Zware Hoest ONTSTOKEN HUID r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. (^Wereldn ieuws j Een vrouw en zes mannen geïnstalleerd als wijkcomité van Spaarndam DÉBRALIIME Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER* BEDIEN DE Reeds bestaande burgervertegenwoordiging thans officieel erkend De opbouw in Limburg na de bevrijding Twee grote stappen vooruit Uw polis bij ons geeft recht op: ROTTERDAM Indexcijfer groothandelsprijzen in November gestegen Een half millioen brandschade in Argentijnse Philipsfabrieken In 1950 was 68% van de invoer door uitvoer gedekt Rechtspraak op het gebied van het bedrijfsleven Jacht achter de meute Kampioenschap tweede klasse van Haarlem Uitslag sterrit naar Monte Carlo Waterpolowedstrijden Noordhollandse Wandel sportbond vergaderde DINSDAG 30 JANUARI 1951 2 Acht -directeuren of vertegenwoordigers van gemeentebedrijven, op korte afstand gevolgd door Haarlems burgemeester, stapten gisteravond over de vlonder die het donkereravijn tussen de smalle IJdijk en de ingang van Spaarndams Jeugdhuis overbrugt. Daarop keken de eersten tezamen met de andere belangstellenden waaronder de voorzitter en de secretaris van het wijkcomité in Haarlem-Noord toe hoe mr. P. F. M. Cremers zich aan de ronde tafel schaarde waaraan reeds een vrouw en zes mannen hadden plaats genomen: de tafel waaraan voortaan het wijkcomité voor Spaarndam, dat op het punt stond geïnstalleerd te worden, zal vergaderen. De burgemeester herinnerde in zijn toe spraak aan het-ontstaan van de wijkge- dachte, zoals die in ons land het eerst in Rotterdam werd ontwikkeld tot een betere materiële en sociologische opbouw van nieuwe stadsgedeelten. De grote vragen van deze tijd om de democratie tot e.enlevende werkelijkheid te maken betreffen tóch: Hoe brengen we de burgerij nader tot het. stadsbestuur; hoe wakkeren wij haar zelfwerkzaamheid in eigen kring aan; hoe kweken wij bij haar leden verantwoordelijkheidsbesef jegens de gemeenschap aan? De burgemeester memoreerde het aan vaarden door de Haarlemse raad van de motie-Noordhof f-Meijers, waaruit thans ook dit wijkcomité is voortgekomen. Wan neer ergens een ernstige proef met dit novum is gerechtvaardigd, dan is het wel Spaarndam, dat sinds de annexatie het eigen cachet, het dorpskarakter zo gelukkig heeft bewaard. Men treft hier een veel grotere verbondenheid tussen de bewoners dan in de stad. hetgeen het wijkcomité zeer ten goede zal komen bij de vervulling van zijn taak, namelijk het winnen van het ver trouwen van de bevolking om haar belan gen bij B. en W. te bepleiten. Zelfs al is het wijkcomité slechts een adviserend lichaam, dan nog kan die bevoegdheid van doorslaggevende betekenis worden. Wat eendrachtige samenwerking vermag weet Spaarndam al: dit Jeugdhuis is een fraai getuigenis van de sociale belangstelling van de bewoners. De burgemeester hoopte, dat het comité zich zal laten leiden door een hartelijke liefde voor zijn medeburgers en zich tenvolle aan zijn mooie taak zal geven, zichzelf tot voldoening en de overige dorps bewoners tot zegen. Openhartig De voorzitter van het wijkcomité, de heer C. Stapel Jr., hield daarop een toespraak, die op prettige wijze nu eens afweek van wat bij dergelijke gelegenheden de gebrui kelijke inhoud van officiële speeches pleegt te vormen. De heer Stapel was namelijk openhartig en zei ronduit dat Spaarndammers geen Haarlemmers zijn en het ook niet willen worden en dat ze er een hekel aan hebben iets op het stadhuis te gaan vragen. „Als we wat nodig hebben en de burgerij wil het, dan boksen we het zelf wel voor elkaar" zei hij kernachtig en hij had daar voor voorbeelden genoeg bij de hand: het Witte Kruis, de ijsbaan, .de kleuterschool, de speeltuin. Eigenlijk is het zo, dat er al lang een wijkcomité bestaat, dat dan nu geregen wordt in het keurslijf van een reglement. Nu, de heer Stapel hoopte er zo goed mo gelijk aan te voldoen en verder gaf hij de verzekering, dat zijn comitélëden „het op zijn goedkoopst en z'n best" zullen trach ten te doen. Ideeële taak Na welk realistisch woord de andere oud-wethouder van Spaarndam, de heer M. Meijers, aan wie de heer Stapel trouwens dank had gebracht voor de wijze waarop hij gedurende meer dan twintig jaar boven alle politieke scheidslijnen uit de Spaarn- damse belangen in de Haarlemse raad had behartigd, erop wees, dat, bij gebrek aan ADVERTENTIE Smelt, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, een weinig VapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst en rug flink met deze zalf inwrijven. een „verlanglijstje", er toch een taak te vervullen viel: namelijk de ontwikkeling van het besef bij de bevolking van wat de gemeente kan en doet en een inzicht ver schaffen in het werk en de waarde van de vertegenwoordiging der burgerij. In het wijkcomité krijgt Spaarndam weer een be paalde medezeggenschap, was die er eerder geweest, wellicht dat sommige dingen dan anders waren beslist. De heer Meijers herinnerde nog aan de sceptische stemming waarin sommige leden van de Haarlemse raad in September tot de instelling van de wijkraden hadden besloten „Maar", zo be sloot hij, „wij Noordelingen hebben een stijve kop en dan zijn we juist bereid te laten zien, dat het wel kan slagen". Toen wist dus iedereen wat hij aan Spaarndam en zijn bewoners had, waarna men tussen de wandschilderingen over ging tot het roken van een sigaar en het drinken van een kop koffie. Mejuffrouw C. G. Baelde, zo vernamen wij nog, zal als secretaresse fungeren. Be halve de heren Stapel en Meijers hebben ook nog J. C. H. Balm, Th. Jukes, P. Nooij en J. Plas zitting in het comité. De directeuren van gemeentebedrijven, -diensten of -instellingen die eens met hun „cliënten" in Spaarndam kwamen kennis maken, waren (in alphabetisch-lexicogra- fische volgorde): ir. J. H. Kouwenhoven (Energiebedrijf), ir. D. N. de Lange (Open bare Werken), M. Renne (Reiniging. Cen traal Vervoer, Ontsmetting), J. H.W. Schol- te (Haven- en Marktwezen), dr. W. B. Smit (Geneeskundige en Gezondheidsdienst). A. Starreveld (Incasso), D. H. Suerink (So ciale Zaken) en P. V. de Wit. (Stadsbiblio theek). Ook het raadslid G. Blokdijk was er. ADVERTENTIE is lelijk en pijnlijk. Maak een einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende I HET HUIDGENEESMIDDEL MET I „DIEPTEWERKING" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 1-2.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instrumen taal kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Banjo. 19.00 Causerie. 19.15 Instrumen taal trio. 19.30 Nationaal programma ter ge legenheid van de verjaardag van Prinses Eeatrix. 20.00 Nieuws. 20.06 Muziek- sprookje. 21.05 Vocaal- en instrumentaal ensemble. 21.35 Toespraak. 21.45 Kamer orkest. 22.15 Juliana van Stolberg, moeder van Oranjes. 22.30 Marinierskapel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 13':00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Platen. 14.45 Voor meis jes. 15.00 Vocaal ensemble. 15.15 Omroep orkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Metropole orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Commentaar familiecompetitie. 19.40 Nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix. 20.00 Nieuws. 20.06 Muzieksprookje. 21.05 Vocaal-mstru- mentaal ensemble. 21.35 Toespraak. 21.45 Kamerorkest. 22.15 Juliana van Stolberg, moeder van Oranjes. 22.30 Marinierskapel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Opera. 14.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Clavecimbel. 16.00 Kamerokest. 1700 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Hoorn. 18.25 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporke'st. 20.50 Actuali teiten. 21.05 Omroeporkest. 21:50 Piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. Het „Contact-orgaan voor de Welvaart" te Maastricht heeft een publicatie het licht doen zien, waarin een overzicht wordt ge geven van de resultaten op sociaal en economisch gebied, die in de periode van 1945-1950 in Limburg zijn bereikt. Sedert de bevrijding hebben zich 90 nieuwe industrieën in Limburg gevestigd. Industriebank en Herstelbank investeer den voor meer dan 12 millioen gulden in de provincie. Een schade van ruim 7 mil lioen gulden aan electriciteitsnetten werd nagenoeg geheel hersteld. Arbeidsproblemen van ernstige omvang kende Limburg in deze periode niet. In Zuid-Limburg is een tekort aan arbeids krachten, het Noorden en midden heeft een overschot. Een schade van 500.000 vierkante meter oppervlakte tuindersglas tengevolge van oorlogshandelingen is hersteld. Herstel van provinciale wegen en brug gen vorderde rond twee millioen gulden. Aan herstel van gemeentelijke wegen werd zes millioen gulden besteed. Aan herstel en herbouw van gebouwen is meer dan 115 millioen gulden besteed. Van 2840 verwoeste woningen is 30 procent her bouwd, van 9.717 zwaar beschadigde wo ningen 60 procent en van 46.484 licht be schadigde woningen 81 procent hersteld. Van de 1146 zwaar beschadigde of ver woeste boerderijen is de helft hersteld of weer opgebouwd. Acht kerken (30 ver woest) zijn herbouwd. 37 kerken (66 zwaar beschadigd) hersteld en 22 gedeeltelijk. Er werden 13778 nieuwe woningen ge bouwd; er zijn thans 4000 in aanbouw. In de industrieële sector werd voor zestig mil lioen nieuw gebouwd. In Den Haag verleende een 50-jarige berijder van een rijwiel met hulpmotor geen voorrang aan een auto. Een botsing was het gevolg. De ernstig gewonde wielrijder werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. ADVERTENTIE II Geneeskundig onderzoek voor onze rekening. Om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdens- risico waarvoor een jaarpremie van 150,of meer wordt betaald). Dit geldt ook voor reeds bestaande verzekeringen. Renteloos voorschot. Niet alleen voor operatiekosten, maar nu ook voor de kosten van opnemipg in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Een unicum in het Nederlandse levensverzekeringswezen! Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden belicht. De grootste in Nederland rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrr/ rrrrrrrrrrriï rrrrrrrrrrrrrrr ri, rrrrrrrrrrr CBirjCtCfgg Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede dat het indexcijfer van de groothandelsprijzen, op basis 1948 is 100, van October op November van 122 tot 125 is gestegen. Bij de voedingsmiddelen liepen de prijzen voor rogge, consumptieaardappelen, gerst en melk op. Prijsdalingen kwamen voor bij ingevoerde tarwe, rietsuiker en cacao bonen. De gemiddelde prijsstijging bedroeg 4 punten. Het indexcijfer voor prijzen van grondstoffen steeg eveneens met 4 punten. De sterkste prijsstijgingen kwamen voor bij de grondstoffen voor textielwaren en voor hout. Een vrij belangrijke prijsstijging vertoonden ruwe wol, ruwe katoen, wol len en katoenen garens, hout, ingevoerde huiden, leder, koper, tin, lood, ijzer en sulfiet-cellulose. Het indexcijfer voor afgewerkte pro ducten vertoonde een stijging met 1 punt. De belangrijkste stijgingen kwamen voor bij de afgewerkte producten van textiel (wollen en katoenen garens), leer en rub ber en papier. De schade door de brand in de Argen tijnse fabrieken van Philips is lang geen zes millioen pesos, zoals werd gemeld, al dus deelt Philips Persdienst te Eindhoven mede. Zaterdagmiddag brak brand uit in het bijkantoor in de Paseocolon te Buenos Aires. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 450.000 gulden. Zondag werd brand ontdekt in een der loodsen in de buurt van het hoofdgebouw; Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van onze invoer in De cember 1950 699 millioen (in November 700 millioen). De uitvoer vertoonde een belangrijker daling en bereikte in December een totaal bedrag van 537 millioen tegenover ƒ558 millioen in November 1950. Het percentage van de invoer dat door uitvoer werd gedekt was in 1950 68 per cent tegen 72 percent in 1949 (1948: 54 percent; 1947 73 percent). Sinds 1948 is de invoer van granen ge daald, maar de import van aardolie-pro ducten gestegen. De uitvoer van melk, zuivelproducten en eieren bereikte in 1950 een totale waarde van ƒ804 millioen (1949 ƒ622 millioen) of 15.2 percent van onze totale uitvoer (1949 16.4 percent). Deze vermeerdering komt voor het grootste gedeelte voor re kening van de belangrijke stijging van onze eierenexport. Hier werd yoor 60.000 gulden schade aan- die onder leiding van fieldmaster J. Horn gericht. Ook deze schade wordt door ver- Jr door het prachtige terrein ging. Mastel- zekering gedekt. Na telegrafisch ingewonnen inlichtingen acht men de gedachte aan sabotage als oor zaak der branden van iedere grond ont bloot. Verschenen is het verslag van de door de minister van Justitie en de staatssecretaris van Economische Zaken ingestelde com missie van advies inzake de administra tieve rechtspraak en de tuchtrechtspraak op het terrein van het publiekrechtelijk georganiseerde bedrijfsleven. Bij het ver slag zijn twee wetsontwerpen met toelich ting gevoegd, een wetsontwerp inzake de administratieve rechtspraak en een wets ontwerp betreffende de tuchtrechtspraak. In het eerste wetsontwerp wordt de in stelling van een college van beroep voor het bedrijfsleven voorgesteld. Dit college, dat in de plaats zal treden van het scheids gerecht voor het bedrijfsleven (scheids gerecht voor de voedselvoorziening), zal, voor zover het niet betreft gedingen van zuiver civiele aard, oordelen over het be roep tegen besluiten en handelingen van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Het wetsontwerp inzake de tuchtrecht spraak geeft een aantal voorschriften om trent de tuchtrechtelijke maatregelen, de bij verordening van het betrokken lichaam te regelen rechtsgang en de tenuitvoerleg ging der tuchtbeschikkingen. Tenslotte voorziet het ontwerp in een beroep tegen tuchtbeschikkingen bij het college van be roep voor het bedrijfsleven. Dit college zal de tuchtbeschikkingen toetsen aan de alge mene beginselen van een behoorlijke recht spraak. Beide wetsontwerpen zijn aan de Sociaal- Economische Raad om advies voorgelegd. Paardensport Ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan hield de Noordhollandse Ruiterver- eniging Zaterdag in het terrein van het duinwaterleidingbedrijf te Wijk aan Zee een jacht achter de meute van de Konink lijke Nederlandse Jachtvereniging. Circa 70 amazones en ruiters uit Amster dam, Haarlem, Den Haag en leden van de Koninklijke federatie van landelijke rij - verenigingen namen deel aan deze jacht, van de meute was de heer Jos Gielissen. Basketball Programma voor deze week Programma voor de komende dagen luidt: Dinsdag: HHC III—HHC II (d.); HHC I— HOC I (d.); HHC IV—Oosterkw. (h.). Woensdag: HOC III—HOC IV (d.)HOC II -Sportbond I (d.); HOC I—SC Haarlem I (heren). Donderdag. PSVH—SC Haarlem I (d.); PSVH I—HHC I <h.)SV I—SC Haarlem III (h.). Vrijdag: Sportbond IIOosterkw. (d.); SC Haarlem II—HOC IV Cd.)Sportbond 1 —HHC II (h.). Maandag: KCH II—Oosterkw. I (h.); SC Haarlem I—Sportbond I (h.). Dinsdag 6 Februari: HHC IVOosterkw. II (h.)HHC III—Oosterkw. (d.); HHC I— HOC II (h.). Biljarten Onder leiding van de biljartvereniging „Vriendenkring II" wordt in café IJ. Doves het tournooi om het kampioenschap van Haarlem en omstreken tweede klasse gehou den. Na de derde dag luidt de stand: gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. A. Timmer J. Kooyman B. Bosse W. Hugtenburg C. Heiligersberg H. Meyer T. Kroon C. v. Hemert De wedstrijden worden vandaag gezet en duren tot en met Zondag. 5.35 5.— 7.31 4.76 4.16 7.14 5.41 3.05 voort- 59. Juist toen Panda goed bedacht had, wat hij allemaal zou gaan zeggen, en toen hij diep adem haalde om het dan ook maar flink en luid te zeggen, greep de minister onverwacht zijn hand, zwengelde er hard en hartelijk aan en riep: „Nou, maar dat was machtig mooi! Goed werk, mijnheer Panda! We zullen een nette titel voor u uitzoeken, dat beloof ik u! En nu heb ik verder helaas geen tijd meer voor u. Dag meneer Panda!" „Dag minister," zei Panda verbouwereerd, „maar ik wilde alleen nog zeggenEn nu was het Jolliepop weer die tussenbeide kwam; misschien was de volmaakte bediende bevreesd, dat zijn heer door een enkel ondoordacht woord die mooie titel weer in gevaar zou brengen, en hij sprak dus, voordat Panda zijn bezwa ren naar voren kon brengen: „De heer. eh.Panda bedoelt ongetwijfeld te zeg gen dat hij het op prijs zou stellen wanneer uwe Excellentie, zo uwe Excellentie zou mogen besluiten het hier vertoonde appa raat een naam te geven, het behagen zou hebben om het „Pandamemonium" te noe menDe minister riep dat het bést was, en toen werden ze beiden de deur uitgewerkt; en zo kwam het dan, dat Pan da pas toen het te laat was zeggen kon wat hij er van dacht. „Het is gewoon dief stal!" riep hij. „Memo is van professor Kalker, en die vindt het vast niet goed dat zijn Memo naar de kazerne is gebracht! En dat heb jij gedaan, Jolliepop!" „Maar wij wensten toch de wetenschap aan te moedigen!" protesteerde de bediende. „Dan maar geen aanmoediging!" riep Panda. „Ik ga naar de kazerne en ik ga Memo terug halen, titel of geen titel!" En daar ging hij! „Pas toch op! Laat ons toch rustig over leggen!" riep Jolliepop ontzet. „Kazernes zijn in het geheel geen plaatsen waar wij ons kunnen vertonen! Wij lieden met titels weten nauwelijks waar ze toe dienen. Maar Panda luisterde al niet meer. De eerste 25 plaatsen in het algemeen klassement van de sterrit naar Monte Carlo zijn door de volgende ploegen bezet: 1. TrevouxCrovetto (Frankrijk) met Delahaye; 2. Comte de Monte RealPalma (Portugal) met Ford; 3. Vard-^Young (Ierland) met Jaguar; 4. GautrucheGiriez (Frankrijk) met Citroën; 5. Chiron—Mahé (Frankrijk) met Delahaye; 6. en 7. ex aequo EllisonRobinson (Groot Brittannië) met Jowett en WhartonLangelaan (Groot Brittannië) met Ford; 8. Nunes Dos Santos Bastos (Portugal) met BMW; 9. en 10. ex aequo WaringWadham (Groot Brittannië) met Jaguar en WilkinsBaxter (Groot Brittannië) met Jowett; 11. HeymanLa- lisse (Frankrijk) met Delahaye; 12. Levegh Marmonier (Frankrijk) met Talbot; 13. WormsMouch (Frankrijk) met Hotchkiss; 14. Ramos Jorge (Portugal) met Hotchkiss; 15. RosierRosier (Frankrijk) met Renault; 16. ScaronPascal (Frankrijk) met Simca; 17. PolisSevenstern (Nederland) met Bentley, gestart te Lissabon; 18. Barendregt —Beekman (Nederland) met Kaiser; 19. Ramos CastelloCardoso (Portugal) met Standard; 20. Hillen—Lioni (Nederland) met Ford; 21. LesurPinchinatti (Frankrijk) met Simca; 22. Berger—Dumas (Zwitserland) met Talbot; 23. Bolton (Groot Brittannië) met Bristol; 24. KnegtelBrand (Nederland) met Ford Vedette; 25 Malleret—Lauvergnat (Frankrijk) met Citroën. Op de 29e plaats staat de Nederlandse équipe Kreisel—Perk met Renault, die tevens derde werd in de 750 cc-klasse. 54e is Verkamman van KeulenVriens (Nederland) met Mercedes Benz. De Coupe des Dames werd gewonnen door mevr. Hustinse en mevr. FranpoisSifrand op Peugeot. Gatsonides is met zijn Sunbeam het slacht offer geworden van een fatale vergissing. Te zamen met een Spaanse deelnemer tankte hij bij Gap op het laatste traject. Zij kregen beiden petroleum in plaats van benzine in hun tank. De Spanjaard is doorgereden tot Monte.Carlo, waar zijn motor de dienst op zegde. maar Gatsonides heeft zijn tank laten leeglopen en is vervolgens opnieuw gestart. Dit kostte hem te veel tijd, te meer daar op dit traject een verhoogd gemiddelde moest worden gereden, waardoor hij met een half uur vertraging de volgende controle be reikte. De wedstrijd Haarlem-Meeuwen (dames) die Zaterdagavond in het Sportfondsenbad werd gespeeld voor de Van Duylbeker- competitie, was de laatste wedstrijd van de voorronden. De Amsterdamse dames met Iet Kostervan Feggelen op de midvoor- plaats waren sterker; ze wonnen met 80. De eindstand is: Meeuwen 4 4 0 0 8 22 3 HDZ 4 3 0 1 6 19 4 4 2 0 2 4 14 8 Nereus 4 1 0 3 2 3 17 Haarlem 4 0 0 4 0 2 28 Daar de nummers 1, 2 en 3 overgaan naar de eerste ronde van de afvalcompeti- tie, vervolgen Meeuwen, HDZ en DWT de serie wedstrij den. In de tweede klasse dames werd gespeeld de wedstrijd HVGB 2DWT 2, de gasten waren overwegend sterker en wonnen met 7—0. De ontmoeting HPCDWT (eerste klasse heren) eindigde in een overwinning van 5-1 voor de Heemstedenaren. De eerste aan vallen waren voor de Haarlemmers die in een hoog tempo de wedstrijd begonnen. Zij zagen echter geen kans om te doelpunten. Aan de andere kant ging het beter, de doel- verdediger had minder geluk. De aanvallen werden door de Heemstedenaren beter af gewerkt. P. Smit bezorgde de gastheren de leiding, waarna Geurtsen en Van Lin- schoten zorgden, dat de rust inging met 30. Na de hervatting vergrootte Geurtsen de voorsprong tot 40. Met het nemen van een strafworp werd de achterstand door F. Roozekrans verkleind en Dijkstra bracht de eindstand voor HPC op 51. De stand luidt: 5 2 2 1 1 1 In de tweede klasse heren kon DWT 2 het tegen HVGB 3 niet bolwerken en ver loor met 31; bij de wedstrijd VZV 2 Haarlem 3 bleven de punten in Haarlem. De wedstrijd eindigde in een overwinning van 50 voor Haarlem 3. Bestuur HVGB Op de algemene ledenvergadering van de Haarlemse Zwem- en Poloclub HVGB werd het bestuur als volgt gekozen: R. Hage- bout, voorzitter; A. J. v. Ommeren, secre taris; A. Boeree, penningmeester; mej. M. Marsman, D. Schornagel, J. Rol en A Donker, commissarissen. Zwemsecretaris is W. Halsema en polo secretaris F. Thijssen. De prestatiebekers voor het jaar 1950 wer den uitgereikt aan mejuffrouw M. v. Lely- veld en W. Halsema. Sport in 't kort DR. IR. VAN DER SCHEER WEER IN DE TECHNISCHE COMMISSIE. De Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond deelt ons mee, dat in een uitvoerige bespre king tussen het hoofdbestuur van de K. N. S. B., de technische commissie en dr. ir. Van der Scheer volkomen overeenstemming is bereikt, wat mede blijkt uit het feit dat de heer Van der Scheer zijn plaats in de tech nische commissie wederom heeft ingenomen HPC6 DWT 5 Haarlem 2 5 HVGB 25 DWR 3 VZV 4 11 5 5 3 2 2 28 21 10 14 10 7 Beperking. De bewegingsvrijheid van Hon gaarse diplomaten in Washington is be perkt tot een gebied om het Witte Huis met een straal van 18 mijl. Dit, aldus het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, vormt een tegenmaatregel op soortgelijke beperkingen, die aan leden van de Amerikaanse legatie te Boedapest zijn opgelegd. In een aan de Hongaarse legatie overhandigde nota wordt gezegd, dat haar leden niet bui ten genoemd gebied mogen komen zon der speciale vergunning. Kou. In sommige delen van de Verenigde Staten daalde het kwik gisteren tot ruim veertig graden onder nul. Tal van ongelukken deden zich voor over een gebied dat zich uitstrekt van Indiana tot Nieuw England in het Oosten toe. Op enkele punten in het Westen was de temperatuur lager dan in Alaska. Der tien personen verloren het leven bij branden die het gevolg waren van over verhitte kachels. Stukwerk. Het feit dat bijna 50.000 Britse metaalbewerkers geen stukwerk willen verrichten, vertraagt het werk voor de bewapening te Manchester, Leeds en Barrow. De productie in 100 fabrieken is ruim de helft minder. Bij Metro- Vickers, de grootste fabriek te Man chester, weigeren 8.000 arbeiders stuk werk te doen. Zondag besloten 25.000 scheepswerfarbeiders aan de Mersey (Westkust van Engeland) geen over werk meer te verrichten. Zij willen hierdoor kracht bijzetten aan hun aan spraak op*prestatieloon. Staking. Tengevolge van het kolentekort in Australië zijn alle industrieën op de belangrijkste na stilgelegd en te Sydney zijn 150.000 arbeiders werkloos gewor den. Door het geschil tussen de rege ring en de mijnwerkers heeft de in dustrie naar schatting reeds drie mil lioen Australische ponden verlies ge leden. De mijnwerkers werken één dag per week niet uit protest tegen een door de regering ingevoerd stelsel van „aanmoedigingstoelagen". Vandaag of morgen zal de federale raad der mijn werkers beslissen of de staking zal worden voortgezet. Ook daar. De Sovjet-Russische gezond heidsdiensten nemen thans bijzondere maatregelen om de griep-epidemie in Rusland tegen te gaan, zo meldt radio- Moskou. De radio heeft de luisteraars aangeraden voorzorgsmaatregelen te treffen en in geval men griep meent te hebben, liever de dokter te laten komen dan naar klinieken te gaan. Zwarte steenkool. Volgens het West-Duitse economische blad „Deutsche Zeitung" gaat in het Ruhrgebied het gerucht, dat de West-Duitsers, buiten de officieel toegestane hoeveelheden, steenkool „zwart" exporteren. Deze steenkool zou naar verschillende havens, onder andere naar Rotterdam worden gebracht en daar tegen dubbele prijs als Ameri kaanse steenkool opnieuw aan West- Duitsers te koop worden aangeboden. Herdenking. De „Vlaamse concentratie" heeft in het week-end te Antwerpen Raymond Tollenaere herdacht, die als SS-man aan het Oostfront sneuvelde. De ordedienst in de zaal werd verzorgd door jonge lieden, die gekleed waren in groene hemden, rijbroeken en zwarte laarzen. Tijdens deze herdenking drongen oudstrijders en leden van het verzet de zaal binnen. Een leider van het verzet nam het woord en verklaarde, dat de patriottische groeperingen van België voortaan iedere manifestatie van deze aard zouden verhinderen. Weigering. De Sovjet-Unie heeft gewei gerd haar toestemming te verlenen aan de benoeming van Zalan Shazar, de voormalige Israëlische minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap, tot Israëlisch gezant te Moskou, zo wordt te Tel Aviv vernomen. Men gelooft, dat het feit, dat Shazar in Rusland geboren is en daar zionistenleider is geweest, de reden van de Sovjet-Russische houding is. Verzacht. Het gerechtshof van Dresden (Russische zóne) verzachtte de dood straf van Hermann Josef Flade, een jongeman van 18 jaar, gisteren in ge vangenisstraf van 15 jaar. Flade was schuldig bevonden aan een poging om een lid van de communistische politie te doden, toen deze hem betrapte bij het uitdelen van anti-communistisch propaganda materiaal. De doodstraf deed een storm van pro test onitstaan in geheel West-Duitsland en West-Berlijn. De vloed van demon straties tegen het vonnis deed meer schade aan de communistische zaak dan enig ander incident in de afgelopen maanden. Demonstratie "Zes personen werden gear resteerd en één persoon werd gewond, toen de politie een anti-Franse betoging uiteenjoeg voor de Franse ambassade in Kopenhagen. De ambassaderaad deelde later mede dat de demonstraties op touw waren gezet tegen het besluit van de Franse regering om het wereldvakver bond (W.F.T.U.), de wereldfederatie van de democratische jeugd en de inter nationale democratische vrouwenfede ratie te verbieden. Wandelsport In hötel „De Leeuwerik" te Haarlem heeft de Noordhollandse Wandelsportbond, afde ling van de Nederlandse Wandelsportbond zijn jaarlijkse algemene vergadering êe' houden. De heer H. van Rooyen werd tot lid van verdienste benoemd. De P.T.T. te Amster dam ontving een herinnering ter gelegenheid van het vijftienjarig lidmaatschap. Het hoofdstuk financiën gaf aanleiding tot een discussie, waarbij het voorstel geopperd werd de jaarlijkse sportdag voorlopig te doen vervallen en ook het aantal bonds- evenementen te verminderen door het hoge nadelige saldo van deze dagen. Deze voor stellen werden aanvaard. Het punt der bestuursverkiezing gaf even eens aanleiding tot een uitvoerige discussie, waarbij men pas tot overeenstemming kon komen nadat de vergadering enige tijd was geschorst. Na hoofdelijke stemming, waarbij l"2 geldige stemmen werden uitgebracht, werden in het bestuur de volgende leden gekozen; S. Vissers, voorzitter; A. Blom, secretaris penningmeester; H. H. Winters, vice-voorzit- ter; A. J. Sarlie, H. C. Bunge, H. van Rooyen, H. van den Bosch, Joh. Groenevelt en G. Krom. Het bestuur is uitgebreid van zeven tot negen leden. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Beverwijk gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2