OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het ijs Vice-voorzitter der communistische partij spoedt zich naar Moskou Motie van wantrouwen tegen P.v.d.A.-bestuur verworpen m Verbonden legers trekken Intsjon en een voorstad van Seoel binnen Tsjechoslowaakse regering protesteert tegen schending van haar luchtruim Ongeluk met brandweerauto te Viaardingen eiste vijf slachtoffers De kabinetscrisis Nieuwe aanwinst voor de Koninklijke Marine Meer dan tienduizend Chinezen omsingeld Hoover dringt aan op voorzichtigheid Bevin blijft in functie Het woord is aan Amerikaanse straaljagers zouden volgens haar nota tot bij Praag zijn doorgedrongen Nieuwe uitnodiging van Oost- aan West-Duitsers Den Haag wil gastheer zijn van Algemene Vergadering der UNO HET WEER AFGEBEELD |i £0^ k! 4' 5T Weerberich! 65e JAARGANG No 182 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 295e JAARGANG No 35 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij 'Zinder-Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG is de strijd om de wereld kampioenschappen schaatsenrijden te pavos begonnen. De voetballers mogen zeggen wat zij willen, maar-geen enkele tak van sport ligt de Nederlander zo na aan het hart als die van de schaats. Mor gen zullen de duizenden weer naar de voetbalvelden trekken. Wij hebben van daag van weldadig lenteweer genoten en de winter 1950'51, die zich tot '50 bepaald heeft, lijkt al een vrij verre herinnering. Maar zeker zou, als het vroor, de blijheid morgen groter zijn dan zij nu op de voet balvelden zal wezen. Men zou trouwens zelf sport bedrijven. Nu moet de grote meerderheid langs de lijnen staan en is niet zozeer blij als wel gespannen, niet zózeer verheugd als opgewonden. En bij momenten: boos. Jammer genoeg dooit het ook in Davos. Het dooit er zelfs vele graden en men ver wachtte gisteravond nog „fondant-ijs". Dat is onvoordelig voor de zware rijders. De jfoor Andersen, het snelheids-wonder op schaatsen van deze tijd, behoort daartoe. Men was al bezig zijn kansen af te schrij ven en de Hongaar Pajor tot favoriet te verheffen. Die is maar nummer zeven op de wereld-ranglijst, maar hij weegt weinig. Om het nu maar in niet-technische termen ie zeggen: hij zal daardoor minder diep in de fondant zakken. Wat onze Hollandse deelnemers betreft wordt mij (met begelei dend bedenkelijk hoofdschudden) verze kerd dat zij dichter in de buurt van het Andersen- dan in die van het Pajor-ge- wicht zijn. Van der Voort, die tweede ach ter Andersen werd bij de Europese kam pioenschappen te Oslo, is overigens in goede vorm. Ergens heb ik gelezen, dat hij gisteren een verbeten gezicht trok, of grim mig keek of zoiets. Dat beloofde natuurlijk jets en de man die het waarnam snelde meteen naar het telegraafkantoor om het te seinen. Kees Broekman daarentegen heeft teveel wedstrijden in Noorwegen gereden en is over zijn hoogtepunt heen. Wij moe ten, geloof ik, maar niet verwachten dat een van beiden het wereldkampioenschap zal winnen. Zelfs het opperen van deze mogelijkheid herinnert aan Jaap Eden, die het driemaal won. Het is al 26 jaar geleden dat hij stierf, het is meer dan een halve eeuw geleden dat hij zijn wonderlijke daden op het ijs volbracht, maar vergeten is hij niet. En als een Hollander zijn encyclopaedie opslaat om de data te zoeken, verwondert het hem niet dat hij op dezelfde pagina, met por tretten en levensbeschrijving, als mannen van erkende faam vermeld vindt Eden, Jaap en Eden, (Robert) Anthony, Engels conservatief staatsman, oud-minister van Buitenlandse Zaken. Jaap voorop. Hij was te Groningen geboren, maar hij woonde te Santpoort, op Velserend, toen zijn glorietijd aanbrak. Hij begon als zeven tienjarige met een Prince of Orange Cup in Engeland te winnen. Hij werd, negen tien jaar oud, in Januari 1893 voor het eerst wereldkampioen op dé schaats te Am sterdam. Er werd toen op 600 M., 1500 M. en 5000 M. gereden. De zware lange af stand, de 10.000 M„ ontbrak dus, maar in 1895 te Hamar, waar Eden als 21-jarige zijn tweede wereldkampioenschap behaal de, was die er wèl bij en hij verbeterde er meteen het wer.'record op: in 17 min. 56 sec. Voordien had men er nooit minder dan negentien minuten over gereden. Al leen op de kortste afstand, de 500 M„ werd het Wonder van Velserend tweede. Maar in 1896 te St. Petersburg, toen hij zijn der de wereldkampioenschap behaalde, won hij op alle" vier afstanden en vestigde een wereldrecord op de 5000 M„ dat pas acht tien jaar later (door de Noor Oskar Ma- thiesen) zou worden verbeterd. Intussen had hij ook als wielrenner top-pre.staties bereikt'en op de fiets eveneens twee we reldkampioenschappen gewonnen: in 1894 te Antwerpen en in 1895 te Keulen. De glorietijd van Jaap Eden heeft maar drie jaar geduurd: drie jaar, waarin hij vijf wereldkampioenschappen behaalde. Na de zege te St. Petersburg werd hij beroeps rijder, niet op de schaats, maar op de fiets. Het bracht hem geen geluk; na een jaar of zes, nog geen dertig jaar oud, moest hij de wedstrijdsport opgeven en een latere terug keer bleek ook geen succes meer te bren gen, ofschoon het publiek de legendarische held met geestdriftige aanmoediging hielp. Op 3 Februari 1925 stierf hij en wie de begraafplaats aan de Kleverlaan betreedt ontwaart spoedig het monument op zijn graf. Dit is juist geschreven nu het nieuws binnenkomt dat Van der Voort vanmorgen op de 500 M. tweede is geworden, alleen overtroefd niet door Pajor of Andersen, maar door een Japanner en in een snelle tijd: Nederlands record. Zodat het ineens lijkt, of „wij" toch niet helemaal kansloos zijn en alsof het met dat fondant-ijs ten minste bij de aanvang ei-g meegevallen is. Ook Jaap Eden, zélfs Jaap Eden, werd in 1895 te Hamar tweede op de kortste af stand, die nooit het sterkste punt van de Nederlanders is geweest. Zou dit begin reeds het halve werk blijken te zijn? Het lijkt een te grote verwachting. R. P. De kabinetsformateurs hebben heden morgen weer een onderhoud gehad met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, vertegenwoordiger van Ne derland in de Raad van plaatsvervangers voor het Atlantisch Pact te Londen. Voorts hadden de formateurs een onderhoud met minister Van den Brink. De formateur mr. Van Schaik heeft bovendien een bespre king gevoerd met enige katholieke minis ters uit het demissionnaire kabinet. Dezer dagen is bij de Koninklijke Marine in dienst gesteld Hr. Ms. Hercules, een ber gingsvaartuig van 600 ton dat in 1943 ten behoeve van de Duitse Marine bij de werf Nobiskrug te Rendsburg in Duitsland is gebouwd. De Atlas, zoals de Duitsers het schip doopten, viel bij de capitulatie in Britse handen. In Maart 1950 werd het verkocht aan een Amsterdams scheep vaartbedrijf dat het schip na een volledige revisie aan de Koninklijke Marine verkocht Hr. Ms. Hercules is ingericht als zee-sleepboot en beschikt over een Dieselmotor van 1015 pk. Verder bevindt zich een zware bergingspomp aan boord, (Reuter en U. P.). Eenheden van de verbonden legers zijn de havenplaats Int sjon binnengetrokken, terwijl een vloot onder leiding van het slagschip Missouri de opmars dekt. Amerikaanse troepen rukten voorts Jongdongpo, een voorstadje van Seoel, bin nen en sloten daarmede de ring om dui zenden Chinezen, die opgesloten zitten in een zak van 45 vierkante kilometer even ten Zuiden van Seoel. De rechterarm van de geallieerde tang raakt de rivier de Han, vijf kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel. Andere sterke geallieerde eenheden in de bergen op negen kilometer ten Zuiden van de Han zijn onder hevige sneeuwstor men een opmars naar de rivier begonnen, waarbij de tegenstanders die zich op hun weg bevinden systematisch werden „opge rold". Een Amerikaanse stafofficier meen de dat zich ten Zuiden van de Han niet meer dan 10.000 Chinese manschappen be vinden. Andere schattingen over het aan tal Chinezen, dat opgesloten zit, gaan tot 20.000. Het zijn de overblijfselen van een oorspronkelijke strijdmacht van 100.000 man die hier haar positie gekozen had. Velen hebben zich over de Han terugge trokken. Terwijl de vijandelijke strijdkrachten op het schiereiland Kimpo en tegen de Han worden samengedrukt, waarschuwden Noord-Koreaanse regerings-autoriteiten via radio Pyongyang de bevolking tegen „op timisme". Naar verluidt, betrof het hier een boodschap van minister-president Kim il Soeng. Een woordvoerder van het tiende Ameri kaanse legercorps heeft Vrij dagavond ver klaard, dat de tegenstand van de Noorde lijke troepen op het centrale front plotse ling krachtiger is geworden. Er was bijna geen terreinwinst gemaakt op dit vijftig kilometer brede front. Het gebied is hier bergachtig en er ligt thans een dikke laag sneeuw. Verschrikking Geallieerde patrouilles hebben ten Oos ten van Anjang in een Koreaans weeshuis de lijkjes gevonden van 80 wezen van 2 tot 4 jaar. De peuters waren van honger en koude omgekomen en door twee vrouwen, die wanhopig maar zonder brandstof en voedsel streden voor het behoud van 80 andere wezen, voorlopig neergelegd in de tuin van het weeshuis. De 80 nog levende kinderen lagen in het weeshuis door honger uitgemergeld en totaal vervuilde op de vloer. Een Amerikaanse kapitein zei: „Ik heb in de oorlog veel meegemaakt, maar zo iets afgrijselijks nog niet." Hij meende, dat de terugtrekkende vijand zelf met voedsel gebrek te kampen had en daarom het wees huis maar zonder voedsel en brandstof had achtergelaten. Collins' mening De Amerikaanse legerstafchef, generaal J. Lawton Collins, heeft te Chicago gezegd niet te kunnen voorspellen of de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea de Han zullen oversteken. „Dat zou een zorgvuldig georganiseerde aanval vereisen", aldus Collins. Hij ver klaarde aan verslaggevers niet te weten, hoe de oorlog in Korea zal aflopen, doch wanneer niet gestreden was, zouden de communisten in China en elders een ver keerde indruk hebben kunnen krijgen van de sterkte van het Amerikaanse leger. United Press meldt nog dat een colonne van de vijf-en-twintigste Amerikaanse divisie vanmiddag om kwart over vijf plaatselijke tijd het vliegveld Kimpo bij Seoel heeft veroverd. Andere eenheden van deze divisie hebben Intsjon zonder tegenstand te ontmoeten bezet. Voorhoe den van de 25ste divisie zijn thans doorge drongen in de buitenwijken van Seoel. Zuid-Koreaanse eenheden waren het eerst in de stad. Het is duidelijk dat de Chinese en Noord-Koreaanse troepen ter plaatse zich over de Han hebben teruggetrokken. „Riskeert geen landoorlog" NEW YORK, 10 Januari. (Reuter). De voormalige republikeinse president van de Verenigde Staten, Herbert Hoover, heeft Vrijdagavond in een radiorede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat men aggressors moet straffen „met zee- en luchtmacht en niet door landlegers". Het Atlantische Pact „houdt bepaalde lijk in, dat er geen Amerikaanse troepen naar Europa worden gezonden voordat dit gebied wordt aangevallen", zo zeide hij. Hoover drong er op aan, dat de Ver enigde Staten zich zullen bezinnen alvo rens een landoorlog met de Sovjet-Unie te riskeren. In plaats daarvan moeten zij zee- en luchtmacht opbouwen en, als Rus land aanvalt, „het er van langs geven tot het genoeg heeft". Hoover drong er op aan, dat de Ver enigde Staten Europa's verdedigingsmaat regelen en eenwording nauwlettend gade slaan alvorens er meer troepen heen te zenden. Hij zeide te voorzien, dat de huidige „grimmige uitzichten voor de wereld" nog wel tien jaar zouden blijven. Hij waarschuwde tegen te hoge uitga ven, omdat„de economische vernietiging van de Verenigde Staten een van de mid delen is, waardoor Stalin hoopt ons klein te krijgen". Alfred Krupp, thans vrijgelaten en weer in zijn rechten hersteld, zoals hij in de beklaagdenbank te Neurenberg zat tijdens het proces tegen Duitse industriële oorlogsdrijvers. Het staat thans vast dat bij het ongeluk met de brandweerauto te Viaardingen vijf brandweerlieden om liet leven zijn gekomen en drie gewond. In de auto, die het met brandende olie overdekte water inreed, bevonden zich negen personen. Een hunner behoorde niet tot het brandweerpersoneel, maar was een arbeider van een machine fabriek. Hij was, met de bedoeling de brandweerlieden te helpen, meegereden, maar wist even voordat de auto te water reed, er af te springen. Hij werd niet ernstig gewond. De slachtoffers zijn: de 28-jarige onge huwde timmerman H. Westdijk;de 29-jarige electricien P. van Delft, gehuwd en vader van een kind; de 33-jarige ongehuwde timmerman P. Waterburg; de 30-jarige gehuwde M. H. Kok, vader van een kind en de 27-jarige ongehuwde metselaar A. H. Maat. Ernstig gewond werd de schilder J. P. Baars en licht gewond werden de chauf feur A. Groeneboom en de fabrieksarbeider A. Vermeulen. Slechts drie personen hebben het ongeluk zien gebeuren: de commandant van de brandweer, de commissaris van de politie en de burgemeester. Zij waren ter plaatse, nadat om half twaalf was gemeld, dat het dok van Figee in brand zou staan. Op het terrein bevonden zich ook twee substituut officieren van justitie uit Rotterdam, die ter plaatse waren wegens een brand, die in de vroege ochtenduren in het kantoor van een machinefabriek had gewoed. Toen de burgemeester op het terrein kwam, was de brandweer al in actie. Over een grote oppervlakte brandde de olie op het water aan de Westzijde van. de Wilhelminahaven. Bij de machinefabriek Cremer was ook een sleepboot in brand geraakt. Daar er gevaar dreigde voor een ketelontploffing, is deze sleepboot weggehaald. Daar het vuur ook de houten wal- beschoeiïng aantaste en er gevaar bestond voor een in het dok bij de firma Figee lig gend tankschip, ontbood de brandweer commandant een derde brandweerauto, een zogenaamde „bellenwagen", waaraan een klein model brandspuit was gekoppeld. Toen deze auto bij de haven kwam werd het uitzicht van de chauffeur belemmerd door de dichte rook, waardoor de wagen het met brandende olie overdekte water inreed. De brandweerlieden van de beide andere brandweerauto's hebben onmiddellijk alle stralen op de grotendeels onder water ver dwenen auto gericht om de brandende olie te verdrijven. Dit gelukte slechts ten dele. Hoewel het rolluik aan de aéhterzij de van de auto open stond, hebben vijf der inzit tenden geen kans meer gezien uit de wagen te komen. Nadat het vuur, dat ook de auto had aangetast, geblust was, konden de stof felijke overschotten geborgen worden. Later zijn de auto en de aangekoppelde babyspuit op de wal getrokken. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn in een chapelle ardente in de brandweerkazerne opgebaard. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, blijft in functie ondanks zijn huidige ziekte, zo wordt van gezaghebben de zijde te Londen vernomen. Premier Att- lee heeft Bevin thuis bezocht. Naar ver luidt was Bevin niet van plan ontslag te nemen als Attlee dat niet zou wensen. De Montesquieu: Buitengewoon gelukkige en bui tengewoon ongelukkige mensen zijn gelijkelijk geneigd tot hard heid. De Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat twee Ameri kaanse straalvliegtuigen Woensdagmiddag bij klaarlichte dag boven een vliegveld nabij Praag vlogen. In een Tsjechische nota aan de Ameri kaanse ambassade wordt gezegd, dat twee straalvliegtuigen met Amerikaanse kente kenen Woensdagmiddag diep Tsjechoslo- waaks gebied binnenvlogen. De nota zegt: „Gisteren om 4 uur werden zij boven het vliegveld van Letnany nabij Praag waar genomen en zij keerden om vijf over vier over het vliegveld terug. Op vijf Februari schonden vier vliegtuigen van het type Dakota tussen elf en twaalf uur het Tsje choslowaakse luchtruim verscheidene ma len in Zuid-West-Bohemen. Het feit, dat de vliegtuigen zo diep Tsjechoslowaaks gebied binnenvlogen, sluit de mogelijkheid uit, dat deze penetraties toevallig zijn. Zij zijn daarom niet alleen een schending van de souvereine rechten van de Tsjechoslo waakse republiek, maar tevens een wer kelijke provocatie. Het feit, dat zich nieu- Het Titoïsme wint veld in Italië (Van onze correspondent te Rome) Het viel niet moeilijk te voorspellen dat het voorbeeld van de twee communistische Kamerleden Magnani en Cucchi, die uit de partij traden, stellig navolging zou vin den. De twee „rebellen" zijn thans bezig met het samenstellen van een partij-pro gramma voor een nationale communistische partij en men kan verwachten dat zij zich binnenkort door middel van de pers tot het volk zullen richten. Zeker zullen zij in de eerste plaats een oproep doen tot de oud- partisanen, in wier gelederen zij zulk een vooraanstaande plaats innemen. In hun streek, de rode gordel", heeft in 1944/1945 de partisanenstrijd groter betekenis gehad dan in enig ander deel van Italië. Het kan niet worden geloochend dat ten minste 70 procent van die partisanen zich „commu nisten" noemen. Terwijl dr. Magnani in Joegoslavië tegen Duitsers en fascisten streed, was Cucchi de aanvoerder der par tisanen in de streek van Bologna. Hun aan hang in die kringen is dus bijzonder groot en reeds zijn de muren van sommige steden (Correggio in de eerste plaats) bedekt met opschriften: „Valdo (dit is Magnani), Cucchi, wij staan achter jullie". Zelfs te Rome begint men dergelijke opschriften te zien. Eenige dagen geleden deelde de ere-voor- zitter van de nationale bond van oud- partisanen voor de provincie Reggio, ad vocaat Pellizzi, aan 't bestuur van die bond mede dat hij niet langer lid wenste te zijn van een vereniging van oud-strijders, die een man als Cucchi (met zijn gouden me daille voor betoonde dapperheid) heeft uitgestoten en daarmede heeft bewezen, niet een bond van oud-partisanen te zijn doch een onderdeel van de communistische partij. Pellizzi was de eerste prefect (wij zouden zeggen: Commissaris van de Ko ningin) der provincie Reggio na de be vrijding. Kort daarna kwam het bericht dat ook dr. Riccardo Cocconi, in diezelfde tijd vice-prefect der provincie en in 1944 aanvoerder juist van de communistische vrijscharen in de centrale Appenijnen, zijn lidmaatschapskaart van de communistische partij heeft teruggezonden. De rebellie neemt zulke afmetingen aan, dat Pietro Secchia, vice-voorzitter van de communistische partij in Italië, op weg is naar Moskou om aan de partijvoorzitter, Palmiro Togliatti, rapport uit te brengen. Secchia is vergezeld van senator Colombi uit Bologna, een communistisch bolwerk in de „rode gordel", waar Cucchi en Mag nani actie voeren. Togliatti is sinds 17 December te Moskou voor herstel na een hersenoperatie. De gedeeltelijk uitgebrande auto, waarin vijf brandweerlieden de dood vonden. we grensschendingen voordeden bewijst duidelijk de onbetrouwbaarheid van de be weringen van de Amerikaanse ambassade (in een nota van zeven Februari), waarin de voortdurende schendingen werden te gengesproken", aldus de nota. De nota besluit: „Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken pro testeert zeer krachtig tegen deze nieuwe schendingen van Tsjechoslowaaks grond gebied en waarschuwt de Amerikaanse ambassade met klem, dat de volledige verantwoordelijkheid voor de schendingen alsmede de gevolgen, welke kunnen voort komen uit de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen, uitsluitend berust bij de re gering der Verenigde Staten". Ooggetuigen Verscheidene personen meldden aan Reuter, dat zij Woensdagmiddag in Praag het geluid van straalvliegtuigen hadden gehoord. Op een Westelijke ambassade werd om ongeveer 4 uur duidelijk het ge luid van straalvliegtuigen gehoord en ver scheidene personen gingen naar de ramen, echter te laat om nog vliegtuigen te zien. Een officieel zegsman van de Ameri kaanse ambassade ontkende de Tsjechi sche beschuldigingen dat Amerikaanse straaljagers boven Praag hadden gevlo gen, doch beloofde een nauwgezet onder zoek door de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland. Hij zei, dat „een vliegtuig van Ameri kaans maaksel extra benzinetanks zou moeten hebben gehad om veilig een vlucht te kunnen maken van de naastbijgelegen vlieghaven in Duitsland naar Praag". Hij zei, dat de beschrijving van de straal jagers in kwestie doet veronderstellen dat hier sprake is van toestellen van Duits fabrikaat uit de tweede wereldoor log, die op het ogenblik in gebruik zijn bij de Tsjechische luchtmacht. Tevens wees hij er op, dat Dakota's waarover in de nota wordt gesproken bij alle grote luchtvaartmaatschappijen in ge bruik zijn, ook bij de Tsjechoslowaakse. (United Press) Tengevolge van een hevige rukwind sneuvelde Vrijdagmiddag een spiegelruit van 3 bij 2.84 m. van een kledingmagazijn aan de Grote Markt in Haarlem. Duitslands hereniging De voorzitter van de Oost-Duitse Volks kamer, Johannes Dieckmann, heeft een brief gezonden aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Hermann Ehlers, waarin hij voorstelt, dat vertegenwoordi gers van het West- en Oost-Duitse parle ment aangewezen zullen worden om het Oost-Duitse voorstel tot besprekingen over de hereniging van Duitsland te bespreken. De West-Duitse Bondsdag zal genoemde kwestie de volgende week behandelen. De Amerikaanse onderminister voor Europese Zaken, George Perkins, heeft Donderdag vei-kiaard, dat het geheel on juist is te veronderstellen, dat de herbe wapening van West-Duitsland minder ur gent is geworden nu er een viermogend- heden-conferentie zal komen. Men meent te weten dat Perkins tijdens besprekingen met bondskanselier dr. Ade nauer gezegd had, dat hij de veelvuldige berichten uit Parijs en Londen in de af gelopen dagen, die zeiden dat de Ameri kaanse politiek ten aanzien van een West- Duitse militaire bijdrage een volledige wij ziging had ondergaan, niet kon verklaren. (Reuter). Enkele aanhangers van de Britse premier Attlee in het Lagerhuis hebben twee moties ingediend waarin de Britse politiek ten aanzien van Duitsland wordt gecritiseerd. De herbewapening, zo luidt een motie, zou Engeland verbinden met de „meest reactionnaire en onbetrouw bare elementen van Duitsland". Voorts zou het de hoop doen vervliegen Duitsland zonder oorlog te kunnen herenigen. In een tweede motie wordt uitdrukking gegeven aan „bezorgdheid over de bewa peningswedloop in het bijzonder met be trekking tot Duitsland", welke de interna tionale spanning zou doen stijgen. Voorts wordt betreurd dat China als aggressor ge brandmerkt wordt. Het toepassen van sancties zou de oorlog slechts verlengen. De pogingen om in Korea een staken van het vuren te bewerkstelligen dienen voort gezet te worden. Op het ogenblik wordt de mogelijkheid onderzocht om de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in September in Den Haag huisvesting te bieden. Voor 1948 had men ook het plan om de Algemene Vergadering in Den Haag te houden. De accomodatie werd toen echter door het hoofdkwartier der Verenigde Na ties afgekeurd. Hoewel de gemeènte Den Haag de plan nen nog steeds in studie heeft achten des kundigen, die in nauw contact met de Verenigde Naties staan, de kansen voor de residentie zeer gering. Aan de overzijde van de Oceaan rekent men er al op, zo werd aan deze uitlating toegevoegd, dat de komende Algemene Vergadering weer in Amerika zal worden gehouden. In het gisteren te Rotterdam voort gezette congres van de Partij van de Arbeid kwam een door verschillende afdelingen ingediende resolutie aan de orde, luidende: Het congres, van mening zijnde dat het tot de taak van het partijbestuur behoort in belangrijke politieke vraagstukken op duidelijke wijze naar binnen en naar buiten het standpunt van de partij te for muleren; dat het partijbestuur in dit op zicht zich in de laatste jaren teveel heeft vereenzelvigd met de regeringspolitiek en dat dit onder meer tot uiting is gekomen met betrekking tot de uitspraak in zake de kwestie Nieuw Guinea, spreekt zich uit voor een meer zelfstandige partijpolitiek. Nadat voorzitter Vorrink had verklaard in een aanvaarding van deze motie een votum van wantrouwen in het partij bestuur te zullen zien, verklaarden enkele afgevaardigden dat de resolutie niet be doeld was als een motie van wantrouwen tegen het partijbestuur. Bij schriftelijke stemming werd de reso lutie verworpen met 1974 tegen 841 stemmen. De afdeling Rotterdam diende daarna een andere motie in, waarin het vertrou wen wordt uitgesproken, dat het rapport van een ingestelde commissie zal leiden tot verheldering van de thans gerezen moeilijkheden en uitgesproken wordt, dat er twijfel bestaat of het partijbestuur zich niet teveel met de regeringspolitiek heeft vereenzelvigd. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. In de middagvergadering is de verkie zing van het partijbestuur gehouden, dat werd uitgebreid tot 23 leden. De functionarissen voor de bezoldigde functies werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. Daarna werden inleidingen gehouden over de economische politiek door de heer Nederhorst, over de sociale politiek door de heer Suurhoff en over de buitenlandse politiek door de heer Ruijgers. Een kleine storing, die zich Vrijdag boven het Rhóne-dal ontwikkelde, trok gedu rende de nacht naar Midden Duitsland en gaf in de Oostelijke provincies van ons land aanleiding tot wat lichte regen. Dit regengebied trekt nu langzaam in Noord- Oostelijke richting weg. Ten Noord-Westen van Portugal bevindt zich een depressie, waarin vele buien voorkomen, die plaatselijk zelfs vergezeld gaan van onweer en hagel. Deze depressie doet de luchtdruk boven Frankrijk iets dalen tengevolge waarvan de wind in ons land geleidelijk naar het Zuid-Oosten of Oosten draait. De depressie bij de Noorse kust vult zich nu vrij snel op. OE BIJ.T 9 TT 'OP5 ïwiotoiNnr HELSINKI i f: ESLIJfX. WARSCHAU 30 BOEDAPEST J2-0 ',020\ JOOS, iQ/o rPW3V$f:(?; IOi5 O0NBDV0LKÏ (Slicht sew '3 HALT 8 GW ZWAAR BE?.v: QSEHEtL 3EW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR Si' BeLANG*IJK NEERSLAG- GES/EO CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRON'-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST W\.STAND VAN DlT TEKEN GEEFT DS> WINDRICHTING AAN- IÉDERE HELE DWARSSTSEEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER -E R SECONDE RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Oosten van het land over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen, elders wisselende bewolking en overwe gend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. 11 Februauri Zon op 8.05 uur, onder 17.45 uur. Maan op 9.39 uur, onder uur. 12 Februari Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur. Maan op 9.52 uur. onder 0.30 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 10 Februari Hoog water 6.33 en 18.45 uur. Laag water: 2.08 en 14.28 uur. Zondag 11 Februari Hoog water: 7.07 en 19.18 uur. Laag water: 2.40 en 15.02 uur. Maandag 12 Februari Hoog water: 7.41 en 19.56 uur. Laag water: 3.12 en 15.32 uur. Hoog en laag water te IJmuiden

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1