OPRECHTE HAARLFMSCHE COURANT De Kabinetscrisis Men vraagt zich af wat Amerika's sympathie voor Frankrijk kostte Langzame opmars naar Seoel Eisenhower zag in Europa bewijzen van geestelijk herstel Organisatie van de burgerlijke verdediging van Nederland Formatie van een kabinet dat vrij los staat van de Kamerfracties? Nieuwe woordenstrijd in de politieke commissie Belastingverhoging van tien milliard dollar Hulp aan Koreaanse volk is dringend noodzakelijk Officiële Chinese reactie „Peking-China zal de UNO-commissie negéren" Het oude vraagstuk weer aan de orde: over of niet over de 38ste breedtegraad? Dat is: morele kracht en bereidheid tot strijd Op de te Earneveld geopende stafschool zullen gemeentelijke functionarissen een cursus volger Het woord is aan Zeven negers op de electrische stoel HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 176 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie e^ Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 2 9 5e JAARGANG No 2 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG is de kabinetscrisis tien dagen oud. Zij brak uit op 24 Januari, toen een motie-Oud, waarin teleurstelling over het regeringsbeleid inzake Nieuw Guinea werd uitgesproken, verscherpt was doordat de voorsteller bij mondelinge toe lichting de teleurstelling door afkeuring had vervangen. De motie werd met grote meerderheid verworpen. Desondanks trad het kabinet af. Het klinkt nog altijd zon derling. De verklaring was dat de gehele V.V.D.-fractie voor stemde met haar leider, mr. Oud. Minister Stikker kon dit als V.V.D.'er niet aanvaarden, zoals hij vóór de stemming al had aangekondigd. En met hem bood het kabinet zijn ontslag aan. Ik breng dit alles even kort in herinnering, omdat dit soort politieke ingewikkeldheden zich niet gemakkelijk in het besef van het publiek nestelt en er in die tien dagen al weer zoveel gebeurd is, dat een beroep op zijn belangstelling doet. In menig geval een gemakkelijker aansprekend beroep, zoals in dat van de crisis in het Amsterdamse Concertgebouw, die traangas instede van verworpen motie-van-teleurstelling bezigt. Op de dag na het uitbreken van de kabi netscrisis is hier gezegd, dat het voor de hand lag dat de Koningin een nieuwe for matie-opdracht aan de formateurs van het afgetreden kabinet, dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik, zou verstrekken. Dat is inmiddels gebeurd, maar niet zo spoedig als wij toen verwachtten. Een informato- rische opdracht iets nieuws in ons land werd eerst aan mr. Stikker gegeven. Die leidde niet tot de vorming van een kabinet; natuurlijk wel tot de informatie aan de Koningin, die zij gevraagd had. Het resul taat was de nieuwe opdracht tot formatie van een kabinet aan dr. Drees en mr. Van Schaik. Zij „hielden die in beraad", zoals de gebruikelijke term is, hetgeen alleen maar wil zeggen dat zij gingen pogen een kabinet samen te stellen „dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te hebben." Want zo is het precies gefor muleerd. Zij zijn nog bezig. Nu vestigt onze parlementaire redacteur er vandaag de aandacht op, dat bij de informatorische opdracht aan mr. Stikker gesproken werd van een kabinet „dat het vertrouwen van het parlement heeft." Dergelijk verschil in bewoordingen is in zulke zaken nooit toe vallig, zoals ieder begrijpt. Er hangt teveel van af. Wie nauwkeurig de twee formu leringen leest, ziet dat de opdracht aan dr. Drees en mr. Van Schaik minder vergt. In het geval-Stikker zou nog overleg met de fracties nodig zijn geweest, om de zeker heid te krijgen dat het kabinet een meer derheid in de Kamer zou hebben. Bij de nu aanhangige formatie-poging is dit overleg niet als voorwaarde gesteld; het is al vol doende als de formateurs een meerderheid kunnen verwachten. Dat betekent dus dat de relatie van het kabinet met de fracties losser zou worden. Wat kan men nu verwachten van de samenstelling van het nieuwe kabinet Drees-Van Schaik? In hoofdzaak zal het wel uit dezelfde ministers bestaan, die tién dagen geleden hun ontslag aan de Koningin hebben gevraagd. Er wordt enige recon structie van het oude kabinet verwacht, maar die zal niet van ingrijpende aard zijn. Twijfel omtrent de sleutelposities bestaat blijkbaar alleen ten aanzien van Buiten landse Zaken: de post van minister Stikker. Nu kan men de vraag stellen of juist de lossere formulering van de opdracht het niet mogelijk zal maken, hem in het nieu we kabinet op te nemen. Blijkens de Han delingen heeft op 23 Januari, de dag voor de crisis, mr. Stikker in de Kamer woor delijk verklaard, na gezegd te hebben dat hij zijn functie vervuld had naar eigen in zichten: „Het zal mij echter niet mogelijk zijn daarmede door te gaan, indien ik als politiek minister niet meer kan rekenen op het vertrouwen in mijn beleid van de poli tieke groep, waaruit ik voortkom." Uit die woorden „als politiek minister", waarbij de nadruk op het woord politiek gelegd moet worden, valt af te leiden dat mr. Stikker wel bereid zou zijn op te tre den in een kabinet, waarin hij niet in rela tie tot de V.V.D.-fractie, niet als politiek maar uitsluitend als vakminister, deskundig minister zitting zou nemen. De formulering der huidige formatie-opdracht lijkt dit mo gelijk te maken. Het zou dus niet verwon derlijk zijn als op deze grond de formateurs mr. Stikker uitnodigden, in het nieuwe kabinet zitting te nemen. Als tenminste de stemming, die bij sommige politici ontstaan is door de uitvoering van zijn taak bij zijn informatorische opdracht, hen er niet van weerhoudt. R. P. Beschuldigingen en ontken ningen over en weer LAKE SUCCESS (Reuter). Amerika heeft de politieke commissie der UNO ver zocht „onmiddellijk en definitief" de Sovjet-Russische klacht van Amerikaanse aggressie jegens het communistische China te verwerpen, „aangezien deze beschuldi ging ongegrond is". De commissie was bijeengekomen om de Russische klacht, dat Amerikaanse strijd krachten Formosa binnengevallen zijn en stelselmatig Mandsjoerije bombarderen, te behandelen. Warren Austin (Amerika) zeide, dat Amerika geen politieke, militaire of andere ambities in Formosa heeft. Er zijn thans 44 Amerikaanse militairen op Formosa. Negentien van hen behoren tot de diplo matieke missie en 22 doen dienst bij het tanken van brandstof door Amerikaanse vliegtuigen als deze een „enkele maal een trainingsvlucht over het eiland maakten an daarbij landen". „Ook is het niet waar", aldus Austin, dat om Formosa een blokkade gelegd is en dat Amerikaanse „monopolisten" proberen het eiland uit te buiten. Tsarapkin (Sovjet-Unie) verklaarde, dat alle opmerkingen van Austin „over zoge naamde Amerikaanse vriendschap tegen over China hypocritisch en vals zijn. De Amerikaanse politiek in de negentiende en twintigste eeuw is slechts gericht op het verkrijgen van buit. Sinds de eeuwwisse ling heeft Amerika zich bij herhaling schul dig gemaakt aan schending van de Chinese soevereiniteit." De commissie is zonder stemming tot Dinsdag uiteengegaan. Bij Plevens terugkeer uit Washington (Van onze correspondent te Parijs) De Amerikaanse reis van premier Pleven is volgens vrijwel alle politieke waarnemers in Parijs een volledig succes geworden. De eensgezindheid, waarvan de verschillende communiqués uitvoerig getuigden, valt zeker niet geheel van propagandistische oogmerken vrij te pleiten, omdat beide re geringen er natuurlijk op gesteld waren Moskou te doen weten dat aan de Atlan tische solidariteit niet viel te tornen, en opdat zo ook op de proefballon inzake een eventueel non-aggressiepact tussen de Sovjet-Unie enerzijds en Italië en Frankrijk anderzijds die juist tijdens Plevens verblijf in Washington werd opgelaten, geen acht zou worden geslagen. Doch wanneer men dat in aanmerking neemt, heeft Pleven toch meer bereikt, dan hijzelf tevoren durfde te verwachten. Voor Indochina krijgt Frankrijk alle hulp die Truman mense lijkerwijs verlenen kan, en officieus zal dit tot dusver exclusief Franse strijdtoneel in Washington direct na Korea als het tweede wereldfront worden beschouwd. De Euro pese politiek der Franse regering zal, zo meent men voorts in Parijs, in het ver volg goeddeels door de Amerikaanse auto riteit worden gedekt. Het plan-Schuman hadden de Amerikanen achter de schermen al in bescherming genomen, blijkens de pressie die van deze zijde op Bonn werd uitgeoefend. Men gelooft thans dat het Pleven eveneens gelukt is, de Amerikaanse steun voor de oprichting van het Europees leger te verkrijgen, waarover van 6 Fe bruari af te Parijs zal worden overlegd in aanwezigheid van de Amerikaanse, Engelse en Canadese waarnemers. Ook wanneer men toegeeft, dat Pleven, mede door de verwijdering van de laatste weken tussen Washington en Londen naar aanleiding van de Chinese kwestie, psycho logisch gezien de wind mee heeft gehad, dan dient men toch te erkennen, dat de Franse premier er knap in is geslaagd, die gunstige omstandigheden volledig te exploi teren. Hij heeft de juiste toon getroffen in zijn besprekingen met de Amerikaanse autoriteiten en het is hem eveneens gelukt, de journalisten, de vertegenwoordigers der publieke opinie, voor zich en voor zijn land in te nemen. Hij heeft een voortref felijke pers gehad, en de lof die hem in de Amerikaanse kranten is toegezwaaid, moest natuurlijk ook in de Franse bladen een echo vinden. Er zijn zelfs mensen die van mening zijn. dat hij, in zekere zin, te veel zou heb ben bereikt om niet de verontrustende vraag op te werpen welke concessies van Truman is veeleisend WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Vrijdag aan het Congres ver zocht een onmiddellijke belastingverhoging van tien milliard dollars toe te staan en tevens aangekondigd, dat hij later opnieuw om belastingverhoging zou vragen. In zijn boodschap aan het Congres geeft Truman een uiteenzetting van de wijze, waarop dit bedrag van tien milliard gevon den zou moeten worden. Ten eerste door een verhoging van 4 milliard dollar van de inkomstenbelasting, welke belasting reeds in het op 1 Juli beginnende begrotingsjaar het record bedrag van 26 milliard dollar had moeten opbrengen, ten tweede door een verhoging van 3 milliard dollar van de inkomstenbelasting voor maatschappijen. Tezamen met de belasting op de buiten sporige winsten zal deze het volgend jaar de recordopbrengst van 20 milliard dollar moeten geven en ten derde door een ver hoging van 3 milliard van de omzetbelas ting, welke zich zal concentreren op de minder dringend nodige verbruiksgoederen. Deze belasting zal onder de bestaande be lastingwetten het volgende jaar naar schat ting 8.222.000.000 dollar opbrengen. De totale belastingontvangsten zouden dan volgens de Vrijdag door de president uiteengezette plannen 64.2 milliard dollars gaan bedragen. Dit is bijna een derde meer dan de recordbelastingontvangsten tijdens de tweede wereldoorlog, toen in 1945 een bedrag van 43 milliard dollar werd ont vangen. D^ leden van het Congres vermoe den, dat het totaal der belastinginkomsten door de belastingverhoging, die de presi dent later nog zal vragen, zal stijgen tot ruim 71 milliard dollar. Franse zijde daartegenover 'aan. De com munisten zullen zeker niet nalaten zijn reis als een gang naar Canossa te betitelen en zijn successen als een volledige capitu latie voor de „opdrachtgevers in Washing ton". Uiteraard zal de tijd moeten leren, welke offers eventueel van Franse zijde zijn gebracht voor een hulp aan Indochina, waarvan men ondertussen het effect nog moet afwachten. Pleven in Ottawa De Franse premier, René Pleven, is Vrij dag voor een kort officieel bezoek in Ottawa aangekomen. In een zitting van het Canadese Lager huis, die door Pleven op de diplomatieke tribune werd bijgewoond, heeft de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, verklaard, dat het gevaar voor de vrije wereld het grootst is in West- Europa. De bewapening in West-Europa is niet snel genoeg gegaan om ongerust heid te verminderen en dit deel van de wereld „staat nog bloot aan verovering door de Sovjet-Unie", aldus Pearson. Een speciale commissie der UNO heeft in een rapport bij de leden der UNO aan gedrongen op het verlenen van meer hulp voor het herstelprogramma voor Korea. Tenzij onmiddellijk stappen worden ge daan, aldus de commissie, zullen millioenen óorlogsvluchtelingen omkomen tengevolge van gebrek aan voedsel, kleding en medi camenten. De Zuid-Koreaanse regering heeft mede gedeeld, dat Zuid-Korea in de eerste zeven maanden van de strijd meer dan 400.000 doden en gewonden onder de burgerbevol king heeft te betreuren gehad. De minister-president en minister van Buitenlandse Zaken van Peking-China, Tsjou En Lai, heeft in een door radio Pe king omgeroepen verklaring gezegd, dat China de Koreaanse commissie voor goede diensten der UNO zal negéren en dat de Amerikaanse resolutie, die Cliina tot aan valler verklaart, door de Algemene Ver gadering werd aangenomen „onder de overheersing en de dwang van de Verenig de Staten." TOKIO, (Reuter) De verbonden troepen vorderden Vrijdag zeer langzaam in de richting van de voormalige Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel achter een gor dijn van bommen en granaten. De weinige Noordelijke manschappen, die zij ontmoetten tijdens hun opmars over moeilijk terrein en bij een donkere lucht, Een hefschroefvliegtuig gaat „landen" aan boord van een koopvaarder in volle zee. die daartoe van een platvorm op het dek voorzien is. Het is een Engels experiment, bedoeld om te onderzoeken of hefschroefvHegtuigen in oorlogstijd kunnen worden gebruikt voor verkennings- en escortediensten. WASHINGTON. (Reuter). Generaal Eisenhower heeft Vrijdag in zijn radio rede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat de handhaving van een vrij Amerika afhangt van de deelneming aan de verde diging van West-Europa. Eisenhower zeide, dat het overbrengen van Amerikaanse eenheden naar Europa van essentieel belang is, doch dat Ameri ka's speciale bijdrage gelegen dient te zijn op het gebied van munitie en uitrusting. Hij zeide niet van oordeel te zijn, dat Amerika de wereld op militair en econo misch gebied zou kunnen onderhouden. Wij moeten aandringen op een „werkge meenschap". De ontmoediging, verwoesting en ver warring 'van beide wereldoorlogen hebben de productieve capaciteit van de Europese volken ondermijnd en in sommige geval len is het peil tot bij hongersnood ge daald. Voorts is hun geest gedompeld in oorlogsmoeheid. „Dit is het verhaal, dat vaak verteld wordt en indien dit het vol ledige verhaal zou zijn zou ik slechts eer lijk kunnen adviseren, dat wij uit het Atlantische Pact zouden treden en op eigen kracht zouden pogen, op hoe on betekenende wijze ook, een afzonderlijke vesting tegen aggressie te bouwen. De rest van het verhaal is echter dat het Atlantische Pact nieuwe brandstof In het voormalige kasteel „De Schaffe- laar" te Barneveld, gerestaureerd en in gericht met medewerking van de mannen van de mijnopruimingsdienst, begint Maandag de eerste wekelijkse cursus van de „Stafschool voor de Burgerlijke Verde diging". In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie ook enige Engelsen en Belgen, heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. J. Teulings, de school Vrijdagmiddag geopend. Daarmede is de eerste stap gezet op de weg, welke leiden moet tot een spoedige organisatie van de burgerlijke verdediging van Nederland. Een door de regering ingestelde coördi natie-commissie heeft in een dezer dagen uitgebracht rapport voorstellen omtrent die organisatie ingediend. Minister Teu lings heeft Vrijdagmiddag meegedeeld dat hij die voorstellen zal overnemen en aan de regering zal voorleggen. Ons land zal voor de organisatie van de burgerlijke verdediging worden verdeeld in 40 zogenaamde A-gemeenten en 70 kringgemeenten. De hogere functionaris sen uit die gemeenten, zevenhonderd in totaal, zullen allen in Barneveld een cur sus volgen. Dat geldt voor burgemeesters, chefs van geneeskundige diensten, com missarissen van politie en brandweercom mandanten. De commissaris van de Konin gin in iedere provincie zal aan het ministe rie van Binnenlandse Zaken een opgave verstrekken met de namen der functiona rissen, die in aanmerking komen om te Barneveld een cursus te volgen, en een week lang zullen zij zich daar bezig houden met alle problemen, die met bombarde ment, branden, instortingen, gewonden- vervoer, inrichting van schuilkelder en dergelijke verband houden. Zij zullen er leren hoe een nauw contact tussen de ver-schillende delen ener ge meente en tussen de gemeenten onderling tot stand zal worden gebracht. Op de grote maquette van een stad zullen zij ook zelf alle mogelijke „rampen" kunnen veroor zaken en daarna alle handelingen kunnen verrichten die in een dergelijk geval nodig zijn om 'dé' verschillende hulpdiensten in actie te doen komen. I ff heeft gegeven aan de vlammen van de hoop in Europa en de morele kracht aan zienlijk heeft doen stijgen". Eisenhower zeide krachtige bewijzen van het herstel van de Europese geest ge zien te hebben. De Europese morele kracht en de be reidheid tot strijd zou met elke toeneming van Europa's physieke kracht doen toe nemen. De aankomst in Europa van nieuwe Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten hoewel bescheiden wat de beschermen de kracht dezer strijdkrachten zelf betrof zou zeker het vertrouwen doen stijgen en de ontwikkeling der militaire kracht in de landen van het pact versnellen. Generaal Eisenhower zeide onder meer nog, dat „hoewel er verschil van opvat ting aangaande de diplomatieke houding tegenover Aziatische landen tussen Ame rika, Engeland en Frankrijk moge be staan" er geen sprake van is, dat deze landen niet solidair met Amerika zijn ten aanzien van het bieden van tegenstand aan communistische aggressie. „Alle West- Europese landen kunnen snel en aanzien lijk hun weerbaarheid verhogen indien het materiaal, daartoe nodig, spoedig ge leverd wordt", zo besloot generaal Eisenhower. Eisenhower zeide nog, dat een wal te gen het communisme opgericht moet worden, die men zolang in stand dient te houden „tot het communistische impe rialisme sterft aan de in zich zelf beslo ten liggende euvels". Het gaat om grondstoffen Indien West-Europa door het commu nisme onder de voet zou worden gelopen zouden vele economisch van Europa af hankelijke gebieden in Afrika en het Midden-Oosten hiervan de invloed onder gaan. Zuid-Oost-Azië zou dan voor het Westen waarschijnlijk spoedig verloren zijn. Op deze wijze zou Amerika afge sneden worden van de grondstoffen uit al deze gebieden, grondstoffen, die het no dig heeft voor ziin bestaan. De wereld zou dan door totalitaire machten beheerst worden wier doel de vernietiging van de vrijheid is". Europese infanterie Later verklaarde generaal Eisenhower voor de Senaatscommissie voor de gewa pende diensten, dat Amerika slechts ver zocht zou worden een „klein deel" van de West-Europese verdedigingsmacht te leve ren. Hij bleef echter bij het standpunt, dat het congres geen limiet aan het aan tal te zenden manschappen diende te stellen. Op een vraag van de republikeinse se nator Kenneth Wherry antwoordde Eisen hower, dat Europa het leeuwenaandeel dient te leveren aan infanterie, nodig voor de versterking tegen een eventuele aanval. Hij zeide echter bewegingsvrij heid nodig te hebben bij het bepalen van het aantal eventueel door Amerika te zenden divisies. gaven een zwak vuur van kleine wapenen af en trokken zich terug. De verbonden troepen vorderden tot ten Noorden van Anyang, veertien km ten Zuiden van Soe- won op de weg naar Seoel. Verbonden troepen op het Westelijk front namen een Chinees en een Noord-Koreaan gevangen die aan typhus leden. Volgens vroegere berichten heerst er een typhus-epidemie onder de Noordelijke troepen. Dit zou een van de redenen zijn voor de zwakke tegenstand. De breedtegraad-discussie Michael MacDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft Vrijdag verklaard, dat er geen diplomatieke overeenkomst bestaat om de. verbonden troepen niet over de 38ste breedtegraad in Korea te zenden. S i r i u s Wat iemand niet zegt is vaak veel kenmerkender voor hem dan wat hij wel zegt. Op een vraag, of er nieuwe instructies aan generaal Mac/irthur waren gezonden, antwoordde McDermott, dat hij dat onder werp niet kon bespreken. Een woordvoerder op het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft geweigerd het bericht, dat het achtste leger bevel heeft gekregen bij de 38ste breedtegraad, indien het deze bereikt, halt te houden, te bevestigen of tegen te spreken. Een officier van de Amerikaanse staf te Tokio zei, dat er geen dergelijke orders waren ontvangen en dat de berichten „ge heel speculatief" zijn. In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat besprekingen tussen Engeland en Amerika over deze kwestie te Washington worden gevoerd. Volgens de woordvoerder werd de kwestie beschouwd als een zaak waarover door alle belanghebbende regeringen over leg dient te worden gepleegd voordat een beslissing zou kunnen worden genomen die uiteindelijk bij de UNO berust. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde naar aanleiding van de berich ten kort en bondig: „Wij willen onze plan nen niet aan de vijand bekend maken". „Niets geleerd", zegt China Het communistische Chinese persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat Mac- Arthurs tegenwoordige offensief in Korea „zal eindigen zoals zijn Kerstoffensief. Deze oorlogsstoker heeft geen lessen geleerd uit zijn drie opeenvolgende grote misluk kingen". (Van onze parlementaire redacteur) Sinds de demissionnaire minister van Financiën, prof. Lieftinck, gisteren op Plein 1813 een bezoek heeft gebracht aan de for mateurs, valt er omtrent het formatie- werk op dit ogenblik geen nieuws te ver tellen. Vandaag wordt opnieuw een bijeen komst van de Raad van Economische Aan gelegenheden uit de ministerraad gehou den, die de laatste hand legt aan defensie maatregelen, de uitgaven daarvoor en al lerlei financiële en sociale voorzieningen die rekening houden met een en ander, hieronder tevens en niet in de laatste plaats begrepen de pogingen om aan de grote te korten op onze betalingsbalans een eind te maken. Maandag zal er de hele dag minis terraad zijn. Vóór Maandag verwacht men in Den Haag niet dat er enig nieuws be kend zal worden over de formatie. Van belang is nog het volgende. Wanneer men let op de formulering van de opdracht- Stikker en op die van de thans aan dr. Drees en mr. Van Schaik gegeven formatie opdracht, valt er een merkwaardig verschil in het oog. In het eerste geval ging de gedachte uit naar de pogingen om te komen tot de vorming van een kabinet „dat het vertrouwen van het parlement heeft", ter wijl nu de opdracht luidt een kabinet te vormen „dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te hebben." Het onderscheid is, zo meen ik te mogen op merken, hierin gelegen dat in het eerste geval eerst nog enig overleg met de Kamer fracties, op wier meerderheid men zou wil len steunen, nodig zou zijn om zich te ver gewissen dat die steun verkregen zou worden; daarentegen kunnen de twee for mateurs hun kabinet samenstellen zonder zich verder tot fracties te richten. Vol doende is, wanneer zij op grond van de samenstelling redelijkerwijs kunnen ver wachten dat het product van hun formatie pogingen een meerderheid in hun parle- De Nederlandse regering heeft de uit nodiging van de Franse regering aanvaard tot bijwoning van een studieconferentie over de mogelijke vorming van een Europees leger. ment zal hebben. Met andere woorden, hier is dus sprake van een nog lossere relatie met de Kamerfracties. In officiële kringen bevestigde men ons de juistheid van deze uitleg. Massa-executie wegens aanranding In Richmond (Virginia, V.S.) zijn vier negers uit Martinsville, beschuldigd van ontering van een blanke vrouw, op de electrische stoel ter dood gebracht. Prominente Russen hebben bij de gou verneur van Virginia tegen de voorgéiio- men executie der negers geprotesteerd. De gouverneur heeft de afgelopen dagen 700 telegrammen ontvangen. Zeven negers werden in Mei 1949 ver oordeeld wegens aanranding van een 32- jarige blanke vrouw te Martinsville. Zij hebben een bekentenis getekend. De vier die vandaag terechtgesteld zijn, waren 21 en 22 jaar oud. De andere drie worden Maandag ter dood gebracht. Het betreft hier net grootste aantal negers, dat ooit in Amerika tegelijk is terechtgesteld. Er zijn thans sinds 1918 49 negers op beschuldiging van aanranding van een blanke vrouw op de electrische stoel terechtgesteld. Even tevoren was een 27-jarige blanke in Richmond terecht gesteld die schuldig bevonden was aan aanranding en moord op een veertienjarig schoolmeisje. Volgens AFP had de blanke vrouw tijdens het proces verklaard, dat zij de negers niet als aanvallers herkende en was de ver oordeling gebaseerd op door de beschuldig den aan de politie afgelegde bekentenissen, die zij vervolgens hadden ingetrokken. Verscheidene organisaties in Amerika hebben campagnes tegen de gevolgde pro cedure gevoerd, betogend, dat de negers waren verdedigd door uit het Zuiden af komstige blanke advocaten en dat zich onder de rechters, de openbare aanklager en de jury geen enkele neger bevond. Een storing die zich gisteren boven de Golf van Biscaye ontivikkelde, trok, ver gezeld van regen en sneeuwover Engeland naar Schotland. Ook in ons land deed zij de luchtdruk flink dalen. Doordat tegelijkertijd het gebied van hoge luchtdruk boven de Baltische Staten zich onverminderd handhaafde, wordt de koude lucht die zich boven Polen en Oost-Duitsland bevindt in versneld tempo naar het Westen getransporteerd. In Berlijn vroor het vanmorgen 9 graden, gistermorgen 2 graden Inmiddels nadert op de Oceaan een nieuwe storing, die in de richting van West- Frankrijk beweegt en over West-Europa de luchtdruk verder zal doen"dalen en de kans op neerslag groter zal doen worden. 3 FEBRUARI-I9SI I UUR pU xxxxx>oocoooc30occococoococ O ONBEWOLKT (V-CHT BEW. O HALF 8EW ZWAAR8EW GEHEEL BEW MIST X- SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN Tt ONWEER J^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- 'U" GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE ORUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST v&STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF'METER PER SECONDE KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust later tijdelijk harde wind tussen Zuid-Oost en Oost. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuid-Westen van het land later enige neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. In de Noord-Oostelijke helft van het land lichte tot matige vorst. Elders temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. 4 Februari Zon op 8.17 uur, onder 17.32 uur. Maan op 7.46 uur, onder 14.44 uur. 5 .Februari Zon op 8.16 uur. onder 17.34 uur. Maan op 8 19 uur onder 16.16 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 3 Februari Hoog water: 0.27 en 13.03 uur. Laag water 8.24 en 21.04 uur. Zondag 4 Februari Hoog water- 1.46 en 14.12 uur. Laag water: 9.44 en 22.18 uur. Maandag 5 Februari Hoog water: 2.50 en 15.12 uur. Laag water: 10.50 en 23.15 uur. KXjGCCOOCCCCOOOOOOOCOC

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1