VAL DA tecovcrjj OLIESTOQK INSTALLATIES Uitvoering van het Requiem zou belediging van de kunst zijn geweest, zeggen orkestleden GROEN Co. „Wettelijk Statuut voor politieke partijen gewenst" Een Eeuw Celeden 8 Comité tot uiting van sympathie gevormd Neem een doos echte UW HOEST Agenda voor Haarlem Nederlandse goederen in Cork gelost Militaire Willemsorde voor marinevlieger Overval op taxichauffeur Twee Nederlanders gesneuveld in Korea Aardappelprijs nu ook voor telers vastgesteld Het Oud-Griekse Gerechtig heidsbegrip UALITY.. Een sigaret van superieure Amerikaanse tabakken Waf het N.V.V. van een nieuw kabinet verlangt Koffer met zwaar vergif uit auto van dierenarts gestolen De „Sibajak" met emigranten paar Australië Belastingpapieren dwarrelden door de lucht Gisteren is aan verscheidene leden van het Concertgebouw-orkest, die wilden deel nemen aan de aangekondigde repetitie, door het personeel de toegang tot het gebouw ontzegd. Op een des middags gehouden persconfe rentie heeft de heer P. Heuwekcmcyer, vice-voorzitter van het bestuur van de vereniging „Het Concertgebouw-Orkest" eer overzicht van de gang van zaken ge geven. Spreker deelde mee dat Zondag middag 62 orkestleden het podium hadden verlaten en dat er niet meer dan 17 of 18 waren blijven zitten. In totaal hebben zich 75 van de 94 musici met de „dienst weigeraars" solidair verklaard. Het stand punt van de overigen is nog niet bekend. De aandacht werd er op gevestigd dat de houding van het orkest volkomen los staat van de acties pro of contra Paul van Kempen, omtrent wiens politieke betrouw baarheid men geen oordeel wil uitspreken, daar dit de taak van de overheid is. Niet temin heeft men op 9 December aan het bestuur van het Concertgebouw te kennen gegeven, dat de heer Van Kempen een omstreden figuur is en dat diens optreden de gevoelens zou kwetsen van een deel van het publiek, zowel als van het orkest. Het werd onwenselijk geacht de heer Van Kempen reeds te engageren voor deze de Nederlandse nationaliteit zou hebben ver kregen. Men stelde voor „naar een waar dige plaatsvervanger van de dirigent Kubelik uit te zien". Het orkest heeft de vorige week echter dagelijks onder leiding van Paul van Kem pen gerepeteerd, zonder dat ook maar iemand zich ongepast heeft gedragen. De reden dat men Zondagmiddag de instru menten neerlegde, kwam voort uit „de on mogelijkheid onder dergelijke wanorde lijke omstandigheden muziek te maken". De heer Heuwekemeyer legde de vol gende verklaring af: „De uitvoering bij zoveel tumult van het plechtige Requiem van Verdi zou niets minder dan een be lediging zijn geweest van de kunst, die wij hebben te dienen. Wij hadden Zaterdag dit werk onder een spanning, die het men selijkerwijs ondoenlijk maakte onze ver plichtingen na te komen, geheel ten einde gespeeld. Onze eerste concertmeester heeft verklaard dat hij zowel psychisch als phy- siek niet in staat was nogmaals een derge lijke beproeving door te maken". Geen „rode cultuurterreur" Met klem wenste het orkestbestuur stel ling te nemen tegen de kwalificatie als zou hier van „een rode cultuurterreur" sprake zijn. Doch men beklaagt er zich wel over dat het bestuur van het Concert gebouw een beslissing heeft genomen zon der nader overleg te plegen, waardoor het orkest op 5 Januari voor een voldongen feit werd gesteld. Toen echter de gemeentelijke overheid uitmaakte „dat er geen aanleiding gevon den was tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van het optreden van Paul van Kempen als tijdelijk dirigent", legden de orkestleden zich neer bij het verlangen van het bestuur van het Concertgebouw, omdat men op deze wijze toch een indirect antwoord had gekregen. Na deze openlijke verklaring meende het orkest, aldus de heer Heuwekemeyer, dat een sfeer als vereist voor het maken van verantwoorde muziek aanwezig zou kunnen zijn. Toen die sfeer evenwel afwezig bleek, besloot de meerderheid van het orkest niet te moeten concerteren. Korte bedenktijd Onder wat het orkestbestuur „ondrage lijke spanning" noemt namen de leden van het orkest Zondagmiddag achter hun lesse naars plaats. Tevoren was in de stemka mer afgesproken, dat iedereen gerechtigd was het podium te verlaten, indien zich opnieuw ordeverstoringen zouden voor doen. Het bestuur garandeerde de houding van de leden te respecteren en dat het zou trachten de moeilijkheden, die hier uit zou den kunnen voortvloeien, voor hen te ver lichten. Nadat 62 leden "van het orkest bij het constateren van het rumoer in de zaal terug waren gegaan naar de stemkamer, volgde er onmiddellijk 'n bespreking tussen de beide besturen. Dit onderhoud duurde slechts enkele minuten. De raad van be stuur van het Concertgebouw stelde een ultimatum: het orkest kreeg 10 minuten gelegenheid om te beslissen of het alsnog op het podium wilde terugkeren om het concert uit te voeren. Mocht dit binnen het gestelde tijdsbestek niet zijn geschied, zo werd er aan toegevoegd, dan zouden de weggelopen leden zich kunnen beschouwen als „op staande voet te zijn ontslagen". In geagiteerde stemming beraadslaagde daarop het orkestbestuur met de leden en met de juridische adviseur. Nauwelijks was men hiermee begonnen, of mr. J. W. de Jong Schouwenburg, vice-voorzitter van de raad van bestuur, trad de stemkamer binnen met de mededeling: „Realiseert u zich goed, dat op dit moment het lot van het Concertgebouw Orkest en het voort bestaan daarvan in uw handen liggen". De heer Heuwekemeyer verklaarde ver volgens: „Terwijl de heer De Jong Schou wenburg er voor ons een levenskwestie van maakte, liet hij ons ten hoogste twee ADVERTENTIE PASTILLES s/OOR DINSDAG 30 JANUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Frans Hals Theater: Haarlems Kunst Gemeenschap „I know where I'm going", 8 uur. Palace: "Gabriela", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: "Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De gouden salamander", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De Herten- doder", „Juwelensmokkelaars", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vier jaar later", 43 j., 2.30 uur. Rembrandt: „Als mannen Willen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: TISNA-tentoonstelling Indonesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 31 Januari). WOENSDAG 31 JANUARI Gebouw Cultura: Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, openbare lezing 8 uur; Nederlandse Vereniging van Spiri tisten, spreker ds. A. R. de Jong, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. minuten om ons daarover te beraden. Iedere mogelijkheid om tot een oplossing te komen sneed hij de pas af, want nog voor wij meer dan enkele woorden hadden kunnen zeggen, liet hij al door de luid sprekers omroepen dat het concert moest worden afgelast. Zelfs al zouden wij na zijn verdwijnen uit de stemkamer onmid dellijk naar het podium zijn gewandeld, dan zouden we daar nog te laat zijn aan gekomen". Desgevraagd vertelde de heer Heuweke meyer tenslotte, dat de leden van het orkest nog geen aanzegging van ontslag is daan. Intussen is er onder leiding van de juridische adviseur mr. M. Geerling te Amsterdam een comité gevormd „tot uiting van sympathie voor het orkest". Dit comité stelt zich ten doel een fonds te vormen ter ondersteuning van de orkestleden en ter financiering van een te beginnen actie, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. De havenarbeiders te Cork zijn terug gekomen van hun besluit om de lading van twee Vrijdag uit Nederland aange komen schepen niet te lossen. Hun besluit om wel tot lossen over te gaan, houdt echter niet in, dat zij in de toekomst de lossing van elke Nederlandse import zullen verzorgen, zo maakten zij bekend. Het betreft hier het Engelse motorschip „Kingsgate" met superfosfaat uit Rotter dam en het Nederlandse motorschip „Gru- no" met zaaihaver. De Nederlandse officieren, die gestatio neerd zijn te Eglinton, zijn ontvangen door de premier van Noord-Ierland, Sir Basil Brooke. De mannen van het Nederlandse escadrille hebben van hun commandant de order ontvangen zich niet in de Ierse republiek te begeven. De grens tussen Noord- en Zuid-Ierland ligt enkele kilo meters van de vliegbasis. De luitenant ter zee-vlieger der eerste klasse H. V. B. Burgerhout (Koninklijke Marine-reserve), die zich verscheidene malen heeft onderscheiden in de stirijd tegen de Japanners, is benoemd tot ridder der vierde klasse in de Militaire Willems orde. Deze hoogste militaire onderschei ding treedt in de plaats van twee andere onderscheidingen, die de luitenant ter zee vlieger Burgerhout reeds tijdens de oorlog waren toegekend, namelijk het Kruis van Verdienste in 1942 en het Vliegerkruis met eervolle vermelding (Bronzen Leeuw) in 1944. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 Daders nog voortvluchtig Een chauffeur uit Haarlem kreeg Zater dagavond een tweetal passagiers naar Den Haag te vervoeren. Bij Den Haag werd het reisplan gewijzigd en moesten de heren naar Enschede. De chauffeur zeide dat hij dan over Haarlem zou rijden daar de banden niet al te best waren en daar een andere wagen zou nemen. Dit werd goedgevonden. Bij de afrit bij Klinkenberg werd de chauffeur plotseling aangevallen. Terwijl de ene passagier trachtte de keel van het slachtoffer dicht te knijpen, probeerde de ander hem bewusteloos te slaan. De chauf feur kon echter een stuk ijzer, dat hij uit voorzorg bij zich had, grijpen en wist zo van zich af te slaan, dat de passagiers de vlucht namen. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de jeugdige daders ontsnapt waren uit de St. Wilïibrordstichting te Heilo. Zij zijn nog voortvluchtig. De Nederlandse regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea begin Januari 1951 bij een actie zijn gesneuveld: A. A. van Balkom, sergeant-majoor, leger- nummer 140610012, afkomstig uit Nijme gen; P. K. Smit, soldaat, legernummer 280106392, afkomstig uit Amsterdam. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft Maandag een regeling vastgesteld, waarin zowel voor de aardappelhandel als voor de te lers van aardappelen maximumprijzen zijn vastgesteld. Deze prijzen bedragen voor Februari respectievelijk voor detaillisten en consu menten 13 en 15 cent per kilo. De prijzen die telers aan grossiers mogen berekenen zijn 2 cent lager dan de detaillistenprijzen. In een te Rotterdam gehouden verga dering van de Vereniging ter Behartiging van de Belangen van de Nederlandse Aardappelhandel (V.B.N.A.) heeft de voorzitter, de heer J. Bouwman, de nieu we regeling bekend gemaakt. Men betreurde het, dat deze beslissing zo laat gekomen is, omdat de telersprijzen al ver boven de in de regeling genoemde prijzen zijn gestegen en het daarom moei lijk zal zijn voor de grossiers voor de thans vastgestelde maximumprijzen klei- aardappelen te kopen. Voor de Kennemer Kring van Vrienden van de Amersfoortse School voor Wijsbe geerte sprak Zondagmiddag prof. dr. D. Loenen over het oud-Griekse gerechtig- heidsbegrip. Aan de hand van de verschillende bete kenissen, welke in de loop der tijden aan het Griekse woord voor Recht en Gerech tigheid („dikè") gehecht werden, ging spreker de ontwikkeling na van dit begrip in de Griekse gedachtenwereld. Bij Home rus is het „de normale gang van zaken", later wordt het de gebiedende norm, bij Plato en Aristoteles is het begrip verbon den aan de harmonie, het evenwicht. Waar dit evenwicht verbroken wordt doordat de grenzen van eigen wezen of de wetten van natuur of samenleving worden geschonden moet door een vergelding (vergelijk de reinigende katharsis der Griekse tragedies) het evenwicht hersteld worden, zo niet in dit leven op aarde, dan toch daarna in de onderwereld. Verder meenden de Grieken, dat een rechtsverhouding alleen mogelijk is tussen leden van eenzelfde gemeenschap. Waar de ongelijkheid te groot is, zoals tussen tyran en onderdaan, mens en dier, is geen plaats voor een rechtsverhouding. Dit is dan ook een der redenen waarom een tyrannie door de Grieken verwerpelijk werd geacht. Gerechtigheid in de zin van het bevor deren van een evenwichtstoestand in een groepsverband, waarvan de leden het hun toekomende doen en ontvangen ter wille van het algemeen welzijn, beschouwden de Grieken als een der eerste deugden. On danks hun hartstochtelijke pogingen om deze plichten en rechten van de leden dei- gemeenschap nader te bepalen, en daar mee een grotere levenszekerheid te ver werven, is hun dit niet gelukt. Het door oorlogen en revoluties sterk wisselende lot van hun gemeenschappen deed trouwens gemakkelijk bij hen het besef ontwaken van het relatief en dynamisch karakter van het Recht; ook in dit opzicht rustte de Griekse mens in zichzelf, in de mens; geen spoor van een Recht dat door de Goden aan de mensen werd gegeven; zeits in cie onderwereld vindt de vergelding plaats door menselijke rechters. Een geanimeerde discussie besloot de bijeenkomst. ADVERTENTIE Rapport van de Dr. Wiardi-Beckman-stichting In 1949 benoemde de Dr. Wiardi Beek man Stichting een commissie om rapport uit te brengen over de vraag of een wet telijke regeling van de politieke partijen wenselijk is. Deze commissie bestond uit: prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter; ir. J. W. Albarda, prof. mr. dr. J. Barents, prof. mr. dr. G. v. d. Bergh, mr. B. H. Kaze- mier, mr. A. P. Korthals Altes, E. Kupers, W. Mensink, C. Woudenberg en mr. L. de Vries, secretaris. In grote lijnen komt het onlangs ver schenen rapport op het volgende neer: De politieke partij is ontstaan uit de behoefte van de burgerij om aan de po litieke denkbeelden op meer bepaalde wijze uitdrukking te geven. Het bestaan van politieke partijen maakt het pas mo gelijk dat de politieke strijd niet om per sonen, maar om beginselen gestreden wordt. De politieke partij is een noodza kelijke voorwaarde om een behoorlijke werking van het democratisch stelsel mo gelijk te maken. De bijzondere publiekrechtelijke functie van de politieke partijen bij de opstelling van een candidatenlijst komt echter in de wetgeving niet tot uitdrukking. Enige wettelijke waarborg dat de candidaatstel- ling voor de openbare lichamen op demo cratische wijze tot stand komt is niet aanwezig. „Verboden partij" ongewenst De commissie komt allereerst tot de conclusie dat tegen een verbod van niet- democratische partijen geen principieel bezwaar behoeft te bestaan. Als de staats rechtelijke bevoegdheid, die aan de bur gers is gegeven om de democratische rechten uit te oefenen, wordt gebruikt om die democratische rechten om hals te brengen, heeft die bevoegdheid haar rechtsgrond verloren. De commissie meent echter tevens dat een verbod van niet- democratische partijen thans niet wense lijk is, omdat men een politieke thermo meter verliest, onnodig martelaars kweekt en de verboden partij nog meer onder de grond drijft, terwijl bovendien een ver boden partij onder een andere naam met een ander program en met in schijn an dere leiders weer opgericht zou worden. Niet uitsluitend materiële belangen De commissie heeft zich bovendien af gevraagd of de eis moet worden gesteld dat een politieke partij de verwezenlijking van staatkundige beginselen en niet uit sluitend de materiële belangen moet na streven. Zuivere belangenpartijen acht de commissie ongewenst. Ook het andere uiterste, nl. een partij welke slechts een ideëel belang nastreeft, acht de commis sie onjuist. Het bezwaar van dergelijke partijen is, dat zij de werking van een democratisch staatsbestel ernstig zouden schaden. De commissie acht het evenwel onmogelijk deze zaken in de wet vast te leggen, omdat in politieke aangelegen heden geen voldoende scherpe grens te trekken is tussen het ideëele en het mate riële. Financiën openbaar De commissie is voorts tot de overtui ging gekomen dat er veel voor te zeggen valt voor volledige openbaarheid der fi nanciën van de partijen. De wetenschap omtrent de herkomst van de gelden kan van groot belang zijn voor de beoordeling van het karakter van een politieke partij. Een controle door een over heidsorgaan op het geldelijke beheer van politieke partijen leek de commissie echter practisch niet uitvoerbaar. Wel meent zij dat de politieke partijen hun financiële verantwoording jaarlijks openbaar moeten maken. Men zou elk jaar een overzicht van inkomsten, uitgaven en balans ter publicatie in de Nederlandse Staatscou rant moeten inzenden. Candidaatstelling Vervolgens heeft de commissie over wogen of t.a.v. de candidaatstelling wette lijke bepalingen gerechtvaardigd zijn. Het gaat hier om een punt van grote staatkun dige betekenis. De commissie acht de be staande toestand niet houdbaar; hoewel wettelijk de candidaatstelling kieskrings- gewijze door tenminste 25 kiezers plaats vindt, wordt zij in feite verricht door de partijen. De wet bevat geen waarborgen dat de democratische regels hierbij in acht worden genomen. Nu wordt voorop gesteld dat de werke lijkheid hier te lande gunstig is. De poli tieke partijen aanvaarden de democratische gedachte en in overeenstemming daarmee huldigde zij deze in hun inwendige orga nisatie. De commissie heeft de reglementen van alle politieke partijen in Nederland bestudeerd, behoudens dat van de Com munistische Partij Nederland, van wie, on danks herhaalde verzoeken, geen statuten of reglementen werden ontvangen. Uit de wel ontvangen statuten en reglementen blijkt, dat er naar wordt gestreefd de can didaatstelling geheel volgens democratische beginselen te doen verlopen. Toch is er geen wettelijke waarborg aanwezig dat deze gunstige toestand gehandhaafd zal blijven. Wettelijke regelen De commissie stelt dan tenslotte wette lijke regelen voor in de vorm van amen dementen op het enige tijd geleden ge publiceerde voor-ontwerp Kieswet. De hoofdgedachte hiervan is dat de partij die als een werkelijke partij aan de verkie zing voor de Tweede Kamer wil deelne men, zich aan de wettelijke eisen betref fende de candidaatstelling dient te onder werpen. Doet zij dit niet dan is de sanctie niet dat zij in het geheel geen candidaten stellen kan, maar lijstverbinding zal te haren aanzien dan niet kunnen plaats vin den. Dit laatste betekent een gevoelig ver lies aan zetels, voor sommige partijen een volstrekte vernietiging. Volgens de voorgestelde regeling moet de opstelling van de candidatenlijst ge schieden volgens een reglement, dat enige bepalingen moet bevatten om te waarborgen dat de invloed van de leden tot zijn recht- komt. Dit reglement be hoeft de goedkeuring van de Kiesraad (een nieuwe naam voor het C.S.B.), in hoger beroep van de Kroon (met inscha keling van de Raad van State). De commissie stelt voor een Raad voor de Candidaatstelling in het leven te roe pen, welke dient te controleren of de re gels van het reglement van candidaatstel ling in acht zijn genomen. De commissie acht de waarborg voor het bestaan van een werkelijke partij, die een waarborg biedt een volle kiesdeler te kunnen be reiken, aanwezig wanneer tenminste vijf leden van de Tweede Kamer een bevesti gende verklaring bij de Kiesraad inle veren of wanneer de verklaring dat de candidatenlijst volgens de wet is opge steld wordt ingediend uit naam van ten minste tienduizend kiezers; op deze laatste wijze wordt de vorming van een nieuwe partij niet uitgesloten. Een minderheid in de commissie acht in de bestaande wettelijke bepalingen een voldoende waarborg aanwezig voor de vrijheid van de kiezers en verder is zij van de doeltreffenheid der ontworpen re geling niet overtuigd. Ten bate van longpatiënten heeft het Damescomité „Amsterdam Ontvangt" Maandag middag in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam een show gegeven van authentieke costumes uit de jaren 18301900 en antieke juwelen uit 17801910. Tevens werden de nieuwe voorjaarshoeden 1951 getoond. Een tweetal costumes: links een uit 1855, rechts een uit 1870. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft zich in zijn vergadering van Maandag bezig gehouden met de sociale en econo mische aspecten van de huidige kabinets crisis. Met het oog op de gespannen internatio nale toestand en de urgentie van een aan tal sociale en économische vraagstukken, wordt een snelle oplossing van dè crisis uitermate gewenst geacht. Alle politieke partijen en personen, die bij de oplossing van de kabinetscrisis be trokken zullen worden, dienen er zich rekenschap van te geven, dat het nieuwe kabinet, van welke aard of samenstelling ook, geconfronteerd zal worden met het vraagstuk van het levenspeil der grote volksmassa, \yegens de onvermijdelijke bewapeningsuitgaven en het tekort op onze betalingsbalans, alsook met enkele zeer dringende problemen op het terrein der sociale voorzieningen, zo deelt het dagelijks bestuur mede. Het N.V.V. meent er thans geen twijfel over te moeten laten bestaan, wat het van elke toekomstige regering meent te mogen verwachten, namelijk een uiterste poging om het levenspeil van de grote volksmassa, ondanks bewapeningsuitgaven en beta lingsbalansmoeilijkheden, te handhaven door: Ingrijpende maatregelen ter verhoging van de arbeidsproductiviteit en van de productie, mede ook door vereenvoudiging van productiemethoden en normalisering van artikelen, verpakkingen en assorti menten; Het aanspreken van onze monetaire re serves en/of het opnemen van buitenlandse leningen; Het in overeenstemming brengen van de investeringen met het door de militaire inspanning sterk dalende aanbod van nieuwe arbeidskrachten; Een oorlogswinst- en een sterk verhoog de weeldebelasting en distributie van sommige verbruiksartikelen; 5. Prijsbeheersing en het verbieden van onredelijke prijsafspraken van onder nemers; Handhaving van de huidige loonpolitiek. Voorts wenst het N.V.V. een snelle in voering van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, waarvoor in bepaalde bedrijfstakken bijzondere regeringsmaat regelen nodig zullen zijn; compensatie van de huurstijging en van de stijging van de kosten van het levensonderhoud voor de ouden van dagen, en indiening van een wetsontwerp terzake van de definitieve ouderdomsvoorziening, uitgaande van een bodemvoorziening gefinancierd door een bestemmingsheffing met aanvullende voor zieningen op orthodoxe verzekeringsbasis. De commissaris van politie te Wasse naar deelt mede, dat uit een auto van een dierenarts is ontvreemd een koffer met doktersinstrumenten en een hoeveelheid zwaar vergif. Er wordt ernstig gewaar schuwd tegen het gevaar, dat dit vergif kan opleveren. Als eerste Nederlandse emigrantenschip in 1951 naar Australië zal de „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd morgen, Woensdag vertrekken naar Fre- mantle, Melbourne en Sydney. Onder de 960 passagiers bevindt zich een groot aan tal kinderen, namelijk 375 beneden 12 jaar, waarvan 25 zuigelingen. Ongeveer 75 pas sagiers gaan naar Nieuw Zeeland. Bijna de helft der emigranten behoort tot de cate gorie gesubsidieerden. Trygve Lie. Secretaris-Generaal van de UNO (rechts), in gesprek met de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester B. Pearson, in de pazize van de vergadering der politieke commissie te Lake Success, die vraagstukken van het Verre Oosten behandelt. De toch al niet geringe achterstand op het kantoor van de Inspectie der Belas tingen te Leiden is nog vergroot, nadat een 23-jarige jongeman, die in de nacht van Zaterdag op Zondag in het gebouw van de inspectie was binnengedrongen er twee duizend dossiers uit een raam had gewor pen. De ambtenaren hebben een groot deel van deze onontbeerlijke gegevens voor de belastinginvordering, waarmee de Boom- markt en het aangrenzende water bezaaid werden, kunnen redden. De dader kon in de loop van de nacht worden gearresteerd. Zijn motieven heeft hij nog niet duidelijk kunnen maken. Haarlemmers kunnen nog een keer „Achter wallen en poorten" zien Wij vestigen nogmaals de aandacht op de speciale voorstelling van Jan van Dams toneelstuk „Achter wallen en poorten", die op Woensdagavond 7 Februari door tien spelers uit vier Haarlemse toneelverenigin gen in de Stadsschouwburg zal worden ge geven. Zoals men weet maakt deze voorstelling deel uit van de toneeluitwisseling tussen Oostende en Haarlem. In de Belgische bad plaats heeft „Achter wallen en poorten", dat in 1946 in Haarlem negen voorstellin gen beleefde tijdens de feesten ter gele genheid van het zevenhonderdjarig be staan van Haarlem als stad, een uitsteken de indruk gemaakt, vooral ook door de sterke bezetting, die de rolverdeling van vijf jaar geleden nog overtrof. De figuur van Ripperda wordt gespeeld door de heer J. Kruyver, Talesius door mr. M. C. Wijt, Evert Talesius door mr. N. Drost, Ursula door mevrouw J. van Haa- renStam, Adriaan van Assendelft door J. van Dam, Kenau Hasselaar door mevrouw A. Swart, Johan van Duivenvoorde door de heer G. A. Koppen, Hoorema door mr. H. Wensing, Pieter Hasselaar door H. Boe ree en de dienstbode Brechtje tenslotte door mevrouw J. de MonLugtig. De regie voert Wim Paauw. Zoals men weet beloonde de stad Oosten de de voorstelling met haar gouden me daille. De leden van de Haarlemse Volksuni versiteit, de Haarlemse Kunstgemeenschap, de Vereniging „Haerlem", „Kunst zij ons doel" en de sociëteit „Teisterbant" profi teren van een reductie. De heer A. de Groot, Haarlem, is ge slaagd voor het examen electrotechnisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 30 Januarij 1851 HAARLEM De Begroeting van ontvangsten en uitgaven van de stad Haarlem voor het Jaar 1851 bedraagt in ontvangsten f 271.888,31. waaronder f 26.308,31 van saldo's van vorige dien sten en f 7300 opcenten op 's Rijks Grond- en Personeel-belasting en f 193.705 van plaatselijke middelen, na aftrek van f 21.600 voor kosten van inning_ De gewone uitgaven voor bestuur, openbare veil^heid en -werken, arm wezen en onderwijs, zijn geraamd op f 216.764,75, waaronder f 46.0-00 voor subsidiën aan Godshuizen, f 2200 voor weldadige inrigtingen, f 8800 voor de geneeskundige dienst, f 9500 voor sub sidie aan de Maatschappij van Weldadig heid, f 19.745 voor onderwijs en f 3600 voor onvoorziene uitgaven De buitengewone uitgaven voor renten en aflossing van schuld bedragen f 47.435,S7)-2, waaronder f 10.000 voor af lossing en f 4500 om te voorzien in het tekort op de rekening van vaarten en wegen. Het geheel der uitgaven bedraagt alzoo eene som van f 264.200,6214, weshalve het batig slot een bedrag oplevert van f 7687,5814. EDELMOEDIGE LANDGENOOTEN Dringend is de Nood, welken ons den moed geeft, om Uwe reeds zoo dik werf beproefde milddadigheid in te roepen, ten behoeve van een diep onge lukkige Huisvader, die door omstandig heden, geheel van hem onafhankelijk, derwijze in de schulden is geraakt, dat hij zonder dadelijke hulp met zijne acht onverzorgde, moederlooze kinderen, eene gewisse armoede te gemoet gaat. Na ge daan te hebben wat wij konden blijft er nog zooveel te betalen, dat de onderge- teekende het nu geene onbescheidenheid meer, maar pligt rekent, Neerlands wel bekende milddadigheid in te roepen. Moge deze roepstem weerklank in Uwe harten vinden; het „to be or not to be" van negen natuurgenooten hangt hier van af. Appeltern, 28 Jan. 1851 R. VAN HASSELT Burgemeester,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5