Brom- en brulfiets broederlijk bijeen op de R.A.I. Besteldienst A. B. C. „Wetenschappelijk werk in Nederland verkeert in grote nood" Jan van der Pigge ERRESRADIO Kaasenbrood..... Een Eeuw Geleden VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Motorrijtuigen uit vele landen en in alle paardekrachten voor het eerst in lange tijd in Nederland te bekijken T//JW7*, Ageaida voor Haarlem Favoriet Nieuws LINNEN AMERICAIN 3.90 f 20.- Zandvoort „Fruit-automaat" in beslag genomen Psychologisch onderzoek van de schooljeugd Een Herman Heijermansstraat in Zandvoort Lezing over maiscultuur A. C. C, - Barr^voetestr. 2 Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Europees kampioenschap driebanden begonnen Prof. dr. S. T. Bok is bezorgd over het overheids standpunt ten aanzien van de verhouding tussen wetenschap en hoger onderwijs Indonesië nodigt oefenmeester Van der Leek uit Zaterdagmiddagcompetitie Selectiewedstrijden voor de jeugd Australiërs wonnen zesdaagse te Antwerpen Bennebroek Uit de gemeenteraad Hoofddorp Nederlandse Fruittelersorganisatie Kiespijn NeemAKKERTJE Lisse Haarlemmermeer Technisch groot! ER ZIJN DEZE WEEK vele betrouwbare heren in het Amsterdamse RAI-gebouw aan te treffen, die u met de hand op het hart willen verzekeren dat hun motor fiets. waar ge u belangstellend overbrugt, de allerbeste ter wereld genoemd raa« wor den. Want de gigantische hal van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel en Automo biel Industrie" heeft voor het eerst sinds vele jaren de stoomfiets in al haar verschij ningsvormen onderdak verleend, om het publiek te laten zien, hoe men zich goedkoop of comfortabel, snel of volgens al deze voorwaarden tegelijk kan verplaatsen wanneer men de automobiel een wat te prijzig vervoermiddel acht. Er zijn dus zowel brom- als brulfietsen te zien en van de eerste categorie, die haar zegetocht steeds verder uit strekt, blijkt een zo grote keuze voorhanden te zijn, dat de ordinaire trapfiets er van zal kunnen blozen. De concurrentie van de gemotoriseerde tweewielers om de driewielers even buiten beschouwing te laten tegen de overdekte mede-snelverkeerders wordt om de vele dubbeltjes, die de fiscus per afge legde kilometer verwerft, steeds gemak kelijker en hoe plezieriger de motorenfa brikant zijn product dus inricht, hoe meer aanhang hij zal krijgen. Maar deze fabri kanten liggen ten allen tijde achter dooi de garantie van de automensen, dat zij hun clientèle althans droog kunnen ver voeren als het in Nederland eens een en kele keer regent. En zelfs daarin kan een handige producent voorzien: hij bouwt des gewenst een scooter geheel dicht en levert er ruitenwissers en een achteruitkijkglas bij. Bromfiets wordt steeds beter Zolang evenwel dit eigenaardige twee- wielertje nog niet volledig te koop is ook deze RAI kent dat na-oorlogse plaag- geestje van „nog niet leverbaar" zal een groot gedeelte van het tot de motor nei gende publiek zich voorlopig moeten be helpen met de bromfiets. Het woord „be helpen" wil overigens allerminst zeggen, dat al deze miniatuur-krachtbronnen van 40 kubieke centimeter cylinderinhoud (en nog minder) onbeholpen apparaatjes zijn, want naarmate de kinderziekten genezen, ontstaat er over de hele linie een kleine machine, die bereid is fietsen voor een paar centen naar Maastricht te duwen voor opgesteld dat ge naar Maastricht geduwd wilt worden. Ze zijn zo langzamerhand overal aan elk rijwiel te hangen en elk kind kan de was er mee doen, volgens de prospecti. al zouden wij die was niet graag in de linnenkast onzer gade zien. De zwaardere broeders In een belendende stand staat een motor fiets, die slechts aan het begin harer stam boom „de fiets" heeft gekend; een 1200 ku bieke centimeter Harley Davidson, welke ongeveer veertig maal zo groot is als het knorrend werktuigje onder, op of naast de bromfiets. Hij kost dan ook maar negenduizend gulden, is niet leverbaar, zelfs niet aan de politie die er naar schijnt te watertanden en verdeelt zijn vele paardekrachten over vier machtige cylinders. Gelukkig liggen er beneden dit zware juweel en boven het rijwiel met hulpmotor nog voldoende mogelijkheden voor de man, die zich motorisch in het verkeer wil be geven, maar de bromfiets naar zijn zeggen overlaat aan vrouwen en mannelijke luiaards. Meer dan voldoende mogelijk heden zelfs, waarvan er af en toe zelfs eentje betaalbaar is voor Nederlandse lie den met geslonken beurzen. Een rood Ita liaans brommertje bijvoorbeeld, dat gestaag 50 kilometer per uur kan rijden en nog geen achthonderd gulden moet gaan kosten, en daarboven de hele vloot van „125 cc's", vertegenwoordigen een maat motox-rijwiel, die voor werk en plezier in deze dure tijden wellicht de meeste opgang maakt. Voorts is er een 600 cc kopklepper van vierduizend gulden; die zo verschrikkelijk hard kan rijden, dat slechts een motorkap sterk genoeg is om iemand tegen volslagen kaalheid te behoeden. Het is een zoge naamde „vlakke twee" BMW-kopklepper, natuurlijk vanwege de felheid waarmee het ding moet kunnen trekken en hij komt uit het Duitse land, waar ze veel verstand hebben van motorfietsen. Dat was dan ook de reden, dat een Russische fabriek een ander bekend merk, de DKW ging na bouwen, er een nieuwe naam voor verzon en het product als opzienbarende volks- democratische vinding aan het Westen toonde. Ach, en dan staan er een paar buffels onder de kleurige vlaggen. Zo'n heerlijk AJS raspaard van 347 kubieke centimeter, waar records mee gebroken kunnen wor den, uit een vermaarde Engelse stal; een Zwitserse „Universal" met een magnifieke twee-cylinder blokmotor van 500 cc en een vier-cylinder Ariël.Dat zijn de mo toren, die de leren jassen naar zich toe trekken. Zij die deze jassen dragen gaan daar dan voor staan en hebben moeite om niet ont roerd te wenen. Zij kijken in de openge werkte modellen en wijzen elkaar: „Zie je die klepzetels? Spulletjes man", om even later in een nog grotere vervoering te ge raken als er een big-end met dubbele rol lagers zo heerlijk soepel aan die drijfstang draait. Wij zullen ons echter niet tot motor- lyriek laten verleiden. Scooters, ook van eigen bodem Naar rechts evenwel, waar de scooters coquetteren met hun lieve kleurtjes. Deze handige en prijzige luxe-fietsjes worden nu voor alle mogelijke doelen gebruikt: er zijn blijkbaar bestelscooters van te maken, ADVERTENTIE VRIJDAG 9 FEBRUARI City: „Dertig seconden boven Tokio", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De razende ruiter", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „Zijn les geleerd", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „Toontje heeft een paard getekend", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ik wil leven", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lxixor: „Sirene van Atlantis", 13 j„ 2, 4.15 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Mevrouw Warren's be drijf' (Haagse Comedie). 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. er is een soort overdekte rickshaw van te fabriceren en men kan er een zijspannetje aan bevestigen (dat loopt toch nog 50 kilo meter, zegt de dealer tevreden). Eysink heeft dat Italiaanse gedoe niet over zijn kant laten gaan en is dies met een Hol landse scooter verschenen, die erg aardig in elkaar zit, maar kennelijk nog in een proefstadium verkeert: het voordeel van deze dingen, dat de berijder er in het al gemeen ook in zijn licht-flanellen pantalon op kan klimmen, wordt teniet gedaan door dit Hollandse wagentje, dat de carburateur o eeuwige smeerpoets aller motorrijders zo dicht mogelijk bij opgemelde panta lon plaatste. Tenslotte schrijdt de popularisering van de motor ook in het goederenvervoer ijve rig voort en een Nederlandse fabriek uit Vaals heeft bewezen, dat ze de mogelijk heden beseft, door een 125 cc „vrachtmotor" ADVERTENTIE In 10 kleuren, ook marine en zwart. Voor japonnen en mantelcostuums. Zeer ge schikt voor verpleegsters. Wasecht. Aan onze zaak zijn gediplo meerde coupeuses verbonden, die Uw japon maken voor Barteljorisstr. 27 b.d. Gr.Markt, tel. 11770 's Maandags de gehele dag geopend te construeren, die tot 500 kilo met 35 kilo meter per uur voor enkele guldens per dag aan onkosten kan vervoeren. De Neder landers waren evenwel weer niet de enigen, die het idee kregen, want ook op dit ge bied komt het buitenland met aardige foefjes. Als u al een motor hebt, moet u beslist eens naar deze RAI gaan kijken en als u nog fietst is het ook de moeite waard. Zelfs aan een ..scooter" kan een zijspan worden gebouwd en de combinatie ziet er nog niet eens zo onhebbelijk uit. Al zullen de mannen van de zware motoren deze lichtgroene combinatie op de R.A.I. met opgetrokken wenkbrauwen voorbijlopen om zich te verdiepen in wat zij noemen „een echte fiets". De Zandvoortse politie heeft een inval gedaan bij een Zandvoortse bedrijfsexploi- tant en op de binnenplaats van het perceel een „fruit-automaat" ontdekt, waarmede door de exploitant clandestien gelegenheid werd gegeven tot spelen. Daar deze auto maten ingevolge de wet op het hazardspel verboden zijn, werd het apparaat in beslag genomen en tegen de eigenaar proces-ver baal. opgemaakt. B. en W. van Zandvoort vragen de raad een bedrag van honderd gulden beschik baar te stellen ter bestrijding van de kos ten verbonden aan het instellen van een psychologisch onderzoek bij de kinderen uit de hoogste klassen der lagere en bij zondere scholen te Zandvoort, uit te voeren in groepsverband van 30 lot 50 kinderen door het Psychologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden. Üit deze test zal blijken, of het kind voortgezet onderwijs zal kunnen volgen en, zo ja, in welke rich ting. Het onderzoek zal nog vóór de Paas- vacantie plaats vinden en de uitslag zal rechtstreeks aan de ouders of verzorgers van de kinderen worden medegedeeld. De kosten bedragen 5.per kind, doch uit antwoorden op d'e circulaires die B. en W. naar de ouders verzonden, blijkt dat 67 bereid is, deze kosten volledig te betalen en 33 gedeeltelijk. Om de overblijvende kosten te kunnen dekken verzoeken B. en W. om het boven genoemde crediet. RAADSVERGADERING De raad der gemeente Zandvoort is in openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdagavond 13 Februari. In deze verga dering zal de beëdiging en installatie plaats vinden van de heer F. W. Diemer, die voor de fractie van de Partij van de Arbeid de heer Sijtsma opvolgt. HUUR VAN RLIKSGRONDEN B. en W. stellen de raad voor, van het rijk voor de tijd van vijf jaar te huren 12760 vierkante meter rijksgrond, waarop fiets- en voetpaden langs de Noord-Boule vard en Zeeweg worden aangelegd, voor een bedrag van honderd gulden per jaar, welke overeenkomst na afloop van elke vijf jaar zal kunnen worden verlengd. Een ver zoek om deze gronden te verkopen of te verhuren voor onbepaalde tijd werd door het rijk afgewezen. ADVERTENTIE Wy verkopen eigen merken sigaren van superieure kwaliteit tegen scherp gecalculeerde prijzen. CORONA ROYAl 16 cent CORONA SUPERBA 20 cent J. v. d. P. No. 25 25 cent Hofleverancier Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 Wegens het spoedig gereedkomen van nieuw geprojecteerde straten in het weder- opbouwplan door het voltooien van de werkzaamheden aan de Zuid-Boulevard stellen B. en W. van Zandvoort voor, de verbindingswegen tussen deze Boulevai'd en de Brederodestraat de volgende namen te geven: Mauritsstraal, omdat deze wordt aange legd in de nabijheid van de vroegere straat van die naam. Vlaaijepad, welke naam de herinnering levendig zal houden aan het duingedeelte, waarlangs de Brederodestraat loopt. Zwartepad, omdat dit in de volksmond reeds zo wordt genoemd en doet denken aan het pad, dat aan de Oostzijde van de Brederodestraat door het duin loopt. Voorts krijgen twee verbindingswegen de namen: Middenpad en Zuiderpad, welke namen voor zichzelf spreken. De nieuwe straat, tussen Midden-Boule vard exi Burgemeester Engelbertstraat, waaraan één der drie flatgebouwen ver rijst, wordt voorgesteld als Hei-man Heijer mansstraat. Deze schi-ijver woonde jaren lang aan de Kostverlorenstraat No. 105 en overleed aldaar ook. Aangezien Heijer- mans veel bijdroeg tot verbetering van de sociale toestanden bij de visserij achten B. en W. het gewenst, dat zijn naam in ere wordt gehouden door een straataanduiding zoveel mogelijk aan de zeezijde. Voor enkele nieuw geprojecteerde wegen en paden in Bentveld stellen B. en W. voor, de namen hiervan verband te doen houden met de duinflora en daarom de volgende namen te geven: Vier paden: resp. Sparrenlaantje, Ber kenlaantje, Wilgenlaantje en Vlierlaantje, twee straten resp. Bramenlaan en Parnas- sialaan. EMIGRATIE-FILMAVOND Stichting Touring Zandvoort organiseert een emigratie-filmavond op Woensdag 14 Februari in gebouw „Zomei-lust". Voor de vereniging Bedrijfsvoorlichting Haarlemmei-meer sprak ir. Koopman, direc teur van het veredelingsbedrijf te Hoofd dorp over de mais-cultuur in Nederland. In 1935 werd in Nederland met de ver bouwing van mais begonnen, oorspronke lijk met een twintigtal rassen. In latere jaren werd het aantal uitgebreid tot 240 rassen, slechts enkele hiervan zijn voor ons klimaat geschikt. De oogsten bedragen gemiddeld 30 meer dan die van andere graangewassen en bedragen gemiddeld 4500—5000' kg per ha. Op het ogenblik worden in Nederland ongeveer 6000 ha met mais bebouwd en in totaal zijn aanvragen voor 12000 ha binnengekomen. De grote moeilijkheid is echter zaad te krijgen, daal de oogsten in Amerika het afgelopen jaar zeer slecht zijn geweest. De bebouwing met mais is volgens ir. Koopman echter zeer lonend daar er betrekkelijk weinig werk zaamheden aan verbonden zijn. De rege ring steunt in bepaalde gevallen de mais cultuur. De heer P. Kistemaker bracht spreker dank voor zijn voordracht. ADVERTENTIE is absoluut betrouwbaar en correct. Laten wij Uw goederen ook eens correct vervoeren. Biljarten Te Antwerpen wex-d Donderdagmiddag een aanvang gemaakt met het tournooi om het Europees kampioenschap driebanden. Onder de declnemei-s bevinden zich onze landgeno ten Wevers en dokter Kok. De uitslagen luiden: Domingo 50 63 4 0.793 Ventura 44 53 7 0.693 Lagache50 87 4 0.574 Lacroix 37 87 5 0.425 Kok 50 52 6 0.961 Wevers 31 52 4 0.596 Vingerhoedt50 60 8 0.833 Dessart 36 60 5 0.600 De uitslagen van de eerste avondpartijen luiden: Dessart 50 67 4 0.746 Domingo 48 67 6 '0.716 Ventura 50 82 4 0.609 Lagache 50 82 4 0.609 ADVERTENTIE „De wetenschappelijke arbeid mag niet alleen maar als hulpmiddel voor het hoger onderwijs worden beschouwd. De weten schap zou daar schade van ondervinden, daar haar omvang en richting zouden worden beperkt op grond van buiten die wetenschap gelegen motieven. Het onder wijs wordt er door benadeeld, omdat waarlijk hoger onderwijs alleen gegeven kan worden in een sfeer van waarlijk we tenschappelijke arbeid". Dit verklaarde de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. S. T. Bok, in zijn dies-rede ter gelegenheid van de 376ste verjaardag van deze universiteit. Prof. Bok zei voorts, dat de hoogleraren in het bevordereix van de wetenschap de hoogste taak der universiteit zien, doch Voetbal Van der Leek, de oefenmeester van het Nederlands elftal heeft een uitnodiging ontvangen om de komende zomer voor een maand naar Indonesië te komen. Het ligt in de bedoeling, dat hij in die maand de trai ningsmogelijkheden in Indonesië ondex-zoekt Van der Leek heeft het verzoek in beraad gehouden. Wij vernemen vooi'ts, dat Van der Leek ook weer als oefenmeester van de Utrechtse eerste klasser DOS optreedt. DOS heeft Van der Leclc xntertijd aan de KNVB afgestaan, hoewel hij contractueel nog voor enige jax-cn aan de vex-eniging verbon den was, onder de voorwaarde dat, zo de club hem nodig zou hebben, zij gedeeltelijk over hem zou mogen beschikken. Nu DOS er op de x-anglijst niet zo rooskleurig voor staat, is de Utrechtse vereniging in overleg met de KNVB getreden en sinds korte tijd wordt DOS nu weer elke Maandagavond door Van der Leek getraind. Voor de competitie in de KNVB zijn voor Zaterdagmiddag vastgesteld: derde klasse: IJmuiden—Huizen en SSVU—Kennemerland. Vierde klasse: AGT—Zandvoortmeeuwen; Kromhout— SIZO; SVJ—VEW. In de afdeling Haarlem worden gespeeld: Klasse A: IJmuiden 2Tweede Jeugd; Kennemerland 2Kinheim; SIZO 2ETO; Nw Vennep—IJmuiden 3, tex-rein DIOS; VVRATelefoon. Klasse B: Hillinen—Kennemerland 3; Ken nemerland 4RCH;,- Kinheim 2SIZO 3; SIZO 4VEW 2 (terr. Heemstede). Klasse C: ETO 2—Concordia; Kennemer land 6SVJ 3; Telefonia 2—Zandvoox-tmeeu- wen 3; RCH 2—Kennemerland 5. Klasse D: HalfwegSVJ 4; SIZO 5Ken nemerland 7; SSH—IJmuiden 5; SVJ 5—Nw Vennep 2 (terrein Klevex-laan) Hockey Op de velden van BMHC achter Zomer- zorg te Bloemendaal worden Zaterdagmid dag de selectiewedstrijden voor de jeugd- elftallen van Noordholland gehouden. De wedstrijden beginnen om drie uur. Zowel voor de meisjes als voor de jongens zijn drie elftallen ongesteld. Elk elftal speelt twee wedstrijden. Leden van de volgende hockeyverenigin- gen nemen deel aan de selectiewedstrijden. Achter de naam vafx de club het aantal deel nemende spelers (sters): Jongens: BMHC (8), Alliance (3), ZHC Zandvoort (1), HBS (1), Strawbex-ries (1). Meisjes: BDHC (7), Alliance (5), Rood Wit (4), HBS (3), Strawberries (2). De eindstand van de Antwerpse zesdaagse luidt: 1. StromArnold (Australië) 148 pnt. Op een ronde: 2. Adx-iaenssensBruyland (België) 49 pnt. Op twee ronden: 3. BruneelDe Beucke- laere (België) 246 pnt.; 4. Van VlietOckers (Nederland-België) 160 pnt.; 5. BuylNaeyc (België) 125 pnt.; 6. AcouDe Pauw 57 pnt.; 7. Van SteenbergenJanssens (België) 52 punten. Op drie ronden: 8. Van EstMiddelkamp (Nederland) 72 pnt.; 9. RyckaertDecorte (België) 56 pnt. Op vier ronden: 10 De Feyter—Van Mirlo (België) 132 pnt.; 11. Dex-ksenBoeyen (Ne- dex-land). Het Nederlands-Dxiitse koppel Peters— Hoex-mann gaf enkele uren voor het einde op. dat daax-tegenover de overheid het onder wijs als voox-naamste deel der universitaire werkzaamheden beschouwt. Deze achter stelling van de wetenschap bii het onder wijs kwam tot uitdrukking na de oprich ting van de ox-ganisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek in 1946. De kracht aan deze organisatie werd ontno men doordat het aanvankelijk geprojec teerde budget tot een tiende werd terug gebracht. Het verstand van de staat is de wetenschap. Via de bevordering der wetenschap kan het aanzien des lands worden verhoogd en kan nieuwe werkge legenheid worden geschapen. Ons land heeft in dit opzicht na de oorlog, die toch al een achterstand veroorzaakte, zijn kans gemist, aldus prof. Bok. In verontrustende mate daalt mede ten gevolge daarvan het aantal van hen, die besluiten hun leven aan de beoefening der theoretische weten schap te wijden. De organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek is een middel geworden voor curatoren, om hun budget gemakke lijker sluitend te maken. Voorstellen van wetenschappelijke strekking worden door curatox-en zelf teruggewezen als zijnde goede objecten voor het nieuwe fonds. De subsidies uit dit fonds vormen wel een meevallertje voor de wetenschappelijke werkers, doch anderzijds betekenen zij ook eeix grotere binding aan en verantwoor delijkheid jegens buiten-universitaire in stellingen. Mogelijk dat de in uitzicht gestelde grotex-e autonomie de Leidse universiteit in staat zai. stellen een stap in de goede richting te doen, hoewel ook dan nog het geld grotendeels uit 's rijks schatkist zal Brigadier Van Zcijl van de Haarlemse verkeerspolitie is nu met de moeilijkste instructie bezig, die het africhtenvan de schoolbrigades maar kan opleveren, namelijk het oversteken van de drukke Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, bij de scholen aan de Eemstraat. Maar evenals bij de drie vorige scholen het geval was, blijken ook deze uitverkoren leerlingen met geestdrift hun taak op te vatten. „Wie dienst doet bij de brigade is nooit te laat", zeggen de onderwijzers 1 en het zal niet lang meer duren of brigadier Van Zeijl kan zijn troepje op eigen gelegenheid laten optreden. Dan is nog de beurt aan de Marnixschool en aan enige scholen bij de Zaanenslraat en daarmee zal Haarlem bij alle gevaarlijke wegen en kruispunten zijn schoolbrigades hebben. moeten komen en de opvattingen van de regering dus ook dan nog een zeer grote invloed zullen behouden. Afdoender zou dit beginsel van autonomie volgens prof. Bok kunnen worden ingevoerd, indien de oud-alumni het als hun morele plicht gaan gevoelen, regelmatig een zodanig gedeelte van hun inkomen aan hun aller geestelijke moeder af te staan, dat zij in overdrach telijke zin meer dan de helft der „aan delen" in bezit krijgen. Dergelijke schen- kingen zouden als indirecte verwerving- kosten moeten worden beschouwd, zodat de schenkex-s over die bedragen geen be lasting zouden behoeven te betalen. Spreker achtte het nodig, deze dingen eens duidelijk te zeggen: het wetenschap pelijk werk in Nederland verkeert in grote nood, en dat moet snel verandex-en. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Bermebroek bijeen. De griep was oor zaak dat zowel de burgemeester mr. K. baron van Hardenbroek als de heren Bloe- mink en wethouder J. F. v. Lierop niet aanwezig waren. De heer de Vries was eveneens verhinderd. Wethouder K. Ent hoven .leidde de vergadering. Een vex-zoek om bij overlijden van on derwijzers de nabestaanden nog drie maan den salaris uit te keren, werd voor kennis geving aangenomen. Hierna kwam het uitbreidingsplan aan de orde. Verschillexide details werden bekeken en het resultaat was dat de raad zich met de voorgestelde herzieningen kon vereni gen. De verkoop van een teiTein aan de Duin laan naast het postkantoor, groot 220 m2 voor 1760 werd ook aangenomen. Beslo ten wex-d, een gedeelte van de Bennebroe- kervaart en enige bei-men aaxx te kopen voor de som van 100. De vaststelling van de verordening op de winkelsluiting lokte veel discussie uit om dat onder de winkeliex-s, blijkens een ge houden enquête, nogal verschil van mening blijkt te zijn over de middag waax-op de winkels gesloten moeten zijn. De x-aad hakte de knoop door en bepaalde dat het de Dinsdagmiddag zal worden, zowel voor kruideniers als voor melkhandelaren. Na enkele salarisbesluiten voor ambte naren en wei-klieden kwam de benoeming van een onderwijzeres aan de Sparren- boschschool aan de ox-de. Nadat de Raad hierover eex-st in geheime vergadering was gegaan, ging men over tot stemmen. Tot driemaal toe wex-den op de twee candidaten eexx gelijk aantal stemxnen uitgebracht (4 om 4) zodat het lot moest beslissen. Mej. M. Berkenbosch bleek de gelukkige te zijn. Bij de rondvraag infox-meerde de heer Ir. v. Lammeren, of Bennebroek ook een schoonheidscommissie heeft. De voorzitter axitwoordde bevestigend. De heer Dubbis vroeg hoe het stond met de vex-bouwing van de ondei-wijzerswoning aan de School- laan. Daarop deelde de voorzitter mede, dat de vereiste vergunningen thans zijn af gekomen, zodat spoedig voox-stellen aan gaande de vex-bouwing zijn te verwachten. Na medegedeeld te hebben, dat voor 1951, '52 exx '53 aan Bennebroek de bouw van 31 woningen is toegestaan, benevens 10 migratiewoningen wanneer men gezinnen uil andex-e gemeenten opneemt, werd deze vex-gadering gesloten. In hotel „De Landbouw" te Hoofddox-p zijn de prijzen uitgereikt aan winnaars van de onlangs gehouden fruittentoonstelling. De prijzen bestanden uit voorwerpen van Delfts-blauw en werden uitgereikt door ir. Koopmaxx, die opmerkte dat de eerste fruit tentoonstelling in Hoofddorp geslaagd is. Hierna werd de film in kleuren „Gaaf fruit" vertoond. De ziekten welke zich bij de fruitteelt kunnen voordoen, werden be licht. ADVERTENTIE O *n BENOEMINGEN. Met ingang van 1 Maart is beixoexnd tot directeur der P.T.T. te Lisse de hoofd employé eerste klas G. Moes te Helmond. Tot onderwijzeres aan de Christelijke School (hoofd De Jonge) is benoemd mej. P. W. Walraven. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hans Ronald, z. van H. Bur gers en J. C. v. Dam; Edith Wilhelmina, d. van J. C. Lotz exi J. W. G. Tomassen: Albex-- tus Johannes, z. vaxx H. H. Tulp exx C. W. v. Silfhout; Adriana Maria Anna. d. van S. J. Tesselaar en M. A. Ursem; Jacob Johannes, z. van B. A. Veenhof en G. P. Stroomex-; Marina Marta. d. van J. M. C. Kiepe en A. F. J. Kiepe; Dick Meiert Theodoras, z. van D. C. Mostert en A. G. Krauth; Catharina Margaretha Elisabeth, d. van J. J. Poland eix B. A. Kooijman; Gijsbertus Johanxxes Maria, 7.. van J. M. v. Veldhuizen en M. v. Koert; Johannes Aris, z van R. Zondervan en C. E. v. Strien; Henriëtte. d. van P. Regeer en A. A. v. Poelgeest; Adriaan, z. van W. Bos en A. M. Roos; Johannes, z. van P. Huigsloot en C. S. J. de Blaeij; Cornelia Adriana, d. van J. J. Vermeule en A. J. v. d. Wex-ve; Lena, d, van A. M. v. d. Zande en M. J. Groothedde; Josepha Maria, d. van T. H. J. Pennings en A. K. Straathof; Arnoldus, Wil lem, z. van H. v. d. Maarl en C. P. Grossurt. ONDERTROUWD: Willem Jacob Jan Hein Haveman en Lena Klootwijk; Willem van 't Hof en Niesje van Vugt; Stephanus van Es en Metje Suzanna de Jong; Gerrit Adrianus van der Puy en Maria Jacoba van Nierop. GETROUWD: Laurentius Schoorl en Ca tharina Maria Smit; Hendrik van den Berg en Elisabeth van Leeuwen; Willem Hendrik Roubos en Johanna de Vos: Adrianus Mar kus en Adriana Cornelia Timmers. OVERLEDEN: Arie Cornelis Sneterse, 80 j., e. van C. v. d. Laan; Bastiaantje den Hartigh. 76 j„ wed. van B. R. de Breuk; Bastiaan Huibex-tus, 19 mnd., z. van J. Struik en P. Bokhorst. ADVERTENTIE Alle modellen vanaf f 198- STOFZUIGERS - ZEILWRIJVERS Betaling desgewenst in overleg. Grote Houtstraat 131 - Smedestraat Jt Telefoon 10271 - 11287 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Februarij 1851 ZANDVOORT De Commissie tot on dersteuning van de betrekkingen van hen die aan de Cholera zijn overleden heeft hare dank betuigd aan allen, die door hun liefdegiften zoo veel leeds hebben ver zacht. Tijdens het heerschen der vreese- lijke ziekte, gedurende de maanden Ju-lij, Augustus en September van het jaar 1849, is de Commissie in staat gesteld om in alles voor allen te zorgen. De uit- deeling aan de behoeftigste weduwen en weezen heeft sedert den zomer van 1849 tot heden wekelijks geregeld plaats ge- had_ Nu de Commissie nu evenwel den Iaatsten onderstand gegeven heeft, moe ten de behoeftigen, ten getale van zeven tien ouderlooze kinderen en een-en- veertig halve weezen, met de weduwen, zich tot de Armen-fondsen wenden, welke evenwel zelfs niet in staat zijn voor de weezen te zox-gen. Raken deze fondsen uitgeput, dat zoude voor dit dorp, het welk, wegens de uiterst tegenspoedige visscherij, thans veel ai-moede heeft, eene ware ramp zijn. Burgemeester J. van der Mije heeft nu op de vele vrienden van Zandvoort een beroep gedaan, om veel smartelijks te leenigen en bedi'oefde menschen dankbaar te maken. HAARLEM In de maand Januarij 1851 zijn over de HoMandsehe ijzeren spoorweg tusschen Amsterdam en 's Gra- venhage 52488 reizigers vervoerd; als uit Amsterdam 9904; Halfweg 187; Haarlem 6187; Vogelenzang 311; Beek 35; Vee- nenburg 439; P, Gijzenbrug 389; War mond 308; Leyden 5728; Voorschoten 315; Nieuw-Oosteinde 92; 's Gravenhage 1029S; Rijswijk 153; Delft 5236; Schie dam 3151; Rotterdam 9725. Van reizi gers is ontvangen f 47410; van goederen f 7S78.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5