Sociale Zaken kreeg meer te doen Bfoemendaalse raad bespreekt de gemeentebegroting Volkswagens JubiEeumportretten U heeft toch ook Amsterdamse Beurs DONDERDAG 2 5 JA NU ART 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op aanstelling boventallige leerkrachten door enige leden aangedrongen HET HET KLIMMEN DER JAREN VERTRAGEN WIJ ONS TEMPO Zandvoort in 1950 Omzetten gemeentebedrijven stegen Nieuwe Uitgaven SCHEEPVAART Filmavond van het „Instituut" Frankrijk kondigt conferentie over Europees leger aan Haarlemse begroting voor 1950 Vereniging van pleegouders GEEF UW VROUW EEN TRAP DE KLOMPENCENTRALE Lisse Fabrieksgebouw bij Doorn grotendeels uitgebrand Kolonel Hasselman benoemd tot luitenant-generaal Eisenhower naar IJsland Santpoort Bertnebroek Diefstal bij Rallye-rijder Hoofddorp Haarlemmermeer Klaverjasnieuws In de hedenmorgen begonnen vergade ring van de gemeenteraad van Bloemen daal, waarin de gemeentebegroting 1951 be handeld werd, opende mr. V 1 i e g e n (Ar beid) de algemene beschouwingen. Volgens hem is de financiële toestand der gemeente niet zo ongunstig, als B. en W. opmerken. De tekorten van 1946 en 1947 zijn in drie jaren weggewerkt. De rekening van 1950 zal vermoedelijk een gunstig resultaat op leveren. Daarom is een voorzichtig opti misme gerechtvaardigd. Spreker vroeg de bijzondere aandacht voor de jeugd en gaf iii overweging boventallige onderwijzers te benoemen. In de oprichting van een openbare onderwijsraad zag mr. Vliegen een nuttige instelling en verzocht hiervan een studie te maken. Voor hen, die sociale zorg van de gemeente nodig hebben, bevat de begroting weinig perspectieven. In om liggende gemeenten zijn de normen her aten en liggen deze hoger dan in deze ge meente. Daarom zal de fractie van spreker een voorstel, om het bedrag te verhogen, indienen. De burgemeester heeft in de vorige raadsvergadering over de politie ge sproken. Is het niet mogelijk in de zomer tijdens belangrijke gebeurtenissen de hulp van geschoolde krachten van de rijks politie in te roepen of het corps uit te brei den? Naar aanleiding" van de woningnood achtte spreker het wenselijk woningen voor de goedkopere klasse te bouwen of te laten bouwen. Hoe staat het met de bouw van het nieuwe raadhuis? Kunnen er maat regelen ter bevordering van het kamperen op het strand getroffen worden in overleg met de stichting „De Kennemer Duinen"? Wanneer komt er een badhuis in Vogelen zang en wat zijn de planneh voor het duin- meer bij de Zeeweg en de speelweide aan de Zomerzorgerweg? De heer Pinxter (K.V.P.) zeide, dat de landsfinanciën ongunstig zijn. Daarom is het de plicht van de gemeentebesturen voorzichtig met de financiën om te gaan. Er moet sober en zuinig geleefd Worden. Spreker is verheugd, dat het college een sluitende begroting heeft ingediend. Is het mogelijk een financieel overzicht voor cle komende jaren te geven? In de toekomst vragen vele problemen de aandacht, zoals de bouw van woningwetwoningen, het aan stellen van boventallige leerkrachten en het kamperen in „De Kennemer Duinen". De strijd om het bestaan van het bijzonder kleuteronderwijs wordt moeilijk. Kan de Margrietenlaan in Vogelenzang verbeterd warden?, vroeg spreker. De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) merkte op, dat de begroting sluitend is ge maakt dank zij enige meevallers. Toch is het noodzakelijk de uiterste zuinigheid te betrachten en alles in het werk te stellen de autonomie op financieel gebied terug te krijgen en over eigen belastinggebieden te beschikken. Hoewel het nuttig is bovental lige onderwijzers aan te stellen achtte spre ker het toch goed, dat het college niet met een voorstel is gekomen. Spreker verklaar de zich voor inkrimping van subsidies en tegen te luxueuse uitgaven voor de sport. Enige jaren geleden is de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en gemeente ingevoerd. Zij bestaat nog en maakt ge meentebesturen als het ware onmondig. Hierin dient verandering te komen. De Ne derlander verlangt .immers, vrijheid en spreker hoopte, dat het getij zal keren voor het te laat is. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) zei dat de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede de vinger heeft, gelegd op de belangrijkste kernpunten. Het politie corps was te klein. De mededelingen over de huisvesting zijn juist. Bloemendaal is een oase voor de gerepatrieerden, maar de gemeente mag dankbaar zijn 'meer te heb ben gedaan dan zij verplicht was. De zor gen zijn echter toegenomen. Spreker meen de, dat er op het ogenblik nog geen reden cm (e juichen is over dc financiën. De be groting is met kunst en vliegwerk sluitend gemaakt. De gemeente mag niet te licht vaardig verder gaan. De toekomst is on zeker en daarom is het noodzakelijk de vredes-economie om te schakelen op de oorlogs-economie. Spreker herinnerde er aan dat minister In 't Veld gezegd heeft dat er 500 millioen uitgegeven is aan ge notmiddelen. Kan de gemeenteraad geen gebaar doen door bijvoorbeeld in de raads vergadering niet of na de theepauze te roken. Mr. De Jong Schouwenburg sprak verder over de toekomstige ontwikkeling der gemeente, over het nut van aanstellen van boventallige leerkrachten en over mo gelijke bezuinigingen. Er zijn vele vraag stukken, welke van belang zijn voor Bloe mendaal en aangrenzende gemeenten. Is het niet mogelijk een contactcommissie samen te stellen, bestaande uit leden van gemeenteraden uit de omgeving, om dc problemen aan de orde te stellen? Dan kan beter gepeild worden wat er in de be volking leeft. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den T e x, merkte in het algemeen op, dat er bij de wethouders en de ambtenaren» een wil aanwezig is, om sober te leven. Elke uitgave wordt zo veel mogelijk beperkt. In 1948 was er een saldo van 162.000 en in 1949 een van 169.000, waardoor de schul denlast niet vermeerderd behoefde te wor den. Op het ogenblik ziet spreker de toe stand niet rooskleurig in. Er zijn bedrijven die de sociale lasten niet kunnen betalen en velen uit de middenstand kunnen niet in hun eigen woning blijven, zonder huis vesting aan anderen te verlenen. Om het politiecorps uit te breiden worden vele po gingen in het werk gesteld. Aan het vragen van steun aan de rijkspolitie in de zomer maanden zijn bezwaren verbonden. Wat de ontwikkeling van de gemeente betreft deelde spreker mee, dat het het beste is het rapport van cle sociograaf af te wach ten. Over de bouw van het raadhuis kon li ij nog geen mededelingen in het openbaar doen. Er bestaat contact met „De Kenne mer Duinen" en de band zal verstevigd worden. Den aanleg en het onderhoud van sportvelden achtte spreker voor de ontwik keling van de jeugd van groot belang. Sport is geen luxe. Ook spreker hoopte, dat de gemeente in de toekomst, weer over eigen belastinggebieden zal kunnen be schikken. Er zijn nog onderhandelingen gaande over de aanleg van een weg Noord- Zuid; daarom is het niet verantwoord grote uitgaven te doen voor verbetering van de Margrietenlaan die in cle toekomst een buurtweg wordt. Aan subsidies wordt vol gens spreker niet te veel uitgegeven. Spre kende over de repatriëring zeide de burge meester, dat de gemeente vroeger veel wel vaart heeft ondervonden van hen die uit de Oost kwamen. Daarom mag Bloemen daal zich niet onttrekken aan de plicht te helpen, maar de grenzen zijn reeds bereikt. Op verschillend gebied bestaat er een goede samenwerking met aangrenzende gemeen ten. Mogelijk kan er nog wat bereikt wor den. Spreker herinnerde er aan, dat er binnenskamers gesproken is over een ge zamenlijke strandexploitatie Zandvoort Bloemendaal. Er is echter niets van ge komen. De Wethouder mr. Rohling (K.V.P.) noemde het belangrijkste onderwerp dat over het onderwijs behandeld is, dat van de boventallige leerkrachten. Er moet in derdaad aan deze noodtoestand een einde worden gemaakt. De middelen ontbreken echter om het vraagstuk op te lossen. Het is de vraag of de gemeente nog meer finan ciële meevallers zal ontvangen. De kosten van boventallige leerkrachten vragen 30.000 (voor 36 leerlingen per klas) of ruim 50.000 (voor klassen van 40 leer lingen) per jaar. Dan moeten respectie velijk 14 en 21 leerkrachten benoemd wor den. Doordat Bloemendaal een tweede klasse-gemeente is, zal het moeilijk zijn ADVERTENTIE zonder chauffeur „15 00 0" PLEIN 35 leerkrachten naar deze gemeente te trek ken. Er worden op de begroting van Onder wijs bedragen tot een totaal van 84.000 uitgegeven welke niet verplicht zijn. Geen enkel raadslid zal een post willen schrap pen. Spreker verklaarde zich tegen instel ling van een openbaar onderwijsraad; er bestaat in de gemeente voldoende contact. Het is niet aan te bevelen een nieuwe sub sidieregeling voor het bijzonder kleuter onderwijs te maken, omdat er binnenkort een wettelijke regeling te verwachten is. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) deelde mee, dat de gemeente geen bedra gen heeft uitgegeven voor het graven van het duinmeer. Het zal in een behoefte voor zien. Reeds zijn er wedstrijden op de schaats gehouden an gebleken is dat er een prachtige baan van 400 meter uitgezet kan worden. In de zomer kunnen er waterpolo- wedstrijden gehouden worden. Wethouder mr. Hijs zei er (A.R.) be toogde, naar aanleiding van de opmer kingen van mr. Vliegen over het uitkeren van steun, dat het moeilijk is een vergelij king te trekken met andere gemeenten. Iedere gemeente heeft eigen richtlijnen. In Bloemendaal is bijvoorbeeld rekening ge houden met de huurverhoging. Het uitge trokken bedrag op de begroting is vol doende. Buiten de schuld van B. en W. konden de plannen voor de bouw van een badhuis in Vogelenzang niet uitgewerkt worden. Een maand geleden is een accoord bereikt over het beschikbaar stellen van grond van de R.K. begraafplaats. Het verdere deel van de ochtendzitting was gewijd aan de replieken. ADVERTENTIE Maar één tempo mag niet vertraagd worden, n.l. dat van onze stofwisseling. Als die niet in orde is dan blijven afvalstoffen in het lichaam achter die de werking van verschillende levens functies verlammen. Hoofdpijn, duizelig heid, slechte eetlust, onwelriekende adem en beslagen tong kunnen de gevolgen zijn. Houdt Uw ingewanden zuiver en vrij met Laxeer-Akkertjes. Zij bevatten o.a. melkzuur-fermenten die de gisting in onze ingewanden bestrijden. Laxeer- Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning, waardoor het gebruik kan worden voortgezet tot Uw ingewan den weer normaal functionnercn. ADVERTENTIE RICHE FOTO ART 163 GROTE HOUTSTRAAT TEL. 13472 Schaatsenrijden Hamar wint van Nederlandse ploeg De wedstrijd tussen een ploeg van de IJs club Haraar ell eon Nederlands team, welke verleden week Woensdag was begonnen met de 500 en de 5000 meter werd gisteren voort gezet met de 15C0 meter. De Noren wonnen de ontmoeting met 600.507 punten tegen 602.856 punten. De uitslagen waren; 1500 meter: 1, Van der Voort (Nederland) 2 min. 19.9 sec.; 2. Mar- tinsen (Hamar) 2 min. 24 sec.; 3. Oever by (Hamar) 2 min. 24.1 sec. 4, Sormbroen (Hamar) 2 min. 25.1 sec.; 5. Van Eist (Ne derland) 2 min. 26.2 seq. 6. De Koning (Ne derland) 2 min. 27-4 sec.; 7. Hval (Hamar) 2 min. 27.5 sec. "8. Charisius (Nederland) 2 min. 28.1 sec.; 9, Brang (Hamar) 2 min. 29.2 sec.; 10. Olsthoorn (Nederland 2 min. 31.6 sec. Ook de andere Nederlanders stonden weer op het ijs, om een 1500 meter te rijden. De volgende tijden worden genoteerd: 1. Van Oever 2 min, 31.5 sec.; 2. De Graaff 2 min, 33 sec.; 3, Wervers 2 min. 35.6 see.; 4. Vermeu len 2 min. 36 sec. 5. Van Eykeren 2 min. 37.1 seconde. Mr. H. M. van Fenema gaf in zijn Nieuwjaarsrede tot de Zandvoortse ge meenteraad cle volgende bijzonderheden over de diensten van Sociale Zaken en de Gemeentebedrijven. Over Sociale Zaken zei hij: In het afgelopen jaar namen de werk zaamheden belangrijk in omvang toe. Werden in 1949 in totaal aan ondersteu- uingsbeolragen uitgekeerd rond 161.700, over 1950 was dit cijfer rond 251.300. De grootste stijging vertoonden de be dragen voor overbruggingsuitkeringen: in ronde cijfers 28.000 op 62,000; Sociale Bijstand van 6.000 op 18.0Q0; Gedemo- biliseerden van 2.000 op 10.000; Beel dende kunstenaars van 400 op 1.800; Maatschappelijk Hulpbetoon van ƒ61.000 op 88.000 en t.b.c. van 900 op 2.800. Op 1 Januari 1951 waren 269 gezinnen aan de zorg van de dienst toevertrouwd tegen 217 op 1 Januari van het vorige jaar. Een tweede kraamverzorgster wordt aangesteld. Aanstelling van een derde maatschappelijk werkster wordt urgent geacht. Het probleem van de verzorging van ouden van dagen is in een critiek sta dium gekomen. Het gemeentelijk verzor gingshuis is vol, terwijl vele aan vragen onmiddellijke voorziening" eisen. Een plan tot stichting van een nieuw verzorgingshuis annex ziekenverpleging is in voorbereiding en zal de raad op korte termijn worden voorgelegd. Gemeente-bedrijven De omzetten der gemeente-bedrijven waren in 1950 vrij belangrijk hoger dan in het jaar daarvoor. Het waterverbruik gaf een verhoging te zien van bijna 60.000 kubieke meter; de gasverkoop van ruim 50.000 kubieke meter. Ook het aantal ba den in de badinrichting is stijgende. Aan leg van persleidingen en buizennet ook ten dienste van de aansluiting van de wa tertoren vond regelmatig voortgang. De plannen van het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening in zake verbetering en uitbreiding van de zuiveringsinstallatie te Bentveld, volgens de in deze gemeente na langdurige proefnemingen door ir. Linn uitgevonden methode voor z.g.n. enkelvou dige snelfiltratie zullen de raad dit jaar bereiken. De materiaalvoorziening voor de bedrij ven wordt moeilijker. Speciaal voor de aansluitinleidingen zal worden overgegaan tot het toepassen van plastic-buizen. Be sprekingen met de buurgemeenten over gezamenlijke gasinkoop zijn gaande. Verkeer De parkeerproef op het verhoogde ge deelte van het Raadhuisplein is geslaagd, doch het tijdelijk karakter van dit par keerterrein wordt niet uit het oog ver loren. De verkeerssituatie bij dc vlucht heuvel Thovbeckestraat-Hogeweg zal wor den verbeterd. Aan een in te stellen verkeers-advies- Een luchtfoto van een gedeelte van het door de lawines geteisterde Zvnlserse dorp Anderimtt. Links (in het midden van de foto) het volledig verwoeste huis „Zur Mühle", waarin acht mensen de dood vonden; rechts het vernielde chalet ,.Mühlebach" Het daarachter gelegen hotel „Drei Könige" is volkomen door de sneeuw begraven. Willem Wittkampf: Heibel. De Bezige Bij, Amsterdam. Dc stukjes van „Willem" vormen al sinds jaar en dag een van de geliefdste bijdragen tot de verstrooiïngspagina van een Am sterdams blad. De charme van deze schetsjes en tevens het geheim van het talent van Willem Wittkampf is wel, dat hij achter de dagelijkse en schijnbaar zo onbe langrijke voorvalletjes bij de Politierechter en op het recherchebureau altijd weer de mensen en hun ongewilde komische situa- tis weet te vermoeden en te vinden: acteurs in de talloze drama's in zakformaat die ont staan door burenruzie, het samentreffen van door alcoholica benevelden, te scherpe ka rakterisering der al of niet vermeende eigen schappen van onze medemensen en nog vele andere over zaken van gerechtelijke proce dures. „De Bezige Bij" heeft nu 65 „Willems onder de amusante titel „Heibel" gebundeld, uitgegeven, hetgeen door allen die behoefte gevoelen aan lichte en tegelijkertijd cro- quante kost zal worden gewaardeerd; J. H. B. commissie zullen verschillende verkeers technische aangelegenheden worden voor gelegd, welke nog voor het a.s. seizoen hun beslag dienen te krijgen. De in het Noordelijk duinterrein opgetrokken brand- tpren voldoet aan de eisen. De sterkte van het personeel van de brandweer werd opgevoerd en bedraagt thans 24 man. Verbouwing en uitbreiding van de huidige brandweerkazerne met moderne uitrusting is in overweging. Het alarme- ringsvraagstuk met het oog op voortschrij dende uitbreiding der gemeente wordt be studeerd. Overleg inzake aanschaffing van nog ontbrekend materiaal in verband met de bescherming der burgerbevolking is gaande. De propaganda-filmavond, die de afdeling Zandvoort van het Nederlands Instituut voor Arbeidersontwikkeling Woensdagavond had belegd in „Ons Gebouw", Brugstraat 15, werd tengevolge van de griep slechts matig be zocht. De heer Wicsc, leraar aan de Middelbare Tuinbouwschool tc Hoorn, deelde mede*- dat de aangekondigde film „Erosie in de Tenessy valley" niet kon doorgaan, omdat deze teveel gebreken vertoonde.' In de plaats daarvan kondigde hij aan de vertoning van de even eens op het verschijnsel erosie betrekking hebbende film, de aanleg van de „Hoo- ver-dam" in de Coloradorivier. Op interessante en populair-wetenschappe- lijke wijze verklaarde spreker hierna in een uitvoerige causerie het steeds toenemend ge vaar van onvruchtbaar worden van uitge strekte landstreken door water-onttrekking, ontbossing cn dergelijke. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Vooraf werden enkele interessante films, uitgegeven door de Amerikaanse voorlich tingsdienst gedraaid, die fraaie beelden te zien gaven uit het leven In Amerika op aller lei gebied, De vertoning van dc film „Hover-dam" bracht unieke opnamen over de vervaardiging van dit gigantische werk en de grote gevol gen die dc aanleg van deze dam op het gebied van electriciteit-voorziening en het weer vruchtbaar maken van voordien dorre streken heeft. De Franse regering heeft meegedeeld, dat zij aan een aantal Europese landen zal voorstellen begin Februari te Parijs een conferentie te houden ter bestudering van de vorming van een Europees leger. Ook Engeland zal worden uitgenodigd. De mededeling werd gedaan na een kabinetsvergadering. Thans goedgekeurd door Ged. Staten De Haarlemse begroting voor 1950, die de raad vaststelde in zijn vergadering van eind Maart van het vorige jaar, is thans door het college van Gedeputeerde Staten goedgekeurd. In een bijeenkomst van pleegouders te Haarlem en omgeving is besloten tot op richting van een plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van pleeg ouders, welke de belangen zowel van het kind als van de ouders ten volle zal be hartigen. Tijdens de bijeenkomst gaven velen zich op als lid der vereniging, doch er zijn nog talrijke pleegouders, welke in dit opzicht zijn achtergebleven. Zij die nog nadere in lichtingen wensen te ontvangen omtrent het doel der vereniging en zich als lid wil len aanmelden, kunnen zich wenden tot het secretariaat der afdeling, dat berust bij de heer C. de Boer, Karei van Manderstraat 16 te Haarlem. ADVERTENTIE van 3 tot 12 treden. DR. LEIJDSSTRAAT 10 - TEL. 11784 AMSTERDAMS BLINDENKOOR De afdeling Lisse van de vereniging „Blin- denpenning" hield in de Christelijk Gerefor meerde kerk een propaganda-avond. waarbij de voorganger van deze gemeente, ds. H. W. Eerland, een openingswoord sprak. Het pro gramma bestond uil zang door het Amster dams Blindcnkoor, dat vooral met het Ave Verum van Mozart. veel indruk maakte, Ver der traden er enige solisten op. Een spreker wees de zienden op hun verantwoordelijkheid. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Louise Wilma Johanna, d. van P. Langeveld en H. B. F. Versteeg; Leonar- dus Maria, z, van P. Kleyhorst en J. M. Lie- verse: Antonius Wilhelmus Cornells Maria, z. van G A. Busehman en J. M. Vink. OVERLEDEN: Maria Johanna Beijk. wed. van J. Hoogkamer, oud 56 j. GEHUWD: J. F. Turenhout en E. H, H. van Rooyen; J, H. v, d, Heuvel en C. G. v. d. Vlugt. In de fabriek van isolatiemateriaal van de firma Pull tussen Doorn en Driebergen heeft hedenmorgen een felle brand ge woed. Het vuur is waarschijnlijk ont staan in een magazijn waar onder meer een grote partij vlas was opgeslagen. De brand breidde zich zeer snel uit, zodat weldra ook de vleugel van het gebouw, waarin de kantoren zijn ondergebracht, in lichterlaaie stond. De brandweer kon weinig uitrichten, daar de druk op de waterleiding te ge ring was om de brand krachtig te bestrij den. Na enige tijd werd bluswater ge pompt uit een op grote afstand van de fa briek gelegen vijver. Een groot deel van het gebouw was toen reeds vrijwel uitge brand. Zestig man personeel is door de brand werkloos geworden. Koninklijk Besluit inzake mutaties in hogere legerleiding Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij met ingang van 1 Febru ari 1951 generaal mr. H. J. Kruis op de meest eervolle wijze wordt ontheven van de functies van chef van de generale staf en voorzitter van het comité van chefs van staven, en luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer op de meest eervolle wijze ont heven wordt van de functie van plaats vervangend chef van de generale staf. Bij hetzelfde Koninklijk Besluit is be noemd tot generaal-majoor kolonel B. R. P. F. Hasselman, van het wapen der cavalerie. Generaal-majoor Hasselman is tevens benoemd tot chef van de generale staf. Voor de tijd, dat hij de functie vervult van chef van de generale staf is generaal- majoor Hasselman benoemd tot luitenant- generaal. Aan generaal mr. Kruis en luitenant- generaal Calmeijer "is de dank van H.M. de Koningin betuigd voor de vele diensten door hen in verschillende gewichtige be trekkingen en onder dikwijls moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Massale arrestaties in Parijs Generaal Eisenhower zal Zaterdag van zijn inspectietocht door Europa naar Ame rika terugkeren en de Donderdag daarop in een openbare bijeenkomst van het Congres verslag uitbrengen van zijn be vindingen. De volgende dag, 2 Februari, zal hij wellicht een radiorede houden. De generaal is vandaag uit Parijs naar IJsland vertrokken. Vandaar zal hij naar Ottawa gaan. De Parijse politie heeft Woensdag 2500 personen gearresteerd in verband met communistische demonstraties tegen Eisenhower. Twee uur voor een voorgenomen de monstratie voor hotel Astoria, het tijde lijke hoofdkwartier van generaal Eisen hower, werd de Champs Elysées door dui zenden gehelmde politiemannen met traangasuitrusting en geweren „bezet". Alle straten naar deze boulevard werden afgezet- Om acht uur 's avonds hadden zich slechts enkele kleine schermutselingen tussen politie en publiek voorgedaan en was het op de Champs Elysées rustig en stiller dan gewoonlijk. De voormalige inspecteur-generaal van politie Hairaud werd vanochtend met 24 andere demonstranten voor het gerecht gedaagd wegens het verspreiden van pam fletten met het opschrift: „Eisenhower, ga naar huis". Hairaud was na de bevrij ding belast met de zuivering van de pre fectuur van Parijs en bekend om zijn op treden tegen politiebeambten, die tijdens de bezetting communisten hadden gear resteerd. Behalve in Parijs werden in steden in geheel Frankrijk demonstranten aange houden. In Rijssel werden twintig perso nen aangehouden. MET SCOTT NAAR DE ZUIDPOOL De roemruchte reis van kapitein Scotf naar cle Zuidpool zal Vrijdag- en Zater dagavond door „Santpoorts Bloei" in het Jeugdhuis worden vertoond. Dit is een kleuren-documentaire over de vermaarde Brit, die in 1912 door voedselgebrek met zijn metgezellen omkwam op de terugreis van de Pool. Buren ontdekten dezer dagen dat van het huis van de heer M. Gatsonides aan de Bentveldsewèg te Bentveld, waarvan de bewoners, wegens deelname aan de Rallye Montc-Carlo, afwezig zijn, de tuin deuren wijd open stonden in de vroege morgen. Men waarschuwde de Zandvoortse poli tie, die vaststelde, dat ongenode gasten zich toegang tot de woning hadden ver schaft. Kasten en laden waren overal in het huis geopend en de inhoud over de grond verspreid. Door de afwezigheid van de bewoners kon echter niet worden vastgesteld, of iets van waarde wordt vermist. Wel bleek de recherche, dat sigaretten en wat tafelzilver onaangeroerd waren gelaten. ZANGAVOND IN „DE BEURS" Voor ruim zevenhonderd toehoorders gaf de christelijke gemengde zangvereniging „Ons Genoegen" onder leiding van de heer J. Griekspoor gisteravond een concert in hótel „De Beurs" te Hoofddorp. Duidelijk bleek dat het zangkoor zich gedurende zijn kort bestaan reeds tot een behoorlijke hoogte heeft weten op te werken. Vermel ding verdienen de nummers „Een naam" van Wesley, „Lenteavond" van Nauta en „Jagerslied" van Meijer. Na de pauze trad het gezelschap „Vrij en Blij", onder leiding van Wessel Dekker met als solist Henk Dorel op, met zeer veel succes, zodat er verschillende toegiften moesten worden gegeven. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marianne Geertruida Juliana, d. van M. Kühn en J. E. C. v. Gennep. ONDERTROUW: J. J. E. Groskamp cn C. M. Hogervorst. E, H. B. O. Wegens vertrek van de tegenwoordige voorzitter van de E.H.B.O.. Afd. Hoofddorp, de heer J. W, Stassen, is in diens plaats ge kozen mevr. Kuijpers—Honkclman. ADVERTENTIE GRAAG UW SALARIS OP TUD Geef dan eveneens Uw kolenhandelaar direct het geld als de brandstoffen komen. Federatie Brandstoffenhandel Haarlem en Omstreken De competitiestanden in de Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfsverenigingen luiden: 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel •Shell Union Tidewater ,J. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 94% gl 95% 176% 177% 240K 237% 247% 247 327% 327 126 123% 193% 193 164% 164 116% 116 106% 106 172% 173 181% 182 177% 178 44% 44 60 60 49% 49% 61% 61% 37% 37% 50 gl 50 Klasse I A. Spoorboys D K C D S H Stork Figee GEB Johez Beijnes Klasse I B. Boru H S M Laurens Coster D S H II D K C II Nederland I Spoorboys II Vermaat Klasse II A. Beijnes II Holl. Nautic Figee II Openbare Werken I G E B II Boru II Nederland II Johez II Klasse II B. D K C III Laurens Coster G E B III Holland Nautic II H S M II D S H III Stork II Beijnes III Vermaat II gesp. 9 9 9 8 9 9 8 9 10 9 10 10 10 10 9 10 8 pnt. 14 12 10 10 8 8 6 n 12 10 10 10 14 12 10 8 8 6 6 4 16 14 12 10 10 8 8 4 4 speelpnt. 375320 388442 375530 327704 365580 361394 321838 360904 380818 375620 368944 325372 367610 332008 331416 309062 375650 369188 355504 383134 322980 323140 288942 353996 414212 381406 411854 415844 407012 392684 369966 398764 324156 Alamak, pass. 23 Muscat. Alehiba, 23 bij Kp. Blanco n. Dakar Alwakl, 23 v. New York n. Trinidad Amstelland, pas,. 23 Kp. Marta Grande Amstelpark, 23 te Darnman Annenkerk 23 te K'dam v. Melbourne Amsteldijk, 23 te Houston v. Antwerpen. Amsteldiep. 23 v. Ciudad T.'ujillo n Laguaira. Adinda ft), 23 v. Bangkok n. Pladju. Agatha (t), 24 verw. Saigon v. Pladju. Alpherat. 24 verw. Georgetown v. New Orleans. Andijk, 23 380 m. N. Flores. Arundo, 23 300 m. Z.t.W. Fayal. Atlantis, pass. 23 Majorca. A verdijk. 23 460 in. N.NO. Flores. Arkeldijk, 21 v. Le Havre te Antwerpen. Alioth. 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Alcyone. 24 v. Antwerpen, n. Hamburg. Aagtekerk, pass. 24 Sabang. Algorab. pass. 24 Muscat. Aludra. 24 dwars Lissabon. Amstelkcrk, 24 v. Dakar n. Plymouth. Aldabi. 24 v. Santos n. Montevideo. Almdljk, 24 v. Havanna n. Le Havre. Alphacca. 25 v. Boston te Chester. Amstelland. 25 te Santos. Alblasaerdijk, 23 v. New Orleans te Brownsville. Bosehfontein, pass. 23 Ras Assuad n. Mombassa Breda, 24 te Curagao. Bengkalis, 23 v. A'dam n. Hampton Roaas. Banjcrmasin, 23 v. Soerabaja n. Kalianget. Batocla, 23 v. Tepa n. Adaut. Rlommersdijk, 23 285 m. W Ouessant Borneo, pass. 23 Elba Cape n. Aden. Bacchus, 23 120 m. Z. Mona eil. Bintang. 24 te Singapore. Bloemfontein. 25 verw. Kaapstad. Bcnnekom, 25 v San Antonio n. Taleahuano. Boskoop, 25 v. Curacao n. Kingston. Chitral, pass. 23 Kp. Bon Gorilla (t), 23 te Takoradi v. Curasao Clavella (t), 24 v. Suez n. Bahrein. Cottica, 24 le A'dam v. Demerara. Celebes. 24 verw. Suez. Ceronia (t), pass. 22 Kp. Bougaroni. Cham.) (t), pass. 23 Str. Messina. Cistula (tioass. 23 Kp. de Gata. Caltex Delft. 24 te R'dam v. Rastanura. Caltex Leiden, pass. 24 Djeddah. Coram, 22 v. Calcutta n. R'dam, 25 te Madras. Duivcndrecht (t), 23 95 m. ZO. Kp. Frio. Delf.shaven. 21 v. Buenos Aires te Rosario. Danae, 25 te R'dam. Diemerdiik. 25 te Portland v. Tacoma. E-sso Den Haag (t). 23 te R'dam v. Aruba. Eemiand, 23 bij Finisterre. Elmina, pass. 23 Bui-lings Enggano, 23 v. Aden n. Muscat Eendracht, pass 23 Kp. Eon. Esso Amsterdam ft'», 23 515 m. O.t.Z. Kp. Race. Etrema it). 23 725 m. ZW. Flores. Farmsum. 23 300 m. NW. Finisterre. Felipes (t). 23 v. Singapore n. Saigon. Gaasterkerk, 24 te A'dam v. Kaapstad. Goidias, 22 v. Thessaloniki n. Djimassi, Oaasterland. 25 te Victoria. Gootekerk. 25 to Genua. Helicon, 24 v. Turkseii. te Laguaira. Hydra, 23 v. Puerto Corlez n. Belize. Hera, 23 430 m. Z.ZW. Flores. Hestia, 23 300 m. NO. San Miguel. Hebe Nobel, 23 v. Wisbeck n. Dieppe. Hector. 24 v. Lissabon n. Algiers. Heemskerk, pass. 24 Gibraltar. Hercules, 24 v. Bourgas te Ist.anboel. Hoogkerk, 24 v. Kaapstad n. Teneriffe. Ilos, 23 v. Caracol n. New York. Indrapoera, 24 v. Aden n. Penang. lltersum, pass. 24 Str. Florida. ■lapara (KRL), 23 v. New York n. Philadelphia. Jobshiiven, 24 verw. Bagnoli v. R'dam. Kelbergen, pass, 23 Gibraltar Klipfontein, pass. 24 Gibraltar. Kola Baroe, 25 te Suez. Kieldrecht, 24 tc Colombo. Laagkerk, 23 v. Antwerpen. Lombok, 21 te Los Angeles Loosdrecht. pass. 23 Dahlae eil. n. Karachi Laagkerk, 24 te B-'dam v. Calcutta. Luna, 24 te A'dam v Levant. Loppersum. pass. 24 Gibraltar. Lecruum. 23 325 m. N.t.W. Finisterre. Lueila (tl, 24 verw. Tyne v. Londen. Loenerkerk, 25 te R'dam v. Abadan. Lutterkerk, 25 te Basrah v. Bandashapoer. Lindekerk. 24 te Genua. Lissekerk, 24 te Karachi. Malvina (t), 23 v. Gibraltar n. Port Said Marpessa (l). 23 Buenos Aires n. Curasao Musi, 23 v. Soerabaja n, Makassar Macoma (t), 20 v. Mlri n. Sydney. Ml tra (t), 21 te Calcutta v. Madras. Manoeran, 23 300 m. ZO. Seychellen. Metula (t), 23 775 m. O.NO. Martinique, Maas. 23 in Str. Yucatan. Maetsuycker, 22 te Fremantle v. Singapore. Molenkerk, 23 v. Londen n. R'dam. Michel Swenden, 22 v. Dieppe n. Antwerpen. Mentor, pass. 24 Kp. de Gata n. Malta. Madoera, 24 v. Djakarta n. Cheribon. Mapia, 23 v. Aden n. Penang. Meerkerk, 23 te Colombo. Merwede, 24 v. Galveston n Corpus Christi. Nieuw Amsterdam. 24 v. Curasao n. Cartagena. Oranje, pass. 24 Gibraltar. Odysseus. 24 v. Gibraltar te Cadiz. Cr an je Fontein, 23 te Durban. Oberon. 23 te Puerto Plata. Omala t23 125 m. N. Brunei. Orestes, pass. 23 Kp. Frio, Oud Beijerland, 22 v. Dublin n. Fowey. Orion, pass. 24 Burlings. Oranjestad, 25 v. Madeix-a n. Trinidad. Polyphemus, 23 v. Soerabaja n. Semarang Prins Willem v. Oranje, pass. 23 Kp. St. Vincent Prins Willem IV, pass, 23 Finisterre. Paula t 23 140 m. N. Singapore, Prins Alexander, 23 350 m. W. Ouessant- Prins Willem II, 23 900 m. O. Norfolk. Perna (t). 23 840 m. W Tristan da Cunha naar Kaapstad. Poseidon, 24 v. Curasao n. Philadelphia. Poelau Laut, pass. 24 Guardafui. Prins Frederik Hendrik, pass. 24 Finisterre naar Rotterdam. Prins Maurits, 24 bij Ouessant. Rossum, 24 te R'dam v. Setubal Ruys, 24 te Singapore Rempang, 23 185 m. W.ZW. Siberut. Reyniersz, 23 v. Soerabaja n. Makassar. Rijnhaven, 20 v. Londen te Rouaan. Raki, 24 v. A'dam n. Makassar. Salland, 23 dwars Victoria Saparoea, pass. 23 Dahlae eil. Slamat, 23 v. Semarang n. Soerabaja Sèhiedijk, 24 te Antwerpen. Sloterdijk, 22 v. Paulsbro. Roads. Stad Vlaardingen, 24 v. Vlaardingen n, Narvik. Salawati, 23 tc Khorramshar. Saroena (t), 24 verw. Pladju. Stad Breda. 23 ca. 700 m. O.I N. Yokohama. Stad Schiedam, 23 v. Vlaardingen n. Hanipton Stad Arnhem, pass, 23 Finisterre Stanvac Benakat (t), 23 n. Sungeigerong. Straat Soenda, pass. 23 Kp. del Gano. Sarpedon, 24 v. Pampatar n. Santiago de Cuba Stanvac Pendopo U), 20 v, Singapore n. Tj. Uban Seherpendrechl (t), 24 verw. Saida, Sommelsdijk, 27 verw, New York. Stad Schiedijk, pass. 24 Cherbourg. Sumatra, 25 te Beiroeth. Samarinda, 21 v. Portland n. Los Angeles, Stad Maastricht, 24 v. Gibraltar, Stentor, 24 v. A'dam n. Famagusta. Titus, 22 v. Mersina n, Tunis. Tankhaven 111 (tl, 24 te Tj. Uban. Tegelberg, 23 375 m W.NW. Tristan da Cunha. Themisto, 23 1000 m. NO. Martinique. Tablan, 23 900 m. O. Bermuda. Tasman, 22 le Hongkong v. Swatow, Tjisadane, 22 te Hongkong v. Djakarta. Trompenburgh, 23 v. Hamburg n. Breinen. Tamo, pass. 24 Finisterre. Tjipanas, pass. 24 Krakatau. Tjiwangi, pass. 24 Kp. Point de Galle. Tomori, pass. 24 Singapore n. Djakarta. Tjikampek, 22 te Durban. Trompenberg. 25 te A.ntwerpen v. Le Havre. Utrecht. 24 v. Port Elisabeth n. East London- Van Riebeeck,, 24 te Soerabaja. Veendam. 23 350 m. W. Finisterre. Vulcanus. 25 te R'dam, Weltevreden, pass. 23 Minicoy. Westerdam, 23 te New York v. R'dam. Winterswijk, 25 23 u. Verw. IJmuiden. Wieldreeht, pass. 24 Java's le punt. Willem Ruys, pass. 24 Guardafui. Willemstad. 24 v. Barbados n. Madeira. Zaan, 23 v. Norkoping n. Zaandam. Zeeland, pass. 23 Sabang Zeeland (SSM), 23 te Blyth. Zonnewljk, 24 v. Santos n. Takoradi.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7