Kamgarens Tropicals Mooèmi Maatregelen tegen prijsstijgingen West-Duitse roversbenden hebben het op non-ferro metalen gemunt Zuid-Afrika heeft buitenlandse kapitaal-investering nodig De dokter uit Zeddam is meester in het driebandenspel biljart IN BAGDAD Amsterdamse Beurs VOORSTELLINGEK GEM. CONCERTGEBOUW 2 GROTE SJORS- 7 Effecten- en Geldmarkt Smokkelhandel naar Qost-Duitsland Economische ontwikkeling vraagt zeven honderd millioen pond sterling „Liquidatie" van echtpaar te Zuilen geen strafbaar feit Eigen speeltafel in het dorpscafé Raad van Voogdij Zentratijd.... Spoort i jd en I 1 MUZIEKIHSTRUMEHTEH Rijwielbanden H. J. v. d. MEER HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De grote vraag of de nog steeds voort durende prijsstijging op de goederenmark ten door de overheidsmaatregelen, welke i-eeds ziin genomen of nog zullen worden genomen, kan worden gestuit, beheerst thans heel de wereldeconomie en derhalve ook de effectenbeurzen. Tot dusver wer den deze nog steeds met hogere goederen- prijzen geconfronteerd, hetgeen zowel te wew York als te Amsterdam tot toene mende vraag naar aandelen leidt, al treedt dan ook af en toe een veelal technische reactie in. Dat de waarde van het geld is verminderd, blijkt uit de recente index cijfers voor de groothandelsprijzen in Ne derland, welke na 1948 met 25 en sinds de oorlog in Korea met 9 zijn gestegen. En volgens een onlangs gepubliceerde op- «aaf zouden de kosten van levensonder houd in vergelijking met voor de oorlog van 207 in Augustus 1948 tot 216 in Augustus 1949 en tot 243 in het afgelopen jaar zijn gestegen. Deze prijsstijging, dit is waardevermin dering van het geld, is natuurlijk' niet al leen aan een financiële politiek met begro tingstekorten te wijten, ook al is de prijs stijging in Nederland groter dan bijvoor beeld in België. Een deskundig waarne mer als de president van de Nederlandse Bank heeft onlangs zelfs geconstateerd dat gedurende 1950 van geld-inflatie'geen sprake w#s. Een feit is dat de goederen voorraad ih ons land gedurende het afge lopen jaar en met name in het tweede halfjaar is gestegen en dat de export en het verbruik niet in dezelfde mate zijn toegenomen. Voor deze laatste gaf October zelfs een daling te zien, waarop nu echter voor November weer een stijging is ge volgd. Maar al is de nominale geldcircu latie, blijkens de cijfers van de Nederland se Bank, niet gestegen, de reële geldsom loop zal in 1950 toch groter geweest zijn, hetgeen kan worden afgeleid uit de ver minderde spaarsaldi en de toegenomen credieten bij de banken. De voornaamste reden van de prijsstij ging ligt echter niet binnenslands, maar buitenslands en wel in de toenemende vraag naar en consumptie van goederen en producten voor defensie-doeleinden, waarin de Verenigde Staten voorgaan en de andere landen van West-Europa nolens volens moeten volgen. En het is nu maar de vraag in hoeverre men er in zal slagen de productie dermate op te voeren dat er na aftrek van wat voor de defensie nodig is, voor de bevolkingsconsumptie vol doende overblijft om consumptiebeperking en distributie te voorkomen. Van het laatste wil men in de Verenigde Staten niets weten. Men is nu begonnen met een loon- en prijsstop, welke op de beurzen echter nog nauwelijks effect heeft gehad, omdat een groot deel van de agrarische productie is uitgezonderd, wijl de prijzen nog liggen beneden de garan tieprijzen van de staat, maar ook omdat, als het producten betreft, bijvoorbeeld rubber en tin, welke buiten de Verenigde Staten worden voortgebracht, de Ameri kaanse regering de prijsontwikkeling niet in de hand heeft. Bovendien heeft men in de Verenigde Staten ten aanzien van de mogelijkheden tot productievergroting een onbeperkt zelfvertrouwen en wordt bijvoorbeeld van staal voor 1951 een productie geraamd, welke nog' 10 a 12 millioen ton groter is dan die' van '195Ö, welke nagenoeg 100 millioen' tori -Ijedröeg.-- Een -feit -is dat dé- efficiendy in de bedrijven in de Ver enigde Staten aanmerkelijk verder is ge vorderd dan ten onzent en wat Henry M. Laws, adviseur van de E.C.A. daarover dezer dagen gezegd heeft, zullen zowel de Nederlandse werknemers als de werk gevers in het oor moeten knopen. Aan de menselijke factor, de verhouding tussen patroon en arbeider, wordt in ons land nog steeds niet genoeg aandacht geschon ken en de loon-nivellering met uitsluiting van prestatiepremies betekent zonder twij fel een rem op de arbeidsproductiviteit, waarover de regering nog altijd niet te vreden is. Voorspellen hoe de prij sloop op de goe derenmarkten zich zal ontwikkelen, gaat nu eenmaal niet. Voor een goed deel zijn we hier in Nederland ook op dit punt af hankelijk van wat in het buitenland ge beurt. Te verwachten is dat men door ver hoging van directe, meer nog van indi recte belastingen zal pogen het burgerlijk verbruik te beperken. Een belastingver zwaring van 16 milliard wordt door 400 economen in de Verenigde Staten nog niet voldoende geacht, men wil door credietbe- perking en belastingen zelfs zover komen, dat op de staatshuishouding een surplus wordt gevormdOok Engeland ver groot zijn defensie-uitgaven en stelt nieu we lasten voor de bevolking in uitzicht om verdere prijsstijging en goederen- schaarste te voorkomen en dat de Engelse bevolking op dit punt tot grote offers be reid is, nu het er om gaat de economische en financiële zelfstandigheid van het Im pel ium te handhaven en te versterken, heeft de geschiedenis bewezen. Gezien deze gang van zaken in Amerika en Engeland, is het daarom geenszins ze ker, dat de prijsstijging maar ongelimi teerd zal voortgaan en aan de spiraalbe weging, welke thans de wereld verontrust en de effectenbeurzen stimuleert, voor eerst geen einde zal komen. Hier is grote voorzichtigheid geboden, vooral'wanneer het mocht gelukken de oorlog tussen de Verenigde Staten en China te beëindigen en Rusland er van te overtuigen dat het met een vei-dere aggressie zijn eigen graf graaft. Dit neemt toch niet weg, dat in het licht van de geweldige prijsstijging op de goe derenmarkt, de situatie, waarin Nederland' zich bevindt, grote zorg baart. De crediet- beperking bij de banken en de pogingen van minister Lieftinck om de lagere over heidsorganen tot krachtige bezuinigingen te nopen wijzen daarop onmiskenbaar eri het is alleen maar bevreemdend dat de re gering zelve niet met een groots opgezet bezuinigingsplan komt om het evenwicht op de staatsbegroting te herstellen. Lerin gen wekken, voorbeelden strekken. Het moge verblijdend zijn dat we in het tweede halfjaar een grote hoeveelheid goederen hebben ingevoerd, dat de export daarmee geen gelijke tred hield, valt zeer te betreuren. December gaf een evengrote invoer te zien als November, de uitvoer was echter f 50 millioen lager, zodat het nadelig saldo van de handelsbalans weer f20 millioen groter was dan in de voor gaande maand. Voor het gehele jaar. is het. tekort nu nagenoeg f 2500 millioen,. terwijl minister Lieftinck, blijkens een van zijn laatste uitlatingen, het tekort op de be talingsbalans op f 1 milliard raamt. Worden hiertegen op korte termijn geen in grijpende maatregelen genomen, dan zal de prijsstijging op de internationale goederen markt in Nederland door de inflatie van het ruilmiddel worden versneld. Drie leden van verzetsgroep ontslagen van rechtsvervolging De economische ontwikkeling in de Unie van Zuid-Afrika heeft de laat ste vijftig jaar een grote vlucht ge nomen en het is zelfs te verwachten dat zij in de komende periode van twintig jaar de grootste vooruitgang in het verleden zal overtreffen. In een interessant artikel in ..Mededelingen van het Afrika Instituut" geeft de heer R. K. Fraay, president van de Unit Securities en -Trust Co. of South Africa Limited, een overzicht van de toekomstmogelijkheden van dit rijke land. De exploitatie van de nieuwe goudvel den in de Oranje Vrijstaat belooft in de toekomst gunstig te worden beïnvloed door de heersende onzekerheid op mone tair gebied, welk verschijnsel een toene men van de goudproductie noodzakelijk maakt. Behalve goud treft men in de Unie nog allerlei bodemschatten aan, waarvan de exploitatie nog in de kinderschoenen staat en grote mogelijkheden tot een ver dere ontwikkeling biedt. Ook van de industrialisatie, die de afge lopen twintig jaar grote vorderingen heeft gemaakt, kan een belangrijke uitbreiding verwacht worden, mede als gevolg van het feit dat de strategische betekenis van de Unie door de verwikkelingen in het Verre Oosten sterk is toegenomen. Europa en Amerika geven er echter meermalen van blijk dat zij zich dit niet. voldoende heb ben gerealiseerd. De geleidelijk stijgende koopkracht van de kleurlingen zal eveneens belangrijk bijdragen tot een verdere economische ont wikkeling,vooral ook omdat dit een stij ging van het productievermogen "Van dit" deel der bevolking; zal moeten inhouden. De Zuid-Afrikaanse landbouw z&LJsyèn- zeer .de gunstige: gévolgen van deze ont wikkeling ondervinden. Ongetwijfeld zal de gehele economische ontwikkeling nieuwe problemen met zich I Zeddam, het dorp op de hellingen van de komende jaren wel enige verandering: in zal treden. In de geringe belangstelling dié Neder land aanvankelijk voor beleggingen in Zuid-Afrika had, kwam in 1938 onder lei ding van de Maatschappij voor Zuid-Afri kaanse waarden en het Rotterdams Beleg gingsconsortium een verbetering welke echter door het uitbreken van de oorlog te niet werd gedaan. De na-oorlpgse economi sche moeilijkheden beletten een hervatten van de pogingen om Nederlands kapitaal in Zuid-Afrikaanse industrieën te inves teren. De heer Fraay acht het van belang dat Nederland opnieuw aandacht zal schenken aan deze investering. Niet alleen het feit dat de dividenden, die op Zuid-Afrikaanse beleggingen worden betaald, hoger zijn dan de dividenden op aandelen in Europese be drijven, is van betekenis, ook de mogelijk heid tot kapitaalvermeerdering als gevolg van de gunstige ontwikkeling van de eco nomische toestand in Zuid-Afrika is voor de beleggers een aantrekkelijk-aspect. Het is te hopen dat de deviezenbeperking tus sen Zuid-Afrika en Nederland wordt ver licht opdat Nederlandse industrieën en be leggers hun belangen naar Zuid-Afrika kunnen verleggen in het belang van beide landen, die door zoveel oude banden ver bonden zijn. De West-Duitse politie heeft met man en macht de strijd aangebonden met rovers benden die zich in de grote industrie-centra keer op keer vergrijpen aan zogenaamde non-ferro metalen die zij op de zwarte markt tegen schandelijk hoge prijzen van de hand doen. Deze benden maken mis bruik van het critieke tekort aan ruwe ma terialen in West-Duitsland en brengen, zoals een Amerikaanse autoriteit het uit drukte, de West-Duitse industrie ten be hoeve van de verdediging in gevaar. De po litie van een twaalftal Duitse steden meldde 4ezer dagen dat metalen als koper, lood, én brons nergens voor de dieven veilig warén. In een Frankfortse krant verscheen _§.en... advertentie waarin grote bedrijven hoge bedragen boden voor deze gestolen goederen. Bedragen die over het algemeen twee maal zo hoog waren als de officiële prijzen. Het West-Duitse ministerie van Economische Zaken heeft er bij de regering met kracht op aangedrongen een actie te ondernemen om aan deze toestand een einde te maken en te verhinderen dat prijzen worden betaald die boven het nor male peil liggen. Intüssen vinden verschillende metalen huif weg naar Oost-Duitsland, waar de vraag naar deze grondstoffen groter is dan waar pok in Duitsland. Bovendien zijn de Oost-Duitse voorraden veel geringer dan dié.in West-Duitsland. Eén sociaal-democrgtiseh'e krant in Han nover kwam enige dagen geleden met een verhaal, waaruit bleek dat tien procent Van alle misdrijven>die er de laatste tijd in de provincie plaats vonden, mei stallen waren. Voorts publiceerde blad de fnening dat georganiseerde de metalen kochten en naar de Sovjet-zóne smokkelden, waar zij een speciale „Vredes- tijd"-waarde hadden. De politie in Frank fort meldde in de eerste helft .van Januari niet minder den vijf-en-twintig metaal diefstallen. De rovers zoeken :hun buit ove- rigens niet meer in puinhopen of vérnielde 'huizen, doch richten thans hun belangstel ling op allerlei villa's, kerken en hotels. Zo werden uit een kerk in Frankfort bij voorbeeld koperen lichtkandelaars ont vreemd, uit een restaurant in Fulda namen een paar bezoekers de loden pijpen van de toiletten mee en uit Stuttgart komt bet bericht dat een paar zinken leeuwen die de toegangspoort tot pen oud kasteel flan keerden, in rovershanden waren gevallen. Daar is verder het verhaal van die vier- en-twintig jarige jongeman die er regel matig op uit trok om de koperen fittingen ''van. locomotieven te bemachtigen. Économische experts zijn tot de con clusie moeten komen dat de bedrijven waarin allerlei soorten metaal werden ver werkt na in de tweede helft van 1949 weer op gang te zijn gekomen tegen het einde van 1950 weer zo goed als aan de grond .zatèn De invoer van grondstoffen en metalen steeg van veertien millioen dollar in October tot achttien en een half mil lioen dollar in November. Voor de oorlog moest ongeveer zestig tot zeventig procent van de non-ferro me talen voor de Duitse industrieën ingevoerd worden. Na de oorlog bedroeg deze import nog slechts dertig procent. De gangbare prijzen op de internationale markt noopten het bedrijfsleven in Duits land om de prijzen op de binnenlandse markt te verlagen. Na het uitbreken van het conflict in Korea en de gereedkoming der plannen tot herbewapening van West- Duitsland stegen de internationale prijzen weer tot boven het binnenlandse peil. Som mige industrieën bleken bereid zwarte prij*. zen te betalen voor non-ferro metalen om dat ze deze grondstoffen niet in al te grote hoeveelheden nodig hadden. Andere in dustrieën daarentegen ondervinden grote moeilijkheden van het tekort aan deze metalen. De chef luchtmachtstaf, luitenant-gene raal I. A. Aler, die op het ogenblik een rondreis van drie weken door de Verenigde Staten maakt, is benoemd tot commandeur in de Legion of Merit. Gistermiddag zijn hem de versierselen van deze onderscheiding uitgereikt door generaal Hoyt S. Vandenberg, chef-staf U. S. Air Force. Auto gaf bus geen voorrang De chauffeuse van een kleine personen auto uit Santpoort die uit de richting IJmuiden de Velserduinweg afkwam en rechtsaf de Zeeweg wilde opdraaien, merk te een tegemoetkomende bus van de N.Z.H. te laat op. De buschauffeur nam de bocht vrij scherp, maar kon zich niettemin op het recht van voorrang beroepen. Een botsing was onvermijdelijk en de klap kwam zo zwaar aan dat de bus aan de zijkant werd ingedeukt en de personenauto aan de lin- kervoorzijde hevige schade opliep. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. 3-314 Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 96 gl 96% 177% 177% 234% 231 256 255% 319% 317 124 123% 196 196 169 g b 169 114% 114% 107% 108% 173% 173% 182% 183% 180 gl 180 44s/is 44% 64 gb 64 51 52% 60% gl 60% 37% 37% 52% 52 De drie leden van een verzetsgroep, die wegens moord op het echtpaar P. in Zuilen, gepleegd op de dag vóór de bevrijding in Mei 1945, door de Utrechtse rechtbank tot vier jaar waren veroordeeld en tegen wie veertien dagen geleden in hoger beroep Voor het Amsterdamse hof zeven jaar was geëist, zijn ontslagen van alle rechtsver volging. Het Hof beval hun onmiddellijke invrijheidstelling. De verdachten waren de 30-jarige magazijnbediende J. C. van den H., de 38-jarige bioscoopportier J. G. B. en de 42-jarige M. van T., gescheiden echtge note van de geliquideerde P. Het Hof nam in aanmerking, dat de drie verdachten „in 's lands belang bij wijze van ondergronds georganiseerd verzet ge tracht hébben de vijand afbreuk te doen. Aannemelijk is geworden, dat de geliqui deerde mevrouw P. tot de handlangers van de vijand behoorde en ook, dat zij op de hoogte was van het verzetswerk der drie verdachten en er niet tegen op zag zulks onder de aandacht te brengen van de Duit sers, zoals bij andere gelegenheden was ge bleken". Voorts overwoog het Hof dat de leider van de verzetsgroep enige maanden tevoren opdracht tot de liquidatie van me vrouw P. had gegeven en dat derhalve onder de gegeven omstandigheden de uit voering van deze liquidatie niet als weder rechtelijk wordt beschouwd. Op deze gronden werd de verdachte B., die de schoten gelost heeft op mevrouw P., van rechtsvervolging ontslagen. Ten aan zien van verdachte Van den H., die de heer P- heeft gedood, motiveerde het hof zijn uitspraak als volgt: „Aangezien de heer P. tijdens de overval plotseling uit zijn bed en op verdachte Van den H. toesprong, kan hij zich op noodtoestand beroepen. Immers bestond -het gevaar, dat P. een van hen zou hebben herkend en alarm zou hebben geslagen, hetgeen levensgevaar voor hen beiclen zou hebben betekend, welk gevaar hij óp dat moment naar zijn mening alleen kon voorkomen door ook P. dood te schie ten." i meebrengen. De oplossing, hiervan kan men overigens met een gerust- hart aan de bevolking van de Unie overlaten.Zij heeft meermalen bewezen tegen nog groter moeilijkheden opgewassen te zijn. Buitenlands kapitaal nodig Niet alleen van de ondernemingsgeest van de bevolking hangt het 'af of de ont wikkeling van Zuid-Afrika aan dever wachting zal voldoen, - de eerstvolgende jaren zullen belangrijke, bedragen buiten-" lands kapitaal voor eèn vérdere .expansie nodig zijn. Ruw geschat zijn er zeker 700 millioen pond. sterling aan buitenlands ka pitaal nodig voor het mijnwezen;, publieke werken, industrieën en woningbouw. Het overige kapitaal zal van dè^Zuid-Afrikaan se beleggers moeten komen. Waarschijnlijk zal een klein gedeelte van het buitenland se kapitaal verkregen - kunnen worden van grote overzeese ondernemingen die in Zuid- Afrika nevenbedrijven zullen oprichten of hun gehele bedrijf naar dit land zullen overbrengen. Buitenlandse beleggings maatschappijen en individyelen. zullen ech ter het grootste deel moeten binnen bren gen. De heer Fraay geeft als zijn mening te kennen dat Zuid-Afrika hoofdzakelijk zal aangewezen zijn op de Londense geld markt, hoewel ook bijvoorbeeld Zwitser land de laatste jaren meer en meer belang stelling voor de toekomstmogelijkheden van de Unie aan de dag legt... Frankrijk blijkt zich voorts op'steeds groter" schÖal te inte resseren voor het Afrikaanse goudmijn bedrijf. Amerikaanse beléggingen zijn tot nu toe van weinig belang, ofschoon men verwacht dat in de Amerikaanse houding Wielrenner uit Haarlem wegens smokkelarij veroordeeld De wielrenner C. de B. uit Haarlem is door de bijzondere politierechter te Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 weken (waarvan 10 onvoorwaardelijk en 10 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar). De B. had zich in December schuldig ge maakt aan het smokkelen vaii honderden paren nylonkóusen en bovendien duizen den guldens naar België uitgevoerd. Hij was op 21 December aangehouden bij de grenspost Wernhout-Zundert. Een geheime bergplaats in zijn auto bleék volgepropt te zijn met nylonkousen. De auto en de kou sen werden verbeurd verklaard. De officier van justitie had vier maan den gevangenisstraf geëist. In artikel 4 van de wet van 29 Maart 1950 tot benoeming van een voogd en rege ling van de voogdij over de minderjarige koning wordt bepaald, dat de voogd in deze wet is als zodanig aangewezen Prins Bernhard wordt ter zijde gestaan door een Raad van Voogdij. In het Staatsblad van heden is. opgeno men een Koninklijk Besluit van 9 Decem ber 1950, blijkens hetwelk tot leden van deze Raad van Voogdij zijn aangewezen: mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, mejuffrouw J. C. M. M. Geldens, particulier secretaresse van Prinses Wil- helmina, mejuffrouw dr. M. A. M. .Klompé, lid van de Tweede Kamer en mejuffrouw dra. A. E. Oosterlee, directrice van het emigratie- en volkshogeschool-centrum „Méridon", nabij Chevreuse, Frankrijk. J;Elke stoot in driebanden is sterke con- het Montferiand, is in heel Nederland be-..centratie. Als.het kaderspel lukt speelt kend om zijn prachtige molen, die dit voor Nederland unieke heuvellandschap nog een extra accent geeft. In het dorp woont een dokter, die een biljarter is van groot internationaal for maat. Insiders in de biljartwereld wisten wel,' dat ergens in de buurt van Doetin- chem een arts woonde, die een pheno.meen op dit gebied moest zijn, die in zijn jonge jaren beloofde een der grootste prominen ten van het groene laken te zullen worden,: maar zó in zijn drukke practijk opging, dat hij 15 jaar lang niets van ziph deed horen. Kort geleden speelde dokter M..J. Kok voor de. eerste maal in de hoofdklasse mee om het Nederlands kampioenschap driebanden. Hij begon met de Nederlandse en Europese kampioen Wevers te slaan en daarna scheelde het maar weinig of het was hem ook gelukt de nationale titel in de wacht te slepen. Maar de tweede plaats bezorgde hem het deelnemen aan het Euro pese kampioenschap in Ant werpen. „Dat is eën ideaal waar ik altijd jiaar heb gestreefd" vertelde de heer Kok. Hetis hem niet moeilijk gevallen een plaatsvervanger te vin den, want toen men vernam, dat daarvan het al of niet gaan van dokter Kok naar de stad aan de Schelde afhing, kwamen telefonisch drie aan biedingen van vervangers binnen. „Hoe lang biljart U dok ter?" vroegen we. „Reeds veertig jaar" was het antwoord, „biljarten kun je pas goed leren wanneer je als kind begint. Ik stond reeds met mijn zevende jaar aan de biljarttafel, want mijn vader was eigenaar van een in bil jartkringen zeer bekend café-restaurant in Utrecht. Als jongen leerde ik de fijne kne pen kennen en op mijn 20ste was ik derde in het toen verspeelde kampioenschap eer ste klasse Nederland, de hoogste titel die destijds te behalen viel. Toen ik echter as sistent werd van prof. Bouman in Utrecht en ik later de practijk in Zeddam kreeg, die ik al twintig jaar uitoefen, heb ik on geveer vijftien jaar niet aan biljarten ge daan. Wel speelde ik op ongeregelde tijden eens een partijtje, maar serieus biljarten eist de volle mens. Na de oorlog heb ik me, terwijl ik vroe ger het kaderspel beoefende, op drieban den toegelegd en toen lukte het mij in én kele jaren de hoofdklas te bereiken." Dokter Kok gaf zijn visie op het drie banden-spel, waarbij hij zich de kenner bij uitnemendheid toonde. Sterke concentratie is nodig en die moet men' tot het einde kunnen volhouden. Dat was juist de kracht van Wevers volgens dr. Kok een speler die de techniek volkomen onder de knie heeft in zijn beslissende partij tegen Sweering. Hij wist zich juist in de moor dende slotphase volkomen te concentreren en daardoor de partij verdiend te winnen- men in een soort traijce, maar bij drieban den is het geheel anders. Dan moet men elke stoot nauwkeurig bestuderen en bo vendien klinkt na een goed gelukte bal ap plaus waardoor men- geheel uit zijn con centratie raakt. Daarom vereist dit spel zo veel geestelijke inspanning." «Mijn grote fout bij het wedstrijdspel is, dat ik niet tegen stoornissen en lawaai kan. Dan raak ik uit mijn concentratie en daar door van stoot. Ik probeer echter hieraan té ontkomen, want ik weet heel goed, dat hèf straks in Antwerpen' rumoerig kan zijn. Dokter Kok aan stoot. Hoe Zuidelijker men komt, des te luid ruchtiger vaak de mensen." Dokter Kok bezit een groot biljart. Maar daarvoor is in zijn huis geen plaats. Het staat in het -café Lammers, waar hij gere geld vaak 's avonds laat nog een partijtje speelt. Hij heeft in Zeddam en in 's Hee- renberg een zeer drukke practijk, die hem heel'wéinig vrije tijd laat. Maar een uurtje oefenen kan er altijd af en dan probeert en •bestudeert hij allerlei stoten. Dokter Kok nodigde ons nog uit even mee te gaan naar café Lammers om het .biljart te zien, waaarop hij enkele stoten wilde demonstreren. In de achterzaal stond de grote tafel. Dokter Kok liet enkele ver bluffende stoten zien, waarbij de gróte be drevenheid en het inzicht van deze speler van topklasse duidelijk tot uiting kwamen. In ditzelfde zaaltje worden de jaarlijkse driebandenwedstrijden van Zeddam voor een liefdadig doel gehouden. Dokter. Kok nodigt dan enkele prominente spelers uit en de belangstelling is zó groot, dat in het kleine zaaltje ruim 300 toeschouwers zijn geborgen, dank zij geplaatste stellages. De laatste maal was het enthousiasme gewel dig toen dokter Kok de eer van Zeddam hoog hield. Hij klopte de Europese kam pioen Wevers en eindigde als eerste. Heden overleed na een langdurig, moedig gedra gen lijden, tot onze diepe droefheid onze lieve man, vader, behuwd- en groot vader Bernardus Frandiscus Theodorus Dinkelaar in de leeftijd van 77 jaar, A. C. Dinkelaar- Stolwerk B. M. R. Dinkelaar F. Dinkelaar-Fuoco L. A. M. Dinkelaar en kleinkinderen. Haarlem, 1 Februari 1951. Gasthuissingel 34. Het stoffelijk overschot is opgebaard in een der rouv/kamers Zijlweg 63. bezoeken van 24 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 5 Februari a.s. te 12 u. op de Noorderbegraaf plaats. Enige kennisgeving Tot onze grote droefheid ging heden, geheel onver wacht, van ons heen, onze kleine JOOST bijna 4 maanden oud. Utrecht, 31 Januari 1951. Woonark „de Schilpad", Kanaalweg. Ir. J. H. Westermann M. L. Westermann- Klüssener J. H. Westermann Jr. M. D Westermann Geertrui Jan. De griffier van de arrondis- sements-Rechtbank te Haar lem maakt bekend, dat in de onteigeningsprocedure van Mr. Pieter Oscar Frans Ma- rie Cremers, wonende te Haarlem, als Burgemeester van de gemeente Haarlem als eisende partij voor die ge meente optredende, eiser q.q., procureur mr. F. van der Goot en 1. Gertrude Jacomine Anne Kraakman, weduwe van Theodorus Stephanus Joseph Janzen Hendrikszoon, zonder beroep, wonende te Bloe- mendaal; 2. dr. Hendrik Johan Marie Janzen, zonder beroep, wo nende te Overveen, gemeente Bloemendaal; 3. Jacob Pieter Marie Janzen, wonende eertijds te Landau, thans te Haarlem; 4a. Maria Gertrude Jaco mine Anne Janzen, zonder beroep, echtgenote van W. H. H. M. van' de Loo, wonen de te Velp, gem. Rheden; 4b. Wilhelmus Hendricus Hu- bertus Marie van de Loo, wo nende te Velp, gem. Rheden, hetzij als hoofd van de moge lijke huwelijksgemeenschap tussen hem en rijn voor noemde echtgenote bestaan de, hetzij, bij mogelijke uit sluiting van huwelijksge. meenschap, tot bij-stand en machtiging van z'ijn echtge note; gedaagden, procureur mr. T. A. M. A. van Löben Seis, het proces-verbaal van on derzoek en het advies der deskundigen de 31e Januari 1951 te zijner griffie is neer gelegd voor de tijd van veer tien dagen ter inzage van partijen en derde belang hebbenden. Een ZENTRA-HORLOGE is TWEE jaar verzekerd tegen VERLIES, DIEF STAL, BREUK, BESCHA DIGING en BEROVING Prijzen vanaf 45. Alléénverkoop 't SILVER STOEPKE, Grote Houtstraat 49 J. FORTGENS en Zn.. Koningstraat 14 H. v. d. VLERK en Zn., Zijlstraat 5 Horlogerie H. MULDER, Kampervest 51 NIC. GROENLAND, Binnenweg 10, Heemstede Zondag 4 Februari 2 en 4 uur 1001 -nacht sprookjes herleven Toegangsprijzen ƒ0.35 - 0.50 - 0.75 - 1.00 (belasting inbegrepen) Plaatsbespreken (verpl. a 0.10 p. p.) dagelijks 103 uur. Telefonisch: No. 13466. 123 uur Een fantastisch Oosters kleurenspel I Oosterse muziekbegeleiding Pers en publiek verklaren „Het beste Sjors-stuk, ooit vertoond"! Het Carnaval voor Uw kinderen De jeugd in uitbundige extase Ned. Veren, van Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem Secr.: Tj.. Alkëma, Gr. Houfstr. 163 II Telef, 17728 Zondag •f'-Fèbi'': 10% uUr iri Geb. „Cultura". Janssfr.. 83. WIJDINGSMORGEN. Spreker de hr. F. A. Geyp, Schie dam. Onderwerp: „Nader tot God tot U". Helderziende waarnemingen. Wegens sterfgeval Zaterdag tot 2 uur GESLOTEN Beddenspeciaalzaak Woninginrichting WASSENAAR Jansweg 17 WASSENAAR Kruisstraat 22 Gr. Houtstr. 156 Haarlem Telefoon 16176 Nu nog allerfijnste uit oude voorraad tegen oude prijzen. Uitsluitend fijn maatwerk GRAMOFOON- PLATEN U gaat toch óók naar dat bekende adres HAARLEMS OUDSTE MUZIEKZAAK OUDE GROENMARKT 28 Ook Transport Carrier en Sportbanden. IN VOORRAAD F. Buitenbanden v.a. f 4.25 Alle reparaties vlug, vakkundig, voordelig. Het best gesorteerde adres SINDS 1900. SCHAGCHELSTRAAT Let op het juiste nummer. Hevea banden in alle maten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3