INBOEDEL VEILING Citroën Polities-agent Van der Worp tijd Van „Koningin der badplaatsen" tot trekpleister voor volkstoerisme PRIJSVRAAG Een eeitw lang wordt het intellect van Amerikanen enhrin na zaten onderzocht P.Hoogeveen&Zn INSTITUUT ANDRIESSE MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Winkel- of kantoorruimte agb. ZATERDAG 27 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemmers en hun hobbies Nieuw Guinea—Nederland in drie dagen Snelle vlucht van Constellation van Griekse kabinetshervorming De levensloop van zeer intelligente mensen Velsen-Noord Hervormde kerk en verenigingsgebouw aanbesteed Santpoort „Met Scott naar de Zuidpool" OLDS,MOBILE '47 INKOOP GOUD H. W. DAMES Kapokbedstel verende matras KIJKDAG Een Electr. Wasmachine Kopen Vertrouwen Het Vertrouwde Vakkundige Adres ANTONIESTRAAT 3 - TEL 1 6 269 „GARAGE PARKLAAN" In Hattum, een vriendelijk, schilderachtig dorpje op de Veluwe, bruist het van de romantiekstille, ijlgroene beukenstammen onder een bont loofdak, de wildernis van moeras en riet aan de IJsel. de bochtige landpaadjes die zich kronkelen over de paarse hei; alle plekjes die herinneringen oproepen aan een vér verleden. Trotse bewoners van even trotse heerlijkheden lieten hier de klaroenen schallen tijdens hun jacht in de bosrijke omgeving. Boerenbolderwagens kletterden er eens over de hoge keien en landjonkers in glinsterende kledij trokken er in een fleurige stoet langs de lage huisjes aan de stoffige weg. Hel is lang geleden misschien, maar de romantiek van die wilde natuurmacht is gebleven. Daar zullen alle Hattummers u met veel overtuiging graag van vertallen. De heer A. .1. van der Worp, die in Januari 1946 naar Haarlem kwam, om daar dienst te nemen bij de politie, heeft al die herinneringen aan zijn geboorte plaats meegebracht. In zijn huis aan de Slachthuisstraat heeft hij ze gestalte gegeven inde vorm van zeld.-.ame vogels die hij in zijn vrije tijd heeft opgezet en in schilder stukjes die spreken van hei natuurschoon rond dat dorpje op de Veluwe. De heer Van der Worp prepareert nu al een jaar of twintig uitsluitend voor zijn genoegen, maar hij heeft er toch wel eens iets mee verdiend: een dubbeltje dat hij aantrof in de maag van een fazant! De liefde die agent Van der Worp voor de natuur heeft, komt ook duidelijk tot uiting in zijn schilderwerk. Ieder stukje heeft betrekking op het dieren- of planten rijk. Vroeger, toen hij nog in Hattum woonde, stimuleerde een bekende kunst schilder deze liefhebberij en later is hij zelf les gaan geven. Ideeën voor zijn pen tekeningen en aquarellen doet hij veelal op straat op, als hij zijn dagelijkse ronde doet. En thuis, in Hattum, zorgen ze ervoor dat hij regelmatig dieren krijgt om op te zetten. Jong geleerd Nauwelijks twee turven hoog, dwaalde hij urenlang door Hattums contreien. Nu eens doolde hij in het bos om daar de vo gels en de eekhoorns te observeren, dan weer toefde hij in het moerassige gebied aan de IJsel, waar allerlei waterdieren hun nesten hadden. Thuisgekomen klom hij dan op een stoel aan de tafel, knipte een uil of een Vlaamse Gaai uit karton en zette die op een voetstukje. En iedere Woensdag middag was het feest, want dan trok hij met vader naar Zwolle waar een kennis een preparateursbedrijf had. Daar kwam hij ogen te kort om al die opgezette dieren van top tot teen te kunnen bekijken. Die.-liefde voor dier en natuur was niet van voorbijgaande aard. Hoe ouder hij werct, dés te meer belangstelling legde hij er voor aan de dag. Als kleine jóngen fokte hij een ekster op die hem iedere dag naar school bracht en weer haalde als de bel ging. En een meerkol die de hele lieve lange dag „Jan" riep of bij wijze van variatie de pompzwengel van de buren imiteerde. Later vertrouwde een boswach ter hem zelfs een jonge vos toe die zijn pootje had gebroken in het bos. Het leek als een paal boven water te staan dat deze jongen preparateur zou worden, maar de kennis uit Zwolle deed erg pessimistisch over het vak er was niét veel in te ver dienen en ontried het hem dan ook. Zo raakte Van der Worp junior op de am bachtsschool verzeild, om schilder to wor den. Het prepareren kon hij echter maar niet vergeten en als hij even kans zag wipte hij tijdens het schaftuurtje naar de zaak in Zwolle. Het eten schoot er wel eens bij in, maar dat deerde hem niet. Jong gedaan De Zwolse preparateur mocht dan al weinig rooskleurigs over zijn vak verteld hebben, in het schildersbedrijf was het evenmin rozengeur en maneschijn. Nu eens was er werk aan de winkel, dan weer bleven de verfpotten wekenlang onaan geroerd in een hoek staan. Tijdens één van die:>periöden van werkloosheid maakte de heer Van der Worp kennis met een pre parateur uit Enschede, die het niet onder stoelen of banken stak dat hij bewonde ring had voor die Hattummer die alle vo gels op zijn duimpje kende. Hij bood prompt aan, hem de technische kneepjes van het vak bij te brengen en drie weken later ging de schilder-preparateur naar huis mét'een massa meer in zijn natuurkundige mars dan ooit tevoren. Op eigen houtje ging hij een ekster, een kraai, een eekhoorntje en een roerdomp opzetten. In het begin doken er allerlei onvoorziene moeilijkheden op, maar allengs ging het beter. De dorpsgenoten wisten in een ommezien alles van de liefhebberijen van de heer Van der Worp af en als zij ergens een vogel dood in het bos aantrof fen brachten ze die bij hem thuis. De rest kwam dan vanzelf. Op den duur trok zijn hobby zoveel belangstelling, dat hele schoolklassen zijn verzameling kwamen bezichtigen. „De techniek kan iedereen leren", ver telde agent Van der Worp ons dezer dagen, „maar het moeilijke is om het geprepa reerde dier de juiste karakteristieke hou ding te geven. En om dat onderdeel van dit vak goed onder de knie te krijgen moet men veel buiten zijn, de dieren observeren in hun gewone doen en er schetsen van maken". De techniek Het is een erg nauwkeurig werkje, dat prepareren. Met een vlijmscherp mesje wordt de vogel eerst opengesneden van de hals tot de stuit en heel voorzichtig wordt het huidje er tot aan de snavel afgevild. Het lichaampje wordt er dan in zijn geheel uitgenomen en gemeten. De huid wordt vooraf bewerkt met een preparaat dat hoofdzakelijk uit arsenicum bestaat. Van speeiale prepareerturf wordt het lichaam van de vogel secuur nagemaakt: de hals wordt vervaardigd van met watten om wonden ijzerdraad. Schedel en oogkassen worden, na grondig gereinigd te zijn, met gips gevuld, waarna de hals er aan wordt bevestigd en het geheel in het turfkarkas wordt geplaatst. Het huidje wordt dan heel voorzichtig teruggetrokken en met een zogenaamd muizentandje dichtgenaaid. De pootjes worden ter versteviging voorzien van ijzerdraad. Ook de vleugels worden van vlees ontdaan en dan opgevuld met watten of, bij grotere vogels, met houtwol. :Bij het prepai-eren van zoogdieren ge bruikt men fijne houtwol of hennep in plaats van turf en wordt de huid geloo-'d. Voor het overige vertoont de bewerk ,i-g veel overeenkomst met die van de vogffils. Om half Schiphol de baja" met rechtstreeks elf Vrijdagavond landde op KLM-Constellation „Soera- aan boord 46 passagiers, die uit Nieuw Guinea naar Ne derland waren gekomen. De „Soerabaja" vertrok drie dagen te voren uit Biak en vloog via Bangkok, Karachi en Damascus naar Schiphol. Van de passagiers kwamen sommigen zich weer in Nederland vestigen. Een hun ner, de heer P. J. Kuyters, was leraar ge weest aan de ambachtsschool op Ambon. Het oorlogsgeweld had hem gedwongen de wijk te nemen en na een spannende tocht in een klein bootje dwars door de blok kade onder bescherming van het nachte lijk duister en via allerlei kleine eilandjes was.het hem gelukt Nieuw Guinea te be reiken. Dr. J. J. de Lange, een militaire arts, was langer dan een jaar bèlast geweest met de medische zorg voor militairen en burgers op Manakwari. De bevolking van Manakwari, zo ver telde de arts, bestaat grotendeels uit Indo- Europeanen, die van Java vertrokken zijn na de souvereiniteitsoverdracht. In een jaar tijds is de bevolking van 500 tot 2000 mensen uitgebreid. Deze mensen hebben het gevoel, dat zij verder zullen moeten trekken, als Nederland de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië zou overdragen. ATHENE, 26 Januari (Reuter). De Griekse regering heeft in verband met voorgenomen mutaties in het kabinet haar ontslag aangeboden. Het aantal portefeuilles is verminderd tot vijftien. In het in November gevormde kabinet ontvingen verscheidene ministers meer dan een portefeuille. De Griekse Ko ning, die op een reis in Noord-Griekenland is, is verzocht zijn terugkeer te bespoedi gen om het hervormde kabinet te beëdigen. Dc klaverjasclub „Harten-aas" houdt van 18 Februari af een tournooi, waaraan alle clubs kunnen deelnemen. Elke vereni ging kan inschrijven met tien personen per ploeg. Er wordt gespeeld op Vrijdagavond en Zondag. Genadebrood. De Sovjet-Unie heeft de tarwelevering aan Tsjechoslowakije stop gezet, aldus een bericht, dat van daag door de „Voice of America'' (de Amerikaanse radio voor uitzendingen naar het buitenland) is uitgezonden. Volgens dit bericht zou de verhoging van de broodprijzen in Tsjechoslowa kije, waarvan onlangs melding werd ge maakt, het gevolg zijn geweest van deze nieuwe Russische maatregel. De tarweleverantics zouden zijn stopgezet omdat Tsjechoslowakije in 1950 niet alle goederen had geléverd, waartoe het zich bij verdrag mét Rusland had ver plicht. Verlopend getij in Oostende Verdient het trotse Belgische Oostende nog de naam van „Koningin dér bad plaatsen"? Op het eerste gézicht is deze stad van 50.000 inwoners, welk aantal in het seizoen aangroeit tot 200.000, tot roem loze ondergang gedoemd. De welgestelden brengen geen vacanties van een of twee maanden meer door in de grote luxueuze Belgische hótels en Oostende is daardoor zo langzamerhand „aan lager wal" geraakt, dat wil zeggen dat het zich moet verge noegen met een „proletarischer" publiek, voornamelijk uit Brussel en de Waalse in dustrie-centra. Want Antwerpenaren en Gentenaren verkiezen Zwitserland, Oos tenrijk of Zuid-Frankrijk boven het eigen land. De kamerverhuurders van Oostende plaatsen hun kleine advertenties nu bij voorkeur in plaatselijke kranten van Charleroi, Bergen en Luik. Tegen het toe nemen van dit volkstoerisme ageren de Oostendenaren met grootse plannen. Grote campagne Zij hebben honderdduizenden franken uitgegeven aan advertenties in Engelse bladen en voor het komende seizoen hopen zij nu op een massale invasie van Engelse toeristen, nu deze een deviezencontingent van honderd in plaats van vijftig pond toegewezen zullen krijgen. Een conflict tussen een bekend zaken man, die casino's, paardenrennen en hotels op ongeëvenaarde wijze in zijn en in het voordeel van de stad en de staat wist te exploiteren, is mede oorzaak geworden van de teruggang van Oostende als luxe- badstad. Anderen hebben gepoogd de con cessies te verkrijgen voor het casino en de paardenrennen. Zij begonnen de exploi tatie ervan met groot enthousiasme, maar leden jammerlijk schipbreuk. Tijdens het seizoen kan men de laatste jaren te Oostende onaangemeld arriveren. Er zijn altijd kamers beschikbaar in de hótels van om het even welke prijsklasse. Van het toerisme hoopt ieder te profiteren. Elke burger verhuurt een kamertje of een deel van zijn woning, waar de toerist met zijn familie logeren en koken kan: een vacantie meteen minimum van kosten. Van Brussel naar de kust is het een uur en 27 minuten met de vele snelle treinen. Talrijke Brusselse families profiteren daarvan om zich twee of drie maanden te Oostende te installeren. Vader komt in het weekeinde zijn bruingeroosterde vrouw en kinderen opzoeken. De kurk De kurk, waar Oostende op drijft, wordt echter gevormd door zijn industrie, visserij, de haven en de bootdienst Oost endeDover. Sedert de bevrijding is Oostende bovendien de basis geworden van de Belgische zeemacht. De Hollanders, die bij een volgende gelegenheid te Oostende zullen verbroe deren in het teken van Benelux, mogen weten, dat hun Vlaamse vrienden de zee „het zeitje" noemen. In de haringrokerijen, visconservenfa- brieken en scheepsbouwwerven is het merendeel van de Oostendse arbeiders te werk gesteld. Elk van deze takken van be drijf heeft echter onder de Nederlandse concurrentie te lijden. Daarom is het Ver bond der zeevisserij ook gekant tegen een vrije invoer van Nederlandse vis in België. De vissersvloot is intussen sedert de oorlog enorm uitgebreid met zeer moderne trawlers. Het stadsbestuur is sedert enkele gene raties liberaal. In feite is er te Oostende een katholieke meerderheid. Maar het merendeel van de kleine middenstanders en hoteliers stemt liberaal. Waarom? Een Oostendenaar zei ons daaromtrent in zijn kleurrijke taal: „meneer, de katholieken zouden „den deux-pièces" verbieden en dan krijgen we geen cliënten, geen „chic volk" meer Een Amerikaans experimenteel onder zoek, dat 30 jaren geleden begon, zal mis schien interessante antwoorden kunnen geven op vragen over de intelligentie van de mensen in't algemeen en de kwestie van erfelijkheid der intelligentie. Eigenlijk moet dit onderzoek zich over een hele eeuw uitstrekken, om twee generaties vol komen te kunnen „analyseren", doch ge deeltelijke resultaten zijn thans reeds gepubliceerd. Reuter geeft er een samen vatting van: Het zijn de uitkomsten van het bestuderen van 1500 mensen, intellec tuele „Guinese biggetjes", die in 1921 voor het eerst onder controle der onder zoekers kwamen op de leeftijd van 10 jaar. Dr. Lewis M. Terman, oud-professor in de psychologie aan de universiteit van Stanford, Californië, heeft wel een zeer typisch Amerikaanse wijze van onderzoek aangevat en dit onderzoek gelèid met de zorgvuldigheid en efficiëncy die men van een zo kundig man kan verwachten. Hij heeft in zijn dertigjarige werk op dit terrein opmerkelijke resultaten; geboekt en de wetenschap reeds verrijkt met gege vens, die eenmaal aangevuld met de resultaten van onderzoekingen over een hele eeuw, zeer waardevol zullen blijken. Hoe pienter zijn de kinderen van zeer intelligente ouders? Dr. Terman koos 1500 kinderen en onderzocht hen toen zij ongeveer tien jaar oud waren. Momenteel ondergaan de kinderen van deze kinderen een onderzoek dat volgens dezelfde me thoden en op dezelfde détails wordt inge steld. Vele van de 2500 nakomelingen zijn al verschillende malen in de universiteit geweest met hun ouders, die thans onge veer 40 jaar oud zijn en ontelbare vragen hebben beantwoord gedurende de afge lopen jaren. Zelfs zijn er vragen bij, die gesteld werden, terwijl zij zich in man gaten schuil hielden op een of ander slag veld in de tweede wereldoorlog. Deze laatste bijzonderheid bewijst dat Dr. Terman zich door de oorlog niet heeft laten afhouden van zijn doel, doch zich onversaagd bezig hield met de taak die hij zich gesteld had. Hoge kosten. De kosten van dit onderzoek zijn indruk wekkend. „The Commonwealth Fund" te New York droeg vijftig duizend dollar bij, het Carnegie Fonds een kleine twee-en dertig duizend dollar, en de „Marsden stichting" te Santa Barbara geeft jaarlijks tweeduizend dollar, plus de kosten van alle boeken die voor het onderzoek moeten worden aangeschaft. Bovendien kreeg dr. Terman nog de steun van het Rockefeller instituut en vele collega's aan diverse universiteiten. Het onderzoek heeft reeds dé aandacht getrokken van de zogenaamde gerontolo- gisten, dat zijn de wetenschapsmensen die zich bezig houden met de medische studie van het ouder worden der ^mensen. Zij willen weten hoe de curve loopt van de intelligentie gedurende de verschillende leeftijdsperioden, vooral gedurende de „oude dag". In het aanvankelijke onderzoek was de „intelligentie quotiënt" gesteld op 140 als het. minimum. De gemiddelde intelligentie quotiënt bleek 152 te zijn voor de 1500 eerste „proefkonijnen". Hun kinderen hadden blijkens het onderzoek een gemid delde van 128. De intelligentie-quotiënt wordt gevon den door de werkelijke leeftijd van het kind te delen op zijn graad van intelligen tie, zoals die voor de verschillende leef tijden proefondervindelijk is vastgesteld en de uitkomst te vermenigvuldigen met- honderd. Als een kind dus 8 jaar oud is en bij de test een 'intelligentie toont van een twaalfjarige, is zijn intelligentie quotiënt 12: 8 x 100 150. De vermindering van de intelligentie quotiënt gaf te concluderen dat #de in telligentie van ouders en kinderen, evenals de lichamelijke ontwikkeling, uiteenloopt. Wat het onderzoek van de kinderen dei- eerste groep onderzochten nog zal uitwij zen, zal dr. Terman niet meer meemaken, aangezien dat een tijdsverloop van veer tig jaren eist en de doctor al 73 jaar is. Maar wat zijn eerste groep betreft, kan hij al interessante vergelijkingen maken. Hij heeft namelijk vastgesteld dat van de 2500 kinderen van 1921 er 90 procent naar een middelbare school ging, 75 procent haalde het eind-examen, daarvan beho ren thans 80 tot de docentenstaf van mid delbare scholen en universiteiten. Een twaalftal van de 2500 wordt vermeld in de Amerikaanse „Who's who?", het boek dat de namen van belangrijke persoonlijk heden verzamelt. Achttien worden ge noemd in het boek „American Men of Science". Er zijn meer dan 50 gegradu eerden en 80 advocaten onder de groep, en verschillende gewaardeerde krachten in de diverse takken van wetenschap. Bovendien heeft dr. Terman becijferd en hier komt de Amerikaan om de hoek kijken dat zijn pupillen over het algemeen een hoger inkomen blijken te hebben dan de gemiddelde gegradueerde. Alleen de zuiver wetenschappelijke wer kers verdienen minder, „maar", zo voegt dr. Terman er aan toe, „net onderzoek van het komende jaar zal ongetwijfeld vast stellen dat deze wetenschapsmensen ge durende de laatste vijf jaren hogere gel delijke beloningen zijn gaan ontvangen". Teneinde uitvoering te geven aan de reeds lang bestaande plannen van de Nederlands Hervormde gemeente van Velsen in de richting van een Hervormd centrum, is voor een aantal genodigde aannemers aanbesteding gehouden van de bouw van een kerk- tevens verenigings gebouw en een kosterswoning. Dat com plex zal gaan verrijzen onder architec tuur van de heer J. C. Posthumus Meyjes te Amsterdam en komt in de uitgespaar de driehoek aan het Stratingplantsoen tussen Dijckmansstraat en Koningsweg, waar de nieuwe pastorie binnenkort al gereed zal komen. Zeven inschrijvingen waren ingekomen, waarvan de laagste was de firma Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk met f 119.707 en de hoogste de firma Lamet te Den Haag met f 139.800. De gunning is nog aangehouden. SANTPOORT HAD EEN DRUKKE, DOCH SLECHTE WEEK Builen de gewone clubavond stonden er deze week nog twee uitwedstrijden voor de schaakclub „Santpoort" op het pro gramma. Deze hebben evenwel geen succes voor de bezoekers opgeleverd, daar de wedstrijd tegen „De Torens" met een stand van 52 voor de gastheren werd afgebro ken, waarbij de einduitslag wel 64 zal worden in het nadeel van Santpoort II. Ook het eerste tiental boekte geen winst, daar de wedstrijd tegen „Het Oosten" I met 73 werd verloren. De persoonlijke uitslagen zijn als volgt: Het OostenSantpoort 73. Hovingh (zwart)W. Schuurman 01; Herfst—Pels VaVa; v. Kampen—Kokje 10; BijlBrugman 10; De Tombe Schweitzer 1—0; Abspoel—Blansjaar Va; v. d. Mootdr. M. de Groot 0-yl; Ken- senElfferich 10; De WitG. Schuur man 10; HoekemeyerSterk 10. De TorensSantpoort II 52 (voorlopige uit slag). v. d. Berg (zwart)—Pardoen 1—0; BronkhorstVosman afgebr.; Schouten Schweitzer afgebr.; ZoonHaanappel af- gèbr.; KoelemanOosterling 01; Lage- wey—Sterk VaVa; Luking—Homan 1—0; Koorn—Spook Va—Va; Fictoor—Vulling 1— 0; v. d. VoortEnklaar 10. Voor de kwalificatieronden werden nog gespeeld: Groep I: BlansjaarPardoen t/2i ElfferichW. Schuurman 01; Schweitzer—Pels 0—1; Brugman—Homan 10. Groep II: HoutermanSteyn 01; Baljet—Kaan 0—1: J. Hoogzand—Neder- lof l0. Groep III: Wintersv. d. Blom 0—1; Meunier—E. Zuiderduyny 0—1; WennisW. Hoogzaad 0—1. Het is een ondankbare taak een fameuse ontdekkingsreis in het beperkte vat van een- filmscenario te gieten en ontberingen te suggereren, zonder de critische toeschou wer op het fatale idee te brengen, dat al deze gevaren doorstaan zijn onder het licht der jupiterlampen en bij een huilende windmachine. Van dit risico moeten de mensen van de Engelse Ealing studios hevig doordrongen zijn geweest, toen zij het epos van Scotts tragische tocht naar de Zuidpool onder handen namen, zo hevig dat zij hun acteurs lieten optreden in barre sneeuwvelden en de gruwelen der verhongering breed en in geraffineerd technicolor uitmaten om vooral de werkelijkheid op elk détail nabij te komen. Na het gebrekkige relaas van Scotts laatste tocht naar de Zuidelijke top van de globe, zoals dat eerder uit zwart-wit film fragmenten van de expeditie zelf werd op gebouwd, doet deze romantische kléuren- reportage soms wel wat al te echt aan en vooral het begin kon maar niet doen ver geten, dat de studio-techniek tot verbijste rende dingen in staat is. Toch is de beklemming, die over deze film werd gestreken, goed bedoéld ze wekt een diepe ontroering en een hoge waardering voor het handjevol dapperen dat de wetenschap wilde dienen, maar de grimmige dood van zestig graden vorst, bevroren ledematen en een zengende honger vond. Waar is echter die weten schap in de film gebleven? Zij rept er niet over en doet daardoor beslist tekort aan de nagedachtenis van de verbeten Brit. Zij bepaalt zich tot de te leurstelling bij het vinden van de Noorse vlag op de Pool door de gehandicapte Engelsen, zij weet in een knappë climax te vertellen van de razende storm en de dode lijke achttien kilometer tot de reddende voedselvoorraad tijdens de moedeloze terugtocht, maar de erfenis van deze mis lukte expeditie voor de mensheid laat zij rusten. Dat is jammer, want de waarlijk magistrale natuuropnemingen en het knappe spel wegen er niet tegen op. Scotts tocht naar de Zuidpool is desondanks een film met karakter geworden, manlijk en stoer en „Santpoorts Bloei" verdiende meer belangstelling dan het er gisteren voor kreeg. In het voorprogramma draait een uitzon derlijk Engels tekenfilmpje, dat de char mes van Somerset op een oorspronkelijke manier in beeld brengt. J- F. OFFICIËLE PUBLICATIE EEN BELANGRIJK BERICHT voor degenen, die over 1950 een vordering hebben op een rijksinstelling. 's Gravenhage, 26 Januari Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op. dat alle vorderingen op rijks instellingen over 1950 zo spoedig mogelijk moeten worden ingediend. Vorderingen ten laste van de verschillende departementen van algemeen bestuur en de daaronder res sorterende diensten, instellingen, enz. moeten uiterlijk 31 Mei a.s. bij het betrokken depar tement zijn ingediend. Vorderingen op het staatsdrukkerij- en uit geverijbedrijf, op het staatsbedrijf der-P.T.T., op het staatsmuntbedrijf, op het staatsvis- sershavenbedrijf te IJrrtuiden en op de staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Maart as. worden ingezonden. In het belang van de schuldeisers wordt, er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat latere indiening tot langdurig uitstel der afdoening kan leiden. Van de indiening kan op verzoek schrifte lijk bewijs worden verkregen. Gezicht op het station en op een deel van de vissers- en jachthaven van Oostende. Dc Uitgeverij ..CERES" (N.V. Noord-Ned. Drukkerij) te Meppel schrijft een prijs vraag uit voor avondvullende Toneelstukken, ook voor het Platteland geschikt. Voor de beste stukken wor den prijzen uitgeloofd van f 500.—, f 350.— en f 200.—.' De Uitgeverij beschikt 3 jaar na verschijning over het stuk, daarna krijgt de auteur weer alle rechten. Inzendin. gen onder pseudoniem (met eigen naam in gesloten en veloppe) aan de heer J. D. Kaptein, Gasgracht 53, Mep pel, vóór 15 April a.s. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOPING op Donderdag 8 Februari 1951 in het Notarishuis a. d. Bilderdijkstraat 1 te Haar lem, des namidd. 2 uur ten overstaan van Notaris J. Wildschut van: Het landhuis met erf en tuin aan de Landzichtlaan 56 te Heemstede, groot 1.92 Are. Huur f 37.40. Grondbel. f 66. Straat- en rioolbel. f 5. Rijnl. Bun- dergeld nog niet vastge steld. Betaling vóór of op 22 Maart 1951. Aanvaarding in huurgenot bij betaling Bez. Dinsdags en Donderdags 2—4 uur namidd. Inl. bij genoemde Notaris J. Wildschut, Kon.weg 103 bij Wagenweg te Haarlem (bus lijn 6). 4 dr. Sedan met radio cn kachel, prijs f 5250. Van Lent's Autobedrijven, Hst. Tel. 28810 Juwelen, Zilver Kralen, enz. KRUISSTRAAT 19 Tel. 16910. En voor een prima of een naar. Donderdag a.s., aan vang 10 uur, waarbij o.m. Slaapkamer-, Eet kamer- en Salonam., ged. Café-inventaris (stoelen, fauteuils, ta fels) el. Koffiemolen, Bureaux, etc. Woensdag a.s. van 10 tot 15 uur. Het bijvoe gen van KUNST, AN TIEK en MEUBILAIR kan dagelijks geschie den. Eigen EXPEDI TIE. Tel. 13845. Nw. Gracht 74, Park laan 22, Haarlem. Begin Febr. vangen onze nieuwe cursussen aan voor: M. O. HANDELSWETENSCHAPPEN STAATSPRACTIJKDIPLOMA en (aparte en gespecialiseerde opl. van 10 maanden). Prosp. aan het lesgebouw Wilhelminastr. 66. Haar lem (telef. 16637) en bij de secretaris Mr. K. van Giffen, Julianalaan 5, Overveen (telef. 21050), die voor inlichtingen en inschrijving elke Dinsdag en Zaterdag spreekuur houdt van 19—21 uur. Voor het volledige S. P. D.-examen 1950 slaagde 60% onze Haarlemse candidatcn. is een zaak van Komt eens praten metl^I'VENDA.Ii ELECTRISCHE WASMACHINES ELECTRISCHE WRINGERS HANDWRINGERS STOFZUIGERS Alle soorten reparatie. in BLOEMENDAAL (dorp). Brieven onder no. 6980 aan het bureau van dit blad. type 11 Sport thans uit voorraad leverbaar type 11 Normaal met 3—4 weken. Originele onderdelen in voorraad. Officieel Citroën-Agentschap voor Haarlem en Omstr. J. SLOT - Parklaan 26 - Haarlem - Telefoon 14163

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3