„Atoombom is geen toverformule voor vrede en veiligheid" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vier kinderen verloren het leven bij een brand te Sloten Sovjet-Rusland steunt voorstel der Aziatische en Arabische landen West-Duitse mijnwerkers en staal- arbeiders krijgen medezeggenschap Onbehagelijk De vader viel bij zijn reddingspogingen van het dak en werd vrij ernstig gewond Patrouilles der verbondenen ontmoeten geen vijanden Het woord is aan David Lilienthal: Er bestaat nog geen waterstofbom Egyptische realiteits-zin: „Het Handvest zegt niets over de noodzaak van dwang" Weldra aanwijzing van een kabinetsformateur? Proces in Belgrado iegen ondergrondse agenten Nog gevaarlijke situatie in het Alpengebied In de raden van toezicht zullen zij vijf van de elf zetels bezetten HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 5e JAARGANG No 169 61 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 26 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 22 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen Abonnement per week 40 cent, per kwartaa 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaai Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De op het binnenhof uitgebroken politieke crisis heeft een onbehagelijke jiemming in den lande verwekt. Men be grijpt de gang van zaken niet. Het buiten land, gewend aan onze politieke stabiliteit (al heeft het nooit veel begrepen van onze Merkwaardige partijen-structuur) verbaast er zjCh alleen maar over dat een regering aftreedt, die een grote meerderheid achter zich heeft, dewelke een motie-van-afkeu- ring afwijst. In het land zelf voelt men érnstiger bedenkingen. Er heerst ongerust heid over de internationale gang van zaken, vjet alleen en niet in de eerste plaats ten aanzien van mogelijk oorlogsgevaar, maar é0k omdat onze positie zo onduidelijk is. pè zich vaak wijzigende, geruchtmakende maar onzekere koers van het Amerikaanse béleid heeft niet het vertrouwen gewekt, dat in het Westen met de grootst mogelijke bekwaamheid naar het vermijden van een ramp wordt gestreefd. Het Atlantisch Pact, in wezen slechts een beperkte en vage overeenkomst, zoals prof. Goudriaan het heeft genoemd, stelt ons voor voldongen feiten die niet in hun grote en verstrekken de betekenis schijnen te zijn overzien. Het begrip souvereiniteit, ten aanzien van an dere landen evenals van het onze onver minderd gehandhaafd, is een vlag die de lading zeer kennelijk voor iedereen zichtbaar niet meer dekt. Ons „politiek gesprek" pleegt zich daarbij niet te be wegen op de hoogte van de grote vraag stukken, die in werkelijkheid onze toe komst beheersen. Het vraagstuk-Nieuw Guinea staat er wel mee in betrekking, maar het is niet de hoofdzaak, niet de kern van de kwestie. De loop van zaken in de Koreaanse strijd, waaraan wij (zij het met beperkte strijdkrachten) deelnemen is allesbehalve duidelijk. Onze reeds ongun stige financiële positie zal verergerd wor den door een nieuwe verhoging van de uitgaven voor defensie, die de reeds zo zware belastingdruk slechts kan vererge ren, zonder dat men dit defensie-plan goed begrijpt. Het uitblijven van politieke een heid in Europa heeft ook de gedachte aan een Europees leger belet en wij zien de beraamde afzonderlijke bewapening van Fest-Duitsland met ongerustheid. Dat Amerikanen daar anders over denken is wel mogelijk, maar dat kunnen zij zich dan ook gemakkelijk veroorloven. Men zou zo door kunnen gaan met be zwaren op te sommen, maar eigenlijk is alles samen te vatten in deze gedachte: ons politieke leven beweegt zich niet op de hoogte, bezint zich niet op de grootte der problemen, die werkelijk deze tijd en de toekomst beheersen. De onrust in Den Haag, die in het aftreden van politieke en militaire persoonlijkheden tot uiting is ge komen en tenslotte ook tot een wonder lijke regeringscrisis heeft geleid, geeft daarbij geen beeld van rustige bezinning. Mr. P. J. Oud, de fractieleider van de V.V.D. die haar heeft verwekt, heeft velen Of men^TcT^mlitiek niet zijn partij eens is of niet, hij geldt sinds jaren als een van onze bekwaamste parlementariërs. Hij heeft ziph bovendien vóór de oorlog onderschei den als bekwaam minister van Financiën en hij is burgemeester van de tweede stad de.s lands. Dat iemand met een dergelijke persoonlijke reputatie op zulke wijze een regeringscrisis verwekt, zonder dat die een duidelijke mogelijkheid opent en zonder dat zij een grote beleidsvraag op het spel zet moet wel een zonderlinge indruk ma ken. Van sommige zijden is de veronder stelling geuit, dat persoonlijke tegenstel lingen tussen hem en minister Stikker er niet vreemd aan zouden zijn. Als dat zo is wordt het nog minder indrukwekkend. Dit is in elk geval geen grote politiek, getui gend van welbewust beleid en gevoerd in grote lijn. Zij toont ons slechts een soort manoeuvre, waarvan ook het resultaat niet vin enig beslissend belang zal kunnen zijn. Ons politieke leven heeft bij deze loop van zaken geen goede beurt gemaakt. Menig een moet hebben gezegd, of tenminste ge dacht: is in een wereld, die in zo grote beroering en verandering verkeert, nu geen betere demonstratie van politiek beleid en politieke ontwikkeling te geven dan deze? Moeten v/ij dit belangrijk vinden? Is dit op het niveau van de gebeurtenissen van deze tijd? Misschien zullen de Haagse gebeurtenis sen van de laatste tijd tengevolge hebben dat men zich daartoe verheft en zich op nieuw beraadt op de zwakheden in onze politieke structuur. Als dat het gevolg mocht zijn zou er tenslotte toch nog winst uit kunnen komen. K. P. hndit Nehroe (links), de premier van India, die zulk een groot aandeel neemt in de bemiddelingspogingen in het Koreaanse conflict. Hulp aan Jcr 'ië President Truman heeft 37.800.000 dol lars van de Marshall-gelden beschikbaar gesteld voor het verlenen van hulp aan het tioor droogte geteisterde Joegoslavië. Dit bedrag is het restant van een som van 50 miilioen dollars, die met goedkeu- ring van het Congres was uitgetrokken om hongersnood in Joegoslavië te voorkomen. Bij een felle brand in een woonhuis op een tuindersbedrijf aan de Zuiderakerweg in Sloten (gemeente Amsterdam), zijn vier kinderen om het leven gekomen. Omstreeks half tien Donderdagavond werden de bewoners van de Zui derakerweg, buiten het eigenlijke dorp Sloten, opgeschrikt door de kreet „brand". Het vuur bleek te woeden in een tot woning verbouwde schuur op het tuinders- bedrijf van de familie Meekel. In deze schuur woonde de heer W. Meekel en zijn gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. De brand, die ver moedelijk op de boven verdieping is ontstaan, breidde zich zo snel uit, dat men geen kans zag de kinderen, die in bed lagen te bereiken. Slechts de oudste jongen, Nicolaas, kon zich red den. De brandweer uit Am sterdam, de GGD en ook de politie hadden enige tijd nodig om het afge legen terrein te bereiken. Toen de brandweer ten slotte de strijd tegen het vuur aanbond, kon zij niet meer doen, dan het voorhuis, waarin de ouders van de heer M. wonen, nat te houden. De vier kinderen, die in de vlammen zijn om gekomen, waren nog klein. Het zijn Ria, 6 jaar, Elly, 5 jaar, Keesje, 2Vz jaar en Wim, een baby van vijf maanden. Toen de brand uitbrak waren de vader en moeder bij hun ouders in het voorhuis. Buren ontdekten de brand in het achter huis en alax-meerden de ouders. De vader snelde terstond het brandende huis in, maar het was hem niet meer mogelijk, de bovenverdieping te bereiken. In de keuken trof hij de 8-jarige Nicolaas aan, die nog getracht had zijn broertjes en zusjes wakker te maken. Toen hem dat met gelukte, was hij naar beneden gegaan om zijn ouders te waarschuwen. De heer Meekel en de verloofde van zijn zustér hebben nog geti-acht op het dak te klim men en door het inslaan van ruiten de kinderen te bereiken, maar overal ver- vloer is gaan smeulen. De 41-jarige heer W. Meekel, die oor spronkelijk tuinder van beroep was, werkte sinds enige tijd bij de KLM op Schiphol. Zijn vrouw is 31 jaar. Zij hebben voorlopig bij buren onderdak gevonden. TOKIO (Reuter) Donderdag vonden de troepen der U.N.O. geen spoor van Chinese of Noord-Koreaanse hoofdmach ten binnen 80 kilometer van hun defensie linies. De geruchten nemen toe, dat de Chinezen hun legers even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hebben doen halt houden om politieke ondei-handelingen te beginnen of zelfs een gedeelte van hun beste troepen geheel uit Korea hebben teruggetrokken. Een ooidogscorrespondent van Reuter bij het achtste Amerikaanse leger in Korea meldde Donderdag dat patrouilles der verbondenen een gebied ter breedte van ruim 110 kilometer hebben doorkruist, waarbij zij over afstanden van vijftien tot veertig kilometer in door de communisten bezet gi-ondgebied zijn gedrongen, zonder veel tegenstand te ontmoeten. De communistische strijdkrachten, die over de gehele breedte van de Westelijke en centrale fronten zijn teruggetrokken, blijven weinig of niet reageren op het aggressieve patrouilleren der vei-bondenen. De Amerikaanse zware kruiser Saint Paul en de Canadese torpedojagers Cayuga en Nootka hebben gisteren met hun geschut de kustbatterijen op het eiland Wolmi voor de haven van Intsjon tot zwijgen gebracht. Ernest Renan: In de moraal evenals in de kunst is zeggen niets, doen alles. (Uit: Vie de Jésus) Een van de zwaarst getroffen plaatsen bij de lawinerampen in Zwitserland is het dorp Vals, waar 19 mensen het leven ver loren. Foto: dorpskinderen brengen bloe men naar het kerkje van Vals waar de slachtoffers opgebaard zijn. Uit de nog rokende puinhopen worden de stoffelijke resten van een der slachtoffertjes geborgen: en gezicht op. Een toevallig passerende dokter uit Sloten heeft hem verbonden. Later is hij naar een der Amsterdamse ziekenhuizen overgebracht. Omstreeks halfelf was de brandweer het vuur meester en korte tijd later begon men in de nog rokende puinhopen naar de slachtoffertjes te zoeken. Tegen midder nacht waren de stoffelijke resten van de vier kinderen geborgen. De oorzaak van de brand is niet bekend. In de keuken stond een brandend fornuis, waarvan de rookafvoer over dé Solder" haar het dak liep. Het wordt mogelijk geacht dat door oververhitting van deze pijp de zolder- sperde een dikke rook hun de toegang. Bij deze ï'eddingspogingen is de heer Meekel van het dak gevallen en door het glazen dak van een serre geslagen. Hij liep daarbij tamelijk ernstige wonden aan zijn handen Voortzetting der debatten in de politieke UNO - commissie LAKE SUCCESS, (Reuter). De In diase afgevaardigde, Sir Benegal Rau, heeft Donderdag bij de hervatting van het debat over Korea in de politieke commissie der U.N.O. aangedrongen op het houden van een Ronde Tafel Conferentie met de rege ring van Peking om in Korea vrede tot stand te brengen. Hij vei-klaarde, dat het moeilijk was op een afstand van duizenden kilometers onderhandelingen te voeren met de regering van Peking. De snelste manier om de Koreaanse kwes tie op te lossen zou daarom het houden van een voorbereidende Ronde Tafel Conferen tie zijn. De afgevaardigde der Sovjet-Unie heeft verklaard dat zijn regering steun verleent aan het Arabisch-Aziatische plan voor het houden van een voorbereidende conferen tie met de regering van Peking over pro blemen in het Verre Oosten. Semyon Tsarapkin, die Jacob Malik tijdens diens ziekte vervangt, verklaarde, dat, hoewel de twaalflandenresolutie een aantal onvolmaaktheden bevatte, de Sov jet-Unie bereid was haar te steunen „in de hoop, dat zij zal bijdragen tot de ver wezenlijking van een vreedzame regeling". Tsarapkin zei, dat het velen eindelijk begint te dagen wat betreft het „rampzalig karakter" van de politiek, waartoe Ame rika de U.N.O. tracht aan te zetten. De Egyptische gedelegeerde achtte de Amerikaanse resolutie ongeschikt om de deur open te houden voor een vreedzame oplossing van de betrokken kwesties. DE KABINETSCRISIS (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen zouden, zo vernamen wij, nog ds. Zandt (St. Geref.) en de heer Weiter (Kath. Nat.) door de Koningin in gehoor worden ontvangen, ten einde hun advies in verband met de kabinetsci'isis uit te brengen. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat daarna een of twee fractieleiders, die gisteren reeds advies hadden uitgebracht, opnieuw om nader advies zal worden gevraagd en dat ver volgens de beslissing zal vallen omtrent een aanwijzing van een kabinetsformateur. De argumenten, dat aanvaarding van de ontwerp-resolutie der twaalf Arabische en Aziatische landen het prestige van de U.N.O. afbreuk zou doen, verwierp de Egyptische gedelegeerde met de woorden: „Ik lees niet in het Handvest der U.N.O. dat men tot dwang moet overgaan alvorens vreedzame maatregelen te beproeven, maar ik lees wel erin, dat de volken van de U.N.O. besloten zijn de wereld te bevrijden van de gesel van de oorlog en eerst alle mogelijkheden van onderhandeling zullen beproeven, zoals onderzoek, bemiddeling en verzoening". De Britse afgevaardigde, sir Gladwyn Jebb, verklaarde, dat er geen strafmaat regelen tegen China moeten worden geno men. De bedoelingen van de regering van Peking moeten verder worden gepeild. De Britse gedelegeerde verklaarde, dat zijn land het „in grote lijnen" eens is met Amerika wat betreft het brandmerken van China als aggressor, maar „de ernstigste twijfel" koestert omtrent het nut van sancties, alvorens de bedoelingen van de regering van Peking verder waren onder zocht. Engeland zou elk voorstel steunen, dat zou voorzien in de oprichting van een or gaan, dat van Peking verdere opheldering zou trachten te verkrijgen. De Britse afgevaardigde verklaarde nog, dat strafmaatregelen tegen China slechts verdere crises, waarvan niemand de con sequenties zou kunnen voorspellen, tot ge volg zouden hebben. Het middel zou erger zijn dan de kwaal. Aldus Sir Gladwyn, die herhaalde, dat Peking recht heeft op een zetel in de U.N.O. Twijfel over de uitslag De stemming over het Amerikaanse voorstel, om het communistische China tot aanvaller in Korea te verklaren, wordt niet voor Zaterdag verwacht. Men verwacht dat de meeste der acht in de politieke commissie der U.N.O. vei-- tegenwoordigde Westelijke landen een uit- I spi'aak, dat het communistische China als aanvaller in Korea dient te worden be schouwd, zullen onderschrijven. Er be staat echter nog enige twijfel over de hou ding van Groot-Brittannië en Frankrijk. NEW YORK (Reuter). David Lilien thal, voormalig voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de atoomenei-gie, heeft in „Solliers Magazine" een artikel gepubliceerd over waterstof- en atoombom aangelegenheden. Het volgende is er aan ontleend: „Er bestaat thans nog geen waterstofbom en het tot stand komen er van is slechts een mogelijkheid in de verre toekomst", aldus Lilienthal, die verder nog mededeelt alleen over de waterstofbom te schrijven om aan te tonen, „hoe gevaarlijk ver de Verenigde Staten vóór de Koreaanse oorlog van de werkelijkheid waren afgedreven door hun vertrouwen dat er slechts één bepaald afschrikwekkend wapen nodig was om dit land te beschermen en de wereld vrede te handhaven." Lilienthal's artikel gaat in hoofdzaak over de vraag: „Kan de atoombom het communisme verslaan?", die hü dan zelf ontkennend beantwoordt. „Het uitwerpen van atoombommen op Sovjet-Russisch ge bied zal de Sovjet-Unie ernstig, ja ver schrikkelijk wonden, doch zij zou er niet door worden verslagen. Ook kan het Rus sische leger niet met atoombommen alleen worden belet Europa onder de voet te lopen en te bezetten, zelfs niet wanneer dit wapen zou worden gebruikt op een tijdstip dat een Russische aanval wordt verwacht, doch in feite nog niet begonnen is. Een zogenaamde „preventieve oorlog" is dus nutteloos." Lilienthal verklaart verder dat de tover formule voor een Amerikaanse overwin ning namelijk „gooi een atoombom uit", een belemmei'ing kan worden voor het streven om de Amerikaanse militaire ver dediging te versterken en een harmonische weermacht op te bouwen. Hij dringt er op aan dat Amerika's programma voor het handhaven van de vrede voor de naaste toekomst zal worden gegrondvest op de uitbreiding van zijn productie-vermogen. „Het is mogelijk", vervolgt Lilienthal, „dat de communistische Russische en Chi nese leiders het uitbreken van een oorlog op i-eusachtige schaal wensen te verhaas ten. Wellicht geloven zij dat nu de tijd is gekomen om de chaos en de terreur te scheppen die, volgens hun mai-xistisch-dog- matische leerstellingen, noodzakelijk aan BELGRADO, (Reuter). Donderdag is te Belgrado een proces begonnen tegen zeventien Joegoslaven, die worden beschul digd van spionnage en i-evolutionnaire activiteit. Zij zouden te Parijs voor het spionnagewei-k zijn opgeleid en deel uit maken van een organisatie onder leiding van ex-koning Peter van Joegoslavië. De beklaagden staan terecht voor een militair gei'echtshof. Volgens de openbare aanklager zou er samenwerking bestaan mei anti-Joegoslavische spionnage-centra te Rome en Triëst en in Oostenrijk. In de afgelopen drie jaar zou de spionnage-orga- nisatie uit Oostenrijk en Triëst verschil lende malen spionnen en agitatoi-en over de Joegoslavische grens hebben gezonden. Hetgeen in dezelfde periode zou zijn ge schied waarin de Sovjet-Unie uit Hon garije. Bulgarije en Albanië spionnen naar Joegoslavië zond. Tien der beklaagden zouden tijdens de oorlog met de Duitsers hebben samengewerkt. Elf der beklaagden zouden zijn opgeleid op een spionnage-school te Parijs, die on der leiding zou staan van de voormalige Joegoslavische premier Tsjvetkovitsj. Zij zouden wapens, geld en radio-zend- en ontvangtoestellen hebben ontvangen en naar Joegoslavië zijn gezonden om inlich tingen te verzamelen, die zij langs radio grafische weg aan hun lastgevers moesten mededelen. Zij zouden voorts hebben moe ten zorgen voor wapens voor „potentiële vijanden van Tito's regering". Het doel van deze laatsten zou zijn „vijandelijke elemen ten van de voormalige burgerlijke par tijen" te organiseren, opdat zij „op een geschikt tijdstip, dat in de naaste toekomst werd verwacht", het bewind over zouden kunnen nemen. De eerste twee beklaagden hebben schuld bekend. het bereiken van hun revolutionnaire doel einden vooraf moet gaan. De kans bestaat dus dat er niets te onderhandelen of te regelen valt en dat het nutteloos is de Rus sen concessies toe te staan, daar niets van deze aard hen van de reeds uitgestippelde koers zou doen afwijken". Hij besluit: „Een oorlog met de Sovjet- Unie zou verschrikkelijk bloedig, kostbaar en hartbrekend zijn, doch, indien wij hem zouden moeten voeren, kunnen en zullen wij vechten." De toestand in de Oostenrijkse Alpen blijft ernstig. Tienduizenden Tirolers zijn in afgelegen dalen van de buitenwereld afgesneden. Hetzelfde geldt voor de provincie Salz burg waar het gevaar van overstromingen dreigt. Men vreest dat sneeuwwater van de berghellingen eveneens grote schade zal aanrichten. In sommige delen van Oostenrijk is de temperatuur weer gestegen zodat het ge vaar groter geworden is. Duizenden wilde dieren zijn het slacht offer geworden van de buitengewoon zware sneeuwval. Wilde hoefdieren kunnen dooi de sneeuw niet hun weidegronden bereiken en komen van honger om. Ook in Italië bestaat het gevaar van nieuwe lawines. In het dal van Badia is een sneeuwmassa omlaag gekomen, doch er zijn geen berichten over schade of slachtoffers. Militaii-en pogen met voedsel en medicamenten afgesneden plaatsen te bereiken. Volgens officieuse schattingen is het aantal slachtoffers in Italië gestegen tot 34. Volgens de eerste schatting bedraagt in Zwitserland de schade die in de afgelopen week door de lawines is aangericht, meer dan vijf miilioen Zwitserse frank, waarvan drie miilioen enkel voor het kanton Grau- bünden. Er zullen maanden nodig zijn om een nauwkeurige balans van de schade te ramen. Negentig arbeiders, die zes dagen door lawines van de buitenwereld afgesloten zijn geweest, zijn er in geslaagd uit een kamp op de Gross Glockner, in de Oosten rijkse Alpen, te komen Enigen van hen werden onverwijld naar een ziekenhuis overgebracht. Op de top van de berg, tegen wiens hel ling het door vorige lawines zwaar geteis terde dorpje Heiligenblut ligt, worden twee nieuwe sneeuwmassaas waargenomen. La winewachters houden zich gereed om sirenes in het werk te stellen en klokken luiders staan bij de kerkklokken gereed om de inwoners direct te kunnen waarschuwen, indien de sneeuwmassaas zich in beweging zouden zetten. De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de mijnbouw en de staalindustrie in West-Duitsland zijn het Donderdag te Bonn eens geworden over de kwestie van de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijfsleiding. Officieel is bekend gemaakt, dat daar door de dreiging van de voor 1 Februari aangekondigde staking van 800.000 West- Duitse staalarbeiders en mijnwerkers thans definitief van de baan is. Over alle belangrijke punten is overeen stemming bereikt. De bijeenkomst werd door kanselier Adenauer geleid. Naar vei-- luidt zijn van beide zijden concessies ge daan. Onmiddellijk na deze bijeenkomst heeft Adenauer een spoedzitting van het kabinet belegd, waarop men besloot on middellijk aan het West-Duitse parlement een wet voor te leggen, op grond waarvan de overeenkomst van kracht zou worden. De overeenstemming houdt in, dat de helft van de leden van de raden der directeuren in de mijn-, ijzer- en staalindustrieën moet bestaan uit vertegenwoordigers van de arbeiders, die benoemd kunnen worden door de vakbonden. Volgens de overeenkomst zullen de ra den van toezicht der bedrijven worden samengesteld uit vijf vertegenwoordigers van arbeiders en vakbonden, vijf der on dernemers en een elfde als vertegenwoor diger der overheid. Deze laatste zal echter door de tien overige leden van de raad worden gekozen. Voorts zal voor ieder der takken van bedrijf een senaat woraen ingesteld die door de sociale partners op gelijke basis zal worden gekozen en die als opperste beroepsinstantie zal gelden. De liberale fractie van de Bondsdag heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de be slissing over de medezeggenschap tot de bevoegdheid van de wetgevende lichamen behoort en dat zij aan de volgens haar „onder dreiging met gev/eld van buiten parlementaire gi-oepen" gevoerde onder handelingen geen bindende kracht voor regering en partijen kan hechten. De libe rale partij heeft zich daax'om haar vrijheid van beslissing voorbehouden wanneer het wetsontwerp voor de Bondsdag zal worden gebracht. De thans getroffen regeling geldt uitslui tend het gebied van de kolenmijnen en staalbedrijven, terwijl voor de overige in dustrieën een algemene regeling zal moe ten worden gevonden, die naar door de ondei-nemers uitgesproken overtuiging niet zo ver zal mogen gaan. In beide grond- industrieën was een zekere medezeggen schap der arbeiders reeds onder geallieerd toezicht ingevoerd. Ons land bevindt zich aan de rand van een vorstgebied dat zich uitstrekt over Centraal- en Oost-Europa. De koude lucht, waarin plaatselijk strenge vorst voor komt, stroomt via Noord-West Duits land en Denemarken naar het Noorde lijk gedeelte van de Noordzee. De vorstgrens ligt over het uiterste Noord-Oosten van het land maar be weegt zich nu niet verder meer. Daarentegen nadert uit het Westen een front, waarachter zachtere lucht in de richting van België en Frankrijk wordt getransporteerd. IETS HOGERE TEMPERATURE^ Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets hogere tempe raturen. 27 Januari Zon op 8.29 uur. onder 17.17 uur Maan op 22 35 uur onder 10 06 uur Hoog en laag water te IJmuiden Vrijdag 26 Januari Hoog water: 5.50 en 18.01 uur. Laag water: 1.34 en 13.49 uur. Zaterdag 27 Januari Hoog water: 6.25 en 18.47 uur. Laag water: 2.05 en 14.23 uur. O ONBEWOLKT O LICHT BEW 3 HALF BEW 3 ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN' 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER ?i?TEMP£RATUUR lOOfj ISOBAAR BELANGRIJK ft/t NEERSL AG- GE8IE0 CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER C£ R SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1