geen gevaar voor de scheepvaart. Het Rijnwater stijgt even wel met ongeveer twee centimeter per uur. Tclcpaath. De 39-jarige Nederlandse tele- paath Peter Hurkos is Dinsdag naar Londen teruggevlogen om zijn pogingen de vermiste steen van Scone te vinden, te hervatten. De vorige week besteed de hij twee dagen aan een onderzoek in en rond de abdij van Westminster, waaruit de steen op Kerstmis verdween. Gedurende het afgelopen weekeinde trad Hurkos in België op. Dinsdag kwam hij „uitgeput" in Londen aan. Voordat hij zich ter ruste begaf, ver klaarde hij er zeker van te zijn, dat de kroningssteen gevonden zou worden door aanwijzingen, die hij zal geven. Hij zou net zo lang zoeken tot de steen ge vonden was, al zou het een maand of .twee duren. Botsing. Zeventien personen zijn om het leven gekomen en 28 werden gewond toen de posttrein van Valencia naar Barcelona bij een onbewaakte overweg in botsing kwam met een vrachtauto. Ongeluk. Luisteraars naar een programma van de B.B.C. gewijd aan Schotse dan sen, hoorden gisteravond plotseling een stem boven de muziek uit zeggen: „Ik rook niet meer, drink niet meer en ga niet meer met meisjes uit." Later moest de omroeper van de B.B.C. zijn veront schuldigingen aanbieden. Zijn verkla ring was, dat een lid van de staf bezig was geweest met uitspraakoefeningen en per ongeluk zijn stem op de band van de Schotse muziek was gekomen. Waarschuwing. Van officiële Britse zijde werd gisteren gewaarschuwd, dat zich in de eerstkomende twee maanden als gevolg van het stijgende kolenverbruik en de achteruitgang van het aantal mijnwerkers een kolentekort in Enge land zal kunnen ontwikkelen. Een der gelijk tekort zou grote werkloosheid veroorzaken en een ernstig productie verlies met zich brengen, zo werd mede gedeeld. Geslepen. Amerikaanse douanebeambten hebben op het vliegveld Idlewild een vrouw gearresteerd, die in de hakken van haar schoenen geslepen edelstenen verborgen Tiad ter waarde van 200.000 dollar. Zij was uit een toestel van de K.L.M. gestapt, dat haar uit Nederland naar New York had gebracht.De douane meent te doen te hebben met een mede plichtige van een Zondag onder dezelfde omstandigheden gearresteerde Oosten rijker, in wiens hakken eveneens dia manten voor een waarde van 280.000 dollar werden gevonden. Trieste vondst. Te Maagdenburg is een massagraf met de stoffelijke resten van 29 voormalige gevangenen uit het kamp Buchenwald gevonden. De slachtoffers zouden hebben behoord tot een tran sport van 2 a 3000 gevangenen meest buitenlanders die in April 1945 naar het Oosten werden gevoerd. Drie be wakers van het transport, wier namen niet- genoemd zijn, zouden zijn gear resteerd. Ondergang. De in 1943 in gebruik genomen „Independence", het 10.000 ton metende vliegkampschip, dat door Amerikaanse marine gebruikt is bij de proeven met de atoombom bij Bikini, zal naar de Stille Oceaan gesleept worden om met een nieuw geheim wapen tot zinken te worden gebracht. Dit zou begin Februari geschieden. Journalisten en fotografen zullen niet worden toegelaten. Ook overigens betracht men strenge geheim houding over het nieuwe wapen. Ondergrondse. Persberichten uit Nanking, die door het Sovjet-Russische persbu reau Tass worden geciteerd, maken melding van de ontdekking van een spionnage-organisatie „onder leiding van generaal MacArthur". Negentien leden van de organisatie zouden zijn gearresteerd. Resolutie. De democraat J. E. Rankin uit Mississippi heeft bij het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een resolutie ingediend tot opzegging door de Ver enigde Staten van het lidmaatschap van de UNO. De UNO is één van de groot ste mislukkingen uit de geschiedenis, aldus Rankin. Onder dak. De werkzaamheden ter vol tooiing van het dak van de St. Stephans- dom te Wenen hebben hun beslag ge kregen, nadat gedurende meer dan drie maanden 200 arbeiders dag en nacht bezig waren met het leggen van 217.000 dakpannen. De kosten voor de aankoop der dakpannen en voor de werkzaam heden werden door vrijwillige giften bijeengebracht, waaraan de gehele be volking deel had. Talrijke arbeiders, waarbij twee vrouwelijke leidekkers, hebben het werk kosteloos verricht, om zodoende hun steentje ter voltooiing van het dak bij te dragen. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS De minister van Financiën heeft in over leg met de minister van Economische Zaken mr. Th. B. ten Kate te Rotterdam eervol ontslag verleend uit zijn functie van voorzitter van de bedrijfsgroep Assu rantie-makelaars, -bezorgers en -agenten" en hem benoemd tot plaatsvervangend voorzitter. De heer C. W. van Calcar te Groningen is eervol ontslagen uit zijn functie van plaatsvervangend voorzitter van deze be drijfsgroep en benoemd tot voorzitter. Prof. dr. M. van Haaften is eervol ont slagen uit zijn functie van plaatsvervan gend voorzitter van de bedrijfsgroep „Levensverzekering". De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëist tegen de 20-jarige kantoorbediende G. S. uit Den Haag, die in de nacht van 26 op 27 Juni 1950 enkele vitrines leeghaalde in een bioscoop theater in Den Haag. Toen hij zich met de buit gouden ringen, armbanden en hangers, uit de voeten wilde maken, werd hij ont dekt door een nachtwaker. S. sloeg de waker neer en ontkwam.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2