OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De politieke UNO -commissie weigert Amerika als aggressor te bestempelen Liberalen gingen met oppositie mee, doch de griepbacillen steunden Labour Pleven bracht rapport uit over zijn reis naar Washington Plan Schuman „Formosa" zal misschien op de volgende UNO-vergadering worden besproken Pearson niet in de UNO-commissie voor Korea België krijgt Nederlandse boter goedkoper Lawines maken opnieuw slachtoffers Amerika vraagt opnieuw geleende schepen terug Treinramp te New Jersey eiste meer dan 80 levens Het woord is aan Staalnationalisatie gaat door De Kamer gaf ruim blijk van vertrouwen Productie van schaarse materialen Verbonden troepen breken door vijandelijke linies Clementis zou reeds in Joegoslavië zijn HET WEER AFGEBEELD Weerbericht Ö5e JAARGANG No 180 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Bmtenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 33 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE PARIJS wordt ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid van een totale mislukking van het Plan-Schuman. Onze Parijse correspondent heeft daar gis teren een beschouwing aan gewijd. Ge weet dat langdurig onderhandeld is over dit voorstel van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, om de staal- en kolen-productie van West- Europa onder een boven-nationale leiding te verenigen. Er is te lang over onderhan deld. Men is tot zoveel verzwakking van de oorspronkelijke opzet gekomen, dat er niet veel van over is. Parijs wijt dit aan Bonn. Het zegt dat de West-Duitse regering een erg ongelukkig debuut in de diplomatie heeft gemaakt en zich door de Ruhr- bsronnen op sleeptouw heeft laten nemen. Men spreekt van volledige steun, die de juist door de Amerikanen in vrijheid ge stelde Alfred Krupp von Bohlen und Hal- bach en de zijnen van de regering- Adenauer hebben ondervonden. Inderdaad bevinden zich onder de drie-en-dertig vrij gelatenen een gehele reeks leiders van het Krupp-concern, die oorspronkelijk tot veel langer gevangenisstraffen veroordeeld wa ren. Aan Alfred Krupp, de leider van het concern in de Hitler-tijd, zijn bovendien vermogen en andere bezittingen teruggege ven. Toen deze man uit de gevangenis te Landsberg kwam, een paar dagen geleden, heeft hij verklaard dat hij binnen een paar maanden zijn leidende taak weer op zich zou nemen. Als ge deze gebeurtenis: die vrijlating, bekijkt in samenhang met de Parijse com mentaren op een dreigende mislukking van het Plan-Schuman, voelt ge u allicht onbe hagelijk. Het verwondert u dat de Ameri kanen zowel tot de vrijlating van de wapenindustriëlen van het Ruhrgebied als tot teruggave van vermogen en bezittingen aan Alfred Krupp hebben besloten. Achten zij deze lieden onmisbaar om een doeltref fende verdediging van West-Europa te or ganiseren? Is het niet een Amerikaanse wens geweest dat het Plan-Schuman zou slagen, terwijl toch juist van Amerikaanse zijde steeds zo grote instemming is getoond met alle streven om West-Europa tot een heid te brengen? Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux hebben de langdurige onderhan delingen over het Plan-Schuman gevoerd. Benelux dat is de gebruikelijke aan duiding geworden voor België, Nederland en Luxemburg. Maar het is geen econo mische unie, zoals men die zich al zoveel jaren geleden, in oorlogstijd, had voorge steld en zoals men ook heeft nagestreefd in nog langduriger onderhandelingen dan die over het Plan-Schuman. De Belgen en wij hebben geen aanleiding om ons cp de borst te slaan en tot Fransen en Duitsers te zeg gen: ziet naar ons. wij hebben iets tot stand gebracht dat gij door uw tegenstellingen in belangen niet hebt kunnen bereiken. Het is hier vaak eerder gezegd en het moet herhaald worden, nu de gebeurtenis sen het opnieuw bewijzen: men kan geen ingrijpende internationale economische samenwerking, die tot offers noopt, berei ken als men niet eerst politieke eenheid bereikt heeft. Ten aanzien van Duitsland is dat wel heel duidelijk. Sinds lang weten wij, dat de Duitse geestesgesteldheid niet vrij van minderv 'digheids-gevoelens is: Duitsland heeft z. h altijd achtergesteld gevoeld in Europa en dit heeft zijn her haalde pogingen, om met geweld de macht te veroveren, beïnvloed. Na de oorlog, die de splitsing van het Duitse Rijk en de mi litaire bezetting bracht die de Duitser als een nieuwe vernedering moet voelen, al vinden wij in het Westen haar nog zozeer „verdiend" kwam in de andere landen moeizaam het inzicht, dat men West- Europa tot eenheid moest brengen. Wat lag nu meer voor de hand dan daarin West- Duitsland op te nemen, het in de Federale Unie volkomen gelijkgerechtigdheid met de andere deelnemende stalen te geven en het dus de onmiskenbare waarborg te ver schaffen dat het niet meer achtergesteld zou zijn? Dit zou de oude strijdbijl doen begraven en bovendien een cloor arbeids kracht en bekwaamheid belangrijke part ner aan het Verenigde Europa toevoegen. Dat men in Duitsland dit plan toejuichte bleek spoedig genoeg. Er ontstond, ook onder de jeugd, een sterke beweging voor deelneming aan een Europese Federale Unie; Daarop kwam de ene teleurstelling na de andere. De Engelsen wilden niet meedoen en dit was voor de anderen vol doende aanleiding om naar gemakkelijker wegen ter integratie van Europa te gaan zoeken. Gemakkelijker wegen want tegen afstand van een deel van hun zoge naamde souvereiniteit aan een boven nationaal politiek gezag zagen de politici meer op dan tegen het onderhandelen over ingewikkelde economische overeenkomsten. Voor het eerste was een koen, moedig be sluit nodig. Men moest er een sprong voor wagen, zoals het in de loop der jaren hier zo vaak is genoemd. Men moest er over geleverde begrippen omtrent staatkundige verhoudingen voor prijsgeven en er een zelfoverwinning bij behalen. Economische onderhandelingen evenwel kon men rek ken; ze zouden ingewikkeld worden maar men kon nog altijd zien. Och, het is men selijk bekeken gemakkelijk verklaarbaar. Zelfs werd beweerd dat in een Federale Unie Duitsland teveel invloed zou hebben en ik heb mij zelden zo verbaasd over een uitlating van politieke zijde. Want wie kon blijmoedig denken over de wijze, waarop Duitsland zich zou gaan ontwikkelen als het niet in een Federale Unie werd opgeno men? Welnu: Parijs vreest dat het Plan Schu man, overigens toch al verzwakt, helemaal niet meer tot stand zal komen en geeft Bonn de schuld. Krupp von Bohlen und Halbach en zijn medewerkers, eertijds als oorlogsmisdadigers veroordeeld, zijn vrij gelaten. Zij zijn ongetwijfeld van mening dat zij als industriëlen tegen de Fransen wel op kunnen. De enthousiaste Duitse be weging voor Federale Unie is in teleurstel ling verzand. Door wiens schuld? Ik hoop dat ik duidelijk ben geweest. Er is tenslotte nog tijd om zich te bezinnen voor de anderen. Waaronder: wij. R. P. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft aan de Howaldts Werke te Hamburg op dracht gegeven tot de bouw van een motor vrachtschip met een draagvermogen van 10.500 ton.' Het schip, dat in Juni 1952 moet worden opgeleverd, krijgt een eenvoudige passagiersaccomodatie voor twaalf personen. LAKE SUCCESS (Reuter). De poli tieke commissie van de UNO heeft de Rus sische eis afgewezen dat de Verenigde Sta ten worden veroordeeld wegens aggressie i" China. Slechts de Russische groep van vijf stemde vóór. Tegen de Russische eis stemden vijftig landen, terwijl Joegoslavië en Afghanistan zich van stemming onthiel den. De Sovjet-Unie heeft twee resoluties bij de politieke commissie ingediend. In de eerste wordt beweerd dat de Verenigde Staten Formosa zijn binnengevallen en het eiland blokkeren. De Veiligheidsraad wordt er in verzocht stappen te nemen om deze ..aanval" tegen te gaan. Deze resolutie is door de politieke commissie met 49 tegen vijf stemmen, bij drie onthoudingen (Bir ma, Indonesië en Joegoslavië) verworpen. De Sovjet-Unie verklaart in de tweede resolutie dat Amerikaanse vliegtuigen Mandsjoerije zouden hebben aangevallen. Voorts wordt er in beweerd dat een Chi nees koopvaardijschip zou zijn gebombar deerd, aangehouden en op onwettige wijze doorzocht. In deze resolutie worden de Ver enigde Staten deswege veroordeeld en wordt de Veiligheidsraad verzocht onmid dellijk maatregelen te nemen om nieuwe Amerikaanse „aanvallen" op China tegen te gaan. Deze resolutie is, als hiervoor ge meld, met vijftig tegen vijf stemmen, bij twee onthoudingen, door de politieke com missie verworpen. De bespreking der beide Russische reso luties beperkte zich in hoofdzaak tot rede voeringen door vertegenwoordigers van het Russisch blok. De Tsjechoslowaakse en Oekrainse afge vaardigden steunden de resoluties. De politieke commissie der UNO heeft Woensdag met 38 tegen vijf stemmen, bij acht onthoudingen, besloten de bespreking van de toekomst van Formosa voor onbe paalde tijd uit te stellen. Slechts de Rus sische groep verzette zich tegen het desbe treffende, door de Britse vertegenwoordiger Sir Gladwyn Jebb gedane voorstel. Formosa in September? De Chinese nationalistische afgevaar digde onthield zich van stemming, daar zijn regering er tegen gekant is dat de UNO zich met het Formosaanse vraagstuk bezig houdt. Tsarapkin (Sovjet-Unie) verklaarde het uitstellen van de bespreking van het For mosaanse vraagstuk zodanig op te vatten, dat dit punt op de agenda van de Alge mene Vergadering zal worden geplaatst, wanneer deze in September weer bijeen komt. „De UNO kan zich niet met het Koreaan se vraagstuk inlaten, daar de status van het eiland is geregeld door de overeenkom sten van Cairo en Potsdam, waarbij duide lijk is vastgesteld dat Formosa deel uit maakt van het Chinese rijk. Indien de UNO zich toch met het Koreaanse probleem in laat, bemoeit zij zij zich met binnenlandse Chinese aangelegenheden", aldus Tsarap kin. Er is geen datum vastgesteld voor de volgende bijeenkomst der politieke com missie. De voorzitter verklaarde dat, zodra er een rapport is ontvangen omtrent de door de Algemene Vergadering goedge keurde resolutie inzake Korea, opnieuw zal worden vergaderd. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft de uitnodiging om zitting te nemen in de UNO-commissie voor goede diensten in het Koreaanse con flict van de hand gewezen. Uit Brussel wordt gemeld dat ingevolge besprekingen tussen de Nederlandse en de Belgische regering de prijs van Nederlandse verse boter zal worden verlaagd van 76 tot 74 franc per kilogram. Deze maatregel wordt Vrijdag vermoedelijk reeds van kracht Bij Knaben in Zuid-Noorwegen zijn elf kinderen onder een lawine bedolven. Van de elf bedolven kinderen bleken er drie overleden, een meisje van zeven en twee jongens van negen en zes jaar. De andere acht zijn ongedeerd. Pas na vijf uur had men het laatste kind gevonden. In Zwitserland, in de buurt van Bellin- zona, zijn verscheidene grote lawines naar beneden gekomen, zo wordt uit Genève gemeld. Het meest bedreigde dorp is Rossa, waar een aantal huizen is ontruimd. Te Ferndörf in Oostenrijks Karinthië is een huis door een lawine bedolven. Toen men met het reddingswerk bezig was, kwam een tweede lawine naar beneden, waardoor vijf man van de reddingsploeg eveneens bedolven werden. Een hunner kwam om het leven. De andere vier liepen ernstige verwondingen op. Over het lot van het bedolven gezin is nog niets bekend. Uit Innsbrück wordt bericht, dat de weg over de Brennerpas aan de Oostenrijkse kant opnieuw is versperd. Door het zachte weer is de kans op nieuwe lawines groot. Amerika heeft de Sovjet-Unie officieel verzocht, de 672 schepen van de vloot en de koopvaardij, die de Verenigde Staten haar in de vorige oorlog op grond van de leen- en pacht-overeenkomst afstonden, onmiddellijk terug te geven. Deze eis is gesteld in een nota, die aan de Russische ambassadeur te Washington, Alexander Panjoesjkin, is overhandigd. Bovendien is aan de Sovjet-Unie verzocht de 800 millioen dollar te betalen, die zij op grond van de leen- en pachtovereenkomst nog aan Amerika verschuldigd is en met de betaling waarvan de Sovjet-Unie ten achter is gebleven. Naar verluidt hebben de Sovjet-autori teiten als „laatste aanbieding" 240 millioen beloofd en geweigerd over het teruggeven van de 672 schepen besprekingen te voeren. De Sovjet-Unie wil de schepen kopen, doch de Amerikaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de rekening niet is ver effend. Het treinongeluk in New Jersey heeft volgens het Amerikaanse federale bureau voor onderzoek, dat nagaat of sabotage de oorzaak zou zijn van de ramp, minstens 82 levens geëist en 500 gewonden. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrakstuk ken liggen. Whipple: Een gedachte, door gelukkige for mulering van lichaam en geest voorzien, wandelt de wereld door als een levend wezen. (Over spreuken) Attlee zegeviert opnieuw Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: Voor de derde maal is de poging van de Engelse oppositie om de staal-nationalisatie welke reeds anderhalf jaar geleden wet werd, uit te stellen, mislukt, ondanks het feit dat de liberalen in deze volledig met de conservatieven meegingen. De liberalen deinsden tot dusver terug voor de pogingen om de regering ten val te brengen, omdat zij bevreesd zijn zelf in die val te worden meegesleurd. Bij de verkiezingen hadden zij zich ech ter tegen de staal-nationalisatie verbon den, hoewel zij destijds de steenkolen- nationalisatie gesteund hebben. De regering handhaafde zich met een meerderheid van 10 stemmen. De opposi tie bleek ditmaal vatbaarder voor de griep te zijn dan de regeringspartij. Bij het ge ringe verschil in stemkracht spelen in de Engelse politiek in dit jaargetijde de bacil len een belangrijke rol. Nu Churchill alles op alles zet om de regering een nederlaag toe te brengen, te volgen door verkiezingen welke de conser vatieven vermoedelijk met een meerder heid van 20 zetels aan de macht zouden brengen, is het voor Labour met deze stormloop dus nogal meegevallen. Churchill, die de tweekamp inleidde, was in schitterende vorm en hield een speech in grote stijl, fel, maar toch ge moedelijk en sprankelend van humor. In de meest krasse termen verweet hij de re gering dat zij de veiligheid van het land op het spel zette, door precies op dit ogen blik van nationale crisis de staal-nationa lisatie door te drijven. Churchill verklaar de met nadruk, dat het principe der staal- nationalisatie niet in het geding was, hoe wel de conservatieven dit natuurlijk te vuur en te zwaard blijven bestrijden. Hij vroeg alleen om nieuw uitstel van de inwerking treding van de wet. Overigens was Chur chill van mening, dat de reeds bestaande overheids-contróle op de industrie natio nalisatie volkomen overbodig maakt. Regeringsconcessies Daartegenover betoogde de regering, dat er geen grein van waarheid was in de be wering, dat het defensieprogramma dooi de nationalisatie in gevaar zou komen. Eer der zou dit het geval zijn, als de oppositie de onzekerheid liet voortduren. Wat er op 15 Februari gaat gebeuren, is louter een maatregel van financieel technische aard, namelijk overneming van de aandelen door de staat. Het dagelijks beheer der afzon derlijke bedrijven, die hun firmanaam, hun merken en ook in zekere mate hun concurrentie-vermogen en bewegingsvrij heid zullen behouden, blijft onaangetast. De regering blijkt op deze punten enige concessies te hebben gedaan. De nationa lisatie is in elk geval van een ander type dan het tot dusver gevolgde. Strauss, minister van Bevoorrading, waarschuwde er alvast voor de de phe- nomenale productie van de laatste jaren waarschijnlijk niet gehandhaafd zal kunnen worden, omdat de abnormale toevoer van oud metaal uit Duitsland thans afgelopen is, doordat dit land het thans zelf nodig heeft of doordat Amerika het opkoopt. Ook hier klemt dus de noodzaak van een inter nationale grondstoffenverdeling, een vraag stuk, dat nog lang niet is opgelost. De sprekers van alle partijen waren het Tussen New York en het kruispunt Bayhead bij Woodbridge (New Jersey) is, zoals gisteren gemeld werd, een overvolle passagierstrein in volle vaart van een dijk gestort. Volgens de laatste gegevens zijn hierbij 82 personen gedood en 500 gewond. Deze radiotelegrafisch overgebrachte foto toont, hoe reddingsploegen in de wrakstukken naar slachtoffers zoeken. erover eens, dat er aan de bewapening niet extra mag worden verdiend. Churchill schiep er behagen in om de „socialistische millionnairs" die"" de staalin dustrie zullen leiden, aan de kaak te stel len. Hij bedoelde Hardy, voorzitter van de nieuwe corporatie, en minister Strauss, die zelf een gefortuneerd metaalfabrikant was. Toen Churchill in een adem Krupp noemde, die nationaal-socialist was, ont stond er door deze vergelijking grote ver ontwaardiging bij de Labourleden. Vandaag openen de conservatieven een nieuwe aanval op de regering in verband met de armzalige vlees-situatie. (Van onze correspondent te Parijs) Aan een bijna voltallige Kamer heeft premier Pleven officieel verslag uitge bracht over zijn reis naar Washington en Ottawa. Hij vertelde, dat hem uit Amerikaanse kranten en uit gesprekken met verschil lende Amerikaanse particuliere en officiële personen gebleken was, dat in de Verenigde Staten de mening dreigde post te vatten, dat een vermoeid Frans volk geleid zou worden door een regering, die noch over veel moed, noch over veel wijsheid be schikt. Deze algemeen verbreide opinie had minister Pleven dus persoonlijk willen weerleggen en daarom vroeg hij een on derhoud aan bij president Truman. De doel stellingen van zijn bezoek hadden echter allengs een bredere betekenis gekregen en wanneer wij vandaag, aldus de premier, de balans opmaken, dan behoeven wij niet ontevreden te zijn. Indo-China krijgt incer dan de helft van het bedrag van 500 millioen dollar, dat Washington voor het Verre Oosten heeft uitgetrokken, en bovendien ook nog een vliegtuigmoederschip. dat spoedig naar de Vietnamese wateren zal worden gediri geerd. Wat Europa betreft, bevestigde Ple ven geheel de algemene indruk, dat Washington zijn fiat had gegeven aan ver schillende Franse initiatieven als het Schu- man-plan en de conferentie voor het Euro pese leger. Aan het slot van zijn rede, die op zijn bekende rustige, doch wat eentonige wijze werd voorgedragen, verzocht de Franse premier de volksvertegenwoordigers door een massale instemming tegenstanders en vrienden te willen overtuigen van hun eensgezinde wil om het belang van Frankr rijk over tijdelijke geschillen en discussies te doen praevaleren. Dit beroep was niet vergeefs, want met uitzondering der com munisten verzekerden vrijwel alle aan wezigen de regering van hun steun, die zo met 401182 stemmen een spectaculaire overwinning boekte. Toch een crisis? Spectaculair, zou men kunnen zeggen, doch niet overtuigend. De geschillen tussen katholieken en radicalen over de kieswet hervorming blijven namelijk de binnen landse politiek van Frankrijk beheersen en vele waarnemers houden thans ernstig re kening met de mogelijkheid van een rege ringscrisis op korte termijn. „Vertrokken om te kunnen blijven, komt hij terug om te vertrekken", zo hoorden wij gisteravond door een parlementslid Pleven's positie karakteriseren. Het ziet er inderdaad naar uit, dat de katholieken een gunstige aanleiding zoeken om het broeiende conflict over de kieswet hervorming tot een openlijk conflict te voeren. En niets wijst er nog op, dat voor- en tegenstanders van die herziening hun onverzettelijkheid zouden laten varen. Doch de hoop blijft niettemin bestaan dat Pleven, die in Washington zo'n gelukkige beurt heeft gemaakt, ook op het binnenlandse plan met succes zijn kabinet door de zeer zware moeilijkheden zal weten te manoeu vreren. A.F.P. verneemt, dat Pleven de kwestie van vertrouwen zal stellen tijdens het debat over de kieswethervorming dat van 15 Februari af zal worden gehouden. De Verenigde Staten, Frankrijk en En geland hebben ongeveer 20 Westelijke lan den uitgenodigd over te gaan tot oprich ting van een internationaal apparaat ter uitbreiding van de productie van schaarse grondstoffen en voor toewijzing van het verbruik dezer grondstoffen. Katoen, wol en zwavel, welke producten in de laatste oorlog buiten controle zijn gebleven, zou den ook onder de regeling moeten vallen. De andere betreffende producten zijn ko per. lood, zink, wolfram, molybdenum, mangaan, nikkel en kobalt. Rubber en tin vallen er niet onder. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken weigerde de namen be kend te maken van de landen, welke wa ren uitgenodigd, doch van andere zijde werd vernomen, dat Spanje in minstens een der zes opgerichte commissies, ver moedelijk in die betreffende wolfram, ver tegenwoordigd zou zijn. Langzame opmars naar Seoel Reuter meldt uit Tokio, dat eenheden yan de UNO, die tot minder dan 8 kilome ter van Seoe! zijn gevorderd, de nieuvve communistische verdedigingslinie ten Zui den van de Kan hebben doorbroken. De troepen der verbondenen dringen langs het dal van de rivier de Han, 16 km. ten Noorden van Itsjon, op. In het gebied van Hoengsong, in de centrale sector, sloegen zij heftige tegenaanvallen af. In het Westen gaat de langzame opmars ver der. De communisten hebben duizenden verse manschappen op het met lijken bezaaide slagveld in de strijd geworpen om het hoofd te bieden aan de drieledige massale aanval der geallieerden in het Westen. In de centrale sector is de geallieerde opmars gevorderd tot ongeveer 43 km. van de 38ste breedtegraad. Uit luchtverkenningen is op te maken, dat de communisten hun pogingen, om versterkingen en voorraden uit Mandsjoe rije naar het strijdtoneel te zenden, ver dubbelen. Manschappen van het 50ste Chinese leger en twee Noord-Koreaanse divisies zijn in allerijl uit Seoel en Intsjon naar het Zui den gezonden om loopgraven bij Anjangni te bezetten. De communisten doen ver woede pogingen om de geallieerde pantser en infanteriecolonnes, die langzaam voor waarts trekken, op te houden. Amerikaanse eenheden zijn op communistische mijnen velden en artillerievuur ten Noord-Oosten en Westen van Anjangni gestuit. Nehroe stelt gedemilitariseerde zone voor De minister-president van India Pandit Nehroe zou de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng schriftelijk ver zocht hebben als voorlopige voorwaarde voor een staken van het vuren in Korea de vorming van een gedemilitariseerde zóne te aanvaarden, aldus wordt te Londen uit New Delhi vernomen. Een Amerikaanse eenheid is heden Seoel op geschutsafstand genaderd en heeft de buitenwijken van de stad beschoten. Daarna trokken de Amerikanen terug op hun stellingen. De vroegere Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken Clementis is te Abazzia bij Fiume (Joegoslavië) aangekomen, aldus meldt de Weense correspondent van de „Daily Telegraph", en heeft na een reis door de Westelijke zóne van Duitsland en Oostenrijk in hotel Victoria aldaar zijn in trek genomen. Volgens het persbureau „Exchange Tele graph" te Rome zijn Clementis en zijn echtgenote Woensdag de Joegoslavische grens gepasseerd en hebben zij Tito tele grafisch om asyl gevraagd. Het persbureau beroept zich op „betrouwbare inlichtin gen", te Rome verkregen. Volgens de „Daily Telegraph" was Cle mentis in een Russisch vliegtuig van het vliegveld Slovensko Vajnopy bij Bratislava opgestegen. Te München geland, zou hij de gelegenheid hebben gekregen, op een „speciaal paspoort", dat gewoonlijk door hoge Tsjechoslowaakse functionarissen wordt gebruikt, door Oostenrijk heen naar Joegoslavië te reizen. Dit paspoort zou mede een Russisch stempel dragen en uit gereikt zijn door zijn zwager dr Okali, die als voormalig Slowaaks minister van Bin nenlandse Zaken daarvoor de bevoegdheid had en thans gearresteerd zou zijn. Volgens deze correspondent is de nieuws- censuur te Praag inzake het verdwijnen van Clementis de zwaarste, die ooit door het communistisch bewind in Tsjechoslo- wakije is ingesteld. Behalve Gottwald zou den minstens drie andere Tsjechoslowaakse ministers als gevaarlijk beschouwd worden wegens „ketterse" inzichten, te weten Gregor, minister voor de Buitenlandse Handel, Dolansky, hoofd van het vijfjaren plan en Nosek, minister van Binnenlandse Zaken. Men gelooft, dat Dolansky x-eeds is geaiTresteerd en dat Nosek een zelfde lot wacht. De depressie die gisteren ten Westen van de Britse Eilanden lag, bevond zich van morgen boven Ierland en trekt vrijwel recht naar het Oosten. Het bijbehorende frontensysteem bracht in het Oostelijk gedeelte van Engeland veel regen. In de loop van de nacht bereikte deze regen- z°ne °°k onze Westelijke provincies en breidde zich vandaar verder over het land uit. Met zeer grote snelheid is een kleinere storing ten Noorden van de Azoren de Oceaan overgestoken. Deze storing naderde vanmorgen de Golf van Biscaye en begon inmiddels belangrijk in betekenis toe te nemen. Beide de- oressies bewegen zich in de richting van ons land. OONBOVOLKT O LICHT SDN. HALF 3EW, ZWAAR 8EVV. GEHEEL SEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER I2t£mperatuur i005 ISOBAAR fj BELANGRIJK NEERSLAG' GESlEO 'CENTRA: h. hoge druk L lage druk scheidingslijn - front- tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft oe windrichting aan- iedere hele dwassstreep is een wind- snelheid van vijf meter per seconde LATER VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien Matige tot krachtige en in de kustgebieden af en toe harde wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West Van nacht minder koud Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag 9 Februari Zon op 8.08 uur. onder 17.41 uur. Maan op 9 18 uur onder 21.57 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Vrüdag 9 Februari Hoog water: 5.54 en 18.08 uur. Laag water: 1.33 en 13.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1