COSTUUMS NAAR MAAT De Stille Wens ■Clowntje Riek ORGANON-OSS Vierde Interscholaire begon in de Schouwburg met dans-voordracht en klein-toneel M. Douwma en Zoon Kort en Bondig EEN RIJWIEL Maison MARCEL Olie Permanent 8.' WOENSDAG 31 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een Brahms-programma Gouden bruidspaar in de Leidsestraat Voor de kinderen R.K. Middenstanders vierden vastenavond Agenda voor Haarlem Toch tweede fietspad tussen Bennebroek en Sassenheim? RIJWIELHUIS „WILHELMINA" Een scène uit „De appel van Eris" van Charivarius. Met een korte toespraak door wethouder D. J. A. Geluk werd gistermiddag in de Haarlemse Schouwburg het vierde Inter scholaire Jeugdtournooi geopend. Behalve veie kinderen en ouders woonden ook enige leden van de gemeenteraad en van de Commissie van advies voor Kunstzaken deze demonstratie van voordracht en to neel bij, die dit jaar voor het eerst van het muzikale gedeelte, dat hedenavond aan bod komt, gescheiden werd gehouden. Deze splitsing betekent een belangrijke verbe tering. Er is nog een verandering in de opzet aangebracht: men heeft het wedstrijd element volledig buiten de deur gezet. Prijzen worden er niet meer toegekend, alle medewerkenden krijgen een speciaal voor deze gelegenheid geslagen medaille ter herinnering. De kwalificatie „tournooi" bezit dus nog slechts in zoverre geldig heid, dat er in een voorronde wordt beslist welke leerlingen de onderscheiding te beurt valt in het openbaar te mogen optreden. Het thans geboden programma wekte de indruk dat de beoordelingscommissie zich met prijzenswaardig inzicht van haar vrij willige taak heeft gekweten. Want al be reikte men dan ook niet de hoogtepunten van verleden jaar, anderzijds ontbraken evenzeer de bepaald onvoldoende presta ties, die wij toen moesten signaleren. Misschien zou het zin hebben in de toe komst de thans gebruikte term „declama tie" te laten varen en in plaats hiervan gewoon over „voordracht" te spreken. Vele leerlingen, in deze kunst niet of ternauwer nood onderwezen, vatten het eerstgenoem de begrip veel te letterlijk op. Zo werd er gistermiddag in vele gevallen, na de pauze zelfs bijna zonder uitzondering, een mooi doenerij nagestreefd, die niet alleen vijan dig was aan het wezen der dikwijls eenvou dige poëzie, maar bovendien de indruk wekte dat een gedicht met een klaaglied vereenzelvigd moet worden. Dit vertoon van omfloerste plechtigheid, doorlopend in mineur, alsof er niets dan treurigs in de wereld bestaat, noemt men dan declame ren. Die afgemeten somberheid en lood zware ernst hebben mij zeer verwonderd. De humor ontbrak zo goed als geheel! Maar gelukkig hebben wij vernomen dat de jeugd ook een ander geluid kan produceren, licht en zuiver. Wel zéér fraai stralend en doorzichtig viel het lang ADVERTENTIE niet gemakkelijke vers „Aan de hemel poort" van Hélène Sw.arth uit. Dit werd door een leerlinge van het lyceum Sancta Maria ten gehore gebracht, één van de jongste deelneemsters aan het programma. Men kan zich natuurlijk verwonderen over deze keuze, menend dat een dergelijke be lijdenis van het dichtersschap het bevat tingsvermogen van een kind te boven gaat, doch het mei-kwaardige deed zich voor dat de vertolking niet alleen naar de vorm bij zonder knap was, doch tevens een duide lijk begrip verried. Ook de uitspraak was voorbeeldig. Overigens bleek het verhalen de genre (hier vertegenwoordigd door „Ja- romir te Praag" van Staring en „De legen de van Jeanne van Sessac" van Hella Haasse) de scholieren het best te liggen. Er namen alleen meisjes aan deze de monstratie deel. De jongste daarvan, nog in een kort rokje, opende deze geslaagde middag aardig en beheerst met „Kinder sproke" van Marie Boddaert. Een leuk mo ment was het heftig nee-schudden van een der andei-en, toen de zaal te vroeg wilde applaudisseren. En vermelding verdient ook de kalmte van een leerlinge van de Rijks kweekschool, die zich niet liet storen door. het rumoer in de zaal, doch haar voor dracht rustig ten einde bracht. Drie korte schetsen Ditkeer werd er op de Intex-scholaire ook toneel gespeeld. Voor de pauze kwa men er twee één-actei's voor het voetlicht, namelijk „Een Idylle" van M. Nijhoff en „De appel van Eris" van Charivai-ius. De eerstgenoemde vertoning leed buitensporig aan het reeds beschreven euvel. Dit werkje is nota bene geheel geschi-even in een nuchtere, bijna alledaagse taal. De ge zwollen toon, die de leerlingen van het 2de Christelijk Lyceum aansloegen, berok kende dan ook zeer veel schade. Het vraagt een lyrische, enigszins gestyleerde interpretatie en zeker geen hoogdravende. Eenzelfde overdadigheid kenmerkte de plastiek. De leuke parodie van Chariva rius, opgevoerd door een combinatie van bekoorlijk en grappig typerende leer lingen van „Het Kopje" en het Kennemer Lyceum, ontlokte bijwijlen een homerisch gelach aan de zaal. Het spel van Paris, die de appel moet aanbieden aan de naar zijn smaak schoonste der drie godinnen Juno, Venus en Minerva, kwam dan ook met vlotte zwier en innemende vrijmoe digheid op de planken. Ook de tekst, met die veelheid van dwaze rijmen, werd soe pel gehanteei-d. Tenslotte gaven leerlingen van de Rijkskweekschool een fragment uit het derde bedrijf van „Op Hoop van Ze gen" van Heijermans ten beste, niet zo bijster geschikt voor deze gelegenheid en trouwens uitgaand boven de beschikbare krachten, die zich niettemin lang niet on verdienstelijk van hun taak kweten. Een nummer apart was het dansen in een stijl van statige sierlijkheid yan het bekende Menuet van Boccherini door twee meisjes van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool, heel zuiver en muzikaal, beheerst en zorgvuldig afgewerkt, vooral door de „manlijke" helft van dit duo, dat zich waai'dig onderscheidde van veel wat op dit gebied bedreven wordt. DAVID KONING ADVERTENTIE Prima stoffen, eerste klas fournituren en afwerking nog steeds voor ƒ225. Gen. Cronjéstr. 42-44, Haarlem-N. - Tel. 15438 Johanna Martzy soliste op het H. O. V.-concert Toen de Hongaarse violiste Johanna Martzy een goed jaar geleden voor het eerst te Haarlem optrad (namelijk met het Residentie-Ox-kest) hebben wij ons kun nen verbazen over de techniek en vooral over de positieve kracht van het spel dezer jonge artiste. Zij speelde toen Tsjaikofsky op een meesterlijke wijze, die vooral dooi de rustige beheersing bij de hoogste span ning opvallend was. De indruk van haar uiterlijke kalmte bij een zo virtuose ver tolking is ons bijgebleven, evenals die van de natuurlijke eenvoud van haar optreden, dat niet de minste kentekenen van pose vertoonde. Onze hoop om Johanna Mai-tzy eens in het Concert van Brahms te horen, ging op het H.O.V.-programma van Dinsdag avond in vervulling. En weer hebben wij ons kunnen verbazen over haai- geweldige toon, over haar virtuose trefzekerheid, over de mannelijke kracht van haar rhythme." Wij willen in het midden laten of het nu een ideale Brahms was, die zij ten gehore bracht, een Brahms die naast de hoekig heid van zijn markante thematiek ook uiterst teder en lyrisch kan wezen. Maar het was in ieder geval een zeer impo nerende vertolking, die haar hoogtepunt vond in het Hongaars getinte en fel ge- rhytmeerde slotdeel. Het wilde ons voorkomen dat het orkest, dat onder leiding van Toon Verhey stond, er door de machtige toon en de felle rhyth- miek van de soliste onbewust toe kwam om de intensiteit van zijn klank op te voeren, althans in de heftigste wisselwer kingen van het zeer geladen stuk. De ver tolking van het tweede en laatste programmanummer, de Vierde Symphonie van Brahms, was over het geheel veel be heerster van klank, ja had momenten van sublieme verhouding. Een zo treffend lyrisch effect, als werd bereikt in het An dante bij het expressieve neventhema, hadden wij deze avond nog niet gehoord, zelfs niet in de, overigens door de blazers mooi zuiver vertolkte inleiding van het middendeel van het Vioolconcexd. Verhey en de zijnen zorgden voor een prachtig besluit van deze muzikale Dins dagavond, door van het laatste deel der symphonie de stoere Passacaglia, waar van de elegische toon vergeleken kan worden met die der „Erns-te Gesange" iets heel bijzonder te maken wat klank en uitdrukking betreft. Men noemt dit niet ten onrechte wel eens een weerbarstig stuk, om de technische complicaties die het als variatiecyclus op een obstinaat motief in het geding brengt en om de strijd tegen de materie die een dergelijke opgave on vermijdelijk met zich meebrengt. Maar Verhey slaagt er in het geheel zo logisch te laten verlopen, het zo klaar voor te leg gen en het zo te bezielen met emoties, dat de stroefheid van de vorm er totaal bij ver dwijnt en dat men het kan ervaren als de woordeloze epiloog van de „Ernste Ge sange". JOS. DE KLERK ADVERTENTIE PELSJEKKERS EEN GOUDEN JUBILé De heer Michiel Adriaan Evers, wonende de Clercqstraat 105 B rd te Haarlem, zal op 8 Februari 50 jaar in dienst zijn als smid bij het automobielbedrijf Gebr. H. F. Kimman N.V. te Haarlem, Wagenweg. Op nummer 116 in de Leidsestraat te Haarlem wonen een paar mensen, die het voorrecht deelachtig zijn een gelukkige levensavond te mogen genieten. En het is daai-om dat 'zij, de heer J. Jansen en me vrouw A. J. JansenVan Deventer, mor gen met grote dankbaarheid de bruids dagen ingaan, die aan de 13de Februari, de dag waarop zij voor vijftig jaar in het huwelijk traden, voorafgaan. Zowel bruid als bruidegom zijn nog recht van lijf en leden en hun gezondheid laat niets te wensen ovei-, al is de eerste dan ook al 76 en de „baas" bijna 78 jaar. Dat komt misschien wel door de gezonde werkkring die de heer Jansen heeft gehad. Hij stelde 35 jaar lang van 1901 tot 1936 zijn krachten in dienst van de ge meentelijke Hout en Plantsoenen, waar hij als plantsoenwachter werkte, eerst tien jaar in het Kenaupark, de overige kwart eeuw in de Haarlemmerhout en omgeving, zodat hij voor de oude bewoners van Florapark en Bos en Vaart lang geen on bekende is. Jansen heeft dat werk altijd met bij zonder veel plezier gedaan, zowel onder de heer Leonard Springer, voor wiens ideeën hij groot respect had, als onder de heren Bouwer en Dorresteyn. In het bij zonder waakte hij tegen de baldadigheid, waarbij de paedagogische kwaliteiten die hij thuis bij de opvoeding van zijn zeven kinderen in praktijk bracht, hem zeer te stade kwamen. De heer Jansen bleek wel bereid de boosdoeners voor een keer met een reprimande te laten gaan, maar jon gens die vogelnestjes hadden uitgehaald, konden hem ïxooit vermurwen. De liefde voor de natuur en het buiten zijn zit de bruidegom nog steeds in het bloed, 's Ochtends kan men hem vaak in de stad aantreffen, want dan doet hij boodschappen voor moeder-de-vrouw, in de middagui-en klimt hij op de fiets en maakt lange tochten in de omgeving, van Vogelenzang tot Velsen toe. Mevrouw Jansen houdt zich in die tijd bezig met het proper houden van het huis, waar zij nu al 48 jaar wonen, ge durende welke tijd Haarlems Dagblad zes dagen in de week hen op de hoogte heeft gehouden van alles wat er in de stad en daarbuiten voorvalt. En wanneer zij niet thuis is, wel dan kan men haar ongetwij feld aantreffen bij een van haar 21 klein kinderen, die zich nu al vei-heugen op het feest van 13 Februari. Gedachte van pier in Zandvoort wordt weer besproken In verscheidene kringen is de vraag ge- opperd of het voor Zandvoort aan te be velen zou zijn een wandelpier in zee te bouwen, een plan, waarvoor Zandvoorts bui-gemeester veel voelt. Temeer omdat Scheveningen geen pier meer bezit en Zandvoort daarmee een unicum zou zijn aan de Nederlandse kust. Ir. Friedhoff heeft bezwaren, omdat naar zijn mening het strand teveel in tweeën zou worden gesneden en bovendien de schoonheid van de kustlijn op gewelddadige wijze zou worden onderbroken. Daartegenover staan de meningen van vooraanstaande figuren uit de Nederlandse Horeca-bedi-ijven, die in een pier een belangrijke bron van in komsten zien, zowel voor de exploitanten zelf als voor de gemeente. Men moet uiter aard niet verwachten, dat binnen korte tijd men op Zandvoorts wandelpier zich zal kunnen verpozen, doch het feit, dat deze mogelijkheid in kringen van bedrijven en wederopbouw wordt besproken, houdt een (nu nog geringe) kans op verwezenlijking in. Overigens moeten de tegenwoordige omstandigheden wel bijzonder ongunstig worden geacht wat betreft het verkrijgen van de vereiste toestemming van het rijk. Als plaats zou men het einde van de nieuwe Strandweg preferen, zodat de pier zou moeten aansluiten aan de nu in aanbouw zijnde rotonde. Nauwelijks was de prauw de baai ingevaren, of daar brak opeens 'n hevig onweer los, terwijl een verschrikkelijke regenbui over de aarde neerstroomde Zo dicht viel de slagregen neer, dat het wel leek, of ze in 'n dikke mist stonden! Met enige moeite wisten de Zwartjes de prauw aan de wal gemeerd te krijgen; toen stapten Tripje en de jongens gauw aan land, en door de zware regen holden ze voort.Maar ze vonden 't niet erg, al werden ze in 'n ogenblik tot op hun huid doornat. Lachend werkten ze zich door het neerplensende watergordijn. „Ziezo," lachte Oepoetie. „We hoeven nou tenminste niet in 't bad, jongens!" Schiet maar op! Dadelijk verdrinken we nog aan land!" schaterde Rick. Even later hadden ze 't paleis bereikt. Daar stonden ze op het terras, alle drie op 'n rij en doornathet water droop in plasjes uit hun kleren. „Zo", zei Liezebertha. „Zijn jullie daar? Ik geloof, dat 't een beetje regent, niet?" In een uitverkocht Ki-elagehuis hebben de leden van de Haarlemse afdeling van de R.K. Middenstandsbeweging gister avond uitbundig vastenavond gevierd. En hoewel Prins Carnaval, de vorst der zot- ternij, niet persoonlijk aanwezig was, de goede stemming zat èr van begin af aan in. Daar zorgde een keur van artisten on der aanvoering van Roland Wagter voor. Zijn waterval van grollen en grappen ging er bij de feestelingen als zoete koek in en toen hij zijn vaardigheid met houts kool en tekenpapier demonstreerde en in een wervelwind van krabbeltjes en bab beltjes een serie caricaturen produceerde, bereikte hij de climax van zijn optreden. Greetje van Schaik deed in haar réper toire van vrolijke liedjes niet voor hem onder. Dick Harris, een jeugdige en zeer kun dige jongleur had het publiek onmiddel lijk op zijn hand. Vooral zijn „spelletje" met drie sigarenkistjes ontketende een ovationeel applaus. Tobi Rix bracht het publiek aan het lachen met zijn presta ties ais muzikale clown. The Broadway serenaders onder leiding van Piet Botschuyver brachten vrolijke klanken ten gehore en het dansoi'kest van Brian Gramberg verzorgde van 11 uur tot diep in de nacht de dansmuziek tijdens het bal. ADVERTENTIE FEUILLETON m, WOENSDAG 31 JANUARI Gebouw Cultura: Nedexdandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, openbare lezing 8 uur; Nederlandse Vereniging van Spiri tisten, spreker ds. A. R. de Jong, 8 uur. Palace: „Gabriela", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De gouden salamander", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Hertendoder", „Juwelensmokkelaars", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vier jaar later', 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Als mannen willen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: TISNA-tentoonstelling Indonesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 31 Janauri). DONDERDAG 1 FEBRUARI Nassauplein 8, „De Tempelbouwers", bij eenkomst, 2.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, bijeenkomst, 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. DOO^l 39) Ik herkende haar dadelijk. Met een vriendin, ook in vex-pleegsterscostuum, fietste ze langs ons. Ik geloof, dat het de angst was, dat het geluk me nog een keer voorbij zou gaan, welke me haar naam zo onbeheerst luid en met zulk een on verholen blijdschap deed uitroepen. De anderen keken me verbaasd lachend aan, maar ik stoorde me niet aan hen en liep vlug op Jos toe. Ze stond naast haar fiets. We gaven elkaar een hand en stamelden een paar algemeenheden, omdat ik toch in het bij zijn van haar vriendin en mijn collega's niet kon zeggen, dat ik zo intens naar haar verlangd had, maar dat een koppige, kin derachtige trots me ex-van weerhouden had naar haar toe te gaan en alles op te biech ten. Die ganse dag in Breda had ik aan Jos gedacht, hoewel andere zaken mijn aandacht opeisten. Het was het toeval, dat mij haar in het Mastbos deed ontmoeten, maar anders zou ik haar toch die avond in het witte huis opgezocht hebben. Ik had vaak aan haar gedacht de afgelopen maanden en behalve mijn eigen trots was Aanleg bij stukjes en beetjes De noodzaak van de aanleg van een fietspad langs de Oostzijde van de rijksweg HaarlemLeiden was reeds lang duidelijk, maar de aanleg van dit pad stuitte op be zwaren van het departement van Financiën. Er ligt reeds een rijwielpad langs deze weg, zo x-edeneerde men in Den Haag, dus eexi tweede is niet strikt noodzakelijk. Wellicht gaat deze stelling op voor tien van de twaalf maanden van het jaar, maar gedurende het bloembollenseizoen vormen juist de fietsers het verkeersprobleem. Zeven keren moeten zij tussen Sassen heim en Bennebroek de rijweg oversteken, en evenzovele malen moet de verkeers stroom stoppen. Op het voor verkeer uit twee x-ichtingen te smalle fietspad komen tientallen ongevallen voor, al zijn ze niet altijd ernstig genoeg om publiciteit te ver werven. Berucht zijn vooral de punten bij De Nagtegaal en de steenfabriek, waar x-egel- matig opstoppingen en botsingen voor komen. Het is echter mogelijk dat men in Den Haag op dit standpunt is teruggekomen, want in de gemeente Lisse is men thans druk aan het werk met de aanleg van een rijwielpad op de berm die door het ver dwijnen van de trambaan vrij gekomen is. Dit wordt nu doorgetrokken tot over de grens van Hillegom, waar de Leidsestx-aat voldoende breed is en een duidelijk afge bakende strook heeft die als fietspad kan dienen. De oversteekplaats ten Noox-den van Hil legom op de Weeresteinstraat tegenover de woning van de burgemeester zal eveneens worden verlegd tot voorbij het complex Patrimonium. Voor de bewoners van dit complex en de bezoekers van de sport terreinen op Weeresteyn is dit een grote verbetering. Maar de doorgaande fietsers zullen toch weer de x-ijweg moeten ovex-steken om zich vlak voor de Bennebroekerlaan nogmaals een weg te banen langs het smalle pad ter hoogte van de school te Bennebroek, om eindelijk op Noordhollands gebied rust te vinden. Het zou daarom zeer aan te bevelen zijn dat dit Oostelijke fietspad doorgetrokkexx wordt over de Oosteindex-brug naar de grens van Noordholland, zodat de wiel rijders niet meer in Lisse, Hillegom en Bennebroek zullen behoeven over te steken. Hiermee is echter nog niet opgelost het probleem der voetgangers. Die moeten maar een toevlucht zoeken op het fietspad, waarvan ze door bellende fietsers steeds weer worden verjaagd. het toch ook nog iets anders, dat me terug hield. Ze wist hoe vex-liefd ik op Daisy was geweest en zij zou misschien niet willen geloven, dat dit alles voorbij was. Op die open zonnige plek in het Mastbos vlak voor dat café kon ik geen woorden van liefde uiten en daarom zei ik slechts: „Dag Jos. Toevallig je hier te zien. Nog steeds in het witte huis?" „En jij nog bij de krant?" Het andere meisje begreep de situatie, stapte op haar fiets en reed door en mijn collega's riepen me iets toe over een trein, welke over een uur zou vex-trekken, en stapten ook op. Nu, nauwelijks twee maanden later, zijn we op onze huwelijksreis. Het is vlug in zijn wex-k gegaan ons trouwen, maar waarom zouden we wachten? Ik heb goed mijn brood, we weten dat we van elkaar houden en van een vriend met een groot huis kunnen we een étage huren. We heb ben veertien dagen vacantie. Eerst een paar dagen in Amsterdam en daarna naar Limburg. Daar zullen we samen het af scheid van de zomer beleven. We zullen gelukkig zijn en. Jos las juist over mijn schouder wat ik schreef. „Dat verhaal van twee mensen, die van elkaar houden is al zo oud als de wereld," zei ze zacht. „Stop rnaax-. Deze weken ben je voor mij. Straks als we terug zijn, moet je nog genoeg schrijven." Ze heeft gelijk, dit is geen verhaal over de huwelijksreis vaxx Jos exi mij. Jos moet zich nog vex-kleden voor het eten. Ik vind het niet nodig in Valken burg, maar zij ziet als vrouw die dingen nu eenmaal anders. In ieder geval heb ik hierdoor gelegenheid dit nog even te ver tellen. Misschien lucht het me op. Van ochtend in alle vroegte zijn we met een touringcar vertrokken voor een dagtocht naar de Belgische Ardennen. Anders heb ik een duidelijke afkeer van uitstapjes in dit genre, maar jong getrouwde mensen schijnen alles andex-s te zien en ook daar-: naar te handelen. We genoten van de vrien delijke bergen, met op hun flanken een boeiend mozaïek van geel, groen en bruin, van oude stadjes vol sfeer en zonder dis sonanten en van de grot van Han, waar we elkaar kinderachtig in een duistere hoek een zoen gaven. We kochten op de terug weg een paar nylons van zwarte „frenks- kes". Jos wilde ze graag hebben. Ik stopte het pakje in mijn binnenzak. Aan de gx-ens is het mis gegaan. De strenge douanier vroeg me op de man af: „Niks an te geven, meneer?" Ik dacht aan de nylons, kreeg misschien een kleur en was zo onverstandig te zeg gen: „Nee, ik heb niets bij me." De miniatuur-smokkel op deze wijze door tienduizenden dagjesmensen ge pleegd, heeft abnormaal grote afmetin gen aangenomen en de douane heeft klaar blijkelijk de opdracht zeer streng te con troleren. De man fouilleerde me in ieder geval, vond de kousen, keek kwaad en noteerde mijn naam en adres. Ik zou er meer van horen. Over enkele weken moet ik voor een of andere economische rechter verschijnen. Ons nieuwe vervolgverhaal: De roman „De Stille Wens" van Barbara Cartland is het eenvoudige verhaal van drie meisjes, die zich door de dood van haar vader plotseling voor het probleem gesteld zien, hoe zij voor taan in haar levensonderhoud zullen moeten voorzien. Drie zusters weggerukt uit het rustige predikantsgezin gaan naar Londen: Sally, Anne en Marigold. Haar ervaringen zijn de gewone ervaringen van alle dag, koud en hard en zakelijk. Maar het lot is de meisjes gunstig ge zind en aan het einde komt er in dit verhaal iets van de sprookjes-sfeer, zoals de meisjes zich die in haar dromen van kind af hebben voorgesteld. Barbara Cartland is een goed ver telster. Moeilijke levensproblemen heeft zij in duidelijke bewoordingen weten te schetsen en aanvaardbaar gemaakt. Dan moet ik het Rijk een tientje of mis schien nog wel meer betalen voor een poging tot het smokkelen van een paar nylon-kousen, terwijl het toch aan mij te danken was, dat vorig jaar om deze tijd in de garage van Munnikenberg. Streep ex-onder. Niet meer aan denken. We zijn op de huwelijksreis. EINDE BINNENLAND De Koningin heeft wegens het over lijden van maarschalk Mannerheim, oud president van Finland, een telegram van deelneming gezonden aan de president van Finland. Minister Stikker heeft uit naam van de ministerraad een telegram van deel neming gezonden aan de Finse minister president. Nadat de veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Hendrik" van de provinciale boot diensten in Zeeland reeds van radar zijn voorzien, is thans besloten om ook de andere boten, die de veerdiensten over de Westerschelde onderhouden, hiermede uit te x-usten. Sinds Dinsdag wonen er 10.000 mensen op het eiland Texel. De 10.000ste, die gisteren het levenslicht aanschouwde, is Margaretha van der Bergh te Zevenhuizen bij Oosterend, het zevende kind van het gezin. De vader kreeg van de burgemeester een spaarbank boekje met f 150; f 100 van de gemeente en f 50 van de Boerenleenbank. Te Huijbergen is aanbesteed het bou wen van een kerk en pastorie aldaar. Hoog ste inschrijfster was de fa. W. Thunnissen te Heemstede met f 287.000, laagste de fa. Wortel te Tilburg met f265.775. Minister s' Jacob is heden naar Frank rijk vertrokken, waar hij, samen met zijn Belgische collega, drie dagen de gast zal zijn van de Franse minister van Oorlog, Jules Moch. Hij zal er demonstraties met nieuwe Franse wapens bijwonen. Het bestuur van de zeevaartschool te Vlissingen heeft aanbesteed de voltooiing van een nieuw gebouw, waarvan het beton- skelet reeds is gebouwd door de N.V. In genieursbureau voor bouwnijverheid te Oegstgeest. Van de 27 inschrijvingen was die van deze N.V. met f289.800 te laagste. De hoogste was van de firma Rietveld en Ver doorn te Papendrecht met f 325.750. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde de 32-jarige sergeant O. V. W.'er T. D. uit Den Haag tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. D. had een in huurkoop gekocht radio toestel en een gramofoon verduisterd, toen hij in geldnood verkeerde. De aankoop van het hotel „De Twee Steden" te 's Gravenhage door het Hoge Commissariaat van Indonesië zal niet door gaan. Het wordt een te groot bezwaar ge acht, het hotel te onttrekken aan de hotel ruimte in Den Haag. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde de 22-jarige soldaat H. G. D. uit Amsterdam tot een voorwaax-delijke gevange nisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. D. had op het veldpostkantoor te Amsterdam geld gestolen uit brieven. Een koe van de landbouwer P. van der Linde te Haastrecht schonk het leven aan drie koekalveren. HAARLEM EN OMGEVING Mej. M. Rubbert te Haarlem slaagde aan de rijksuniversiteit te Leiden voor lxet doctoraal examen Nederlands recht. In de nacht van 31 Mei op 1 Juni 1949 hebben drie mannen in Den Haag een- etalageruit van een juwelierszaak vernield en voor f 12.000 aan kostbaarheden buit gemaakt. Een der dieven is thans veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De beide anderen kregen ieder twee jaar. Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk en voox-heen te Haarlem-Noord, ontving een beroep naar 's Gravenhage. Op verzoek van de Haarlemse recherche is in Amstex-dam de 18-jarige Amsterdamse schilder D. G. E. aangehouden, die ervan wordt verdacht 45 gulden te hebben gestolen ten nadele van een Haarlemse winkelier. E. is naar Haarlem overgebracht en daar ingesloten. ADVERTENTIE VOOR gaat men niet naar een bakker, slager of bazar; maar naar het KROCHT 6 - TELEF. 10353 Showroom: Leidsevaart hoek Oranjestraat. Daar zal U beter slagen De betaling regelen wij met U zonder bank-tussenkomst. Scheepsbouw te Haarlem Op de scheepswerf „Holland Nautic" te Haarlem is de kiel gelegd voor de kust vaarder „Holland", die wordt gebouwd in opdracht van de kunstvaartrederij Gebx-, Holwerda te Heerenveen. Het schip, dat bestemd is voor de vaart in de Europese wateren exx in de Middel landse Zee, zal 365 ton D.W. meten bij een lengte van 43.18 m., een breedte van 7.40 m. en een holte van 3.06 m. De voort stuwing zal geschieden door een Ruston dieselmotor van 240 b.h.p., waarmede een snelheid van ca. 8 mijl kan worden bereikt. De hulpmotoren, o.m. dienende voor de lichtinstallatie van 110 V., zijn eveneens van het fabrikaat Ruston. De uitrusting aan dek zal bestaan uit één mast met twee laadbomen en Bodewes- laadliex-en van het modernste type. De accomodatie voor de bemanning is zeer ruim en geriefelijk opgezet. De oplevering zal in Augustus van dit jaar plaats hebben. ADVERTENTIE Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TEL. 20837 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Januari 1951 ONDERTROUWD: 30 Jan., P. J. Plijnaar en M. P. E. van Rossum; J. Bouwmeester en A. J. van Reeden; J. Hex-togs en A. W. van Dort. BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., A. ter Heegde—Groenhuijzen; 29 Jan., A van Ton geren—van Schagen; G. van der Meulen— Nijman; 30 Jan., J. C. B. CaxionIkelaar; M. E. MeijerPeeters. BEVALLEN van een dochter: 28 Jan., J. van Dijk—Kloos; 29 Jan., P. A Valkenberg— Lascchuit; L. M. van der Laan—Homan; 30 Jan., E. Balm—Klomp. OVERLEDEN: 27 Jan., A. Segerius 66 j„ Leidsevaart; E. Frikken, 68 j., Delftstraat; 28 Jan., F. de Waal Malefijt, 60 j., Zaanenstr.; W. N. A. Geux-ts, 72 j., Celebesstraat; J. P. van den HoekFaure, 58 j., Bastiaanstraat; J. Boeree, 16 j., van Zeggelenplein; A. Burg hout, 45 j., Soutmanstraat; 29 Jan., J. Middendorp, 76 j., Frederikspark; J. Viesdag- Kloosterboer, 85 j., Kleverlaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6