Symptonen van toenemen der kapitaals-schaarste r Predikbeurten C J v d Broek Clowntje Rick Kort en Bondig r Volkswagenverhuur „TAXI -13000" Plein 33 tel. volkswagenverhuurafd. no. 17000 Sleutels en Sloten ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Effecten- en Geldmarkt Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 Haltes met een „dakje" en met een „schotje" Uitslag huizenveiling Muziek en kind Toen Haarlem-Noord ons nog een landelijke aanblik bood, Ja, toen aten wij al Franken's brood! Haarlem heeft veel bejaarden Het rijksgemiddelde Is lager Van der Voort verbetert Nederlands record Voor dc kinderen .J Het wekt geen verwondering dat de hausse op de Amsterdamse Aandelenmarkt, welke nagenoeg de gehele maand Januari heeft geduurd, even „de adem inhoudt". Want welk kabinet straks te voorschijn zal treden, ons staan belangrijke en diep ingrijpende maatregelen te wachten, zodat men zelfs de gewone orde heeft omgekeerd en de opstelling van een urgentieprogram aan de vorming van een nieuw ministerie heeft laten voorafgaan. Minister Drees heeft een tip van de sluier opgelicht. Ein delijk zal ons nu dan door de regering de naakte waai-heid worden verteld, dat we de buikriem dichter moeten aansnoeren doordat een nog groter deel van het natio naal inkomen aan de fiscus zal moeten worden afgedragen voor de defensieuitga ven. Het enige lichtpunt daarbij is dat minis ter Drees onder de te nemen maatregelen allereerst de bezuiniging op de Staatsbe groting noemt, want inderdaad, dit moet het begin zijn, niet slechts uit psychologi sche, maar ook uit materiële overwegingen. Vervolgens worden genoemd de beperking van de publieke investeringen, de semi- publieke investeringen en de particuliere bedrijfsinvesteringen, zodat dus over de gehele linie op een inkrimping van de kapitaalsuitgaven wordt aangestuurd. De regering heeft tot voor kort met de financiering van haar uitgaven weinig moeite gehad. Ook na de geldsanering bleef er in ons land nog veel geld, omdat het bedrijfsleven wegens geringe voorraden en een verouderd apparaat niet op toeren kon komen en de banken over grote bedragen geblokkeerd geld beschikten, dat in de vorm van schatkistpapier aan de Staat werd uitgeleend. De bezitters van dat geld werden daarvan de dupe in zoverre zij over dat geld geen, of een minimale rente ontvingen en de banken hebben daarvan groot profijt gehad; wijl zij van de Staat 1^ a 2 procent rente ontvingen. Allengs zijn die geblokkeerde tegoeden geliqui deerd, het saldo bedraagt thans niet meer dan 60 a 70 millioen en teneinde een te groot aanbod van schatkistpapier te voorkomen, werd in September 1950 als bekend het disconto bij de Nederlandse Bank van 2% tot 3 procent verhoogd en een credietrestrictie ingevoerd, mede om daardoor de al te sterke stijging van de import te breidelen. Thans treden de verschijnselen van kapi- taalsschaarste meer en meer aan het licht. De uitgifte van de 200 millioen 2pro cent belastingcertificaten is er een symp toom van en niet minder het tegenvallend resultaat, dat hier tot dusver nog niet meer dan 100 millioen van geplaatst is juist voldoende om op 15 Februari a.s. de Spaarcertificaten te kunnen aflossen. En het heeft er alle schijn van dat de periode van de goedkoop geld-politiek voorbij is. De bekende Zweedse prof. dr. W. Röpke heeft de goedkoop geld-methode reeds ge ruime tijd geleden gevaarlijk genoemd, omdat een regering, die zulk een politiek wil voeren, ook moet zorgen dat het geld goedkoop blijft en dus geld moet „produ ceren", evenals het voor een goedkope boter-politiek nodig is, boter te produceren. Nu de Marshallhulp, althans in de oude vorm, vermoedelijk vervroegd eindigen zal en de regering het nadeel van kunst matige geldschepping inziet, doet kapitaals- schaarste zich meer en meer gevoelen, zo wel bij de particulieren (opvraging van spaargelden, aanmerkelijke stijging van het aantal faillissementen) als bij de bedrijven, die van de grotere belangstelling voor aan delen gebruik maken om nieuw kapitaal te plaatsen. Deze week waren het de Drie Hoefijzers en de Maatschappij Zeevaart, die een beroep op de kapitaalmarkt doen. Reeds hierdoor wordt de stijging van de rentestand, waarop wij enige weken ge leden de aandacht vestigden, verklaard, waar dan nog bij komt dat de algemene prijsstijging op de goederenmarkt een waardevermindering van het geld betekent, om niet te spreken van de vrees voor in flatie, als het de regering niet gelukt een evenwicht op staatsbudget en betalings balans te scheppen. ADVERTENTIE bestaande uit: Soep - Loempia - Bami of Nasigoreng - Koffie HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 Beschutte busreizigers In de komende weken zullen de volgende haltes van het busnet van de N.Z.H.V.M. in Haarlem en omgeving van enige be schutting worden voorzien. De stopplaatsen zijn daartoe in twee groepen verdeeld, namelijk daar waar het technisch alleen mogelijk is een dakje boven de hoofden van de wachtenden aan te brengen en de haltes waar een model- wacht-huisje zal worden geplaatst, dat be staat uit een glazen wand, waarop een kleine overkapping wordt geplaatst, die zowel de passagiers ter linker- als ter rech terzijde bescherming tegen de regen biedt. De modelwachthuisjes worden geplaatst aan de Dreef (Hazepaterslaan), Kennemer- plein, Kleverpark, Theemsplein, Schouw tjesplein (lijn 6), Rustenburgerlaan en Vondelweg (lijn 5); alle voor de richting stad. De „dakjes" worden geplaatst op de Grote Markt (vishal), Botermarkt, Plein (voor de drie stopplaatsen), Tempeliers straat (voor de Amsterdamse zijde), Kle verlaan (begraafplaats), Soendaplein, Zaa- nenlaan, Rijksstraatweg-Vergierdeweg (deze drie voor de richting stad), Juliana- park (richting IJmuiden) en op het mid denperron van het Stationsplein. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Februari 1951 BEVALLEN van een zoon: 7 Febr., B. G. van HartenBerendsen; 8 Febr. E. Möller Bon. BEVALLEN van een dochter: 8 Febr., H. FennisGroen; A. M. KochVenderbos; P. van Heerdenvan Wijngaarden; H. G. van DijkRotteveel. OVERLEDEN: 7 Febr., E. de Nijs—Rus- bach. 75 j., Gouwstraat; 8 Febr., J. J. Huijs- mans, 71 j., Zonnebloemstraat; C. Hoogen- doorn—Hansen, 56 j., Da Costastraat. De koersen van obligaties en pandbrieven zijn reeds gevoelig gedaald, waarbij Staats fondsen vooraan gingen. Het rendement van de 3 pets. Nederland 1937 is van 3.19 pet. in 1949 tot 3.33 pet. in December van het vorig jaar gestegen, dat van Pandbrie ven liep zelfs van 3.21 tot 3.58 pet op. Was het in December nog mogelijk 3 yK pet. pandbrieven te plaatsen, dit is thans uit gesloten, waardoor het hypotheekbedrijf voor grote moeilijkheden komt te staan, omdat een verhoging van de pandbriefrente nog niet mogelijk is wegens het feit dat de grote constitutionele beleggers (spaar banken, levensverzekeringsmaatschappijen, fondsen) nog steeds „risicoloze" belegging zoeken en zich met een lage rente tevreden kunnen stellen. Deze omstandigheid dateert niet van vandaag of gisteren, maar heeft reeds jaren geleden tot de concentratie van het hypotheekbankbedrijf geleid, waardoor met name de Friesch-Groningsche en de Westlandsche tot machtige concerns zijn uitgegroeid. Laatstgenoemde heeft nu ook aangeboden de Maatschappij voor Hypo thecair Creaiet over te nemen. Wil het hypotheek-bankbedrijf in deze tijd met zijn hogere bedrijfskosten floreren, dan heeft het een rentemarge van a 1 nodig en aangezien deze marge bij Hypo thecair Crediet thans weinig meer dan ïs bedraagt, is het begrijpelijk dat deze instelling met een groter concern aanslui ting zoekt. Aandeelhouders maken daarbij geen slechte zaken, daar zij voor hun aan deel met een beurswaarde van ongeveer f150 in contanten f300 ontvangen bene vens f 500 aandeel Westlandsche met 10 storting en een marktwaarde van circa f 50, terwijl de intrinsieke waarde op grond van de aanwezige reserves aanmerkelijk hoger is. Een ander symptoom van de stijgende rente is de uitgifte van 4 pandbrieven door de Scheepshypotheekbanken, die door de versnelde aanbouw van schepen, zowel voor binnenlandse als voor buitenlandse rekening de wind mee hebben, De Eerste Nederlandsche heeft het bedrag harer geld leningen in 1950 van circa f 17 millioen tot f 30 millioen zien stijgen en wegens de on mogelijkheid om pandbrieven te plaatsen, reeds op andere wijze geld moeten op nemen, hetgeen ook bij de andere scheeps hypotheekbanken hèt geval is. De manometer van de Nederlandse eco nomie wijst thans onmiskenbaar in de richting van een hogere rentestand. ADVERTENTIE GEEF HAAR, OOK HEM een artistiek portret. RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat Telefoon 13472 De uitslag van de verkoping in het Nota rishuis luidt: Terrein aan de Herenweg, Heemstede/ Bennebroek f 113.500, A. E. E. Rhodius. Zijlstraat 86 zw. en rd f 17.900, F. A. Groen qq. Koningstraat 34, niet geveild. Gen. de la Reystr. 45 f 2900, J. Bakkum qq. Waarderweg (weiland) f 18.600, J. P. Kol. Van 't Hoffstraat 57, f6000, N. N. Ruychaverstraat 26 zw. en rd f 4600, N. N. Ruychaverstraat 28 zw. en rd f4400, mak. G. J. Smit. Oosterparkstraat 8, Zandvoort f7700, N. H. Dalman. Landzichtlaan 56, Heemstede (opgehouden) f 8400. Prinsen Bolwerk 70/72 f 11.525, E. H. L. Knipper. Joh. van Vlietstraat 92 f9505, F. H. v. Emmerik qq. Noorder Stationsweg 21, Bloemendaal f 13.000, G. Compiet. Houten landhuis (verloting Margriet) f5400, F. Wildeboer qq. Paul Krugerstraat 55 (opgehouden) f4500. Nieuwe Gr-oenmarkt 9 f7100, P. H. Borg- houts qq. Ruychaverstraat 11, niet geveild. Leidsestraat 26 zw. en rd f7075, H. Hou- tenbos. Korte Herenstraat 6, niet geveild. Ted. van Berkhoutstraat 22 zw. en rd f6000, Th. Bijman c.s. Eindenhoutstraat 14 f 8400, G. Henstra qq. Potgieterstraat 64 f 1500, B. Visser qq. Julianalaan 288, f 10.800, J. G, van Lith, Landzichtlaan 37, Heemstede f6650, A. de Wit qq. Leidsestraat 140 f 2650, P. J. Kol. Leden en secretaris van Haarlemse huuradviescommissie Nadat Gedeputeerden in de afgelopen week de voorzitter en de vice-voorzitter van de Haarlemse huur-adviescommissie hebben benoemd, zijn thans ook de namen bekend geworden van de overige leden dezer commissie. Het zijn de heren: A. J. Overakker, Bloemendaal, H. Kruithof, Beverwijk, mr. J. E. Goudsmit, Badhoeve dorp, S. J. Martens, Haarlem, J. B. Velt- man, Haarlem, D. Verbaan, Haarlem, M. Meinlof, Haarlem en C. Lamp, Haarlem. Inmiddels is door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ook de secre taris aangewezen. Het is de heer L. Pop- pinga uit Heemstede. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Op Woensdagavond 14 Februari houdt mevrouw Dineke de NobelKnegtmans in het Frans Halsmuseum voor de Volksuni versiteit een causerie met piano-voordracht over „Het kind als bron van inspiratie in de muziek". Uitgevoerd worden werken van Schumann, Turina, Bizet en (na de pauze) „La Boite a Joujoux" van Debussy. ADVERTENTIE 3 uur 6.— voor 50 K.M. weekend 36.— voor 300 K.M. 6 uur 12.voor 100 K.M. 14 dagen ƒ300.voor 2500 K.M. 1 dag 24.— voor 200 K.M. 21 dagen ƒ420.— voor 3500 K.M. 1 week ƒ156.—voor 1300 K.M. 1 maand ƒ528.—voor 4400 K.M. Indien U meer K.M. rijdt dan de hierboven vermelde aantallen, dan wordt 12 ets. per K.M. extra berekend. Voor de all risk verzekering en grenspapioren zijn geen kosten verschuldigd. Bij alle prijzen is het benzineverbruik voor rekening van de huurder. Benzine verbruik 1 liter op pl.m. 13 K.M. De borgstelling k 75.— en de huurprijs worden bij vooruitbetaling voldaan. ADVERTENTIE Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een nieuwe berekening gemaakt over het aantal 65- en 70-jarigen in Nederland. Het kwam op een bevolking van 10.026.773 op 770.594 van 65 jaar en ouder en 469.827 van 70 jaar en ouder. Bij de volkstelling op 31 Mei 1947 waren de aantallen respectievelijk 683.139 en 402,466. Voor beide groepen dus een be langrijke stijging. Een steekproef die enige weken geleden met de „Citograaf" van de afdeling Be volking op het stadhuis te Haarlem geno men werd, wees zoals wij toen reeds mededeelden de volgende cijfers voor Haarlem aan: op een bevolking van 163.530 zielen 15.250 van 65 jaar en ouder en 9450 van 70 jaar en ouder. Als in Haarlem dezelfde verhouding zou bestaan als gemiddeld in ons gehele land „Dertig seconden boven Tokio" (City). Wij kunnen niet anders dan deze rol prent in ieders aandacht aanbevelen. Wie namelijk een bewijs wil voor de kunst matigheid en onwaarachtigheid van films die moeten dienen om m oorlogstijd de nationale gevoelens en de bewondering voor militaire prestaties aan te wakkeren, moet in het jaar 1951 een film gaan zien die dateert uit 1944 en de Amerikaanse strijd tegen de Japanners tot onderwerp heeft. Hij kan dan met enige hilariteit merken hoe vals de tendens er van is ge weest: Piloten van Amerikaanse B 25- bommenwerpers, die voor het eerst van vliegdekschepen af Tokio gaan bombar deren, worden gewaarschuwd door hun commandant dat de Japanners een wreed en meedogenloos volk zijn, van wie zij niets dan slechts te verwachten hebben, doch er wordt bij gezegd dat zij moeten proberen te landen op Chinees gebied, want de Chi nezen zijn vrienden en een goedaardig, be hulpzaam ras, te allen tijde bereid om de vliegers te helpen. Deze karakterisering wordt aanschouwelijk voorgesteld door de avonturen van de verongelukte piloten, die door Chinezen worden gevonden en in vei ligheid gebracht. Afgezien van deze bijzonderheid, die nu door de politieke situatie niet meer klopt, is het een spannende en met veel vaardig heid samengestelde film, die weliswaar naar de heroiek van de oorlog ruikt, doch ook tal van menselijke trekjes bevat waar voor men gevoelig zijn kan. Door met bovenvermelde toelichting de bedriegelijke tendens van dergelijke oorlog-verheer lijkende films te doorzien, kan de toeschou wer deze film waarderen in haar werke lijke waarde. Het zou misschien goed zijn om alle films van dit karakter uit het ar chief te halen en nog eens te draaien, en we zouden iedereen willen aanbevelen er naar te gaan zien. Zij doen aldus beter werk ten opzichte van de mentaliteit dan de beste anti-oorlogsfilm. J. L. „Toontje heeft een paard getekend" (Rembrandt). Het is eigenlijk merk waardig dat men in Engeland van het bui tengewoon succesrijke blijspel van Lesley Storm over het jongetje, wiens realistische tekening van een paard op de muur tegen over de spreekkamer van zijn vader aan leiding wordt tot echtelijke meningsver schillen met een even hooglopend als amu sant karakter, niet eerder voor het witte doek bewerkte. In ons land heeft het voor malige Residentie-Toneel er zowel voor als na de oorlog langdurig volle zalen mee ge trokken. Maar nu is de film er dan einde lijk. gelukkig voor de velen die de ver toningen in de schouwburg hebben gemist. Het heeft weinig zin om thans nog verge lijkingen te maken, al moet men het be treuren dat de titelheld Toontje, over wie in het charmante stuk alleen maar uitvoe rig gesproken wordt, hier als een onuit staanbaar eigenwijs ventje de hoofdperso nen in de weg loopt. Daardoor zijn de ver houdingen wel een beetje anders komen te liggen. Regisseur John Paddy Carstairs had hem beter op de kostschool en dientenge volge aan het oog onttrokken kunnen hou den. Natuurlijk neemt de alziende camera ook op andere punten de taak van de ver tellers over, doch dat brengt soms voor delen mee. zoals bij voorbeeld een koste lijke reportage van het nachtelijk bezoek aan Dieppe, waar de moeder van Toontje (tussen twee haakjes: een heel plezierige rol van Anne Crawford) en haar aanstaan de zwager midden in een zotte bruiloftvie ring belanden. Haar grootste kwaliteit dankt deze onderhoudende film trouwens aan een menigte komische typeringen van mensen van allerlei slag. Vooral de gerim pelde overgrootvader, die meer van een borrel houdt dan van zijn glaasje karne melk, moet genoemd worden. Heus, u zult er om lachen, zelfs al vond u het stuk veel aardiger, omdat de fantasie er een grotere rol in speelde, D. K. „De sirene van Atlantis" (Luxor). Pierre Benoit's exotische verhaal ,.1'Atlan- tide", dat hem zelfs de „Grand Prix du Roman" bezorgde, heeft model gestaan voor deze wilde fantasie over Atlantis, het „verloren werelddeel", dat. lang vóór het begin onzer jaartelling ergens tussen Afrika en Amerika gelegen zou hebben en volgens sommige theorieën later bij een aardver schuiving door de oceaan verzwolgen werd. Benoit echter liet het geheimzinnige rijk (compleet met gouden paleizen, moord lustige Atlantiden en een even dictatoriale als voluptueuze koningin) in een gebergte aan de Zuid-Westelijke grenzen der Sahara herontdekken door twee jonge Fransen, of ficieren van het vreemdelingenlegioen. Een van dit tweetal raakt hopeloos verstrikt in de liefdes-intriges van de beeldschone koningin (Maria Montez), de ander weer staat al haar verleidingskunsten, hetgeea hij tenslotte met de dood bekopen moet. Wie van de ietwat rauwe romantiek, die hier ten beste gegeven wordt, houdt en de melodramatische effecten en ongerijmd heden niet telt, kan aan deze rijk-gemon teerde rolprent wel zijn plezier beleven. H. C. „Zijn Les geleerd" (Frans Hals). Men zou deze film grotendeels kunnen be schouwen als een documentaire over het leven der Berlijnse bevolking in de eerste jaren na de oorlog in al zijn schrille tegen stellingen. Enerzijds krijgt men een beeld van de geestelijke en materiële nood der genen die in de puinhopen van hun huizen verkommeren, anderzijds maakt men ken nis met de praktijken van sluikhandelaren, die handenvol geld verbrassen in dure ge legenheden, waar men tegen grof geld alles kan krijgen, wat men maar begeert. In het huiveringwekkend decor van een verwoeste stad speelt zich een verhaal af van een sluikhandelaar, die door zijn uit de oorlog teruggekeerde zoon op het goede pad wordt teruggebracht. De beklemmende sfeer wordt pas aan het eind verbroken doordat men, helaas, een geforceerde happy ending aan deze trieste geschiedenis heeft willen maken. De acteurs en actrices zijn onbekenden voor het Nederlandse bioscooppubliek, met uitzondering van Hans Alberts. S.K. „Ik wil leven" (CinemaPalace) be spraken wij reeds uitvoerig in onze editie van Donderdag. Deze door Ida Lupino Geregisseerde rolprent is een gang naar alace zeker waard. „De razende ruiter (Spaarne). Een film van Tom Mix en wel de laatste die de grootste aller cowboys gemaakt heeft. Daarmee is alles eigenlijk al gezegd voor hen die aan de legendarische Tom nog dier bare herinneringen uit hun jeugd koppelen. Maar ook de jongeren die Tom Mix en zijn onafscheidelijke viervoetige vriend niet meer kennen, zullen hun hart op kunnen halen aan de avonturen van deze „razende ruiter". W. L. B. geldt, zouden er in Haarlem slechts zijn: 12.565 van 65 jaar en ouder en 7.521 van 70 jaar en ouder. Dit wijst dus op een in verhouding groot aantal bejaarden in Haarlem. Reeds bij de volkstelling 1947 had Haar lem bejaarden boven het landelijk gemid delde. Dit had toen, op grond van het landelijke cijfer, voor Haarlem moeten zijn 11.139 inwoners van 65 jaar en ouder en 6590 van 70 jaar en ouder, maar het was toen al respectievelijk 12.762 en 7.377. In Mei 1947 had Haarlem dus boven het landelijk gemiddelde 1.623 inwoners van 65 jaar en ouder en 787 van 70 jaar en ouder. Nu is dit 2.685 van 65 jaar en ouder en 1.929 van 70 jaar en ouder. Reeds eerder hebben wij er op gewezen dat het in verhouding grote aantal bejaar den verklaard wordt door het feit dat Haarlem ook in het verleden een stad is geweest die door gepensionneerden en renteniers bij voorkeur gekozen werd als woonplaats. Thans kan worden aangeno men dat ook het woningtekort in Haarlem een rol speelt. Het inwoneraantal van Haarlem stijgt in de laatste jaren uit sluitend door een geboorteoverschot (er worden meer kinderen geboren dan er in woners overlijden). Vroeger had Haarlem ook een belangrijk vestigingsoverschot, waardoor de vrij sterke aanwas van jonge kinderen gedeeltelijk gecompenseerd werd. Het Centraal Bureau maakt bovendien (op basis van de dezer dagen bekend gewor den nieuwe sterftetafels) een berekening hoeveel inwoners van 65 jaar en ouder in ons land kunnen zijn in 1960 en 1970. Deze ramingen zijn: mannen vrouwen 1951 368.133 402.461 1960 468.746 515.340 1970 577.255 546.586 Nogmaals wijzen wij er op dat dit ra mingen zijn die gebaseerd zijn op sterf te- tafels waarbij geen rekening is gehouden met bijzondere omstandigheden (oorlog, epidemieën, enz.). Voor Haarlem is geen berekening op te zetten over het vermoedelijke aantal be jaarden in 1960 en 1970, want dit hangt geheel af van de ontwikkeling der toe standen hier. Het is zeer goed mogelijk dat op den duur een deel der bejaarden die nu in Haarlem wonen naar elders ver huist, als de woningtoestand daar beter wordt, of er andere omstandigheden zijn die „trekken". Sociale Zaken te Haarlem ondervindt de gevolgen van het grote aantal inwoners van 65 jaar en ouder. Er zijn niet minder dan 577 alleen-wonenden en gezinnen die een uitkering van de Noodwet Ouderdoms voorziening krijgen, maar daarop nog van de gemeente een toeslag krijgen. Per week wordt daaraan uitgekeerd 5500, wat dus neerkomt op een bedrag van ruim 275.000 per jaar. Nu komt daar nog een toeslag op de huren bij, want Sociale Za ken vergoedt aan alle gesteunden de huur wanneer die niet het maximum over schrijdt. 7,50 per week voor gezinnen en 6 voor alleen-staanden) Schaatsen rijden In Davos zijn vandaag de wedstrijden begonnen om het wereldkampioenschap schaatsen. De Nederlander Wim Van der Voort reed de 500 meter in 43.6 seconde en vestigde een nieuw Nederlands record. Kees Broekman legde de afstand af in 44.9 sec. Nou was 't heus waar. Ricks muts was door 'n windje meegenomenze zagen 'm hoog boven de huizen verdwijnen! „Nou, da's ook wat!" zei Rick. „Ik voelde m ineens wegwaaien en ik kon 'm niet meer pakken!" Ze keken de muts na. „Die ben je kwijt, Rick!", zei Bunkie. Rick keek beduusd over de rand van de balustrade. „Ik zal kijken, waar-ie blijft, dan vind ik 'm misschien nog wel terug!", zei hij. Maar de anderen dachten, dat de muts wel te ver weggewaaid zou zijn. Even later stormde Rick de trappen van de toren af. ,,Wat. ga je nou doen, Rick?", riep Oepoetie hem na. „M'n muts zoeken!", riep Rick. „Ik zie jullie straks wel weer!" En hij rende de toren uit. Straat in, straat uit liep hij, in de richting, waarin hij z'n muts had zien verdwijnen. Maar dat was hopeloos zoeken. Overal keek hij rond, maar de muts vond hij niet. ZONDAG 11 FEBRUARI 1951. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Mej. J. C. Schreuder. Avond gebed. Zondag 10: Geen dienst, zie Bakenes- serkerk, 7: Geen dienst, zie Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerk 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. G. J. Wanrdenburg. Noordcrkerk. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. E. Pot. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Voorbereiding H. Avond maal. 7: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk, Mw. S. M. de Milde-Kap- tijn. 10.45: Ds. Keers, Heemstede. Bakenes- serkerk. 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waarden burg. 10.30: Jeugdkerk. Ds. -S. Kranenburg, Amstelveen. Diaconessenhiiis. 4.30: Ds. E. Pot. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dr. J. van Dorp. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. D. Boer Oost 10: Dhr. J. de Nie. Centrum 10; Dhr. A. Verhoef. West 10: Ds. B. van Gelder. Ver. van Vrfjz, Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30.' Dimanche 11 Février a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur Ch. Cabanis de Leyde. Church of England. Sunday, Febr, lith, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuis singel: Evensong Rev. W. Popham Hosford. Ned. Herv. Evang,, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. Schipper, Ede, Stads Evangelisa tie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: A. Th. Besselaar. Amsterdam. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15 10: Zendeling G. v. d. Weg, Driebergen, 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd- bijeenkomst o.T.v, H. v. d. Brink. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven. Mara- natha-lezing. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.45: Ds, H. Schutz.. Evang. Luth. Gem. Witte Herenstraat. 10.30: Prof. C, W. Mön- nich, uit Amsterdam. Donderdag 7.30: Ds. W. Spliethoff. Wees- en Oudeliedenhuis. Ver. Doopsgcz. Gemeente. 10.30: Ds, Hoekema. Haarl.-Nrd, Noorderkapel. 10.30: Ds. Ooster- baan. Jeugddiensten: Peuzelaarsteeg 10.30: Mej. Ds. Soutendijk, Minahassastraat 17.45: Mej. B. Luikinga, Remonstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Ds. J. J, van Hille. Geref. Kerk Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boefjinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. H. v. d. Berg, van Sassenheim. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeljinga. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A, Bos. Oud- Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E, van Dijk, van den Haag Chr. Geref. Gemeente, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Donderdag 8: Ds. M. Holtrop. Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. Louw, van 's Gravenhage. m. m. v. Gemeen tekoor. 5: Dezelfde, Gebouw „Salem", Bake- nessergracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugd- samenkomst. Pinkster Gemeente, Nw. Kruis straat 14. 10: Openbare Samenkomst. 7.30: Opwekkingssamenkomst. Medew. Zangkoor „Glorieklanken". 10: Zondagsschool. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst, Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal, Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Sa menkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. De Christengemeen schap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen 10.30: Mensenwijdingsdienst. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamenkomst Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen- dingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingge meente, Jacobijnestraat 15, 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Theologische Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47, Vrijdag 8: Ds M. W. Imink, den Haag. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Dhr. A. 't Hoen, Baarn. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. A, K. de Groot, van Dja karta, jeugddienst. 7: Dr. M, van der Voet. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos.Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: J. de Jong Hzn., theol. Lit. candidaat. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingssamenkomst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7.15: Openlucht samenkomst Soendaplein 8: Verlossingssa- menkpmst. De diensten staan onder leiding van mevr. kolonel Treite. Algemeen Chr. Jeugd Gem. „Gideon", Achterweg 2 A.. Za terdag 2.30: Bijbelkring voor jong en oud. 3.30: Jeugdbond van 10 tot 14 jaar. Dhr. E. Ketellapper, van Haarlem. Zondag geen Zondagsschool. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. v. Arkel, 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilheiminapiein. 10: Ds. v. Nieuwen- huijzen. 19: Dezelfde. Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. Henkels. 19: Ds. Oskamp. Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Aula Chr. Lyceum. 9: Ds. P, D. Kuiper, Sassenheim. 5: Ds. P. de Ruig. Kocdiefslaan. 10: Dr. P. J Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds! A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr N. L. Smelik, uit Amsterdam. Re ligieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. P. Smits. Voorg. Vrijz. Herv. te 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel. 12 j. en o. Jeugdhuis, Donkerelaan. 11,45: Zon dagsschool. 5 j. en o. Jeugdhuis, Donkere laan. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Hv., Amsterdam. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds, J. D. van Ginhoven, HALFWEG. Ned, Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. P. Kromsigt Geref. Kerk. Geen opgave. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. Geref. Kerk (Art. 31). 10,30 en 3: Ds. A. P. Lanting, Heemstede. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgezinde Gemeente 10.30: Ds. A. v. d. Sluis, van Zaandam. Ger. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ncd. Herv. Kerk. Dorp. 9.30. Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don, Jengddienst. Abbcnes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel: 10: Cand. J Iirik. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 en 5: Ds. J. Meilink. Geloof- en Liefdekcrk. 10: Ds. J. Tulp. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: BINNENLAND Blijkens de gemeentebegroting van Venray zal dit jaar een begin worden ge maakt met de ontginning van de sinds eeuwen omstreden Vredepeel. Het ongeveer 1000 ha. grote gebied is definitief bij de ge- meente Venray getrokken. Begonnen zal worden met de aanleg van wegen, waartoe een bedrag van f 160.000 (f 120.000 rijkssub sidie) is uitgetrokken. De Nederlandse Spoorwegen zijn voor nemens het reizigersvervoer per trein op het traject Roermond—Venlo—Nijmegen, dat tijdelijk gestaakt is wegens kolenbezuini- ging met ingang van Maandag 17 Februari te hervatten. De dienstregeling zou vrijwel overeenkomen met die welke van kracht was voordat tot vervoer met autobussen werd overgegaan. Zegels voor de tabaksaccijns voor siga retten en voor rooktabak, niet natte pruim tabak en snuif zullen tot nader order worden uitgegeven voorzien van een overdruk in rood, vermeldende de kleinhandelsprijs. Deze overdruk is aangebracht ter plaatse waar de oorspronkelijke op de zegels voor komende kleinhandelsprijs is vermeld. In Maart zullen enige afgevaardigden van de K.V.P. en enige leden van de Kamer fracties van die partij op uitnodiging van de Christen-Democratische Unie in Duitsland naar Bonn gaan. Daar zullen besprekingen worden gevoerd met partijfunctionarissen en parlementsleden, zulks als vervolg op bespre- kingen welke vorig jaar te 's Gravenhage zijn gehouden. De advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft bevestiging gerequi- reerd van het vonnis der Haagse rechtbank, waarbij de tuinder J. B. tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. B. heeft op 8 Juni 1950 zijn jeugdige vrouw in een hofje aan het Westeinde in Den Haag van het leven beroofd. Op 3 Februari is Hr. Ms. onderzeeboot Zwaardvis onder bevel van luitenant ter Zee der eerste klasse H. R. Reitsma uitge varen voor oefeningen met eenheden van de Britse Onderzeedienst. Het schip wordt 15 Maart weer te Rotterdam verwacht. Een 36-jarige houwer uit Heerlerheide is in de staatsmijn „Hendrik" te Heerlen door een ontspoorde wagen van een passe rende kolentrein aangereden. Hij liep daarbij zodanige kwetsuren op, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Hij was gehuwd en vader van zeven kin deren. HAARLEM EN OMGEVING De heer G. Jansma, controleur ter inspectie invoerrechten en accijnzen te Haarlem, is per 1 Mei eervol ontslag ver leend. De hoofdcontroleur van 's Ryks Belas tingen J. de Waard te Woerden is verplaatst naar de belastinginspectie le afd. Haarlem. De heer A. R. van Zon, employé le klasse P.T.T. te Haarlem, viert op 13 Fe bruari zijn 40-jarig jubileum. De Haarlemse recherche heeft Vrijdag middag in Rotterdam de 58-jarige Rotter dammer H. A. P. aangehouden, die ervan wordt verdacht in Augustus van het vorig jaar uit een wachtkamer van het station in Haarlem een damestas te hebben gestolen, inhoudende f500 en een Grootboek-obligatie van f 1000. In het Notarishuis is geveild het houten landhuis, staande aan de Wilhelminastraat, dat als hoofdprijs is verloot in de verloting ten bate van het Kleuterhuis „Margriet". De heer F. Wildeboer qq. was koper voor f 5400. Voor 1 Mei 1951 moet het huis verplaatst zijn naar het Ramplaankwartier. ADVERTENTIE betrouwbaar verzorgd door hoofdvert. Ups' Slotenfabr. Willem Andriessen en Anton Fietz solisten op H.O.V.-concerten Dinsdagavond is Willem Andriessen solist op het H.O.V.-concert onder leiding van Marinus Adam, dat begint met de ouverture tot „De ontvoering uit het Sérail" van Mozart. Daarna volgen het Derde Pianoconcert van Beethoven, de ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz en „La Mer" van Debussy. Op het concert van Vrijdag 16 Februari speelt Anton Fietz met de H.O.V. onder directie van Toon Verhey twee vioolcon certen, namelijk van Katsjatoerian en van Beethoven. Het programma wordt besloten met de Serenade voor strijkorkest van Tsjaikofski. Motoren. De „Pacific Airmotive Corpora tion" heeft Vrijdag medegedeeld dat een groot aantal door de firma Rolls Royce gebouwde „Merlin"-vliegtuigmotoren naar Formosa zal worden verscheept. De vliegtuigmotoren worden gebruikt in de boven Korea gebruikte „Mustang"- jagers. Dhr. A, C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P A. Tichelaar. Jeugd-gez'insdienst. „De Toorts" 10: Ds. J. M. de Jong, Amsterdam. „De Ka pel" 5: Dr. H. van der Loos, Haarlem-Nrd, 8PAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser, Jeugddienst. 7: Dezelfde. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 9 en 10,30: Ds. Willekes, van Bever wijk. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. de Waal Malefijt, uit A'dam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. L. A. F, de Mat. 7: Ds. E. Sa- raber Jr. Ned. Prot. Bond, Brugstr. 15. 10,30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, van Amsterdam- Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. dc Ruiter Ned.Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds Kallen- bach, van Oegstgeest. 5: Ds. C. Jóngeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Jeugddienst. Mej. Luikinga, van Haarlem. Geref, Kerk. 10 en 4: Ds. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur, Geref. Gcm. 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud Geref. Gem. 9,30 cn 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 cn 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6