VALDA GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Het Hek van de Dam. Railye de Monte Carlo begonnen ABPUSIROOP R i IS iefowiwu imj IW iÜB E Weer een kort geding over kogelvulpennen Neem een doos echte voorkoming' van griep Politieagent uit De Bilt in het ongelijk gesteld Onderzeeboot „Tijgerhaai" naar de West vertrokken De uitkeringen uit het Motorbelastingfonds Diefstallen bij Brabantse vervoermaatschappij Waterpolo D.W.T. (dames) handhaafde zich in de bekercompetitie Agenda voor Haarlem Gewoon kolder Gewoon calder Eb en vloed In de hoofdstad uit J Aantal doden en vermisten thans 270 Indonesisch minister van Binnenlandse Zaken biedt ontslag aan België en de Europese strijdmacht Truman stelt commissie voor „binnenlandse veiligheid" in WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Dinsdag is de stcrrit van Monte Carlo 1951, het grote jaarlijkse evenement op hel gebied van de autosport, begonnen. Enige Nederlandse deelnemers kort voor hun vertrek uit Monte Carlo: van links naar rechts de ploegen van dr. D. J. Hissink, ir. H. D. Prins, J. Knegtel en dr. J. B. Hillen. Uit alle hoeken van West-Europa zijn gis teren de deelnemers gestart voor de Railye de Monte Carlo, die zo niet het zwaarste dan toch traditioneel het belangrijkste gebeuren in de Europese rallye-rijderij is. Een record aantal deelnemers (circa 350) verscheen dit keer aan de diverse startstrepen voor de 3000 km. lange reis naar het zonnige Zuiden. Maar voordat zij daar zijn gearriveerd, wachten hen een aantal moeilijkheden, die ook dit keer niet te onderschatten zijn. Voor al dc route-wijziging op het laatste stuk, waardoor de rijders via ClermontFerrand het centrale massief in moeten met een fikse kans op sneeuw, zal niet meevallen. Het is echter te hopen dat zij het zó zwaar zullen krijgen, dat de beslissing al in de Railye zelf valt, want de klassementsproeven zijn zozeer in het voordeel van de zware Franse wagens als Lago Record, Delahaye en Hotch- kiss, dat de anderen er niet aan te pas zouden, komen. Het leeuwendeel van de starters vertrok gisteren uit Monte Carlo zelf. Zij gingen in de late middag onder een sombere hemel waaruit een motregentje neerdreinde van start. Dertien équipes waaronder vier Neder landse lieten om allerlei redenen verstek gaan. Tot de starters uit Monte Carlo be hoorde ook de sterke Nederlandse ploeg Gatsonides—Van Luyk op Sunbeam Talbot. „Gatje" zat zich al op de sneeuw te ver heugen. De Lissabon-starters, waaronder zich een aantal van de grote Franse cracks bevond, had gunstiger weer. Het ziet er naar uit, dat zij een gunstig beginpunt hebben gekozen. De Slockholm-mensen vertrokken eveneens zonder malheur. Zij zullen al spoedig kennis maken met de sneeuw evenals de Oslo- starters. De wegen schijnen echter behoorlijk geruimd te zijn. In Palermo waar twaalf équipes de tocht begonnen, scheen een heer lijk zonnetje. Tenslotte zal het dit jaar voor de Glasgow-starters althans wat de Britse trajecten betreft een zacht eitje zijn, tenzij er mist komt. Over zachte eitjes gesproken, het Birminghamse gemeenteraadslid Guest heeft in zijn Ford Anglia een tank inge bouwd, die geklutste eitjes, melk en druiven- suiker bevat. Dit krachtvoer kunnen dc rijders met twee slangen opzuigen. Vanavond en vannacht zal het grootste deel van de rijders door Amsterdam komen, waar in de Apollohal een controle is ge vestigd. Voor de president van de Haagse recht bank diende opnieuw in kort geding de zaak van de „Compania Uruguaza de Fo- mento Industral" te Montevideo tegen een firma uit Den Haag. De Uruguese firma had de Haagse firma gedaagd omdat deze door het in de handel brengen van een soort kogelvulpennen inbreuk op haar octrooi zou hebben gemaakt. Mr. D. Bijdendijk, die namens de Haagse firma het woord voerde, zeide dat zijn cliënte geen inbreuk op het octrooi had gemaakt. De firma is naar het Octrooibureau ge gaan en heeft daar inlichtingen ingewon nen. Daarbij zou gebleken zijn dat heb systeem der kogelvulpennen van de Haagse firma niet gelijk is aan dat van de pennen der Uruguese firma. Mr. Bijdendijk vroeg dan ook aan de president, inlichtingen bij de Octrooiraad in te winnen. De president zal op 29 Januari uitspraak doen. ADVERTENTIE RAS Tl L LE S De Centrale Raad van Beroep heeft uit spraak gedaan in de zaak van de Biltse politieagent G. J. S., die door de burge meester van De Bilt was gedegradeerd, om dat hij een klacht had ingediend bij de officier van justitie in plaats van bij zijn directe chef over mishandeling, welke door een zijner collega's gepleegd zou zijn. Het Ambtenarengerecht had S. in het ongelijk gesteld. De Centrale Raad achtte het beroep van S. ongegrond. De Centrale Raad onder schreef dat S. in strijd had gehandeld met zijn ambtsinstructie. Hij had de klacht be horen in te dienen bij zijn directe chef en niet bij de officier van justitie. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jacob Buchner, kweker, wonende te Aals meer, Primulastraat no. 91; rechter-commis- saris: mr. C. G. Bijleveld; curator: mr. A. G. H. H. Roeffen, advocaat en procureur te Aalsmeer. »P. H. Kok, wonende te Haarlem, Rolland straat no. 12 (hovenier); rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld; curator: mr. J. C. Smit- huijsen, advocaat en procureur te Haarlem. Hendrikus Gregorius Marie Sieverding, bouwondernemer, wonende te Haarlem, Mr. Gerlingstraat no. 10 rood; rechter-commis saris: mr. C. G. Bijleveld; curator: mr. L. Ali Cohen, advocaat en procureur te Haarlem. Jacobus Nicolaas Dijkstra, voorheen glas bewerker, thans zonder beroep, wonende te Haarlem, Indischestraat no. 123; rechter commissaris: mr. C. G. Bijleveld; curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: Th. J. van Steyn, caféhouder, wonende te Haarlem, Voortingstraat no. 31, Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 9 Januari 1951, waarbij Cornelis Fran- ciscus Hermsen, zonder beroep, wonende te Haarlem, Middenweg 58, in staat van fail- lisement werd verklaard, met benoeming van mr. F. J. D. Theyse Jr.. advocaat en pro cureur te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van G. van Looy, aannemer van metselwer ken, wonende te Haarlem, Sumatrastraat 27. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda; curator: mr. J. H. Ekering, advocaat en pro cureur te Haarlem. Dinsdagmiddag omstreeeks één uur ver trok Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai" uit de Waalhaven te Rotterdam voor een oefenreis naar en in de Caraïbische wate ren. Het schip zal Lissabon, Willemstad, Key West en Ponta Delgada aandoen. De reis wordt meegemaakt door dr. R. Dorrestein en ir. G. J. Bruins, assistenten van prof. ir. F. A. Vening Meinesz, die zelf tot Lissabon meegaat. De assistenten zullen onderzoekingen doen naar de samenstel ling van de onderzeese aardkorst. De „Tij gerhaai", die onder commando staat van luitenant ter zee eerste klasse J. van Nieuwenhuizen, zal in Lissabon ds. J. H. Sillevis Smit, hoofdvlootpredikant, aan boord nemen met bestemming Willemstad op Curagao. Een belangrijke verhoging Vastgesteld zijn de bedragen die de ge meenten en polders krijgen voor het on derhoud van wegen die op het Provinciaal wegenplan staan. Dit geld komt uit het Motorbelastingfonds. Voor deze omgeving zijn de uitkeringen: ADVERTENTIE 1948 1949 Haarlem 29.881,93 45.574,62 Beverwijk 13.431,70 15.854,28 Castricum 12.606,52 14.880.27 Heemstede .f 10.610,13 12.548,95 Zandvoort 21.364,01 ƒ25.217,29 Bloemendaal 52.326,65 61.789,60 Haarl'meerpolder 2.177,81 13.962,66 De uitkeringen over 1949 zijn dus be langrijk hoger. Trouwens die over 1948 zijn ook al hoger dan verwacht werd. Haarlem had, om een voorbeeld te noemen, over de laatste jaren slechts 22.000 en 24.000 geraamd. Deze uitkeringen zijn uitsluitend voor de wegen die op het Provinciaal Wegen plan staan, dus de grote verkeerswegen. Er is nog geen bijdrage bij voor de gewone wegen in de gemeenten die extra te lijden hebben door het zware autobussenverkeer. De autobus-ondernemingen betalen grote sommen aan motorrijtuigenbelasting, maai de gemeenten krijgen daarvan tot heden niets voor het onderhoud van de wegen die deze bussen berijden en.... vernielen. In onze omgeving wordt dit in het bijzonder betreurd door Haarlem en Heemstede. Er is evenwel kans dat in de toekomst ook voor die straten en wegen een vergoeding aan de gemeenten gegeven zal worden. Benzineverbruik 1 Liter op 10,5 KM Ruime carrosserie (6 personen) Uitstekende wegligging Ook in cabriolet-uitvoering leverbaar Zéér korte levertijd BLOEMENDAAL TEL. 22165 HAARLEM TEL. 14160 Doordat een kistje sigaren werd vermist- uit een pakket in de goederenloods dei- Nederlandse Spoorwegen te Bergen op Zoom, heeft de politie aldaar de diefstal van een belangrijke hoeveelheid goederen aan het licht gebracht waaraan vermoe delijk vier chauffeurs van de Brabantse Buurtspoorweg zich hebben schuldig ge maakt. Alle mogelijke voorwerpen die voor verder vervoer bestemd waren, zouden zij hebben verduisterd. De politie heeft reeds een halve verhuiswagen vol goederen kun nen achterhalen, doch men weet niet of daarmede al het gestolen goed is opge spoord. Ook de waarde van het gestolene is nog niet bij benadering op te geven, doch loopt vermoedelijk in de duizenden. De 4 chauffeurs, twee Wonende te Ber gen op Zoom, een te Halsteren en een té Tholen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Nog lawinegevaar in de Alpen De bekende filmkomiek Oliver Hardy, die met zijn onafscheidelijke makker Stan Laurel in Parijs vertoeft voor de opnamen van een nieuwe film, vierde dezer dagen zijn 58ste verjaardag. De Franse filmactrice Suzy Delair. die in deze film de vrouwe lijke hoofdrol speelt, bood de jarige komiek een taart (ditmaal niet om mee te gooien) van aanzienlijke afmetingen aan. Stan Laurel had als verjaarsgeschenk een prachtige azalea voor zijn partner meegebracht. De wedstrijd DWT—Nereus (dames), die gisteravond in het Sportfondsenbad gespeeld werd voor de Van Duyl-bekercompetitie, was van belang voor het bezetten van de derde plaats in afdeling C. DWT won met 40 en blijft verder spelen voor de beker. Beide ploegen gaven elkaar in de eerste helft wei nig toe. Spoedig opende Do Turkenburg de score. Hierna kregen de gastvrouwen gele genheid de stand in evenwicht te brengen. Een Zaanse speelster, die geheel vrij lag op twee meter voor het Haarlemse doel, gooide de bal over. Kort voor het ingaan van de rust vergrootte Mia Prins de voor sprong op 20. Na de hervatting bleven aanvallen van Nereus zonder succes. Truus Feringa en Nellie Jansen brachten de eind stand op 40 voor DWT. In de eerste klasse dames heeft DWR wederom een overwinning geboekt. Gespeeld werd tegen Haarlem. Rie Thuis—Van Veen bezorgde DWR de leiding. Rietje Spoor maakte er vervolgens 2—0 van, waarna Greet Zieren de rust deed ingaan met 30. Ook in de tweede speelhelft was het succes aan de zijde van DWR; Ria Verhagen (1) en Greet Zieren (2) maakten het halve dozijn vol, waarna Nanny Franken op handige wijze gebruik maakte van een fout in de achter hoede van DWR. Met G1 voor DWR kwam het einde. Sport in 't kort BRUSSEL CANDIDAAT VOOR OLYM PISCHE SPELEN. De Brusselse gemeen teraad heeft het voorstel van wethouder Cooremans, om Brussel candidaat te stellen voor de Olympische Spelen in 1960, met algemene stemmen aangenomen. Tijdens het debat werd er door verscheidene raadsleden op gewezen, dat met het aanleggen van een zwemstadion en het nemen van voorberei dende maatregelen zo spoedig mogelijk een begin moet worden gemaakt* ADVERTENTIE Die krampachtige hoest laat U geen rust. SpaarUwlongen,neem de slijmoplossende WOENSDAG 24 JANUARI De Leeuwerik: Vertoning kleurenvogel- film, 8 uur. Gebouw Cultura: Nederlandse Vereniging wan Spiritisten, 8 uur. Rem brandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Voordeliger per dozijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Straaljager no. 3 antwoordt niet", 14 j„ 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het eiland des doods". 14 j., 2.30, 7 e.n 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner dromen", 18 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indonesië, Suriname, Neder landse Antillen (tot en met 31 Januari). DONDERDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg: „Het'Idool" (Comedia), 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Spreker de heer A. C. Beekhuis, 8 u. Nassauplein 8: „De Tempelbouwers", bijeenkomsten 2.30 en 8 uur. Bioscopen: Middag- cn avondvoor stellingen. Dezer dagen maakten wij een hart roerende conversatie mee. Het gebeurde in de foyer van een schouwburg. Er kwam een betrekkelijk jonge man, een heer zouden wij bijna zeggen, op een bijzonder mooie en alleenstaande dame toe. Hij was gekleed in een pak met de geblokte kleuren van een geografische kaart van Stiermarken, waarbij een das met het fijnzinnige aspect van een groen-groen knollen-knollenland dat op een regenachtige dag is omgeploegd. Duidelijk hoorden wij hem vragen op een toon waar de vaseline afdroop: „Ach mevrouw, hebt u misschien een ogen blikje voor me?" De aldus aangespro kene vertoonde geen enkele emotie (het geen bewijst dat zij een echte dame bleef) en zei zonder zich een tel te be denken: „Als het ook een ander-blikje mag zijn, dan zou ik u wel'kunnen hel pen. Maar mijn ogenblikje kan ik niet missen. Daar bewaar ik altijd mijn krulspelden in." Dit lyrische duet schoot ons te binnen, toen wij gisteren in een buitensporig fraai gedrukte catalogus van een ten toonstelling van moderne beeldende kunst de inleidende opmerking lazen: „We moeten luisteren met onze ogen!" Eerst stonden wij daar een beetje raar van te kijken. Wij beseften plotseling hoe die kleine Roodkapje zich gevoeld zal hebben, toen zij de boze wolf met een slaapmuts in het bed van haar arme grootmoeder zag liggen. Doch rustig doorredenerende kwamen wij er ten slotte achter waarom wij zo weinig be grip hebben voor de hedendaagse mu ziek: ons linker oor is namelijk een pietsie bijziende en ons rechter totaal kleurenblind. Dientengevolge kunnen wij het geluid van de zwarte pianotoet- sen niet van dat van de witte onder scheiden en verder geen noot lezen. De enige noten die wij direct herkennen zijn: ten eerste die, welke zich bevindt tussen aap en Mies op het plankje en ten tweede het beukennootje, dat wordt voortgebracht door flink op het klavier te beuken. Gelukkig echter is het gehoor van onze ogen nog scherp genoeg en daarom dorsten wij ons, met energie geladen, gerust een kilowatt-uurtje op deze ex positie te wagen.Het behoeft wel geen nader betoog dat deze in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehou den. De titel is gegoten in de vorm van een rekensom en luidt: „Surrealisme en abstractie". Na ampel onderzoek ge loven wij dat de uitkomst van deze op telling gelijk aan nul is, want men houdt er niets van over. Het tentoongestelde vormt een ge deelte van de collectie van mevrouw Peggy Guggenheim, een reeds lange tijd in Europa wonende Amerikaanse, die een wonderlijke verzameling van sinds 1918 (het jaar waarin de wapenstil stand uitbrak) vervaardigde schilderijen bijeenbracht. De directeur van het mu seum, jhr. Sandberg, vertelde bij de opening interessante dingen over de zo genaamde kubisten, die hier ook met werk vertegenwoordigd zijn. Deze trachtten een nieuw inzicht te krijgen, naar hij zeide, door om de objecten heen te lopen. Als wij het goed begrijpen is het dus zo, dat verouderde meesters als Rembrandt en Frans Hals er maar een beetje omheen draaiden. Maar kom, men mag de dingen niet klein zien, men moet in kunstzaken een breed standpunt innemen, dat doet de overheid ook. Laten wij dus terugkeren naar de catalogus om ons te wapenen met de nodige wijsheid ter ondersteu ning van het artistiek genot. Een aan gename merkwaardigheid daarin is het ontbreken van hoofdletters bij de spel ling der namen. Blijkbaar heeft men een hekel aan deze leestekens, die tege lijk met de Germanen bij Lobith en Millingen ons taalgebied zijn binnenge slopen. Zo heet, om maai- een voorbeeld te noemen, de maker van de bewegings plastieken hier niet Alexander Calder, doch gewoon calder. Wij zullen deze goede gewoonte blijven volgen, mede om inkt te besparen. Zuinigheid is de moe der van de schatkist. Er zijn in die catalogus een heleboel verklaringen van hedendaagse meesters afgderukt. Zo levert wassii kandinsky een belangrijke bijdrage tot de oprui ming van alle misverstanden aangaande het gebruik van oog en oor: „nee, geloof uiet dat abstracte schilderkunst (die ik liever concreet zou willen noemen) een soort van geschilderde muziek is." Voor uit, dat zullen wij dan niet geloven. Doch wij verwonderen ons erover dat kandinsky, als hij iets zo graag zou wil len, het dan ook niet meteen doet. Zoals pablo picasso, die ronduit toegeeft: „Het is mij vaak gebeurd dat ik net toen ik blauw op mijn doek wilde zetten merkte dat ik door mijn verf heen was. (Dat is in ieder geval beter dan door het doek heen. Red.). Best, ik nam wat rood en zette dat er voor op. Zie daar de ijdelheid van het verstand." Begrijpt u, dat liegt er ten minste niet om. Van picasso hebben wij trouwens nog veel meer opgestoken. Onder andere wie Matisse is, een naam die wel met een hoofdletter wordt geschreven. De reden daarvan zal uit het volgende citaat zon neklaar blijken: „Tenslotte komt alles op ons zelf aan. Het ik is een zon met duizenden stralen in de buik van een mens. Al het andere is volkomen onbe langrijk. Dit is bij voorbeeld de enige reden waarom Matisse Matisse is. Hij heeft die zon in zijn buik." Wij kennen iemand die een maan op zijn schedel heeft. Dat is waarschijnlijk de reden waarom hij zichzelf niet meer is. Nog een gedachte van picasso: „Een goed schilderij temidden van slechte wordt slecht. Een slecht schilderij te midden van slechte wordt beter." Wij hebben echter van louis davids geleerd: als je voor een dubbeltje geboren bent, dan wor je nooit een kwartje. Doch daar stappen wij nu maar overheen. „Iemand vroeg mij hoe ik een tentoon stelling zou inrichten. Slecht, zei ik. Een tentoonstelling is als een schilderij ieder arrangement, goed of slecht, komt tenslotte op hetzelfde neer. Waar het om gaat, is een zekere methode. Als die er is, loopt het net als met ruziemaken de echtparen alles komt tenslotte terecht!" Dit doet ons denken aan een uitlating van polonius in „hamlet" van william shakespeare: „Er schuilt zin in zijn waanzin." Het 'laatste wat wij van picasso over nemen is deze pastorale overpeinzing: „Men maakt mijn schilderijen altijd net zoals vorsten kinderen maken met herderinnen." En dat noemt hij „net". Overigens hebben wij nog nooit een schilder met een herderin gezien. Wel een schoorsteenveger, maar dat was dan ook in een sprookje. Van andersen uit denemarken. Van de tentoongestelde werken heeft het meeste op ons gemoed gewerkt: „omgekeerde blauwe schoen met twee hakken onder een zwart gewelf" van jean arp. Voor wie dit niet mocht weten, delen wij mee dat dit zogenaamde ge welf-schoenen zijn, zeer handig voor mensen met dove eksterogen. Ze zijn ook in beige uitvoering verkrijgbaar. Van francis picabia hangt er „het uit- zonderlijkste schilderij ter wereld." Deze titel verliest echter zijn geldigheid als men ook enkele andere werken gezien heeft, zoals het doek dat lijkt op een verzameling aan elkaar gemetselde kristalscherven. De benaming „automo biel en geraas" wordt evenwel direct veel duidelijker als men weet dat een geraas een grote geraasje is, of in goed nederlands: een stalling. Een sympathieke schilder is alberto giacometti van wie hier twee beelden van vrouwen zonder hoofd en een vrouw met doorgesnedenkeel liggen. Deze wer ken zijn gerubriceerd onder het surrea lisme, doch het komt ons voor dat wij hier eerder geplaatst zijn voor een na volging van de stijl van landru. Niette min hebben wij liever te doen met het oeuvre van yves tanguy, wiens „de zon op haar kussentje" geheel beantwoordt aan het voorschrift van henri laurens: „Naar mijn mening moet een kunstwerk licht verspreiden." Interessant is de „bedroefde jongeman in een trein" van marcel duchamp. Dit is een futuristisch product, met een vooruitziende blik ge maakt kort voor het uitbreken van een spoorwegramp, waarvan men dan ook de gevolgen nu reeds kan bemerken. Een delicaat détail mag in deze bespre king niet onvermeld blijven: de broek van de bedroefde jongeman wordt op gehouden door een dierenriem. Filosofisch is de theorie van ben ni- cholson, die beweert: „De problemen der abstracte kunst hebben steeds be trekking op krachtsverhoudingen. Iedere bereikte oplossing heeft derhalve te maken met alle krachtsverhoudingen, zowel met de uitslag van Arsenal tegen Tottenham Hotspur als ook met de loop der sterren". Sterk blijkt de waarheid hiervan uit het werk van piet mon- driaan, die vooral gevoelig is voor de resultaten van het tennisspel. In „het toilet van de bruid" van max ernst be speurt men duidelijk de invloed van de olympische spelen, alsook van de doel puntloze wedstrijd Alkmaarse Boys tegen Nieuwe Niedorp. Ter verhoging van uw kennis van de dierkunde moet u niet verzuimen kennis te maken met het werkstuk „vogel in de ruimte". Daarop ziet u dan eindelijk het In de Stadsschouwburg geeft het Rotterdams Toneel onder regie van de Deense Ruth Berlau vanavond een opvoering van „Moeder Courage en haar kinderen" door Bertolt Brecht in de vertaling van Anna Blaman, met Aaf Bouber als gast in de titelrol. Zaterdagavond komt het Amster dams Toneelgezelschap met de 75ste voorstelling van het kluchtige blij spel „De getemde feeks" van Wil liam Shakespeare onder regie van Albert van Dalsum voor het voet licht. De Nederlandse Comedie begint van daag in het Leidseplein Theater een serie opvoeringen van „Vreemd Tus senspel" door Eugene O'Neill onder regie van Johan de Meester. In de voornaamste rollen: Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Fons Rademakers en Ton Lutz. De violiste Johanna Martzy geeft hedenavond met medewerking van de pianist Jean Antonietti een reci tal in de kleine zaal van het Con certgebouw. Zij vertolkt werken van Bach, Brahms en Ravel. Vrijdag speelt de pianiste Lueie Caffaret composities van Schumann en Liszt. Op het volksconcert van Woensdag avond (op Donderdag zijn er deze iveek geen muziek-uitvoeringen) speelt het Concertgebouw Orkest onder leiding van Hein Jordans. De soliste Livia R,ev vertolkt het Derde Pianoconcert van Beethoven. Verder worden uitgevoerd de Haydn-varia- ties van Brahms, drie fragmenten uit Psychévan César Franck en de ouverture Tannhauservan Richard Wagner. In het gebouw van de Nederlandse Vrouwenclub aan dc Keizersgracht brengen Jooke Rimathé en Marius Flothuis liederen en pianostukken uit Griekenland ten gehore. In de nieuwe Galerie le Canard in de Spuistraat zijn tekeningen en schilderijen van Perdok tentoonge- teld, in kunsthandel Santee Land weer collages van Anni Apol en in Museum Fodor werken van de Ne derlandse Kring van tekenaars. zogenaamde „gekletsje" afgebeeld. Dit is een vogeltje in de ruimte dat wel vroeg zingt, maar toch niet voor de poes is. Onze medewerker voor beeldende kunst zal de rest van de expositie voor u onder de loupe nemen. Wij mogen tenslotte alleen nog even de aandacht vestigen op een verrukkelijk zeegezicht. Toen wij er langs liepen spoelden de golven over de lijst, hetgeen er op wees dat het toen juist vloed was. Bij eb trekt de verf zich discreet op het linnen terug- De laatste bijzonderheid waar wij uw aandacht op vestigen is een prent van jackson pollock, een verheven na bootsing van een kruiswoord-puzzle. Achter het catalogusnr. 149 staat name lijk ingevuld nr. 16. Als u nu maar goed luistert, zult u zonder moeite zien wat dit betekent. Wordt uw gehoor wat minder, zet dan gerust de bril op de oren. BOEDA. Het aantal doden en vermisten ten ge volge van de sneeuwstormen en lawines in de Alpen is gestegen tot 270. Duizenden leden van reddingsploegen in Zwitserland, Oostenrijk en Italië zijn iiog steeds bezig zich door lawinesneeuw een weg te banen naar doden en wellicht nog levenden. De dodenlijst was het langst in Oosten rijk. Het aantal doden steeg daar tot 119. De Oostenrijkse autoriteiten waarschuwden dat het gevaar voor meer lawines nog lang niet is geweken. De verlieslijst luidde als volgt: Oostenrijk: 119 doden, 35 vermisten (ver moedelijk omgekomen). Zwitserland: 75 doden, 8 vermisten (ver moedelijk omgekomen). Italië: 30 doden, 30 gewonden. Frankrijk: 3 doden. Het reddingswerk in de Alpengebieden vindt nog steeds voortgang. Aan een honderdtal arbeiders, die geïso leerd zijn in een kamp op de Gross Glock- ner in Oostenrijk Karinthië, wil men hulp bieden door het uitwerpen van voedsel voorraden. Vijf en zeventig andere arbei ders wisten uit hét kamp te ontsnappen. Zij vertelden, dat in de buurt van het kamp nog steeds lawines naar beneden kwamen rollen. Vele der houten hutten waren reeds door neerstortende sneeuwmassaas als eierschalen in elkaar gedrukt. De Amerikaanse troepen hebben radar apparaten ter beschikking gesteld voor het zoeken naar onder de sneeuw bedolven mensen bij Huettau in Salzburg. Bij Bad Gestein in het Koetschachdal heeft men twaalf lijken uitgegraven op de plaats waar de boerderij stond. Nog twee mensen worden hier vermist. Het gehele aanzien van deze streek is door de neerge komen lawines veranderd. Men had grote moeite de plaats vast te stellen waar de boerderijen moesten zijn. Ook Franse bergjagers bieden hulp. De Franse hoge commissaris heeft verder vliegtuigen en parachutisten aangeboden voor hulpverlening op geïsoleerde plaatsen. Aan de waterwerken bij Innsbrück is door lawines grote schade toegebracht. Ook in de Apennijnen in Italië hebben zich lawines, zij het van mindere omvang, voorgedaan, waardoor wegen werden ge blokkeerd en telefoon- en telegraafverbin dingen verbroken. De treinen rijden tot op ongeveer acht kilometer afstand van Zermatt. De gasten voor deze plaats worden over het laatste stuk van de route per slede vervoerd. DJAKARTA, 23 Januari (Aneta). De minister van Binnenlandse Zaken in het. Indonesische kabinet, mr. Assaat, heeft aan minister-president Natsir Dinsdag formeel zijn ontslag aangeboden. Aan Aneta deelde minister Assaat mede, dat deze ontslagaanvraag een gevolg is van het feit, dat hij zich niet kan verenigen met een door het parlement aangenomen motie van de fractie der Partai Nasional Indonesia, die intrekking voorstelt van de ordonnantie nr. 39 en „bevriezing" eist van aile daerah-raden, die kort geleden krach tens deze ordonnantie werden gevormd. De besturen der daerahs hebben, volgens mi nister Assaat, met veel beleid en tact deze daerah-raden kunnen vormen krachtens deze ordonnantie.Dat zo kort na de vorming dezer daerah-raden tot ontbinding dei- raden wordt overgegaan, betekent voor de daerah-besturen, dat zij dus van de cen trale regering geen vaste koers aangewe zen krijgen. Minister Assaat deelde desgevraagd aan Aneta mede, dat het geheel van Natsir zal afhangen, of zijn ontslagaanvrage aanlei ding zal geven tot een kabinetscrisis. ADVERTENTIE SS' AAT 20 TEL. 13439 FALCON REGENKLEDING De Belgische premier Pholien heeft op een vergadering van de Christelijke Volks partij medegedeeld, dat de Kamer Donder dag zal stemmen over een wetsontwerp ter verlenging van de diensttijd tot twee jaar. Thans is deze een jaar. Belgiës aandeel in het West-Europese verdedigingsstelsel zal een strijdmacht van 94.000 man zijn, aldus de premier. Deze strijdmacht zal bestaan uit drie divisies, twee reservedivisies en 14.000 man voor de verdediging van België zelf. Zware wapens en uitrustingen komen regelmatig in België aan en zelf fabriceert het voor eigen gebruik en voor de partners lichte wapens, aldus Pholien. Ook de burgerverdediging wordt snel georgani seerd en een eerste hoeveelheid van 350.000 gasmaskers is besteld. President Truman heeft Dinsdag een commissie van negen leden voor de binnen landse veiligheid ingesteld, welke metho den moet ontwerpen ter versterking van de wetten, gericht tegen „verraad, spion- nage, sabotage en andere opstandige acti viteit". Truman benoemde admiraal Chester Ni- mitz, voormalig chef voor marine-operaties, tot voorzitter van de commissie. De andere acht leden zullen binnenkort worden be noemd. De commissie zal bestaan uit vooraan staande burgers, bij wier benoeming partij politiek geen rol zal spelen, aldus de pre sident.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5