Het kabinet-Drees is afgetreden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Crisis „De tijd is gekomen om over de Aziatische problemen te beraadslagen" De Westelijke voorwaarden voor viermogendheden-conferentie Peking wil het vuren staken als zevenlanden-conferentie begint in Den Haag Door het heengaan van minister Stikker was de oor spronkelijke grondslag aan de regering verder ontvallen Nehroe: „Dit is de kans Pantser-eenheden der UNO rukken op Het woord is aan Algemene UNO-vergadering niet in Europa Ook andere onderwerpen dan her Duitse vraagstuk moeten worden besproken China verschaft opheldering aan India en Engeland Aziatische landen zullen zich onthouden van stemming over de Amerikaanse resolutie Commissie van zeven Peking accoord Uitgifte van f200 millioen belastingcertificaten HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65eJAARGANG No 168 ag Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 2£ JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JA ARC, ANC No 21 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ZONDERLINGE, totaal ongebruikelijke vorm is gisteren een regerings-crisis in Den Haag ontstaan. Het kabinet is afge treden op grond van een tegen zijn beleid gerichte motie, die werd verworpen. Als regeringen, in ons land of elders, het veld hebben moeten ruimen naar aanleiding van een motie is dat altijd geschied omdat die motie, waarin afkeuring van het beleid tot uiting kwam, werd aangenomen. In dit geval werd zij met grote meerderheid, namélijk 66 tegen 26 stemmen, verworpen. En het aanvalswapen zelf werd op zeer vreemde wijs gehanteerd door de aanvaller: nir. P. J- Oud, fractieleider van de V.V.D., de liberale partij. Hij en zijn fractie zijn gekant tegen het regeringsbeleid in de kwestie-Nieuw Guinea, omdat de regering een aanvankelijke verklaring, dat de Ne derlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea behoort te worden gehandhaafd, bij de onderhandelingen niet gestand heeft ge daan zonder daar eerst de Kamer in haar geheel in te kennen. Daar werd in de motie „teleurstelling" over uitgesproken. Eerst nadat hem op de man af ernaar gevraagd was verklaarde mr. Oud, dat met het woord teleurstelling eigenlijk „afkeuring" bedoeld werd. En tenslotte hield bij een rede, waar in hij zijn grieven tegen de regering niet meer tot Nieuw Guinea beperkte maar ze uitbreidde tot andere zaken, die thans niet aan de orde waren maar die hij eerder in het geding had kunnen brengen. De aanval verliep dus in drie étappes: 1. teleurstelling over Nieuw Guinea, 2. afkeuring over Nieuw Guinea, 3. afkeuring over veel meer. De laatste uitbreiding gaf minister-presi dent Drees aanleiding tot een scherp pro test, waarin hij deze handelwijze betitelde als „beneden de waardigheid van de Kamer en van de heer Oud". Een begrijpelijk protest. De motie kreeg de stemmen van de V.V. D'ers, die de partijgenoten zijn van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die een sleutelpositie in het kabi net bekleedt. Hij achtte zijn positie niet langer houdbaar als zijn partijgenoten zijn beleid afkeurden. Zijn verklaring, dat hij zijn ontslagaanvrage bij de Koningin zou indienen, noopte het kabinet dit in zijn geheel te doen. Zoals onze parlementaire redacteur van daag mededeelt wordt getracht de ontstane crisis ten snelste tot oplossing te brengen en is te verwachten dat dit zal gelukken. In feite is het eigenlijk slechts een theoretisch geval. H. M. de koningin is gisteren reeds aangevangen met de in zulk geval optre dende personen te raadplegen en het schijnt voor de hand te liggen dat zij de formateurs van het formeel-afgetreden kabinet, dr. Drees en mr. Van Schaik, zal verzoeken de regering opnieuw samen te stellen. Het heeft immers, zoals gisteren nog gebleken is, een aanzienlijke meerderheid in de Kamer; alleen de steun van de V.V.D.- fractie is daaraan ontvallen. Zelfs zou handhaving van minister Stikker mogelijk zijn, zoals onze parlementaire redacteur opmerkt, als geen der ministers in het weder-optredende kabinet meer zitting nam „in hoedanigheid van de band met zijn politieke partij". Of men zover zal gaan is de vraag. Men kan ook nog een andere vraag opperen, namelijk of minister Stik ker wellicht voor het lidmaatschap van zijn partij zal bedanken. Er zal moeten blijken of de partij de houding van de fractie goed keurt. Een andere crisis heeft zich in Den Haag voorgedaan, namelijk ten aanzien van de hoogste legerleiding. Generaal mr. Kruis, chef van de generale staf, is door de minis ter van Oorlog mr. s' Jacob ontslagen en hij zal vervangen worden door de kolonel Hasselman. Dit heeft tot ontslag-aanvrage van de sous-chef van de generale staf, lui tenant-generaal Calmever, geleid en tot nog meer mutaties. Onlangs is de minister van Oorlog en Marine mr. Schokking afgetre den; op zijn heengaan is nu op korte ter mijn dat van de chef staf gevolgd. Het laatste woord in deze zaak is zeker nog niet gesproken. Minister s'Jacob heeft verklaard dat de st.eeds-weer-andere voor stellen van generaal mr. Kruis voor de voorziening met mensen, materieel en ruimte voor opleiding zijn goedkeuring niet hadden. De N. R. C. acht die verklaring niet voldoende en vraagt of de regering nu concrete besluiten heeft genomen om aan geoefende troepen te komen, die een parate eenheid zouden kunnen vormen. Want zulke troepen zijn er niet en dat is een toe stand, zegt het blad, waarmee niet langer genoegen kan worden genomen. Inmiddels heeft de minister medegedeeld dat er niet zoals aanvankelijk was mede gedeeld drie divisies zullen worden ge vormd, maar vijf. Dat betekent dus: vijf geoefende divisies. De mededeling zal door velen met scepticisme vernomen zijn. Het gebeurde met de lichting 1949 II, die op nieuw-in dienst is gesteld voor het tweede deel van haar oefentijd en maandenlang maar zowat bezig is gehouden omdat de Amerikaanse wapens, in welker behande ling zij getraind moest worden, er niet waren heeft volkomen begrijpelijke bit terheid verwekt. Ook bij de belastingbeta lers, maar in de eerste plaats bij de jon gens zelf. Men kan dat minister s' Jacob niet verwijten, die pas is opgetreden en van wiens bekwaamheid als financier en orga nisator een goede roep uitgaat. Maar het zou een goede indruk maken als hij zich duidelijker uitte dan bij het heengaan van generaal Kruis is geschied. Honderden mil joenen per jaar, een kwart van de staats uitgaven, worden aan defensie besteed. En wat is, ten aanzien van het leger, het resul taat? Als de nieuwe minister van Oorlog (nu démissionair, maar straks ongetwijfeld weer in functie) er eens een paar dagen op uittrok, incognito, per auto en iedere mili tair en iedere burger, die om een lift vroeg, aan boord nam om gemoedelijk met hen over het leger en de enorme uitgaven op dit stuk te praten zou hij wat te horen krijgen! Het zou niet alles juist zijn, maar het zou hem eeri beeld van de heersende stemming geven. Meer klaarheid over het hele defensie-probleem, in het vooruit zicht dat defensie nog veel meer geld zal gaan kosten en de belastingbetaler voor P°g groter moeilijkheden plaatsen, is zowel in nationaal als in internationaal opzicht hodig, R. P. 's-GRAVENHAGE Officieel wordt medegedeeld: Zoals Woensdagmiddag in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is medegedeeld heeft minister Stikker aan de Koningin zijn ontslag aangeboden. Daar het ministerie m hoofdzaak op samenwerking van vertrouwensmannen van vier partijen was ge grondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan minister Stikker door de Tweede Kamerfractie van de VVD en door zijn daaruit voortgevloeide ontslagaanvrage de oorspronkelijke grondslag aan het kabinet verder ontvallen. Dit is voor het kabinet aanleiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, teneinde Hare Majesteit de gelegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een ander ministerie met behartiging van 's lands zaken te belasten. Dit omvat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage van de staatssecreta rissen. De Koningin heeft de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten wat zij in 's lands be lang noodzakelijk achten tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambtsdragers. De Koningin heeft Woensdagmiddag de ministers Drees en Van Schaik in audiëntie ontvangen in het paleis Noordeinde te 's Gravenhage. Na het bezoek van deze beide ministers is de Koningin onmiddellijk met haar oriënterende besprekingen be gonnen en heeft zij de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, ontvangen. Om kwart voor zes verliet de Koningin het paleis Noordeinde. Per auto keerde zij naar paleis Soestdijk terug. Vijf minuten tevoren was mr. Kortenhorst na een be spreking, die bijna een uur duurde, ver trokken. De Koningin was vanochtend reeds vroeg aanwezig in het paleis Noord einde, waar zij in de loop van de ochtend de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter der Eer ste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, en de voorzitter van de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, ontving. De Koningin zou hedenmiddag in het paleis Noordeinde de volgende fractie voorzitters der Tweede Kamer ontvangen: mr. J. A. W. Burger, waarnemend voor zitter van de fractie der Partii van de Arbeid; dr. J. Schouten (A.R.); H. W. Tilanus (C.H.); mr. P. J. Oud (V.V.D.) en G. Wagenaar (C.P.N.). Nieuw kabinet in oude samenstelling? Onze parlementaire redacteur schrijft: In parlementaire kringen wees men ons op de eigenaardigheid van de nu ontstane crisis. Hier hebben wij met een ontslag aanvraag van een kabinet te doen, die enig in zijn soort is. Binnen het kabinet bestond de grootst mogelijk harmonie en verder was er een flinke meerderheid in de Kamer, die achter het kabinet bleek te staan. Daar uit alleen reeds en ook uit de gehouden debatten valt op te maken dat het zoeken op hét ogenblik naar de samenstelling van een kabinet van geheel andere aard bijna zeker vergeefs zou zijn en slechts nutteloos tijd zou kosten. Aanblijven van het tegenwoordige kabinet achten velen in de gegeven omstandigheden in 's lands belang. De enige moeilijkheid zou hierin bestaan, dat bij het optreden in 1948, met uitzon dering van twee enkelingen, de minis ters daarin zitting namen als leden van een viertal politieke partijen. Door de breuk met de Tweede Kamer fractie van de V.V.D. is aan deze grondslag van het kabinet een einde gekomen. Het eenvoudigste zou nu zijn om bij een wederoptreden van het mi- nisterie-Drees-Van Schaik op de voor grond te plaatsen dat geen van de be windslieden daarin meer zitting heeft op grond van de band met hun poli tieke partij. Daarmee zou dan tevens het beletsel zijn opgeheven voor mr. Stikker om zijn por tefeuille te blijven beheren. Hij heeft im mers duidelijk doen uitkomen dit niet te kunnen doen na de politieke oorlogsver klaring van zijn medeleden van de V.V.D., omdat hij in het kabinet zitting had als politiek minister. Bij een dergelijk wederoptreden van een kabinet gelijk hier in het kort is geschetst, zou mr. Stikker er dan voortaan niet als politieke maar als technische figuur deel van uitmaken. Verstandig en juist zou wezen, zo hoor den wij ook nog verluiden uit die parle mentaire kring waar de hier weergegeven gang van zaken als de beste oplossing be schouwd werd, indien het kabinet dan tegelijkertijd voortaan op de voorgrond zou stellen als belangrijkste taak het tot stand brengen van die maatregelen die wegens de huidige internationale omstandigheden vereist worden. Natuurlijk zou het dan aanbeveling verdienen dat het kabinet zich over een dergelijk punt eerst nog nader zou beraden, om vervolgens bij het weder optreden voor de Kamer duidelijk uitdruk king aan deze hervorming van het rege ringsprogramma uiting te geven. Mr. Stikker legt ook zijn functie bij de O.E.E.S. neer Nu mr. D. U. Stikker ontslag heeft ge vraagd als minister van Buitenlandse Zaken, zal hij moeten afzien van de reis, welke hij voornemens was als mandataris van de O.E.E.S. naar verschillende landen van Europa te maken. Zijn functie bij de O.E.E.S. valt samen met het ministerschap. Een identiek geval was destijds het af treden van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, wiens voor zitterschap van de O.E.E.S. tegelijkertijd verviel, zodat het voorzitterschip van mr. Stikker ook ophoudt te bestaan bij zijn heengaan als minister. Indirecte radiouitzending De N.C.R.V. heeft Woensdagmiddag de vergadering der Tweede Kamer, die aan de ontslagaanvrage van het kabinet vooraf ging, uitgezonden. Het was de bedoeling, dat dit een rechtstreekse uitzending zou zijn. Bij de Ridderzaal stond de reportage auto van de N.C.R.V., via welke het gespro kene naar Hilversum werd gezonden om van daar uit onmiddellijk de aether in te gaan. Dat laatste is echter niet gëlukt, doordat, toen de debatten in de Kamer be gonnen, in Hilversum de nieuwsuitzending van één uur nog niet geëindigd was. Er zat toen niets anders op dan in de studio gramofoonplaten te maken, die pas, nadat de nieuwsberichten waren afgelopen, kon den worden uitgezonden. Om hiaten in de verdere uitzending te voorkomen, moest men deze indirecte methode wel tot het einde toe blijven toepassen. Commentaar van de „Daily Telegraph" Het Engelse conservatieve blad „Daily Telegraph", dat voor zijn lezers de aard en de omstandigheden van de Nederlandse kabinetscrisis uiteenzet, verklaart, dat de Nederlandse regering „op een nogal eigen aardige wijze" is gevallen. „Iedere vriend van Nederland moet in de huidige omstan digheden hopen, dat de oplossing binnen enkele dagen zal worden gevonden en niet zoals in de Nederlandse politiek nogal eens wil gebeuren nadat weken zijn voorbijgegaan", aldus het blad. NEW DELHI, 24 Januari (Reuter). De Indiase premier Pandit Nehroe heeft te New Delhi een radiorede gehouden, waar in hij verklaarde dat thans de tijd voor de vertegenwoordigers der mogendheden met belangen in Azië is gekomen om tezamen te beraadslagen over de problemen van het Verre Oosten, in plaats van over afstanden van duizenden kilometers het woord tot elkander te richten. Nehroe verklaarde dat zich nu een grote gelegenheid voordoet om het getij der gebeurtenissen een keer ten goede te doen nemen, niet slechts door het afwenden van het oorlogsgevaar, doch tevens door te werken voor het ontstaan van een duurzame vrede. De Indiase pre fix de trainingscentra van d. Ai crikaanse weermacht worden de manschappen thans geïnstrueerd in de bediening van een nieuw soon jeep, dat behalve op het land ook in en desnoods geheel onder iva- ter rijdt. De enige beperking is dat de be stuurder zijn hoofd, en het einde van de uitlaatpijp (de kromme buis die aan de voorruit bevestigd is), „boven water" weet te houden. Op de foto: een der nieuwe amphibie-jeeps klaar om ohdeY te duiken. TOKIO, 25 Jan. (Reuter). Een kleine gepantserde strijdmacht van de verbonden legers is heden via de stad Hoensong in centraal-Korea doorgestoten tot minder dan 50 km. van de 38ste breedtegraad. Dit is het Noordelijkste punt, dat de troepen van de UNO sinds de val van Seoel heb ben bereikt. Tegelijkertijd rukte een andere strijd macht onder dekking van artillerie en vliegtuigen de plaats Jongwol binnen. Zij ontmoette verspreide tegenstand. In dit deel van het frontgebied zijn reeds enige tijd geen Chinezen meer waargeno men en ook Noord-Koreaanse krijgsgevan genen verklaarden al sinds weken geen Chinezen meer te hebben gezien. Volgens het Amerikaanse departement van Defensie hebben de Amerikaanse F. B o d i n In de politiek is er vaak meer haat tussen aangrenzende dan tussen tegengestelde meningen. strijdkrachten in Korea de laatste week 1.064 man verliezen geleden, waardoor het totale aantal doden, gewonden en vermis ten tot 46.201 man gestegen is. Gesneuveld zijn ongeveer 6.500 man. Amerikaanse piloten verklaren sinds 1 November, toen voor het eerst straalvlieg tuigen van Russisch type op het Koreaanse strijdtoneel verschenen, 63 straaljagers van de tegenstander te hebben vernietigd, be schadigd of mogelijk vernietigd te hebben. Bovendien werden 10 yaks neergeschoten. De Amerikanen, aldus een desbetreffend communiqué verloren in deze periode vijf vliegtuigen. Minister-president dr. W. Drees (links) en minister mr. J. R. H. van Schaik verlaten het paleis Noordeinde te Den Haag na het aanbieden van het ontslag der regering aan de Koningin. De Franse regering heeft het voorstel van Trygve Lie om de aanstaande zitting van de Algemene Vergadering van de UNO te Parijs te doen houden, afgewezen. Een zegsman, die in nauw contact staat met het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat Parijs niet in aanmerking zou komen voor de nood zakelijke veranderingen aan het „Pa lais de Chaillot", waar in 1948 de Alge mene Vergadering werd gehouden en de bouw van nieuwe gebouwen in de om geving. De volgende Algemene Vergadering (in September) zal waarschijnlijk te New York worden gehouden. Geneve, Edinburgh, Cannes en Black pool werden door functionarissen van de V.N. ongeschikt geacht voor het onder brengen van 3.000 of meer afgevaardigden en de staf van de UNO. LONDEN (Reuter) Engeland, Frank rijk en Amerika hebben toegestemd in een conferentie van de grote vier als de Sovjet- Unie van haar kant wil instemmen met een bespreking van „alle vraagstukken, die de wereldvrede zouden kunnen bedreigen". Dit is in de Westelijke nota's, die gisteren te Moskou werden gedeponeerd, vastge legd. De Sovjet-Unie heeft tot dusver geëist, dat de enige onderwerpen ter conferentie de demilitarisatie van Duitsland en andere Duitse vraagstukken zouden zijn. De Westelijke antwoorden zijn thans in Londen, Parijs en Washington gepubliceerd. Een der voorwaarden is, dat een inleidende conferentie te Parijs internationale vraag stukken zal bespreken om uit te maken welke er van op de agenda van de confe rentie der ministers van Buitenlandse Za ken van de grote vier zullen worden op genomen en tevens in welke volgorde. LAKE SUCCESS, 25 Januari (Reuter en United Press) Een geheel nieuwe ont wikkeling tekent zich af in de politieke kwestie ten aanzien van Korea. Op initiatief van de Aziatische en Arabische landen, die een „bemiddelaarsrol" hebben gespeeld in de UNO van het begin der Koreaanse kwestie af, heeft de politieke UNO-commissie nagelaten de Amerikaanse resolutie tot veroordeling van China als aggressor een voorbarige behandeling te geven en dit initiatief heeft zich verder uitgestrekt tot een verzoek aan Peking om nadere uiteenzetting van de zin der voorstellen, die China in zijn laatste antwoord heeft opgenomen. Deze uiteenzetting werd eveneens door de Engelse ambassadeur in Peking gevraagd. China heeft thans in een lange boodschap cp deze verzoeken geantwoord en de inhoud daarvan is volgens Indiase mededelingen „geruststellend". Na vergadering van de bemiddelaarsgroep zijn in de politieke com missie thans nieuwe voorstellen ingediend. mier deed een beroep op de grote Weste lijke landen deze kans aan te grijpen, ter wijl hij de Aziatische staten verzocht in elk geval vredespogingen te steunen. „Het Amerikaanse voorstel in de UNO, om het communistische China tot aanvaller in Korea te verklaren, kan de vrede niet bevorderen en zal slechts leiden tot een verscherping der conflicten", verklaarde hij. Hij vervolgde: „De door de Chines? regering gegeven opheldering van haar eerste antwoord maakt het zelfs nog dui delijker dat Peking wenst te onderhandelen over het tot stand brengen van de vrede in het Verre Oosten". Nehroe, die twee dagen geleden te New Delhi is teruggekeerd van zijn bezoeken aan Londen en Parijs, verklaarde verder dat „overal ter wereld, zowel in het Oosten als in het Westen, „een overweldigend ver langen naar vrede bestaat". Tenslotte zeide hij ook bij een uiterst nauwkeurige bestu dering van het antwoord van Peking niet in staat te zijn te begrijpen hoe „sommigen hieruit een verwerping van het voorstel der UNO voor een staakt het vuren in Korea hebben kunnen lezen." Amerikaans aanzien verminderd Te Washington erkent men algemeen, zo schrijft de diplomatieke correspondent van de „New York Times", James Reston, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten en de herbewapening van West-Duitsland de Amerikaanse invloed onder de Westelijke landen ten zeerste heeft verzwakt. Volgens Reston worden do betrekkingen tussen de Verenigde Staten an Engeland gehinderd door het feit, dat Engeland nog steeds niet. openlijk te kennen heeft ge geven, dat het bereid is communistisch China moreel te veroordelen en dat het onderscheid maakt tussen morele sancties tegen Peking en economische- of militaire sancties. Deze groep van 12 landen heeft in de politieke commissie der UNO voorgesteld een commissie te vormen, waarin zeven landen vertegenwoordigd zouden zijn, om de mogelijkheden van vrede in Korea en andere vraagstukken van het Verre Oosten te bespreken. De groep stelt in deze reso lutie de volgende landen voor deze com missie voor: Engeland, Frankrijk, Amerika, de Sovjet-Unie, Egypte, India en commu nistisch China. De zeven leden zouden op een nader door de Perzische voorzitter der Algemene Vergadering, Nasrollah Entezam, vast te stellen datum en plaats bijeenkomen, ter wijl datum en plaats van elke volgende bijeenkomst door de leden zelf zou worden bepaald. De zittingen zouden geheim zijn, aldus deze resolutie en de commissie zou haar eigen procedureregels opstellen. De Algemene Vergadering zou „zo spoedig mogelijk" van de uitslag van haar bespre kingen op de hoogte worden gesteld. Vervolgens werd het debat over de kwestie staakt het vuren in Korea hervat. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin wees de nieuwe voorstellen af. Tenslotte stelde de Nederlandse gedele geerde, D. J. van Balluseck. voor de zitting te verdagen met het oog op het „zeer be langrijke voorstel", dat is vervat in de ont werpresolutie der twaalf Aziatische en Ara bische landen. De Nederlandse gedelegeerde verklaar de, dat verschillende delegaties thans met hun regeringen over het nieuwe document overleg wilden plegen. Er werden geen bezwaren geopperd, zo dat de commissie haar zitting verdaagde tot Donderdag. De politieke commissie van de Arabische Liga te Cairo heeft besloten de Arabische vertegenwoordigers te Lake Success op dracht te geven zich van stemming te ont houden over de Amerikaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller in Korea wil brandmerken. Dit besluit was met instemming van de Aziatische landen genomen. De formule van de twaalf Aziatische en Arabische landen, waarin wordt voorge steld een zeven-landen-conferentie te be leggen over de crisis in het Verre Oosten, is door China aanvaard, zo werd Woens dagavond in welingelichte kringen te Lake Success vernomen. Volgens deze kringen heeft de Chinese regering in haar laatste voorstellen, die door de Indiase gedelegeerde ter kennis van de UNO zijn gebracht, ook de eis laten vallen, dat een dergelijke conferentie in China moest worden gehouden. Er werden geen verdere détails van Fe- kings laatste nota bekend gemaakt, doch men verwacht, dat de Indiase gedelegeerde dit vandaag in de politieke commissie zal doen. Een woordvoerder van de Engelse rege ring heeft medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië en India in wezen hetzelfde antwoord van Peking hebben ontvangen op hun ver zoek om opheldering ten aanzien van China's houding tegenover de voorstellen voor een staken van het vuren in Korea. De twee opgehelderde punten waren, dat Peking het terugtrekken van de Chinezen uit Korea tegelijk met andere buitenlandse troepen zou willen overwegen en dat een tijdelijk staken van het vuren van kracht zou worden, zodra de vertegenwoordigers van de zeven genoemde regeringen bijeen zouden komen om over een regeling van de kwesties in het Verre Oosten te spreken. De Britse en Indiase regeringen hadden met elkander overlegd alvorens Peking om opheldering te vragen. De voorbereidende conferentie zou wor den bijgewoond door de plaatsvervangers der ministers. De plaatsvervangers zouden, zo stellen de Westelijke regeringen voor, de betrokken onderwerpen wel vrij grondig mogen bespreken, doch geen pogingen mogen doen om tot een oplossing van de vraagstukken te komen. Deze taak zou aan de ministers zelf voorbehouden blijven. In de Britse nota wordt nog eens ver klaard, dat Engeland „onder geen beding" de voorstellen van Praag aangaande Duits land als basis van de besprekingen kan aan vaarden. De voorstellen van Praag drongen aan op een verbod van remilitarisatie van Duitsland, maatregelen om te verhinderen da! het Duitse oorlogspotentieel weer wordt opgebouwd, onmiddelijke sluiting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland en het terugtrekken van alle bezettings strijdkrachten binnen een jaar na onder tekening van het verdrag. Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde in een toelichting op de Franse nota aan de Sovjet-Unie, dat de drie westelijke mogendheden van oordeel zijn, dat de in ternationale spanning wellicht te wijten is aan de Duitse herbewapening of wellicht aan andere kwesties. Indien deze opgelost werden, zou men tot behandeling van de belangrijkste kwesties kunnen overgaan. De drie Westelijke mogendheden zijn het er, aldus de woordvoerder, over eens, dat de viermogendhedenconferentie niet tot Duitsland beperkt moet blijven, maar zich moet bezig houden met alle hangende kwesties. Zij opperen, dat onder meer zal worden gesproken over Oostenrijk, econo mische en monetaire kwesties en kwesties aangaande landen achter „het ijzeren gor dijn", doch niet over vraagstukken van het Verre Oosten, daar deze door de UNO worden behandeld. De minister van Financiën is voorne mens, ter bevordering van het inhalen van de bestaande belastingachterstand, over te gaan tot de uitgifte van 2% pet. belasting certificaten, voorlopig tot een bedrag van nominaal 200.000.000 tegen de koers van 100 pet., in stukken van nominaal 1000 en 10.000. Deze uitgifte geschiedt krachtens de machtiging, vervat in de Leningwet 1949. De belastingcertificaten kunnen worden gebruikt voor de betaling van aan de hou der dezer certificaten opgelegde aanslagen in de Vermogensbelasting, de Inkomsten belasting en de Vennootschapsbelasting. Algehele of gedeeltelijke aflossing wordt te allen tijde voorbehouden. Bij gebruik making van dit recht vóór 15 Februari 1956 zal de aflossing geschieden a 101 pet., daar na a pari. Bij gedeeltelijke oflosbaarstel- üng worden de af te lossen belastingcerti ficaten dosr loting aangewezen. De op 15 Februari 1971 nog uitstaande certificaten zijn op die datum a pari aflosbaar. De rente van 2% pet. per jaar gaat in op 15 Februari 1951. Boven Oost-Europa handhaafde zich in de afgelopen 24 uur een hoge drukge- bied waarvan het centrum vannacht boven de Oostzeelanden lag. Boven de Britse Eilanden, Frankrijk en onze om geving daalde de luchtdruk daarentegen. Dit was enerzijds het gevolg van een depressie boven Zuid-Frankrijk, ander zijds van een front dat uit het Westen Ierland nadert. De koude lucht uit het Oosten is intussen langzaam naderbij gekomen, zij bereikte reeds de omgeving van Hannover. In Berlijn kwam van nacht al matige vorst voor. Jpoccoooooccoooocooooocccoccco o onbewolkt LICHT 8EW. '3 HALE BEW ZWAAR BEW GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER I005 ISOBAAR 1/ BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HESKOMST vöSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE WEER IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking, later enkele opklaringen. Vrijwel ner gens neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid- Oost. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst 26 "3"'>ari Zon op 8.30 uui onder 17.15 uur Maan op 21 IR uur onder 9.55 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 25 Januari Hoog water: 5.15 en 17.25 uur. Laag water: 0.59 en 13.16 uur. Vrijdag 26 Januari Hoog water: 5.50 en 18.01 uur. Laag water: 1.34 en 13.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1