^Lm^assa Vierde Interscholaire Jeugdtournooi Frankrijk verwijt Engeland en V.S. gebrek aan steun in Indo-China •Clowntje Rick Kort en Bondig DONDERDAG 25 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke stand van Haarlem Proefspel deed verrassende prestaties verwachten Twaalf jaar geëist tegen 66-jarige vrouw Zij had in 1935 haar man van het leven beroofd Resultaten Robaver zeer bevredigend Film over de valse Vermeers Mild vonnis tegen grondwerker Heemstedenaren kunnen tweede melkbezorger kiezen Het wil bij Aziatische conferentie worden betrokken Ook gematigde woorden in Ierland Voor de kinderen Na de lawines Spoorwegstaking in Argentinië Nog slechts één week vervormen wij Uw oude hoed 2.50 MODEMAGAZIJNEN Maarschalk Mannerheim ernstig ziek Huiveringwekkend relaas van de uitbarsting op Nieuw Guinea Dit jaar wordt te Haarlem voor de vierde keer het Inter scholair Jeugdtournooi gehouden, dat begint met twee uitvoerin gen (op 31 Januari en 2 Februari) in de gemeentelijke Concertzaal van hetzelfde muzikale programma. Hieraan werken acht koren mee, waarvan er enkele bijna hon derd zangers tellen, benevens twee orkes ten. Maandagavond heeft de jury, die be staat Uit George Robert, Tineke de Smidt en Sas Bunge, uit zeventig candidaten de solisten gekozen. Men zal kunnen luisteren naar vijf pianisten, een fluitiste, drie vio listen, een zanger en een organist, de be geleiders en begeleidsters niet meegere kend. De genoemde deskundigen waren na afloop van het proefspel van mening dat er stellig verrassende prestaties geleverd zullen worden. De commissie van voorbereiding, die ge heel belangeloos werkt onder voorzitter schap van wethouder D. J. A. Geluk, ves tigt er de nadruk op dat het hier gaat om een demonstratie en dat men zoveel mo gelijk het wedstrijd-element heeft uitge sloten. De beste deelnemers worden (in al fabetische volgorde) beloond met een mé daille, een speciaal geslagen bronzen voor persoonlijke, een zilveren voor groeps- prestaties. Bij wijze van proef zingen dit jaar alle koren gemeenschappelijk, met begeleiding door de beide orkesten en de organist Piet Halsema, de canon De klokken van Haar lem", uit de verzameling van Willem Gehrels en twee coupletten uit het Neder landse volkslied in speciale zetting. De kern van deze massale uitvoering onder leiding van de heer Van Soest wordt ge vormd door het grote koor van de Rijks kweekschool, In vorige jaren werd het muzikale ge deelte afgewisseld door voordrachten, voor namelijk van gedichten. Thans echter heeft men een nieuwe gedragslijn verkozen en zal er in de Stadsschouwburg (op 30 Januari) een middag alleen aan toneel en declamatie worden gewijd. Er zijn hier twee leeftijdsgroepen gemaakt, namelijk van leerlingen boven en beneden de vijf tien jaar. Bij de seleetieproeven kreeg men de indruk dat het peil iets lager zal liggen dan verleden jaar, doch dat er niet temin veel aantrekkelijks verwacht mag worden. Men moet trouwens niet vergeten dat de kunst van voordragen of toneel spelen op de middelbare scholen niet wordt onderwezen. Wel is het merkwaardig dat er voor het leveren van declamatie bijna alleen maar meisjes te vinden waren. Er is slechts één uitzondering op deze regel. Er worden in totaal tien gedichten ten gehore gebracht (waaronder „Jaromir te Praag" van Staring), afgewisseld door drie korte toneelmanifestaties: „Een Idylle" van M- Njjhoff, gespeeld door leerlingen van het Tweede Christelijk Lyceum, een schets van Charivarius door een combinatie van leerlingen van het meisjeslyceum „Het Kopje" en het Kennemer Lyceum en één bedrijf uit „Op Hoop van Zegen" van Her man Heijermans door leerlingen van de Rijkskweekschool. Er hadden zich vier groepen aangemeld. Voorts zullen twee danseresjes het bekende Menuet van Boecherini uitvoeren. HAARLEM, 24 Januari 1951 BEVALLEN van een zoon: 22 Jan,, A. A. Voets—Dudink; 23 Jan., J. M. DekkerHee- rens; J. E. H. van den Eijkhof—Ruijzenaars; S. J. Guiking—Moison; A. C. Mul—Eldering; A. J. Bronstring—Mul; 24 Jan., A. J. Oertel •—Meyer. BEVALLEN van een dochter: 23 Jan,. C. J. M. Wagemakex—Kortekaas; G, Smit— Elskamp; 24 Jan., M, Rooijers—Overmars. OVERLEDEN: 22 Jan., G. P. Toledo, 82 j-, Maerten van Heemskerkstraat; 23 Jan., J. C. Surink—van Zomeren, 88 j,, Ripperdapark; G. W. M. Out—Kok, 63 j., Jan Huijgcnstraat, ONDERTROUWD: 24 Jan., H. Kuvener cn A. E. de Graaf; H. B. Lamme en C. E. van Loevezijn; A. H. J. Velu en H. J, M. Kuij- Sers; P. J. Eikelenboom en J. Roeland; S, raasdam en A. W. Haak; H. de Vries en J. Forrer; G. van de Bunt en M. C. Nijssen; A. K. P. Vring en D. Vallentgoed; C. A, Ruis. sen en G. E. Winnubst; T. Horeman en M. van Wort; R. van Bogget en T. van Kempen; F. Abbink en C. P. Pieters; H. C. Bos en E. H. Fennls; H. T. Netz en J. C. de Jong; J. W. van Houten en A. F. van Heek; D. Buitelaar en J. A. Stuart; J. C. Koomen en C, T. Aals- ma; C. van der Plas en H. Eikerbout; P. van Tilburg en E. A. G. Post; J. F. Verhagen en A. Schildmeijer; A. Kerkhof en J, C. van der Elsken; P. C. van Roode en B. T. Oslnga; G, Parson en P. G. van Schoonhoven; R. Dijk. stra en C, van Bentem; H. C. F, van den Berg en J. C. van der Wateren, GEHUWD: 24 Jan., J. E. Fenger en A. M. Pascolo; J. Rodenburg en H. M. Mulder; P. S. Sewalt en W. M. G. Booms; M. Koster en G. van der Leij; F. W. Prins en A. van dei- Heiden; H. van der Wardt en C. A. Kruijer; J. de Leeuw en J. F. Wesselius; H. F. Scij- sener en H. Beukers; E, van der Meulen en A. H. Baas; G. Groenendijk en L. Bruin; S. P. van Warmerdam en T. de Vos; G. Lim- men en J. M. van Kleeff; S. Geldorp en A. Houweling; W. Lourens en A. C. den Nieu- wenboer; J. C. Smit en J. Groenendaal; J. de Jager en T. R. Kort; E. H. A. Berg en J. L. Koning; J. Kulk en E. Stapper: M. Kwakkel en L. W. Leen; E. L, Bouhuijs en A. A. van Kleeff; A. H. den Hartog en S. Riemens. Expositie ook 's avonds Evenals in vorige jaren wordt er een tentoonstelling gehouden in het Frans Hals museum (nu niet meer op de bovenverdie ping maar in de grote expositiezaal) van door leerlingen vervaardigde tekeningen, foto's en producten van handenarbeid of handwerken. In 1950 bestond hiervoor zeer veel belangstelling: er waren 2013 bezoe kers. Men hoopt er nu nog meer te krijgen door de tentoonstelling, die van 19 tot 27 Februari duurt, ook op twee avonden (na melijk de 19de en de 22ste) voor het pu bliek open te stellen. De commissie heeft alleen die tekeningen afgewezen, waarvan men de overtuiging had dat het geen eigen werk is. Alles moet zuiver zijn opgebloeid uit het vermogen van de jonge mens. De heer Ewoud de Kat, die van deze afdeling de leiding heeft, is van mening dat een hoger peil bereikt zou kunnen worden als alle directeuren en leraren van de middelbare scholen zich met liefde achter het plan wilden scharen en in uitgebreidere vorm medewerking ver lenen. Zestig vierkante meter tafelruimte wordt in beslag genomen door handwei-ken en producten van handenarbeid. Dit laatste moet men zien als vrije-tijdsbesteding, want ook dit vak staat niet op de lesroos ters. Alles wordt neergezet. De deelnemers waren geheel vrij om te maken wat zij wil den, alleen of gezamenlijk. Verleden jaar waren er talrijke bijzondere inzendingen, zoals een miniatuur-auto uit een sardine blikje. maar ook nu zijn de verwachtingen hoog gespannen. Bij de werkstukken wordt een kratje geplaatst met bijzonderheden over de vervaardiging en de dikwijls niet geringe hoeveelheid tijd die er aan ten grondslag is gelegd. Bij de fotografie zijn de deelnemers evenmin aan opgaven ge bonden. De inzendingen zullen beoordeeld worden door de specialist Dick Boer. Er is meer plaatsruimte Er zijn voor dit Interseholair Jeugd tournooi 39 inrichtingen van voortgezet onderwijs in Haarlem en omstreken aan geschreven, waarvan er in totaal dertig meedoen. Verleden jaar v/aren deze cijfers respectievelijk 37 en 23. Men hoopt dit keer voor muziek en declamatie nog meer belangstelling te trekken dan in 1950, toen er 2441 personen, verdeeld ever twee avon den, de Concertzaal vulden om naar de prestaties van 350 deelnemers te luisteren. Men heeft thans meer plaatsruimte door dat er, zoals gezegd, een derde bijeenkomst aan het programma is toegevoegd. Ook be langstellenden, die niets met het onderv/ijs te maken hebben, kunnen toegang krijgen. Het verdient tenslotte vermelding dat al het voorbereidende werk geheel uit eigen beweging en zonder enige subsidie door het comité wordt verricht. Men getroost zich al deze inspanning omdat men de overtuiging heeft dat dit tournooi een be langrijke bijdrage betekent tot bevordering van de kunstbeoefening, waarbij men de ervaring opdeed dat de leerlingen elkaar onderling stimuleren. Twaalf jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie bij de Leeuwarder recht bank tegen de thans 66-jarige vrouw J. G., die in Juli 1935 haar eerste man, J. W., van het leven heeft beroofd. Vijf jaar ge leden was er reeds verdenking tegen haar gerezen, maar de politie kon toen geen bewijs van haar schuld leveren. Vorig jaar kwamen de politie enige uitlatingen van familieleden ter ore op grond waarvan de vrouw opnieuw werd aangehouden. Zij bekende toen haar echtgenoot door het toe dienen van vergif van het leven te hebben beroofd. De officier van justitie hield bij zijn eis rekening met de leeftijd van de verdachte. De verdediger, mr. J. Th. H. Buiél, was van mening dat de vrouw geen moord, maar doodslag ten laste gelegd kon wor den. In dat geval zou het feit inmiddels verjaard zijn. Op 7 Februari zal de rechtbank uitspraak doen. In haar verslag over het boekjaar 1950 deelt de directie van de Rotterdamse Bank N.V. mede, dat de resultaten over 1950 zeer bevredigend zijn geweest. Het eredit-totaal der winst- en verlies rekening is ƒ32.485.888 (ƒ30.207.466). De bedrijfskosten bedroegen 16.002,712. 14.741,166,Na een dotatie aan het pensioenfonds en een bijzondere reserve ring van 5.000.000,— (v.j. 1.000,000,— en ƒ2.500,000,statutair) kan een onver anderd dividend van 9 procent worden Uitgekeerd. Voor belastingen is ƒ6.098.000 5,368.000,uitgetrokken. In Januari 1950 verscheen van de hand van professor P. B. Coremans, directeur van het Centraal laboratorium der Belgi sche musea, die mede het p'hysisch- chemisch onderzoek leidde in het proces Van Meegeren, een verhandeling over de vervalsingen door Van Meegeren. Een Brusselse filmmaatschappij die zich vooral toelegt op het vervaardigen van onderwijs- films heeft thans in overleg met de auteur en in nauwe samenwerking met het Cen traal laboratorium der Belgische musea, een documentaire vervaardigd, die de titel draagt; „Van Meegeren's valse Vermeers". De film gaat over het wetenschappelijk onderzoek en over de vraag hoe Van Mee geren tot het vervalsen is gekomen en hoe hij daarbij te werk ging. Het eerste ge deelte wordt ingeleid door een citaat van professor Bredius over Van Meegeren's vervalsing der „Emmaüsgangers". De con clusies van het betoog vallen samen met muzikale finales uit werken van Corelli en Handel. De film, waarvan copieen zijn gemaakt op de 16 en op de 35 millimeter-band. zal in Nederland. België, Amerika en Engeland worden vertoond. De duur van de film is 28 minuten. De steekpartij in Hoofddorp De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de zestigjarige grondwerker P. J. R. uit Hoofddorp, die veertien dagen geleden terecht stond omdat hij in Juli 1950 een jonge Brabander tijdens een twist in een Hoofddorps café met een mes had gesto ken, hetgeen de dood van het slachtoffer ten gevolge had, tot twee jaar en zes maan den met aftrek veroordeeld. De officier, die in zijn requisitoir tot de conclusie was gekomen, dat het hier om doodslag ging, had vier jaar geëist. De rechtbank kwam blijkens de motive ring van haar vonnis tot de kwalificatie „zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende". Zij verwierp het verweer van mr. A. D. P, V. van Löben Seis, die het feit als noodweer omschreven had willen zien. Echter had men het rapport van de ge- tuige-deskundige dr. R. Vedder in aanmer king genomen, die de verdachte als een kalme, rustige man had geschetst, die eer der te weinig dan te veel aggressieve nei gingen vertoonde. De invloed van de alco hol en de provocerende houding van de tegenstander waren er evenwel oorzaak van dat hij tot zijn daad was gekomen. Naar wij vernemen van de Vertrouwens commissie voor de Heemsteedse melk- saneringscommissie, kunnen de Heem- steedse consumenten van heden af de presidente van de Vertrouwenscommissie, mevrouw M. Kubatz-Brugman, Lucas van Leydcniaan 6, schriftelijk verzoeken voortaan door de tweede bezorger in de betreffende sector te worden bediend. De termijn, waarin deze verzoeken, voor zien van naam en adres, kunnen worden ingediend, sluit op 12 Februari. Wanneer er vele verzoeken binnenkomen, zullen de sectoren zonder twijfel geheel gereorganiseerd moeten worden en dat is niet in enkele dagen bekeken. De Vertrou wenscommissie spreekt dan ook de ver wachting uit, dat het publiek, nu de voor naamste wens ingewilligd is, de melk handelaren de tijd geeft om de verlangde wijzigingen in te voeren. PARIJS, 24 Januari (Reuter) Jean Letourneau, Frans minister voor de ver bonden Indochinese staten, heeft op een noenmaal voor Franse persvertegenwoor digers een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat de regeringen der Verenigde Staten en van het Britse gemenebest Frankrijk in Indochina niet voldoende hulp „op strategisch en diplomatiek ter rein" verlenen. Minister Letourneau hield zijn toespraak aan de vooravond van het vertrek van premier Pleven naar Washing ton, waar hij besprekingen zal voeren met president Truman. „Wij kunnen niet geloven", aldus Le- Van onze correspondent in Londen In Londen ging Woensdag het gerucht, dat de Ierse regering, die ontstemd is over de training van leden der Nederlandse luchtmacht in Noord-Ierland, de militaire samenwerking met Engeland zou opschor ten, totdat de Nederlandse militairen Noord-Ierland verlaten hebben. Het ge meentebestuur van Dublin onderzoekt thans of het wettelijk geoorloofd is om Nederlandse producten.van de stedelijke groenten- en fruitmarkt te weren. De ge meenteraad had Dinsdag met 13 tegen 11 stemmen een resolutie aangenomen, waarin een dergelijke maatrgel werd aanbevolen. Wethouder McCann, die het voorstel in diende, verklaarde, dat de „Nederlandse actie" in schrille tegenstelling stond met de houding van het Ierse volk jegens Ne derland tijdens de oorlog. Kapitein P. Cowan verklaarde, dat minis ter Stikker's verklaring het Ierse volk niet bevredigde. Een ander lid zeide, dat een boycot van Nederlandse goederen een zeer ernstig nadeel voor de Ierse handelaars zou betekenen. De logische conclusie zou zijn, dat zij ook Britse en Amerikaanse goederen zouden moeten bannen. De plaats vervangende burgemeester Dockrell was van oordeel, dat een boycot van Neder landse goederen als een boemerang zou kunnen werken. Een lid, dat op matiging aandrong, en van oordeel was, dat het antwoord, dat Nederland op het protest had gegeven over het geheel genomen bevredigend was, ver klaarde „dat de Nederlanders de Ierse houding, die de verdeling van Ierland boven de verdediging van de menselijke beschaving plaatste, niet kunnen begrij pen". Handgranaat (I.N.A.), De politiebewaking bij de Ne derlandse delegatie en de Britse ambas sade te Dublin is verdubbeld na het inci dent van Dinsdagavond, waarbij een handgranaat in de Britse ambassade werd geworpen. De secretaris-generaal van het Ierse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op de Britse ambassade te Dublin zijn spijt betuigd over dit voorval. Voor de Britse ambassade en de Neder landse delegatie te Dublin lopen thans geen sandwichmannen meer met borden, waarop tégen het zenden van het Neder landse escadrille naar Ulster wordt ge protesteerd. c Oepoetie, Rick en Bunkie konden liet terstond best met elkaar vindenJe begrijpt, voor Oepoetie was 't een leuke verrassing, hier op Palmeiland die twee aan te treffen. Dit was 'n buitenkansje voor hem. En ze hadden elkaar heel wat te vertellen! Want dit was de eerste keer, dat ze elkaar in levenden lijve ontmoetten. Rick en Bunkie moesten hem van hun avontuur met de prauw vertellen, en Oepoetie daarna van het leven in Speelgoedstad. Ze zaten, na de maaltijd in 't paleis, met z'n drietjes bij elkaar onder de schaduw van 'n palmboom in de paleistuin. En ze babbelden honderd uit. -He ~-ou best eens een kijkje willen nemen in Speelgoedstad!" zei Rick. „Dat lijkt me daar zo gezellig!" „Nou, waarom zou je dat niet kunnen?" vond Oepoetie. Misschien mogen jullie wel mee, als wc weer teruggaan." Dat zou fijn zijn!", zei Bunkie. Ze zalen daar bij elkaar, tot de avond begon te vallen. Toen gingen ze naar binnen. En een uurtje later lagen ze alle drie gezellig naast elkaar op hun slaapmatjes tourneau, „dat onze bondgenoten de nood zaak om zowel de samenstelling der Franse unie als de overeenkomsten, die tezamen het handvest vormen voor de Indochinese staten, die hebben besloten in vrijheid met Frankrijk samen te gaan, te waarborgen, nog op -de lange baan zullen blijven schui ven. Dit is wellicht het juiste tijdstip, nu Frankrijks premier besprekingen gaat voeren, om eraan te herinneren dat Frank rijk zich geen vredesplan voor Azië kan voorstellen, waarin geen aandacht is ge schonken aan het Indochinese vraagstuk en ook geen conferentie om een dergelijk vredesplan uit te werken, waarop Frank rijk niet vertegenwoordigd zou zijn. China wel Het kortgeleden door de staten van het Britse gemenebest aan communistisch China gedane voorstel voor het houden van een viermogendhedenconferentie, waarop Frankrijk niet zou zijn vertegenwoordigd, is, naar mijn mening, een ernstige misslag, vervolgde Letourneau. Een regeling van de Aziatische problemen kan niet beperkt, blijven tot Korea. Niemand kan dit be twisten. In dit verband wijs ik erop dat de regering te Peking, in haar antwoord op de nota der landen van het Britse gemene best, w e 1 Frankrijk spontaan opnam bij de zeven staten, die zij wilde laten be raadslagen over de stand van zaken in Azië". „Frankrijk is vastbesloten", zeide Le tourneau, „de strijd in Indochina, welke ten doel heeft orde en rust in het land te doen wederkeren, voort te zetten. De Franse strijd in Indochina is een onderdeel van de verdedigingsstrijd der Westelijke wereld. Indien wij Indochina, onder de druk van de revolutie, die wordt gevoed door het communistische imperialisme, zouden ver laten, zou de poort wijd geopend zijn voor een communistische vloedgolf, die zich zou uitstorten over geheel Zuid-Oost-Azië, Bir ma, Malakka en wellicht India zou over spoelen en die spoedig daarna ook het na bije Oosten en Afrika zou bereiken". WENEN, 24 Januari. (Reuter). Vol gens de laatste officiële cijfers worden na de lawine-ramp in Oostenrijk nog 56 per sonen vermist. Er zijn totnogtoe 68 lijken geborgen, 62 personen die door lawines waren bedolven zijn gered. Alle hoofdwegen en de voornaamste spoorlijnen in West-Oostenrijk zijn thans naar gemeld weer berijdbaar. Volgens de laatste officiële cijfers zijn in Zwitserland 75 personen door lawines om het leven gekomen. In de Noord-Italiaanse Alpen daalt thans de temperatuur. Men hoopt, dat er een einde is gekomen aan de warme wind uit Noord-Afrika, waardoor smeltende sneeuw is losgeraakt. Volgens niet-officiële cijfers zijn in Italië 34 personen tengevolge van lawines cm het leven gekomen, vijftig werden ge wond. De materiële schade wordt geschat op honderden millioencn lire, maar de volle omvang van de schade staat nog niet vast. Reddingsploegen trachten dorpen en boerderijen uit hun isolement te verlossen. De Brenner-pas is Woensdag voor één richtingsverkeer geopend. De derde staking in twee maanden van de Argentijnse spoorwegarbeiders in de provincie Buenos Aires, die Maandag is begonnen, heeft het spoorwegverkeer in Argentinië nagenoeg stilgelegd. Alle voor naamste spoorwegverbindingen met de hoofdstad zijn verbroken. De regering overweegt de arbeiders op grond van mobilisaliewetten te gelasten het werk te hervatten. De staking geldt als protest tegen het niet nakomen van de beloften, die in December waren gedaan met betrekking tot de ver betering van de positie der arbeiders. Woensdagavond heeft president Peron bekend gemaakt, dat hij gebruik zal ma ken van militairen om de staking der spoorwegarbeiders te breken. Hij noemde de staking een politieke actie en een fron tale aanval op de regering. Het stakingscomité heeft meegedeeld, dat men zich niets zal aantrekken van presi dent Peron's plannen tot breking van de staking. Er zal worden gestaakt tot de eisen zijn ingewilligd. President Peron heeft gezegd: „als de arbeidersklasse het niet eens is met mijn methoden, geef ik mijn functie op en ga naar huis." Woensdagavond waren al ruim duizend arbeiders ontslagen, het gehele stakings comité inbegrepen. „De spoorwegarbeiders hebben alles waar zij om gevraagd hebben. Als zij de maan nog niet hebben, is het omdat zij er nooit om vroegen," aldus Peron in zijn radiorede van Woensdagavond, BINNENLAND De rechtbank te Amsterdam veroor. deelde overeenkomstig de cis de 52-jarige seinhuiswachter L. W. K. te Uithoorn tot f 15 boete. Op 18 April van het vorig jaar had K. een wissel ontijdig verzet, waardoor enkele wagens van een treinstel kantelden en twee personen licht gewond werden, De 53-jarige treinbestuurder J. H. G. wiens trein in de morgen van 23 Augustus op het baanvak Weesp—Amsterdam nabij Diemen ontspoorde, is door de rechtbank te Amsterdam vrijgesproken van de hem ten- lastegelegde onachtzaamheid. Bij de onregelmatigheden bij de bouw van een militair kamp te Garderen is niet het rijk benadeeld, maar één der op het ter rein werkzame firma's. De scheepvaart van Amsterdam naar Lemmer is hervat. Woensdagavond kwam de eerste boot sinds 23 December de haven van Lemmer binnen. Het ijs tussen Lemmer en Urk is weggedreven. De rechtbank te Amsterdam heeft een 23-jarige Amsterdamse houtbewerker tot vier maanden gevangenisstraf en terbeschik. kingstelling van de regering veroordeeld, Dc man had in October een agent van politie met een ijzeren buis neergeslagen. Hij was toen juist weer op vrije voeten na drie jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht wegens doodslag. Tot burgemeester van Vollcnhove is benoemd mr. R. W. baron van Boetzelaer, ambtenaar te secretarie te Rhedep. De economische politierechter te Breda heeft zeven weken hechtenis opgelegd aan de Belgische ingenieur R. S., die betrapt was bij het smokkelen van 90 kg. koffie. De koffie werd verbeurd verklaard. HAARLEM EN OMGEVING De aanbevelingen van Gedeputeerde Staten voor de verkiezing van twee leden in de commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland luiden: vacature J. Warmerdam: 1. mevrouw mr. J. M. Stoffels—Van Haaften tc Haarlem; 2. de heer W. Voorthuysen te Alkmaar en voor de vacature C. H. Erbrink: 1. de heer C. H. Erbrink; 2. de heer A. H. de Vries, beiden te Haarlem. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de Noordhollandse Provinciale Brandweerbond voor 1951 een bijdrage van ten hoogste f500 te verlenen in het eventuele tekort op zijn rekening. De Doopsgezinde gemeente van Haarlem ontving een legaat groot f4000 van wijlen mevr. H. J. C. Verkadc—v. Gelder aldaar, ten behoeve van het steunfonds voor ouden van dagen. De Militaire Kapel, die 75 jaar geleden het praedicaat „Koninklijke" verkreeg, gaa: ter gelegenheid van dit jubileum een tour- née door ons land maken. Het optreden inde Haarlemse Concertzaal heeft plaats op 22 Februari. ADVERTENTIE in ieder gewenst model, reeds vanaf ANE6ANG 24 HAARLEM Baron Gustaaf Mannerheim, de 82-jarige Finse maarschalk en oud-president van de Finse republiek, ligt zeer ernstig ziek in het ziekenhuis te Lausanne, waar hij Dinsdag avond een spoedoperatie heeft ondergaan. Volgens de behandelende artsen zijn de kansen op herstel gering. Het bestuur van Australisch Nieuw- Guinea heeft de volledige ontruiming be volen van een verschroeid gebied binnen een straal van 25 kilometer van de vulcaan Lamington in Australisch Nieuw-Guinca. Dit betekent een zware slag voor de plan ters. De grootste moeilijkheid zal de voe ding en verzorging van de dakloze be woners zijn. Een regeringsfunctionaris, die do uit barsting van de Lamington meemaakte, deed snikkend zijn huiveringwekkend re laas. Honderden lijken hangen nog aan de zwartgeblakerde bomen aan de voet van de vulkaan. De verschrikte inheemsen waren in bomen geklommen, toen de grond te heet werd om op te staan. Toen de tem peratuur steeg en een regen vurige stenen en as neerdaalde, werden zij langzaam tus sen de takken geroosterd. De wegen in dit gebied liggen bezaaid met lijken, aldus deze functionaris. Alleen al in Higaturu, de voornaamste nederzetting bij de vulkaan, kwamen 400 mensen om het leven. Nieuwe uitbarsting Volgens door de Australische minister van Buitenlandse Zaken ontvangen be richten is er vanochtend vroeg een nieu we uitbarsting van de vulkaan de La mington geweest. Verdere bijzonderheden ontbreken. FEUILLETON 34) Toen ik die smokkelweelde zag, begreep ik, dat Ramaar na deze expeditie genoeg verdiend zou hebben om het voorlopig in het buitenland uit te kunnen zingen. In de twee vrachtauto's en de pantserwagen stonden de kisten met deze kostbaarheden hoog opgestapeld. De smokkelaars hadden pas enkele kisten naar de kelder kunnen slepen. Dichtbij sloeg op dat ogenblik met veel rumoer een motor aan. Zware diepe plof fen, Ik herinnerde me weer de man op de weg, die zijn motor duwde. „Verrek, dat lijkt mijn kar wel," zei een van de politiemensen, „stil 's!" De andevan zwegen en hij luisterde een ogenblik, het hoofd sehuin geheven, dan liep hij vlug weg. Zijn getier deed ons allen naar buiten Stormen. „Hij is weg," riep de agent. Negen motorfietsen stonden er nog. We liepen vlug naar de straat, zagen niets, maar hoorden schoten. Drie vier- Dan nog een paar. „Hij kan er niet door," zei Klinkhamer, „de wegen zijn nog allemaal afgezet." Een paar motoragenten startten hun machine en Klinkhamer en ik klauterden op een duo-zit. Ik kroop diep in elkaar achter de leren jas van de berijder. We waren binnen een minuut bij de groep, die voor de afzetting moest zorgen. Wat we verwachtten, zagen we niet: geen verniel de machine met een zwaar gewonde be stuurder. „Hoe kan dat?" vroeg Klinkhamer. „We moeten hem geraakt hebben, maar hij is doorgereden in de richting Breda. U moet hem nog te pakken kunnen krij gen," zei de commandant van de kleine afzetting, welke gefaald had. „Vooruit dan maar," zei Klinkhamer en we reden zo snel mogelijk langs de drie sprong, langs het nu niet meer verlichte benzine-station, langs de eerste huizen van Breda. De gladde ronde straatkeien glom men nat en we moesten snelheid minderen. Ik was koud tot op mijn botten, toen we in het centrum waren. Van de vluchteling hadden we niets meer gezien. We zwenk ten een hoek om en kwamen op de ruime markt terecht. In een enkel café brandde nog licht. Het was niet ver van midder nacht af. De bestolen motoragent bij een collega achterop, zwaaide opgewonden met ann én tegelijkertijd zag ik het ook. Tegen een lantaarnpaal stond de vermiste machine, Zonder bestuurder. Klinkhamer gat kort zijn orders. We waren met drie motorfietsen met tweemansbezetting. Elk duo zou in 'n bepaalde richting zoeken en over vijf minuten zouden we weer op de Markt bij elkaar komen. Ik had nog geen gelegenheid gehad Klinkhamer iets te vertellen over de man, die zo dicht langs me gelopen was en die me vagelijk bekend voor kwam, Wat had het trouwens voor zin dit te vertellen? Mij zou alleen mijn achteloosheid ver weten kunnen worden, hoewel dit in gro tere mate gold voor de mannen van de bewaking rondom 't huis, die blijkbaar, in, wat achteraf bleek te zijn ongemotiveerd optimisme hun posten verlaten hadden om zich over te geven aan de bekoring van de smokkelschatten. De stad was uitgestorven. We reden vele straten door zonder iemand te zien. In een betrekkelijk nauwe straat hoorden we muziek. We kwamen langs een groot café met hoge spiegelruiten. Op de affiche, die daar hing, las ik iets over een speciaal feestbal en onderaan stond als attractie vermeld bet showorkest Mirandetta. Op dat ogenblik speelde het een tango, Door het motorgeplof heen kon ik een vrouwen stem voor de microphoon Argentijnse woorden horen zuchten. Mijn begeleider keek eens even argwanend opzij, maar reed door. De andere twee patrouilles wachtten al op de markt. Zij hadden evenmin iets gezien. „Mirandetta" stond op die affiche. „Mirandetta". Ik trok Klinkhamer even opzij. „Hein, ik kan me vergissen, maar het zou toch geen kwaad kunnen als we nog eens even naar een feestbal gingen." Eén agent bleef bij de motorfietsen en de andere drie beloofden de uitgangen in het oog te houden van het café vol luid ruchtige vrolijkheid, waar we binnen zou den gaan. Een mannetje bij de ingang van de zaal vroeg, of we lid waren. Klinkhamer zei: „Ja, van de politie", en we liepen door. Ik vertelde al eens eerder, dat Hein als politieman tegen heeft, dat zijn hoofd en lichaam alle konmerken bezitten van de traditionele, ouderwetse rechercheur en daarom twijfelde het actieve bestuurslid bij de ingang niet aan zijn woorden en liet ons zonder verdere informaties door. Het feest ten bate vanhelaas ik ben het weer vergeten, had zijn hoogtepunt be reikt: de polonaise. In kinderlijke, la waaiige vreugde liepen de paren gearmd in optocht door de stoffige zaal te stam pen. Achterin zat op het podium het show orkest Mirandetta, Mannen in smoking bliezen op saxophones en jazztrompétten de „Stars and Stripes" en de jongedame, die ik waarschijnlijk even tevoren tango- romantiek had horen belijden, had nu rust. Ze zat op een stoeltje naast de piano. Naast de piano, waar een lange bleke man met zwart haar achter zat. „Wat ben je in vredesnaam van plan?" „Ik heb het, Hein. Dat was het. Miran detta en die man met die motor. Ik wist, dat ik 'm kende." „Je zegt rare dingen, maar het zal wel goed zijn." Ik ben heel sterk in het onthouden van namen, Ik wist waar ik eerder de naam Mirandetta had horen noemen. Hein mis schien niet. Het fluitje van do balmeester deed de muziek omschakelen op een andere mars en de feestvierders twee grote kringen vormen. We schuifelden tussen het gewoel door naar het podium. Een zwart meisje pakte me in de arm. „Kom doe mee, het is gezellig hier." We stonden vlak bij het podium en de man liet niet merken, dat hij ons gezien had. Veel meer dan het lange zwarte haar, glad geplakt door veel vet, kon ik niet zien, want hij hield zijn hoofd voorover. De aanslag van zijn magere, bleke handen op het klavier was mechanisch, zonder fantasie. Ik was vrijwel zeker van mijn zaak. Dat gezicht van de man, die de motor duwde, was hetzelfde geweest als wat ik die middag in de schemerige lucht koker van „Le Soleil" had gezien. In de kamer links van me, luisterend naar de dreigende ruzicwoorden, waarmee de Luch- tenbeids mJjn vredige middagrust verstoor den. ik „Hein, hou die kerel in de gaten. Ken jc 'm niet meer? Ik kom zo terug." Ik ging naar een man in rok, die met een slap handje het showorkest dirigeerde. Met een verveelde cliché-glimlach keek hij van tijd tot tijd om naar de dansenden. Hij schrok toen ik hem aan zijn jas trok. „Ik wil u even iets vragen. Politie." Hij stapte van de verhoging. Toen - hom vroeg, of de bezetting van zijn baad de laatste tien minuten met één man ver meerderd was, zag ik iets van verwarring in zijn waterige ogen. „Niet dat ik weet," zei hij. „Werkelijk niet?" „Ik begrijp niet wat u bedoelt." Ik liep terug naar Klinkhamer, die ii do hoek op me wachtte. De mensen merk ten niet wat er ging gebeuren. „Ik heb mijn geheugen terug," zei „Ik weet waarom we hier zijn." Het leek alsof het hoofd van de pianist bleek met zwarte haren, nog verder voor over gezakt was. De magqre handen volg' den nog steeds onverstoorbaar het teiPP0 van de mars. Hij lette op niemand, twijfelden een ogenblik eraan wat beste wijze was om John van Dieren, pi* nist in het showorkest Mirandetta, arresteren, zonder dat de hele zaal zich mee zou bemoeien. hij- We de te (Wordt vervolgd)'

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6