Concurrentie mag niet worden uitgeschakeld Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minimum-eis: Drie slijters per rayon De Nederlandse Opera met „De Parelvissers Dirigent: Charles Bruck Industrialisatie en emigratie Het Concertgebouw-bestuur wijst op de realiteit Afschuw en verontwaardiging" K.L.AA.-piloot Steinbeck vliegt niet meer Westerling uit België weg A.B.C.-cabaretvan Wim Kan trad voor de Vara op Diefstal van geweren uit een barak te Doorn r IJslands vliegtuig vermist Jeugdige propagandisten voor muziek en zang Staking op Sumatra Zandvoorts omroeper kondigt onthulling van „Het Ding" aan Haarlemmermeer Heemstede Bloemendaal Vereniging van Huisvrouwen over de melksanering Zoals men weet bereidt de Haarlemse melkhandel reeds geruime tijd een sanering van bezorgwijken voor. Nadat de slijters in eigen kring tot overeenstemming waren gekomen en zij een coöperatie hadden opgericht om te zijner tijd de distributie goed te kannen laten functioneren, hebben zij zich tot het College van B. en W. gewend met het verzoek de door hen ontworpen regeling te sanctioneren. B. en W. van Haarlem hebben zich daarop om advies tot het bestuur van de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen gewend. Het oordeel van deze oipnisatie, die in Haarlem en omstreken niet minder dan 2200 leden telt, kan ongetwijfeld in deze zaak van het grootste gewicht blijken. In een brief aan het College van B. en W„ die wij hieronder volledig laten volgen, spreekt het bestuur van de Vereniging van Huisvrouwen als zijn mening uit dat het door de melkslijters ingediende ontwerp onbevredigend is, omdat in feite de consu ment geen vrije keuze wordt gelaten. Een minimum van drie slijters per rayon zonder onderverdeling in afdelingen die als de „eigen" wijk van een vaste' melk handelaar worden beschouwd - is wel de uiterste vorm van sanering waaraan de Vereniging van Huisvrouwen haar medewerking zou kunnen verlenen. De brief luidt als volgt: „De proef met rationalisatie van de melkhandel, welke in Heemstede en Aer- denhout nu bijna een jaar wordt genomen (waaromtrent door de desbetreffende ge meentebesturen ons advies niet is ge vraagd), geeft bij de huisvrouwen aldaar allerminst reden tot voldoening. Weliswaar heeft men daar in theorie de keuze tussen twee melkhandelaren in elke sector, maar in de praktijk wordt daaraan niet de hand gehouden en is men gebonden aan de melk- verkoper, die door de melkhandel wordt aangewezen. Is men over hem niet te vreden, dan zit men desondanks aan hem vast. Voor die mindere tevredenheid kun nen tal van reden zijn: het niet al te nauw nemen met de zindelijkheid, niet op tijd komen, het niet verkopen (of niet bij zich hebben) van bijproducten als boter, mar garine, kaas, room, eieren, yoghurt, enz. en dergelijke. Geen keuze Bij informatie is ons gebleken, dat de verbruiker ook hier in feite geen keuze zal hebben tussen twee slijters, omdat elke sector in twee afdelingen wordt verdeeld, elk bediend door één slijter. Beiden mogen, nadat zij klaar zijn in hun eigen afdeling, in de andere afdeling gaan helpen. Daar is de klant echter niet mee gebaat, want afge zien van de onzekerheid en de onregel matigheid in de bediening wordt de melk dan bezorgd op £en tijdstip, waarop men zich in verreweg de meeste gezinnen allang heeft moeten zien te redden, uiter aard met opoffering van veel tijd, waar over de gemiddelde huisvrouw tegenwoor dig niet meer beschikt: de rationalisatie van de melkhandel, zoals men zich die gedacht heeft, is irrationeel voor de huisvrouw. Concurrentie uitgeschakeld Onze voornaamste grief tegen de voorge nomen sanering is echter dat de concur rentie wordt uitgeschakeld, waardoor de prikkel voor de leverancier verdwijnt om alles te doen ten einde zijn klant te behou den. Want zelfs al zou de keuze uit twee n Toen Georges Bizet begon met het com poneren van de opera „Les Pêcheurs de Perles" (De Parelvissers) moest hij zijn sporen op muziek-dramatisch gebied nog gaan verdienen. Practische ervaring inzake de gebruikswaarde van eigen werk had hij niet. Wat Bizet echter als beginneling met „De Parelvissers" bereikte, treft door een verrassend sterke, spannende spelont- wikkeling. Niet voortdurend kon de com ponist de hoge spanning volhouden, maar dit moet dan voornamelijk op rekening van het libretto gesteld worden. Vooral de finale daarvan is zeer zwak uitgewerkt en dit weegt des te zwaarder, omdat het slot de ontknoping van het drama betreft. Maar uitnemend is in het eerste en tweede 'bedrijf, alsmede in het eerste deel van het derde, de dramatische climax voor bereid en scherp is hierin de afschuwwek kende macht van de op heidens-godsdien stige motieven berustende idéé fixe gete kend. Met uitzondering van enkele wat licht vaardig opgezette fragmenten vond Bizet voor zijn opera melodieuze muziek, rijk aan harmonieën van voortreffelijk gehalte. De prachtig geslaagde instrumentatie werd hierdoor van grote betekenis. De Neder landse Opera, die „De Parelvissers" reeds eerder te Haarlem opvoerde, kwam er gis teravond voor de tweede keer mee ten tonele in de Stadsschouwburg, thans voor de vereniging „Geloof en Wetenschap". Theo Baylé, die de rol van Zurga zou spelen, was door ziekte verhinderd. In zijn plaats trad Gerard Holthaus op en deze zanger toonde zich een volwaardig plaats vervanger. Zijn zingen was uitnemend, maar ook door voortreffelijk acteren be wees hij een kracht van de eerste rang te zijn. De sopraan Louise de Vries, die de figuur van Leïla uitbeeldde, leek dit maal in vocaal opzicht niet bijzonder ge disponeerd. De toonvorming was weinig buigzaam, scherp en onnatuurlijk. Moge lijk kwam dit doordat de zangeres twee avonden achtereen in een hoofdrol moest optreden. De tenor Chris Scheffer was de woudloper Nadir. Deze zanger mocht om zijn actie geprezen worden en om zijn zang, voor zover het zijn optreden in het tweede en derde bedrijf betrof. In het eerste be drijf kon hij daarmede geen indruk ma ken. De door hem gezongen romance van Nadir leed door te lage intonaties. De bas Jan Duiveman was uitstekend in de rol van Nourabad, zowel in dramatisch als in vocaal opzicht. Verder heeft het koor zich door sonore zang bijzonder onderscheiden, een te laag geïntoneerd fragment achter de coulissen daargelaten. Ook voor de actie was het op de hoogte van zijn taak. Wij denken vooral aan de „massa"-scène bij het slot van het tweede bedrijf. De exotische balletten onder leiding van Dar ja Collin waren goed verzorgd en ook het orkest onder directie van Charles Bruck liet weinig wensen onbevredigd. De décors gaven niet de illusie van de tropenweelde van het eiland der handeling: Ceylon, maar wel waren zij in overeenstemming met de hardheid van een primitief reagerend volk. De zeer talrijke aanwezigen hebben met langdurige bijval geestdx'iftig de opvoering gewaardeerd. Mede namens hen sprak de voorzitter der vereniging, mr. F. Vorstman, zijn grote erkentelijkheid jegens de leden van de Nederlandse Opera uit, in het bij zonder jegens Louise de Vx-ies die, hoewel daartoe niet verplicht, deze avond toch optrad om de leden van G. en W. de te leurstelling van een uitgestelde opvoering te bespax-en. P. ZWAANSWIJK. handelaren werkelijk mogelijk zijn, ook dan zal men van „concurrentie" toch bezwaar lijk kunnen spreken. Drie slijters per rayon In het uiterste geval zou ons bestuur geen overwegend bezwaar maken tegen een sa nering, waarbij de stad wordt verdeeld in zoveel rayons, dat in elk rayon ten minste drie slijters ter beschikking staan, waaruit de in dat rayon wonende consumenten de vrije keuze hebben, zonder dat er sprake is van onderafdelingen met aangewezen slij ters. Het vormen van grotere rayons, eik met bijvoorbeeld vijf slijters, zou ongetwij feld uit een oogpunt van concux-rentie nog aanbevelenswaardiger zijn; indien dit mo gelijk zou zijn zonder het doel van de sanering voorbij te streven, zouden wij daaraan verre de voorkeur geven. Zijn wij derhalve op de aangegeven gron den principieel tegen een sanering als thans wordt voorgesteld, wij zijn niettemin bereid in het belang van de melkhandelaren onze medewerking te verlenen, mits met onze boven uiteengezette zienswijze rekening wordt gehouden". In het wijkgebouw der Nederlands Her vormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht heeft de Christelijk Historische kiesvereniging te Haarlem Woensdagavond een 'bijeenkomst gehouden onder leiding van mr. A. Wensing, die in zijn openings woord het oud-raadslid de heer A. J. van Houwelingen Rijkhoek door het aanvaar den van een functie in Zeist, genoodzaakt als zodanig af te treden, dank bracht voor het vele door hem verrichte wex'k. Vervolgens hield het lid der Tweede Kamer, de heer F. H. v. d. Wetering, een inleiding over het onderwerp „Industriali satie en emigratie". Spreker betoogde, dat er van de vele na-oorlogse vraagstukken, zoals de wederopbouw, herstel en ver nieuwing van het productieapparaat, tekort op de betalingsbalans enz.-vooral de her innering aan de vooroorlogse werkloos heid een grote rol speelt. In de Christelijk Historische Unie beseft men juist terdege de morele, economische en politieke conse quenties van de massa-werkloosheid en dit is tot uitdrukking gekomen in het nieuwe sociaal-economische programma der Unie. Spreker zeide dat in het tijdvak van de Marshallhulp in Nederland 165.000 mensen in het arbeidsproces moeten wor den ingeschakeld. Alleen door industriali satie kan wat gedaan worden om althans een gedeelte van deze mensen aan het werk te krijgen, en wat belangrijker is, te hou den. Opvoering van de industrialisatie hangt nauw samen met de vraag naar vol doende afzetgebied op de buitenlandse markten, waarbij de buitenlandse concur rentie om tie hoek komt kijken. Spreker bepleitte het streven naar Europees fede- x-alisme, waaraan hij grote waarde toekende en betoonde zich een voorstander van het plan-Stikker tot liberalisatie van de han del. Het verkrijgen van de benodigde gel den .voor bedoelde opvoeringvan de industrialisatie gaat door de monetaire politiek van de tegenwoordige regeringen met de grootste moeilijkheden. De heer Van de Wetering was over het algemeen geen voox'stander van het meer- ploegenstelsel, hoewel hij erkende dat het wellicht economisch noodzakelijk kon zijn. Spreker zag behalve de oplossing van in dustrialisatie ook in emigratie eenmiddel om zoveel mogelijk het netelige probleein van de bevolkingstoename te bestrijden. Door belanghebbenden dient daarbij voorzich tigheid te worden betracht. Bovenal is ver eist kennis van het land en de taal. Niet uit het oog mag worden verloren, dat emigra tie nooit de vorm mag aannemen van afvoer van mensentransporten. Daarom is het nodig, dat ook dit geschiedt naar be staande christelijke opvattingen. Spreker gaf alle toekomstige emigranten met grote nadruk de raad zich te wenden tot de Emi gratiecommissie der Nederlands Hervorm de Kerk te 's Gravenhage. Na de pauze beantwoordde de inleider de vele vragen, welke naar aanleiding van zijn betoog dooi de aanwezigen werden gesteld. De Raad van bestuur van het Concert gebouw heeft de volgende bi-ief gericht aan mr. M. Geerling, seci-etaris-penningmeester en juridisch adviseur van de vei-eniging „Het Concertgebouw-Orkest": „De Raad van bestuur van de N.V. het Concertgebouw heeft uit de dagbladen vernomen, dat er zich een comité van sympathie voor het Concertgebouw-Orkest heeft gevoi-md. Wij achten het gewenst nadrukkelijk vast te stellen, dat de ontsla gen leden van het Concertgebouw-Orkest geen deel meer uitmaken van dat orkest. Wij moeten uw comité verzoeken met de realiteit rekening te houden, dat degenen die hun plicht niet hebben verzaakt, de enigen zijn, aan wie het recht toekomt zich „leden van het Concertgebouw-Oi-kest" te noemen. Dit recht eisen zij dan ook blijkens een verklaring bij voortduring voor zich op. Wij zullen de belangen van de leden van het Concertgebouw-Orkest uiteraard ook verder blijven behartigen", aldus de Raad van bestuur van het Concertgebouw. Nieuw comité biedt bemiddeling aan Het te Amsterdam opgerichte comité „Nederland, let op u saeck" heeft zowel aan de Raad van bestuur van de N.V. „Het Concertgebouw" als aan de vereniging „Het Concertgebouw-Orkest" aangeboden uit zijn midden een vredesraad samten te stellen, teneinde in het conflict tussen het eerstgenoemde bestuur en de ontslagen orkestleden bemiddeling te verlenen. Het genoemde comité heeft een ver klaring gepubliceerd waarin „met veront waardiging en afschuw" gewag wordt ge maakt „van een ongehoorde en schan delijke terreur, die het kunstleven van ons land bedreigt, daar dit afhankelijk zou worden van de genade of ongenade van roerige, al dan niet georganiseerde enke lingen". Deze verklaring is gegeven naar aanleiding van de gebeurtenissen in het Concertgebouw te Amsterdam op Zondag 28 Januax-i, waar „een concert onmogelijk werd gemaakt, dat bedoelde de nagedach tenis van een groot componist te eren met de uitvoering van dxens Requiem onder een leiding van een dirigent tegen wiens optreden, op grond van uitspraken der regering en het bestuur der gemeente Amsterdam geen bezwaar bestond." De ondertekenaren dringen er bij deze instanties op aan „alle maatregelen te nemen die in een rechtsstaat geooxdoofd zijn om te voorkomen dat anderen dan de Overheid zelf bepalen of een uitvoering al dan niet oirbaar is". Leden van het comité „Nederland let op u saeck" zijn onder vele anderen: Willem Andx-iessen, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, Laurens Bogtman, Carel Briels, mevrouw A. Diemer Kool, J. van Doveren, Ferdinand Helmann, Gerard Hengeveld, Annie Hei-mes, André Jurres, G. H. de Marez Oyens, Willem Noske, mej. H. G. Rahusen, George van Renesse, Cruys Voorbei-gh, Janny van Wering, mr. dr. P. J. Witteman, Annie Woud en Louis Zimmer- mann. De K.L.M.-piloot Svend O. Steinbeck, in jaren de oudste gezagvoerder van de K.L.M., heetf zijn carrière als vileger na 31 jaar be ëindigd. De heer Steinbeck is op 1 April 1894 in Frederiksberg (Denemarken) geboren. In 1919 kwam hij bij de Deense luchtmacht in opleiding als vlieger. In April 1922 behaalde hij het Deense verkeersbrevet. Op 1 April 1937 kwam hij in vaste dienst bij de K.L.M. Hij heeft een aantal bijzondere vluchten op zijn naam staan, De bekendste hiervan was wel de reis, die hij gedurende twee maan den in de Arabische landen maakte als ge zagvoerder van het wit geschilderde K.L.M. vliegtuig, dat door Graaf Bernadotte tijdens zijn bemiddelingspogingen in het Palestijnse conflict werd gebruikt. De heer Steinbeck heeft ongeveer 25.000 vlieguren op zijn naam staan. Westerling is gisteravond met onbekende bestemming uit België vertrokken. Naar thans bekend wordt, werd zijn verblijfs vergunning voor België niet vex'lengd en had hij aanzegging gekregen, het land eind Januari te verlaten. Westerling heeft pogingen in het werk gesteld om een visum voor Spanje te krij gen, doch blijkt hierin niet geslaagd te zijn. Gisteren heeft hij zich met het Nedexdandse consulaat in verbinding gesteld en meege deeld, dat hij zijn paspoort, dat daar in bewaring was, niet terug verlangde, aan gezien hij geen px-ijs meer stelt op de Nederlandse nationaliteit. Vermoed wordt, dat Westerling per par ticulier vliegtuig naar Tanger is vertrok ken, waar hem indertijd x-eeds door vxden- den een vex-blijfplaats werd aangeboden op een groot jacht. De afdeling Haarlem van de /&a heeft Dinsdag en»Woensdag in het 'gesouw St. Bavo propaganda-feestavonden gehouden, waarvoor niet alleen zeer veel belangstel ling bestond, maar die ook in een ander opzicht buitengewoon geslaagd mochten heten. De organisatoren hebben zich name lijk niet tevreden gesteld met het enga geren van de eerste de beste leveranciers van goedkoop amusement, die zovele „bonte bijeenkomsten" tot een aanfluiting van de kleinkunst maken, doch het op hoog niveau staande A.B.C.-cabaret van Wim Kan laten komen, dat een voortreffelijke revue voor het voetlicht bracht waaraan het publiek een hartversterkend plezier be leefde. Wij behoeven hier geen uitvoerige be spreking van het gebodene te geven, want de meestè nummers zijn overgenomen uit het programma waarmede Wim Kan en de zijnen verleden jaar voor eigen reke ning een tournée door het land maakten en dat „zeventien lesjes van het leesplankje" behelsde. Nieuw hierbij was echter de ken nelijk op prijs gestelde medewerking van Johan Elsensohn, onder meer als de alom bekende aetherfiguur Gijs Langsdeweg met zijn populaire filosofietjes over de proble men des dagelijksen levens. Willem van Iependaal zoi-gde voor de teksten, precies in de toon van de directe volkshumor, bij alle cx-itiek op mens en maatschappij door lopend gemoedelijk, waarvan deze kern achtige acteur een onverbeterlijke spreek buis is. Hoezeer men dan ook reden had dit optreden toe te juichen, toch moet het be treurd worden dat er blijkbaar zo weinig gelegenheid bestaat deze sterke karakter speler (wie herinnert zich niet zijn Pancras Duif in „Schakels" van Heijermans?) in rollen van formaat in stukken van beteke nis te zien. Zeer in de smaak viel natuux-lijk ook de krasse, soms wat rauwe humor van Corry Vonk, vooral in haar travestie als de kor date matroos. Pam Henning heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot een kracht van het eerste plan, hetgeen ook bleek uit de be heerste voordracht van een liedje over de loopbaan van een figurante. Verder werk ten mede Piet van der Meulen, Joop Vischer, Guus Hoek (in plaats van Sophie Stein) en de pianist Cor Lemaire. Maar de ster van het ensemble is toch Wim Kan met zijn conférence op de rand van het bed, waarbij hij in overeen stemming met deze omgeving de ver heven vi-aagstukken, die de wereld bezig houden, tot een belachelijke naaktheid uitkleedt. Dat doet niemand hem na. Koste lijk ook was zijn kwasi-verrast spelen met de plooien van het voorgordijn. Deze praat - varia, vol lichte en schrandere ironie, met telkens verrassende wendingen, bezit de verheugende kenmerken van een eigen per soonlijkheid. Moge men de ontspanningsavonden in de toekomst op dit hoge peil handhaven. DAVID KONING Voor de Haarlemse x-echtbank hadden zich vanmorgen drie jongemannen te ver antwoorden die betrokken waren geweest bij een diefstal van geweren uit een barak te Doorn. De Bloemendaalse politie was op het spoor van dit misdrijf gekomen, toen zij bij huiszoeking de geweren vond. De oudste verdachte, de twintigjarige buffetbediende G. A. H. was werkzaam in een restaurant te Overveen. Hij nam fles sen jenever, thee, koffie, chocolade en lucifers weg en bezox-gde die goederen bij zijn vrienden de negentienjarige H. J. N. S. en de inmiddels zeventien jaar geworden J. C. A. de K. De officier van justitie had H. diefstal van de goederen uit het restau rant en de anderen heling ten laste gelegd en allen diefstal of medeplichtigheid aan diefstal van enige geweren en een bajonet in Doorn. Op een vraag van de pi'esident aan de oudste verdachte, waarom deze de geweren had gestolen, antwoordde hij, dat het de bedoeling was eventueel de commqnisten te bestrijden. Px-esident: „Dat is toch onzin. U bent in militaire dienst geweest en zou dus bij een eventuele oorlog in dienst kunnen terug- kex-en." Officier van justitie: „Verdachte is we gens desertie en diefstal door de krijgsraad uit de militaire dienst ontslagen." De tweede verdachte deelde mee op ver zoek van H. mee naar Doorn te zijn gegaan. Zijn plan v/as later eventueel in de illegali teit tegen de communisten te vechten. Hij verklaarde regelmatig ongunstige dingen over het communisme te horen en dat hij daarom wilde vechten, als het noodzakelijk is. De heling gaf verdachte toe. De jongste verdachte was zestien jaar toen hij met de anderen naar Doorn ging. Hij had op de uitkijk gestaan. Verdachte zeide niet geweten te hebben, dat de luci fers welke hij bewaard had, van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie verzocht onmid dellijke gevangenneming van G. A. H. en het inwinnen van een voorlichtingsrapnort, waarbij speciaal nagegaan wordt of de eventuele straf in de bijzondere strafgevan genis zal worden doorgebracht. De rechtbank besloot hiertoe. Ten aanzien van H. J. N. S. en J. C. A. de K. eiste de officier van justitie aanhou ding van de zaken, om voorlichtingsrap porten in te winnen. De rechtbank beval de onmiddellijke ge vangenneming van S. en bepaalde de uit- spraak op 15 Februari. De T.I.S.N.A. verlengd De voorlichtingstentoonstelling over In donesië, Suriname en de Nederlandse An tillen (T.I.S.N.A.) in het Frans Hals museum te Haarlem is wegens het grote aantal aanvragen voor excursies door de scholen, verlengd tot 12 Febx-uari. BINNENLAND De „Sibajak" is Woensdagmiddag om vijf uur met Nederlandse emigranten naar Australië vertrokken. Tien personen, die passage hadden besproken, lieten verstek, gaan. Op de Middenweg te Amsterdam is een 66-jarige wielrijder, die plotseling zonder een teken te geven linksaf sloeg, door een hem achterop rijdende auto overreden. Enkele uren later is de wielrijder in een ziekenhuis ovexdeden. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft geconcludeerd tot 20 jaar gevangenisstraf voor de voormalige Haagse politiemannen Poos en Slagter, die tijdens de bezetting medewerkten aan de arrestatie van 97 illegale werkers, van wie velen de dood hebben gevonden. De Bijzon dere Strafkamer had P. en S. tot 18 jaar veroordeeld, De 49-jarige handelsconsulent J. W. K., uit Rotterdam, die twee artsen voor f3500 had opgelicht en in Apeldoorn een hotel houder een valse chèqüe had gegeven, is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Op het stationsemplacement te Maas tricht reed een locomotief van een goederen trein tegen een stilstaande rangeerlocomo tief, Beide locomotieven ontspoorden en duwden een derde locomotief, die op een naastgelegen spoor stond, eveneens uit de rails. - De rangeerlocomotief werd ernstig beschadigd. Een Japanse handelsdelegatie heeft een informeel bezoek aan ons land gebracht. De leden van de delegatie hebben besprekingen gevoerd met functionarissen van de afdeling buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op het ogenblik wordt het dorp Speulde op de Veluwe van electx-iciteit voorzien. Ook zal men er electrische straatverlichting aan leggen. Wanneer deze electrificatie voltooid zal zijn, is het toeristendorpje Drie het enige op de Veluwe dat nog petroleumverlichting heeft. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoi-aal examen geologie de heer T. de Booy te Aerdenhout. Naast het IJmuidense havenkantoor is de Neptune V" te bewonderen geweest, een zeesleper die de N.V. Holland te Haarlem bouwde voor een onderneming in de Noord- Afrikaanse havenstad Sfax. Het schip vertrekt binnenkort met een Nederlandse bemanning naar de plaats van bestemming. Het meet bijna 30 meter en bezit een triple expansie, oliegestookte machine van 500 pk., die het een snelheid van 10.5 a 11 mijl geven. Een IJslandse Dakota met zeventien pas sagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord, wordt vermist. Het toestel be vond zich bij de laatste melding in een vex'blindende sneeuwstorm tussen de West man-eilanden bij de Zuidkust van IJsland en de hoofdstad Reykjavik. De vierde Interscholaire Het muzikale gedeelte van het Haarlemse Interscholaire Jeugdtournooi werd Woens dagavond in de Concertzaal geopend met een toespraak door wethouder D. J. A. Geluk, die er ook bij deze gelegenheid op wees, dat men dit keer eigenlijk moest spre ken van een demonstx-atie. Er zouden dus geen prijzen gegeven worden, maar wel bronzen penningen aan ieder der solistische medewerkers en een zilveren médaille aan de koren en instrumentale groepen. Er was vex'blijdend veel belangstelling, ook van wege de inspectie van het onderwijs, van schooldirecties en de gemeenteraad. We derom was er een inicrofoon van de J.A. R.O. opgesteld. Het Interscholair Jeugdtournooi is uit gegroeid tot een interessante manifestatie, die ten zeerste de aandacht verdient. Een graadmeter kan men het niet noemen, want men hoort op zo'n avond alleen de besten, die met succes een voorproef hebben door staan. Maar wat die dan brengen is in hoofdzaak van opvallend goed gehalte. Er zit in een dergelijk programma van ruim twintig nuances een gezonde en gezond- makende kern. Sentimentaliteit, pathos en kitsch hebben bij die moderne jeugd afge daan. Zij vindt genoegen in het klax-e, di recte van volkslied en canon, in klassieke en voor-klassieke muziek (Bach kwam vijf keer op het programma voor!) en zij staat niet afwijzend tegenover een goed stuk moderne muziek. Met dat al is ze lang niet zwaar op de hand: in een goed polyphoon koorwerk vindt zij het genot al zingend te bouwen aan een klare constructie, een klas siek stuk trekt haar aan om de frisse musiceergeest, het moderne geluid om zijn verrassende nieuwheid, volkslied en volks dans om het geestige element en om de puntigheid die de bewerker er aan toe voegde. En wie daar nog niet aan toe is zal de weg er heen vinden, want zonder er zelf erg in te hebben zijn de executanten op zo'n avond propagandisten voor de muziek die past voor de jeugd van van daag. Zij animeren elkaar en ook de velen die belangstellend hun prestaties beluiste ren. Het prograxnma begon met een kapitaal nummer, een uitgebreide vierstemmige Psalm van Bach, gezongen door de prille stemmen van het koor der Rijkskweek school. Het koor der Da Costakweekschool kon in een minder zwaar nummer een nog voller geluid demonstreren. Het koor der Meisjes H.B.S. kwam fris voor de dag met tweestemmige liederen van Purcell. De meisjes van het 1ste Christelijk Lyceum lieten met smaak oud-Nederlandse liederen horen, waaronder het „Haarlems tempe" van Nozeman op tekst van de Haarlemse dichter Merkman (vermoedelijk uit 1739), een lied zo fraai, dat men zou wensen dat iedere beschaafde Haarlemmer het kende. Het koor van de Huishoudschool zong met veel succes canons en volksliederen met begeleiding van blokfluiten. De zingende meisjes van de Prot. Chr. Nijvex-heidsschool maakten mede een zeer goede beurt met een volkslied, bewerkt door Pijper en een lied van Purcell. Het koor van de A. H. Gerhard-school viel op door heldere klank. Ook voor dat van de G. Bargerschool kon men tevens waardering hebben. De school-orkesten waren jammer genoeg niet zo sterk vertegenwoordigd als vorige jaren. Linos" van het Sted. Gymnasium moest het bovendien doen met een beperkte bezetting, wegens ziekte van vijf leden. Maar het orkestje maakte toch een voor treffelijke indruk met de vertolking van twee door Julius Röntgen bewerkte oud- Nedex-landse Dansen. Zeer belangrijk was het optreden van het instrumentale ensemble van Kennemer- en Jac. P. Thijsse-Montessorilyceum met „Dans" van Herman Strategier, een stuk dat speciaal voor het moderne jeugd-oi-kest is geschreven en dat buitengewoon voldoet. Deze prestatie was te meer opvallend, daar dit schoolorkest verleden jaar ook reeds met een dergelijk specimen van muziek voor jongeren op het tournooi verscheen. Het grote succes moge een aansporing zijn om in deze richting vex-der te gaan. Opmerkelijke prestaties op de piano wer den geleverd door leerlingen van het Tri- niteits-Lyceum, de Klaas de Vries-school, het Stedelijk Gymnasium, het Jac. P. Thysse-Montessox-i-lyceum en het 1ste Chx-istelijk Lyceum. Zeer muzikaal en tech nisch goed ontwikkeld viool-spél hoox-den wij van leerlingen van het Coornhex-t- Lyceum, Kennemer Lyceum en Stedelijk Gymnasium, bij welker prestaties de bege leiders op de piano een belangrijk aandeel hadden. De Rijkskweekschool leverde zelfs een jonge baszanger en het 1ste Christelijk Lyceum kon pronken met een ox-ganist die op verantwoorde wijze een koraalvoorspel van Bach wist te vertolken. En dan was er nog samenspel voor fluit en klavier, waar aan we volkomen ons „fiat" konden geven. Tenslotte werd gezamenlijk de canon „De klokken van Haarlem" gezongen en klonk het Wilhelmus met orgelbegeleiding als een plechtig besluit van een heerlijke, jeugdige en rijke beloften inhoudende muziek avond. Vrijdag zal deze demonstx-atie nog eens herhaald worden. JOS, DE KLERK. De Indonesische minister van arbeid, Raden Pandji Soeroso, heeft een commissie ingesteld, die binnen 7 dagen een regeling moet opstellen voor de lonen van de ar beiders op de ondernemingen aan Suma tra's Oostkust, bestaande in het verstrek ken van voedingsmiddelen en goederen naast het normale salaris. In deze commis sie hebben ambtenaren van 6 ministeries zitting. Uit Medan wordt gemeld, dat in de over jarige cultures op Sumatra's Oostkust thans op 107 ondernemingen 103.200 arbeiders in staking zijn. Op 29 der 31 tabakscultures wordt ook gestaakt. Zandvoorts dorpsomroeper Klaas Zwem mer heeft vanmox-gen met luider stemme zijn plaatsgenoten verwittigd, dat op Maan dag 5 Februari het geheim van „Het Ding", dat mysterieuze, in aether en concertzaal veelbezongen voorwex-p, aan Zandvoorts vloedlijn zal worden ontsluierd. Om half twaalf zal „Het orkest zonder naam", met Ger de Roos aan het hoofd, de badplaats binnenrijden en aan het strand nog een allerlaatste keer het lied, dat op zovele Zaterdagavonden in de huiskamers van vele radioluisteraars heeft weerklon- ken en daar tot allerlei gissingen en ver wachtingen aanleiding gaf, ten gehore brengen. Vervolgens zal de kist met „Het Ding" op een „Dukw" worden geplaatst en in de branding aan de golven worden prijsge geven, waarbij het maar de vraag is of dan de inhoud den volke zal worden ge openbaard. Voor het orkest en zijn leider zal het een opluchting zijn met ere van een „luiste raarsbinding" verlost te zijn, waarvan men de consequenties vast niet heeft overzien toen men met het spel begon. A.V.R.O.-AVOND Op 9 Februari zal een gezelschap vsn de A.V.R.O. een voox-stelling komen geven in hotel De Beurs te Hoofddorp. JAARVERGADERING P. C. TROEFBOER In hotel De Landbouw werd de jaarverga dering gehouden van de P. C. Troefboer. De voorzitter, de heer H. van Putten, deelde mede dat ook dit jaar in September een klaverjastournooi ten bate van de kanker bestrijding zal worden gehouden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De finan ciële positie van de vereniging is gunstig. Tot bestuursleden werden herkozen de heren H. v. Putten en J. Bosman. De ver gadering was druk bezocht. BIOSCOOPVOORSTELLINGEN VOOR DE KINDEREN Evenals vorige jaren bood ook ditmaal de directie van Theater Royal te Hoofddorp ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix aan de scholieren in Hoofddorp een filmvoorstelling aan, waarbij het tevens aan tractatie niet ontbrak. Onder meer werd de tekenfilm Adios Amigo vertoond, verder een film over het bezoek van het koninklijk paar aan Parijs. De voorstellingen werden door x-uim 1000 kinderen bezocht. NED. FRUITTELERS ORGANISATIE Woensdagavond zal in hötel De Landbouw te Hoofddorp voor de Ned. Fruittelers organisatie de film „Gaaf fx-uit" worden vertoond. Tevens zullen deze avond de prij zen behaald op de onlangs gehouden fruit- tentoonstelling worden uitgereikt. A. R. PARTIJDAG De A. R. Partijdag zal dit jaar worden gehouden op 21 Februari in hötel De Beurs te Hoofddorp. Winkeliersvereniging Heemstede-Zuid De jaax-vergadering van de winkeliers- vex-eniging „Heemstede-Zuid" is Woens dagavond gehouden. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de heer D. Schoenmaker, brachten de secretaris, de heer H. J. Leysen en de pen ningmeester, de heer C. Voorham, hun jaarverslagen uit. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de leden in hun be drijven de terugslag van de algemene we reldtoestand hebben ondervonden, maar hij meende dat men zich daardoor niet moet laten neerdrukken. Verder uitte hij teleur stelling over het verloop van de boeken- actie, maar verwachtte dat deze toch op de een of andere manier zal herleven. Hij besloot met te wijzen op de gunstige re sultaten van de met St. Nicolaas en Kerst mis gehouden campagne. In een daaropvolgende discussie over de te houden reclamecampagne merkte de voorzitter op dat wat de invoering van het cadeaustelsel betreft, het grootbedrijf daar mede begonnen is, zodat de middenstand wel is moeten volgen. Er werd voorts gepleit voor de vorming van één grote winkeliersvereniging te Heemstede, zodat alle acties gezamenlijk ondernomen kunnen worden, doch anderen verklaarden, dat juist (loor het optx*eden van „Heemstede-Zuid" verschillende kleine middenstanders zich hebben kunnen hand haven. Daarna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Nadat de voorzitter zijn aftreden had gemotiveerd, omdat hij meende dat zijn voorzitterschap van de coöperatie van melkhandelaren niet kon samengaan met het voorzitterschap van deze vereniging, deelde de heer J. Kroon mede, dat hij in tegenstelling met zijn voornemen besloten had, zich wederom candidaat te stellen voor een bestuursfunctie. De daaropvolgende verkiezingen hadden tot x-esultaat dat herkozen werden de heren C. Voorham, J. Spaargaren en J. Kroon, terwijl als nieuw bestuux-slid wex-d gekozen de heer J. H. P. v. d. Zijden, die daai-op als voorzitter werd aangewezen. Op voor stel van de secretaris werd vervolgens de heer D. Schoenmaker tot ex-e-voorzitter be noemd. Bij de rondvraag werd de hulp van het bestuur ingeroepen om de baldadigheid die door de jeugd des avonds op de Camplaan wordt gepleegd tegen te gaan, omdat die ontaardt in vernielingen, waardoor de winkeliers niet onbelangrijke schade op lopen. Het bestuur zegde toe, zich zo spoe dig mogelijk met de betreffende instanties in verbinding te stellen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. M. W. v. Pampus Hackenitz, z.; N. Box—van Reenen, d.; A. M. FaaseFaase. z.; A, L. JongeneelenCap- pendijk, d. ONDERTROUWD: Tj. H. Zuidema en M. C. Demmendaal. GEHUWD: D. C. Bevelander en J. H. L. Vlutters; P. C. van Zeeland en A. J. Faubel: J. van Woensel en A. M. van Zanten. OVERLEDEN: G. J. Goes, 65 j., J P. Castien, 72 j.; Wed. C. Elberg—v. Brink, 88 j.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7