zie: WEBED Nieuw Amerikaans middel tegen rheuma thans ook in Nederland beschikbaar VLAANDEREN PHILIPS, TELEFUNKEN en FRIDOR RADIO Jo Sternheim vierde zijn toneeljubileum met „De reis van Noach op de wateren" Belangrijke opdracht voor Haarlemse importeursfirma Epos van research Geruchten stimuleerden Historische aantekening Hef Haags Matrozenkoor Dit jaar moeten 800.000 varkens worden geslacht Voor baconlevering aan Engeland Drinkebroer beloofde tien gulden en kreeg tien dagen Èckinhat WEBER SCHRIJFMACHINES: Brand in een schuurtje „Om een half millioen" Burgerlijke stand van Haarlem Jongen bezeerde schouder Hoofddorp Dronken op de fiets: twintig gulden boete Nieuw Vennep Zandvoort B. en W. weigeren raadzaal voor kamermuziekavond Ds. C. de Ru spreekt over de Jehova-getuigen „Het Ding" aan Zandvoorts golven toevertrouwd Haarlemmermeer Woningbouw in Hoofddorp en Nieuw-Vennep Bennebroek Lisse Kankerbestrijding MAANDAG 5 FEBRUARI 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT c. 'i i Cs (Van een verslaggever) Het was op 21 September 1948 dat de eerste, door de grote Amerikaanse pliarma- ccutische fabriek Merck en Co. gesynthetiseerde honderd milligram „Compound E" (later Cortisolïe genoemd) aan een rheuma-patiënt werden toegediend. Daarmee was een nieuw, revolutioiinair geneesmiddel toegevoegd aan de reeks opzienbarende presta ties van de pharmaceutische industrie, die met penicilline en streptomycine was ingezet Het nieuwe geneesmiddel dat onder de naam „Cortone" in de handel komt Was tot nu toe, ook in Amerika, schaars en kostbaar. Wij vernemen thans echter, dat Merck en Co. de alleen-vertegenwoordiging van dit product voor Nederland heeft opgedragen aan de N.V. Pharmachemie te Haarlem. De eerste zending zal binnenkort por vliegtuig worden verzonden. Voorlopig zal het geneesmiddel slechts worden toege past in enkele Nederlandse wetenschappelijke centra bijvoorbeeld in Universiteits klinieken waar de voorwaarden aanwezig zijn voor uitgebreid klinisch onderzoek De voorlopig beschikbare voorraden nopen voorts tot een drastische beperking van het aantal te behandelen gevallen, daar voorkomen moet worden, dat een reeds be gonnen behandeling niet zou kunnen wor den voortgezet. De ontwikkeling van dit nieuwe en uiterst krachtige wapen tegen de gevreesde rheuma kan een epos wórden genoemd van moderne medische research. De rusteloze onderzoekingsarbeid van de Amerikanen dr. Philip S. Iiench en dr. Edward C. Kendall, alsmede van de Zwitserse pro fessor Tadeus Reichstein, werd pas na twintig' jaar rriet succes bekroond en in 1950 werd aan de drie geleerden gezamen lijk' hiervoor de Nobelprijs voor Genees kunde toegekend. Tussen 1930 en 1940 vonden dr. Kendall en andere onderzoekers, dat uit de schors van de bijnier een klier met zogenaamde interne secretie niet mirtder dan 28 ver schillende stoffen konden worden geïso leerd. Vier hiervan bleken werkzaam te zijn op de lichaamsfuncties van kleine die ren en zij werden „compound A, B, E en F" genoemd. Daar compound A er veel belovend uitzag, werd getracht hiervan voldoende te bereiden voor clinische proef nemingen, doch om een hoeveelheid te verkrijgen, voldoende voor één klein ta bletje waren er 30 kg. bijnieren van ge slacht vee nodig en het bleek onmogelijk voldoende grondstoffen te bemachtigen. De enige oplossing lag in de synthetische bereiding en gedurende de tweede wereld oorlog kreeg dit onderzoek een belangrijke stimulans. In 1941 gingen er namelijk ge ruchten, dat de hormonen van de bijnier schors waarde hadden voor de luchtvaart en de behandeling van shock en gevechts vermoeidheid. Er werd gefluisterd, dat de Duitsers de gehele voorraad bijnieren van de Argentijnse slachthuizen opkochten om hieruit een preparaat voor de „Luftwaffe" te bereiden, waardoor piloten in staat zou den zijn om, zonder enig bezwaar, op 40.000 voet hoogte te vliegen en te vechten. Hoewel deze geruchten achteraf onjuist bleken te zijn werd de synthese van hor monen van de bijnierschors door de Ame rikaanse regerin'g, tezamen met Penicilline en anti-malariamiddelen gan de top van het- nationale research programma ge plaatst. In Januari 1941 maakte dr. Hench, na een bespreking met dr. Kendall, echter reeds de volgende historische notitie in zijn agenda: „Try Compound E in rheuma toid artMlis"': (Probeer compound E bij gëwrichtsrheumatiek) Het Haags Matrozenkoor, onder leiding vamTheo van Elferen, trad Zondagavond te Haarlem op in de Tuinzaal van het Con certgebouw. Voor de grote zaal was de belangstelling lang niet groot genoeg. Wat eigenlijk een handicap was voor de klank kwaliteit van het knapenkoor, die om gun stig tot haar recht te komen een grotere ruimte behoeft. Het klonk dan ook over het algemeen wat scherp in de hoge en wat ruw in de lage stemmen. Overigens geeft het zingen van de jeug dige Hagenaars steeds weer de indruk, dat er degelijk werk gemaakt is van hun stem- vorming. Die verdienste moet men de lei der van het ensemble, de heer Van Elf eren, nageven. Eveneens verdient het respect, dat de dirigent de jongens een voorbeeldige tucht heeft bijgebracht, zowel wat betreft hun optreden als wat hek zingen aangaat. Hij heeft aldus de grondslag gelegd om van zijn Matrozenkoor een voortreffelijk en semble te maken. Dat het echter nog veel tekort schiet om nu reeds voortreffelijk te kunnen heten, heeft andere oorzaken, die voornamelijk in de artistieke smaak van de dirigent schuilen. Dit geldt niet zozeer de keuze van de nummers, dan wel de stijl waarin hij deze laat uitvoeren, een stijl die niet vreemd 'is aan ouderwetse lieder- tafelarij met onbesuisde tempo-versnel lingen en dito terughoudingen, alsmede met nuanceringen die de gewenste ver houdingen overschrijden. Het publiek vindt dit misschien niet zo heel erg: het zijn im mers maar jóngens en ze zingen zo schattig! Maar juist omdat ze zo schattig kunnen zingen en omdat het jongens zijn, kan het heter, kan het volmaakt wezen. Als het straks geen jongens meer zijn, zullen ze niet langer in staat zijn te doen wat zij thans onbewust presteren. Zij vormen een subtiel klankgeheel, dat precies reageert up de impulsen van hun leider. Als dit een hoog ontwikkeld en fijnbesnaard kunste naar is, dan kan hun samenzang de ethe rische schoonheid in haar volmaaktheid bereiken. Want zij doen niets uit zich zelve, de dirigent dwingt ze alles af, hij bespeelt ze als een goed gestemd instrument. En omdat het Matrozenkoor een goed afge stemd instrument genoemd mag worden, waarmee alles te bereiken zou zijn, is het jammer te moeten constateren dat zijn prestaties toch maar om en nabij het mid delmatige blijven. Het programma week slechts weinig af van dat van hun vorig optreden. Onder meer werd Rameau's „Hymne aan de nacht" vervangen door Kreutzers „Avond gezang", maar het leed aan dezelfde kwaal, die we de vorige keer bij het eerste num mer signaleerden: onrustig en niet ver antwoorde tempi. De „Landelijke repetitie" van Suppé werd andermaal gegeven, voor tgegaan door „Iieidenröslein" van Werner. He jonge, dirigent tevens zangsolist haalt het nog met zijn kopstem, maar be gint met de borsttonen last te krijgen en dan wordt het tijd dat hij er voorlopig mee uitscheidt. Maar onder de jongeren zijn er al pientere kereltjes die hem zullen kunnen opvolgen. Doch dan liefst met wat anders, want die „Landelijke repetitie" hebben we in Haarlem nu al een keer of drie, vier gehoord. JOS. DE KLERK Het zou nog zeven jaar duren voor de eerste patiënt met het nieuwe middel werd behandeld. Gedurende de winter 1948 1949 werden nog 15 patiënten behandeld en m de lente van 1949 nog een vijftal. De resultaten waren zonder uitzondering ver bluffend. Een nieuw tijdperk voor de ge nezing van rheumatiek was aangebroken. Sindsdien zijn duizenden patiënten Cor tisone toegediend en volgens de verschenen rapporten in de meeste gevallen met groot succes. Ook blijkt het geneesmiddel werk zaam te zijn bij de z.g. ziekte van Addison, enige huidaandoeningen en alle oogziekten van infectieuze aard. Zoals wij reeds schreven: Cortisone is nog schaars en kostbaar, zij het dan dat een kuur die tot voor kort op enkele dui zenden gulden kwam te staan, thans reeds voor vijf-, zeshonderd gulden gevolgd kan worden. Naar verwacht wordt zal een dezer dagen een contract met Engeland worden afge sloten tot levering in 1951 van 35.000 ton bacon aan dat land. Het vorig jaar bedroeg deze hoeveelheid 25.000 ton, waarvan ech ter 4000 ton niet kon worden geleverd, zo dat de leveringsverplichting dit jaar 39.000 ton bedraagt. Voor de baconbereiding zul len in 1951 dan ook 800.000 varkens moe ten worden geslacht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de basisprijs van bacon voor de boer verhoogd tot 2.06 per kilogram. Nu de afzetmogelijkheden voor vlees gunstig zijn, lijkt hem een verdere uitbreiding van de varkensstapel alleszins verantwoord. De toewijzingen van varkensvoer zullen voor bepaalde bedrijven iets kunnen wor den verhoogd, hoewel de vooruitzichten voor de-voedervoorziening op langere ter mijn echter nog verre van gunstig zijn, zodat de noodzaak meer voeder van eigen bodem te winnen, steeds urgenter wordt. Het moet op de avond van 4 Januari een hels kabaal geweest zijn in de büurt van het politiebureau. Daar kwam namelijk tegen het middernachtelijk uur een heer schap aanzwaaien dat wat al te royaal aan vader Bacchus geofferd had. En dat zwaaien ging gepaard met het luidruchtig ten beste geven van dronkemanstaal en dronkemans liederen. Twee Haarlemse wetsdienaren wilden aan dat overmatige gerucht een einde maken en stevenden op de zwaaier af met het vriendelijke verzoek wat minder lawaai te maken. Maar als ge een borrel of acht-en-twintig door de keel hebt dan is het inwilligen van verzoeken meestal taboe. De politie-agenten meenden dan ook dat de drinkebroer het best in de cel op zijn plaats was. Die mening deelde de beschon- kene echter niet. „Als je mè laat lopen, krijgen jullie een knaak", beloofde hij. „Geen denken aan", aldus de agenten. „Een tientje dan", probeerde de dronkaard. En toen dat ook niet ging, draaide hij een heel répertoire van scheldwoorden en minder hoffelijke uitdrukkingen af om ver volgens zijn ontstemming over de brute weigering kracht bij te zetten door in het wilde weg de agenten te stompen, te krab ben en te slaan. Het eind van het liedje werd natuurlijk op het bureau gezongen; Een paar uur later, toen hij ontnuchterd was, probeerde hij de agenten opnieuw om te kopen en daarom moest hij vanmorgen voor de Haarlemse politierechter verschij nen. Maar dat deed hij niet en er werd dus verstek verleend. De .officier meende dat het met dit-heerschap nu maar eens uit moest zijn, hij had al menig proces-verbaal wegens openbare dronkenschap op zijn naam staan eri eiste drie weken gevan genisstraf. De politierechter deed er wat af en veroordeelde tot tien dagen. ADVERTENTIE éfictul dank zij hun beste BRILLEN van Grote Houtstraat 166 b. d. Houtbrug ADVERTENTIE 28 cm. brede wagen Verwisselbare wagen Uitgebreid toetsenbord 92 letters, cijfers en tekens 102 letterspaties op één regel 4-stellige decimaal - tabulator. REMINGTON RAND PRODUCTEN: BOEKHOUDMACHINES PÖNSK AARTENMACHINES KANTOORMEUBELEN KARDEX-SYSTEMEN SUPPUES Hoofdkantoor AMSTERDAM - Spuistraat 320-324 - Tel. 31719-31302-31848 Zondagavond omstreeks zeven uur wer den de bewoners van nummer 98 aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord opge schrikt door vlammen en rookwolken die opstegen uit een bij hun woning behorend houten schuurtje. Het bleek dat door de sterke wind het vuur in een petroleumkacheltje, waarop een ketel met wasgo'ed stond, was opgelaaid en dat als gevolg daarvan een paar kleding stukken die in de nabijheid hingen hadden vlam gevat. De bewoners wisten het vuur met een paar emmers water te blussen. Slechts een groot gat in de wand van de schuur her innert aan het incident. Zowel Zaterdag als Zondag heeft de to neelgroep „De Ramplaanspelers" dit keer onder regie van Cees Stroosnijder in gebouw Domi te Overveen een vlotte vertoning gegeven van het blijspel „Om een half millioen" door Ank van der Moer, naar de roman „Oom Theodoor beschikt" van K G. Browne, in het begin van de be zettingstijd door het beroepsgezelschap „Het Residentie-Toneel" tientallen keren opgevoerd. Jos Koning en Herman Lan- gerveld vervulden de hoofdrollen in deze geschiedenis over een testament met wel zeer eigenaardige voorwaarden. Voorzitter Ilelwes bood na afloop de dames bloemen en de medewerkers achter de schermen een kleine attentie aan. Daarna bleef men nog een paar utir bijeen om te dansen. HET CONCERTGEBOUW-CONFLICT Het hoofdbestuur van de Nederlandse organisatie van musici en artisten heeft haar leden verboden plaatsen te bezetten in het Concertgebouw-Orkest, welke zijn opengevallen als gevolg van het huidige arbeidsconflict. HAARLEM, 3 Februari 1951 ONDERTROUWD: 3 Febr., J. van der Laan en T. Kleinhuis GEHUWD: 3 Febr. G. H. van Mal en C. Wehnes. BEVALLEN van een dochter: 1 Febr., P. W. Kochen—Even; 2 Febr., A. P. Ritskes— van Graas; J. M. P. Kuiper—Huijsmans; C. M. van Wortvan Kampen; M. J. Kleijn van Westerhoven; M. T. van den Berg Vrieze; 3 Febr., W. C. KwantMüller. OVERLEDEN: 1 Febr. W. van Voorst, 75 j., President Steijnstraat; M. M. van der Schuit—de Jong, 69 j., Linschotenstraat; T. Graalman, 35 j., Pieter Kiesstraat; 2 Febr.,, A. Meiboom, 63 j., Tempeliersstraat; G. H. Numan. 62 j., Iepenstraat; F. A. van Koten— Cop, 86 j„ Hogerweordstraat; H. H. P. van Scheppingen, 18 j., Maerten van Heemkerk straat. Zaterdagavond omstreeks zes uur lette een twaalfjarige jongen op de hoek van de Preanger- en de Timorstraat in Haar lem-Noord niet op het verkeer toen hij de weg overstak. Hij werd door een fietster omver gereden, waarbijhij een schouder bezeerde. De jongen is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. VASTENAVOND-UITVOERING Zaterdagavond gaf de toneelvereniging „Gezellig Samenzijn" haar traditionele vastenavond-uitvoering in hotel „De Beurs" in Hoofddorp. Opgevoerd werd de klucht „Baron von Haberniks" onder regie van A. Mourik. Mede door de prachtige decors en het uitstekende spel van de gastrolspeler, de heer Ko Reurts uit Zandvoort, werd deze uitvoering een volledig succes. Ook het spel van de da mes Rie Hagen-Bolijn en Rie Vorst en van de heren Jo Stassen en A. Mourik viel bijzonder te loven. Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten. REVUE „WIJ ZIJN NIET BANG" De R.K. toneelvereniging „Dio" heeft Zondagavond in hötel „De Landbouw" de revue van G. Hasselaar „Wij zijn niet bang" ten tonele gebracht. Hoewel het tempo nog wel eens iets te wensen over liet hebben de talrijke aanwezigen zich toch geamuseerd. Vanavond zal even eens in hotel „De Landbouw" een her haling plaats vinden, gevolgd door een vastenavond bal. - ADVERTENTti THEO VAN AMERONGEN RADIO- EN TELEVISIE-SPECIALIST, RAADHUISSTR. 35, HEEMSTEDE, TEL. 29449 en kreeg ruim veertigduizend gulden als grondslag van het fonds voor weduwen en wezen Zaterdagavond gaf het Amsterdams To neelgezelschap in de hoofdstedelijke Stads schouwburg de eerste voorstelling van „De reis van Noach op de wateren" door André Obey onder regie van Albert van Dalsum, waarin de belangrijke titelrol op sublieme wijze werd vertolkt door Jo Sternheim, die dit stuk had uitgekozen ter viering van zijn jubileum als acteur, in welk beroep hij veertig jaar geleden debuteerde. Het liep al aardig tegen middernacht toen de huldiging kon beginnen. Zoals men weet wilde Jo Sternheim zich hieraan alleen onderwerpen op voorwaarde dat de op brengst van alle inzamelingen bestemd zou worden voor de stichting van een fonds voor weduwen en wezen van toneelspelers. Het publiek heeft dit sympathieke voorstel van deze onversaagde ijveraar voor sociale verbetering naar waarde beloond, want in totaal is er een jubileumgeschenk bijeen gebracht dat volgens voorlopige raming een bedrag van veertigduizend gulden te boven gaat. De Amsterdamse wethouder van kunst zaken, mr. A. de Roos, was de eerste van de vele sprekers die Sternheim hun waar dering en vriendschap kwamen betuigen. Hij noemde deze kleine man een groot en onbaatzuchtig mens, die zich niet alleen in artistiek opzicht een goede reputatie verwierf, maar zich ook op zakelijk terrein onderscheidde en de maatschappelijke .positie van de beoefenaars der toneelspeel kunst niet weinig versterkte. De wethouder -liet het niet bij het overhandigen van de gebruikelijke lauwerkrans, doch deelde bovendien mede dat de gemeente Amster dam een bijdrage van duizend gulden in het fonds had gestort. A. Defresne noemde Jo Sternheim het sociale geweten van hem en Van Dalsum, dat hen in de loop der tientallen jaren van hun samenwerking had geremd en gedre ven. De laatstgenoemde sprak hem aan als de Socrates onder de acteurs en prees zijn dienende stuwkracht, er op wijzend dat bij Sternheim mens en kunstenaar niet zijn te scheiden. Louis Saalborn voerde op anecdotische wijze het woord namens de collega's die allemaal één dag salaris voor het fonds hadden afgestaan, waardoor er 1600.kon worden toegevoegd aan de 25.000,door het wérkcomité bijeenge bracht. De heer Hm. Deinum maakte als voorzitter van de Vereniging van schouw burgdirecteuren bekend, dat de tiendaagse collecte in de theaters 16.500,had op geleverd. De baten van de inzameling tij dens de personeels-abonnementen werden in linnen zakjes op de feesttafel gedepo neerd en verder kon men giften noteren van de Vara en van de schrijver van het vertoonde stuk, die ten behoeve van het fonds afstand van zijn auteursrechten deed. Er waren nog talrijke andere sprekers, zodat het één uur werd eer de jubilaris zijn antwoord kon formuleren. Hij zeide niet te begrijpen waarom er meer aandacht iipn, zijn loopbaan möe'St 'worden besteed, 'dan bijvoö'rbeeld aan:dje. van zijn' schillërt- boer, maar toonde zich niettemin zeêr er kentelijk voor het ondervonden begrip. Het voltallige college van B. en W. van Am sterdam woonde deze avond bij, die tot laat in de nacht werd voortgezet met een nafuif in de foyers en wandelgangen van de zwierig versierde schouwburg. Opvoering stelde teleur Eerlijk gezegd stelde de vertoning van „De reis van Noach op de wateren" niet weinig telfeur. Zeker niet wat het spel van de jubilaris betreft, die reeds een goede vijftien jaar geleden met dezelfde rol een onvergetelijke indruk wist te maken. Maar toen ondervond hij de steun van een aan tal prima krachten (zoals Anna Sablairol- les, Cruys Voorbergh en Ben Royaards) die hij nu moest ontberen, waardoor het geheel aanzienlijk vervlakte. Bovendien zijn de veranderingen die Obey in zijn stuk heeft aangebracht, over het algemeen geen verbeteringen. Deze schrijver trok in de dertiger jaren de aandacht als een moderne middeleeu wer. Met een uiterst sobere, doch daarom niet minder suggestieve werkwijze wist hij een in alle eenvoud verheven menselijke grandeur te bereiken. Op de manier van de Griekse tragedie, met koren en recita tieven, op de voorgrond tredende groepen en symbolische personen, slaagde hij er in een voor het hedendaagse publiek aan vaardbare voorstelling van grote onder werpen uit het grijze verleden te geven, waarvan deze bewerking van het Bijbel verhaal van de Zondvloed het indrukwek kendste voorbeeld werd. Een bijna realis tische, doch zeer milde humor maakt de toeschouwer ontvankelijk voor het reli gieuze gevoel en brengt het Oud-Testa- mentische gegeven dicht bij de grenzen der huidige ervaringswereld. Een zwak punt is echter de verdeling van de stof over vijf bedrijven, waardoor een vrijwel gelijksoortige spanning, veroor zaakt door het korzelige verzet van Noachs zonen, bij herhaling moet worden opge bouwd. In de nieuwe versie treedt dit be zwaar sterker op dan vroeger, toen het accent voornamelijk viel op het mysterie. Er is nu aan de twijfel een te belangrijke rol toebedeeld. „Wij geloven niet meer aan wonderen die uit de hemel vallen, wij ge loven alleen aan waarheden die in onszelf opkomen", zegt de oudste zoon Cham er gens. Doch in de motivering van deze twij fel schiet de schrijver ernstig tekort, waar door de opstandigheid en het scepticisme te ongeloofwaardig blijven. Verleden jaar werd dit spel door leer lingen van de Toneelschool opgevoerd. Toen schreef ik dat de begrensde mogelijk heden van het podium, waarop de voorstel ling plaats had, de medewerkenden ver plichtingen oplegde, die de gewenste pri mitiviteit niet weinig ten goede kwam. Nu waren de verhoudingen juist omgekeerd. Wim Bosma had décors ontworpen dio van Jo Sternheim en zijn echtgenote, die als ontwerpster van de costuums niet weinig aan de jubileumvoorstelling bijdroeg, wer den Zaterdag ruimschoots in de bloemen gezet. de ark een soort salonboot maakten, waar op men moeilijk een patriarchale Noach in gemeenschap met God en de dieren kon plaatsen. Hierdoor ging veel van de naïeve ontroering verloren. De regie van Albert van Dalsum versterkte bovendien de sym bolische elementen buiten alle proporties, waardoor zij zo nadrukkelijk op de voor grond stonden dat er voor de toeschouwers niets te vinden overbleef, geen betekenis achter de woorden of gebeurtenissen, geen enkele diepere zin. De overdadigheid van de enscènering sloot eigenlijk iedere per soonlijke gewaarwording uit, waardoor men afgestompt raakte en zich bijna ver veelde. Zowel in zijn vertrouwelijke gesprekken met God, in zijn extatische geloofsvervoe- ring, als in zijn verlatenheid aan het slot maakte Jo Sternheim ondanks dit alles van Noach een figuur van buitengewoon for maat, juist door zijn haast komisch aan doende gestalte waardoor het wonderbaar lijke zich (dank zij het contrast met de verhevenheid van het onderwerp) te duide lijker kon manifesteren. Marie Hamel haal de als zijn echtgenote nergens het gewenste niveau en ook de drie meisjes (Mies Hagens, Annie de Lange en Liane Saalbom) misten de kracht die hen tot leven zou hebben ge wekt. Beter waren de drie zonen onder aanvoering van Rob de Vries, die er inder daad in slaagde van Cham geen marqué te maken. Voor de dierenrollen had men de medewerking van leden van het Scapino Ballet ingeroepen, overeenkomstig de be doelingen van Obey, doch verzuimd deze in een meer expressionistische stijl te laten optreden. Nee, het succes bleef beperkt tot de titel rol. DAVID KONING POLITIERECHTER De nieuwe wegenverkeerswet die 1 Ja nuari van dit jaar is ingegaan opent de mo gelijkheid tot het geven van vrijheidsstraf fen aan lieden die in beschonken toestand op een fiets proberen te rijden. De Haar lemse politierechter wilde vanmorgen voor drie Haarlemmers, die krachtens dit wets artikel voor enkele dagen van hun vrijheid beroofd zouden kunnen worden, zover nog niet gaan. B. J. H. ten H. en C. E. die enkele weken geleden dronken en onwel op de fiets zaten, kregen 20.boete opgelegd met de waarschuwing er bij dat er voort aan minder mild gestraft zou worden. Th. Z. die zich aan het zelfde delict had schul dig gemaakt kreeg eveneens 20.boete. VENNEPER RUITERS In de afgelopen week hebben de Venne- per Ruiters van zich doen spreken. Drie uitvoeringen werden gegeven in hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw Vennep, waarbij geen plaats onbezet bleef. Het programma werd geheel verzorgd door eigen krachten. Dat er met animo gestu deerd was kwam in" het spel duidelijk tof uiting. Alvorens tot de uitvoeringen werd over gegaan memoreerde de voorzitter de heer M. Immink het overlijden van de heer P. v. Tol, die gedurende vier-en-twintig jaar bestuurslid der vereniging is geweest. Aan het grote enthousiasme waarmee de leden der vereniging aan de voorberei dingen van deze avonden hebben gewerkt is het volledig slagen toe te schrijven. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de culturele kring ,,'t Helm" op zijn verzoek om van de raadzaal gebruik te mogen maken voor het geven van een kamermuziekavond bij kaarslicht,waarvoor enige musici uit Haarlem zich reeds be schikbaar hadden gesteld, een afwijzend antwoord ontvangen. Het bestuur zet thans zijn pogingen voort om deze avond alsnog in Zandvoort te doen plaats hebben. Op Donderdag 15 Februari vindt in ge bouw „Ons Huis" een gemeente-avond van de Nederlands Hervormde Kerk plaats. Ds. C. de Ru zal een inleiding houden over het onderwerp: „De verwachting van het Koninkrijk Gods volgens de Bijbel en volgens de Jehova-getuigen". Hoewel er na de lezing gelegenheid zal zijn tot het stel len van vragen, wijst men er ons van de zijde van de kerkeraad op, dat het hier geen openbare debat-avond betreft. Deze avond moet worden gezien als een oriën tering voor de gemeenteleden, die zo dik wijls de vraag stellen: „Wat willen toch die Jehova-getuigen en hoe moeten wij tegen over hen staan?" Ger de Roos en zijn Orkest zonder naam zijn vanmorgen om kwart over twaalf onder overweldigende belangstelling van nieuwsgierige Zandvoorters per autobus op het Kerkplein in Zandvoort aangeko men. Er heerste een ware carnavalsstem ming en iedereen rekende er vast en zeker op dat nu eindelijk het raadsel van de kist ontsluierd zou worden. Maar voor de zo veelste maal hebben Ger de Roos en zijn mannen de hoop van hun luisteraars te niet gedaan. Maar laten wij niet op de din gen vooruit lopen. Met een bouwvallig instrumentarium van gedeukte trompetten en clarinetten stelden de K.R.O.-muzikanten zich op het Kerkplein op. Met de nodige voorzichtig heid torsten een paar chauffeurs de waar devolle kist. Het publiek kon het inmiddels niet laten om het orkest ovatie op ovatie te brengen, maar als het gemeend heeft dat dit op de ontsluiering van het mysterie enige invloed zou hebben, sloeg het de plank toch mis. Omstuwd door hun bewonderaars togen de orkestleden naar het strand waar tv/ee Ducks stonden opgesteld om het orkest met kist en al en een groot aantal verslag gevers en fotografen naar de tweede bank te brengen, waar het Ding aan de golven zou worden toevertrouwd. Maar voor het zover was kwam de heer J. T. Hugenholtz, namens de Stichting Tou ring Zandvoort, met een tweede geheim zinnige kist aandragen. Wat in deze krat zat werd echter onmiddellijk onthuld: Een twee liters-fles jenever die met een gees tige speech aan de heer De Roos werd overhandigd. En nadat de algemene blijd schap over dit vriendelijk gebaar enigs zins geluwd was begaven de musici zich dan aan boord. Nauwelijks waren de boten enkele meters in zee of een hevige windvlaag deed van alle kanten spetters wit-bruisend schuim op de schuldige hoofden van de muzikanten neerkomen en of dit nog niet genoeg was kwamen daar plotseling een paar flinke golven overzetten om Ger en zijn mannen een flink bad te geven. Aan de tweede bank gekomen zette de heer De Roos het kistje met een droevig gezicht stilzwijgend overboord, zonder ook maar met een woord over de geheimzinnige inhoud gerept te hebben. En nu weten de vele nieuwsgierigen dus nog niet wat het Ding is. Maar als wij de vorst der zotheid, Prins Nelis I, die op het ogenblik de scepter zwaait in het uitbundig carnaval-vierende Bergen op Zoom, mogen geloven, dan spoelt de kist morgen in het Krabbegat aan. Prins Nelis I zal zijn onder danen en iedereen die het horen wil, de waarheid over het Ding vertellen. WANDELAARS GAAN OVER- WANDELEN. De Zondag j.l. gehouden wandel-puzzle- tocht over ongeveer zes km van de motor club „Zandvoort" moest worden geannu leerd, daar na afloop bleek, dat er zóveel om-egelmatigheden op de route-lijst voor kwamen, dat het bestuur besloot, de pro testen te aanvaarden en de tocht opnieuw vast te stellen op een nog. nader te bepalen datum. Een-en-dertig dames en heren namen deel. De aanvankelijk op 18 Februari bepaalde puzzle-rit voor auto's en motoren wordt Zondag 11 Februari gehouden. AANBESTEDING Door de directeur van gemeentewerken Haarlemmermeer zal op 13 Februari worden aanbesteed het bouwen van een 8-klassige B.L.O.-school te Hoofddorp. Met de 45 te bouwen woningen te Nieuw Vennep is begonnen. De bouw van de 120 woningen te Hoofddorp wordt mede gewacht tot eerst een gedeelte der bestrating gereed is gekomen. Dat zal over ongeveer drie weken het geval zijn. Alle woningen zullen echter nog dit jaar gereed komen. TONEELAVOND „ONDER ONS" De toneelvereniging „Onder Ons" gaf Zaterdagavond een aanvankelijk wat stroeve, doch geleidelijk steeds beter wor dende voorstelling van het bekende stuk „Onder één dak" van Jan Fabricius, welke overigens niet steeds met de gewenste aan dacht werd gevolgd. Van de medewerken den moet speciaal de heer C. v. d. Raad worden geprezen voor zijn bekwame ver tolking van de kleine rol van de dorps notaris. Zaterdag was het 100 jaar geleden, dat generaal Van Heutz in Coevorden werd geboren. Zaterdagmiddag legden het bestuur van de vereniging „Het generaal Van Heutz Fonds", de vereniging van oud-onde rofficieren van het KNIL „Madjoe" en de vereniging van oud-militairen van het KNIL Voorwaartskransen op het monument van hun generaal" op het Olympiaplein te Amsterdam. De opbrengst van de gehouden toneel avond van „Willen is Kunnen" ten bate van de kankerbestrijding heeft f 316,21 opgebracht. Aan de Gemeente universiteit van Am sterdam slaagde voor het candidaatsexamen economie de heer G. C. J. Krom uit Haarlem. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het artsexamen (eerste gedeelte) dé heer H. C. Moolenburgh te SantnooM. 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3