COSTUÜMS NAAR MAAT aftl Ckefarime 4 De Stille Wens Plan voor verenigde Atlantische zeemacht Chslarirse „4" doet wonderen. MDouwma en Zoon -Clowntje Riek Kort en Bondig •8# HAARLEMS DAGBLAD - ©FRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder Amerikaans opperbevel Atoomontploffingen in Nevada voorlopig geëindigd VIERVOUDIGE WERKING fc Britse Liberalen stemmen tegen Labour-regering Generaal Aler is terug uit de Verenigde Staten Mijnwerkersstaking in Japan Italiaanse communisten treden uit de partij Neerstortende torenspits doodde zeven mensen in New Delhi Verkeersongelukken in Nederland Gemeente-ontvanger van Groningen gearresteerd Noodlottig voorval tijdens carnavalsoptocht Minister antwoordt op vragen over gratieverlening Voor de kinderen Schiphol krijgt landingsradar Renato Giangrandi (viool) speelde voor „Toonkunst" FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 4 De landen van het Atlantische pact heb ben plannen voor de vorming van een ver enigde zeemacht, naar het voorbeeld van de gecombineerde land- en luchtstrijd krachten op het vasteland, met een Ameri kaanse admiraal als hoogste bevelvoerder, zo goed als voltooid, wordt uit Washington gemeld. Admiraal William Fechteler, opperbe velhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, zal waarschijnlijk spoedig tot hoofd van het geallieerde opperbevel voor het gebied van de Noord-Atlantische Oceaan wórden benoemd. Het is blijkbaar niet de bedoeling, dat dit commando aan generaal Eisenhower on dergeschikt zal zijn; het zal veeleer op de zelfde voet staan met zijn commando. In een na afloop van de Noord-Atlantische besprekingen van de afgelopen herfst uit gegeven communiqué werd gesproken over een geallieerd opperbevel voor het gebied van de Noord-Atlantische Oceaan. Het commando zal tot taak hebben de de belangrijke zeeverbindingen naar West- Europa ingeval van een oorlog daar open te houden. Volgens het Atlantisch verdrag wordt onder het gebied van de Noord-Atlantische Oceaan verstaan het gedeelte van de Oceaan ten Noorden van Kreeftskeerkring. De regionale groep, die plannen voor de verdédiging ter zee heeft opgesteld, heeft een permanent bureau te Washington. Tot deze groep behoren vertegenwoordigers van België, Canada, Denemarken. Frankrijk, IJsland, Nederland, Noorwegen, Portugal, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. In de buurt van Las Vegas, Nevada (V.S.) werd Dinsdagnacht opnieuw een atoomontploffing waargenomen. Deze was de laatste van een serie proefexplosies, die waarschijnlijk de bruikbaarheid van pro jectielen met atoomlading moeten vast stellen. Op 27 en 28 Januari, 1 en 2 Fe bruari werden proeven met atoombommen bij Las Vegas in Nevada genomen. In Los Angeles hebben Dinsdag honderden per sonen de atoomexplosie door het televisie toestel kunnen waarnemen. Tegen de lucht werd enige malen een hel schijnsel, vele malen sterker dan het zonlicht, waar genomen en omstreeks vijf minuten nadat de ontploffing had plaats gehad schudden de gebouwen in Las Vegas alsof er een aardbeving aan de gang was. Een aantal ruiten sneuvelde. Het lichtschijnsel werd honderden mijlen verder waargenomen. De atoomenergie-commissie maakte la ter bekend, dat de proeven met nieuwe atoomwapenen op de proefgronden in Nevada voor het ogenblik zijn beëindigd. De atoomenergie-commissie verklaarde, dat in de toekomst echter nog meer proe ven zullen worden genomen. ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. "TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 6 Februari 1951 ONDERTROUWD: 6 Febr., M. J. Miedema en G. C. van Meurs; G. de Graaf en M. Strikkers. GEHUWD: 6 Febr.. W. H. Hulscher en J. A. de Sévrèn. BEVALLEN van een zoon: 4 Febr.. M. D. E. van Kipshagen—Ronde; 5 Febr., C. C. C. HomanVan den Berg, 2 z.; M. M. Jansen van der Linden. BEVALLEN van een dochter: 4 Febr., W. C. Cremer—Marijn; 5 Febr. M. J. Schoute— Koedijker; A. C. Bonsig—Vledder; J. B. Zijlstra—Ansink; A. C. Olie—'van Dussel- dorp; P. M. M. van OsenbruggenEliam, 2 d, OVERLEDEN: 3 Febr., P. E. T. van Winckelmann, 55 j., Maerten van Heems kerkstraat; H. van der Veldt, 26 j., Zuider straat; A. C. van KoperenHoutwipper, 68 j., Zuidpolderstraat; 4 Febr., H. J. Nouris, 52 j., Jan Gijzenkade; I. P. Clowting, 77 j., Olmenstraat; J. van der Meijden, 81 j., Ke naupark; J. Schaap, 71 j., Lorentzkade; H. B. ZiemerinkPotman, 74 j., Vergierdeweg. LONDEN (United Press). De negen liberale leden van het Engelse Lagerhuis hebben besloten bij het heden te houden debat over de staal-nationalisering tegen de regering te stemmen, een besluit dat mogelijk zal kunnen leiden tot een neder laag van Attlee. Deze debatten en de daar aan verbonden stemming vloeien voort uit een conservatieve motie, waarin afkeuring wordt uitgesproken over het voornemen van de regering om) ondanks het herbe wapeningsprogram, per 15 Februari over te gaan tot nationalisering der staal industrie. De negen liberalen die vrijwel het evenwicht der machtsverhoudingen in handen hebben wegens ziekte onder de parlementsleden waren aanvankelijk over deze kwestie verdeeld. Sommigen wensten zich van stemming te onthouden, anderen wilden tegen stemmen. Na een Dinsdag gehouden bijeenkomst, die twee uur duurde, maakte de liberale partij het volgende bekend: „Overeenkomstig haar belofte bij de laatste verkiezingen zal de liberale parle mentaire partij haar steun geven aan de (conservatieve) motie inzake ijzer en staal. Zij wenst echter duidelijk te maken dat zij, wanneer de motie door het Lagerhuis verworpen wordt en de ijzer- en staalaan- delen naar behoren in de corperatie wor den ondergebracht, de kwestie der natio nalisatie van ijzer en staal als afgehandeld zal beschouwen voor de duur van dit par lement." Door deze houding der liberalen zal de positie van de Labourregering zeer précair worden. Want ook wanneer men de in- fluenza-epidemie buiten beschouwing laat, blijft het fèit bestaan dat Labour slechts een nominale meerderheid van zeven stem men over alle andere partijen heeft. Indien de regering op een dergelijke fun damentele kwestie het betreft hier een der hoofdpunten uit het Labourprogram een nederlaag lijdt, zal zij ongetwijfeld de Koning om ontbinding van het parlement verzoeken. Daarop zouden nieuwe alge mene vei-kiezingen volgen onder weinig gunstige voortekenen voor de Labourpartij. Amerika heeft Nederland honderden „Thunderjets" beloofd Met de K.L.M.-Constellation „Eindho ven" zijn hedenmorgen uit de Verenigde Staten in Nederland teruggekeerd de luite nant-generaal I. A. Aler, chef van de staf van de Nederlandse luchtmacht, en de kolonel-vlieger B. de Kruyff van Dorssen, chef materieel van de luchtmacht. Zij heb ben een reis van drie weken door de Ver enigde Staten gemaakt om zich op de hoog te te stellen van de stand der Amerikaanse luchtmacht. De generaal deelde mede dat er binnen kort opnieuw Nederlandse leerling-vliegers naar Amerika zullen gaan om daar een vliegopleiding te krijgen. Nauw verband daarmede houdt de Amerikaanse belofte dat wij in de komende twee of drie jaar honderden Thunderjets zullen krijgen. De opleiding zal met de komst van deze vlieg tuigen gelijke tred houden. Samenvattend zei generaal Aler, dat hij een bijzonder leerzame reis heeft gehad. „Er zijn daar een heleboel dingen, die wij zo moeten overnemen. Maar één ding heeft de Amerikaanse luchtmacht op ons voor: de mensen hebben een geestdrift en werk kracht, zoals bij ons slechts de mariniers hebben". Ruim 148.000 mijnwerkers van de Ja panse steenkoolmijnen zijn heden voor on bepaalde tijd in staking gegaan uit protest tegen net huns inziens onbevredigende ant woord van de werkgevers op hun eisen om loonsverhoging. De vier mijnen, waar ge staakt wordt, leveren ongeveer veertig pro cent van de totale Japanse productie. Riccardo Cocconi, een vooraanstaand Italiaans communist heeft zich gevoegd bij de twee afgevaardigden Magnani en Cucchi, die uit de communistische partij zijn getreden en heeft zijn ontslag als lid van het provinciaal partij-secretariaat in gediend. ,.De ondervinding heeft mij de waardeloosheid aangetoond van discussie in de partij, waar geen gelegenheid bestaat tot politiek en democratisch debat doch alleen intimidatie", aldus verklaarde Cocconi. Magnani en Cucchi zijn bezig met het opstellen van een manifest voor een „na tionale communistische beweging". In de zakenwijk van New Delhi is van daag de spits van een 80-jaar oude toren omlaag gestort. Vijf voorbijgangers werden, door neerstortend puin onmiddellijk ge dood. Twee andere stierven in het zieken huis. Opnieuw een sterke toeneming Het maandgemiddelde van het aantal slachtoffers bij verkeersongevallen was in Nederland: 1939 1947 1948 1949 Overleden 65 80 79 76 Ernstig gewond 368 642 652 787 Licht gewond 918 506 609 625 Over 1950 zijn de cijfers nog niet bekend, wel over de afgelopen zomermaanden. Deze zijn: Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. Overleden 89 62 84 107 84 92 Ernstig gewond 961 980 1069 1154 1021 910 Licht gewond 893 847 962 1015 816 721 Er is dus opnieuw een sterke toeneming van het aantal slachtoffers bij verkeers ongevallen. Vooral de maand Augustus was zeer slecht. Op last van de officier van Justitie te Groningen is geanresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten D. P., ontvanger van de gemeente Groningen, verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte. P. was reeds door de gemeenteraad van Groningen in de uitoefening van zijn functie geschorst. Toen tegen P. enige tijd geleden verdenking rees dat hij zich aan verduistering had schuldig gemaakt, gaf hij toe in de loop der jaren op onregel matige wijze gelden te hebben verkregen, naar hij zeide afkomstig van de illegali teit, waarin hij tijdens de bezetting een belangrijke plaats had ingenomen. Deze bewering bleek onjuist te zijn. In Obbicht, een plaatsje ten Westen van Sittard, nam het 21-jarige meisje M. Dom- mers deel aan een carnavalsoptocht. Zij stelde Tom Poes voor en droeg een cos- tuum van losse pluizige stof. Doordat een der omstanders een sigaret opstak en de nog brandende lucifer achteloos weg wierp, vatte het costuum vlam. Hoewel terstond velen te hulp snelden en de vlammen wisten te doven had het meisje zulke ernstige brandwonden opge lopen, dat zij in het ziekenhuis te Sittard, waarheen zij werd vervoerd, is overleden. Sternheim benoemd tot Officier in Orde van Oranje Nassau De jubilerende acteur Jo Sternheim, zake lijk leider van het Amsterdams Toneelgezel schap, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd hem Dinsdagavond meegedeeld door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, tijdens de huldiging na afloop van de opvoering van „De reis van Noach op de wateren" in de Koninklijke Schouwburg te 's Gravenhage. In zijn toe spraak herinnerde dc minister aan het vele werk dat Sternheim gedurende zijn veertig jarige loopbaan heeft verricht ter verbete ring van de sociale positie van de Neder landse tonelisten. ADVERTENTIE Prima stoffen, eerste klas fournituren en afwerking nog steeds voor ƒ225. Gen. Cronjéstr. 42-44, Haarlem-N. - Tel. 15438 Op vragen van het Tweede Kamerlid Haken (CPN) over het verlenen van gratie aan een aantal Duitsers, die tot zware straffen waren veroordeeld, heeft de mi nister van Justitie het volgende geant woord: Ten aanzien van een drietal Duitsers, die in eerste aanleg tot levenslange gevangenis straf waren veroordeeld, doch aan wie in tweede instantie de doodstraf was opge legd, is onlangs de laatstgenoemde straf bij wege van gratie verwisseld in levenslange gevangenisstraf. Een vierde geval, waarin een doodstraf in levenslange gevangenis straf werd gewijzigd, betrof een veroor deelde, die ondanks zijn Duitse naam Ne derlander is. Voorts werd' in één geval de aan een Duitser opgelegde gevangenisstraf van 12 jaren, met aftrek van de tijd, sedert 15 Januari 1946 in bewaring doorgebracht, bij wege van gratie met 4 jaren vermin derd. Bij de gratieverlening is ten aanzien van ieder afzonderlijk geval met de bijzondere omstandigheden daarvan rekening gehou den. In één geval achtte de rechter, die de straf had opgelegd, onder de omstandig heden, die zich thans voordoen, zelf redenen tot verzachting van de destijis opgelegde straf aanwezig. Voor zover de gratiever lening betrekking had op doodstraffen, is deze geschied met inachtneming van de daarvoor vastgestelde richtlijnen, die niet voor openbaarmaking vatbaar zijn. Wel kan worden medegedeeld, dat in de drie bovengenoemde gevallen, die betrekking hebben op Duitsers, mede rekening is ge houden met de omstandigheid, dat bij de berechting in eerste aanleg de doodstraf niet was opgelegd, waaruit blijkt, dat over de ernst der feiten, ter zake waarvan de berokkenen zijn veroordeeld, verschil van oordeel mogelijk is. Het ligt niet in het voornemen het ver lenen van gratie bij wege van algemene maatregel aan groepen van politieke delin quenten te bevorderen. Het vorig jaar heeft de kanselier van de bondsrepubliek Duitsland, door bemid deling van de geallieerde hoge commissie voor Duitsland, aan de Nederlandse rege ring verzocht van de tenuitvoerlegging van tegen Duitsers gewezen doodvonnissen af te zien. Voorts is door de Raad van Evan gelische Kerken in Duitsland verzocht om toepassing van het gratierecht ten aanzien van verschillende categorieën van hier te lande veroordeelde Duitsers. Haarlemmer verdacht van diefstal van een oliesproeier In de maand Mei van het vorig jaar heeft een familie de gemeente Bloemendaal ver laten en haar villa werd ontruimd. Een cen trale verwarming werd naar elders over gebracht. Toen in September de centrale verwarming gebruikt moest worden werkte zij niet en bij onderzoek bleek, dat er een oliesproeier ontbrak. De gedupeerde deed aangifte bij dè politie van Bloemendaal die er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd is de oliesproeier op te sporen. Verdacht van diefstal is een acht en vijftigjarige Haarlem mer aangehouden die voor de officier van justitie zal worden geleid, Hij was bij het demonteren van de verwarming werkzaam geweest. HAARLEMS ZANGGENOT Op de Maandag gehouden jaarvergadering in gebouw De Nijverheid van de liedertafel „Haarlems Zanggenot" werd grote dank ge bracht aan de aftredende voorzitter, de heer R. M. van der Hart, voor het vele werk dat hij gedurende bijna dertig jaar voor de vereniging" heeft verricht. Tot zijn opvolger is de heer P. Geerlings gekozen. Verder werd het bestuur aangevuld met de heren P. H. B. en A. de Vos. Secretaris en penningmeester konden in hun verslagen gewag maken van een gesta dige groei van het aantal leden en donateurs en van een betrekkelijk gunstige financiële positie. Tot vaste dirigent werd de heer P. J. Potgieser benoemd. Wat liepen ze gezellig daar in de stad, met al die leuke winkels en huizen! Rick en Bunkie keken hun ogen uit.... Ja, Speelgoedstad was leuk. Opeens wees Oepoetie naar een jongen, die van de andere kant naderde. „Kijk, daar heb je Pieter'. Je weet wel, die jongen, waar ik vroeger altijd ruzie mee had! Maar tegenwoordig gaat 't best, hoor Pieter kwam dichterbij en kreeg Oepoetie in 't oog. „Ha, die Oepoetie!", lachte hij. Oepoetie bleef staan. „Kijk, Pieterdit zijn nou Rick en Bunkie, die zijn met ons meegekomen uit Zwartjesland!" Ze gaven Pieter 'n hand. „Nou, we zullen elkaar best nog vaak zien en met elkaar spelen, hè?", zei Pieter. .En toen wandelden ze weer verder met z'n drieën, want Pieter moest naar huis." Binnenkort zal Schiphol zijn uitgerust met landingsradar. De installatie, die in Frankrijk is besteld, wordt in Mei of Juni van dit jaar op de luchthaven verwacht. De capaciteit van het binnenloodsen dei- vliegtuigen bij minder gunstige weersom standigheden zal dan aanzienlijk vergroot kunnen worden. Uitgerust met dit mo derne hulpmiddel zal zelfs bij vrij slecht zicht elke drie minuten een toestel een landing kunnen uitvoeren. De aanschaf- fingskosten van deze landingsradar be dragen een half millioen gulden. De in stallatie er van op Schiphol zal nog ruim een ton vergen. Van de soorten radar die er bestaan heeft de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst de „par" (precision approach radar) geko zen. De gemiddelde reikwijdte van de „par" bedraagt 30 kilometer. De installa tie zal dusdanig op de luchthaven worden opgesteld dat de twee mistbanen en de sectoren in het verlengde daarvan bestre ken kunnen worden. Met de normale hulp middelen wordt het binnen te loodsen toe stel dan in de „radar zóne" geleid en wordt dan „binnengepraat" met behulp van het bestaande Instrument Landings Systeem (I.L.S.), dat men kan beschou wen als een contrölebaan bij het binnen vliegen, waarop de piloot op drie verschil lende punten kan controleren of hij „goed" zit. Binnen enkele weken zal definitief be slist worden waar precies de „par" zal worden opgesteld. Dan zal begonnen wor den met de bouw van het betonnen ge bouwtje, waarin de apparatuur ,!al wor den geplaatst. Er mag worden aangenomen dat als eenmaal de landingsradar in de aanstaande herfst in werking is de onderscheiden luchtvaartmaatschappijen haar minima voor zicht en hoogte van wol kendek bij het landen zullen verlagen, om dat Schiphol andermaal een hogere graad van technische volkomenheid zal hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling het betonnen huisje, waarin de „par" zal worden ge ïnstalleerd, draaiend te maken, zodat beide mistbanen naar wenselijkheid door de landingsradar kunnen worden bestreken. Bij matig luchtverkeer op Schiphol kan de radarapparatuur door één man bediend worden. Op topuren zullen twee man no dig zijn. Verwacht mag worden, dat in de loop van het volgend jaar een tweede radar apparatuur, de aerodrome search radar, bestemd om de bewegingen van de toe stellen op de luchthaven zelf te kunnen waarnemen, zal worden aangeschaft. Op de vierde Kamermuziekavond van de Haarlemse afdeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, die gegeven werd in de Gemeentelijke Concertzaal, hebben wij kennis kunnen maken met de jonge Italiaanse violist Renato Giangrandi en zijn begeleider Agostino Orizio. Renato Giangrandi speelt mooi viool; hij heeft een nobele, volle toon en beschikt over eqn technische vaardigheid om des noods uiterlijk te imponeren, maar tevens over voldoende artistieke reserve om dit niet te doen en te volstaan met een zuivere interpretatie, die in de eerste plaats de aandacht opeist voor het werk van de com ponist. Dit hoorden wij al direct bij het eerste nummer van het programma, de Sonate in A van Antonio Vivaldi, waarvan de zeer puntig gespeelde Corrente en het expressief vertolkte Recitativo voorname lijk opvielen. Een overtuigende bevestiging kreeg men met het Adagio en de Fuga uit de eerste Sonate voor vioolsolo van Bach. Deze prestatie wekte het verlangen om het sublieme werk in zijn geheel te horen, dus ook de Siciliano en het Presto. Want de vertolking van die eerste twee delen was verrassend goed en in hoge mate boeiend. Het is altijd een feest een zo prachtig be heerste verklanking te horen van een der solo-sonates van Bach, die aan de top blijven van de opgaven die men aan een violist kan stellen. Renato Giangrandi speelt Bach met een gewone strijkstok. Daardoor is het weliswaar niet mogelijk een absoluut gelijktijdige drie- of vierstem migheid te laten horen, waar Bach, door gebruikmaking van de oude boogvormige strijkstok, wel op rekende; doch de Ita liaanse violist maakt zijn arpeggio's zo handig en profiteert daarenboven niet wei nig van de voordelen inzake articulatie en toonkwaliteit, die de nieuwere strijkstok biedt, dat het ene geval tegen het andere opweegt. Tussen Vivaldi en Bach kreeg rnen de .Sonate no. 2 (A grote terts) van Brahms te horen, waarin deze componist als lyricus op zijn best is, vooral in de. eerste twee delen. Hier kon de pianist Agostino Orizio zich met Giangrandi meten, maar het lukte hem niet met de violist tot een evenredig samenspel te komen. De sonate maakte de indruk van een solo-stuk met begeleiding. Zulks paste wel bij het Rondo uit de Haffner-Serenade van Mozart in de bewer king van Kreisler. In „La fontaine d'Aré- thuse" van de Poolse componist Szyma- nowski, een emotioneel stuk van sterke geladenheid, kon een geheel bereikt wor den, waaruit niet alleen een violistisch temperament sprak, maar waarin ook de pianist zijn belangrijk aandeel had. Met de Roemeense Volksdansen van Bartók werd het programma brillant besloten. Op het dankbare applaus volgden nog toegiften van Mozart en Ravel. JOS. DE KLERK. BINNENLAND Het moderamen van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk besloot als symbolische tegemoetkoming in de schade, die de Zwitserse kerken door de lawine rampen hebben geleden, een bedrag van f 1000 te zenden aan het „Hilfswerk" der Zwitserse Evangelische kerken. De minister van Verkeer en Waterstaat zal Vrijdag de tentoonstelling van motor rijwielen, rijwielen met hulpmotor, scooters e. d„ welke in het R.A.I.-gebouw te Amster dam wordt gehouden, officieel openen. De tentoonstelling'^.uurt tot en met Zondag 13 Februari. De architect Komter te Amsterdam heeft voor Almelo een plan gemaakt voor de bouw van een stadhuis en een nieuwe in deling van het marktplein. Voor de ver wezenlijking van dit plan zal een aantal panden in het stadscentrum moeten ver dwijnen. HAARLEM EN OMGEVING Als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank is beëdigd mr. A. Rutgers te Haarlem. Op Vrijdag 9 Februari zai in de Begijn hofkapel ter gelegenheid van de wereld gebedsdag voor vrouwen een bijeenkomst worden gehouden, welke onder leiding zal staan van mevr. W. Vermeel*Van Ooyen en mevrouw Th. SeyffertGroenhart. Organiste is mevrouw G. SchaapMiddag. De Haarlemse recherche heeft gister middag de 29-jarige schilder C. van N. aan gehouden die ervan wordt verdacht bladlood ter waarde van meer dan f 100 gestolen te hebben in een Haarlemse kwekerij. Voorts werd als verdacht van diefstal van kousen aangehouden de 27-jarige fabrieksarbeidster H. v. d. P. Een gedeelte van de gestolen kousen kon achterhaald worden. mwApA f- 'rA> 2T -JW"'* Het motorcorps van de Londense Metro- 2jolitan policeis uitgerust met motorfiet sen waarop een radio-telefonie-installc+ie is aangebracht, die de agent in staat stelt, verbinding te houden met het hoofdbureau. Een rood lampje aan het stuur waarschuwt hem als hij ivordt opgeroepen. Het zend en ontvangapparaat bevindt zich aan de zijkant van het achterwiel. Drie keer de Haagse Gomedie Zaterdagavond komt de Haagse Comedie in de Haarlemse Schouwburg met een op voering van „Mevrouw Warrens bedrijf'4 door G. B. Shaw, met Fie Carelsen. Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen (die tevens de regie voerde), Jan Retèl en Henri Eerens. Zondagavond wordt een reprise gegeven van de in Amerika bekroonde comedie „De flu welen handschoen" door Rosemary Casey, waarmee de Haagse Comedie deze week een korte tournée door België maakt. Hieraaö werken onder anderen Ida Wasserman, Willy Haak, Heieen Pimentel, Max Croiset en Anton Roemer mede. Op Woensdag 14 Februari brengt hetzelfde gezelschap in Haarlem het blijspel „Ninotch- ka" van Melchior Lengyell voor het voet licht, bekend door de filmversie met Greta Garbo. Hierin treden op: Heieen Pimentel, Annie van Duyn, Cees Laseur (tevens regis seur), Theo Frenkel, Bob de Lange, Johah Valk en vele anderen. VELSERBAD IN VELSENS RAAD De gemeenteraad van Velsen gaf Dins dagavond zijn fiat aan de Verbouwing van een school in IJmuiden-West tot badhui! en dit werd de kans voor een der raads leden: dr. v. Leusen (Ax*beid), om de bekende Velserbad-kwestie de raad bin nen te smokkelen. Hij kreeg echter vrijwel nul op het request, want wethouder De Boer (eveneens Arbeid) kon niet meer meedelen, dan dat het college zijn uiterste best blijft doen, om het bad zo spoedig mogelijk weer open te krijgen. Voorts werd er aangekondigd, dat op de komende gemeentebegroting voor 1951 een post van 70.000 voorkomt om de gevaarlijke situatie bij de overweg naast de halte Hoogovens en andere verkeers- intensieve punten in Velsen-Noord te ver beteren. De voorzitter, mr. M. M. Kwint merkte echter op, dat de situatie daar „heilig en veilig" is, vergeleken bij die in de Wüstelaan te Santpoont en de Zeeweg te IJmuiden-Oost. Vertaald uit het Engels 6) Het bed werd bedekt door een sprei van oude kant, doorweven met een donker paars satijn. De hertogin droeg een jasje van dezelfde kleur met aan de polsen een rand van sabelbont. Boeken, tijdschriften, papieren en een stapel brieven lagen voor haar en Anne realiseerde zich, dat dit geen oude dame was, die er zich tevreden mee kon stellen rustig in haar bed te liggen tussen vele kussens, maar een actieVe vrouw, die belang stelde in alles, wat er om haar heen gebeurde. „Hoe gaat het met u, juffrouw Gran ville?", vroeg de Duchess, haar hand uitste kende. Haar benige vingers waren ver sierd -met enkele diamanten. „Ik zal juffrouw Granville bij u laten, zodat u rustig met haar kunt praten", zei mevi*ouw Burfield. „U wilt misschien wel bellen indien u mij nodig hebt." „Ja, ik zal bellen, indien het ding ten minste werkt." „Wat? Werkt de bel niet?" „Niet werken? De bel werkt nooit. Ik bel en bel, maar niemand komt! Er zal een dag komen, dat jullie mij dood in bed vinden liggen en dat zal jullie dan spijten!" „Ik zal er direct naar laten kijken", zei Lady Catherine, maar Anne kreeg het idee, dat het een al heel oude klacht was. „Gaat u zitten, juffrouw Granville", zei de hertogin, naar een stoel naast haar bed wijzende. Anne deed wat haar verzocht werd. „Dus u denkt het prettig te vinden mijn gezelschapsdame te worden? Waarom?" Anne werd verrast door de vraag. „Ik moet een betrekking hebben." „En dit is het beste wat je kunt vinden?" „Ik ben bang, dat ik niet geschikt ben voor vele baantjes." „Waarom niet? Waar werd je opgevoed?" „Thuis", antwoordde Anne. „Wij hadden Gen gouvernante en later onderwees vader ons. Ik ben bang, dat alles niet erg prac- tisch was." „Het lijkt mij verstandiger dan veel, waarvan ik gehoord heb!", merkte de her togin op. „Wie was je vader en waar was „thuis"?" „Mijn vader was de predikant van St. Chytas", antwoordde Anne. „Het is een klein dorpje nabij St. Ives in Cornwall". „Leeft hij nog?" „Neen, en daarom zijn wij naar Londen gekomen." „Wie zijn „wij"?» „Mijn zusters, Marigold en Sally. Ik ben de oudste." „Jullie zijn dus naar Lon-den gekomen om je fortuin te zoeken?" „Wij kwamen om werk te vinden", cor rigeerde Anne niet zonder waardigheid. „En jullie hopen natuurlijk alle drie te trouwen", zei de hertogin met een lachje en voegde er aan toe voorda£ Anne kon antwoorden: „Ik verwijt je niets, 't Is de beste carrière voor iedere vrouw. Zoek een man, die dwaas genoeg is met je te trouwen en hij moet je je hele leven onder houden. Het is beter dan al die dwaze baantjes als typiste of winkelmeisje." De hertogin had een donkere stem met een enigszins humoristisch timbre, alsof zij zichzelf bespotte. Anne wist werkelijk niet of zij moest antwoorden en zweeg dus. De hertogin keek haar glimlachend aan. „Je ziet er aardig uit, je zal zeker een huwelijk sluiten. Ben je al verliefd?" Anne kreeg een kleur. „Neen, ik ben nog nooit verliefd ge weest." „Je zult het zeker worden. Je moet mij niet vertellen, dat de mannen je niet na lopen met zo'n gezichtje. Hoe zijn je zus ters?" „Marigold is schattig", antwoorde Anne, „wij denken dat tenminste. En Sally, de jongste, is de meest gevoelige. Zij zorgt voor ons." „En wat gaan zij doen?" „Marigold probeert een baantje als man nequin te krijgen. Ze is er juist vanmorgen op uit gegaan. Een vriend gaf haar een introductie voor Michael Serrell." „Michael Serrell?", merkte de hertogin op, „ik ken zijn creaties. Hij laat een her togin er uit zien als een actrice en een actrice als een hertogin. Het is een begaaf de jonge man, maar zijn prijzen zijn be lachelijk. „En hoe staat het met je jongste zuster?" „Sally weet al ongeveer wat zij wil gaan doen, maar zij wil er niets over vertellen, voordat zij de betrekking heeft", antwoord de Anne. „Zij is er zeker van te slagen, want, hoe dan ook, zij krijgt steeds wat zij hebben wih" De hertogin had niets te antwoorden. Zij zweeg een tijdje en keek aandachtig naar Anne voordat zij opmerkte: „Wil je mijn gezelschapsdame worden, of ben je van gedachten veranderd nu je mij gezien hebt?" „Ik zoii het zeer op pi-ijs stellen, indien u mij een kans zou willen geven", ant woordde Anne. „Ik denk niet, dat je het een prettig baantje zult vinden", zei de hertogin. „Je zult mij moeilijk vinden om steeds mee om te gaan. De meeste gezelschapsdames vervelen mij eerder of later. Zij zijn lang zaam of stom, zij lachen om mij. „Maar hertogin!, hoe kon u dat doen?" roepen zij. Ik krijg dan zin iets naar hun hoofd te gooien. Jij ziet er niet naar uit, dat je om mij zult lachen." „Ik hoop van niet", zei Anne ernstig. „Nu, als je komen wilt, moet je het maar direct doen voordat je trouwt." „Uc denk niet, dat dat erg waarschijnlijk is, in de naaste toekomst bedoel ik", ant woordde Anne met een glimlach. „Ik zou daar maar niet te zeker van zijn", waarschuwde de hertogin. „In ieder geval, ik zal het eens met je proberen." Zij trok aan het bellekoord en een ogen blik later ging de deur open en kwam Lady Catherine binnen. „Alles is in kannen en kruiken", zei de hertogin. „Juffrouw Granville zal pro beren met mij op te trekken, zodat je enige maanden kunt ophouden met zeui*en en op die echtgenoot van jou kunt letten." „Wanneer wenst u dat juffrouw Gran ville begint?", vroeg Lady Catherine. „Morgen", antwoordde de hertogin. „Zo als ik haar juist verteld heb, is er niets mee gewonnen indien wij wachten". Zij keek Anne glimlachend aan en het leek, dat zij enigszins ondeugend was. „Hoe laat verwacht u mij?", informeer de Anne. „Half tien", antwoordde de hertogin. „En kom niet te laat. Ik wil mijn post afgehandeld hebben voordat de dokters komen. Je weet nooit, wanneer zij ver schijnen. Zij gooien altijd mijn morgen in de war." „Ik zal precies op tijd zijn", zei Anne en voegde er aan toe: „Ik moet u wel be danken, dat ik mag komen." De hertogin scheen verrast. „Jij bent het niet, die mij moet bedan ken, de moderne jonge vrouw verwacht, dat ik haar bedank. Je bent een beetje ouderwets, lieve kind, maar je zult wel gauw veranderen indien je lang genoeg in Londen bent. Je mag gaan, hoor." Anne nam afscheid van mevrouw Bur field en liep Berkeley Square op. Zij voel de zich buitengewoon gelukkig met haar betrekking. Op een enigszins vreemde manier herinnerde de oude vrouw aan haar vader. Hij had ook een scherpe, hu moristische manier van praten. „Ik ben niet bang van haar", dacht Anne, en zij hoopte, dat het de waarheid was. Zij kon zich goed voorstellen, hoe enigen van haar voorgangsters er uit ge zien moesten hebben: verlegen, kleine mensjes, die doodsbang waren voor de scherpe tong van de hertogin en haar felle ogen, die je schenen te doorboren. „Ik geloof, dat ik mijn eerste baantje erg prettig zal gaan vinden", sprak Anne in zichzelf. „Gezelschapsdame van de her togin van Cheynik vraag mij af, of er een hertog is!" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6