Als U vooruit wilt komen.. Sportfondsenbad gfl v. Empelen ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Raad van Bloemendaal Gewone dienst 1949 sluit met een voordelig saldo Autorijschool ,,Staut Wagenweg 9 Telefoon 21545 Zandvoort Zandvoorts korpschef van politie dertig jaar in de badplaats Reeds lang Lisse Raadsvergadering Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging Hillegom Uit de gemeenteraad Halfweg Bennebroek Hoofddorp A.R. Toogdag Vergadering CP.N. Haarlemmermeer Heemstede PARKET t Vkrerenhuis Amsterdam Santpoort-dorp „Jody en het hertenjong" Werken van schilders „die Laren ontdekten" Blikverbruik moet worden beperkt Emigratie naar Nieuw-Zeeland Belangstelling voor Europese tekenwedstrijd is groot Directeuren Ballast Mij. ontslagen van rechtsvervolging Joods protest tegen gratie aan oorlogsmisdadigers Tragedie in Potsdam Beria in Praag? SCHEEPVAART Vele Nederlanders die naar Nieuw Zeel-and gaan, om daar een nieuw bestaan op te bouwen, zullen ongetwijfeld getroffen worden door de natuur, welke vooral in Dart Valley, in Otago, de meest Zuidelijke provincie, van een grootse schoonheid is. Gedurende het droge seizoen trekken lastdieren met hun begeleiders, die materiaal en levensmiddelen naar de verafgelegen boerderijen moetén brengen, door de bedding van de rivier de Dart, die als een zilveren lint traag door het bergachtige landschap stroomt. Donderdagmiddag komt de gemeenteraad van Bloemendaal in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt elf punten. B. en W. bieden de raad ter voorlopige vast stelling aan de rekening van inkomsten en uitgaven over het jaar 1949. De gewone dienst, sluit met een voordelig saldo van f 169.908 en de kapitaaldienst met een na delig saldo van f 253.853. Het voordelig saldo is ontstaan doordat de uitgaven per saldo rond f 105.300 beneden de raming zijn gebleven en de ontvangsten per saldo de raming met f 64.600 hebben overtroffen. Voor het onderhoud van de straatverlich ting is f 2.323 minder uitgegeven dan be groot; voor onderhoud van wegen en voet paden f 10.863; voor onderhoud van pomp en riolen f 2.226; voor kosten Algemene Begraafplaats f 3.098; voor kosten van het sneeuwruimen f 3.000; voor jaarwedden onderwijzend personeel openbaar voorbe reidend lager onderwijs, dat in September en October 1949 in dienst is getreden f 16.122; voor bijdrage in het schoolgeld voor leerlingen uit de gemeente, die een inrichting voor bijzonder middelbaar on derwijs bezoeken f 13.130 en voor bijzon der hoger onderwijs f 1.495; voor kosten van arme krankzinnigen f 3.973; voor on dersteuning aan behoeftigen in geld f 7.451; voor aandeel distributiekring Haarlem f 3.719; voor diverse andere posten in totaal f 37.900. De belangrijkste ontvangstposten, welke de raming hebben overtroffen, waren: opbrengst terzake van kampeertenten op het strand f 2.853; heffing voor het gebruik van openbare gronden f 5.308; ontvangsten uitkijktoren „Wilhelminaduin" f 6.588; teruggaaf van of bijdrage in de kosten van ondersteuning f 14.649: opbrengst opcenten personele belasting f 38.068. Over 1949 is wegens bijdrage in de kosten der politie nog van het rijk te vorderen f 66.392; indien dit bedrag had kunnen worden ontvangen, dan zou het voordelig saldo van de gewone dienst zoveel meer hebben bedragen. Het nadelig saldo van de kapitaaldienst is ontstaan door in 1949 en vorige jaren gedane kapitaalsuitgaven welke nog niet door opbrengst van geldlening of andere inkomsten zijn gedekt. B!. en W. merken op. dat het voordelig saldo van de gewone dienst 1949 van f 169.908, dat voor zoveel nodig in minde ring zal kunnen komen op de tekorten over 1946 en 1947 en het nadelig saldo van de kapitaaldienst 1949 bij suppletoire begro ting naar het dienstjaar 1950 zullen wor den overgebracht. Verhoging gasprijs B. en W. stellen de gemeenteraad voor de gasprijs met een halve cent per m3. te verhogen wegens het stijgen van de kolen- prijs. Herstel van schuurtjes Enkele maanden geleden werd op ver zoek van enkele raadsleden een voorstel aangehouden om een bedrag beschikbaar te stellen voor het bouwen van 42 nieuwe stenen schuurtjes achter de woningen van de woningbouwvereniging ,,Bos en Duin". Een nader onderzoek is ingesteld en thans stellen B. en W. voor 10 schuurtjes te ver nieuwen en de overige twee-en-dertig te herstellen door op de bestaande vloeren een gewapend betonplaat aan te brengen, voor zien van een vorstrand en een opstand van 40 cm. hoogte. De totale kosten bedragen f 20.000. Bij het eerste voorstel was een bedrag van f 42.000 nodig. B. en W. stellen de raad voor tot het verstrekken van een bijdrag a fonds perdu en van een annuï teitslening aan de woningbouwvereniging. ADVERTENTIE moet U eerst zorgen voor een rijbewijs Vlotte en grondige opleiding op grote of kléine goedgekeurde leswagens, door gediplo meerd instructeur(trice). Diploma A.N.W.B. en F.N.O.P. ZANDVOORTSE REDDINGSBRIGADE De Zandvoortse reddingsbrigade houdt de jaarlijkse algemene ledenvergadering op 27 Februari in hötel Keur. De traditionele jaarlijkse feestavond werd voor dit jaar vastgesteld op 3 April, eveneens in hotel Keur. COMITé „SIMAVI" Het nieuwe comité voor de afdeling Zandvoort van de „Simavi" werd als volgt samengesteld: Erevoorzitter: burgemeester mr. H. M. van Fenema; voorzitster: me vrouw S. Hennis-Dorreboom; penning - meesteresse: mevrouw M. van Fenema- Brantsma; secretaris: R. van 't Hoff; leden: W. Bussink en mevrouw L. Romkês-Wel- lenziek. ADVERTENTIE 's Zondagsmiddags heerlijk douchen, zwemmen en GOLVEN Op 15 Februari zal het dertig jaar ge leden zijn dat de korpschef van de Zand voortse politie, de heer G. J. W. Vreman, zijn intrede deed bij dat korps, na ruim zes jaar tevoren in politiedienst te zijn ge treden. De heer Vreman werd geboren op 19 September 1891 in Aalten en kwam op 28 Februari uit Winterswijk als adjunct-in specteur naar Zandvoort, waar zijn benoe ming op 15 Februari van dat jaar was inge gaan. Het politie-corps te Zandvoort telde toen een commissaris, een inspecteur, een ad junct-inspecteur, drie brigadiers en 21 agenten. In de seizoenmaanden werd het corps uitgebreid met ,.zomeragenten", waarvoor later de Rijkspolitie in de plaats kwam. Op 1 Januari 1923 volgde de bevordering van de heer Vreman tot inspecteur en toen zijn chef, commissaris mr. Reyenga in Hil versum werd benoemd op 28 Februari 1941, nam hij diens plaats over als waarnemend commissaris. Wel trachtte men in die dagen een N.S.B.-commissaris te benoemen, doch deze poging werd door burgemeester H. van Alphen verijdeld. Na de reorganisatie bij de Nederlandse politie, kort na de be vrijding, werd hij definitief tot korpschef te Zandvoort benoemd. Korpschef Vreman zou héél veel uit zijn langdurige loopbaan kunnen vertellen, doch hij doet dat niet, want hij is een voor zichtig en bedachtzaam man. Hij is gehecht aan de badplaats als weinig anderen en de grote afbraak van de badplaats is hem zeer aan het hart gegaan. Het zal Zandvoorts populaire politiechef op de dag van zijn jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken, niettegen staande hij aan alle uiterlijk vertoon een hartgrondige hekel heeft, ZANDVOORTSE TENNISCLUB Bewoners van Zandvoort hebben het plan opgevat, een Zandvoortse tennisclub op te richten. Op Dinsdag, 13 Februari zal de eerste vergadering in hotel De Schelp worden gehouden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Cornelis, z. van K. Paap en G. Brouwer; Reinout Klaar Norfolc Jaap. z. van K. Prins en L. W. van der Wolde: Magdalena Christina Nanny, d. van G. A. Meijer? en B. B. Westenberg; Bernar- dus Johannes, z. van B. J. Lefferts en L. Roode; Bartholomeus, z. van C. A. J. Lam- mers en L. C. den Boer. ONDERTROUWD: C. B. J. van Doorn en A. A. C. van Dommelen: P. Keur en C. I. Naumann; J. M. Frederiks en A. P. Sietse- ma; C. Post en A. C. van der Mije; H. A. Bakker en A. Koper. GETROUWD: W. C. Zwemmer en J. Kui pers: J. G. Vinken en E. Szabó. OVERLEDEN: A. van Zeijl, oud 57 j., m., e. van A. M. Waidmann; E. L. van der Put ten, oud 71 j., m., e. van P. J. G. Midden dorp: A. Jozwiak, oud 49 j., vrouw, e. van J. Roselaar. ADVERTENTIE was U van plan een vakman in Uw tuin te halen. NU is het tijd om eens te praten met van Empelen, tel. 2-80-80 TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18, HEEMSTEDE In een spoedeisende vergadering kwam de raad Vrijdagavond bijeen ter behande ling van enkele punten. Het belangrijkste punt was het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een credietregeling van 1.000.000 bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, daar het besluit van 29 Januari om 200.000 bij voornoemde Bank en 300.000 bij een particuliere bank de goedkeuring van Gedeputeerde Staten niet kon krijgen. Na enige bespreking is eerst genoemd crediet aangegaan tot 1 April a.s. De raad keurde goed de verkoop van een perceel grond aan de Gladiolenstraat, groot 600 m2 aan D. en K. van Voorst voor de bouw van een dubbele middenstands woning. Aanvaard werd de schenking van een tweetal schilderijën voorstellende gezichten in het voormalig huis „Dever", aangeboden door de directeur van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" te Leiden, uit de na latenschap van mevrouw de wed. Van Siegenbeek van HeukelomLamme. De schilderijen krijgen een plaats in het ge meentehuis. Het voorstel over grondruiling aan de Gladiolenstraat werd van de agenda afgevoerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Antonia Leopolds Frederika, d. van M. N. v. Dijk en M. M. Boot; Elisa beth Maria, d. van P. Korsuise en E. Half- schepel; Jan, z. van H. Kuipers en M. M. Daudeij en Jacob, z. van H. Kuipers en M. M. Daudeij; Gerardus Johannes Leonardus Maria, z. van G. Th. van Zon en C. M. de Jong; Hermanus, z. van H. J. Jansen en A. Hoogendijk. ONDERTROUWD: B. Martenbroek en E. Sterk; C. J. de Buck en M. J. Landkroon; P. Havenaar en A. G. van 't Wout. GETROUWD: G. v. Wijk en N. Braam; W. Elderbroek en H. v. d. Leeden. OVERLEDEN: Petronella v. Steijn, echtg. v. H. Zwetsloot. 36 j.; Petrus Alders, wedn. v. S. M. v. d. Berg, oud 84 j.; Leendert v. d. Burg, echtgen. van A. v. d. Zaal, oud 73 j. Dc. Anti-Revolutionaire Kiesvereniging vergaderde in de Nederlands Hervormde Kleuterschool. Na opening door de voor zitter dr. Ruys, kreeg de heer E. Scholte, gemeenteraadslid, het woord voor zijn causerie over Gemeentepolitiek. Achtereenvolgens sprak de heer Scholte over de gemeentebedrijven en de volks gezondheid. Een zwembad staat nog steeds op het verlanglijstje van onze fractie, al dus spreker, maar hier schijnt voorlopig nog geen kans op te zijn. Het tbc-onder- zoek mag als geslaagd worden beschouwd. Spreker behandelde vervolgens het huis vestingsprobleem, dat met de dag drin gender wordt, maar gelukkig wordt hiel en door B. en W. en door het particulier initiatief harder aan gewerkt dan in andere gemeenten. Bij de bespreking kwamen onder andere de gemeentefinanciën naar voren, waarbij vooral de aanleg van de randweg veel vragen deed rijzen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. In de vergadering van de raad die Vrij dagavond werd gehouden, is de heer J. A. Topper (K.V.P.) als raadslid geïnstalleerd. Bij de ingekomen mededelingen drong de heer Vermeer (Prot. Chr.) aan op in williging van een verzoek, de weduwen van onderwijzers der openbare school geduren de de drie maanden voor het pensioen in gaat, bij wijze van overbrugging, het salaris door te betalen. De voorzitter stelde zich op het standpunt, dat het Rijk, dat de salarissen zowel als de pensioenen uitbetaalt, ook deze toelage voor zijn rekening moet ne men, waartegenover de heer Vermeer stel de dat het Rijk alleen de kosten van het onderwijs betaalt, maar de gemeente de onderwijzeres aanstelt en dus moreel ook voor het onderhoud hunner weduwen ge durende die periode verantwoordelijk is. Besloten werd dat B. en W. in de eerst volgende vergadering nader op deze zaak zullen terugkomen. Nadat verschillende benoemingen in va catures ontstaan in de commissies door vertrek van twee raadsleden hadden plaats gehad, bleek stemming noodzakelijk voor de benoeming van een plaatsvervangende wethouder, waarvoor de K.V.P.-fractie de heer J. A. Versteege voorstelde. De heer Vermeer stelde voor oud-wethouder Loer akker (K.V.P.) te benoemen. Twee stem mingen waren nodig voor de heer Verstee ge met 76 stemmen gekozen werd. Besloten werd tot het verlenen van medewei-king aan de stichting van gym nastieklokalen, al stelde de voorzitter vast dat men afhankelijk is van de Rijkstoewij zing te dien aanzien. Het gemeentebestuur acht drie lokalen een minimum. Het voorstel tot verhoging van de gas prijs met een halve cent per m3 ging on der de hamer door, evenals dat tot vast stellen van een gemeentevlag voor Hille gom in de kleuren' geel-groen-rood'. De raad verklaarde zich accoox-d met de beslissing van B. en W. geen gok-automa- ten in de gemeente toe te laten. Nadat de voorzitter, zulks naar aanlei ding van vragen van de heer Loerakkei", had geconstateerd dat de gladheidsbestrij- ding door de dienst van Openbare Wei-ken uitstekend wordt verzorgd, besloot de i-aad tot aankoop van een perceel grond aan de Sixlaan hoek v. d. Endelaan, groot 35 Are, voor 7 per m2 en daarop te bouwen een nieuwe burgemeesterswoning. Het aanvan kelijk daarvoor uitgetrokken crediet van 42.000 werd tengevolge van de prijsstij gingen met 17.000 verhoogd. Na afloop der vei-gadei-ing sprak de heer Loerakker woorden van dank tot de bur gemeester voor zijn activiteit in verband met het verkrijgen der goedkeuring voor de bouw van de Hillegomse Bloembollen- beurs. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Alida Maria, d. van P. Goi-ter en A. v. Woerkom; Johannes, z. van J. Ver- kuyl en H. van Goudoever. GETROUWD: H. J. Katee en J. C. Cap- tein. OVERLEDEN: W. C. Wildcrom. 32 j. echt- gen. van G. J. v. d. Veenbrink; A. Heerman, S5 j., echtg. van J. F. Cornelisse; M. Post humus, 79 j., weduwe van P. Visser. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 11 Febi-uari a.s. te Halfweg, Zwanenburg en omliggende polders waargenomen door dr. Hoekstra, Kerkhoflaan 87 te Zwanenburg. Tel. K 2907 454. DE A.V.R.O. In hotel De Beurs te Hoofddorp gaf het gezelschap dat een tournée maakt voor de A.V.R.O., gisteravond een voorstelling. De directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, opende de bij eenkomst met een propagan distisch woord. Voor de pauze werd het programma verzorgd door Willy Vervoort met „The swinging Nightingales", aan de piano Gerard van Krevelen en werd de A.V.R.O.-film vertoond. Na de pauze voerde het toneelgezelschap Kommer Klein een één-acter op. Hoewel de belangstelling niet groot was, hebben de aanwezigen van het gevarieerde program ma ten zeerste genoten. Als sprekers in de A.R. Toogdag, welke op Woensdag 21 Februari in hotel De Beurs te Hoofddorp zal worden gehouden, zullen optreden in de middagvei-gadering ds. H. G. Sneeden en prof. dr. S. Zuidema. In de avondvei-gadering dr. J. Schouten, voorzit ter van het centraal comité. In hotel De Landbouw te Hoofddorp sprak het Communistische Tweede Kamer lid Jan Haaken voor de afd. Haarlemmer meer van de C.P.N. Zowel de heer Warnaar als de heer "Mol, die voor discussie waren uitgenodigd lieten verstek gaan, zodat het eigenlijke doel van deze avond, de bespreking van het emi gratie-probleem, grotendeels verloren ging. De heer Haaken hield een rede over „De Emigratie en dc Kabinetscrisis". Fel keerde de spreker zich tegen de emigratie naar Australië, waar de woningtoestanden van dien aarcl zijn dat het uitzenden van emi granten een misdaad op zichzelf betekent. Diegenen die naar dit land emigreren, moe ten maar zien waar ze terecht komen, want zo gauw de emigrant Nederland heeft ver laten, heeft onze regering er geen aandacht meer voor. Emigreren is volgens spi-eker niet nodig, als de gelden besteed voor be wapening, bestemd werden voor industria lisatie. Men is in Den Haag zoekende naar ster ke mannen voor een nieuw Kabinet, spre ker betwijfelde of er gevonden zullen wor den die het Nederlandse volk duidelijk kunnen maken, dat de grote lasten, welke het in de nabije toekomst zullen worden op gelegd, noodzakelijk zijn. Verder critiseerde spreker het in vrij heid stellen, door de Amerikanen, van een groot aantal oorlogsmisdadigers in Duits land. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 11 Februari waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tol. K 2502 300. Politie en brandweer: tel. K 2502 203. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten zijn voor Zondag 11 Februari als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Bult; Nieuw Vennep: dr. v. Haeringen; Bad hoevedorp: dr. Sabel. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 11 Februari waargenomen door dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253. tel. 16850 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164. tel. 26772. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts S. B. Drybei', Bloemendaalse- weg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. Voor de apotheken voor Santpoort-station, Bloemendaal en Overveen wordt de Zondags dienst Zaterdagavond en Zondag ver zorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, telefoon 22181. Van Maandagavond aanstaande tot Zater dag 17 Februari zijn de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham)Bloemendaalse weg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoox-tse apotheek (drs. K. Zijp), Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249, voor spoedeisende gevallen geopend. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Misschien ishet niet allemaal even reëel, wat de kleurenfilm „Jody en het hertenjong", die dit weekeinde door Santpoorts Bloei wordt vertoond, ons te zien geeft van een klein gezin in de barre wouden van Flo rida, maar in ieder geval laat zij diepe indrukken na. Bij een onderwerp als dit is het zeer goed mogelijk gebleken een sfeer van liefelijkheid te doen onderbreken door fel-dramatische momenten, zonder dat de laatste de harmonie ook maar in het minst geweld aandoen. Een grote bijdrage hiertoe leverde het kleine jochie „Jody" met zijh moederharten veroverende blauwe kijkers, die zich een eigen paradijsje droomt, dwars tegen de grote zorgen en ontberingen van zijn pionierende ouders in. In dat droomwereld]e neemt het herten jong, dat hij „Vlek" heeft gedoopt, een grote plaats in. Hij is er op een bijzondere manier aangekomen: op jacht naar een boer, die hun kleine veestapel voor een gedeelte heeft ontvreemd, wordt zijn vader (een goede rol van Gregory Peck) door een ratelslang gebeten. Omdat het hart en de lever van een hert op dat moment een ge boden middel is om het venijn uit zijn lichaam te verwijderen, wordt een hinde gedood. Over het jong, dat hulpeloos achterblijft mag Jody zich dan ontfermen en het wordt een speelmakker, waar hij urenlang door de majestueuze natuur achteraan draaft. Maar „Vlek" bedreigt in zijn onnozelheid het bestaan van dit gezin, doordat hij de jonge aanplant, clie toch al zo moeilijk opkomt, uit de grond eet. En hoe hoog het ventje de omheining er om heen ook maakt, Vlek springt er overheen en doet zich te goed aan het jonge groen. Hij kan het niet over zijn hart verkrijgen zijn makker dood te schieten, hoewel zijn vader het uitdrukkelijk gebiedt. Wanneer zijn moeder dat dan tenslotte doet, holt hij diep geschokt het huis uit, waar hij na veel gevaren te hebben doorstaan en veel te hebben geleerd weer terugkomt. Onvergetelijk is de scène, waarin Jody met het zoontje van een andei'e boer in een nest, dat deze in een boom gemaakt heeft, naar de hemel ligt te kijken en de wonder lijkste fantasieën uit. Wat betreft het weer geven van kinderreacties is deze film veel oppervlakkiger dan bijvoorbeeld sommige Italiaanse en Zwitserse, maar zij heeft ook niet in de eerste plaats die pretentie. Maar alles wat zich daar in die pralende natuur afspeelt is buitengewoon bekoorlijk ver haald en verfilmd en het zal ook' de Sant- poortse oudjes, die Maandagavond op een speciale voorstelling ervan worden onthaald, ongetwijfeld niet onbewogen laten. H. B. GYMNASTIEKLOKAAL BIJ DE KATHOLIEKE SCHOOL. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, bij de Katholieke school aan de Ter- rasweg te Santpoort-dorp een gymnastiek lokaal te bouwen. Er zijn nog onderhande lingen gaande met een Amsterdamse archi tect. Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van de Vereniging van Beeldende Kunstenaars Laren-Blaricum zal op Zater dagmiddag 17 Februari in de kunstzaal Hamdorff een tentoonstelling worden ge opend onder het motto „schilders die La ren ontdekten". De expositie zal voorna melijk werken omvatten van kunstenaars die sedert 1875 in Laren hebben gewoond en gewerkt. De Commissaris der Koningin in de pi-o- vincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, zal de tentoonstelling openen. Prof. W. van der Pluym houdt vervolgens een beschouwing over de La- rense schilderkunst. De ministeries van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening delen mede dat de thans in Neder land aanwezige blikvoorraden zeer be perkt zijn. De mogelijkheden om deze voorraden aan te vullen zijn zeer onzeker. Het is daarom te verwachten, dat voor de Nederlandse industrie in 1951 belangrijk minder blik beschikbaar zal zijn dan in 1950. Dit maakt het noodzakelijk het blik verbruik zoveel mogelijk te beperken. Teneinde een zo groot mogelijke bezui niging te bei-eiken is besloten liet verwer ken van blik voor niet-eSsentiële doelein den te verbieden. Voor het kopen en afle veren en voor het be- en verwerken van blik is nog steeds een vergunning nodig. Aan de instanties welke deze vergunnin gen afgeven is instructie gegeven de z.g. blikmachtigingen, voorzover het de bin nenlandse voorziening betreft, van nu af aan uitsluitend te verstrekken voor het vervaardigen van enige in de instructie met name genoemde producten. Voorts is besloten bij de aflevering van artikelen waarvoor dit niet strikt noodza kelijk is, het gebruiken van blikproducten als verpakkingsmiddel te verbieden. In de Staatscourant van 9 Februari is een bekendmaking opgenomen van de di rectie van het Centraal Rijksbureau, waarbij met ingang van 10 Februari een verbod wordt uitgevaardigd, waarbij het afleveren van artikelen voor binnenlands verbruik, die in Nedei'land in blik ver pakt zijn, wordt verboden, met uitzonde ring van enkele met name in de bekend making genoemde producten. In dezelfde staatscourant is een beschik king gepubliceerd van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarbij het eveneens met ingang van 10 Februari verboden wordt levensmiddelen in te blikken en in Nederland in blik ver pakte levensmiddelen af te leveren. Deze verboden gelden in het algemeen niet voor producten, die voor export be stemd zijn, daar de belangrijke export, bijvoorbeeld van condensmelk en vlees- waren, zo goed mogelijk in stand moet worden gehouden. Evenmin geldt het af leveringsverbod voor in blik verpakte, uit het buitenland afkomstige artikelen. De nieuwe verbodsbepalingen treden voor de fabrikanten in werking op 10 Fe bruari, voor de groothandelaren en klein handelaren respectievelijk 1 en 3 maanden na deze datum. Het ministerie van Sociale Zaken deelt mee, dat men zich voor gesubsidieerde emi- gratie naar Nieuw-Zeeland uitsluitend dient te wenden tot de gewestelijke arbeids- bureaux en hun bijkantoren, ofwel tot de erkende emigratie-organisaties. Deze in stanties zullen zeer binnenkort volledige instructies ontvangen en dan in staat zijn volledige voorlichting hierover te ver strekken. Belanghebbenden dienen daarom nog even geduld te oefenen en zich niet rechtstreeks in verbinding te stellen met de Nieuw-Zeelandse vertegenwoordiger in Den Haag. Deze vertegenwoordiger ont vangt uitsluitend bezoekers die opgeroepen zijn. Wegens het overstelpende aantal aan vragen voor de Europese tekenwedstrijd, welke is uitgeschreven door het bureau van het Plan-Marshall zal in samenwerking met de commissarissen der Koningin voor elke provincie een aparte jury worden samengesteld. In verband hiermee moeten de teke ningen niet naar het bureau van het plan- Marshall in Den Haag worden gestuurd, doch naar een nog nader bekend te maken adres in de hoofdsteden der provincies. Er zijn reeds 300.000 aanvragen binnen gekomen. De bijzondere strafkamer te Arnhem heeft heden A. F. de V. en C. F. de V„ directeuren der N.V. Amsterdamse Ballast Mij., en ir. L. D. voormalig directeur van de Hollandse Beton Mij., ontslagen van rechtsvervolging. Hun was ten laste gelegd, dat zij gedurende de oorlog voor de vijand werkzaamheden voor militaire doeleinden hadden uitgevoerd. De eis tegen de gebroe ders De V. was iy2 jaar gevangenisstraf en tegen ir. D. 10.000 boete. De „Permanente commissie tot de alge mene zaken van het Nederlandsch-Is- raelietisch kerkgenootschap" en het „Ver bond van liberaal-religieuse Joden in Ne derland", hebben een schrijven gericht tot de minister van Justitie, waarin zij te kennen geven, dat zij met grote ontstel tenis kennis hebben genomen van het feit, dat aan de oorlogsmisdadigers F. H. Aus der Fünten en F. Fischer gratie is ver leend. Nu is gebleken, dat een aantal doodvon nissen tegen oorlogsmisdadigers ten uit voer is gelegd en er dus bij de regering geen principiële bezwaren bestaan tegen het toepassen van de zwaarste straf, niet tegenstaande de ter dood brenging van misdadigers in het algemeen strijdt met de opvattingen van het Nederlandse volk, waaronder zeker de Joodse bevolkings groep, hebben de hiervoren bedoelde om standigheden de beide kerkgenootschap pen diep geschokt. De regering heeft blijk gegeven verzachtende omstandigheden aanwezig te achten ten aanzien van de hiervoren bedoelde oorlogsmisdadigers, niettegenstaande zij toch zeer zeker heb ben medegewerkt aan het zwaarste ver grijp dat gedurende de bezetting is ge schied, te weten de afschuwelijke mishan delingen en uitmoording van meer dan honderdduizend Nederlandse Joden, waar onder oude lieden, vrouwen en kinderen, welk vergrijp toch zeker welhaast onver gelijkbaar is met welk vergrijp ook, door de Duitsers gedurende de bezetting ge pleegd. Slechts een bevi'edigend commentaar van de zijde van de regering zal in staat zijn de diepe gegriefdheid, die deze gratie verlening heeft teweggebracht, weg te ne men, zo besluit het schrijven. BERLIJN, 10 Februari (Reuter). Een waarschijnlijk dronken Russische officier heeft in Potsdam vier Duitsers doodge schoten en een vijfde zwaar gewond. Woensdagavond zou deze officier een Duits meisje aangerand hebben. Toen de vader te hulp snelde schoot hij hem dood even als de moeder en later de dochter. Het twaalfjarige zoontje werd zwaar gewond en toen een taxichauffeur op het toneel verscheen werd ook deze doodgeschoten. De Oost-Duitse volkspolitie, gewaarschuwd door de buren, was, na de officier gewond te hebben, in staat de man te arresteren. Volgens het. Franse socialistische partij blad „Le Populaire" bevindt Lawrenti Beria, een intieme vriend van Stalin en vooraanstaand lid van het politieke bu reau, zich thans in Praag, waar hij toe zicht zou houden op de daar gaande zijnde zuivering. Hij zou tegelijk met Zorin, een gewezen Russische ambassadeur in Tsjechoslowakije in Praag aangekomen zijn. Aalsdijk, 8 210 m. O. Bahamas. Akkrumdijk, 8 te Daresselaam. Alamak, pass. 9 Kp. Tenez. Alhena, pass. 8 Kp. San Rogue. Alnati. 8 420 m. Z. Porto Praya. Alpherat. 8 375 m. O.N.O. St. Pauls Rocks. Arendskerk, 8 650 m. Z.O. Socotra. Antonia, 8 v. Singapore, 9 verw. Pladju. Aalsum, 9 van Aden n. Port Said. Aardijk, 9, 200 m. W. Ouessant. Alwaki, 8 te Rio de Janeiro. Almdijk, 8 te R'dam v. Havanna. Aagtckerk, 7 te Hongkong. Arkeldijk, 9 te Antwerpen. Altair, pass, 8 St. Pauls Rocks. Amstelstad, pass. 9 Kp. St. Vincent. Amstelpark, 10 te Khorramshar. Amstelvaart, 8 te Marmagoa v. Madras. Ariadne, 9 v. Lissabon n. Roterdam. Arnedijk, 9 'te Londen van Houston. Atlas, 9 v. Gibraltar n. Rotterdam. Abbedijk, pass. 9 Kp. San Rogue Bintang, 9 van Semarang n. Soerabaja. Breda, 8 165 m. W.t.Z. Ouessant. Bloemfontein, 9 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Borneo, 8 van Belawan n. Djakarta. Bali, 9 te Belawan. Blitar, 9 te Makassar. Boschfontein, 8 v. Zanzibar n. Port Amelia Blijdendijk, pass. 8 Bishoprocks. Bennekom, 8 v. Manta n. Cristobal. Boskoop, pass. 9 Mona Pasage. Baarn, 6 te Callao. Caltex-Leiden, pass. 9 St. Johns eil. Caltex Utrecht, 10 te Rotterdam v. Sidon. Caltex The Hague, pass. 8 Finisterre. Corilla, 8 770 m. W.t.Z. Porto Praya. Cottica, 8 150 m. W. Bur lings. Castor, 8 v. Point Fortin n. Paramaribo. Coolhaven, 5 te Duinkerken. Ceram, 9 te Karachi. Cistula, 9 verw. Port Said. Clavella, 8 dwars Muscat. Congostroom, 3 verw. Accra. Celebes, 9 te Amsterdam v. Sorong. Dalerdijk, 8 160 m. N.O. Madeira. Delft, 8 350 m. W. Kaap St. Vincent. Duivendrecht, 8 120 m. O. Kaap Frio. Diemerdijk, 8 in Golf Tehuantepec. Douro, 6 v. Antigua n. St. Kitts. Dalerdijk, pass. 9 Fayal. Diemerdijk, pass. 7 Acapulco. Delfshaven, 8 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Delfland, 6 te Santos. Danae, 9 te Palermo. Eemland, 8 150 m. O.t.Z. Bahia. Ena, 8 te Curasao. Erinna, 8 v. Pladjoe n. Singapore. Etrema, 8 900 m. W. Palma. Escaut, 8 v. Rouaan Parijs—Rotterdam. Esso Den Haag, pass.. 9 Mona eil. Farmsum, pass. 8 Finisterre. Friesland, 9 te Yarrow v. Londen. Gouwe, 8 125 m. W.t.Z. Ouessant. Gaasterland, 3 nm. te Buenos Aires verw. Gordias, 9 v. Catacolo n. Algiers. Hera, 10 te Puerto Cabello. Hoogkerk, pass. 9 Las Palmas n. Le Havre. Heemskerk, 3 v. Aden n. Cochin. Hercules, 8 bij Kp. St. Vincent. Hoogkerk, pass. 8 Kp. Blanco. Hector, 8 v. Burriana n. Valengia. Hydra, pass. 9 Kp. Tiburon. Haarlem, 9 van Amsterdam n. West-Indie. Ittersum, 8 400 m. W.t.N. Finisterre. Indrapoera, 8 te Hort Swettenham. Japara, 9 v.m. verw. Beyrouth. Jupiter, pass. 8 Bizerta. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 v. Djakarta. Jagersfontein. 9 v. Aden n. Teneriffe. Klipfontein, 9 v. Bremen n. Hamburg. Kota Baroe, pass. 9 Fayal. Kertosono, 10 te Djakarta. Kedoe, 9 v. Suez n. Aden. Leerdam, 8 550 m. O. Kaap Race. Langkoeas, 9 van Aden n. Belawan. Lekkerkerk, pass. 8 Kaap St. Vincent. Lindekerk, 9 te Hamburg. Laagkerk, 9 te Antwerpen v. Hamburg. Lankoeas, 9 van Aden n. Belawan.. Lawak, 9 van Djakarta n. Madras. Lemsterkerk, 9 bij St. Johns eil. Lissekerk, 8 v. Port Said n. Spezia. Loppersum, pass. 8 Gibraltar. Langleescot, 9 te Genua. Lutterkerk, 10 v.m. te Basrah verw. Leopoldskerk, Rotterdam 10 te Suez. Mariekerk, 8 430 m. W. Minicoy. Mentor, 8 v. Lattakia n. Mersin. Mitra, pass. 8 Straat Soenda. Modjokerto, 8 te Ternate. Metula, 8 100 m. O. Malta. Maas, 8 160 m. N. Kp. Vela. Marpessa, 9 verw. Aruba v. Buenos Aires. Merak, 7 v. Port Stanley n. Londen. Murena, 9 te Rotterdam. Macuba, pass. 9 Muscat. Malea, pass. 9 Kp, Finisterre. Macoma, 9 te Soerabaja. Manoeran, 6 te Soerabaja. Meliskerk, 7 te Hongkong. Melampus, 7 te Belawan. Noordwijk, pass. 8 Minorca. Noordwij k, 9 te Livorno v. Rotterdam. Nigerstroom, pass. 8 Kp. Villano. Nestor, 10 te Rotterdam v. Valencia. Oranjefontein, 8 230 m. W.t.Z. Kp. Palmas. Ondina, 8 375 m. O. Kp. Race. Oranje, 8 vm. te Southampton. Orestes, 8 te Barbados. Oranjestad, pass. 9 Kp. Vela. Papendrecht, 8 775 N.O. Sombrero. Parkhaven, pass. 8 Kp. Spartivento. Poseidon, 9 verw. Laguaira v. Turkseil. Perna, 8 500 Z.Z.O. Zuidpunt Madagascar. Prins Willem II, 8 550 m. N.O. Flores. Prins Willem III, 8 100 m. W.Z.W. Mogador. Prins Willem V, 9 v. Dakar n. Engeland. Prins Maurits, 8 te Savona v. R'dam. Prins Philips Willem 8 v. Cartagena n. Valencia Polydorus, 6 te Baltimore v. New York. Prins Johan Willem Friso, 9 te R'dam. Poelaulaut, pass. 9 Ouessant n. Londen. Rijn, 8 230 m. N. Kp. Blanco. Rijnland, 8 150 m. N.t.0. Finisterre. Rijnhaven, pass. 9 Kp. St. Vincent. Rijn, pass. 9 Kp. Blanco. Rijnland, 8 150 m. N.tNON Finisterre. Raki, 9 van Aden n. Belawan. Roepat, 9 van Balikpapan, 10 verw. Donggala Rempang, pass. 8 Malta. Rondo, pass. 9 Zuidkust Guatemala. Salawati, 8 verw. te Colombo. Saroena, pass. 8 Zuid Natuna eil. Stad Arnhem, 8 175 m. Z.Z.W. Ouessant. Stad Alkmaar, 11 n.m, verw. Vlaardingen. Swartenhondt, 8 v. Makassar n. Menado. Sloterdijk, 9 v. Suez n. Aden. Stentor, 9 v. Beyrouth n. Famagusta. Sarangan, pass. 8 Minicoy. Slamat, 8 v. Makassar n. Semarang. Sunetta (t), pass. 9 Sabang. Salatiga, 6 te Los Angeles. Sibajak, 10 v. Port Said. Sliedrecht, 8 te Kaapstad v. La Plata. Tamo, 8 200 m. Z. Kp. Frio. Tarakan, 8 550 m. W.t.Z. Ouessant. Teiresias, pass. 9 Ouessant. Tibia, pass. 9 Pantellaria. Titus, 8 v. Lissabon n. R'dam. Tjimenteng, 8 v. Penang n. Mombassa. Teiresias, pass. 8 Finistere. Tero, 8 te Antwerpen. Tabian, 10 v. Houston te New Orleans. Utrecht, 8 v. Lorenzo Marques n. Colombo. Van Riebeeck, 9 te Singapore. Veendam, 9 v. Havanna te Nassau (Bahama's)- Vulcanus, 9 van Patras n. Piraeus. Waal, 8 270 m. W.t.Z. Ouessant. Weltevreden, pass. 8 Finisterre. Willemstad, 8 v. Plymouth. Westerdam, 10 v. Rotterdam n. New York. Westland, 9 v. Santos n. Montevideo. Zeeland, 8 v. West Hartlepool n. Londen. i t

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10