v. d. VOOREN's kwaliteit is en blijft bovenaan Nog beter en sportiever dan vorig jaar -Clowntje Riek „De Koopman van Venetië" door de Young Vic op de Nederlandse planken vertoond Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Een kabinet valt Generaals komen en gaan v. d. VOOREN's BAKKERIJEN Kort en Bondig liS20&F'NtiA^t lawrjywtW' DINSDAG 30 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Complimentjes WOISCHE QWTTAFEL Fred. Luyken gaf een recital in Jeugdhuis te Heemstede Interessante causerie van Jonkvrouwe Van Asch van Wijk TULPEN RALLYE 1951 Vier speciale étappes en scheiding standaard- en sportwagens Voor de kinderen Brandje in radiocentrale te Amsterdam RICHE FOTO ART. Barak van militair hospitaal te Austerlitz uitgebrand FEUILLETON „De Koopman van Venetië" waarvan de ons welbekende Young Vic gisteravond in de totaal uitverkochte Amsterdamse Stadsschouwburg een voorstelling gaf als begin van een korte tournée door ons land is een der oudste dramatische werken van Shakespeare, geschreven in 1597 of vroeger. Dit laatste moet zelfs waarschijn lijk worden geacht. Maar het is tevens een der eerste waarin zich overvloedig ken baar maakt „de zingende tovermacht" van de dichter, waarmee hij in volgende jaren zulke toonbeelden van hemelse muziek zou voortbrengen, om die tenslotte plechtig af te zweren als de magiër Prospero in zijn laatste stuk, voor hij in zijn geboorteplaats Stratford ging rentenieren. Er steekt een mysterieuze kracht in deze comedie. Want al doen de zonderlinge karakters, die er in optreden, ook nog zulke door en door absurde dingen, het valt nie mand moeilijk er op slag in te geloven. Men verkeert immers in de (hogere!) wer kelijkheid van het sprookje of eigenlijk van twee sprookjes: dat van het beroemde pond vlees als onderpand van een geld lening en dat van de drie kistjes ter be proeving van de huwelijkscandidaten. Men kan alle uit deze gegevens voortkomende romantische onmogelijkheden zonder enige bedenking aanvaarden als de natuurlijkste zaak van de wereld, dank zij de echte blij spelsfeer waaraan alles en iedereen onder geschikt is gemaakt. Zolang de betovering duurt, schept ieder figuur voldoende illu sies om zijn doen en laten te rechtvaardi gen, hoe buitensporig dit nuchter bekeken ook mag zijn. De creatieve fantasie van de dichter sleept alle toeschouwers mee als hevig geïnteresseerde getuigen naar de grote rechtzitting in het vierde bedrijf, de over rompelende climax van de voornaamste intrige, die naar menselijke maatstaven het toppunt van onwaarschijnlijkheid zou moeten heten. Doch het wonder wil dat niemand de waarheid van deze groteske in twijfel zal trekken. De taal is hier de beslissende dramati sche factor, die het ontbrekende in de logica aanvult en het onzinnige aanvaard baar maakt. De personen ontlenen hun be tekenis allerminst aan wat zij zijn, want het is per slot van rekening maar een eigenaardig stel mensen: Portia een zuiver legendarische verschijning, Jessica een harteloos wezen dat haar vader berooft, Bassanio een lichtvaardige fortuinjager en Antonio, de titelheld nota bene, een melan cholicus zonder ruggegraat, waarvan Heine eens heeft gezegd dat er aan zijn vlees ADVERTENTIE «£T IZEGENI OVER ON2 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 Januari 1951 BEVALLEN van een zoon: 26 Jan., J. Vlas veld— Rozendaal; A. H. de VriesSmits; T. ReusPaap; 27 Jan., Jonkvr. M. A. D. de Josselin de Jong—Laman Trip; W. M. v. d. WeertBreed; W. J. LangewegMariens; M. C. W. WeberBouma; W. SchaapGer- rits; 28 Jan., G. v. DijkeSival; J. v. Woo ning—Steeman; M. J. J. Bakker—Bersee; J. v. d. Velde—v. Schravendijk; 29 Jan., J. C. M. Lourijsen—Luijkx. BEVALLEN van een dochter: 27 Jan., L. J. v. d. DriftUitermark; N. ScholtenVer steeg; 28 Jan., J. S. H. KoopsBlanken; C. M. Bosch—de Jel; J. H. WehnesJoubij; J. E. Hessels—Moolhuijzen; 29 Jan., A. C. v. BentheimGouweleeuw, 2. OVERLEDEN: 26 Jan., J. P. Veldhoven, 40 j., Deckerstraat; M. C. H. v. Reijsen, 78 j., Gr. Houtstraat; 27 Jan., B. Huizinga, 86 j., Linnaeuslaan; P. A. Roukema, 81 j., Jans straat; H. BraakUitermarjt, 67 j., Geweer straat; 28 Jan.. G. Harwijne—Mulder, 67 j„ Karei v. Manderstraat; H. Betlem, 53 j., Schalkwijkerweg; A. M. Mulder—Bakker, 67 j„ Kamperlaan; B. C. v. Bakel, 23 j., Mrt. v. Heemskerkstraat; 29 Jan., C. E. Broerse— v. Hees, 74 j., Rustenburgerstraat. niets verloren zou zijn. Maar niet zodra komen zij aan het woord, of men vergeet dit alles volkomen door de belichaming van hun acute, onberedeneerbare gevoe lens in een nu eens krachtige, dan weer zoetgevooisde beeldspraak. Jill Showell als Portia, de rijke erfdochter uit Belmonte en bruid van Bassanioin „De Koopman van Venetië". Tegen de op zulke kostelijke ervaringen gebouwde verwachting in toonde de Young Vic zich dit keer niet het ideale instrument voor de verklanking van Shakespeare's schilderachtige taalmuziek. Het was alle maal even gracieus, welluidend en bewe gelijk wat men deed, doch het bleef aan de buitenkant. Bij alle bekoorlijke fris heid ontbrak er iets zeer wezenlijks, dat men misschien bezieling zou kunnen noe men, welk tekort in hoofdzaak veroorzaakt werd door technische ontoereikend heid. Het is nu eenmaal zo dat het artifi ciële, het kunstmatige, de volmaaktheid vraagt om voor echt te kunnen doorgaan. Doch het zou onredelijk zijn om aan een jeugdig gezelschap een dergelijke eis te stellen. Trouwens: er viel genoeg te waar deren om de avond goed te maken, speciaal in het laatste bedrijf dat fonkelde als een juweel en waaraan men machtig veel ple zier beleefde. In het algemeen zag men een aardig ensemble aan het werk in een vertoning, waarnaar men met genoegen kon kijken zonder er echter helemaal in opgenomen te worden. Een indrukwekkende prestatie werd ge leverd door de nog jonge Powys Thomas (die in „Een Midzomernachtdroom" de vorige zomer in Bloemendaal zo voortref felijk de rol van Oberon speelde) als Shy- lock, vooral naarmate het stuk vorderde en hij er in slaagde het nadeel van zijn gering aantal jaren te overwinnen. Hij maakte er een absoluut acceptabele (zij het dan niet waar nodig dominerende) figuur van, een tragi-komisch personage met een sterk zelfbewustzijn, levend volgens eigen normen, met ingeboren trots de hem hatende Christenen verachtend, maar tenslotte de smadelijk gedupeerde van zijn eigen toeleg om een ander ten val te brengen. Bewonderenswaardig was hij vooral in het reeds genoemde vierde bedrijf, scherp profijt trekkend van de dramatische ironie welke Shakespeare in deze scène heeft gelegd door de lofprijzing der wijsheid, waaraan hij zelf ten offer valt. Het is bepaald jammer dat men de vernedering daarna, met dat belachelijke vonnis tot bekering, niet achterwege liet. Over het spel der anderen zal ik kort zijn. Misschien bestaat er na de voorstel ling op Vrijdagavond in Haarlem, als er geen sprake is van nu wellicht geheerst hebbende nervositeit bij de première in éen vreemd land, veel meer reden tot enthousiasme. De Portia van Jill Showell, charmant genoeg, miste iets van de rijp heid die de bewijzen van schrander inzicht aannemelijker zou maken. Bij de keuze van Bassanio (Keith Mitchell) uit de drie kist jes, waarbij toch over haar geluk beslist werd, kwam er te weinig emotionele span ning tot uiting. Een prima liefdespaar vormden Charmian Eyre en Denis Quilley als Nerissa en Gratiano, in ieder opzicht verkwikkend. Maar June Brown en Dennis Clinton verknoeiden als Jessica en Lorenzo het mooiste deel van het stuk: het lyrische duet met typische renaissance-motieven, waarmee het laatste bedrijf begint, door een tekort aan stemmingskunst. Wel aar dig was de clown van John Sarley, die men zich wellicht herinnert als Puck. Glen Byam Shaw voerde de regie zonder veel verrassende vondsten, maar met een menigte aan speelse détails. Bijzonder fraai is de costumering. Intussen zij een bezoek aan deze opvoering ten zeerste aanbevolen, al ware het slechts om een avond van leer zaam genoegen te beleven. Het publiek in Amsterdam uitte zijn geestdrift in een langdurig en heftig applaus, dat door Dun can Ross met een korte dankzegging be antwoord werd. DAVID KONING. De bekende pianist Fred. Luyken gaf Zaterdagavond een recital in het Jeugd huis aan de Herenweg te Heemstede. Onze raad indachtig, wist hij te profiteren van de beste en aangenaamste mogelijkheden, die de zaal van het Jeugdhuis voor een dergelijke aangelegenheid biedt. Hij had namelijk de vleugel niet op het toneel laten plaatsen, maar terzijde van de haard, te gen de achterwand van het gebouw, wat niet alleen de acoustiek ten goede kwam, maar het publiek (dat dus nu met de rug naar het podium zat) ook de werkelijk mooie aanblik gunde van die fraaie wand met zijn grote haard, waarin een flikke rend open vuur 'n levend element vormde. De schikking van de zaal was met dit alles in overeenstemming en zo kreeg dit recital een gezellig huiselijk karakter, dat er het zijne toe bijdroeg om de geest van het pu bliek in de stroom van de muziek op te nemen en een behaaglijke sfeer te schep pen, die aanleiding kon zijn om te zeggen: „het is ons goed hier te zijn". Fred. Luyken opende zijn programma met Beethoven's „Appassionata" (opus 57). Vooral de hartstochtelijke boekdelen, die wel eens afgewisseld worden met vlagen van bevrijdende humor, genoten een tref fende interpretatie. Het contrasterende middendeel (Andante con moto) kwam ons echter wat zwaar voor, iets te nadrukkelijk ook van expressie. Intussen mocht het geheel een technisch knappe prestatie ge noemd worden. Als tweede werk kregen wij „Carnaval" van Schumann te horen, dat ook in de af gelopen week op het programma van Géza Anda voorkwam. Net als pas geleden met de „Mephisto-wals" van Liszt, hebben we hier weer zo'n opmerkelijk geval dat een compositie, die in lange tijd niet op een van onze recitals klonk, kort achter elkaar twee beurten krijgt. Wat de waarde van Schumann's „Carnaval" betreft: het is niet meer dan billijk, dat dit omvangrijke stuk in ere wordt gehouden; het is een onbe twistbaar meesterwerk van de Duitse ro mantiek, tevens een belangrijk stuk muzi kale autobiografie van de componist en een merkwaardige spiegel van zijn tijd, waarin, zoals altijd, het jongste geslacht vecht om los te komen van gevestigde tra dities en voor zijn idealen wil getuigen. Luyken had het veeleisende stuk goed on der de knie, beter gezegd: in de vingers. Hij vertolkte het met de nodige fantasie, waardoor de Schumann-verbeeldingen springlevend achter het notenbeeld van daan kwamen. Tot slot werd het publiek nog vergast op de „Wanderer-Fantasie" van Schubert, een stuk dat gebouwd is op een van zijn mooi ste liederen, waarvan de sfeer in de mid denmoot van het werk ons zuiver meege deeld werd. „Der Teufel soil das Zeug spie- len" moet Schubert eens gezegd hebben, toen hij er zelf niet in slaagde de finale van zijn eigen compositie te vertolken. Die finale is dan ook berucht om zijn lastige sprongen. Maar, al bleef de moeilijkheid enigszins voelbaar, Fred Luyken sloeg er zich dapper doorheen. Er was voor het publiek alle reden toe om deze stemmige kamermuziek-avond ten hoogste te waarderen. JOS. DE KLERK. Twee opvarenden van het s.s. „Loener- kerk" zijn te Rotterdam aangehouden, omdat zij opium hadden gesmokkeld en uit de lading rollen stof hadden gestolen. ADVERTENTIE Enige tijd geleden is in een stadje in Beieren door vrouwenbewegingen uit de Amerikaanse, Britse en Franse zóne van Duitsland een conferentie belegd, waaraan door vertegenwoordigsters van allerlei vrouwenverenigingen uit diverse landen werd deelgenomen. De problemen die daar ter tafel kwamen vormden het uitgangs punt van een belangwekkende causerie die jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijk uit Zeist, oud-presidente van de Wereldbond van Christen Jonge Vrouv/enverenigingen, gisteravond in de Bilderdijkzaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt heeft gehouden voor een talrijk en aan dachtig gehoor: leden van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap en leden van De vrouwen, werkzaam in Bedrijf en Beroep. De bezetting van Duitsland en Japan demonstreert zich het duidelijkst in mili taire opzichten, maar daarnaast valt ook een zeer bewuste poging tot herbouw van het overwonnen land waar te nemen. Zowel in Duitsland als in Japan zoeken de bezettingsautoriteiten naar middelen om het openbare leven te stimuleren en in goede banen te leiden. Tal van instanties zijn van de vroege morgen tot de late avond druk in de weer om het Duitse en Japanse volk op een hoger plan te brengen en hun belangen zo goed mogelijk te be hartigen. In alle opzichten slooft men er zich uit om hen weer te paard te helpen. Verheugend is dat bij de meeste bezettings autoriteiten een warm enthousiasme is waar te nemen bij het streven om samen werking tussen de diverse verenigingen tot stand te brengen. Tijdens dit congres in Beieren kwam wel heel sterk tot uitdrukking dat in Duitsland het verlangen leeft om de Duitse vrouwen ADVERTENTIE AMSTERDAMS CKE RIJTUIG M3J. ADVERTENTIE Let op onze wekelijkse attracties en reclame-aanbiedingen. KRITZINGERSTRAAT 40, Tel. 12703 - PIJNBOOMSTRAAT 118, Tel. 23015 weer nauw te betrekken in het contact met andere Europese landen. Het verantwoor delijkheidsbesef, ook in het politieke leven, en de activiteit in het openbare en vereni gingsleven groeit er, alle zeer moeilijke levensomstandigheden ten spijt. Men krijgt sterk de indruk dat de Duitse vrouwen organisaties actief en constructief mee werken aan de formulering van de wet geving. Maar niet alleen in Duitsland verwerft de vrouw zich langzamerhand een verant woordelijke positie, ook in Japan waar de vrouwen altijd op een lager plan stonden in het openbare leven, neemt men thans een actieve medewerking aan de opbouw van het land door vrouwen waar. En in India en Afrika, waar de vrouw al even zeer een nietszeggende plaats placht in te nemen, constateert men het zelfde ver schijnsel. Het verantwoordelijkheidsbesef der vrouwen groeit daardoor stei'k. Jonkvi-ouwe Van Asch van Wijk besloot dit interessante exposé met op te merken dat vooral drie punten naar voren ti'aden om de gelijkheid tussen man en vrouw in het openbare leven te bewerkstelligen: het zoeken naar de kansen en mogelijkheden, gelijkheid van ï-echten en mede-verant woordelijkheid. Mannen en vrouwen gaan veelal slechts op in persoonlijke verhoudin gen tussen hen beiden, maar vergeten dit te zien in het grote verband. Wij moeten, al dus spreekster, de betekenis gaan zien van het man en vrouw zijn voor het volle leven. De RAC-West heeft het reglement gepubli ceerd van de door haar te houden Tulpen- Rallye 1951 en het moet gezegd, dat het er alle schijn van heeft, dat dit immer zo voor treffelijk georganiseei'de evenement, dit jaar zo mogelijk nóg beter zal verlopen en ook uit sportief oogpunt van nog meer belang zal zijn, dan vorige keren. De belangrijkste wijzigingen voor de komende Rallye zijn het verhogen van het aantal speciale étappes van twee tot vier en het verdelen van de deelnemende automobielen in standaard- personenwagens en sportwagens. Aan de laatste klasse, die in het algemeen van de standaard-wagens zal worden afgezonderd op basis van de PK-gewichtsverhouding. zullen zowel bij de speciale étappes als bij de klassementsproef hogere eisen worden ge steld. De nadruk valt echter op „algemeen", want kennelijke sportwagens wier PK-ge wichtsverhouding niet zo gunstig ligt, kuty? nen toch als sportwagens worden gequalifi- ceerd* door de organisatrice (b.v. de Allard- tweezitter). De basis-factoren voor de ver schillende klassen (wagengewicht gedeeld door aantal rem-P.K.'s) zijn: 12 voor klasse I (boven 1500 cc.), 18.5 voor klasse II (1100- 1500 cc.) en 20 voor klasse III en IV (resp. 750-1100 cc. en onder 750 cc.). Deze regeling opent de mogelijkheid voor Maar behalve de haai, vingen de Zwartjes ook andere vissen, waaraan ze meer hadden. Want haaien eten ze niet, die smaken niet lekker. Zo ging de tijd voorbij en Rick, Bunkie en Oepoetie verveelden zich geen ogenblik. Ze waren vol aandacht voor alles, wat ze zagen; en het prettigste van alles was, dat ze ook mochten meehelpen bij 't vissen. Op die manier verstreek uur na uur, terwijl de prauw op zee kruiste voor de kust. Maar toen, opeens, keek Tripje bedenkelijk naar de hemel „Opgepast!" riep hij. „Daar komt een lelijke lucht opzetten!" Allen keken ze naar de lucht. Ja, daar was opeens een grote, grijze wolk verschenen, die snel groter werd en het zonlicht verduisteren gingOok de Zwartjes trokken bedenkelijke gezichten. „We moeten zo gauw mogelijk terug naar de haven!", zei Tripje. „We konden wel eens 'n flinke'storm krijgen en dan moeten we zorgen, dat we veilig binnen zijn!" En terwijl de lucht steeds donkerder en dreigender werd, koerste de prauw snel naar Palmeiland terug. rijders met speciale en „opgefokte" wagens om toch aan de Rallye deel te nemen. Het gemiddelde van de Rallye bedraagt minimaal 50 km. per uur. Het maximum is 65 km. per uur. Voor de vier speciale tra jecten moeten echter andere gemiddelden worden gehaald, die al naar gelang de klasse hoger of lager dan 50 km. per uur liggen. De route en de gemiddelden blijven geheim. De vier speciale étappes zijn: het „Circuit du Puy de Döme", tussen de tijdcontröles Cler mont-Ferrand I en Clei-mont-Ferrand II. de „Route der 15 bergen" tussen Cernay en Gérardmer, het „Parcours van de Bon- homme" tussen Gérardmer en Sainte Marie aux Mines en de „Route der 1000 bochten" tusschen Luxemburg en Clervaux. Ook de klassementsproef, die weer op het Zand- voorts circuit wordt gehouden,' is geheim. Negen startplaatsen. De deelnemers vertrekken op Maandag 23 April uit de startplaatsen Bern, Brussel, Den Haag, Kopenhagen, Milaan, Monte Carlo, Parijs en Rome. Starters uit Harro gate vertrekken ï-eeds 22 April. Alle i-outes komen samen in Clermont-Ferrand, waar begonnen wordt aan de speciale étappes. De aankomst in Noordwijk valt op Donderdag 26 April. De Vrijdag daarop volgt de klasse mentsproef in Zandvoort met aansluitend een ontvangst op het Haarlemse stadhuis door burgemeester Cremers en een cocktail party in Brinkmann. Zaterdag is de prijs uitreiking, die gevolgd wordt door het slotfeest. De prijzenlijst is van een te indrukwek kende lengte om haar hier te hei-halen, maar dat Ken Wharton zijn beste beentje zal voor zetten om de Zilveren Tulpen Rallye Wis- selprijs, die hij al twee maal won, definitief in de wacht te slepen, staat wel vast. In to taal zullen driehonderd teams tot de Rallye worden toegelaten, waarvan maximaal 150 Nederlandse. Zo zullen dus ook dit jaar weer enige honderden buitenlanders na hun zware tocht van ongeveer 3500 kilometer onze bollenstreek in haar volle glorie kun nen bewonderen en dat de animo uit het buitenland groot zal zijn, daar staat het succes van vorig jaar wel borg voor. Maandagmiddag wilde een monteur van de P.T.T. in de radiocenti-ale in de Spaarndammerstraat te Amsterdam uit een bus benzine overgieten in een andere bus. Hij deed dit vlak bij een brandend electrisch kacheltje. De benzine vatte vlam en in eens stond hij tussen hoog oplaaiende vlammen. Omwonenden scho ten onmiddellijk toe en wisten met een schuimblusapparaat de brand snel te blus sen. De monteur was bewusteloos geraakt en werd door de inmiddels ter plaatse ge komen brandweer met een zuurstofappa- raat bijgebracht. Er was schade aangericht aan de installatie, maar na een uur slaag de de P.T.T.-monteur er in deze te her stellen. BINNENLAND De 7-jarige Nanno Sjoerd, zoon van het echtpaar Meinders te Assen, is nog altijd in Bremen bij zijn Duitse pleegmoeder, die het kind niet wil afstaan. De Nederlandse rege ring heeft thans in Bremen een proces aan hangig gemaakt tegen de Amerikaanse be zettingsautoriteiten, die op grond van de wettelijke bepalingen inzake ontheemden waartoe zij deze jongen rekenen gewei gerd hebben er toe mede te werken dat de jongen naar zijn ouders terugkeert. In 1950 werden in het binnenlands ver keer rond 416.000.000 brieven verzonden. Daarvan waren er 18.518 onbestelbaar. Zij konden ook niet aan de afzenders worden teruggegeven. Het aantal klachten over niet terechtgekomen brieven bedroeg 7349, waar van er 6541 gegrond bleken te zijn. Het onderzoek van de politie naar de oorzaak van de brand te Sloten, waarbij vier jonge kinderen uit het gezin Meekel de dood vonden, heeft uitgewezen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de brand is ontstaan op het punt, waar de ijzeren pijp van het fornuis uit de keuken door de vloer van de bovenverdieping ging. Vermoedelijk is deze pijp zeer heet geworden en is de vloer op deze plaats gaan smeulen. Het station te 's Hertogenbosch, dat in de oorlog ernstig werd beschadigd, zal niet worden herbouwd. Tussen het gemeentebe stuur en de Nederlandse Spoorwegen is over eenstemming bereikt over de bouw van een nieuw station. In Sprundel is een melkslijter, die achter zijn wagen vandaan kwam, aangere den door een motorrijder. De melkslijter werd levensgevaarlijk gewond; de motor rijder botste tegen een boom en is tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Roosendaal overleden. De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse heeft de bouw aanbesteed van een nieuw kerkgebouw. Het oude werd in de oorlog verwoest: Hoogste inschrijfster was de firma Korteweg te Breda met f235.450; laagste de firma Proper te Oegst- geest met f212.750. Tot 20 jaar gevangenisstraf is veroor deeld de 32-jarige landbouwersknecht S. A. uit Hollum, die in December 1947 een alleen- woneride rentenier in Beekbergen van het leven heeft beroofd. De centrale recherche te Amsterdam is overgegaan tot de arrestatie van M. O. die ongeveer vijftig inbraken heeft gepleegd en enkele maanden geleden uit de gevangenis was ontslagen. In verschillende gemeenten m de kop van Noordholland en ook in Apel doorn waren inbraken gepleegd op een voor O. gebruikelijke manier. Hij is naar Apel doorn overgebracht. In Den Haag is een ex-landwachter aangehouden, die zich vijf jaar lang in zijn woning in de Ankerstraat had schuil ge houden. HAARLEM EN OMGEVING Een vijfjarig Haarlems meisje, C. J. M. van L., werd gistermorgen om twaalf uur door een personenauto aangereden toen zij, zonder op het verkeer te letten, de Kruisweg overstak. Zij brak daarbij haar linker onder been. Per ziekenauto is het meisje naar de Maria-Stichting overgebracht. - De Haarlemse recherche heeft op het Centraal Staton te Amsterdam een vrouw aangehouden, verdacht van diefstal van een koffer, inhoudende kleren, ter waarde van f200. Eigenares van de koffer was de echt genote van een circus-directeur die in Am sterdam woont. Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Katholieke Bouwvakarbei dersbond „Sint Joseph" zijn de heren L. Zegwaard, voorzitter en C. Nunnink, secre taris, onderscheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. ADVERTENTIE Met Uw jaardag moet het zijn Een artistiek portret van groot en klein 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 Maandagavond om ongeveer half twaalf is brand uitgebroken in een barak van het militair neurose-hospitaal te Austerlitz, gemeente Zeist. De Zeister brandweer kon door gebrek aan bluswater niet voorkomen dat de barak geheel uitbrandde. Militairen slaagden er in een gedeelte van de inventaris te redden. De schade wordt geschat op 50.000. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Naar de oorzaak van de brand wordt door de marechaussee een onderzoek ingesteld. 38) Verder wist hij niets van hem af. De vol gende ochtend was hij dood. Ik ben toen weer met vader de kermis opgegaan." „En die avond in Gorinchem wat ge beurde er toen?" „Dat kan ik moeilijk precies zeggen, edelachtbare. Alles was die avond gewoon en toen op het eind keek ik ineens tegen een litteken op, een rood litteken dwars over het voorhoofd. Ik schrok ervan, maar ik begreep wel, dat er meer mensen zijn met zo'n litteken. Toch wilde ik het eens proberen hoe die man zich zou gedragen wanneer ik iets zei over een auto en over wat er met Sylvère gebeurd was. Het was op dat ogenblik werkelijk alsof ik helder ziend was, een ogenblik was ik er zeker van dat hij het was, maar toen hij niet zenuwachtig werd bij mijn woorden, twij felde ik weer heel erg. Vader geloofde ook niet, dat het 'm geweest was en daarom lieten we de man maar lopen." „Het kwam er dus op neer, dat u dacht de moordenaar van uw verloofde Sylvère te zien?", vraagt een der raadshereix. „Ja, dat dacht ik, meneer." De rustige president zorgt nu voor een gerechtelijk vuurwerkeffect door getuige Luchtenbeld opnieuw te laten verschijnen en hem te vragen wat hij weet van de moord, welke Ramaar gepleegd heeft op een Belgische douanebeambte bij Minder hout. Herman Luchtenbeld vertelt hoe Ramaar en hij voor een vrachtwagen, be laden met tabak uitreden, toen ze onver wacht, vlak voor de grens, aangehouden werden. Ramaar, die aan het stuur zat, stopte in zijn eerste impuls, maar toen zijn ver warring voorbij was en hij begreep in de val gelopen te zijn, schoot hij de douane man neer. De vrachtwagen kon niet meer ontsnappen, maar Ramaar en Luchtenbeld konden er met hun personenwagen nog tussen uit komen. Voor Luchtenbeld be tekende dit de druppel, die de smokkel- emmer deed overlopen. Hij probeerde zich los te maken van de bende, maar dreige menten van Ramaar deden hem weer capi tuleren. Voor zijn vrouw, die de importan tie van de smokkelarij nooit goed aange- voèld had, werd deze moord, waarbij haar man direct betrokken was tot een obsessie. Zij wilde liever, dat hij iri de gevangenis terecht kwam door de politie alles te ver tellen, dan dit leven van angst nog verder voort te zetten. Voor Luchtenbeld bleven de dreigementen van Ramaar en ook de vrees voor een verblijf achter de tralies zwaarder wegen. Later betreurde hij het aan zijn vrouw verteld te hebben, wat er aan de grens gebeurd was. In Amsterdam was de bittere ontkno ping gevolgd. De Luchtenbelds waren naar de hoofdstad gegaan, zogenaamd voor hun genoegen, maar tevens had hij vele zaken met Ramaar en Jan moeten bespreken. Marie Luchtenbeld, ten prooi aan een zenuwoverspanning, had in de slaapkamer van „Le Soleil" een scène gemaakt; de scène, die John van Dieren en ik gehoord hadden. „Je houdt je mond. Ik waarschuw je," had Luchtenbeld gezegd. Ik begrijp nu, waarom hij dat zei en ik begrijp ook wat daarna gevolgd is. De zaak is rond. Veertien dagen later hoorde ik de straf fen. Luchtenbeld kreeg een voorwaarde lijke gevangenisstraf en een zeer hoge geldboete. Voor deze kleine grossier was geen verblijf in de cel nodig, hij was reeds zwaar genoeg gestraft. John van Dieren zou voor drie jaar ach ter de tralies gaan, ober Jan Smit, Hage- voort en Munnikenberg kregen twee jaar en de anderen iets minder. Hun geld raak ten ze allen natuurlijk kwijt. Marie Luchtenbeldde Ruiter, Ramaar en Joe Roberti hadden het leven bij dit bittere smokkelavontuur gelaten. Ziedaar de negatieve balans waar ik eigenlijk de mislukte romance tussen Daisy en mij nog bij moet zetten. HOOFDSTUK XI. Terug naar Elisabeth. Ik zal wanneer ik rustig herlees de woor den, waarmede ik maanden geleden mijn verhaal beëindigde, het cynisme en de teleurstelling van een afgewezen minnaar proeven. Daarvan ben ik overtuigd. Ik verloor Daisy en daardoor eindigde mijn relaas buiten mijn wil om in mineur. Vaak wekken geforceerde happy-endings in films of romans mijn tegenzin op, omdat ze er slechts zijn ter wille van het goedkope succes en geen redelijk en verantwoord sluitstuk vormen van het geheel. Doch bij mijn verhaal was het anders. Dat was geen tragedie, welke slechts leiden kon tot een mislukking, tot een melodramatisch af scheid voor eeuwig. Het was slechts het vei-haal van een avontuur, van wat ver liefdheid, met als enige dramatische ele menten de figuren van de kleine gi-ossier Luchtenbeld en de neger Joe Roberti. Het kan ook zijn, dat ik nu alles weer te zonnig zie en mensenleed bagatelliseer. Hoe het ook zij, ik legde na de rechtszit ting de papieren, waarop ik had verteld van mijn mislukte vacantie in de herfst, ver weg in een kast, achter een stapel boe ken. Tei'Ug in mijn stille stad ging ik hard aan hel werk om te vergeten wat er ge beurd was. Ik besefte ovei-igens zelf de ironie van het geval, want mijn vacantie was juist bestemd geweest om het andere te vergeten. Een mens moet veel vergeten. Ik geloof werkelijk, dat het lukte. Alles slijt. Een verliefdheid zeker. Het was voorjaar toen ik van Daisy een briefkaart uit Amerika kreeg. Op de voor kant stond een stukje Washington: een perk met een namaak Grieks tempeltje, met daarnaast een fontein en een bank met een matroos. De kleuren waren lelijk. Achterop vertelde ze dat ze van Zweden uit naar Amerika gereisd was, waar ze nu werkte op de Nederlandse ambassade. Voorlopig zou ze daar wel blijven. Ze dacht nog vaak aan me als aan een bijzon der goede vriend. Het schrijnde me niet meer, omdat mijn verliefdheid inderdaad afgesleten was tot een vlakke herinnering, die slechts een glimlach en een vage heimwee bij me op riep. Het is weer najaar en bijna alles is weer zoals toen. Charmante Elisabeth lacht me vanachter het glas toe in haar onverstoor bare zachtmoedigheid, het fi-agment hemel boven de luchtkoker is felblauw als op een reclame-affiche voor het Lago Magiore en van beneden komen door en langs het matglas heen etensgeuren en gramofoon- muziek. Een kinderlijke wens van me om weer in deze kamer 17 te willen logeren. Dit is mogelijk omdat de nieuwe directeur van „Le Soleil" er een tweepersoonskamer van heeft gemaakt. Niet alles is als toen. Er zijn werkelijk hekjes boven de te lage venstei-banken aangebracht om een nieuw drama te voor komen en in de kamers rondom de koker verblijven ook andere mensen. Ik behoef tegenover me geen onheilspellende ruzie woorden te verwachten van de Luchten belds en links geen loerend gezicht van John van Dieren en rechts op de venster bank geen foto van Daisy, blond en ver- wai-rend knap. Wanneer we straks terug komen van onze reis zal ik de- bundel pa pieren vanachter de boekenrij te voorschijn halen, want het slot van het verhaal zal nu anders worden, heel anders en niet in mineur. In begin Augustus was het dat ik naar Breda was gegaan voor mijn werk. Ik moest een vei-haal maken over militaire manoeuvres, waaraan ook Belgen deel namen, maar de details doen er eigenlijk weinig toe. 's Middags trokken we naar buiten om te zien hoe enkele tanks met veel lawaai en stank over de hei bonkten en na afloop genoot ik met enkele collega's in een klein café midden in het Mastbos van de luie rust na een warme dag van vermoeiend heen en weer sjouwen. We dronken in de koele schaduw van hoge beukenbomen een glas bier en keken zon der veel te zeggegn naar de weinige men sen, die op deze door-de-weekse middag langs kwamen. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6