-Clowntje Riek De Stille Wens Jan van der Pigge Kort en Bondig Het „Huis Aelbertsbergh" te Bloemendaal VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR MorgenAmbondag VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prijsverhoging kon niet uitblijven et* Voorlopig programma van het Zandvoortse circuit Voor de kinderen De Verenigde Spelers meï „Gaslicht" Jubileum pater Reichwein FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Veertig jaar bij de Spaarbank De boekhouder der Nuts Spaarbank te Haarlem, de heer C. Pregel, vierde giste ren zijn 40-jarig jubileum bij die instel ling. In de loop van de ochtend kwam burgemeester Cremers hem met dit feit ge lukwensen, waarbij hij hem prees voor zijn sociale zin, ziin plichtsbetrachting en rustige hulpvaardigheid. Daardoor was hij niet alleen een bijzondere kracht voor de nuttige instelling, de spaarbank, doch ook een vraagbaak voor zeer vele burgers. Op grond van deze verdiensten heeft H. M. de Koningin hem de zilveren ere medaille van de orde van Oranje Nassau toegekend, welke de burgemeester hem op de borst speldde. In de namiddag is de jubilaris gehul digd door het bestuur der spaarbank, de directeur en het personeel, waarbij hem cadeaux werden aangeboden. De zeer vele stadgenoten voor wie de heer Pregel een vertrouwde bekende is, zullen van harte instemmen met de hulde hem betoond. Boerderij van het Huis te Bloeynendaal die herinnert aan de glorie der bezitting in vroeger eeuwen. Van de oude bouwwerken uit de Middel eeuwen is in Bloemendaal niets terug te vinden. (De Ruïne van Brederode ligt juist even buiten de gemeentegrens). Er is wel veel geweest, maar alles is in de loop dei- eeuwen verdwenen. Alleen in enkele namen leeft de herinnering voort. Zo is het ook met het Huis Aelberts bergh, vroeger het centrum van de Heer lijkheid Aelbertsbergh, die genoemd is naai de Christen-prediker St. Adelbert. Dit Huis is omstreeks 1220 gebouwd door de vrouw van Floris II, de Graaf van Holland bijge naamd „Floris de Vette". Zijn vrouw Pe- troneila van Saxen was een halve zuster van Keizer Lotharius II,. die krachtig ijver de voor verbreiding van de Christelijke godsdienst Voor het „Hoff te Aelberts bergh" had zij een mooi plekje uitgezocht, een bosrijke omgeving aan de voet der dui nen in welke omgeving wij nu het Meertje van Caprera, de oude boerderij ,,'t Huis Bloemendaal" en de hockeyvelden van de Aelbreehtsbergweg vinden. Bij het huis liet zij een kapelletje bouwen, dat nog lang na haar dood werd aangeduid als het „kapelletje van Petronella". Dit „Hoff te Aelbertsbergh" is lange tijd een lustwarande geweest voor de Graven van Holland. Er zijn ons geen afbeeldingen van het Hoff bekend. Ook beschrijvingen ontbre ken. Wel kan worden aangenomen dat het geen belangrijke versterking was. In Haar lem hadden de Graven van Holland een versterkt huis, zeer waarschijnlijk in de omgeving van het Spaarne en de Bakenes- sergracht. Naar „Aelbertsbergh" trokken zij alleen om zich te verlustigen in de" na tuur of te jagen in de duinen. Toch werden er nog heel wat regex-ingsaaden verricht, want zeer veel akten uit die tijd zijn ge tekend op „Aelbertsbëi-gh". Maar al was het Hoff dan geen belang rijke versterking, het1 was iii elk geval meer dan alleen een jachtslot. Daarop wij zen de restanten van zeer dikke muren en zware funderingen die nu nog ter plaatse gevonden worden. In de geschiedenisboeken is aangetekend dat het Hoff i-eeds in 1132 vei-brand werd door de zoon van Floris de Vette, maar kort daarop is het weer herbouwd. Met de dood van Jan I (de zoon van Floris V) is in 1299 het geslacht der Hol landse Graven uitgestorven. De Henegou wers traden toen in de rechten, maar de nieuwe machthebbei-s zijn blijkbaar zelden op het „Hoff" geweest. Het is niet bekend wie er na 1299 op het Hoff heeft gewoond. Alleen is vast te stel len, dat het in 1255 reeds lange tijd in een zeer vervallen staat vei-keerde. De naam „Hoff van Aelbertsbergh" was toen ver vangen door „Huis te Bloemendaal". De gehele bezitting werd toen gekocht door jhr. Floris van Jutfaas voor 2000. Bij een tekening in „Zegepralend Ken- nemerland" van 1730 wordt aangetekend dat toen nog slechts een overblijfsel en ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. ADVERTENTIE Gezien de snel oplopende prijzen van staal, wollen en katoenen garens op de wereldmai'kt, konden de prijsverhogingen van verende matrassen op 16, 18 en 19 Ja nuari niet achterwege blijven. Niettegenstaande dit feit vex-fcopen wij alle voorradige verende matrassen, divan- en opklapbedden tegen Septemberprijzen. Rijksstraatweg 71 - Tel. 23809 De enige beddenspeciaalzaak in Haarlem-N. Het voorlopig programma van de wedstrij den op het Zandvoortse circuit luidt: 10, 17 en 31 Maart en 14 April training voor motorrijders. 27 April: Eindproef tulpenrallye. 6 Mei: Internationale motorraces. 18 en 19 Mei: training voor de nationale sportwagenraces. 20 Mei: Nationale sportwagenraces en i-ace voor wagens van 500 cc. (nog niet definitief). 8 Juli: kampioenschappen wielrenners voor amateurs. 22 Juli: Grote prijs van Nedei-land voor wagens van 500 cc. Besprekingen worden gevoerd dat nog een of twee nationale sportwagenraces en motor wedstrijden voor junioren worden gehouden en wielerwedstrijden. Het meertje van Caprera, dat vermoedelijk vroeger met ander water in verbinding heeft gestaan. bijgetimmerte van het Huis „Aelberts bergh" aanwezig waren. Uit de 18e eeuw zijn wel enkele teke ningen van het Huis te Bloemendaal be waard gebleven. Het was toen niet meer dan een boerderij. In enkele koopakten uit die tijd woi-dt er melding van gemaakt dat het bij het huis behorende meei-tje bijzon der visrijk was. Van dit meertje van Caprera, dat inder tijd reeds tot de helft verkleind werd om grond te winnen, is nu nog een i-estant over. Indertijd is de veronderstelling ge maakt dat dit meertje een overblijfsel is van een Rijnarm, die van Katwijk aan de vóet der duinen naar Bei-gen liep. Enige maanden geleden hebben wij medegedeeld, dat onderzoekingen van geologen aange toond hebben dat dit onmogelijk is. Maar wel kan worden aangenomen dat het meertje vroeger in verbinding gestaan heeft met de gx-acht die het kasteel van Brederode omsloot. Bovendien zijn er aan wijzingen gevonden dat vroeger ook om het Hoff Aelbertsbergh èen slotgracht gegra ven is. Nu is er van de bezitting alleen nog de eenvoudige „Boerderij Huis te Bloemen- cfeal". Het is nog wel aan dit huis te zien dat het oud is, maar van de oorspronkelijke glorie der Middeleeuwen is toch niets meer terug te vinden. In een gedenkschrift van de vereniging „Haerlem" in 19£8 uitgekomen, wordt dooi de heer D. Vonk medegedeeld dat er op 100 schreden van de boerderij een bouwvallig stenen schuurtje stond waarin een kelder was die destijds bij het Hoff gehoord heeft, blijkens de grote Friese mopstenen waar mee hij gemetseld was. De oppervlakte van de kelder was 9.3 bij 6.6 meter. De dikte der mux-en was 55 cm. Het gewelf had een hoogte van 1.95 m. In de kelder was nog een ring in de muur bevestigd waaraan vroeger gevangenen geklonken werden. Bovendien werd in de onmiddellijke nabij heid van de kelder een onderaardse gang gevonden die onder een deel van het bouw land doorliep. De kelder is in 1931 afgebroken, ook van de onderaardse gang is thans niets meer te zien. De heer A. Cassee, de gemeente-ambte naar die zich in het bijzonder interesseert voor de oude geschiedenis van Bloemen daal, betreurde deze afbraak zeer. Hij deel de verder mede dat op het terrein af en toe dingen zijn gevonden die afkomstig zijn uit de Middeleeuwen. Hij was ovei-tuigd dat als op het terrein deskundig opgravingen gedaan zouden worden, zeer belangrijke dingen aan het licht zouden komen. j Oproep aan de burgerij van Haarlem Ondanks toenemend oorlogstumult in de wereld en moeilijkheden van allei-lei aard in het eigen land, blijft Ambon, „de zwai-te parel der Molukken", de geesten en harten beroeren. Welke man van karakter kan vrede hebben met het onrecht dat daar geschiedt en welke vrouw of meisje blijft ongevoelig voor het zwai-e leed, dat dit aan Nedex-land zo nauw verbonden volk getrof fen heeft! Er leeft in ons land een traditie, om al toos naar voren te treden, wanneer de rechtvaardigheid geweld lijdt. We denken o.m. aan de levendige reactie hier te lande tijdens de boerenoorlog in Transvaal, onze morele en materiële steun aan de Finnen toen zij door het Russische imperialisme in het nauw gedreven werden, aan de stakin gen en het verzet bij de Jodenvervolgingen. Zouden wij ons hax-t dan sluiten voor de Ambonezen, onze trouwe wapenbroeders gedurende meer dan di-ie eeuwen! Steeds hielden zij de driekleur hoog en waren verknocht aan Oranje. Zij hand haafden vrede en ï-ust in Indië, zodat ook Missie en zending daar vredig konden ar beiden. Zij waren de eersten, die onze land genoten, pas bevrijd uit de Japanse con centratiekampen, met goede gaven tege moet snelden, om hun lafenis en verkwik king te bieden na die smartelijke tijd. Zij hebben Nederlandse vrouwen en kinderen met gevaar voor hun eigen leven verdedigd tegen terreurbenden. Nimmer hebben zij gemene zaak gemaakt met de vijand; liever lieten zij zich doodmartelen voor dezelfde vlag en dezelfde vrijheid, waarvoor velen der onzen de dood zijn ingegaan. Dit volk is thans in hoogste nood. Meer dan 13.000 mensen op het gebied der Zuid- Molukken lijden aan ondervoeding en er is zelfs geen melk voor kleine kinderen. Het is ereplicht, dat Nederland de Ambo nezen de helpende hand biedt. Wie hebben het ooit meer aan ons verdiend? Boven dien: de zaak van Ambon is een recht vaardige zaak, zij is rechtens en moreel onaantastbaar. Ook in Haarlem is een hulpactie georga niseerd, waarvoor vele vooraanstaande figuren uit het kerkelijke en burgerlijke leven in een ere-comité zitting wilden nemen. Wij vertrouwen dan ook dat de grote col lecte, welke morgen in deze stad gehouden wordt en waaraan vooral jong Haarlem zo edelmoedig medewerkt, ruime baten moge opleveren. Laat dit van Haarlem een geste, een gebaar zijn jegens trouwe vrienden, zoals we er nergens ter wereld bezitten. A. G. DE WOLF, Voorz. „Stichting door de Eeuwen Trouw", afd. Haarlem en omstr. Het comité van aanbeveling voor de collecte te Haarlem is volgt samengesteld: di-. W Agterof pr., Plebaan van de Kathe drale Basiliek te Haarlem; ds. J. A. van Arkel, Geref. pred. te Haai-lem; ds. A. M. Boeyinga, Geref. pi-ed. te Haarlem; God fried Bomans, lettei-kundige te Haai-lem; dr. J. W. Bos, zenuwarts te Overveen; mr. C. C. van Helsdingen, oud-lid Volksi-aad, te Haarlem; ds. M. Holtrop, Ghr. Geref. pred. te Haarlem; P. Kluit, winkelier te Haarlem; J. J. A. Kuilman, pr., Deken van Haarlem; dr. H. v. d. Loos, Ned. Herv. pred. te Haarlem; jhr. dr. J. C. Mollerus, secre taris Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; dr. P. J. Richel, Geref. pred. te Heemstede; jhr. G. C. Quarles van Ufford, oud-directeur van de Sabang Kolen Mij. te Bloemendaal; mr. F. Vorstman, voorzitter „Geloof en Wetenschap" te Haarlem; ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. pi-ed. te Haarlem; en dr. H. Wamsteker, chirurg te Haarlem. Dat was weer 'n heel bijzondere reis voor Rick en Bunkie, zo in dat mooie vliegtuig. Heel wat anders, dan met 'n ballonnetje, zoals laatst! Nu zaten ze heel gemakkelijk op fijne bankjes, met leer bekleed, en naast hen waren venstertjes, waardoor ze naar buiten konden kijken. „Vinden jullie 't leuk, vliegen?" vroeg Oepoetie. „Nou!" zeiden ze glunder. ,,'t Gaat hard, hè?", lachte Oepoetie. „In 'n paar dagen zijn we in Speelgoedstad! Fijn, dat jullie ook mee gaan!" Vervelen deden ze zich niet. Er was telkens wat anders te zien terwijl het vliegtuig boven de wolken z'n reis voortzette. Beneden zich zagen ze de glinsterende golven van de zee. Als het etenstijd was, kregen ze lekkere broodjes met vlees en bekers melk; en als het donker werd, konden ze de bankleuningen achterover laten zakken, dan lagen ze net zo zacht als in 'n bed. En eindelijk wezen ze elkaar opgewonden naar beneden; daar waren huizen en bomen! „Dat is ons land," zei Tripje. „Nu zijn we thuis!" ADVERTENTIE Met stijgend succes verkopen wij sigaren op een lager prijsniveau. De echte roker waardeert onze offertes om de kwaliteit en de prijs CORONA ROYAL 16 cent CORONA SUPERBA 20 cent Hofleverancier Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 „Gaslicht", de beklemmende Victoriaanse thriller van Patrick Hamilton, geniet ook in ons land reeds lang een zekere ver maardheid: als hoorspel, in filmbewerking (met Charles Boyer) en door de opvoerin gen door „Het Masker", welke enige jaren geleden door „Het Rottei-dams Toneel" werden voortgezet. In de oorspronkelijke vorm heeft dit toneelstuk de diepste indruk op ons gemaakt en nog zijn wij de sublieme wijze niet vergeten, waarop Willy Haak, Cruys Vooi-bergh "en Ko Arnold! deze fas cinerende voorstelling op het eerste plan brachten. Vandaar de neiging zich af te vx-agen, of het amateurtoneel er in het algemeen mee is gebaat, als dergelijke stukken ter op- voering worden vrijgegeven. Zij die met opoffering van veel. vrije tijd het toneel spel als liefhebberij beoefenen, kunnen immers zelden of nooit de moeilijk te defi niëren sfeer oproepen, welke voor een der gelijk stuk noodzakelijk is, ook al hebben zij zich met hart en ziel op de voorstelling voox-bereid. Maar aan de andere kant moet het toch ook een grote voldoening zijn, als zij het niet alleen klaax-spelen de bedoeling van de schrijver geen geweld aan te doen, doch bovendien een volle zaal in geboeide aandacht te vangen. Dit laatste was gister avond bij „De Vex-enigde Spelers" zeer zeker het geval. Men kan moeilijk bewex-en, dat deze serieus werkende vereniging het zich met „Gaslicht" erg gemakkelijk had gemaakt, te meer omdat de spelers vooruit wisten, dat hun px-estaties door een deskundige jux-y zouden worden beoordeeld, wegens de deelneming aan de door „Alberdingk Thijm" geox-ganiseerde onderlinge toneel wedstrijd. Immers „Gaslicht" is een thril ler van ongewoon formaat, vooral omdat Patrick Hamilton alle goedkope effecten zorgvuldig heeft vermeden. De auteur be wees hierdoor, dat het ook mogelijk is spanning te verwekken zonder geheime deuren of een lijk in de kast. Maar hier door rust de gehele last der dramatische vox-mgeving op de schouders der acteurs, die zonder de hulp van technische kunst middelen, alleen op hun uitbeeldingsver- mogen zijn aangewezen. Jo Cats-van Hamburg bleek hierbij over de meeste talenten te beschikken. De angst voor een vermeende krankzinnigheid, waarmee de sadistische echtgenoot haar wex-kelijk tot de grens van de waanzin dx-eef, werd voortreffelijk door haar ge suggereerd. Zelfs beschikte zij nog over voldoende reserve om naar een climax te spelen, toen zij in het derde bedrijf haar verslagen kwelgeest de illustie schonk hem van zijn boeien te verlossen, om hem dan even later haar afschuw in het gezicht te slingeren. Voor een dilettante een opmer kelijk gespeelde rol. Wim Gax-dien slaagde er niet in deze hoge vlucht te volgen, voornamelijk omdat hij zijn stem verkeerd gebruikte. Deze sinistere, geraffineerde misdadiger krijgt juist gestalte door een onheilspellend-dreigende stembuiging, ge voegd bij een bijna onnatuurlijke kalmte, waardoor hij meester van elke situatie blijft. Gardien trachtte dit te bereiken door voortdurend zijn stem te verheffen, waarmee de sfeer juist vex-broken werd. Het was opmerkelijk, dat hij zijn beste scène met het dienstmeisje Nancy speelde, juist op het moment dat hij met een fluiste rende, bijna verstikte stem zijn hartstocht kenbaar maakte. Hierdoor vex-kreeg hij onmiddellijk veel meer effect. Henk Pollack was voor de bejaarde de tective eigenlijk te vlot van allure.' Mis schien zou het daarom verstandiger zijn geweest de grijze pruik bij de kapper te laten. Zonder schade aan het stuk te doen, zou deze figuur immers ook als een jonge man gespeeld kunnen worden. Dan zou hiermede tevens de enige bedenking ver vallen zijn, want overigens toonde hij een uitstekend begrip voor elke situatie. Vooral aan het slot, bij de ontmaskering van Manningham, domineerde hij de scène zoals het behoorde. Het contrast tussen de beide dienstboden was eveneens zeer goed getroffen. Rie Kuyper was een sympathieke Elisabeth, tex-wijl Ans Hooglugt de canai- leuze Nancy raak op de plank zette. De gedane opmerkingen doen overigens niets af van onze bewondering voor de opvoering als geheel. Ton van Otterloo had van de regie veel werk gemaakt, de mise-en-scène was fraai uitgebalanceerd, waardoor de centrale figuur steeds onop vallend in het middelpunt der aandacht werd gebracht. Daarbij was de rolkennis voortreffelijk en had men aan de aankle ding van het toneel de meeste zorg besteed. Zonder op de uitspraak der jury vooruit te willen lopen, lijkt ons de veronderstelling niet gewaagd, dat „De Verenigde Spelers" zich met deze voorstelling van een behoor lijke plaats op de ranglijst verzekerd hebben. De gemeenteraad van Utrecht heeft B en W. een crediet verleend van f 45.000 voor luchtkax-tering van gedeelten der gemeente Utrecht. Zou de kartering op de gebruike lijke wijze geschieden, dan zouden de kosten f 160.000 bedragen en 7Mi jaar meetwerk en 4 jaar tekenwerk vergen. De eerste kaarten, zijn reeds in September gereed. De Amsterdamse rechtbank heeft de hoofdredacteur-uitgever van het blad „De Nieuwe Post", de heer L. A. R. L. uit Am sterdam veroordeeld tot een geldboete van f300 wegens smaadschrift. Het betrof hier een publicatie in 1947, waarin beschuldigin. gen werden geuit jegens een inspecteur van de Haagse politie. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot directeur van het RAI-gebouw te Am sterdam de heer J. H. Sijdzes, thans werk- zaam op de gemeentesecretarie van de hoofdstad. In 1945 ging hij als reserve officier oorlogsvrijwilliger naar Indonesië, waar hij commandant Aan- en Afvoer- troepen was. Evenals in Amsterdam hebben studen ten in Den Haag een oppas-centrale gesticht. Met ingang van 3 Februari gaat deze cen- tarle haar werk beginnen en kunnen de Hagenaars, die een oppasser nodig hebben, van deze centrale gebruik maken. Twee dames geven de studenten advies ten aanzien van de eventueel te verrichten werkzaam heden. Hun wordt ook geleerd hoe ëen baby van een schone luier voorzien moet worden. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft prof. dr. J. A. Veraart het voor zitterschap van het bestuur van de Centrale Onderlinge neergelegd. De K.L.M. vervoerde in 1950 415.915 (398.591 in 1949) passagiers, 1.290.000 (1.543.000) kilogram post en 10.278.000 (6.352.000) kilogram vracht. De Philips televisiezender zal op 6 Februari uit de Philips-schouwburg te Eind hoven een carnavals-variétévoorstelling uit zenden. Voor het eerst in Nederland wordt deze proef genomen met een directe uitzen ding uit .een theater via een kabelverbinding. De heer C. A. van Woelderen, oud burgemeester van Vlissingen. is op 73-jarige leeftijd overleden. De heer Van Woelderen, die in 1919 burgemeester van Vlissingen werd. was oprichter en voorzitter van de Zeeuwse Vereniging voor Luchtvaart. Tij dens de bezetting was hij gewestelijk com mandant van de Ordedienst. Hij verbleef van April tot December 1943 in. de strafgevan genis te Scheveningen. Op 1 Juli 1945 werd hem eervol ontslag als burgemeester ver leend. Op 84-jarige leeftijd overleed te Arn hem de heer W. Richters Uitdenbogaardt. Hij is enige tijd wethouder van Financiën van Maassluis geweest, in welke plaats hij een bekend x-eder was. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagden voor het candidaatsexamen electro- technisch ingenieur C. H. Bloem en R. Schor nagel te Haarlem. Voor het ingenieursexamen electrotechnisch ingenieur slaagden A. de Groot en A. J. van Buijtene te Haarlem HAARLEM EN OMGEVING Het Christelijk Fanfarecorps „Arti et Religioni", dirigent H. N. van Ossenbruggen, houdt Maandag 5 Februari in het Concert gebouw haar jaarlijkse winterbijeenkomst, waaraan medewerking verleent het gezel schap „Vrij en Blij". Dc Amusementsvcrenïging „Haarlem' viert Zaterdag a.s. het eerste lustrum met een cabaretavond in „Dreefzicht". Sies Foletta met zijn gezelschap zal de cabaret- x-evue „Lachen is gezond" ten tonele brengen, Te Haarlem zal van 26 Juli tot 2 Augus tus de zevende intex-nationale jeugdbijeen- komst worden gehouden van de Esperanto- wereldjeugdorganisatie Tutmonda Junolaro Ox-ganiso. Aan de zesde bijeenkomst, in Augustus 1950 te Konstanz gehouden, hebben 430 kinderen tussen 10 en 20 jaar uit 17 landen deelgenomen. Het archief der voormalige PRA Haarlem wordt dezer dagen aan het departe ment van justitie overgedragen. Met ingang van 5 Februari verstrekt de Haarlemse politie geen inlichtingen of verklaringen over gedragingen tijdens de bezetting meer. Men kan zich wenden tot het departement van justitie tweede afdeling, bureau cen traal archief, bijzondere rechtspleging. B. en W. van Haarlem zullen op Woens dag 7 Februari om halfeen officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de op die dag in deze gemeente te houden algemene ledenvergadering van de Bond van Hogere Politie-Ambtenaren in Nederland. Pater Reichwein, die jarenlang op' de Philippijnen als missionai-is werkzaam is geweest, vertelde gisteravond in het jeugd huis te Spaarndam voor een aandachtig gehoor een en ander over zijn ervaringen voor, tijdens en na de Japanse bezetting. Zondag 4 Februari viert pater Reichwein zijn koperen priesterjubileum. Die dag zal de jubilaris 's morgens om tien uur een plechtige Hoogmis celebreren in de R.K. kex-k en 's middags om kwart over twee recipieert pater Reichwein in de bewaar school, waarna om kwart over vier in de kex-k nog een dankdienst gehouden zal worden. 2) „Maar David, dat is prachtig", riep Sally uit, „dan hebben wij tenminste een vriend in Londen". „Als ik jullie helpen kan?" Marigold voelde zich geprikkeld. David verveelde haar soms. Als David maar wat minder aandacht aan haar besteedde, zou zij wel meer be langstelling voor hem hebben, dacht Sally. „Feitelijk was ik hier gekomen om het Marigold eerst te zeggentijdens een ritje in mijn wagen....". „Moest ik soms op je schouder in tranen uitbarsten?vroeg Marigold onvriendelijk. „Je kon het toch een beetje jammer vinden, dat ik weg zou gaan?" „Waarom?", vroeg het meisje. „Het zou toch niet voor zo lang zijn? Zelfs als je in een ziekenhuis werkt, krijg je nog wel vacantie!" Sally kwam tussenbeide. „Zullen wij een kopje thee gaan drin ken?" „Ik zal je wel helpen", zei Anne en ging met haar de kamer uit. Marigold ging, lui en sierlijk als een poes, op de divan liggen en staarde in het vuur. David stond op en liep naar haar toe. „Marigold", zei hij zacht. „Wat is er?" „Weet je wel waarom ik hier gekomen ben?" „Je hebt het toch juist verteld?" „Niet helemaal. Nu ik wist, dat ik weg zou gaan, wilde ik één ding weten.... of jij met mij zou willen trouwen." „Je wist toch, dat ik dat niet zou doen?" „Maar waarom xxiet, Marigold? Ik ver lang zo naar je." Marigold klopte eens op zijn arm. „Spijt mij, arme kerel. Ik zou het af schuwelijk vinden de vrouw van een dokter te zijn en dan.... ik hou helemaal niet van je". Hij draaide zich om en staarde naar buiten. Plotseling keerde hij zich weer naar Marigold en greep haar handen, „Wil je mij één ding beloven?" „Wat is dat dan wel?" „Dat je, als je moeilijkheden in Londen krijgt, bij mij komt voor hulp?" Zij lachte. Anne en Sally kwamen binnen met de thee. HOOFDSTUK II. „Vreselijk, wat ben ik moe!" Anne zette met een plof haar boodschap pentas op de wankele tafel van hun nieu we Londense verblijf. Sally keek op van het andere einde van de kamer, waar zij aan het verven was. „Geluk gehad?" „Niets, en ik heb gelopen tot mijn voe ten pap waren". Zij wilde gaan zitten in een stoel. „Pas op, de boel is nat!", riep Sally uit. „Er zit toch geen vlek op mijn jurk? Het is het enige behoorlijke ding dat ik nog heb". „Nu jullie toch over kleren praten", zei Marigold, die de kamer binnenkwam, „ik heb wel wat te zeggen". Zij zette haar hoed af en keek met ver achting naar het ding. „Weten jullie wat dit is?" Haar zusters keken verbaasd. Marigold wachtte geen antwoord af. „Het is een museumstuk. Ik voel mij werkelijk anti-diluviaans zoals ik er uit zie. Hebben jullie gezien, wat hier in Lon den gedragen wordt?" „Wij hebben geen tijd om ons zox-gen te maken over kleren", merkte Anne lich telijk verveeld op. „Maar ondertussen kunnen wij maar niets vinden", wierp Marigold hier tegen in. „Zoals wij nu gekleed gaan, is er geen kans iets te kx-ijgen. Weet je waar wij nu precies op lijken? Op onnozele kleine meisjes van- buiten". „Nou, wat is er verkeerd aan?", vroeg Sally. „Doe niet zo dwaas!", zei Max-igold schex-p. „Als wij hier in Londen een baan tje willen vinden, moeten wij er .gezellig uitzien. Je moest eens weten hoe men naar mij keek toen ik ergens vroeg of ik geen mannequin kon worden! Zij lachten mij in m'n gezicht uit! Maar nu zie ik maar al te duidelijk wat voor dwazen wij ge weest zijn." Zij wierp haar hoed op de grond. „We moeten echt ons uiterlijk totaal veranderen", voegde zij er dramatisch aan toe. „Sally, hoeveel geld hebben wij nog?" „Geen cent voor klerexx!" Marigold opende haar mond als wilde zij hier wat tegen in brengen. Zij zei echter niets. „Ik geloof wel, dat Max-igold gelijk heeft", zei Anne nadenkend. „Ik ben van daag bij drie bureaux geweest. Men bood mij slechts een baantje aan als hulp in de keuken". „Wèt?", riep Sally uit, „daghitje?" „Ja. Zij stelden voor of ik niet de kok van Lady zo en zo wilde gaan helpen." Sally plofte in een stoel neer. „O, lieve kinderen, en ik ben het ge weest, die jullie naar Londen bracht! Alles komt op mijn arme hoofd neer!" „Dat is helemaal niet waar", zei Mari gold vlug. „Jullie weten heel goed, dat ik voorstelde naar Londen te gaan." Sally zuchtte. „Wat belangrijker is" Marigold scha kelde maar snel op een ander onderwerp over „dat wij de boel verkeerd aange pakt hebben. Ik ben daar zeker van. Mijn jurk ga ik dix-ect moderniseren en dan van mijn hoed wat behoorlijks maken. Wij kunnen het toch wel betalen, Sally?" „Wij zullen wel moeten", antwoordde Sally. Zij lachte, maar haar gezicht was ern stig. Met haar benen gekruist zittend op het tijgervel en een grote veeg verf op haar wang leek zij bijna belachelijk jong, en toch zouden haar oudere zusters niet aan haar leiderschap tornen. Zij was dan toch ook maar weer op het goede denkbeeld gekomen die mijn heer Jarvis op te zoeken, de bx-oer van een of andere bekende in St. Chytas. Die had Sally aangeraden eens met zijn vrouw te gaan praten. Over de Jenkins hadden ze toen gesproken. „Maar dachten per saldo mijnheer en mevrouw Jarvis de Jenkins zouden zéker geen kamers ver- huren aan drie meisjes. Dat was him niet rustig genoeg". Plotseling had mevrouw Jarvis een prachtig idee gekregen: „Wat zou je zeg gen van onze zolder? Een zee van ruimte!" Zij gingen kijken. Het zag er viezig uit, maar na een goede beurt zou veel ten goede vex-andex-d zijn. Een van de drie ramen zag uit op de rivier en dat had Sally misschien wel zo snel doen besluiten. „Magnifiek", glunderde Sally, „u kunt ons erg blij maken door het ons te ver huren. Maarhoeveel bedraagt de huur?" Mevrouw Jax-vis wilde eex-st van beta ling niets weten. Sally drong echter aan. „Nee, wij zullen binnenkoi-t wel wat ver dienen, wij moeten werkelijk huur beta len." Na wat wikken en wegen kwam men op een pond per week. Een week later waren de meubelen uit St. Chytas gekomen en na enkele dagen inspannend werken zag het er al aardig uit. De slordige zolder was onherkenbaar veranderd in een gezellige woonkamer-, de slaapkamer hiervan slechts gescheiden door een gordijn. Sally stond op, greep een ketel, en liep naar beneden om theewater te koken. OP de keukentafel vond zij daar de „Daily Telegraph". Ogenblikkelijk speurde zij de kolommen „Betrekkingen aangeboden" na en plotseling trok een advertentie haar aandacht. Zenuwachtig wachtte zij tot het water kookte, toen rende zij met grote stappen naar boven. „Anne, ik heb wat gevonden in de krant, het zal je zeker interesseren." En Anne las: „Adellijke dame op leef tijd zoekt gezelschapsdame. Zij moet jong en welopgevoed zijn. Bx-ieven „Is dat nu niet wat voor jou?", riep Sally uit, „bij een adellijke dame heb je goede kans je hertog te ontmoeten)" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6