STEOEMAN5 Parijs verwacht spoedig storm Duitse herbewapening kan in het Westen tweed racht wekken De toekomst van de Middenstand De radio geeft Vrijdag f ccfite, Aspirin C Wereldnieuws STILTE IN INDO-CHINA Russische vliegtuigen en Chinese „vrijwilligers" zouden het Franse leger in groot gevaar brengen EEK BRIL VAN KE I P dat is goed gezien Vruchteloze notawisseling tussen Oost en West De directeur-generaal van de Middenstand verwacht moeilijke jaren Geruchten over distributie en rantsoenering Internationaal studiecentrum te Amsterdam Tragisch avontuur van Alkmaarse jongen Passagierslijst van de „Chitral" en „Ormonde" PANDA EN DE MEESTER'BE Dl EN DE Alarm-oefening verloopt vlot „Mataram" en „Langkoeas" gaan op stookolie varen DONDERDAG 25 JANUARI 1951 2 ADVERTENTIE (Van onze correspondent te Parijs) In regeringskringen te Parijs toont men zich ingenomen met de militaire resultaten, welke de jongste weken door de Franse troepen in Indochina zijn bereikt. Men pu bliceert cijfers, waaruit blijken moet dat de troepen van Ho Tsji Minh ondanks achtduizend doden, gewonden cn ge vangenen (tien maal meer manschappen dan de verliezen van het Franse expeditie- leger) geen aanmerkelijke terreinwinst hebben geboekt. Het feit is onmiskenbaar ofschoon die cijfers natuurlijk niet te controleren zijn. dat de aanwezigheid van generaal de Lattre de Tassigny als bevelvoerder en vertegenwoordiger van de Franse republiek in Saigon een uitstekende invloed op de gedemoraliseerde soldaten en de evacuerende bevolking heeft uitge oefend. Niet slechts op hen, doch naar het schijnt eveneens öp de leden van het nieuwe leger van keizer Bao Dali dat zich thans onderscheidt door moed en vastbera denheid. In officiële kringen gaat men zelfs zo ver in dit verband de Franse successen in Vietnam de Amerikanen in Korea ten voorbeeld te stellen. „Zijn wij er soms niet in geslaagd, zo hoorden wij dezer dagen een Frans woordvoerder opmerken, de be woners van een voormalige kolonie te in spireren tot epn doelmatig verzet tegen hun rebellerende landgenoten? Het Zuid- Koreaanse leger is daar, onder leiding van MacArthur, tot dusver nog steeds niet in geslaagd." De vergelijking loopt natuurlijk mank, want de Fransen hebben, in tegenstelling tot de Amerikanen in Korea, enkele jaren lijd gehad om de inheemse legermacht te organiseren. Bovendien kan men zich af vragen of hier niet wat te vroeg gejuicht wordt en of het Franse optimisme niet wat voorbarig genoemd moet worden. Er zijn namelijk verschillende tekenen, die wijzen kunnen op de spoedige ontketening van een offensief van de zijde van Ho Tsji Minh, dat de laatste veldslag om de steden Hanoi en Haiphong in kracht en omvang verre dreigt te overtreffen. In Parijs zijn dan ook reeds verscheidene alarmerende verzoeken van generaal De Lattre ontvangen betref fende directe toezending van materiaal en manschappen ten getale van vele duizen den. Ook moet de generaal in Washington en Londen om vliegtuigmoederschepen hebben laten vragen. Zelfs wanneer die versterkingen op zeer korte termijn ver zonden worden, blijft het echter de vraag of ze nog tijdig ter plaatse zullen arriveren. Met de overtocht zijn in elk geval ver scheidene weken gemoeid, terwijl ernstig te vrezen valt dat de losbarsting'van het communistisch offensief een kwestie van dagen is. ADVERTENTIE de rookwors! met de lijne zachte v. rooksmaak De onheilspellende berichten komen vooral uit twee bronnen. Een Engelse krant wist zo dezer dagen te melden dat een 200 kilometer van Haiphong een der brand punten van de jongste strijd door de Viet-Minh de laatste hand aan een aantal modern geoutilleerde vliegvelden wordt gelegd, waarop reeds vele Russische Mig- 15-bommenwerpers zijn aangetroffen, die voor deze gelegenheid van de Chinese ken tekenen werden voorzien. Dit voorteken is te onrustbarender, omdat tot dusverre de bescheiden Franse succes sen konden worden geboekt door een be trekkelijke overmacht in de lucht. Het ex- peditleleger heeft namelijk de beschikking over een aantal Duitse Junkers, terwijl het luchtwapen van Ho Tsji Minh vrijwel niets betekende. Deze relatieve voorsprong aan Franse zijde zou door de Russische bijstand spoe dig kunnen worden uitgeschakeld. Vrees voor tweede Korea Een ander, niet minder verontrustend teken vormen de verwijten, welke sedert enige weken periodiek van Russische en Chinese zijde worden geuit in verband met de zogenaamde Franse voornemens om een deel van het voormalige leger van Tsjang Kai Tsjek tegen de Viet-Minh in het veld te brengen. De grief raakt kant noch wal, doch zou de voorbode kunnen zijn van de hulp van ..Mao-vrijwilligers" ten behoeve van Ho Tsji Minh. Ten overvloede wordt uit Formosa, van de zijde der nationalistische Chinese regering nog gemeld, dat Mao- vrijwilligers naar Indochina zouden wor den gezonden als de Fransen na drie maanden (met of zonder Amerikaanse bij stand) zich tegen Ho Tsji Minh nog steeds staande zouden houden. Het is duidelijk dat met de vereende bijstand van Rusland in de lucht en van China op de grond de positie van het Franse expeditieleger vrijwel onhoudbaar zou worden. GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Eerste lustrum „The Skymasters" Deze maand viert het bekende radio dansorkest „The Skymasters", dat onder leiding staat van Pi Scheffer, die vroeger een betrekking bij het onderwijs in Haar lem vervulde, zijn eerste lustrum. Het maakte zijn debuut voor de micro foon op 20 Januari 1946. De vocalisten waren Annie de Reuver en Wim van Beek. Toen de eerstgenoemde in het huwelijk trad en naar Venezuela vertrok, werd haar plaats ingenomen door Karei van der Velden. Twee seizoenen geleden traden „The Sky masters" in het Paleis Soestdijk voor de Koninklijke familie op. Ook liet het orkest zich horen in België en in Engeland. De laatste tournee daarheen duurde zes weken. Er worden thans onderhandelingen gevoerd over een bezoek aan Ierland. De bezetting van „The Skymasters" is als volgt: drie trompetten, drie trombones, vijf saxofoons en een rhythme-sectie (bas, güitaar, drums en piano). Er maken vier Haarlemmers deel van het orkest uit, na melijk de heren R. v. d. Broek, P. van Mook, Herre Jager en Eddy Snel. „The Skymasters" treden ook met versterking van strijkers op onder de naam „Diverti mento-orkest". (Van onze correspondent in Londen In Londen is men van oordeel dat de nieuwe Russische protesten tegen dc West- Duitse bewapening louter een herhaling zijn, in scherpere vorm, van de vroegere Russische nota's over dit onderwerp. Bo vendien wordt het Britse en Franse ant woord op die nota's, zoals dit op 5 Janu ari werd geformuleerd, totaal genegeerd. Het doel van de Russische uiteenzetting, welke zich alleen tot Engeland en Frankrijk richt, is ongetwijfeld tweedracht te zaaien tussen deze landen en Amerika, en te spe culeren op de Franse ongerustheid over de wederverschijning van een gewapend Duitsland. Niemand neemt hier de Rus sische bewering au sérieux, dat er Ln de Russische zóne geen gemilitariseerde Duit se eenheden zouden zijn opgericht, uitge rust met tanks en artillerie. Ook is alge meen bekend dat in Oost-Europa opnieuw een legermacht op de been gebracht wordt, zoals in Hongarije, Bulgarije cn Polen. Het is niet zeker dat de jongste Russische nota zal worden beantwoord, want de dis- ADVERTENTIE Nu Jtom bec Bi 'Mn Symbool vercto van '"Ven. v»a de het 'He, °tan 'en Asp, ■Asp, 'ic-fcand "nn 'trui. iét HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen, 10.30 Voor zieken. 11.00 Voor de vröuw, 11.15 Piano. 11.40 Voordracht. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Theaterorkest. 14.00 Voor de vrouw. •4.20 Oude Franse Romances. 15.00 Voor dracht. 15.20 Platen. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 10.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Sopraan en piano. 20.35 Voordracht. 21.00 Populaire me lodieën. 21.30 Aetbërforum. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwjjdiog. 23.00 Nieuws. 23.15 Cau serie. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws.. 910 Platen. 9.13 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Platen. 12.00 Piano. 12 30 Weerbericht. 12.33 Banjo. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerkwintet. 13.35 Platen. 14.00 Kamerorkest. 14.40 Voordracht. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Metr.opole-orkest. 16.30 Sluiting. 18.00 Regeringsuitzending. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Reportage. 18.45 Gemengd koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaak wedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Lichte muziek. 20.30 Causerie. 20.50 Instru mentaal ensemble. 21.15 Vocaal ensemble. 21.30 Philharmonisch orkest. 21.50 Causerie. 22.05 Philharmonisch orkest. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.32 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Pla ten. 14.30 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. De wereld der muziek. 18.10 Platen. 18.15 Protestantse cau serie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Film. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15—24.00 Opera. Dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur- generaal van de Middenstand van het ministerie van Economische Zaken, wees ons allereerst op het verschil tussen Neder land en verscheidene andere landen. Hier rekent men tot de middenstand alleen de handeldrljvenden en industriëlen, terwijl elders daaronder ook gerangschikt worden allen die behoren tot de groep die zit tus sen de arbeiders en de kapitalisten. Niet tegenstaande deze engere begrenzing is de groep middenstanders hier nog groot., want er behoort 1/6 van de bevolking toe. Maat schappelijk en economisch gezien is de •middenstand dus van groot belang. Dat spreekt nog duidelijker als wij bedenken dat de helft van ons nationale inkomen over de toonbank besteed wordt. v De middenstand 'is directafhankelijk van de algemene welvaart. Stijgt de koop kracht, dan gaan de zaken goed, vermin dert die evenwel, dan ondervindt de mid denstander het onmiddellijk. In de crisis van 1930 heeft de midden stand het zwaar te verduren gehad. Duide lijk kwam toen naar voren dat deze drie nadelen had: le. de vakbekwaamheid van vele beoefenaars was te gering; 2e. de financiële draagkracht liet te wensen over; 3e. de organisatie was onvoldoende. In de loop der jaren is veel ter verbete ring gedaan. Het fundament daarvoor was de Vestigingswet van 1937, die maakte dat de vakbekwaamheid werd opgevoerd en een teveel aan winkels in een bepaalde branche werd tegengegaan. 250.000 mid denstanders zijn geslaagd voor het handels- en 150.000 voor het vakdiploma. In 85 van de bedrijven in ons land wordt thans een vestigingsvergunning geëist. Het aantal kruidenierswinkels is verminderd van 40.000 tot 26.000. De détailhandel is in ons land over vier groepen verdeeld: de middenstandsbedrij- ven. het grootwinkelbedrijf, de coöperaties en de markt- en straathandel. Al die groe pen hebben recht van bestaan en van over heidswege wordt gestreefd de juiste ver houdingen te bevorderen. De straat- en markthandel wordt meermalen onderschat, maar daarin zijn niet minder dan 40.000 mensen werkzaam. Het is een groep die in onze samenleving haar bestaansrecht be wezen heeft. Wat Nederland betreft kan zo beves tigde de directeur-generaal gezegd wor den dat de middenstandsbedrijven het te kort dat in de crisis van 1930 geconstateerd werd op een gelukkige wijze hebben aan gevuld. De coöperaties en grootwinkelbe drijven worden ook uitstekend geleid. Het feit dat in Engeland de coöperaties een grotere vlucht genomen hebben dan in Nederland, is te verklaren uit het feit dat de middenstandsbedrijven hier in verhou ding beter zijn dan in Engeland. De credietmogclijkheden voor do mid denstanders zijn op verschillende wijzen in ons land uitgebreid. De Middenstandsban- ken helpen dc grote zaken, de Borgstel lingsfondsen de kleine zelfstandigen. Van de 20 a 30 millioen gulden die in de loop der jaren aan credieteh zijn uitgegeven, is slechts 100.000 verloren gegaan. De directeur-generaal verwacht voor de détailhandel in de naaste toekomst moei lijke tijden. Het is immers wel zeker dat de koopkracht zal achteruitgaan, omdat de uitvoering van het bewapeningsprogramma hoge belastingen nodig maakt. Tanks en ander oorlogsmateriaal worden niet over de toonbank verkocht. De omzet van de winkelier zal dus ongetwijfeld dalen. Dat zal oorzaak zijn dat de onderlinge strijd tussen de verschillende groepen van de détailhandel om zelf zoveel mogelijk van de oude omzet te behouden, zal toenemen. Er is voor de middenstander een tijd te verwachten van hard werken en sober leven. Alle luxe moet over boord gegooid worden en in alles zal gestreefd dienen te worden naar een verlaging van kosten. Gelukkig heeft de middenstand in de crisis van 1930 getoond dat hij in staat is het hoofd te bieden aan moeilijkheden. Het departement slaat alles wat gebeurt zeer nauwlettend gade en zal zo dit nodig is verschillende maatregelen nemen. Waar in die eventueel zullen bestaan kan op dit moment nog niet bekend gemaakt worden. Ook voor de industriële middenstander zijn mogilijke jaren te verwachten. Waar schijnlijk is dat de ambachtslieden die reparaties uitvoeren (rijwielreparateurs, kleermakers, schoenmakers) weer veel werk krijgen, omdat de materialen om nieuwe artikelen te maken, steeds schaar ser worden. Het kunstambacht zal het on getwijfeld zwaar te verantwoorden krijgen. Evenzo de Horeca-bedrijven die op luxe- gasten zijn ingesteld. Niet alle middenstandsbedrijven hebben al reden tot klagen, maar de kruideniers en schoenmakers zitten in de hoek waai de slagen vallen. Een winkelier die in de oorlogsjaren 250 voor een kruik jenever vroeg, heeft nu nog wel wat geld over om een verbouwing, uit te laten voeren, een dure bontmantel voor zijn vrouw de kópen, of een dure auto voor zich zelf, maar daï-' aantal is op het geheel omgeslagen, gering. Er wordt thans van overheidswege een onderzoek ingesteld naar de omvang van het kopen op afbetaling. Indien de gege vens de wenselijkheid aantonen om wette lijke maatregeleq te nemen, zullen die wor den voorbereid. De laatste tijd duiken er geruchten op over op handen zijnde distributie (voor producenten) en rantsoenering (voor con sumenten) van bepaalde artikelen. Bij informatie ter bevoegder plaatse wees men het ANP erop, dat internationaal de toewijzing van grondstoffen nog niet geheel geregeld is. Het is mogelijk, dat er verwerkingsverboden voor bepaalde grond stoffen zullen komen, doch dan gemeen schappelijk in Europees verband. Voorts is het niet. uitgesloten, dat bepaalde toewij zingen zullen moeten worden verminderd. Rantsoenering van consumptie-artikelen wordt thans niet overwogen. ADVERTENTIE Da! zuurbranden op Uw maag kunt ge blutsen in enkele minuten met één of twee Rennles. Laat ze gewoon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraag Rennles bij Uw Apotheker of Drogist. Plan tot stichting van een internationaal studentenhuis In Amsterdam is onlangs het Internatio naal Studie Centrum,-waarvan Dr. Albert Schweitzer het ere-presidium heeft aan vaard, gesticht. Het wil door sociaal werk, opvoeding, wetenschappelijke en culturele arbeid de ideologieën van de verschillende volken tot elkaar brengen. Als eerste werk wil het I.S.C. een inter nationaal studentenhuis, Albert Schweitzer Huis genaamd, te Amsterdam openen. In dit huis zullen studerenden uit de gehele wereld zonder onderscheid van ras, geloof of taal tezamen wonen en werken. De doel stelling van dit Albert Schweitzer Huis is een bijdrage te leveren tot het vredelie vend samengaan der volken door gelegen heid te bieden tot internationale vorming van de thans studerende jonge generatie. Alleen in Amsterdam zijn reeds ongeveer 650 buitenlandse studenten. In ons land bestaat nog geejl enkel internationaal huis, dat het contact tussen deze studerenden be vordert. In het aanbevelings-corhité en het cura torium hebben onder andere zitting: mr. Arn. d'Ailly, burgemeester van Amster dam, mr. A. de Roos, wethouder van On derwijs te Amsterdam, Willem Andriessen, directeur van het Conservatoi-ium, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Spren kel, voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. H. Brugmans, rector aan het Europees Col lege te Brugge, prof. dr. J. C. v. d. Corput, hoogleraar aan de universiteit van Amster dam, jhr. mr. C. A. Elias, Haarlem, dr. W. F. Golterman, lector aan het Doopsgezind Seminarium te Amsterdam, prof. dr. C. C. Heringa, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. H. R. Kruyt, voor zitter van de Nationale Unesco Commissie, dr. J. J. Louet Feisser, directeur van de A.M.V.J. te Amsterdam en voorzitter van het curatorium van het Internationaal Studie Centrum, dr. Maria Montessori, me vrouw Henriette Roland Holstvan der Schalk en vele anderen. Het huis wordt gesticht zodra de daar voor benodigde gelden bijeen zijn. Het zal voorlopig plaats bieden aan 40 personen, die daar gedurende een jaar zullen werken en wonen. Er wordt naar gestreefd overal ter we reld verbindingen tot stand te brengen ten einde te komen tot de stichting van inter nationale huizen in alle landen, die door uitwisseling van studenten en leerkrachten en door effectieve samenwerking naar beter begrip tussen de volken onderling willen streven. cussie is feitelijk uitgeput, nu beide kam pen de aggressie, welke ze elkaar in de schoenen schuiven, ontkennen. Achter Edens denkbeeld van vorige maand om de mate van militarisering in Oost- en West- Duitsland door wederzijdse inspectie te laten vasststellen, zit ongetwijfeld het mo tief om een ontwapening van Duitsland mogelijk te maken indien de Russen een dergelijk onderzoek zouden accepteren. In Lagerhuiskringen hoort men overigens de mening verkondigen dat dc eerste stap tot ontwapening zou zijn de vorming van een ontwapende, of niet noemenswaard bewapende gordel, dwars door Europa. Wij hoorden deze stelling verdedigen tijdens een discussie voor de buitenlandse pers uit de mond van het Labourlid Paget, die de verdediger is geweest in het proces tegen Von Manstein, Kennelijk zinspeelde Paget op een vermindering der bewapening na een periode van evenwicht. Het is moeilijk te zeggen in hoeverre dergelijke gedachten fn de huidige omstan digheden realistisch zijn. Men vraagt zich in Londen overigens af of men de schouders kan ophalen over de nieuwste waarschuwing van de Russen in verband met de plannen tot West-Duitse bewapening. Men acht het in Londen in elk geval min of meer geruststellend dat het nog vrij lang zal duren voor de Duitsers weer met hun laarzen stampen. Intussen wacht men op de viermogend- heden-conferentie, (Van onze correspondent in Londen) Een veertienjarige Nederlandse jongen, Joop Funcke uit Alkmaar, heeft zijn ver langen om in Engeland te blijven, zo goed als zeker met de dood moeten bekopen. Juist voor Kerstmis arriveerde hij uit Antwerpen in Falmouth als blinde passa gier. Gedurende de Kerstdagen werd hij in een verbeterhuis in Cornwall opgenomen, waar hij zich onmiddellijk thuis voelde. Hij was opgewekt en werkte hard. Hij zeide in gebroken Engels, dat dit de pret tigste Kerstmis was die hij ooit beleefd had. Daarna werd Joop volgens de wet naar Nederland teruggestuurd. Het tragische is, dat het gezin van de jongen in de oorlog uiteengerukt is, ten minste dit maakte men uit zijn verhalen op. Er zou hier dus meer achter zitten dan een avontuur. Binnen twee dagen verstopte hij zich weer op een schip in Antwerpen, landde in Tilbury, ditmaal niet ontdekt en begaf zich naar Cornwall. Hij smeekte om er te mogen blijven, maar wet is wet, zodat hij opnieuw het land werd uitgezet. In Huil werd hij aan boord van de „City van Madras" gebracht. Kort na het vertrek van het schip naar Antwerpen sprong Joop in het donker overboord, kennelijk om de oever van de Humber zwemmende te be reiken. Dat betekende dat hij 3 km tegen een verraderlijke stroom moest optornen. Na uitzending van een radiobericht heeft de rivierpolitie langs beide oevers een on derzoek ingesteld, doch geen spoor van de jongen kunnen vinden. Op onze kantoren ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst van de „Ormonde" en de „Chitral" met welke schepen militairen uit Indonesië naar Nederland worden vervoerd. De „Chitral" is op 3 Januari uit Tandjong Priok vertrokken en wordt op 30 Januari in Rotterdam verwacht. De „Ormonde", die op 10 Januari uit Tandjong Priok vertrok, zal waarschijn lijk op 3 Februari in Rotterdam aan komen. Geen provinciale bijdragen voor Chr. Militaire Tehuizen Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor afwij zend te beschikken op verzoeken van de Vereniging Christelijk Tehuis voor Militai ren te Haarlem en van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege te Utrecht om een subsidie uit de provinciale kas ten behoeve van de door die organisaties geëxploiteerde Christelijke Militaire tehuizen te Haarlem, Den Helder, Bussum en Hilversum te ver lenen. Gedeputeerde Staten merken op, dat het werk alle waardering verdient, doch zij menen, dat het niet op de weg der provin cie ligt voor dit werk een bijdrage te ver lenen. Bovendien waren de verzoeken ongezegeld ingediend. 55. De minister kwam nu snel naar be neden uit de gordijnen. Met die grote slimheid, die ministers in het algemeen eigen is, of althans behoort te zijn, had hij begrepen wat Jolliepop bedoelde. Hij kwam Memo aanbieden voor gebruik in het leger, dus om er, bij wijze van spreken, een soort geheim wapen van te maken. „Ha!" zei de minister dus. „Ik begin het te begrijpen! Met wie heb ik het genoegen, heren?" Uwe Excellentie ziet hier voor zich, zo hel Uwe Excellentie behaagt te zien," be gon Jolliepop. „dc bekende milllonnüi/r, de heereh.... Panda! De heer.... eh... Panda houdt zich onvermoeid bezig met schappen! Hij is een groot aanmoediger, zo het Uwe Excellentie behaagt om deze mededeling ter kennis te nemen. Het hard handig machien, dat zich aan Uwer Excel- lentie's bureau heeft vergrepen, is het re sultaat van de heereh.... Panda's aanmoedigingen!" De minister liep eens om Memo heen en bekeek hem van alle kanten en mompelde wat en mopperde wat en sprak toen plotseling: „Dat lijkt me een best apparaat voor het leger. Een vondst!" Zou die meneer Panda er véél geld voor willen hebbenHè? Zou tien millioen vol doende z(jn?" „Nee, maar wacht nu eens even!" sprak Panda. „Ik moet protesteren. het aanmoedigen van kunsten en weten- Dit gaat te ver. Het 'is niet mijn bedoe lingJe moet weten, dat Panda het er helemaal niet mee eens was dat Memo door een leger gebruikt zou wordenen dat wilde hij zeggen ook; maar Jolliepop viel hem in de rede en antwoordde de minister: „Uwe Excellentie gelieve in Uwer Excellenties overweging te willen nemen, dat de heerehPanda véél te be scheiden is om geld of goederen als dank in ontvangst te nemen! Zijn gehele aan moedigende natuur verzet zich hier tegen! Misschien zou de heer Panda te bewegen zijn tol het aanvaarden van een hoge on derscheiding, een adellijke titel of een medaille of iets dergelijks, maar verder toch niets....". Hap. Te Fotchefstroom in Transvaal wil de een pas geïmmigreerde Nederlander/ in een waaghalzerige bui een leeuw zoenen, die aan een ketting lag: waar schijnlijk om daarover een sterk ver- haal naar huis te kunnen schrijven. De leeuw was van een dergelijke attentie tjiet gediend en sloot zijn kaken om 's mans neus, welke zwaar beschadigd werd. Tegen. De juridische adviseurs van de gemeente Dublin hebben zich uitge sproken tegen een boycot van Neder landse groente en vruchten, waarvoor de gemeenteraad zich bij stemming had uitgesproken als protest legen het verblijf van een Nederlands escadrille in Ulster. Ook Afrika. Op initiatief van de Zuid- Afrikaanse regering zal binnenkort in Nairobi een conferentie worden gehou den over de verdediging van het Afri kaanse continent. Aan de conferentie zal hoogstwaarschijnlijk worden deel genomen door Frankrijk, België. Groot- Brittannië, Portugal en de Verenigde Staten. Ook zullen technische kwesties besproken worden betrekking hebben de op het vervoer van troepen en vliegtuigen en op faciliteiten inzake het gebruik van havens. Brand. Woensdagavond zijn in het Be- soeki'se vier tabaksloodsen, eigendom van de landbouw maatschappij Oud- Djember door brandstichters vernield. Festival. Van 1 tot 11 Mei 1951 zal te Bonn, de hoofdstad van de West-Duitse republiek, een groot Becthovenfestival worden gehouden. Bekende dirigenten en solisten uit binnen- en buitenland zullen optreden. Behalve de sympho- nieën wil men ook een aantal zelden uitgevoerde werken van Beethoven ten gehore brengen. Veroordeeld. Een Amerikaans gerechtshof te Bayreuth in Duitsland, heeft giste- ren vier Duitsers wegens spionnage voor Tsjechoslowakije veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf maanden tot vijf jaar. Botsing. Tussen Hamburg en Büchen zijn een passagiers- en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen, waar door vier personen om het leven kwa men, vijf ernstig en zeventien licht werden gewond. Kunsthand. Op een conferentie te Los Angeles van deskundigen op het ge bied van kunstmatige ledematen, is een beschrijving gegeven van nieuwe kunst matige handen, die haast perfect zijn. Met deze handen kan men een ei vast houden, zonder de schaal te breken, doch er kan tevens zo krachtig mee worden gedrukt, dat de beentjes in een echte hand worden stuk geknepen. Luchtmacht. Er zal een twaalfde Ameri kaanse luchtmacht worden ingesteld, omvattende alle Amerikaanse lucht machteenheden in Duitsland en Oosten rijk, aldus is door het Europese hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht meegedeeld. Deze twaalfde lucht macht zal ressorteren onder het Euro pese commando te Wiesbaden, dat alle Amerikaanse luchtmachteenheden in Europa, Groot-Brittannië en het Mid dellandse Zeegebied onder zich heeft. Zieke. In Londense kringen wordt ver klaard. dat de gezondheidstoestand van Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, die aan een long ontsteking lijdt, reden zou geven,tot ernstige ongerustheid. Er wordt vóór speld, dat wanneer Bevins gezondheids-, toestand een wijziging in de rêgertng noodzakelijk zou maken, Herbert Mor rison als eerste de portefeuille van buitenlandse zaken aangeboden zal krijgen. Gistermiddag deelde Bevins arts mee, dat de zieke niet achteruit gaat. De temperatuur daalt en de toestand is be vredigend „gezien dit stadium van de ziekte." Tekort. De leiders van het Britse verbond van vakverenigingen hebben op de mijnwerkers in de kolenindustrie een beroep gedaan om alles in het werk te stellen, teneinde door verhoging van de productie een kolentekort te voor komen. Zij waarschuwden echter, dat een zekere ontwrichting van de indu striële productie als gevolg van onvol doende energievoorziening in de eerst komende twee maanden bijna onvermij delijk is. Quarantaine. Passagiers en bemanning van het K.L.M.-emigrantentoestel PH-TLW, dat Zaterdag van Schiphol naar Austra lië vertrok, moesten gisteren na aan komst te Darwin in quarantaine worden gehouden. Twee leden van de beman ning hadden namelijk griep. Het toestel kreeg vanochtend toestem ming te vertrekken en zou regelrecht naar Sydney vliegen, waar passagiers en bemanning weer in quarantaine zullen worden gehouden. De beide patiënten moeten echter vijf dagen in Darwin blijven. De alarmoefening voor de troepen onder bevel van de Commandant Strijdkrachten te Velde verloopt over het algemeen vlot ter dan werd verwacht, niettegenstaande de gehele staf van de commandant en kelen uitgezonderd onkundig was van dag en uur van het alarm. De eerste groepen, welke Dinsdagavond te 23.00 uur werden gealarmeerd voor beV. wakings- en beveiligingsdiensten op ver schillende punten in het land, hadden reeds drie uren later hun posten ingenomen. Het grote troepenvervoer, dat. Woensdag morgen om zeven uur begon, was ondanks verschillende transportmoeilijkheden om twee uur 's middags zo ver uitgevoerd, dat verschillende onderdelen hun legerings- gebied reeds hadden betrokken. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft onlangs een der beide motoren van het nieuwe motorschip „Mataram" bij wijze van proef ingericht voor het gebruik van stookolie in plaats van Dieselolie. Dit ex periment heeft gedurende een reis heen en weer naar Indonesië zo goed voldaan, dat thans ook de tweede motor voor het ver bruik van stookolie geschikt wordt ge maakt. Het verschil tussen de prijs van Dieselolie en die van stookolie is zo groot verscheidene honderden guldens per zeedag dat de zeer hoge kosten van de hiertoe nodige nieuwe installatie en ook het risico van grotere slijtage volkomen verantwoord worden geacht. Ook het motorschip „Langkoeas", dat eveneens na de oorlog nieuw in de vaart werd gebracht, is voor het gebruik vaO stookolie geschikt gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2