Het Zeiden beleeft drie dolle dagen Export van agrarische producten in 1950 belangrijk hoger dan in 1949 Luchtwegensysteem wordt vermoedelijk ook in Nederland ingevoerd Horen en zien vergaat ie liet Vastenavondfeest Griep ?'n Mjjnhardtje Q De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Agenda voor Haarlem Q Wereldnieuws MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 Boer Nil les regeert op de klompen Bezwaren tegen verbod van etalage- en reclameverlichting Waarde van de uitvoer met /269V2 millioen gestegen In Schiphols nieuwe verkeerstoren bereidt men er zich op voor Pseudo-vogelpest in Oostzaan Heringa Wuthrich Bond Heemschut bestaat veertig jaar Ten eigen bate gecollecteerd Nieuwe processen in Tsjecho- Slowakije op stapel Soekarno terug van zijn reis naar de Philippijnen Nederlandse kleding Is een belangrijk exportartikel 2 (Van een redacteur) In Maastricht, Venlo, Sittard, Roermond, Bergen op Zoom en Den Bosch zijn de mensen gisteren plotseling gek geworden. En naar verluidt is het in Brussel en verder naar het Zuiden, Frankrijk in, tot Nice toe, precies hetzelfde. Het is niet zo eenvoudig de sfeer te beschrijven, die op deze Carnavals-Zondag zo tegen schemerdonker onver hoeds over het Zuiden gevallen is. Zelfs wie de Limburger en de Brabanter in hun plezierige levensblijheid kent, staat verbaasd over de dolle uitgelatenheid, waarmee zij zich in de Vastenavondvreugde hebben geworpen. In Maastricht en Bergen-op- Zoom begon de pret Zaterdag al. Zondag nam het feest in Den Bosch een aanvang en een vluchtig kijkje in Bergen-op-Zoom op deze Zondag maakte het duidelijk dat daar „horen en zien verging". Het bonte geharrewar van gecostumeerde dwazen met feest neuzen en toeters had met veel lawaai de anders zo rustige en gezapige stemming in dit West-B*abantse stadje verdrongen en Prins Nilles voerde zijn drie-daagse heerschappij met een verwoede ijver om de dwaasheid ten top te drijven. In Den Bosch was het 's middags nog stil. Troepjes gecostumeerde kinderen zongen er in rijen over de straat, doch de Bosschenaar keek dat nog met een zuinig gezicht stil letjes aan en de treinen voerden stromen nuchtere boven-Moerdijkers aan, die el kander een beetje beschaamd aankeken en dachten: „Ik voel nog niks". Boer JSilles Maar ze gingen het voelen. Het begon op de Markt, waar een meer dan levensgroot beeld van „Boer Nilles" door Prins Carnaval zelf onthuld werd. Daar prijkte dan de „Brabantse boer op zijn Zondags" in volle glorie op de Markt: blauwe kiel, hoge zijden pet, rode zakdoek om de hals en klompen aan met stroo erin. Dit vrolijke „uniform" begon allengs het stadsbeeld te domineren. Tegen de schemer wemelde het van de boeren en op de grote matinee in het Casino, waar de „Prins dei- Dwaasheid" zijn regering aanvaardde, 'wa ren zij even veelvuldig als de glazen bier. Bier en boeren. Dat is het onafscheide lijke tweetal van deze Bossche Vasten avond, die in alle cafés, restaurants, hotels en waar er maar een tapkraan is, gevierd wordt met lawaaierige uitbundigheid. „Ze hebben allemaal een plezier zo groot als morgen den helen dag", zeggen de Bosschenaren van elkander en als ze samen in een kring hossen op de maat van een strijkje schreeuwen ze alsof het pla fond er uit moet. Aan lange tafels drinken en zingen ze zonder ophouden, ze steken hun feestneus in hun glas en zeggen „tap pen" als 't leeg is. „Ge vergeet te lachen" is een stereotiepe begroeting en als er een nieuwe bende binnen komt gehost wordt er geschreeuwd alsof het allemaal broers en zusters zijn. Zo is dat hier in Den Bosch op deze Zon dag. De mensen zijn gek geworden en spot ten met alles, het meest met zich zelf. Zij schelden elkander lachend uit en schreeuwen er achter aan: „Mar da gif niks", waarmee de drie-daagse vrede in ieder geval getekend is. Het Zuiden viert Carnaval met een over gave die nog zelden is vertoond. Hoe zwaarder de zorgen en hoe mistroostiger de toekomst, des te uitgelatener worden deze dagen volgestampt met onberedeneerde vrolijkheid, die zo aanstekelijk werkt dat de grootste kniezer zijn jas binnenste bui ten aantrekt en zegt: „Wat ik vandaag krijgen kan, dat neem ik, wat morgen brengen zal moeten we maar afwachten". sierlijke spitsen naar de hemel te heffen; hij heett al heel wat vastenavonden rond zijn grijze voet zien verglijden in de sobere rust van de vasten. Dat lawaai en die muziek, die vreugde en die dolle uitge latenheid vormen merkwaardig genoeg geen contrast met deze sierlijke ouderdom. De geest van de opgeruimde Bossche be volking vindt een plezierige weerklank in de kantelen van het prachtige bouwwerk, dat de zin voor schoonheid en tijdeloze vreugde bewaard heeft van zijn makers. Den Bosch heeft zich in een drie-daagse dolheid geworpen zonder enige aarzeling, doch met het verlangen om nu eens drie dagen lang geen zorgen te hebben. Het is goed begonnen het kan nog mooier wor den en het is nog niet uit, „nog lange niet!" ADVERTENTIE De commissie van overleg van de Mid- denstandsvakcentralen, waarin samenwer ken de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de Nederlandse Christelijke Middenstandsbond en de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, heeft naar aanleiding van de beperkende maatregelen op het gebied van de etalage-, reclame- en buitenverlichting een brief gericht aan de minister van Economische Zaken. De orga nisaties verklaren dat zij de noodzaak van versobering volledig erkennen en vei'klaren zich bereid daartoe volledig mede te wer ken. Zij spreken echter hun teleurstelling uit over deze maatregelen. Alleen voor het winkelbedrijf geldt een formeel verbod. Op particulieren en het bedrijfsleven in het algemeen wordt slechts een beroep gedaan. In hun huidige vorm betekenen de beper kende maatregelen een groot nadeel voor de ondernemers, daar zij geen rekening houden met de eisen van de praktijk, zo schrijft de commissie. Bovendien kan het gestelde doel veel beter bereikt wor-den, wanneer men in plaats van het algemeen geldende verbod een systeem zou invoeren van vrijwillige overeenkomsten met het stroomleveringsbedrijf tot beperking van het stroomgebruik tot een nader te bepalen percentage. Een dergelijk systeem is ook toegepast bij de piekuren-beperking ter vervanging van een ook daar aanvankelijk geldend verbod. Het heeft allerwege be vredigend gewerkt, aldus de commissie. De organisaties verzoeken de minister te willen bevorderen, dat alsnog een dergelijk systeem zal worden ingevoerd ter vervan ging van het thans geldende algemene ver bod voor etalage-, reclame- en buitenver lichting. Nu dc voorlopige cijfers over dc uitvoer I bleven. Bovendien heeft de uitvoer van 1 - I .1! ..Itll. n n «-» nl nw> w> I> n Ulrtut I tl 1 1 t O 1 M «-1 ftll T-3 li I li 1 O In Maastricht, ook een befaamd middelpunt van vastenavond-leut, begon het feest op het Vrijthof met saluutschoten ter ere van Prins Carnaval en zijn hofhouding. van akkerbouw-, tuinbouw- en dierlijke producten in de door het Centraal Bureau voor de Statistiek aangehouden groepering voor liet jaar 1950 ter beschikking zijn ge komen, blijkt, dat voor ruim 1milliard gulden aan deze producten is uitgevoerd, hetgeen in vergelijking tot de waarde in 1949 een toeneming met 269'/s millioen gulden betekent. De grootste toeneming aan uitgevoerde waarde wordt in de groep dierlijke produc ten gevonden, hetgeen in hoofdzaak aan de gestegen export van eiéren met 112.4 millioen, boter met 31.4 millioen, gecon denseerde ongesuikerde volle melk met 21.5 millioen, bacon met 19.3 millioen en gecondenseerde gesuikerde volle melk met 13 millioen gulden is te danken. In de na-oorlogse ontwikkeling van de uitvoer van akkerbouw-, tuinbouw- en dierlijke producten is de laatste categorie reeds spoedig (1948) de boventoon gaan voeren. De belangrijkheid van de Neder landse veehouderij spreekt sterk uit de cijfers over de export van veehouderij- producten. De grootste spankracht van de Nederlandse agrarische export ligt thans in boter (f 257,6 millioen), eieren (f 167,9 millioen), verse groenten en vers fruit (f 165,9 millioen), kaas (f 162,5 millioen) en tenslotte het grootste dollarkwekende product uit de drie groepen, de bloembol len (f 112,5 millioen). De uitvoer van tuinbouwzaden daalde echter met f 6,6 millioen, zaaigranen met f 10,2 millioen en fokvee met f 8,7 millioen. Een gelukkige uitzondering moet voor de uitvoer van pootaardappelen worden ge maakt, waarvan de waarde met f 13,3 mil lioen is toegenomen. Aardappelen In 1949 werden nagenoeg geen zand- pootaardappelen uitgevoerd. In 1950 wer den echter belangrijke hoeveelheden door België, Frankrijk, Portugal en Joegoslavië afgenomen. De achteruitgang in de export van consumptie-aardappelen houdt ver band met de inkrimping (9300 ha.) van het in 1950 met aardappelen beteelde areaal (129.834 ha. in 1949, 120,503 ha., in 1950). Ook de gemiddelde opbrengst per ha. is in 1950 kleiner geweest (23.6 ton tegen 24.6 ton in 1949). De uitvoer van peulvruchten steeg aan zienlijk. Engeland en Duitsland waren de grootste afnemers. De binnenlandse oogst was in 1950 niet noemenswaard groter dan in het voorafgaande jaar. Er werden echter aanmerkelijk meer peulvruchten ingevoerd voor de Nederlandse veredelingsindustrie/ teneinde na bewerking te worden geëxpor teerd. Aardappelmeel is in 1950 naar schier alle landen van de wereld verkocht. Ondanks de moeilijkheden, welke zich de laatste tijd op het gebied van de groen- tenleverantie aan West-Duitsland hebben voorgedaan, was dit land verreweg de grootste afnemer. Daarna volgen Engeland en in belangrijk mindere mate Frankrijk, België en Luxemburg. De fruitopbrengst in 1950 was in ons land kwantitatief belangrijk minder dan in 1949. Het Duitse fruit had in tegenstel ling tot 1949 een goed jaar. De uitvoer van vers fruit is in 1950 dan ook 8,5 millioen gulden beneden het voorgaande jaar ge- St. Jan Boer Nilles staat op de drukke Markt tussen het gewoel met een stijf bakkes om laag te zien. Rond hem warrelen de feest gangers en gonst de muziek. Boven Den Bosch staat de eeuwenoude St. Jan zijn ADVERTENTIE Koorts Grijp het kwaad in de 1 wortel aan en neem vanavond één of twee HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Amuse mentsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.25 Voor de jeugd. 16.45 Kinder koor. 17.15 Concert. 17.45 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Zuid-Ameri kaanse muziek. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.15 De Antwoordman. 21.35 Pla ten. 22.00 Goede moed. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gevarieerd programma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Reportage. 13.25 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Cello en piano. 15.20 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Metropole-orkest. 18.48 Sport, Dit is leven, Voor de jeugd. 19,00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 We gaan naar Parijs. 21.30 Gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Sport. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.25 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Licht ensemble. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Het houten verkeerstorentje op Schip hol gaat verdwijnen. Aanvankelijk over woog men het nog te gebruiken voor ra- darproeven, maar nu men daarvan heeft afgezien, zal het vermoedelijk onder slo pershanden vallen. Een deel van de werkzaamheden, die hier enige jaren door de Rijksluchtvaart dienst werden verricht, zoals de „ap proach control", zijn al overgeheveld naai de uitstekend ingerichte nieuwe verkeers toren van Schiphol, die aan het semi- permanente stationsgebouw grenst. Zater dagavond is de laatste afdeling die nog in de houten verkeerstoren was onderge bracht verhuisd naar de nieuwe toren. De militaire verkeersleiding heeft daar inmid dels ook een plaatsje gekregen. Het was aanvankelijk de bedoeling de „area-control" op de derde verdieping van de nieuwe toren onder te brengen, doch deze heeft men voorlopig gereser veerd voor een -andere bestemming. Luchtwegeu Deze derde étage van de verkeerstoren is namelijk vrij gehouden voor het „Air- wayssysteem" dat in Amerika reeds lang is ingevoerd en ook in Europa veld wint. Volgens dit systeem vliegen de ons land binnenkomende burgervliegtuigen over wegend in afgebakende luchtcorridors. Elke corridor heeft enige meldingspunten, waarboven de piloot van een vliegtuig zich dient te melden. Een vliegtuig, dat zich bijvoorbeeld in een luchtcorridor van Amsterdam naar Frankfort bevindt, dient zich te melden wanneer het boven de mel dingspunten Lopik, Eindhoven en Beek is gekomen. Deze meldingen worden opge vangen in de verkeerstoren op Schiphol van waaruit men op eenvoudige wijze een algeheel overzicht kan krijgen van het verkeer in een bepaalde luchtcorridor en aan de hand daarvan instructies aan de bemanningen kan geven. Op de derde verdieping van de nieuwe verkeerstoren wordt met dit systeem op het ogenblik geëxperimenteerd. Men stelt zich voor dat deze luchtwegen uitsluitend zullen wor den gebruikt door de burgerluchtvaart en dat de militaire vliegtuigen zich buiten deze corridors zullen bewegen. Dit systeem is in Europa al in Engeland, Zweden, Noorwegen, Spanje en de Amerikaanse sector van Duitsland ingevoerd. Er is nog geen beslissing genomen of ons land dit luchtwegensysteem ook zal adopteren. Conferentie in Den Haag Waarschijnlijk wordt in ons land bin- Op een pluimveebedrijf aan het Zuid einde te Oostzaan is pseudo-vogelpest ge constateerd. Ruim vierhonderd kippen zijn in het destructorbedrijf te Purmerend vernietigd. nenkort een conferentie over het vraag stuk van de luchtwegen en in het bijzon der van de inter-Europese coördinatie daarvan, gehouden. Enige tijd geleden is in Londen besloten dat de I.A.T.A. zal trachten een grootscheepse conferentie te organiseren, waarbij de vertegenwoordi gers van de luchtvaartmaatschappijen en regeringsvertegenwoordigers van alle West-Europese landen aan één tafel de aan het luchtwegen-systeem verbonden vraagstukken onder ogen zullen zien. Als plaats voor deze internationale confe rentie is Den Haag gekozen. De bijeen komst zou in Maart van dit jaar worden gehouden. Het is waarschijnlijk dat de besprekin gen in Den Haag zullen worden voortge zet op de komende vergadering van de I.C.A.O., die in Juni in Parijs wordt ge houden. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES In een bijeenkomst in het Rijksmuseum te Amsterdam is hej: feit herdacht dat veer tig jaar geleden de Bond Heemschut werd opgericht. In een toespraak zei de voor zitter, dr. J. A. Bierens de Haan: „Nog steeds moeten de verdedigers van het stads-, het dorps- en het landelijk schoon hun onvermoeide strijd tegen de ontluiste- raars voeren. Nog steeds is er die trage on verschilligheid bij een deel van ons volk. Maar nog sterker dan veertig jaar geleden stelt thans de demon van het verkeer zijn onredelijke eisen. Hoeveel grachten en vaarten zijn niet gedempt en historisch ge groeide stadsaanleg afgebroken om ruim te te maken voor het brute geweld van de moderne gemechaniseerde mastodonten en dinosaurussen, die door onze straten den deren?" De heer E. A. Kuipers, vertegenwoordi ger van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, uitte zijn grote waardering voor Heemschut, „wiens be langrijkste vijanden zijn: industrialisatie, ontginning en verkeer". Dr. H. E. van Gelder, oud-secretaris van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, gaf in een feestrede een uitvoerig overzicht van het werk van Heemschut. „Men moet vooral niet denken, dat de Heemschut gedachte wereldvreemd zou zijn en ver want aan bekrompen conservatisme", zei dr. Van Gelder. „Men wil slechts begrip en eerbied propageren, want wij hebben geen enkel recht de overblijfselen van het ver leden met schermende hand aan te raken. Zij zijn niet van ons. Zij behoren gedeel telijk aan hen, die ze deden ontstaan en gedeeltelijk aan alle mensengeslachten, die volgen". appelen naar West-Duitsland en België geruime tijd gehaperd en konden pas na Nieuwjaarsdag appelen naar Engeland worden uitgevoerd. Met de druiven werd op de Engelse markt een zware concur rentie van Italiaanse en Griekse producten ondervonden. De gedaalde export van ver duurzaamde groenten komt nagenoeg ge heel voor rekening van Engeland, waar Britse fabrikanten met eigen producten aan de markt verschenen. Aan bloembollen ging voor 32 millioen gulden naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika, waarmede dit artikel zich als het meest dollarkwekende exportpro duct uit de agrarische sector heeft ge handhaafd. De Amsterdamse politie heeft een onder zoek ingesteld naar de handelingen van een man, die tal van grote bedrijven in Amsterdam, de omgeving van Amsterdam en in het Oosten van het land heeft be zocht. Hij meldde zich aan met een inteken lijst voor een reclasseringsvereniging en ontving op die wijze grote bedi-agen. Enkele taal- en stijlfouten in een der lijs ten maakten een vrouwelijke bediende van een fabriek in Amsterdam wantrouwend. De politie werd gewaarschuwd en het bleek weldra, dat de man was veroordeeld wegens oplichting. Hij was voorwaardelijk in vrijheid gesteld en stond onder toezicht van een reclasseringsvereniging in Den Haag. Voor deze vereniging had hij in Den Haag geld ingezameld en dat had hem volgens zijn verklaring op het denkbeeld gebracht dat voor eigen bate te gaan doen, met de bedoeling voor het geld auto's te huren. Autorijden is namelijk zijn hobby. Deze opzet gelukte, want hij slaagde er in vele intekenaars te vinden. Tientallen bedrijven gaven grif aan de niet bestaande reclasseringsvereniging. Ook is komen vast te staan dat hij in Velp geld heeft gestolen. Bij zijn verhoor legde hij een bekentenis af. De Tsjechoslowaakse minister van Justitie, dr. Stefan Rais, heeft Zondag te Praag een toespraak gehouden tot duizend „volksrechters". Dr. Rais kondigde aan dat er „goed voorbereide processen zullen worden ge houden, waarop de ware gedaanten en de ware doeleinden van de reactie en de weerzinwekkende methoden, die zij ge bruikt, aan de kaak zullen worden ge steld". Hij vervolgde: „De voornaamste taak van de Tsjecho slowaakse gerechtshoven is de beveiliging- van onze staat, van de volksdemocratische orde en het tegengaan van pogingen om de partij te breken. Dit laatste wordt zo wel door binnenlandse als door buiten landse vijanden geprobeerd. Tenslotte verklaarde minister Rais nog dat „in het afgelopen jaar groot succes is geboekt in de strijd tegen verraders". „In het algemeen kan worden gezegd dat ex- minder misdaden plaats vinden Massa-ontslagen In aansluiting op de berichten over massa-ontslag -van personeel van het Tsjechoslowaakse ministei-ie van Buiten landse Handel wordt nader vernomen, dat ook een honderdtwintigtal ambte naren en employés van het ministerie van onderwijs is ontslagen in de afgelopen drie weken. Ook deze ontslagen zouden een politieke achtergrond hebben. Een groot aantal der ontslagenen zou lid ge weest zijn of nog zijn van de communis tische partij. Een groep van ten minste zeven R.K. geestelijken is te Praag veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 13 jaar op beschuldiging van hoogverraad en spion- nage. Zaterdagavond is president Soekarno van zijn acht dagen geduurd hebbende bezoek aan de Philippijnen te Djakarta terug gekeerd. „Door mijn bezoek aan de Philip pijnen is de vriendschapsband tussen de Philippijnen en Indonesië hersteld en ik hoop dat deze band eeuwigdurend zal zijn. In het verleden waren de Philippijnen en Indonesië staatkundig onder een dak, doch de actie der koloniale elementen heeft hen gescheiden", aldus Soekarno bij zijn aan komst te Kemajoran. Ambassadeur Mara- mis keerde mee terug van Manilla. RECHTSTREEKSE RADIOVERBINDING INDIA-INDONESIë India heeft op 1 Februari een recht streekse radioverbinding met Indonesië ge kregen. Daarbij werden tussen de Indische waarnemend minister voor verbindingen, Khurshed Lal, en de Indonesische minister van verkeer, ir. Djuanda, „goodwill"- boodschappen uitgewisseld. (ISS) 64. Tjonge dat was een klap waarmee Panda op het hoofd van die soldaat viel! De militair ging er bij zitten en telde maar wat sterren en begreep die toestand niet meer; en gezegd moet worden, dat ook Panda wel eventjes uit zijn doen was. Maar hij was toch het eerste weer 'op de been. „Waarom blijft die soldaat daar zo zitten?" vroeg hij zich af. „Zou hij erg moe zijn, of heeft hij ineens vrij van dienst? Dan zou hij me niet tegenhouden als ik nu nóg eens probeerde om die poort bin nen te komen.Ze redenerend kwam Panda op een goede inval. Hij toog even flink aan het werk.en een poosje later stevende hij dan weer op de poort van het kazerne-terrein af. Hij was wél een beetje veranderd.en de getroffen schildwacht had het ook een beetje kil in zijn enkele borstrok, maar die was nog altijd een beetje flauw van de klap op zijn hoofd en begreep nog niet zo vlug wat er met hem gebeurd wasHoe dan ook, Panda keek niet op of om; zijn jas was hem een beetje te groot, maar hij sleepte nog nét niet over de grond, dus hij kon niet struikelen en hij schreed waardig door de poort. En die beide wachtposten die daar stonden hiel den hem heel gewoon voor een heel ge wone soldaat en zeiden niets en lieten hem naar binnen gaanmaar ze zeiden wél iets tegen die soldaat-in-borstrok, die ach ter hem aan kwam rennenDie was bij gekomen en wilde zijn jas terug hebben, dat begrijp je. „Héé! Mijn petje! Mijn broek! Mijn schoenen! Houdt de dief!", riep hij, terwijl hij op de poort toerende. maar hij kwam niet binnen, want de wachtposten zeiden streng tegen hem: „Je bent een burger! Burgers worden hier niet toegelaten, en zéker niet in ondergoed!" Van hem had Panda dus voorlopig niets te duchten Paleisprijs. Twee Berlijnse architecten Bruno Crimmek en Fritz Bornemann' hebben de prijsvraag gewonnen, die door de keizer van Abessinië voor het bouwen van een nieuw paleis was uit- geschreven. Protest. Zondagochtend werden te Brussel en zijn randgemeenten protestdemonstra ties gehouden tegen herbewapening van Duitsland. Op het graf van de Onbe- kende Soldaat werden bloemen neeree. legd. Alu-minimum. De Verenigde Staten heb ben Zaterdag het verbruik van alumi nium in ruim 200 niet voor de defensie bestemde producten verboden, o.a. voor cocktailshakers en jalouzieën. De maat regel is genomen om er zeker van te zijn, dat er voldoende aluminium voor de militaire behoeften beschikbaar blijft. Het besluit „geldt echter niet voor de productie van keukengerei als potten en pannen". Jeneverconflict. De havenarbeiders in de Noord-Ierse havenplaats Newry, die Vrijdag geweigerd hadden aardappelen in het Nederlandse schip Noorstadt le laden, omdat zij hun „gebruikelijke" oorlam niet hadden gehad, zijn Zater dag onder protest met het laden begon nen echter zonder jenever. De arbei ders hadden verklaard, dat zij altijd je never hadden gekregen bij het werken aan Nederlandse schepen. Vloot. Japan heeft sinds het begin van de Koreaanse oorlog zijn koopvaardijvloot meer dan verdriedubbeld. Het heeft thans 85 vrachtschepen en 16 tank- boten met een gezamenlijke tonnage van bijna een millioen ton. Huwelijk. In de huiskapel van het slot Löwenstein te Klein-Heubach aan de Main is Zaterdag het huwelijk ingeze gend van prinses Margarita Ileana Vic toria zu Leiningen en erfprins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern-Sigmarin- gen. Ook daar. De Zwitserse sociaaldemocrati sche partij heeft de Bondsraad in kennis gesteld van de „ernstige bezorgdheid der arbeidersklasse over de stijging van de kosten van levensonderhoud" en verzocht om wederinvoering van prijs controle en maximumprijzen voor schaarse goederen. Sabotage. In de Sovjet-Russische zöne van Duitsland is een „veiligheidsonderzoek" begonnen in de Saksische kolenmijnen, waar zich steeds meer gevallen van sa botage zouden voordoen. Brand. Een brand in het centrum van Glas gow heeft Zaterdag voor honderddui zenden ponden sterling schade veroor zaakt aan zakenpanden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gas. Te Lock Haven in Pennsylvania (V.S.) heeft men een aardgasbron aangeboord die de rijkste ter wereld genoemd wordt. Men verwacht er een dagproductie van millioenen kubieke meters van. Vonnis. De R.K. deken van Sedlcany in Bohemen, Frantisek Bucil, is te Praag tot negen jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van hamsteren van voedingsmiddelen en textiel en sa boteren van het vijfjarenplan. Hij is reeds eerder wegens „vijandige propa ganda" tot een jaar veroordeeld. Priester. Paul Adenauer, zoon van de West- Duitse kanselier, heeft in de Dom van Keulen van kardinaal Frings de pries terwijding ontvangen. Late redding. Een man, dia twaalf dagen lang in de hut waarin hij te slapen lag bij Heiligenblut in Zwitser-land onder een sneeuwlawine bedolven is geweest, is levend uitgegraven. Ten halve gekeerd. De Poolse glasblazer Koscko, die onlangs te Stockholm van het Russische schip „Beloostrof" vlucht te, heeft thans Gothenborg per schip verlaten op weg naar Londen. Koscko, die in Engeland woonde, zou met de „Beloostrof" repatriëren, doch veran derde van gedachten toen het schip Stockholm aandeed. De Zweedse rege- ring heeft een verzoek van de Sovjet- Unie, om Koscko uit te leveren, ver worpen. De secretaris van de Bedrijfsgroep Kle dingindustrie doet in het maandblad „Handelsoverzicht" enige mededelingen over de Nederlandse kledingindustrie. Er blijkt uit dat de export van Nederlandse kleding de laatste jaren steeds omvang rijker is geworden. In 1946 werd voor ruim tien millioen gulden aan kleding uitge voerd. In de daaropvolgende jaren nam dit bedrag gestadig toe en over 1950 beliep de Nederlandse kledingexport een bedrag van ruim 65.958.000 gulden. Dames- en herenkleding, onder- en bovenkleding, regenkleding zowel als lederen kleding worden uitgevoerd naar België, Zweden, Indonesië, Mozambique, Transjordanië en Hongkong. In 1940 waren er in Nederland 1060 kle dingfabrieken, medio 1950 was dit aantal gestegen tot 1450. Van de 55.000 arbeids krachten die in 1950 in de kleding industrieën werkzaam waren, waren meer dan tachtig percent vrouwen. Met Parijs als zetel werd een Europees verbond van kledingindustrieën opgericht, welks leden onderling gegevens uitwis selen. ADVERTENTIE Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer bepaal de lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze in nemen zonder water of wat ook, altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen en.... zo doeltreffend. MAANDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het Idool" (Comedia), 8 uur. Wester Houtpark 1 a: O. R. G., spreker ds. A. R. de Jong, 8 uur. Luxor: „Mensen smokkel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Geld valt uit de hemel", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtpiraten", „Vol bloeden", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Madchen Christine", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „De Forsyte sage", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ,,'t Lijkt zo eenvoudig", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het Idool" (Comedia), 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Vierde kamermuziekavond Toonkunst; Renate Gian- grandi (viool) en Agostino Orizio (piano) 8 u. I Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2