oi Het Hek van de Dam Slechts zestien Nederlandse teams zouden zonder strafpunten zijn RCH ontvangt morgen KFC en Schoten HVC, de kampioenscandidaat uit de tweede klasse L ZWITSAL RALLYE MONTE CARLO Kobus verloor opnieuw twee maal Volleyballcompetitie MOLEN DDK's KAPSALONS Loting voor de Europese kampioenschappen Opstellingen elftqllen Sport op Zondag Rellietje schoppen Weg weze In de hoofdstad uit J Italiaanse bewapeningsplannen Proef met bom in Nevada Oproep van Noordse sociaal democratische partijen John Sherman Cooper in Den Haag Inbreken per fiets, auto en roeiboot ZATERDAG 27 JANUARI 1951 5 Pe .,7.eef" van de Rallye Monte Carlo, het bochtige traject door het hoogland van Auvergne en het traject ValenceMonte Carlo met een verhoogd gemiddelde, heeft ondanks sneeuw en regen nog niet helemaal het gewenste effect gehad. Hoewel zulks nog niet officieel bekend is, kan worden aange nomen dat een vrij groot aantal équipes de Rallye zonder strafpunten heeft uitgereden cn zo zal wederom de beslissing in de klas sementsproef moeten vallen. Van de 337 gestarte teams hebben er 283 Monte Carlo bereikt. Er zijn in totaal dus 54 uitvallers. Wat de voorlopige resultaten aangaat, die wij onder het grootste voorbehoud geven, aangezien zij niet officieel en hier en daar nogal verbazingwekkend zijn, meldt ANP, dat zestien Nederlandse équipes naar hun eigen zeggen althans nog zonder strafpun ten zijn, namelijk Barendregt—Beekman (Kaiser), Hillcn—Leoni (Ford). Polis— Sevenstern (Bcntley), FlintermanDillenius (Renault), Kreisel—Perk (Renault). Knegtel- Brand (Ford Vedette). Verkamman KeulenKeilair (Mercedes BenzL De Rijk Kemper (Wolseley), De Jong—mevr. de Jong ADVERTENTIE Ze hebben 1783 adspirant-emi- granten gevraagd wat zij het liefst zouden meenemen naar Nieuw-Zeeland. 1692 hebben geantwoord: geld, een opvouwbaar uitklap baar huis, onze hond. 90 hebben geantwoord: eld, een opvouwbaar uitklap- aar huis, onze poes. 1 heeft geantwoord: zoveel mogelijk pakjes Bond Street, nog meer pakjes Bond Street, nóg meer pakjes Bond Street. In (ill(' ernst: De sigaret met de record omzet l Kampioenschap 71/2 Te Delft werden de wedstrijden voortgezet om het Nederlands kampioenschap groot bil jart, hoofdklasse kader 71/2. De uitslagen luiden: De Jong 227 31 73 7.32 Kruythof 300 31 47 9.67 Eichelsheim 239 25 41 9.56 De Ruyter 300 25 47 12.— Van de Pol 300 14 77 21.42 Kobus 185 14 59 13.21 Kastelijn 167 20 42 8.35 Sweering 300 20 68 15.— Sweering 300 29 42 10.34 De Jong 205 29 36 7.06 Kruythof 300 26 86 11.53 Kastelijn 248 26 39 9.53 Kobus 298 28 36 10.64 De Ruyter 300 28 73 10.70 De stand luidt thans 1. Van de Pol 2. Sweering 3. De Ruyter 4. Kruythof 5. De Jong 6. Eichelsheim 7. Kastelijn 8. Kobus matchpnt. 8 8 6 6 2 2 0 0 alg. gem 23.07 9.91 14.65 10.60 8.53 8.16 9.21 8.98 ADVERTENTIE (Ford), DwarsJaspers (Volkswagen), Blansjaar—Niekerk (Tatra). Stutterheim— De Pesters (Ford Vedette), Prins—Van Splunter (Ford), Van Limburg Stirum—De Vlaming (Ford), BosSpeelman (Volkswa gen) en Van LammerenVan Voordon (Hansa). De volgorde waarin deze équipes worden genoemd, zou die van hun presta ties in de rem-acceleratieproef zijn. D- équipes Kouwenberg—Mutsaerts (I-iillman) en Van Zuvlen van NijevcltEschauzier (Citroen) zouden beide een minuut vertra ging hebben. Volgens ANP zouden de andere Nederlanders in de strafpunten zitten. Ook de uitslag van de rem-acceleratie proef is allerminst volgens de verwachtingen. De voorlopige uitslag luidt: 1. Trevoux— Crovetto (Delahaye) 22.6 sec.; 2. Franklin- Franklin (Lagondn) 22,9 sec.; 3. Vard— Young (Jaguar) 23,1 sec.: 4. De Monte Real— Palma (Ford) 23,2 sec.; 5. WhartonLange- laan (Ford) 23,8 sec.; 6. LesurPinchinatti tSimca), Ramos—Castello (Standard), BrancoCardoso Pinto (Standard) en Hey- manLalisse CDelahaye) 24,1 sec. De équipe van Barendregt. die zijn beschadigde Kaiser toch nog in veilige haven heeft gekregen, is negende en de Ford-équipe van dr. Hillen is zeventiende. Volgens de hierboven verstrekte opgave zouden de twee équipes uit Haarlem en om streken. Proos Hoogendijk—Seitz (Stude- baker) en GatsonidesVan Luyk (Sunbeam Talbot) dus wèl strafpuntc-n hebben opge- i lopen, hetgeen vooral voor de laatste ver bluffend mag heten, tenzij de Sunbeam in moeilijkheden is geweest. Gisteren werd gemeld dat de Ford équipe Gravin Van Limburg Stirum. mevr. StahlWytema cn mej. Schade bij Digne in een ravijn zou zijn geslipt. Gelukkig bleek later, dat zij alleen een boom op zijn stevig heid hadden beproefd. De Ford Vedette kon daar niet tegen, maar de dames bleven ongedeerd. Andere Nederlandse uitvallers zijn: De Koning—Van Hemert (Volkswagen), Adams—Van Ramshorst (Citroen), die de hele weg al sukkelden met een kapotte kruiskoppeling, Scheffer—Willing (Jowett), Engelsma—Kingma (Austin), dr. Van den Bergh—Groenewegen (Pontiac) en Thieme— Roegiest (Citroën) die hun carter op een lawine-steen aan splinters reden. Morgen wordt de snelheids-regelmatig- heidsproef gereden op het circuit van Monte Carlo. In de damesklasse verloor I.H.J. van Raeckse met 3—0. De stand luidt thans: V.C.K. 10 pnt. uit 5 wedstrijden; Raeckse 6 pnt. uit 5; E.H.V.C. 2 pnt. uit 4; I.H.J. 0 pnt. uit 4. De heren van klasse A hebben gespeeld: E.H.V.C. I—V.C.K. I 2—2; Raeckse—C.I.O.S. I 31. De stand is: C.I.O.S. 15 pnt. uit 9 wed strijden; E.H.V.C. 13 pnt. uit 8; V.C.K. 10 pnt. uit 8; Raeckse 8 pnt. uit 6; Voll.st. I 6 pnt. uit 9; Brandw. I 4 pnt. uit 5; I.H.J. 4 pnt. uit 7; Voll.st. II 0 pnt. 8. In de klasse B won C.I.O.S. II van Volley stars IV met 31. Het programma vermeldt de volgende wed strijden: Dames: E.H.V.C.I.H.J. 2 Februari, school Overtonstraat. Heren-klasse A: V.C.K. I—Volleystars II, Maandag, Velsen; Raeckse—Brandw. I, Dins dag, H.B.S. A; C.I.O.S. I—I.H.J. I, Dinsdag, Beatrixschool. Heren klasse B: Brandw. 2—V.C.K. 3 Maan dag, Raafstraat; V.C.K. 2—Voll.st. 3, Maan dag, Velsen; E.H.V.C. 2—C.I.O.S. 2, Vrijdag, Overtonstraat. Kobus verloor ook gisteren zijn partijen. Van de Pol nam in zijn partij tegen de Haarlemmer onmiddellijk de leiding, zij het ook met kleine series. Eerst in de negende beurt maakt hij een serie van 77. Kobus maakte zijn hoogste serie (59) in zijn tiende beurt, maar bleef daar nadien ver beneden. Van de Pol vergrootte zijn voorsprong regel matig en maakte in de veertiende beurt de partij uit. De partij KobusDe Ruyter werd sterk be- invloed door het weifelende en onvaste spel van De Ruyter, die er na zijn sensationele record-partij van Donderdagmiddag bitter weinig van maakte. Van de aanvang af was Kobus hem eigenlijk de baas en na elf beur ten leidde de laatste met 175—56. Toen kwam de Waalwijker wat los en met een serie van 73 (tevens zijn hoogste uit de partij) liep hij weer wat in. Hiermede moest het publiek zich voorlopig tevreden stellen, want verder bleef het bij heel kleine serietjes, waarbij echter opgemerkt dient te worden dat Kobus de ballen vaak in moeilijke positie voor zijn tegenstander liet liggen. In de 18e beurt viel nog een uitschieter van De Ruyter te no teren. Met een serie van 40 bracht hij de stand op 212—198. Langzaam maar zeker liep De Ruyter zijn achterstand in en na 24 beur ten was de stand gelijk: 268268. De score verliep nu verder als volgt: Kobus 14, De Ruyter 0; Kobus 8, De Ruyter 0; Kobus 7, De Ruyter 22. Drie caramboles waren nu vol doende voor een zege van Kobus, maar hij bracht het niet verder dan één punt (298). Vlot maakte De Ruyter de resterende 10 Punten en won. Ja, maar van Santpoortcrplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem Schaatsenrijden De loting voor de Europese kampioen schappen hardrijden, welke hedenmid dag met de 500 meter beginnen is voor Broekman niet zo gelukkig geweest.. Immers hij start als laatste op de korte afstand met de Zweed Hedlund, maar rijdt na een korte rust als eerste op de 5000 meter. Van dei- Voort daarentegen heeft de vierde rit geloot voor de lange afstand, terwijl Andersen voor hem rijdt, zodat onze landgenoot zijn tijd schema kan afstellen op de prestatie van de Noor. De baan is in perfecte conditie, uitstekend verzorgd en snel. De belangstelling in Oslo voor deze wedstrijden is buitengewoon groot. Broekman en Van der Voort naar Davos Vrijdagavond om tien uur kwamen de vier Nederlandse rijders Kees Broekman, Wim van der Voort, Aad de Koning en Jan Cha- risius uit Hamar te Oslo aan. Dinsdag 30 Januari, zullen Kees Broekman, Wim van der Voort en Klaas Schenk, per trein van Oslo naar Davos vertrèkken. Er is namelijk besloten dat uitsluitend Kees Broekman en Wim van der Voort voor Ne derland aan de wereldkampioenschappen zullen deelnemen Verder ligt het in de bedoeling, dat Van der Voort en Broekman na de wereldkam pioenschappen te Davos naar Oslo terug keren om daar deel te nemen op 15 en 16 Februari aan de zogenaamde revanches, welke in het Bisletstadion te Oslo worden gehouden en waaraan alle sterke rijders van de wereld kunnen deelnemen. R.C.H.— K.F.C. R.C.H. verschijnt met doel: Wille; achter: Van Rheenen en Wille- mink; midden: Heijerman, De Vos en Van den Brink; voor: Koster, Lasschuit, Van Braam; Biesbrouck en Couwenhoven. V.S.V.—E.D.O. De Haarlemmers komen uit met: doel: Van den Berg; achter: Dwee- laart en Bax; midden: Karpes, Schijvenaar en Evers; voor: Spek, Verdam, Roodselaar, Koning en Bouma. HDVSHAARLEM. Haarlem is volledig tegen HDVS en komt uit met: doel: Snijders; achter: Van Gooi en Odenthal; midden: Ba- rends. De Voogd en Meertens; voor: Van der Linden, Van Osch, Roozen, Boeree en Groe- neveld. SchotenH.V.C. De opstelling van Scho ten is: doel: Kessens; achter: Meijer en But ter; midden: Geurts,- Veen en Hogendijk; voor: Keulemans, Tjeertes, Van Oosten, Bot en Alkema. Sport in 't kort NEDERLAND—BELGIë ZATERDAG VOETBAL. De jaarlijkse ontmoeting tus sen de Zatei-dagelftallen van Nederland en België zal op Zaterdag 19 Mei te Leiden worden gespeeld in het Gemeentelijk Sport park in de Leidse Hout. wijk—Concordia 2 wordt een duel tussen de twee zwakste in deze klasse. In de eerste klas heren is er voor BGV en Concordia 2 winst te behalen tegen respectievelijk Vlug en Vaardig en AVA. Bato kan 't IJmond zeer lastig maken, maar een Haarlemse zege is te illusoir. Dit geldt in even sterke mate voor HOC 2, dat bij AHV in Den Helder op be zoek moet. Hockeywedstryden Zondag gaat het eerste elftal van BMHC op bezoek bij Be Fair, welke strijd voor de Bloemendalers op zijn minst een gelijk spel moet opleveren. Het tweede elftal van BMHC heeft vrij en het derde speelt om halfdrie in Bloemendaal tegen de Delftse Studenten. Van de overige heren promotieklassers bindt Alliance in Heemstede de strijd aan tegen Tempo '34, ontvangt HBS in Bloemen daal de ploeg van Alkmaar en gaat Straw berries naar Pinoké, een wedstrijd tussen de bovenste twee van de ranglijst. Bij de dames moet BDHC naar TOGO en al zal het minder gemakkelijk gaan dan tegen Rood Wit vorige Zondag, een overwin ning behoort niet tot de onmogelijkheden. In de promotieklasse dames spelen BDHC II en III in Bloemendaal tegen Leiden en MRHC. De dames van Strawberries nemen het om halftwaalf in Velsen op tegen Am sterdam II. Het elftal van HBS gaat naar Kampong. Met evenveel zorg als een dokter zijn p atiënten onderzoekt, inspecteert deze ingenieur van de „Westinghouse Electric" te Pittsburgh (Verenigde Staten) de isolatie diep in de spoelen van een enorme dynamo met een cystoscoop, een instru ment, dat ook door artsen gebruikt wordt. Zijn taak is een zeer belangrijke, daar het kleinste foutje de reusachtige generatoren, motoren en andere machines die nodig zijn voor de verdedigingsproductie, onklaar kan maken. ADVERTENTIE AAMBEIEN! ALF EN ZETPILLEN De voetbalcompetitie wordt Zondag voort gezet met de volgende wedstrijden voor de eerste klassers uit Kennemerland: RCH— KFC; VSV—EDO en HDVS—Haarlem. Na de minder goede resultaten van de Racing is het te verwachten dat in het Heemsteedse Sportpark van het zwakke KFC gewonnen wordt. Er dient echter reke ning te worden gehouden met het feit, dat de Koogse ploeg zich extra zal inspannen, want geheel verloren is de zaak nog niet. Er staan nog heel wat wedstrijden voor de boeg. RCH heeft de ploeg enigszins gewij zigd. Lasschuit staat rechtsbinnen, Van Braam middenvoor en Couwenhoven krijgt weer een kans op de linksbuitenplaats. VSVEDO kan een spannende kamp wor den, waarbij het moeilijk is een voorspelling tc wagen. Wij houden het op een gelijk spel. Na een rust van twee weken komt Haar lem weer in het veld en wel tegen HDVS in Schiedam. De Haarlemmers zullen het niet gemakkelijk krijgen. Bij Schoten komt HVC, dat op het ogen blik de leiding heeft in de tweede klasse A, op bezoek. De Amersfoortse spelers zullen een lastige taak hebben en wij vermoeden niet, dat zij de punten zullen veroveren. Schoten speelt" voor het laatst op het ter rein achter de Kleverparkweg. Maatregelen zijn getroffen dat een groot aantal toe schouwers de wedstrijd zal kunnen volgen. Stormvogels kan van TOG in Amsterdam winnen. HFC zal het in de strijd tegen Nep- tunus in Rotterdam moeilijk krijgen.. Mo gelijk herstellen de Haarlemmers zich na het teleurstellende spel van de afgelopen Zon dag. Handbalcompetitie Ter gelegenheid van de technische dag spelen de dames en heren bondsploegen tegen de districtsteams van Oost. De speel ster van Concordia mejuffrouw Tine Hand- graaf is in de bondsploeg opgesteld. Voor de districtsklassers is een inhaalpro gramma vastgesteld. Hierdoor komen van de Haarlemmers alleen in actie de herenploeg van Rapiditas '31 en het dameselftal van Gita, Eerstgenoemde ontvangt de lastige gast Vriendschap. Gita zal het ook niet gemak kelijk krijgen tegen HAV. Voor de afdeling Noordholland-Zuid is er een volledig pro gramma vastgesteld. Van zeer veel belang is de dameswedstrijd BGVForesters, waar bij wij de gastvrouwen meer kans geven dan de bezoeksters. Het in kracht toegeno men IJmond achten wij sterker dan de tegenpartij Rapiditas. De wedstrijd Bever- Verbeten staarden wij over de weg, die zich naar de einder strekte in het licht van onze koplampen. Onze rechter grote teen hield het gaspedaal aan de plank genageld. Milliarden sneeuwvlok ken joegen nu en dan op ons af en de sneeuw lag wel een halve meter hoog. „Hoe ver nog naar Monte Carlo?", vroe gen wij onze metgezel zonder hem aan te kijken. „Honderdvijftig kilometer", zei hij, „in een uur en drie kwartier te rijden." Nu, dan wil men er wel een schepje opdoen. „Dat wordt rijden", zeiden wij eenvoudig en bogen ons nog wat verder over het stuur. Onze gebroken arm hin derde ons wel een beetje en met een tonige regelmaat viel er steeds een druppeltje bloed uit onze hoofdwonde op het stuur. „Zouden we niet opgeven", zei onze co-écuipier aarzelend. Wi.i keken hem even aan. „Wij rijden dóór", zeiden wij toen met een bikkelharde klank in onze stem. Dat deden wij ook en toen wij aan het einde van de reis tenslotte ons wagentje stilzetten, hóórden wij de mensen juichen. Wij stapten bleek en waardig uit, maar vielen toen flauw in de armen van een heel mooi meisje. Nou ja, geen écht meisje natuurlijk, want dat zou aardig opzien baren in onze stille straat. We vielen trouwens ook niet écht flauw, maar zetten onze wegluis in de garage en gingen toen slapen, nog vol van dromen over de Rallye Monte Carlo, waarvan wij zojuist een momentje hadden meegemaakt bij de controle aan de Amsterdamse Apollo- hal. Het was daar weer echt gezellig, toen duizenden toeschouwers stonden te wachten op de aankomst van de eerste rijders. Er werd natuurlijk een beetje gedrongen, maar gelukkig kortte de politie de tijd door mensen kletsend op het hoofd te slaan en met hun zijspan nen het publiek tegen de benen te rijden. Aan opgewekte kout was dan ook geen gebrek. Maar net toen het meningsverschil tussen burgerij en Hermandad interessante vormen begon aan te nemen, arriveerde de eerste deel nemer, de heer Verkamman van Keulen, die helemaal uit Mont.e Carlo kwam. Hij was eerst uit Nederland naar Monte Carlo gereden, toen van Monte Carlo naar Nederland en als men hem vroeg waar nu de reis naar toe ging, verzekerde hij: naar Monte Carlo. Daar na dacht hij weer naar Nederland terug te keren. Inmiddels kwamen de contro leurs in actie, die ook wel Knac-worsten worden genoemd. Zij zijn altoos te her kennen aan speciaal uit Engeland ge- importeerde regenkleding en hoofd deksels, die hun een sportief aspect ver schaffen. Verder bestaat hun taak uit het op de grond laten vallen van chro nometers. Zij doen dit werk geheel be langeloos. Op de bijgaande reproductie van Fiep Westendorps historische schil derij „Dommekrachten in de sport" ziet men hen aan de Franse slag. Maar scherts terzijde, men kan niet allemaal coureur wezen en het is geen pretje om de hele nacht in de kou te staan, lettend op van alles en nog wat. Hoe moeilijk zij het hebben bleek toen een rijder even het vertrouwen van een controleur had geschonden. De con troleur werd zo boos dat hij even de contröle over zichzelf verloor, zich in zijn volle dikte oprichtte en zei: „Meneer, u is geen heer." „Dat klopt", zei de boosdoener, „ik ben Rallye-rijder". Behalve de controleurs waren er bij de contröle ook rijders, al vielen die niet zo op. Zij waren voornamelijk te her kennen aan de vele lagen textiel waarin zij vervat waren en wat de buitenlan ders betreft aan de manier waarop zij hun taal spraken. Dat deden zij name lijk «lang niet zo deftig als de officials. Men ziet op de bijgaande illustratie enige van deze pelsjagers tijdens hun verhoor. Wanneer dat geëindigd was, werd de wagen naar het parc-fermé gereden teneinde te voorkomen, dat er in het geniep aan gefrutseld werd. De rijders zelf konden dan naar het restau rant gaan, wanneer zij er althans in slaagden de politie van hun goede be doelingen te overtuigen. Zo hield de Hermandad, voor wie iedere burger gelijk is, de heer Gatsonides aan, die aan zijn auto stond te sleutelen en vroeg met de gebruikelijke charme: „Heppu hier wat te doen? Zo niet dan wil u wel gauw weg weze". De heer Gatsonides die er in zijn pels-overall inderdaad net uitzag, alsof hij even van een receptie bij de burgemeester was weggelopen om naar de drukte te kijken, begon toen in het Frans en daar kon de politie natuur lijk niet tegen op. In het restaurant werden de rijders op een erwtensoep vergast, waaruit duide lijk bleek, dat de directie tot iedere prijs wilde vocykomen, dat zij een worstver giftiging zouden oplopen. Slechts node had zij besloten er toch één dun plakje in te doen bij wijze van ornament. De obers liepen met zorgelijke hoofdjes in het rond en demonstreerden bij wijze van aardigheid voortdurend hoe lang een ogenblik wel kan duren. Maar het was er toch erg gezellig tussen al die Finnen, Zweden, Noren, Italianen, Span jaarden, Engelsen, Belgen, Duitsers en Hollanders, die zo vriendelijk tegen el kaar deden, dat het net leek alsof zij niet wensten dat hun concurrenten tegen de eerste de beste boom zouden rijden. Alleen de Duitsers waren eerlijk, want die zeiden tegen iedereen „Hals- en beenbreuk". Bovendien sloegen zij elkaar dan zo hard op de schouders, dat men ook nog daar fracturen moest vre zen en lachten vervolgens in hun maag. Wat de Finnen, die zonderlinge ijsco man-petjes droegen op voorschrift van hun automobielclub, tegen elkaar zeiden, konden wij niet bevroeden, maar koud hadden ze het niet, want ze liepen met opgestroopte mouwen rond en ze mogen in Monte Carlo wel oppassen, dat zij niet door de hitte bevangen worden. Ook betreffende de uitlatingen van Noren en Zweden moeten wij u in het duister laten, tenzij gij weet wat övede- flövede-klövede betekent. Wel spraken wij de Noorse heer Tuft even voordat hij zijn naam weer eer aan ging doen. „U tuft" stelden wij vast. „Nein", zei hij gealarmeerd, „ich L. K. Tuft". Zo tegen een uur of twee kwam er ïen hele bezending snorren binnen. Ach ter die snorren liepen Engelsen, die uit Glasgow kwamen. Zij hadden peau de suède schoenen, aten ham met eieren, zeiden voortdurend tegen elkaar „O werkelijk?" en gedroegen zich zo non- Het Nederlands Volkstoneel heeft dezer dagen de première gegeven van „Maria Stuart" van Schiller onder regie van Ferd. Sterneberg, De titelrol daarin wordt vertolkt door Elly van Stekelenburg. Repri ses in de Doelenzaal hiervan worden gegeven op 28 en 31 Januari. Hedenavond heeft in de Stads schouwburg de 75ste voorstelling plaats van „De getemde feeks" van Shakespeare, met Jenny van Maer- lant en Johan Schmitz in de hoofd rollen, onder regie van Albert van Dalsum. De Young Vic begint zijn tournée door Nederland op Maandagavond in -de Stadsschouwburg met „De koopman van Venetië" onder regie van Glen Byam Shaw met Jill Sho- iveil als Portia en Powys Thomas als Shylock. Des middags wordt er een schoolvoorstelling gegeven. Comedia vertoont in het Centraal Theater in de Amstelstraat „Oom Wanja" van Anton P. Tsjechof en de Nederlandse Comedie in het Leidse- plein Theater „Vreemd Tussenspel" van O'Neill. Toon Hermans en de zijnen komen nog iedere avond voor het voetlicht van de Kleine Komedie. Zaterdagavond en Zondagmiddag voert het Concertgebouw Orkest het Requiem van Verdi uit. Als dirigent is Paul van Kempen geëngageerd. De vocale solisten zijn Gré Brouwen- stijn, Elsa Cavelti, Walther Ludwig en Arnold van Mill. Verder werkt het Toonkunstkoor Amsterdam mee. In de kleine zaal van het Concertge bouw zingt Zondagmiddag de tenor Ronald Stewart met begeleiding van Johan Otten en geeft Alfonso Mon- tccino een pianorecital. Dinsdagavond spelen de cellist Tibor de Machula en de pianist Stefan Askenase sona ten. Het filmtheater De Uitkijk vertoont de geluidsvcrsie van de beroemde film „Pantserkruiser Potemkin" van Sergei M. Eisenstein. De film „Haven Marie" van Marcel Carné met Jean Gabin is te zien in Royal en Nögge- rath. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de tentoonstelling van een gedeel te van de collectie Guggenheim on der de titel „Surrealisme en abstrac tie" in het Stedelijk Museum. chalant, dat iedere Nederlander zich in eens vol zorg ging afvragen, of hij er ook zo netjes uitzag. Wij vonden van onszelf van niet en slopen daarom moe en gedrukt de deur uit. Maar toen we eenmaal weer het loeien van de machtige wegluis-motor hoorden en we het stuur weer omklemden, met koele blik de gevaren en hindernissen op de lange en moeilijke weg naar Haar lem taxerend, waar mens en machine tot het uiterste op de proef worden ge steld, toen waren we weer zéér tevreden met onszelf. BOEDA. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa heeft de Italiaanse minister van Defensie, Pacciardi, medegedeeld, dat de Italiaanse luchtmacht haar tegenwoordige jagers zal vervangen door straalvliegtuigen. De luchtmacht heeft reeds de door het vredesverdrag gestelde limiet van 200 ja gers bereikt. Er zullen tevens 150 hulp vliegtuigen mogen zijn. De Italiaanse vliegtuigindustrie zal nog dit jaar in staat zijn de laatste typen straaljagers te bou wen. Tweehonderd milliard lire zullen ge bruikt worden voor de vorming van zes divisies infanterie, ieder van drie brigades, en drie gemotoriseerde divisies, ieder van twee brigades. Voorts zullen twee torpedo boot jagers, een aantal mijnenvegers en be wakingsvaartuigen gebouwd worden. Amerika zal voorts bij de Italiaanse indu strie orders ter waarde van 200.000.000.000 lire plaatsen voor hulp aan de Europese herbewapening. Door deze order zal de Italiaanse machine-industrie op volle toe ren kunnen werken terwijl zij thans slechts een productie van 60 procent van haar capaciteit heeft. De gouverneur van de Amerikaanse staat Nevada, Charles Russell, heeft be kend gemaakt dat op het proefterrein van de commissie voor de atoom-energie in zijn staat, een bom tot ontploffing is ge bracht. Hij wilde niet zeggen of het een atoombom was, maar verklaarde dat de proef een volledig succes werd. In de ko mende weken zullen nog meer van deze bommen tot ontploffing worden gebracht. Volgens een woordvoerder van de com missie zullen de resultaten van de proe ven hoorbaar noch zichtbaar zijn, behalve onder bepaalde weersomstandigheden. Een oproep tot vrede en onderlinge ver standhouding in de wereld is gelijktijdig uitgegeven te Stockholm, Kopenhagen, Oslo en Reykjavik, door de vertegen woordigers van de sociaal-democratische partijen uit Zweden, Denemarken, Noor wegen en IJsland en door de afgevaar digden van de respectieve vakbonden uit deze landen, die onder sociaal-democra tische invloed staan. In de oproep wordt gezegd, dat de regeling van de Koreaanse Kwestie door onderhandelingen en niet door de wapens beslecht moet worden, dat de UNO een werkelijke wereldorgani satie moet worden en da de vrede in Europa onmogelijk is zonder een vrij, on afhankelijk en democratisch Duitsland, dat zijn plaats in de UNO heeft ingeno men. China moet in de UNO worden ver tegenwoordigd door de regering te Peking. De heer John Sherman Cooper, adviseur van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gister morgen een bezoek aan Den Haag ge bracht. De heer Cooper is een vai\ de twee republikeinse adviseurs van Dean Acheson. Hij maakt een tocht door enige West-Europese landen. In Duitsland had hij onder meer met officiële personen be sprekingen. Cooper wordt vergezeld door kolonel Watson Wyse. Na bezoeken aan Londen en Parijs ging hij naar West-Duitsland, waar hij bespre kingen voerde in Bonn, München en Frankort. De heer Cooper, die repu blikeins senator was voor de staat Ken tucky, vertrekt heden naar Brussel. Na een bezoek aan Rome vertrekt hij via Londen naar Washington, waar hij aan Dean Acheson en aan zijn partij rapport over zijn bevindingen zal uitbrengen. De heer Cooper en kolonel Wyse lunchten gistermiddag met de Ameri kaanse ambassadeur, Selden Chapin, en de heer Sidney O'Donoghue, de ambassa deraad, die speciaal belast is met het pro gramma voor de wederzijdse militaire hulp. Twee inbrekers hebben Vrijdag de Beem- ster onveilig gemaakt. Om vijf uur 's mor gens stalen zij twee fietsen uit een schuur aan de Zuiddijk en reden daarop naar de Rijperweg, waar zij bij de zuivelfabriek „De Tijd" de garage openbraken. Zij gingen verder in de auto van de directeur, nadat zij eerst een benzinepomp hadden geforceerd om de tank van de wagen te kunnen vullen. In Oosthuizen werd bij een kaashandel gestopt en uit een pakhuis haalden de man nen 50 Goudse kazen, die in de auto wer den geladen. Toen bleek echter de accu van de auto leeg te zijn. Daarom pleegden zij een in braak bij een garagehouder in Oosthuizen en vonden inderdaad een gevulde accu. De garagehouder werd wakker en stoorde de dieven in hun werkzaamheden. Met achter lating van de auto met kazen namen zij de vlucht. Aan de andere kant van het dorp stalen zij weer een fiets en zetten daarop hun tocht voort. Bij de Ringvaart zagen zij een roeibootje en gingen daarmee naai de overkant. Een eind verder kwam het tweetal bij een boerderij, waar in een schuur een auto stond. Daarmee zijn de heren verdwenen. De politie heeft hen nog niet kunnen vinden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7