OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Clemenfis Russisch antwoord wordt beschouwd als een herhaling van eerdere verklaringen In Parijs houdt men rekening met mislukking van het Schuman-plan Trein van dijk gestort Aanval op Seoels laatste defensie-linie op til Viermogendheden-conferentie nog niet dichtbij West-Duitse herbewapening zit de Russen hoog Stakingen in Amerika, Engeland en Australië verlopen 75 doden, 500 gewonden Het woord is aan Tegenstand van Bonn ontnam het plan zijn ideële waarde Noodweer in Italië en Oostenrijk Bespreking over de kabinetsformatie Bases voor Amerikaanse luchtmacht in Marokko Kleine Amerikaanse firma's komen in de knel Clementis naar Tito? HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 179 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 32 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER ZIJN WEER MOEILIJKHEDEN in het door de communistische partij onder Russisch toezicht geregeerde Tsjecho- Slowakije. Precies drie jaar geleden had de „Putsch" plaats, die de communisten aan het bewind bracht. Benesj was toen nog president der republiek; hij stierf eveijwel reeds enkele maanden later. Jan Masaryk, de zoon van de vermaarde schepper der Tsjecho-Slowaakse onafhankelijkheid, bleef tot verbazing der buitenwereld minister van Buitenlandse Zaken in de nieuwe regering. Maar de verbazing duurde kort, want binnen een paar dagen kwam het bericht, dat hij zelfmoord had gepleegd. Onder de communisten die de leiding bij de Putsch hadden gehad traden o.a. Gott- wald, die president der republiek werd, en Wladimir Clementis op de voorgrond. Cle mentis werd minister van Buitenlandse Zaken. Als zodanig vertegenwoordigde hij Tsjecho-Slowakije ook in Amerika, bij de U.N.O. Er kwamen, toen hij daar vertoefde, geruchten dat hij „in ongenade was geval len" en niet zou terugkeren. Die werden versterkt door het feit, dat zijn vrouw naar Amerika kwam. Maar het echtpaar vertrok naar Praag. Toch vond men daar de minis ter van Buitenlandse Zaken blijkbaar niet meer betrouwbaar. Op grond van „burger lijke afwijkingen" een daar gebruike lijke formule werd hij in Mei 1950 niet alleen van zijn regeringspost ontheven, maar ook uit de partij gezet. Men gaf hem een aanstelling als afdelingschef bij de Tsjechische Nationale Bank: een beschei den postje voor iemand, die een der „sleu tel-posities" in een regering heeft ingeno men. Nu is hij blijkbaar uit het land ge vlucht, hetzij dan naar Oostenrijk of naar de Amerikaanse zone van West- Duitsland. Dït lijkt moeilijk verklaarbaar voor onze Westerse begrippen, want men heeft hem immers negen maanden geleden al uitgeschakeld en ii) een Ondergeschikte functie, geplaatst. Misschien is hij sindsdien toch politieke invloed blijven uitoefenen. Ér is al heel wat „gezuiverd" in Tsjecho- Slowakije en men is weer bezig: verleden week zijn nog 240 ambtenaren van het mi nisterie van Handel ontslagen. Moeilijk heden met (ie Russen betreffen blijkbaar vooral de handelsrelaties met de Sovjet unie. "Nu is Zorin, Russisch ex-ambassadeur te Praag en vice-premier in Moskou, te Praag aangekonjen. Vóór de Putsch in Februari 1948 zat hij gr ook. Dat is nogal een duide lijke aanwijzing: deze Sovjet-minister kent de toestanden in Tsjecho-Slowakije, kent ook de mensen en zal blijkbaar wel eens opruiming houden. Wat er waar is van het bericht van het Weense blad Neue Wiener Tageszeitung, dat president Gottwald onder politiebewaking is gesteld omdat bij de mentis gewaarschuwd zou hebben, dat hij de viycjjt moest nemen weten wij niet. De mededelingen van vluchtelingen en uit emigrantenrkringen in Wenen dienen met nog meer reserve beschouwd te worden. Èrvaring leert dat het in zulke leringen femelt 'yap geruchten: met alle sympathie voor de betrokkenen, die door het lot zwaar getroffen zijn, kunnen wij tegenover zulke berichten niet anders dan sceptisch staan. Maar dat opnieuw onrust in Tsjecho- Slowakije heerst en dat Zorin's komst daarmee verband houdt is duidelijk genoeg. De Volkskrant merkt op, dat twee maan den geleden al bleek dat een crisis in de verhoudingen tussen Praag en Moskou op til was. Toen deed het weekblad van de Kominform een aanval op het Tsjechische regerings-dagblad „Rude Pravo" en be schuldigde het van „lauwheid in anti- Ti toïsme" en van fouten en ketterijen in de Stalinistische leerstellingen. Juist had Gottwald een zuivering volbracht en een van zijn vrienden weerlegde de juistheid van de critiek met kracht, zich beroepend op Gottwald's eerbied voor de feiten en voor de volksbelangen en op zijn liefde voor de waarheid. Als de berichten omtrent Gottwald's ge schokte positie juist zijn zal dat spoedig genoeg blijken. Want dan zal het bezoek van Zorin aan Praag wel tot zijn aftreden leiden. De vlucht van de oud-minister Cle mentis, drie jaar geleden een zo belang rijke figuur bij de Putsch en daarna een der voornaamste figuren in het communis tische bewind, maakt opnieuw duidelijk hoe onzeker de toekomst is voor diegenen, die onder communistisch bewind posten van belang aanvaarden. R. P. TOKIO. (Reuter). Amerikaanse, Britse, Turkse en Zuid-Koreaanse troepen berei den zich voor op een grote aanval tegen dè laatste Noordelijke defensielinie 10 km. ten Zuiden van Seoel. Aan het centrale front zijn verse com munistische troepen in de strijd geworpen cm de nieuwe opmars van het achtste le ger te stuiten. Naar verluidt staan Zuid-Koreaanse troepen ten Oosten van Hoengsong aan zware 'aanvallen bloot. Volgens een woordvoerder van het acht ste leger voeren de communisten in het Westen vertragingsacties uit om de terug tocht van de hoofdmacht te dekken. Een heden, der verbondenen zijn bezig verzets- haarden op te ruimen. De communisten hebben hun stellingen aan de Han zwaar versterkt en zijn van plan stand te hou den aan de Zuidelijke oever van de rivier, aldus de woordvoerder. De Chinese troepen zijn van hun voor naamste verdedigingslinie bij Seoel door het offensief der verbonden legers terug geslagen en hebben zich drie kilometer teruggetrokken op een nieuwe linie in het gebergte, ruim negen kilometer Zuidelijk van de Han, aldus een woordvoerder van hët achtste leger. Volgens A.F.P. hebben de Chinezen en Noord-Koreanen Dinsdag in totaal 7.137 man aan doden en gewonden verloren. De verbonden troepen in Midden-Korea hebben een punt op een afstand van min der dan vijftig km. van de 38ste breedte graad bereikt. Zij bevinden zich daar Noord-Oostelijk van Seoel. Vliegers melden, dat er „op elke meter grond" ten Zuiden van de stad Noorde lijke sterkten zijn en dat het schijnt, dat de Noordelijken elke meter zullen verde digen. Er verschenen Dinsdag voor het eerst op het "Westelijke front Noordelijke tanks en gemotoriseerde artillerie. Het Russische antwoord op de Westelijke tegenvoorstellen voor een conferentie der grote vier „brengt geen grote verandering in de zaken teweeg. Op het beginsel van dit antwoord van Moskou zal vermoedelijk geen conferentie kunnen plaats hebben", zeide een woordvoerder van de bijeenkomst der Amerikaanse gezanten in Frankfort, aldus United Press. Deze diplomaat noemde de inhoud van de nota vrijwel gelijk aan die van het vorige Russische antwoord. Hij wees er echter op dat onderhande lingen van deze aard zich gewoonlijk maandenlang voortslepen, totdat een der partijen een belangrijke concessie doet. Hij meende dat het wel Juni zou worden voor dat met een conferentie der grote vier een begin zou kunnen worden gemaakt. Wat de thans gepubliceerde inhoud der Russische nota betreft, de Sovjet-Urrie ver zocht om een spoedige bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden en stemde er in toe ook andere zaken dan de demilitarisa- tie van Duitsland te bespreken. Aangezien de regering van Frankrijk, alsmede de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten verklaren er naar te ver langen een blijvende verbetering tot stand te brengen in de betrekkingen tussen Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie en een verwijde ring van de op het ogenblik bestaande oor zaken van internationale spanning, is de regering van de Sovjet-Unie van oordeel^ dat er geen reden bestaat het bijeenroepen van de raad van ministers van Buitenland se Zaken langer uit te stellen. De nota opende met de constatering dat een toenemend gevoel van onrust ontstaat onder de volken die zo juist de verwarring en de ellende hebben meegemaakt van de tweede wereldoorlog. „De Russische rege ring", aldus de nota, „kan haar ogen niet sluiten voor wat reeds verscheidene maan den openlijk plaats vindt. De besprekingen van de Westelijke mogendheden met de regering van Bonn over de Duitse herbe wapening hebben een gevaarlijke beteke nis en de benoeming van Eisenhower tot At lantisch opperbevelhebber strookt op geen enkele wijze met de officiële bevestigingen waarin gesproken wordt over een verlan gen naar vrede. Militaristen uit het gevolg van Hitier, verbitterd door de nederlaag en besloten om de nieuwe situatie ten eigen bate uit te buiten voor hun eigen aggres- sieve en imperialistische doeleinden, ver groten dagelijks hun invloed. De recente defensie-maatregelen in de Verenigde Sta ten en West-Europa hebben ongekende proporties aangenomen. Zodoende is een toestand ontstaan, dat, terwijl de conferen tie van ministers van Buitenlandse Zaken om een of andere reden voortdurend werd uitgesteld, Duitsland niet alleen niet ge demilitariseerd is geworden, maar dat in tegendeel maatregelen zijn genomen voor het herstel van een geregeld Duits leger en de oorlogsindustrie in West-Duitsland. als mede talrijke andere maatregelen die ge richt zijn op een haastige voorbereiding voor een nieuwe oorlog. Ook andere problemen In antwoord op het voorstel van de Wes telijke mogendheden om behalve de demi- litarisatie van Duitsland ook andere vraag stukken te bespreken, zegt de nota: „De Russische regering acht het mogelijk ook andere vraagstukken tijdens de vergade ring van de raad van ministers te bespre ken, mits de raad van ministers is samen gesteld, zoals vastgelegd in de overeen komst van Potsdam." Dit schijnt iedere bespreking over het Verre Oosten uit te sluiten, aangezien China niet aan de conferentie van Pots dam deelnam. waaronder een vaststelling van de rang orde van prioriteit, en zegt, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat de vergadering van de plaatsvervangers gehouden wordt in Parijs. (United Press.) Heden zijn de in Amerika stakende rangeerders in grote getale naar het werk teruggekeerd. Niet slechts de stakers wier actie de verschepingen naar Korea ver traagden, doch ook de stakers van de Oostkust zoals in Boston, Philadelphia en andere plaatsen gingen weer aan het werk. De Engelse minister van Arbeid, Bevan, heeft medegedeeld dat in alle havens van Engeland, met uitzondering van Liverpool en Salfoi-d, normaal gewerkt wordt. In Mersey side waren slechts 8100 van de in totaal 18.000 havenarbeiders in staking. In Australië zijn de stakende mijnwer kers weer in de mijnen teruggekeerd. Tussen de wrakstukken van een brug ergens in Korea ligt een door de bemanning verlaten tank van de Chinese communistische troepen. De brug was het doelwit van bommenwerpers van de verenigde strijdkrachten op het moment, dat de tank zich er op bevond. Dat de luchtaanval met grote nauwkeurigheid werd uitgevoerd blijkt wel uit de foto. Een passagierstrein is tussen New York en het kruispunt te Hayhead, in de Ame rikaanse staat New Jersey, van een dijk afgereden. Vijfenzeventig personen zijn bij dit ongeval om het leven gekomen, een vijf- honderdtal anderen werd volgens de laatste berichten gewond. De trein stortte naar beneden op straat doordat een hulpdijk, die was opgeworpen als voorlopige afrit van een pasgebouwd viaduct, het begaf. De trein was overvol van mensen, die van hun werk naar huis terugkeerden. Er brak een paniek uit in de versplinterde wagons. De reddingsploegen moesten ladders tegen de modderige dijk helling zetten om de ingesloten passagiers levend of dood te voorschijn te halen. Het ongeluk gebeurde te Woodbridge, dat een kleine 50 kilometer ten Zuid-Westen van New York ligt. Het ongeval trok dui zenden nieuwsgierigen, die het reddings- wei-k bemoeilijkten. Nader meldt Reuter: De locomotief was juist over het viaduct toen zij ontspoorde en zes van de elf rijtuigen met zich mee sleurde. De machine zelf sloeg nog enkele malen op de straat onder het viaduct over de kop. Enkele wagens waren in een u-vorm verbogen. Reddingsploegen zijn de gehele nacht bezig geweest om doden en gewonden uit de wrakstukken te voorschijn te halen. Vele reizigers, misleid door het glim mende plaveisel onder het viaduct, waren in de waan, dat zij zich boven een rivier bevonden en wilden uit de vernielde rij tuigen omlaag springen. Joseph Fitzsimmons, de machinist van de verongelukte trein, verklaarde in het zie kenhuis waar hij is opgenomen, dat de loco motief met het steigerwerk in aanraking was gekomen en begon te slingeren. Rem men baatte niet meer. De trein was berekend op ongeveer 900 reizigers. Doordat op andere lijnen werd gestaakt waren er echter meer passagiers dan normaal. Dit is het derde ernstige treinongeluk in New York in nog geen jaar. De vorige twee eisten 111 doden. W. Raabe: „Het komt altijd heel anders uit". Dat is het waarste woord en in wezen tevens ook de beste troost, die de mens in zijn aards bestaan op zijn weg is meegegeven. (Van onze correspondent te Parijs) In Parijse politieke kringen wordt nu ernstig rekening gehouden met de moge lijkheid van een totale mislukking van het Schuman-plan. De aanvankelijke geest drift over dit project van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken schijnt hier thans vervlogen en het is zeker dat er, ten gevolge van alle compromissen en con cessies, van de oorspi-onkelijke ideële op zet weinig meer over is gebleven. Als voornaamste schuldige wordt in dit verband naar Duitsland gewezen en de meeste Fransen zijn van oordeel, dat Bonn een zeldzaam ongelukkig debuut in de inter nationale diplomatie heeft gemaakt. In plaats van de kans aan te grijpen de strijd bijl met Frankrijk definitief te begraven, heeft de Duitse delegatie zich allengs dooi de „Ruhr-baronnen" op sleeptouw laten nemen, die nu uiteindelijk het Schuman- plan voortijdig naar het graf dreigen te voeren. •- Men herinnert zich dat bij hei-haling de afsluiting der ondei-handelingen tussen de beti-okken landen, Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux, werd aangekondigd, doch even zo vele malen de plechtige teke ning van het accoord is verdaagd. Men spreekt thans weer van de volgende week. De Russische nota eindigt met de ver- Inderdaad waren het nogmaals de laatste klaring, dat de voorlopige besprekingen van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken, waartoe Oost en West hebben toegestemd, zouden beperkt blijven tot het vaststellen van een agenda, De beide kabinetsformateurs hebben hedenmorgen een uitvoerige bespx-eking gehad met de ministei-s Stikkei-, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt. loodjes, die het zwaarst bleken te wegen, want in November was het accoord ge reed behoudens twee ax-tikelen waai-tegen de Duitsers echter ernstige bezwaren op- pei-den. Maar van deze laatste twee ai-tikelen hangt het gebruik af, dat in de toekomst van het plan gemaakt zal wox-den. Sedert dien is het accent der besprekingen dan ook van Parijs naar Bonn verplaatst. Over: het Schuman-plan wordt nu niet meer ter Pa rijse conferentie onderhandeld, doch tussen de Duitse regering in de federale hoofd stad ener- en de vertegenwoordigers der Westelijke geallieerden anderzijds. Het bc- Op de RAI-tentoonstelling in Amsterdam, welke Vrijdag haar poorten opent en die ditmaal uitsluitend motorfietsen, gemotoriseerde rijwielen en dergelijke te zien zal geven, exposeert een Italiaanse fabrikant deze knusse combinatie van een „scooter", met een aanhangu;agentje, die men vooral als „seizoen-taxi" voor badplaatsen en andere vacantie-oorden een grote toekomst voorspelt. heer van de Ruhr ressorteert voor een .praot deel namelijk nog onder de-bevoegds- heden der Westelijke bezettingsautori- teitèn. Men weet, dat in grote lijnen de opzet der Fransen met het Schuman-plan twee ledig was. Door het scheppen van een daad werkelijke belangengemeenschap tussen de West-Europese landen (Frankrijk en Duitsland in het bijzonder) wilde men ten eerste de politieke tegenstellingen over bruggen, ten tweede streefde men ernaar, middels een doelmatig gemoderniseerde exploitatie, enerzijds de levensomstandig heden der ax-beiders te vex-beteren en an derzijds de prijzen van steenkool en staal, de grondstoffen der ganse Europese in dustrie, te verlagen. Adenauer-Krupp Ter wille van die tweede doelstelling hebben de Fransen de bovengenoemde twee artikelen (60 en 61) ingelast, die een clau sule behelzen, welke zich richt tegen „kartels": Dit zijn de gigantische concen- tx-aties van kolen- en staatbelangen, die het element van concurrentie uitschakelen en, in het bijzonder in Duitsland, zich tot een soox-t staat in de staat hadden ontwik keld. Bovendien, en om dezelfde tedenen, had men een clausule opgenomen tegen de verbindingen tussen steenkolenmijnen en hoogovenbedrijver.. Voor de oorlog exploi teerden 55 procent der Duitse staalfabrie ken hun eigen steenkolenmijnen. Men be grijpt uit welke hoek de tegenstand ge rezen is. Wat men minder begrijpt, of al thans gehoopt had niet te hoeven duchten, dat is de volledige steun, die de zo juist be vrijde Krupp en de zijnen van de zijde van de regering Adenauer mochten genieten. Inderdaad heeft de regering te Bonn zich vereenzelvigd met het Ruhr-kapitaal, welks heilloze invloed op Duitslands vroegex-e expansiepolitiek wel niet'meer behoeft te worden aangetoond. In dit vex'band meent men xn Parijs de Duitse minister van Bin nenlandse Zaken, dr. Luhr, als de woord- voex-der der Ruhr-magnaten in de regering te mogen beschouwen. Men herinnert zich misschien dat deze bewindvoerder enige weken voor hij in functie tx-ad, zich in zeer heftige bewoox-dingen tegen het Schuman- plan had uitgesproken. De vorige week hebben de Duitsers offi cieel bekend gemaakt niet bereid te zijn de twee betreffende artikelen te aanvaar den. Daarmee is in feite het Schuman-plan van zijn ideële inhoud ontdaan. Men staat nu dus voor de keuze, ófwel met de betrok ken clausule, een der essentiële doelstel lingen van het plan over boord te gooien, ófwel te trachten, door middel van een vex-hoogde druk op Bonn, de Duitsers alsnog tot aanvaarding te forceren. Men kan zo deze ontwikkeling slechts betreuren, om de inzet van de onderhandelingen het Schuman-plan derhalve doch zeker niet minder om de mentaliteit die de Duitsers hier manifestex-en. Zij zijn er niet in ge slaagd en dat is het minste wat men ervan zeggen kan, bij hun entree in-het interna tionale overleg een gunstige indruk op de Fransen te maken. Het is begrijpelijk, na de bekende ervaringen, dat de Fransen zich hunnerzijds huiverig tonen voor het ontstaan van een herboren Duitse be- langenconcentratie in het Ruhx-gebied, die slechts bange herinneringen vermag op te roepen. Dr. Adenauer heeft doen melden, zijn eerste officiële buitenlandse reis naar Parijs te willen maken. Men is hier geens zins ongevoelig voor de geste, doch of de bittere pil der teleurstelling inzake Bonn's houding tegenover het Schuman-plan door dit bezoek zal kunnen worden verguld, is te betwijfelen. Sneeuw en regen maakten slachtoffers Italië is de afgelopen 48 uur geteisterd door sneeuw, regen en storm. Nabij Flo rence stortte een brug over een rivier in. Twee personen kwamen orn het leven. In de provincie Ferrara werden 6.500 ha bouwland overstroomd. Honderden boe rengezinnen moesten vluchten. Er waren geen slachtoffers. Lawines hebben wegen nabij de Oosten rijkse grens en aan de Oostelijke oever van het Gardameer versperd. Het verkeer over de Italiaans-Franse grens is verstoord. De spoorverbinding tussen Domodossola en Locano in Zwitserland is verbroken. Te Sabbioni, dat ten Noorden van Do modossola, In de vallei van Formazzo, is gelegen, ligt de sneeuw elf meter hoog. Uit vele gedeelten van Noord-Italië ko men berichten binnen over slachtoffers en schade tengevolge van het noodweer van de afgelopen drie dagen. Van een boerengezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, werden de ouders en een der kinderen gedood, toen een grote rots, die door het regenwater was losge woeld, langs een berghelling omlaag stortte en de boerderij verpletterde. De riviei'en in de dalen van Ferrara en Bologna blijven zwellen. In vele gedeelten der Italiaanse Alpen zijn wegen en spoor wegverbindingen door lawines onbruikbaar gemaakt. Zowel aan de Oost-, als aan de Westkust van Noord-Italië zijn vissersboten en bouwsels door hevige rukwinden wegge vaagd. Ongeveer 10.000 personen in Oostenrijk zijn door een lawine in het dal van de Lesach in West-Karinthië van de buiten wereld afgesloten. De wegen zijn geblok keerd en de telefoonlijnen buiten werking. Daken van huizen zijn onder het gewicht van bijna een meter dikke sneeuwlaag in gestort. Ook het dorpje Bleiberg bij Villach is door een meer dan 300 meter brede lawine geïsoleerd. De ondertekening van een overeenkomst waardoor Amerikaanse zware bommen werpers gebruik kunnen maken van bases in Frans Marokko wordt binnen 48 uur verwacht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat het pact de Amerikanen het recht zal geven gebruik te maken van bases te Casablanca, Mekness, Marrakesj, Rabat en Port Lyautey. Zij zullen met Amerikaanse hulp worden uitgebreid, zo dat zij geschikt zullen zijn voor de groot ste vliegtuigen, waaronder naar men ver onderstelt ook toestellen voor het vervoer van atoombommen. Verleden jaar werd een overeenkomst getekend voor een Amerikaanse aanvoer- basis te La Palliee aan de Franse Atlan tische kust. Verder verkreeg het Ameri kaanse leger volgens de overeenkomst faciliteiten te Bordeaux en de beschik king over spoorwegverbindingen van deze havens naar Duitsland voor de ravitail lering van de Amerikaanse troepen aldaar. De Marokkaanse bases zullen onder Frans beheer blijven. WASHINGTON (Reuter) Een com missie uit de Senaat heeft in een door haar opgesteld rapport voor de Amex-ikaanse Senaat medegedeeld, dat vele kleine Ame rikaanse bedrijven door bankx-oet bedreigd worden als gevolg van het tekort aan gi'ondstoffen. De commissie voor de kleine bedrijven laakt in haar rapport de Natio nal Production Authority, die toezicht houdt op de grondstoffen voor het hex-be- wapeningsprogramma, wegens haar optre den tegenover kleine firma's. De commis sie beveelt aan: controle op grondstoffen, een zeer spoedige hex-ziening van de be hoeften voor defensie en voorraadvorming, een onderzoek naar de mogelijkheid van overbruggingsleningen gedurende een kor te periode aan kleine maatschappijen die dit waard zijn, poolvorming. die de kleine bedrijven in staat moet stellen om geza menlijk contx-acten te behandelen en pe riodieke rapporten over het gebruiken van kleine firma's als onderaannemers. De commissie merkt op, dat zelfs wan neer haar aanbevelingen zouden worden .uitgevoerd, er nog weinig hoop voor vele kleine firma's zou zijn. Een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie te Frankfort heeft ver klaard, dat de commissie absoluut geen be vestiging heeft van het bericht, dat Vladi mir Clementis, oud-minister van Buiten landse Zaken van Tsjechoslowakije, in Duitsland zou zijn aangekomen. De Hoge Commissie had in geen geval wat met de zaak te maken. Tevoren had een andere Amerikaanse woordvoerder verklaard dat het mogelijk is dat Clementis in Duitsland is. In dat ge val had hij zich niet bij de Amerikaanse autoriteiten gemeld. Vladimir Pekelsky. leider van het Tsje chische comité in West-Duitsland, heeft verklaard, dat hij niet weet waar Clementis zich bevindt en niet met hem in verbin ding staat. Vrienden van Clementis hebben te Wenen verklaard, dat hij per vliegtuig uit Press- burg naar West-Europa is vertrokken. Volgens hen had Clementis al eerder te kennen gegeven, dat hij als overtuigd com munist nooit asjyl in een der Westelijke landen zou vragen Wel zou Clementis in geval van nood contact met Tito willen zoeken. In Tsjechische kringen te Wenen gelooft men. dat de Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland Clementis' aankomst al daar niet willen toegeven om hem in de gelegenheid te stellen zijn reis naar Joego slavië te vervolgen. 7 FEBRUARI I9SI I UUR Tengevolge van de aanhoudende drukstijgingen boven het vasteland van West- Europa ontstoyid boven Zuid-Duitsland een afzonderlijk gebied met hoge lucht druk. Nog steeds voeren Zuidelijke tot Zuidwestelijke winden lucht over ons land, die in de hoge niveaux erg koud is. De koudste lucht bevond zich vanmorgen boven Engeland en hier kwamen dan ook talrijke buien voor. De depressie die gisteren de Golf van Biscaye pas seerde heeft een Zuidelijke baan ge volgd. Het centrum ervan lag heden morgen boven het Westelijke gedeelte van 't Middellandse Zeegebied. Midden op de Oceaan is een nieuive depressie verschenen die de luchtdruk in het Zeegebied ten Westen van Ierland snel doet dalen. JJOÜCÜOOCC: >noococoooooococorcofiooooooooooooooooooc TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 20 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen, later overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw Ma tige tot krachtige, langs de kust later wellicht harde wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 Februari Zon op 8.10 uur, onder 17.39 uur. Maan op 0.08 uur, onder 20.38 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 8 Februari Hoog water: 5.14 en 17.26 uur. Laag water: 0.53 en 13.16 uur. O0NBEW0LKT LICHT 8EW. 3 HALT BCW ZWAAR BEW' 'GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ft ONWEER 7<?T£MPERATUUR 1005 ISOBAAR B£LANG»UK NEEBSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARS STREEP, IS EEN WlND-

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1