De verdeling der woonruimte in Haarlem Hofeldirecteur-in-ruste stelde in zijn villa in Aerdenhout zijn belevenissen te boek Haarlemse raad stelt 186 mille beschikbaar voor nieuwe Rooms-Katholieke school De kleine wereld HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Agenda voor Haarlem Uitspraken Haarlemse rechtbank Brug ingestort in Canada Straffer maatstaven blijken nodig DOOR DE EEUWEH HEEN WIST MEN J.L. Onderzoek In de zaak tegen ex-marineman wordt voortgezet ALS PICCOLO BEGONNEN voor ons ligt het boek van de heer J. F. H. Hutoker, thans inwoner van Aerdenhout, waar hij zich gevestigd heeft na een lang leven vol omzwervingen, die in een Scheve- nings hotel begonnen en ook eindigden. Alleen niet in dezelfde functie. Want de iongen die in eerste zomermaand van 1890 zijn entrée maakte als piccolo van het hotel d'Orange keerde in de Haagse badplaats terug op 1 Mei 1910 als adjunct-directeur van het Kurhaus, waai van hxj zes jaar later directeur werd om dat nog een kwart eeuw trouw te blijven. Maar lussen die uitersten ligt dan de lange weg, die de heer Hulsker heeft moeten afleggen voor hij de hoogste sport op de ladder der hótelfuncties be reikte. Daar is natuurlijk nogal wat doorzettingsvermogen aan te pas gekomen, want de toestanden in het hotelbedrijf waren zestig jaar geleden zo, dat men wel een zeer grote ambitie voor dat veelzijdige vak moest koesteren om het er lang in vol te houden. „In drie maanden werd ik tien jaar wijzer", schrijft de heer Hulsker en die opmerking slaat waai lijk met alleen op de „technische" vaardigheden, die hii zich moest eigen maken. Vier jaar later begon dan de gestadige opleiding van de leergierige chasseur, die in een voortdurend wisselen van het ene établissement naar het andere niet alleen de fijne kneepjes van het vak tot in de perfectie leerde kennen, maar nog een flink (en mooi) stuk van de wereld zag daaren boven. Brussel, Brack's Doelen Hotel, Princess Hall, het Grand Hotel in Helouan, Ghezireh palace Hotel, Shepeards Hotel, alles in Egypte en dan ineens weer Kurhaus- en Amstelhótel in Nederland, gevolgd door een paar maanden Carlton in Londen, Schwei- zerhof in Luzern, Hes Britanniques in Genève, Brittannia in Venetië, vervolgens weer een betrekking in Egypte en dan het Parijse Regina, Rivièra Palace in Nice om in 1904 weer terug te keren tot het Sche- veningse Kurhaus, nu in de rang van zaal chef. Uitstapjes 'Zo nu en dan gunt de heer Hulsker zich zelf en zijn lezers bij het ver-halen van deze Odyssee even rust om hun een kijkje in de keuken van de horeca-wereld te bie den of om hen mee te nemen op een uit stapje, tezamen met de een of andere vor stelijke gast ondernomen, in het Zwitserse berglandschap of in de Egyptische woestijn, dan wel gewoon naar de Parijse centrale groente- en vleesmarkten. Maar nauwelijks is het seizoen van 1904 achter de rug of de familie Hulsker want deze hótelman in hart en nieren geeft keer op keer blijk de geneugten van de huiselijke haard bijzonder op prijs te stel len pakt alweer haar koffers om naai de Rivièra terug te keren. En weer een paar jaar later kon men de heer Hulsker in de weer zien in Lyon, waar hij in opdracht van de Compagnie interna tionale des wagons-lits een diner op een landbouwtentoonstelling moest arrangeren, waaraan niet alleen burgemeester Edouard Herriot, maar ook president Fallières en minister Clémenceau aanzaten. Maar zelfs een Hulsker begon dat heen en weer trekken te vervelen en daarom vestigde hij zich, weliswaar niet voorgoed, maar toch met het voornemen een lange tijd te blijven, in Parijs, waar hij in het zeer cosmopolitische „Hotel Meurice" af delingschef werd. Vorstelijke namen De verteller beschikt over een voor treffelijk geheugen, want hij noemt zijn prominente gasten zonder aarzelen op: prinses en prins Buon Compage Cudivici, prinses Pio de Savoie, de markiezin van Alimonarid, prins Coudriano, prins en prinses van Somaglia, de hertogin van Terranova, baron Von Fürsteneck, mar kies van Sorogna, prins Wilhelm von Sachsen Weimar, baron Melville van Cambel, de graaf Gallina En zelfs de tijd in Scheveningen na 1910, toen het wel scheen dat de heer Hulsker „op zijn eindstation" was beland, leverde nog avontuur genoeg op: tijdens de wereld oorlog werd hij naar België gezonden om te trachten in enkele Antwerpse hotels nog wat orde op de zaken te stellen. Schaduwzijden Bij alles vergeet de heer Hulsker de scha duwzijden van het vak niet. Lange uren in berookte lokalen, zenuw achtig, haastig werk, eist een krachtig ge stel om dit alles te kunnen verwerken. De ADVERTENTIE DONDERDAG 1 FEBRUARI Nassauplein 8, „De Tempelbouwers", bij eenkomst, 2.30 uur. Zuiderkapcl, Zuiderstraat 15, bijeenkomst, 8 uur. Palace: „Gabriela", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Staats geheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De gouden salamander", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Hertendoder", „Juwelensmokkelaars", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vier jaar later", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Als mannen willen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg: „The merchant of Venice" (The Young Vic Company), 8 uur. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiri tisten „Het Licht", psychometrische avond, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereni ging, spreekster mejuffrouw Helma Kool, 8 uup. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. jonge man, die liet hotelbedrijf als beroep kiest, moet zich bewust zijn, en anders moet hem erop gewezen worden, welke moge lijkheden er zijn en voor welke moeilijk heden hij komt te staan. Wil hij kok worden, dan zal hij na vele jaren van praktijk het tot chefkok kunnen brengen en wellicht later een pension of klein hotel kunnen exploiteren. Begint hij als chasseur, dan kan hij opklimmen tot hoofdportier of concierge van een 1ste klas hotel, chefkok of portier zijn wel in staat tot hun 60ste of 65e jaar hun functie naar behoren te vervullen. Ook in de hótel- administratie is het mogelijk tot een derge lijke leeftijd te blijven werken. Anders is het gesteld met de kellners. Ziet men in sommige cafés of restaurants wel oude bedienden, in de hötels komt dit slechts hoogst zelden voor. Hier gebruikt men bij voorkeur jeugdige personen. Al leen de Ober kan en mag nog tot op een zekere leeftijd in functie blijven. Hieruit blijkt dus, dat men niet zijn leven lang hötelkelhier kan blijven. Heeft hij niet gezorgd, dat hij door studie hoger op komt, eerst in de administratie, vervol gens naar de receptie en steeds hoger op, dan komt er een moment in zijn leven, dat hij genoodzaakt wordt, als zijnde te oud, ontslag te nemen en dan gaat het afwaarts, naar kleine zaken: bars of cafés waar hij financieel niet slechter op wordt, maar zich toch zeker niet thuis zal gevoelen. De president van de Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de chauffeur W. de V. uit Beemster, die op 2 Augustus van het vorig 'jaar een verkeersongeluk op de Wagenweg had veroorzaakt, dat mejuffrouw A. M. F. van Bemmel, procuratiehoudster van een Haarlemse wijnhandel, het leven heeft gekost, tot een hechtenisstraf van zes weken. De eis was twee maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Het ongeluk was een gevolg van de overver moeidheid van De V., die op die dag van. vier uur 's morgens af stenen had gereden, 's Middags om ongeveer half twee had het noodlottig ongeval plaats. De achttienjarige winkelbediende B. I. M. P. uit Heemstede, die ervan verdacht werd ten nadele van zijn patroon meermalen geld en goederen te hebben gestolen, werd ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis. Er was twee jaar tegen hem geëist, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge lieden te Zutfen. De twee jongens die van heling werden verdacht werden vrijge sproken. Voorts deed de Haarlemse rechtbank van morgen uitspraak tegen het vijftal dat zich enige tijd in Haarlem en Velsen onledig had gehouden met het stelen van fietsen en in de omgeving van Alkmaar op roof was ge weest naar aardappelen, wasgoed en fietsen. De vijftigjarige M. C. uit Kolhorn, die al drie-en-twintig veroordelingen achter de rug heeft, werd veroordeeld tot drie jaar. Zijn acht-en-twintig-jarige zoon kreeg een ge vangenisstraf van twee jaar en diens echt genote een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, opgelegd. De twee overige leden van het complot, D. N. uit Kolhorn en diens echtgenote, werden, veroordeeld tot respectievelijk tien maanden en twaalf maanden, waarvan acht maanden onvoorwaardelijk. Bij het instorten van een brug over de St. Maurice rivier in Quebec (Canada) zijn zeven personen om het leven gekomen. Zij waren de inzittenden van vier auto's die in het ijskoude water terecht kwamen. De premier van Quebec, Maurice Du- plessis, heeft de wetgevende vergadering van Quebec verteld, dat het ongeluk het gevolg is van communistische sabotage. Er zal onmiddellijk een officieel onderzoek worden geopend. Tengevolge van de storm is de 9720 ton metende Panamese tankboot „Janko" op de Atlantische Oceaan bij Kaap Finisterre vergaan. Alle opvarenden, onder wie de kapitein, konden door het Engelse schip „Venus" worden gered, doch een overleed later. De foto, die gemaakt werd van het dek van de „Venus" af, toont de in zinkende toestand verkerende tankboot „Janko". Op het voordek staan nog leden van de bemanning in angstige spanning de komst der reddingboten af te wachten. Dit is Venetië niet. al zou men dat op het eerste gezicht menen. De foto toont een der straten in het lager gelegen gedeelte van Genua, dat tengevolge van een wolk breuk een meter onder water kwam te staan. Het verkeer op straat werd volkomen ontwricht en de Genuezen moesten hun toevlucht nemen tot bootjes om zich te kunnen verplaatsen. Op de achtergrond een verdronkenvrachtauto. De verdeling van het bouwvolume over de gemeenten in Noordholland is nog niet bekend. Maar nog afgezien van het bouwvolume dat aan Haarlem zal worden toegekend, zijn de verwachtingen over het aantal nieuwe huizen dat in dit jaar gebouwd kan worden, niet gunstig. Er komen name lijk steeds pessimistischer berichten uit Den Haag over de vooruitzichten van de woningbouw. Daarbij spelen de financiële moeilijkheden een grote rol. Enige weken geleden wezen wij er reeds op dat het voor gemeenten (ook voor Haar lem dus) moeilijk wordt geldleningen met een looptijd van 40 jaar le sluiten, hoewel dit toch een voorwaarde van het rijk is. De materialen-schaarste Bovendien komen er berichten over een minder gunstige materialen-positie. Er zijn al beperkende bepalingen ingevoerd voor de handel in enkele metalen. Een deskundige zegsman, dié wij over deze aangelegenheid spraken, zei ons, dat hij het niet onwaarschijnlijk acht, dat er in de naaste toekomst meer beperkingen zullen komen ten opzichte van materialen die van belang zijn voor de bouwnijverheid. De prijs van het hout is sterk opgelopen, terwijl het af en toe moeilijk is een order te plaatsen. Men krijgt nog wel het hout dat men nodig heeft, maar het duurt soms lang. Vooral is het moeilijk om aan zwaar hout te komen, want dat is schaars. Daarentegen werd ons van andere zijde verzekerd dat er op dit ogenblik voldoende hout in ons land is om in de behoefte te voorzien, terwijl het ook aan te nemen is, dat er in de naaste toekomst geen tekort zal dreigen, vooral niet indien rekening gehouden wordt met de omstandigheid, dat er vertraging in de woningbouw zal komen. Bij de houtinvoer in Nederland spelen zo vervolgde deze deskundige deviezen geen overwegende rol. Hout wordt name lijk niet met dollars betaald, maar met De Haarlemse raad heeft in lang niet zo'n „zacht eitje" geconsumeerd als gistermid dag het geval was: een agenda van negen tien punten, die slechts op enkele onder delen tot enige discussie aanleiding gaf. De heer Hennevelt (C.P.N.) ging nogal scherp in op een adres van een gezin uit de Ursulasteeg, dat om andere woon ruimte zit te springen. Wethouder H a p p antwoordde dat dit geval van alle kanten bekeken is en dat het betrokken gezin een andere aangewezen woning niet had aan vaard, omdat men de bepalingen die aan de woning daarvan gesteld worden als ver nederend beschouwt. De heer Happé nu stelde zich op het standpunt, dat hoezeer men dat ook betreuren kan de maat schappelijke verhoudingen nu eenmaal zo zijn, dat er tussen de gezinnen wel eens onderscheid moet worden gemaakt. Het is evenwel niet de bedoeling daarbij de be trokkenen een bepaald etiket op te plak ken, wel om een „helpend toezicht" op hen toe te passen. De wethouder gaf van zijn bereidheid blijk ook thans nog dit gezin op korte termijn te willen helpen. Wellicht ten overvloede verzekerde hij, dat de overheid alles doet om de schrijnen de woningnood op te heffen, al verheelde de heer Happé niet, dat dit een taak van jaren zal zijn. Naar aanleiding van een adres van „Bloembollencultuur" kondigde mevrouw S ch e Item a-C onr adi (V.V.D.) aan, dat haar fractie het belangrijke punt: op offeren van cultuurgrond voor stadsuit breiding en daarmee samenhangende vraagstukken bij de begrotingsbehandeling aan de orde zal stellen. De heer Proper (C.P.N.) stemde met genoegen in met het prae-advies over de kinderboerderij in het Noordersportpark, waarvan de financiering de exploitatie zal een jaarlijks tekort van ruim drie mille opleveren nog bestudeerd zal worden, ADVERTENTIE dat verstopping der ingewanden de oor zaak van veel klachten en kwalen- was. Gelukkig beschikt de moderne pharma- ceutische wetenschap over betere en minder drastische middelen dan vroeger om verstopping te bestrijden. De samen stelling van Laxeer-Akkertjes waarborgt het snel en volledig afvoeren der giftige stoffen die in het lichaam achterblijven en die de oorzaak kunnen zijn van niet steeds onschuldige kwalen. Neem daar om eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. Ook in chronische gevallen het aangewezen opiddel: geen kramp, geen,gewenning. voordat een post voor dit doel op de be groting van 1952 zal worden uitgetrokken. Eerste stap De verordening waarbij aan het gemeen- tepersoneel een bijdrage in de kosten van ziekteverzorging wordt toegekend, oogstte de erkentelijkheid van de heren D e Landmeter (C.H.U.), Proper (C.P. N.) en Janssen (Arb.), al hoopten allen, dat deze eerste stap op het wegnemen van de verschillen in de sociale voorzieningen van overheids- en particulier personeel spoedig gevolgd zal worden door een defi nitieve en afdoende regeling. Wethouder Bakker antwoordde, dat weliswaar op grote schaal aan de totale regeling wordt gewex-kt, maar dat in het geheel niet te zeggen valt, hoe die eruit zal zien. Hij zegde de eerste spreker een soepele toepassing van de uitvoering toe, doch was het niet eens met het standpunt van de communisten, dat de gemeente de gehele premie voor haar rekening moest nemen. Dat immers zou weer een onbillijk heid naar de kant der werknemers in het pax-ticuliere bedrijf betekenen, die de helft van de premie zelf betalen. Voor de door het rijk gesalarieerde ambtenaren b.v. onderwijzers die buiten de regeling val len, wordt nog een oplossing gezocht. De heer Spek (A.R.) en mevrouw Scheltema bleken door het desbetref fende raadstukje in het geheel niet over tuigd van de noodzaak om de beeldhouwer Jan Verdonk, die het orgel in de Oude Bavo met een nieuwe Asaph heeft be kroond, met een extra honorarium van vijfhonderd gulden te gedenken. Zij stel den de kunstenaar op één lijn met een aannemer die te laag heeft gecalculeerd en nu het risico daarvan dient te dragen en de heer Spek merkte onder algemene hila riteit op: „Als we kunstenaars naar de .tijd waarin ze hun werk uitvoeren moeten be talen, dan kunnen we van prof. Bronner nog een aardig rekeningetje verwachten." Maar wethouder Angenent en ook de burgemeester zagen in de verzoeker toch eerder een luchthartig kunstenaar in kleine beelden, die men niet kan laten opdraaien voor de prijsveranderingen die sedert 1942 zijn ingetreden en de heer Van d.er Giessen (Arb.) mei-kte op, dat het toch wel een tikkeltje klein van de raad zou zijn om met geen woord te kikken over een crediet van tienduizend gulden voor een nieuwe walbeschoeiïng langs de Lieve Vrouwegracht, dat maar liefst verdubbeld moet worden en een beeldhouwer om vijf honderd gulden het kind van de rekening te laten worden. Eén ruime meerderheid (26 tegen 9 stemmen) dacht er ook zo over. De raad stelde een crediet van 186.800 beschikbaar voor de bouw en de eerste in richting van een zesklassige school voor 212 leex-lingen, die aan de Geusevesperstraat in Haarlem-Noord zal verrijzen ten behoeve van het R.K. kex-kbestuur der parochie van Zeven Smarten en van de H. Bavo. Men ging voorts accoord met het instel len van een rechtsvordering tot onteigening van de terreinen in het uitbreidingsplan „Eindenhout" voor de bouw van het Coorn- hertlyceum. Met andere gemeenten zal een gemeen schappelijke regeling worden aangegaan tot het vormen van een landelijk bureau voor examens voor akten voor het kleuter onderwijs. Personalia Mr. A. Wensing werd als raadslid be ëdigd en al dadelijk in de vacatures-Van Houwelingen Rijkhoek in de Onderwijs- en in de Stadsbibliotheek-commissie gekozen. De heer De Landmeter zal de plaats van het vroegere C.H.TJ.-raadslid in de Gezond heidscommissie innemen. De heer J. Buys werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool. Burgerlijke stand van Haarrem HAARLEM, 31 Januari 1951 ONDERTROUWD: 31 Jan., E. Eckhart en M. Bosch; P. Koehorst en J. Burgwal; J. F. A. van Veen en M. Thomas; H. L. Ebskamp en G. W. van der Vlugt; W.'A. de Ridder en A. P. Verdam: M. Meijer en M. H. van Deur- sen; C. A. Boer en J. M. van den Boogaard; J. J. W. Stomphorst en J. G. Menting; J. v. d. Nieuwenhof en M. C.. Rijkse; A. Tem mink en J. Visser; H. Rink en J. van Hemert; C. P. Wolse en A. Rosman; C. D. Hietbrink en N. S. Brouwer; A. W. de Jong en J. Meijer; W. van der Zande en T. J. van Iwaarden; J. M. Dekker en A. H. Schaafsma; A. van der Schaar en K. J. Uüo; J. H. Beket en A. Woppenkamp; C. Koning en C. van Oven. GEHUWD: 31 Jan., J. W. C. van, der Veer en J. M. van der Zon: H. G. Veenings en H. C. Spruijt; H. van Geijlswijk en M. C. Duwel; G. Geenevasen en M. C. M. Scheerder; H. Teske en E. Otten; W. A. A. J. Koone en H. E. E. Jacobs; J. R. M. van Deurzen en G. E. T. Buis; R. van der Zee en A. Polman; J. H. van Balgoxjen en E. G. Hoogenboom; W. van Hengel en C. A. Meijer; A. B. Fluitsma en F. C. Weijers; F. Slot en M. van Andel; J. H. Serné en B. C. Nieuwenhuis; J. M. Smook en J. Schendelaai'. BEVALLEN van een zoon: 29 Jan., P. M. A. Jaspers—Oomen; G. E. van der Weijden— Koeleman; 30 Jan., H. A. van Norden— Groenewoud: M. A. van DijkFrank; J. Hol dorpde Wolff; M. C. SchmidtHoes: M. F. C. RoelofsenPrins; 31 Jan., P. J. de Graaff- Moerkexrken. BEVALLEN van een dochter: 28 Jan., M. HeijselaarVersloot; 29 Jan., W. M. Eist- geestJoores; C. SernéSint; 30 Jan., A. ter Metzvan Britsom; E. WaldenmaierAan- geenbrug; J. W. MontagneLubbers; 31 Jan., J. M. van den BoschHoeben; J. J. Bosma— van der Meché; A. M. ManderslootJansen. OVERLEDEN: 29 Jan., A. van Veldhuizen, 55 j., de Genestetstraat; H. van der Neut Jongerling, 66 j., Djambistraat; G. van den Berg, 67 j., Kenaupax-k; 30 Jan., F. Heine, 72 j., Maerten van Heemskex-ksti'aat; A. Kui pers, 15 m,, Hazepaterslaan; H. P. Hoogh- winkel, 71 j., Ripperdapark; 31 Jan., A, P. Vaal, 61 j., Palmstraat. Zweedse kronen en die zijn in de regel wel beschikbaar-, omdat wij ook veel artikelen aan Zweden levei-en. Wat stenen en dakpannen betreft moet met een verminderde productie rekening gehouden worden, want de steenbakkerijen krijgen minder brandstof. Ook wat ijzer en cement aangaat zijn er moeilijkheden. Een aannemer die een com plex huizen gebouwd heeft, kan deze niet opleveren omdat hij geen kranen kan kopen. Stijging der kosten voor woningbouw Bovendien is het gevolg van de stijging van de px'ijzen van bouwmatei-ialen, dat de kosten van de woningbouw, die eerst in ons land wat aan het dalen waren, weer naar boven gegaan zijn. Dat is een om standigheid die natuurlijk ook remmend werkt. Een architect vex-klaarde dat een arbei derswoning die verleden jaar Augustus 10.000 van bouw kostte, nu wel tot 12.500 zal zijn gestegen. Een veidioging dus van 25 En zo voegde hij er aan toe het onbevredigende is dat daarmee de grens blijkbaar nog niet bereikt is, want de prijzen lopen nog steeds op. Ook de wethouder der Huisvesting te Haarlem, de heer W. F. Happé, deelde ons mede dat hij niet optimistisch gestemd is over het aantal nieuwe huizen dat Haarlem dit jaar zal kunnen bouwen. Het gevolg van deze omstandigheid, dat het woningtekort in Haarlem nog steeds toeneemt, zal wel moeten zijn dat wij straffer moeten optreden wat betreft het vorderen van woonruimte. Ik ben overtuigd dat wij daardoor ongetwijfeld aan een aan tal personen leed zullen berokkenen, maar het is absoluut zeker dat als wij daartoe niet zouden overgaan, anderen nog zwaar der leed moeten dragen, mensen die wij nu hopen te kunnen helpen door beschik baarstelling van woonruimte. Wij tekenen hierbij aan dat volgens de laatste opgaaf bij het Huisvestingsbureau te Haarlem ingeschreven stonden 160 on houdbare- en 1518 zeer urgente gevallen legen 140 en 1372 een jaar geleden. En sinds die telling gemaakt is, werd de toe stand al weer ongunstiger. Beroepsvoorlichting voor meisjes De Commissie van Beroepsvoorlichting voor Meisjes, ingesteld door de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding (V.V.A.O.), houdt binnenkort wederom haar jaaidijkse bijeenkomsten voor de vrouwelijke leerlingen van de hoogste klassen van gymnasia, lycea, Hogere Bur gerscholen en Middelbare Scholen voor Meisjes. Op deze vergaderingen komen vrouwen met ervaring in verschillende beroepen spreken over haar eigen vak, vragen beantwoorden en verder alle gewenste in lichtingen geven. Ook in Haarlem zal zo'n bijeenkomst worden gehouden. De Commissie van Beroepsvoorlichting die dit werk volkomen belangeloos doet verzoekt alle ouders hun dochters, die spoedig voor de moeilijke vraag komen te staan „Wat zal ik worden?" op te wekken deze nuttige voorlichtings-bijeenkomsten bij te wonen. DS. N. DIEMER In de ouderdom van 78 jaar is te Haarlem ovex-leden ds. N. Diemer. die van 1917 tot aan zijn emeritaat in 1937 predikant is ge weest bij de Geref. kerk van Vijfhuizen Tevoren stond hij te Munnekezijl, Dronrijp en Gameren. W eerzien Ge moogt er van denken wat ge wilt, maar het is uit nu met dat gepeins over de triestheid van het leven, met dat gela menteer over het treurige dit en het som bere dat. Want om welke reden Onze Lieve Heer ons ook op dit wereldje heeft geplant, het is zeker niet geweest om het met onze tranen te overspoelen. Hij kan gezegd hebben: Hier jongen, zie dat ge er wat van maken gaat, ik zal er voor zor gen dat iedere morgen de zon op komt en dat er na iedere winter weer een lente verschijnt de rest moet ge zelf maar voor elkaar zien te krijgen. Zo zal dat misschien gegaan zijn, wij hebben de rest niet voor elkaar gekregen, alla, dan houden wij die zon en die lente nog over. Dat is een gedachte als een goed glas wijn, dat stijgt naar uw hoofd en zorgt voor een gerede lach. Ge zult denken: Is dat nu dezelfde die de winter door met ischias en een humeur gelijk een bevroren aardappel aan de kachel heeft zitten filosoferen over de zor gen van het leven? Het is dezelfde en niet dezelfde. Het is een mens die zijn bevro ren aardappel heeft kunnen doorslikken omdat er plotseling iets plezierigs ge beurde. Het is iets geweest dat eigenlijk nie mand weten mag. Maar het is te plezierig om het niet te vertellen. Ik heb Veronica terug gezien, het was om opnieuw jong van te worden. Er is iets wat alle mensen gelijk heb ben, dat is dat ze allemaal wel eens acht tien jaar zijn. Dat maakt het gemakke lijker elkander te begrijpen. Veronica ge had haar eens moeten zien in die tijd, een bloem waar de bijen ruzie om zouden krijgen. Ziet ons zitten in die muffe schoolklas met de matglazen ruiten opzij en het eindexamen van vo ren. Maar Veronica zit daar ook, het is om er alle eindexamens van de wereld bij te vergeten. Een kunstwerk van de na- tuur, daar is moeite noch kosten aan ge spaard, ge zoudt er verbaasd over staan dat er in achttien jaren zo iets schoons groeien kan uit een mager schreeuwertje dat met luiers en spelden aaneen gehou den moet worden. Veronica drie van ons zijn voor hun eindexamen gezakt door teveel naar haar te kijken terwijl de geheimen der go- neometrie werden uitgelegd. Er zal met goneometrie nooit iets kunnen worden ge maakt dat boeiender is dan Veronica. Eén van ons keek nooit naar Veronica. Hij was een eigenwijs snuitertie met een te grote bril en een magere hals, een tralie van een ventje, een letterviller en een boekenneuzer, een manneke dat zalig glimlachte als hij ons een fout zag ma ken op het bord. Hij maakte nooit een fout op het bord, want hij keek nooit naar Veronica. Hij was een kereltje dat gemaakt was om in een klas met matglazen ruiten te zitten en er gelukkig te zijn met cosinus en tangens en hoe al die geleerde dingen heten mogen. Er zijn van die ventjes, zij hebben dat op een of andere manier uit de wieg meegekregen. Hij heette Paulus, ook dat nog. Na het eindexamen was er een feest, dat hoort er zo bij. Veronica was er het schitterende middelpunt van, wij gons den verlegen om haar heen en bezagen haar als een relikwie van een meter af stand. Wij zetten een hoge borst en trok ken de stoute schoenen aan en uit, zon der er mee te lopen. En aan het einde van het feest werd Veronica naar huis geleid door één ge luksvogel, één boffer van het zuiverste water. Een uitverkorene, het was Paulus. Als u zoiets met uw achttien jaar over komt, denkt ge heel wat gemist te heb ben. Er zijn er die avond geweest die hun baren hebben uitgetrokken van spijt en zelfverwijt. Dat die bonestaak van een Paulus met zijn kuif van verkleurd stroo en zijn struisvogelhals zo met de schone Veronica strijken ging alsof het niets was. En hij is er later nog mee getrouwd ook, ge kunt zo iets geen naam geven. Een struisvogel die een bloem opat, alsof het hooi was. Maar vandaag heb ik Veronica terugge zien. Zij is nog schoner dan voorheen, zij heeft in haar ronde volwassenheid de laatste meesterlijke toets van de natuur gekregen, als een schilderij dat is afge maakt en ingelijst. Het is een vreugde om naar haar te kijken en er de herinnerin gen bij terug te krijgen van weleer, de herinnering aan de smachtende jonkheid die niet gekregen heeft wat zij niet durfde nemen. Het is een plezierige gedachte dat Pau lus haar gekregen heeft. Want Paulus loopt met zijn spitse neus omhoog naast haar en ziet haar schoonheid niet meer, hij zal wel weer aan zijn goneometrie ge dacht hebben. Maar wij, die Veronica in stilte aan baden en met haar beeld het vuur onzer jonkheid voedden, zien haar terug als een van de schone dingen in het leven, die nooit hun glans verliezen omdat ge ze niet in uw vingers krijgt. Veronica is een symbool. De schone dingen van het leven zijn er niet om ze alle te krijgen. Ge moet er gelukkig mee kunnen zijn, te weten dat ze bestaan. De Haarlemse beeldhouwer Mari Andries- sen is gereed gekomen met het klei-modél voor de bronzen plaquette met de kop van dr. C. Spoelder, die, als blijk van waarde ring van de burgerij voor de grote activi teit van de oud-rector van het Stedelijk Gymnasium ten bate van het geestelijk leven in de Spaarnestad, eerlang in het gyjnnasium zal worden geplaatst. Veertien dagen geleden schoi-ste de pre sident van de Amsterdamse rechtbank het onderzoek in de zaak tegen de 51-jarige ex- sergeant constabel van de Koninklijke Ma rine A. H. F. F. uit Amsterdam, die terecht stond wegens belediging van twee vroegere aan de marine verbonden doktoren uit Den Helder. De president deelde heden mede, dat het onderzoek niet volledig werd geacht. De zaak zal op 19 April door de rechtbank in een openbare zitting worden voortgezet. Het ligt in de bedoeling een van de dok toren uit Den Helder, die zich door een vlugschrift dat de verdachte verleden jaar liet drukken, beledigd acht, als getuige te horen. Het betreft hier een nasleep van de muiterij op „De Zeven Provinciën" in 1933. Abusievelijk werd de verdachte aanvanke lijk gerangschikt onder de muiters. Later werd hij bij de Koninklijke Marine ontsla gen op een attest van de doktoren in Den Helder, volgens welk attest de verdachte lijdende zou zijn aan asthma. Het is tegen dit attest, dat de verdachte nu reeds ruim vijftien jaar ageert. Hij is ervan overtuigd, dat hij nimmer aen asthma heeft geleden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5