SLEUTEL WEG? CUl ■Clowntje Riek Kort en Bondis Nachthemden WOENSDAG 24 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onteigening gronden voor Coornhertlyceum Constellation schond zijn neus GREGOR SERBAN Gregor Serban Concert in de Muziekschool bij ongunstige acoustiek Pianorecital Géza Anda JOS. DE KLERK. Alarmoefening voor het leger begonnen „Blauwe vogels vliegen uit" BESTELDIENST A. B. C. A.B.C. Barrevoetestr. 2 Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 14155 Voor de kinderen DE „SLEUTELSPECIALIST" Polder bij Zuidbroek onder water gelopen Henri Alibert overleden SCHEEPVAART Grote collectie FEUILLETON 4 Lisse heeft Dinsdagmiddag kaar tweede grote Bloemlust-tentoonstelling geopend. Een jeugdige bezoeker bewondert een inzending prachtige tulpen. In Mei van het vorige jaar besloot de Haar lemse raad tot onteigenig van terreinen tussen de Herenweg en de Leidse vaart in het uitbreidingsplan-Eindenhout. Deze terreinen zijn bestemd voor het nieuwe Coornhertlyceum, waarvan de bouw reeds in September van het vorige jaar be gonnen had moeten zijn. Daar het zich laat. aanzien dat de met de betrokken eigenaren te voeren onderhande lingen over de verkoop van hun percelen aan de gemeente niet of slechts ten dele tot het gewenste resultaat zullen leiden, stellen B. en W. de raad voor een rechtsvordering tot onteigening in te stellen. Na het verlate vertrek van de Constel lation PH-TET (Tilburg), van Schiphol naar New York en Curacao onder gezag voerder J. C. Pool, bleek hedennacht dat er iets aan het neuswiel haperde. Het toe stel vloog terug naar Schiphol en landde op de beide hoofdwielen. De gezagvoerder wist de machine in deze stand te houden tot enkele meters voor het einde van de baan, waar zij tot stilstand' kwam. Toen zakte het toestel naar voren, waarbij de neus werd beschadigd. Zowel de bemanning als de 44 passagiers konden het vliegtuig ongedeerd verlaten. De passagiers zullen vanmiddag om 13 uur de reis opnieuw beginnen. ADVERTENTIE met zijn Tzigane orkest en aan de vleugel zijn broer Nicolai, brengt U iede re avond Roemeense melodieën in de AMSTERDAM Burgerlljke.stand van Haarlem HAARLEM, 23 Janauri 1951 BEVALLEN van een zoon: 20 Jan., A. Verzeilberg—van Scherpenzeel; 21 Jan., L. J. Treffersvan Slooten; A. Venhoven Senden; E. A, J. Wisse—-Spruijt; 22 Mei. C. W. J. Verzijlbergh—Disco; O. van Maaren— Middelkoop; 23 Jan., J. E. van der Putten— Westerik; J. H. Gruijtersde Smidt, BEVALLEN van een dochter: 23 Jan., C. ScholGeijtenbeek, OVERLEDEN: 20 Jan., S. Verheus, 66 j., Garenkokerskade; E. J. de Jong—Brandt, 67 j., Jan Steenstraat; 21 Jan., J. C. Joosten— Hühl, 70 j„ Gasthuisvest; P. J. van Steen bergen, 86 j., Overtonweg; P. W. Dalman— Jansen, 86 j., Zijlweg; 22 Jan., G. Sieger— Christiaans, 71 j., Muiderslotweg; A. M H. Diephuis—Steur, 74 j„ Zijlweg. GEHUWD: 23 Jan., J. Joustra en A. M. Mulder. De violist Fr. Althuizen en de pianist J. Kappers die gisteravond in de muziek school. van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst concerteerden vonden in de acoustiek van de zaal geen gunstige voor waarde voor hun optreden. Er zijn uit voeringsruimten waarvan .de acoustiek als een sympathieke vriendin met sublimeren de invloed de toonkunstenaar hartelijk te hulp komt. Maar hier liet zij zich kennen als een hardvochtig wezen, dat zowel de violist als de pianist in niets ter wille was, dat integendeel elke onvolkomenheid in het spel onverbiddelijk accentueerde. Dit werd direct al merkbaar bij de ver tolking van het eerste werk, de Sonate in A grote terts van J. B. de Senaillé, een intiem kamermuziekwerk uit het begin van de 18de eeuw. De violist streefde, in sterk contrast met de aard van de sonate, naar een grote toon, kwam hierbij echter tot een forceren van de klank en verder tot minder geslaagde intonaties. De heftig heid van voordracht was bij de uitvoering van Beethoven's Vioolsonate opus 12 No. 1 nog niet verdwenen. Het spel werd zeker geen weerspiegeling van innerlijke rust, hetgeen voor deze in wezen ongecompli ceerde, vriendeïijke, evenwichtige muziek toch wel wenselijk is. Evenmin als de vioolklank stond de harde klaviertoon bij de uitvoering van de beide sonates in juiste verhouding tot het karakter der muziek. Veel beter slaagde in dit opzicht de ver tolking van de Sonatine opus 137 no. 2 in a kleine terts van Fr. Schubert, waarbij vooral voor het Andante een gunstiger klank-evenwicht en meer uitdrukkingsrust gevonden werden. Na de pauze speelde Fr. Althuizen eerst een compositie van eigen hand: „In tempo di menuetto", waarvoor de componist ge bruik maakte van gevarieerde motieven en melodie-fragmenten uit „Merck toch hoe sterck". Begrijpelijk werd het, dat de violist dit uitgebreide stuk naar de geest en met technische beheersing met succes ten gehore kon brengen, al ging men, juist in deze zaal het „Merck toch hoe sterck" wel speciaal op de loonvorming betrekken. De Sonate in G grote terts van Grieg bood aan de violist volop gelegenheid tot het laten spreken van eigen emoties. De vertolkingstrant van Fr. Althuizen liet zich met deze muziek goed verenigen, zodat mede door het vaardige klavierspel van de heer Kappers een te waarderen slot van het concert verkregen werd. De pianist had als solist met de uitvoering van het Intermezzo opus 118 no. 2 van Joh. Brahms en de Etude opus 25 no. 12 van Fr. Chopin eveneens goede indrukken van muzikaliteit en vingervaardigheid gegeven. P. ZWAANSWIJK, „De Luchtbode" De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield een tentoonstelling. Keurmeester Neu- man kwam tot de volgende uitslag: Schoonste vogel der tentoonstelling: S. v. Gennip; schoonste oude doffer: J. Schouten; schoonste oude duif: S. v. Gennip; schoonste jonge doffer: J. Schouten; schoonste jonge duif: S. v.- Gennip. Hokprijzen: 1. S. v. Gennip; 2. J. Schou ten; 3. v. Hemmingen; 4. L. Baay; 5. J. C. Bijnsdorp. Verkeersongeval te Lisse Dinsdag werd het 9-jarig zoontje van R. uit de Narcissenstraat, dat per fiets reed op het drukke gedeelte van de Herenweg tus sen Vierkant en Kanaalstraat, aangereden door een vrachtauto. Het slachtoffer werd met een gebroken voet naar een zie kenhuis te Leiden vervoerd. Met Schumann, Liszt en Ravel speelde hij zijn troeven uit De thans in Zwitserland wonende Hon gaarse pianist Géza Anda heeft verleden jaar in Haarlem een schitterende entrée gemaakt, toen hij met de H.O.V het Tweede Concert van Brahms speelde. Zijn gespierd spel, vol gezond romantische geladenheid, en vooral zijn treffende uitbeelding en verrassende klankvorming op het klavier, hebben ons toen onvergetelijke indrukken meegegeven. Het deed daarom vreemd aan, dat wij op zijn recital van Dinsdagavond in de Con certzaal vrij lang moesten wachten eer wij nagenoeg dezelfde impressies van zijn spel ontvingen. Géza Anda opende met Bach's Partita in c. Een heerlijk stuk, knap ge speeld, maar het klonk niet zoals het klin ken kan. Alleen in de Sarabande kwam er wat evenwicht in de klankproductie. Ook in Mozart's laatste klaviersonate (K.V. 576) bleef een klare, aangename sonoriteit uit. Wel kon men volop genieten van de tech nische, rhythmisch zeer scherpe inter pretatie van deze lang niet gemakkelijke Sonate, maar ze klonk of te hard, of te dof. Zo kon de vertolking van de abstracte mu ziek van het programma ons niet volmaakt bevredigen. Niet zodra echter sloeg de pianist de eerste accoorden aan van „Carnaval" van Schumann, of wij herkenden de Géza Anda die ons verleden jaar zo sterk geboeid had. Kwam dat door de romantiek van het ge val? Wij zouden het haast wel denken. Want de „Valses nobles et sentimentales" van Ravel, subliem in klank gezet, adem den ook die geest en de „Mephisto-Wals" van Liszt, krachtig, virtuoos en oneindig gevarieerd van tint, kon gelden als de apotheose van de romantische pianistiek. Ja. laten wij er de heerlijk gespeelde toe gift nog bijvoegen, het „Intermezzo" van Brahms op een Schots volksliedje; het was een feest van klanken, bezield, expressief, en als zodanig zeer beheei-st, dus gezond. Zelden hoorden wij „Carnaval" van Schu mann zo karakteristiek getekend en tevens zo verrukkelijk gekleurd. De fantasie die vereist wordt om dit meesterstuk der Duit se romantische klaviermuziek weer te geven, werd er door Anda rijkelijk aan besteed en wel zo, dat het de natuurlijkste zaak van de wereld leek. Anda ontpopte zich hier als een virtuoos muzikaal vertel ler, als een tovenaar die Schumann's ver beeldingen springlevend voor ons opriep Ravel geeft in zijn walsen-reeks meer te raden. Maar Géza Anda heeft hem door grond, op zijn manier natuurlijk, doch die is heerlijk van stemming en plastiek. Het mag wel opmerkelijk heten dat we ons de laatste paar weken in onze concert zaal hebben kunnen verzadigen aan Liszt, wiens naam anders op de programma's nog maar sporadisch voorkomt. We hoorden zijn fameuse Fantasie en Fuga op „Ad nos ad salutarem undam" voor orgel en nu twee weken achter elkaar de Mephisto- wals. En bij iedere vertolking dezer wer ken zijn wij weer verrast geweest door de degelijke muzikale inhoud, die onder een virtuoze notenlawine schijnbaar bedolven ligt, maar glorieus voor de dag kan treden, als de vertolking in alle opzichten verant woord is, als de virtuositeit in dienende functie werkt. Met zijn Liszt-interpretatie speelde Géza Anda een hoge troef uit. Het was brillant en door en door muzikaal. Hiermee waren we verre van de abstracte muziek, die hem blijkbaar minder gunstig ligt. De dezer dagen aangekondigde grote alarmoefening, welke ten doel heeft na te gaan, hoe snel door verschillende diensten en onderdelen onder bevel van de com mandant strijdkrachten te velde zal wor den gereageerd op een onverwachte alar mering, is vandaag begonnen. Heden morgen om 7 uur heeft de commandant strijdkrachten te velde het bevel gegeven tot onmiddellijke verplaatsing van troepen ter sterkte van SOOO man naar de Oostrand van de Veluwe. Herhaald wordt dat deze troepenver plaatsingen dus alleen een oefening be treffen. Omtrent het verloop van de grote mili taire alarmoefening wordt gemeld: De troepenbeweging, die hedenmorgen in het gehele land werd ingezet, verloopt op de gewenste wijze. De 9000 militairen, die heden worden samengetrokken op de Veluwe, worden voor de nacht ingekwar tierd in een aantal gemeenten in liet ge bied tussen Arnhem, Zwolle en Ede. Aan de oefening nemen deel alle on-» derdelen, welke behoren tot een normale gevechtsgroep, zoals verscheidehe batal jons infanterie, escadrons cavalerie, afde lingen artillerie, compagnieën van de ver bindingsdienst, de genie, de geneeskun dige dienst, aan- en afvoertroepen, enz. Het vervoer van deze onderdelen langs de weg en per spoor is zodanig geregeld, dat het normale verkeer hiervan weinig overlast zal ondervinden. De oefening eindigt morgenmiddag. Gisteravond konden de Haarlemmers ken nis maken met het werk van de Blauwe Vogel-stichting, gevestigd te Arnhem en zij, die meer van de werkzaamheden willen weten, kunnen vanavond in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden daarvan op de hoogte worden gesteld. Ver toond wordt dan opnieuw een in kleuren op genomen film van het kampleven van licha melijk gebrekkige kinderen. Een terrein te Schaarsbergen is ingericht voor een zomer kamp voor jeugdverenigingen die zich op het wei-k van lichamelijk misdeelden toeleggen. De film „Blauwe vogels vliegen uit" geeft een prachtig beeld van het leven in een kamp. De jeugd brengt daar genoeglijke da gen door. Evenals, gezonden moeten zij de werkzaamheden in 'het kamp zoveel mogelijk zelf verrichten. Blinden trekken mee op een speurtocht en epileptische kinderen genieten van de vrijheid van het buitenleven. In het voorjaar en in het najaar wordt het op het terrein gebouwde kamphuis nog op een andere manier gebruikt. Dan vormt een groepje gebrekkigen met enkele helpsters en instructrices een hechte samenleving gedurende enkele maanden, om te trachten een oplossing te vinden voor de problemen die zich voordoen bij blijvende, zware invaliditeit. Medisch is er meestal aan deze gevallen niets meer te doen en vaak worden zij gedwongen tot een nutteloos leven. Tijdens het verblijf in Schaarsbergen wordt gezocht naar mogelijkheden voor een nuttige tijdsbesteding, soms wordt vakonderwijs ge geven. De film is bedoeld om de Nederlanders meer bekendheid te geven met het werk in de verwachting, dat het gesteund wordt. Er is bijvoorbeeld behoefte aan een zwembad, waarvoor reeds grond beschikbaar is, doch het geld ontbreekt. Ook kan de stichting weefstoelen, toestellen voor kantklossen en spinnewielen gebruiken. Mochten er onder de lezers(essen) bezitters van deze toestellen zijn, die ze niet meer gebruiken, dan wordt hun verzocht zich in verbinding te stellen met mejuffrpuw M. H. J. Stoker, Schoter singel 87 b rood. ADVERTENTIE alleen kan U een vlotte service geven, maar zij hebben ook 30 vrachtauto's voor U ter beschikking. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERS3ÜRAAT 10 Het deurtje van de cabine ging open. Het eerst van allen wipte Oepoetie eruit, hij holde naar Tripje toe. „Zo, we zijn er, oom Tripje!" lachte hij. Toen keek hij vrolijk en nieuwsgierig naar Rick en Bunkie, die naast Tripje wachtten. „Hè.zei hij. „Zijn jullie niet. „Jawel", zei Tripje. „Dit zijn nu Rick en Bunkie, die tegenwoordig altijd in de krant staan! Je weet het natuurlijk nog niet, maar ze zijn hier aangekomen op een vlotje. Hoe vind je dat, om ze hier te ontmoeten?" Nou, dat vond Oepoetie natuurlijk reusachtig! Hij begroette hen blij. „Blijven ze lang bij ons, oom Tripje?", wou hij graag weten. „Dat zullen we zien!" zei Tripje lachend. Nu was ook Liezebertha uitgestapt; ze kwam ook de gasten begroeten. Ja, ze herkenden haar direct, hoor! En toen gingen ze allemaal naar het paleis, want de reis in het vliegtuig was langdurig en warm geweest! Dijk doorgebroken Wat men in Zuidbroek en Muntendam reeds dagenlang had gevreesd, is Dinsdag avond omstreeks 6 uur gebeurd: in de dijk langs het Mimtendammcrdiep, waarover de verkeersweg tussen genoemde plaatsen loopt, ontstond een gat, dat na een uur door het stromende water was uitge- schuurd tot een opening ter breedte van 30 meter. Met donderend geraas kolkte het water de 2389 hectare grote polder van het waterschap „De Munte" binnen, welke weldra voor een groot deel blank stond. Het Munterdammerdiep is niet in het land gegraven, maar er als het ware bo venop gelegd. In vroeger jaren heeft men op het lage land twee dijken gebouwd, waartussen men water liet lopen. In een der dijken bevindt zich een houten dui ker. De vorige week is bij die duiker een gat ontstaan, waardoor de polders ten Westen en Oosten van het Muntendam- merdiep reeds water binnenkregen. IJlings trachtte men, onder andere door het heien van ijzeren uamwanden, verder onheil te voorkomen. De Westelijke damwand kwam gereed, maar de druk op de Ooste lijke nog niet voltooide clamwand werd daardoor zo groot, dat het water ook on der deze vier meter diep in de grond gedreven wand doorbrak. Men wist, toen de scheur in de dijk ontstond, de hei machine nog in veiligheid te brengen. In een ommezien stond de polder blank. De woningen in de polder konden tijdig wor den ontruimd door militairen uit omlig gende garnizoenen. Andere militairen zul len trachten de gaten in de dijk te dich ten. De toneelspeler, schrijver en theater directeur Henri Alibert is te Marseille overleden. Alibert werd in 1889 te Avignon geboren. Hij schreef libretto's voor operettes met een specifiek Marseillaans karakter, zoals „Au pays du soleil", „Trois de la marine", waarvoor Vincent Scotto de muziek com poneerde. Alibert trad als acteur met veel succes in verschillende films op. Aalsüm, 22 te Dar es Salaam. Amstelkerk, 22 v. Freetown n. Dakar. Albireo, verw. 23 Buenos Aires. Aldabi, 23 v. Rio de Janeiro n. Santos. Algenib, 18 v. Buenos Aires te Montevideo. Almdijk, 22 v. New Orleans n. Havanna. Alnati. 18 v. Buenos Aires te Montevideo. Arkeldijk, 22 v. Le Havre n. Antwerpen. Arnedijk. 22 v. Houston n. Londen. Aludra, 22 175 m. O. Madeira. Andijk, 22 350 m. NW Flores Arutwto, 22 150 m. Z. San Miguel Aver dijk, 22 320 m. N.NW. Flores Alama'k, pass. 23 Muscat. Alehüba, 23 bij Kp. Blanco n. Dakar Alwatei, 23 v New York n. Trinidad Amstelland, pass. 23 Kp. Marta Grande Amstelpark, 23 te Damman Annenkeik 23 te R'dam v. Melbourne Arnstelvaart, 21 ie Calcuta v. Fondi Cherry. Amsteidijk, 23 te Houston v. Antwerpen. Amsteldiep, 23 v. Ciudad Trujillo n. Laguaira. Bali, 22 te Port Said. Bennekom, 23 v. Valparaiso n. San Antonio. Blitar, 22 rede Pan.gkalpinairg, Bloemfontein, 22 300 m. W. Walvisbaai Bacchus. 22 v. Ciudad Trujillo n. Trinidad Boschfontein, pass. 23 Ras Assuad n. Mombassa Bintang, 22 te Port Swetten'ham. Boissevain, 21 v. Singapore. Boskoop. 24 te Curacao v. Maracaibo. Breda, 24 te Curagao. Bengkalis, 23 v. A'dam n. Hampton Roads. Caltex Leiden ft), 22 v. Suez. Celebes, pass. 22 Djeddah. Ceram, 22 v. Calcutta n. Madras. Ceronia, pass. 21 Kp. Bon. Chitral (rep.), 22 150 m. O Malta. Cistula, pass. 22 Gibraltar. Cleodora (t), 22 580 m. ZW. Fayal. Chitral, pass. 23 Kp. Bon Corilla (t). 23 te Takoradi v. Curagao Claveltla (t), 24 v. Suez n. Bahrein. Cottdca, 24 te A'dam v. Demerara. Diemerdijk, 22 v. Tacoma n. Portland. Delfland, pass. 22 Rio Grande. Eendracht, pass. 22 Malta. Esso Rotterdam (t), 22 325 m. ZO. Kp. Race. Esso Den Haag (t). 23 te R'dam v. Aruba. Eemland, 23 bij Finisterre. Elmina, pass. 23 Burlings Enggano. 23 v. Aden n. Muscat Garoet, 20 te Belawan. Gaasterkerk, 24 te A'dam v. Kaapstad. Gordias, 23 v. Thessaloniki n. Djimassi. Grootekerk. 24 v. Marseille n. Genua. Haarlem, 22 te R'dam. Kestia, pass. 22 San Miguel, Hoogkerk. 23 verw. Kaapstad v. Port Elisabeth. Helena, 22 te Ciudad Trujillo. Hera, 22 210 m. Z. Fayal Helder. 22 v. Curagao n. Cristobal Heemskerk, pass. 23 Finisterre Helicon, 24 v. Turkseil, te Laguaira. Hydra, 23 v. Puerto Cortez n. Belize. Iridrapoera, 24 verw. Aden. Ittersum, 23 v. Port San Jose. Jobshaven. pass. 22 Kp. Carbon Java, 23 v. New Orleans n. Charleston. Jupiter, 22 anker Piraeus v. Malta Japara (KRL), 23 v. New York n. Philadelphia. Kieldrecht. pass. 22 Man,galore n. Colombo Katwijjc, 22 te Aarhus v. West Hartlepool Kelbergen. pass, 23 Gibraltar Kota Baroe, pass. 23 E'lba Cape n. Suez Lieve Vrouwekerk, 22 v. Marseille n. Genua. Leerdam, 22 te Baltimore. Lissekerk. 22. v. Bombay. Leersum, 22 275 m. W.t.Z. Ouessant Litige, pass. 22 Burlings Laagkerk, 23 v. Antwerpen. Lombok, 21 te Los Angeles Loenerkerk, pass. 23 Cherbourg Loosdrecht, pass. 23 Dablac eil. n. Karachi Laagkerk, 24 te R'dam v. Calcutta. Luna, 24 te A'dam v Levant. Loppersum, pass. 24 Gibraltar. Mapia, 23 verw. Aden. Malea, 22 Kuria Muria eil. Modjokerto, 23 te Sorong v. Makassar. Marken, 22 rede Takoradi. Mentor, pass. 22 Burlings. Metula (t), 22 575 m. O.t.N. Martinique Maas, 21 v. New Orleans n. Curagao Malvina (t), 23 v. Gibraltar n. Port Said Marpessa (t), 23 Buenos Aires n. Curagao Musi, 23 v. Soerabaja n. Makassar Macoma (t), 20 v. Miri n. Sydney. Mit'ra (t), 21 te Calcutta v. Madras. Meerkerk, 22 v. Aleppey n. Colombo. BINNENLAND De Haagse rechtbank heeft de batik- bediende H. N. tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld omdat N. de spaar bankboekjes van kleine spaarders had ver valst. Hij schreef kleinere bedragen in dan hem waren toevertrouwd. In totaal had hij op deze wijze f 26.800 verduisterd. Op een bestuursvergadering van de V.V.V.-combinatie in de gemeente Rheden is de voorzitter, dr. J. van der Burgt, afgetre den. Dit geschiedde naar aanleiding van een interview, dat hij aan een redacteur van een weekblad had verleend en waarin hij zich keerde tegen, de plannen van de V.V.V. tot het stichten van een sport- en recreatie centrum. De West-Duitse minister van Land- bouw, prof. dr. W. Nikals, zal op 7 Februari in Groningen spreken over de Duitse land bouwpolitiek en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse agrarische export. Het bestuur van de stichting „Lucht- haven Rotterdam" is ten stadhuize door de burgemeester, mr. P. J. Oud, geïnstalleerd, Daarbij heeft de burgemeester zijn grote vol- doening uitgesproken over de reactie van het bedrijfsleven op het voor Rotterdam teleur stellende verslag van de commissie Schie- veen-Ypenburg. De stichting wil nu zo spoedig mogelijk een begin maken met de aanleg van een klein vliegveld, dat echter vatbaar moet zijn voor uitbreiding. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. W. Monster te Oostburg is benoemd tot onderwijzer aan de U.L.O. te Beverwijk, hoofd de heer De Boer. De hoofdcontroleur van 's Rijks Belas tingen J. de Waard te Woerden wordt 1 Februari verplaatst naar Haarlem. De heer A. BI. Plaat, controleur van 's Rijks Belastingen te Beverwijk, wordt met 1 Februari verplaatst in gelijke functie naar Haarlem. De heer J. Irik, theologisch candidaat te Hoofddorp, ontving toezegging van beroep van de Ned. Hervormde gemeente van Twisk (N.H.). Ds. A. Brandt, predikant bij de Lu therse Gemeente te Haarlem, die in het Ned. sanatorium te Davos werd verpleegd, hoopt deze maand naar Haarlem te kunnen terug keren. ADVERTENTIE CHARMEUSE, k. m. 9.85 CHARMEUSE, 1. m11.85 EFFEN FLANEL 9.95 ZWANENDONS 13.75 WASZIJDE 11-85 WASZIJDE 14.75 LING. KATOEN, Lm18.75 Ook in extra grote maten NYLONS 5.25 - 7.85 - 9.85 Anes Telef. 19644 Melampus, 1« v. Suez. Notos, 19 v Philadelphia n. Haïti. Nieuw Amsterdam, pass. 23 Mona Passage Nieuw Amsterdam, 24 te Curagao v. San Juan. Oranjestad, pass. 22 Oporto. Omala (t), 22 v Miri n. Balikpapan Orestes, 22 v. Rio de Janeiro n. Recife Ondina (t), 23 vaart locaal tussen Curagao en Maracaibo. Oranje, pass. 24 Gibraltar. Odysseus, 24 v. Gibraltar te Cadiz. Oranje Fontein, 23 te Durban. Prins Willem II, pass. 22 Kp. Race. Perna, 19 v. Montevideo n. Singapore. Prins Frederik Hendrik, pass. 22 Gibraltar. Perna (t), 22 1050 m. O. Buenos Aires Poelau Laut, 22 450 m W. Mirricoy Prins Willem IV, pass. 22 Kp. Roca. Paula (t). 19 v. Singapore n.'Pladju. Polydorus, 22 203 m. ZO. Sable eil. Polyphemus, 23 v. Soerabaja n. Semarang Prins Maurits, pass. 23 Kp. Vilano Prins Willem v. Oranje, pass. 23 Kp. St. Vincent Prins Willem IV, pass. 23 Finisterre. Rempang, pass. 22 Engano eil. Rotula (l), 23 te Huil Rufina, 19 te Santiago de Cuba v. Kingston Rossum, 24 te R'dam v. Setu'bal Ruys, 24 te Singapore Straat Soenda, 22 bij Mozambique n. Mombassa. Singkep, 20 v. Makassar n. Tjilatjap. Sambas, pass. 22 Minicoy. Sarangan, 22 te Genua. Soestdij'k, 22 aniker Kantang Sommelsdijk, 22 400 m. O. Kp. Race. Straat Malakka, 23 verw. Port Morseby. Sarpedon, 23 verw. Carupano Schie, 22 te Cumana v. Guanta Sailatnd, 23 dwars Victoria Saparoea, pass. 23 Dahlac eil. Slamat, 23 v. Semarang n. Soerabaja Stad Arnhem, pass. 23 Finisterre Schiedijk, 24 Je Antwerpen. Sloterdijk, 22 v. Paulsbro. Stad Schiedam, 23 v. Vlaardingen n. Hampton Roads. Stad Vlaardingen, 24 v. Vlaardingen n. Narvik. Teiresias, pass. 22 Minicoy. Tjibadak, 20 te Port Swettenham v. Durban. Tawali, 22 te A'dam v. Soerabaja. Tomini, pass. 22 Point de Galle. Tabian, 22 375 m. ZW. Flores. Tegelberg, 22 210 m. N Tristan da Cunha Tjip'anas, 22 120 m. NW. Cocos eöl. Tosari, 22 125 m. W. Cape Comorln Trompenberg, 23 v. Le Havre n. Antwerpen. Titus, 22 v. Mersina n. Tunis. Utrecht, 20 te Port Elisabeth. Uni, 18 v. Nuevitas te New Orleans Veendam, pass. 22 Ouessant. Willem Ruys, pass. 22 Djeddah. Woensdrecht (t), 22 v. Boston n. Cartagena da Colombia Weltevreden, pass. 23 Minicoy. Willemstad, 24 v. Trinidad n. Barbados. Westerdam, 23 te New York v. R'dam. Winterswijk, 25 23 u. Verw. IJmuiden. Zeeland, pass. 23 Sabang 33) Het is een schuifraam en ik voel, dat het gemakkelijk omlaag gaat. Achter de garage komt Klinkhamer te voorschijn. Hij loopt even in de lichtbaan van de deur en dan dringt het pas tot me door, dat hij weer de oude Klinkhamer is, dat hij, zoëven bij Branthorst zijn baardje en zijn bril van zijn gezicht heeft laten verdwijnen. Hij spreekt het donker in, waar zijn mannen zitten, die de wacht rondom het huis hou den. Zijn woorden zijn zo duidelijk, dat ik alles kan verstaan. „Gaan jullie twee eens even in die schuur daar opzij kijken. Daar zijn we nog niet geweest. Ik zal hier achter de boel wel even in de gaten houden." Twee mannen springen op en lopen snel naar de zijkant van de garage. Klinkhamer staat met de rug naar het raam. „Ja, nu kan het," fluister ik opgewonden en schuif het raam met een1 ruk omhoog. Joe begrijpt het. „Smeer 'm", zeg ik. Ik pak hem bij zijn schouder en duw hem door het open raam de nacht in. Hij pakt eerst Daisy's hand, dan de mijne. „Swell guys you are. Swell guys Thanks." Hij rent weg en verdwijnt in het duister met lange passen. Klinkhamer kijkt niet om, steekt een sigaar aan. Daisy en ik verlaten het ka mertje en gaan naar buiten, naar Klink hamer. „Het is beter zo. Voor hem en voor mij ook," zegt ze tegen hem. Hein antwoordt niet en kijkt omhoog naar de sterren. „Heb je 't hem gezegd?", vraagt hij aan mij met iets van onrust in zijn stem. Zijn woorden benemen me de adem. Ik behoef niet verder te vragen, ik weet wat hij bedoelt. „Wat is er? Wat had je moeten zeggen?", vraagt Daisy angstig. „Nee, ik heb het niet gezegd." Alle wegen en paden zijn afgezet binnen een straal van een kilometer. Klinkhamer heeft me het krijgsplan uiteengezet en ik ben vergeten Joe te waarschuwen. Hij had door het open veld moeten gaan, elk pad angstvallig moeten vermijden. „Is er gevaar voor hem? Wat is er dan, Tom?" vraagt Daisy opnieuw. „De zaak is afgezet verder op. Ik had hem moeten waarschuwen." We lopen een paar passen het donker in, alsof we Joe nog op zijn vlucht tegen zouden kunnen houden. Voor ons ligt bouwland en daar achter duisternis. Daisy staat tussen ons in. We praten niet meer. In deze late avondstilte zullen we stem men horen, of schoten of niets en in dat laatste geval weten we dat alles goed is. Daisy staat dicht tegen me aan en ik voel, dat ze over haar gehele lichaam rilt. We turen in het zwart en luisteren. Dan lopen we nog een eind de zachte bouw grond op om minder last te hebben van het rumoer in de garage achter ons. We wachten Hees scheurt hondengeblaf de stilte voor ons. Is dit blaffen, omdat Joe Roberti in de buurt is? Zal hij er door komen? Het antwoord op onze vraag kennen we gauw. Zacht, gemoedelijk, als van vriendelijk kindervuurwerk afkomstig rollen de knal len van de karabijnschoten op ons toe. „Oh God, ze hebben Haar stem breekt af en snikkend leunt ze tegen mijn schouder. De hond blaft onophoudelijk en ik hoor ook stemmenlawaai. „Ik wil er heen", zegt ze. „Wees voorzichtig," zegt Klinkhamer, „dat ze niet op jullie schieten. Ik zal iemand meesturen." We bemerken het niet, dat er even later, wanneer we door de zware, zuigende grond van het donkere land voortstrompelen, een politieman achter ons loopt. We bewegen ons zo snel mogelijk de kant op van het rumoer, dat nog steeds voortduurt. De politieman trekt aan de mouw van mijn jas. „Daar is een pad" en hij wijst naar rechts. Op dit pad zal Joe ook gelopen hebben en hij zal evenals wij nu, de boerderij als een groot donker beest in het duister voor zich hebben zien liggen. Een paar meter naast het smalle weg getje staan mensen in een kleine kring. De familie uit deze boerderij en misschien ook boeren uit de omtrek en mannen in uniform. Ik hoor stemmengemompel, dat in gefluister overgaat, wanneer ze ons zien. Een jonge blonde vrouw, een man in een vuile witte regenjas en een politie man. Ze gaan voor ons uit de weg en wij lopen op een lichaam toe, dat op de grond ligt. Daisy knielt naast Joe neer en pakt zijn hand. Een man in uniform houdt de andere hand vast en probeert de polsslag te voelen. „Joe," zegt Daisy zacht en heel kalm, „heb je pijn?" Ze praat in haar eigen taal, misschien beseft ze, dat hij haar toch niet verstaat. Iemand vertelde mij intussen, dat de neger niet wilde blijven staan, toen ze hem riepen. Hij was van het pad afge sprongen om te ontvluchten. Toen hadden ze geschoten. Een simpel verhaal. Daisy praat door, steeds nog kalm. „Ik heb het niet gewild Joe. Vanavond had ik een voorgevoel, dat er iets mis zou gaan. Heb je geen pijn Joe?" „Hij is dood, juffrouw, u hoeft niet meer te praten," zegt onaandoenlijk de man in uniform, die de pols voelde. Daisy staat op en komt naar me toe. „Laten we gaan. Ik kan niet meer." Haar stem klinkt kil, koud. Dit maakt e bang, omdat ik voel, dat achter dit urine pantser van beheersing de ineen storting schuilt. Onderweg is ze stil en het is alsof ik alleen loop. Wanneer we bij de garage zijn, vraag ik: „Waar wil je heen? Wil ik je naar die villa brengen?" „Dat is goed," zegt ze. Branthorst is lawaaiig joviaal in zijn welkom aan de voordeur. „Hebben ze die kerels te pakken. En meteen tegen de muur gezet, dat tuig? Ik heb de schoten gehoord. Goed zo, schiet ze maar neer. Toen ik vroeger....". „Zij voelt zich niet goed," ondei'breek ik hem, „heeft u misschien een kamer voor haar. Ze moet slapen, lang slapen." „Natuurlijk, natuurlijk. Die kamer, waar jullie de hele avond gezeten hebben is de logeergelegenheid. Daar kan ze terecht." We kennen de weg. Ik breng Daisy bin nen en doe het licht aan. De gordijnen schuif ik dicht. „Je hebt goed voor me gezorgd. Laat me maar alleen," zegt ze dan. Ik liet haar alleen, hoewel ik wist, dat het niet verstandig was, want de reactie op de geforceerde kalmte moest nog ko men. Maar ik was nieuwsgierig, wat er verder in de garage gebeurde en daarom voldeed ik aan haar verzoek. Haar gezicht was bleek en in haar ogen was iets, dat me niet beviel. Vlak langs me heen, midden op de weg, liep een man, die een zware motor duwde. Het was donker onder de bomen en mijn gedachten waren nog te veel bij Daisy om bijzondere aandacht aan hem te schenken, hoewel dat vage, bleke gezicht mij aan iemand deed denken. Het licht uit de garage en het lawaai dat daar vandaan kwam, prikkelde mijn nieuwsgierigheiden deden me haastig verder gaan. De wacht buiten het gebouw was verdwenen. De garagedeuren stonden wijd open en daar achter zag ik een tafereel, dat iets weg had van Aladdin in de wondergrot. Alleen waren het nu vele Aladdins, die hun ver wonderde blikken over de schatten lieten glijden. Enkele kisten waren opengebro ken. De politiemannen stonden in een dichte kring erom heen en genoten van de aanblik van die duizenden pakjes sigaret ten, dure Amerikaanse merken; van kleine flessen niet lakzegels en etiquetten vol van de sfeer van luxe en verfijnd genot, welke de inhoud, Franse likeui'en en cognac, zou weten op te roepen; ze genoten, ondeskun dig van een wirwar van kleine cellophaan- zakjes, waarin ragfiine nylon-kousen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6