OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zuid-Koreanen passeren opnieuw de acht-en-dertigste breedtegraad „Sovjet-Unie wenst geen oorlog met Atlantische mogendheden" Formateurs zijn waarschijnlijk gereed met regeringsprogramma Cucchi en Magnani gaan een nieuwe arbeidersbeweging stichten Concertgebouw-Orkest gaat weer spelen MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 UNO-troepen staan voor een door de vijand en burgerij verlaten Seoel Geruchten over een nieuw pact tussen Rusland en China Overstromingen op Java Catastrophale bosbranden in Australië Lawines overvielen dorpjes Raad van Europa en OEES werken samen Duitsland eist gelijkheid van rechten, „want wij leven niet meer in 1945!" Thans moeten de leden van het nieuwe kabinet gekozen worden Koning Faroek kondigt zijn verloving aan Nieuwe linkse partij in West-Duitsland Foster Dulles over Japans toekomst „Volgens de beginselen van Marx, onafhankelijk van de machtspolitiek van welke staat ook" Dalai Lama onderhandelt Vandaag een beslissing over Britse havenstaking Perkins in Belgrado Hef woord is aan Attlee tegen Labour „rebellie" Koningin Juliana bij dies-viering te Leiden HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g5e JAARGANG No 183 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 36 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huisman Zuid-Koreaanse troepen hebben Zondag aan het Oostelijk front de 38ste breedte graad weer overschreden. De kapitool- divisie bezette Jangjang, een kuststad 8 kilometer ten Noorden van de breedtegraad. Zondagavond laat werden alle UNO- troepen in het gebied van Seoel ten Zuiden van de Han teruggetrokken nadat een Zuid-Korcaanse patrouille tot in liet hart van de stad was doorgedrongen en po gingen om andere Zuid-Koreaanse pa trouilles in de Zuidelijke buitenwijken van de stad te versterken door kanon- en mor tiervuur van de tegenstander waren ver ijdeld. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse pa trouilles waren Zondag verder doorge drongen in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel, dat thans bijna geheel door de bur gers en vijandelijke troepen is verlaten. Amerikaanse, Engelse en Turkse strijd krachten staan langs de Zuidelijke oever van de bevroren Han klaar om Seoel bin nen te trekken. Gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers concentreerden Zondag hun zwaarste aan vallen op het gebied van Pjongjang, waar zij bevoorradingswegen van de tegen stander bombardeerden. Mustangs van de Zuid-Koreaanse escadrille bliezen enkele kilometers ten Noorden van Seoel een op slagplaats op. Superforten troffen spoor wegen en bruggen ten Noorden en Zuiden van Pjongjang. Amerikaanse en Griekse troepen hebben Zondag met ^sterke steun van de lucht macht ten Noord-Westen van Itsjon een tegen-aanval ingezet. AFP meldt, dat de Westelijke sector van Intsjon Zondag in handen der UNO-troepen is gevallen. In de loop van de middag ruk ten tankcolonnes binnen. Zij ontmoetten geen tegenstand. Zaterdag heeft de Zuid-Koreaanse pre mier via de radio bekend gemaakt, dat binnenkort een algemene mobilisatie zou worden afgekondigd met het oog op een „langdurige en harde strijd tegen het com munisme". De Zuid-Koreaanse minister van Binnen landse Zaken heeft Zondag de vluchte lingen gewaarschuwd, niet voor het einde van de strijd naar Seoel terug te keren om de operaties niet te belemmeren. Ongeveer Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het ministerie van een zogenaamd nieuw pact tussen de Sovjet- Unie en communistisch China, volgens het welk 300.000 man Russische troepen in Mandsjoerije zouden worden gestation- neerd, officieel niets afweet. „Wij hebben geruchten er over gehoord, maar er is hier officieel niets van bekend", aldus de woordvoerder. De bekende Amerikaanse rubriekschrij ver Drew Pearson had in het afgelopen weekeinde verklaard, uit de beste bron vernomen te hebben dat het pact in Mos kou werd getekend, toen de UNO de order om het vuren te staken besprak. Volgens Pearson zou de nieuwe militaire overeenkomst tussen Rusland en China het volgende behelzen: De Sovjet-Unie zal medewerken aan de opleiding en uitrusting van 10 nieuwe divisies voor de Chinese volksrepubliek. Deze zullen bestaan uit buitenlandse troe pen, deels Japanse krijgsgevangenen en deels troepen uit Binnen-Mongolië. De Sovjet-Unie zal de Chinese volksrepubliek 100 straalvliegtuigen verschaffen, 1000 Chinese piloten en 2000 Chinese parachu tisten opleiden. De Sovjet-Unie zal 300.000 man Russische troepen in Mandsjoerije stationeren, de Chinezen zware uitrusting, waaronder tanks en artillerie, verschaffen en tenslotte China de outillage teruggeven van 27 fabrieken in -Mandsjoerije, die in 1945-'46 door Rusland werden ontmanteld. Naar de Australische radio-omroep heeft bekend gemaakt, zijn 35 personen tenge volge van overstromingen op West-Java, die door de hevige regens van de afgelopen drie dagen zijn veroorzaakt, om het leven gekomen. Meer dan 1000 personen werden gedwongen hun woningen te verlaten. duizend man politie zijn van Poesan naar Seoel vertrokken. Typhus Volgens radio Moskou heeft een typhus- epidemie in „het door de Amerikanen be zette Korea catastrophale afmetingen aan genomen". Volgens een correspondent van de „Prawda" in Korea is het sterftecijfer ten gevolge van typhus op sommige plaatsen 90 (Kortgeleden werden in berichten uit Tokio gesproken van een typhus-epidemie, die in het door de communisten bezette deel van Korea en onder de communistische troepen zou heersen). In de Australische staten Queensland, Victoria en Noord-Tasmanië woeden al dagenlang bosbranden. Naar schatting zijn in Zuid-West-Queensland een millioen hectare grasland platgebrand. Van de lucht uit is waargenomen, dat duizenden stuks vee en wild voor de vlammen uit renden. Langs een stuk afrastering van drie kilo meter lengte in de buurt van Charleville lagen minstens 700 dode kangeroes. Hon derden kilometers afrastering zijn ver nield. Telefoonlijnen zijn over een afstand van 110 kilometer verbrand. Een boer ver telde, dat hij het vuur zag voortbewegen met een snelheid van 35 kilometer per uur, het maakte een lawaai alsof er een trein door een tunnel ging, zei hij. Het Zwitserse dorpje Airoio in het kan ton Tessino is vannacht door een lawine geteisterd. De lawine overviel het dorpje als een donderslag, hoewel de bewoners voor lawine-gevaar gewaarschuwd waren. Velen hadden hun huizen verlaten, maar de lawine trof juist het deel van het dorp dat veilig werd gewaand. Tot nu toe zijn de lijken van twee vrouwen en twee kin deren geborgen. Vijf personen konden nog bijtijds worden uitgegraven. Zeven men sen worden nog vermist. In het dal Verzasca is het dorp Frasco (kanton Tessino) door een lawine getrof fen. Ongeveer zestien personen werden levend begraven. Skiërs meldden, dat het dorp volledig bedolven werd onder ge weldige sneeuwmassa's. Alleen de kerk toren bleef zichtbaar. Tot nog toe zijn tien van de zestien le vend uitgegraven. Tengevolge van de jongste sneeuw val, die niewe lawines heeft veroorzaakt, is in Karinthië en Oost-Tyrol het weg- en spoorwegverkeer gedeeltelijk onderbroken. Verscheidene telefoonverbindingen zijn eveneens verbroken. De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking maakt bekend, dat op heden, 12 Februari, op het Chateau de la Muette te Parijs besprekingen zullen wor den gevoerd tussen de commissies van de Raad van Europa en de OEES, die als ver bindende organen tussen deze twee licha men optreden. De betrekkingen tussen de Raad van Europa en de OEES zullen het onderwerp vormen van deze besprekingen. Deze eerste vergadering is uitgeschreven met het doel de mogelijkheden van een nauwere samenwerking tussen de twee lichamen te onderzoeken en tevens de werkwijzen van de verbindende commis sies te regelen. Bondskanselier Adenauer: DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) Het zakelijk programma van de kabinets formateurs schijnt thans gereed te zijn, tenminste in grote trekken. Men mag aan nemen dat het door hen Zaterdag aan de Koningin uitgebrachte tussentijdse rapport vooral hierover zal hebben gelopen. Over de te nemen financiële en economische maatregelen, met het oog op de tekorten op de betalingsbalans en op de begroting, schijnt overeenstemming bereikt te zijn. Ditzelfde zou ook gelden ten aanzien van de kwestie-Nieuw Guinea. Uitgangspunt bij dit laatste zou zijn dat Nederland wel be reid is om verder met Indonesië te spreken, waarbij het in December van Nederlandse zijde gedane Nederlandse voorstel een goede grondslag zou kunnen vormen, maar dat er van onderhandelen, zodat bij voor- CAIRO (Reuter). Koning Faroek van Egypte heeft zijn verloving met de zeven tienjarige mejuffrouw Nariman Sadek, de dochter van een ambtenaar, aangekondigd. De aankondiging werd gedaan aan de vooravond van 'skonings verjaardag. In December 1949 werd de verloving van mejuffrouw Sadek met een jong Egyptisch BONN, (Reuter) De West-Duitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Za terdag in een toespraak tot de studenten van de universiteit van Bonn gezegd, dat de Sovjet-Unie geen „hete oorlog" wenst en zeker niet met de mogendheden van het Atlantische pact, omdat „zij weet dat zij tenslotte zou verliezen, ook al zou zij in het begin aan de winnende hand zijn". „Er is een te groot verschil tussen het economisch potentieel van Oost en West en daarom zal de Sovjet-Unie geen oorlog beginnen zelfs niet wanneer Duitsland zou gaan bijdra gen aan de Westelijke defensie". De gedachtenwisseling tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieerden over Duitslands militaire bijdrage heeft volgens Adenauer nog niet tot concrete re sultaten geleid. Adenauer zeide gedwongen te zijn met reserve te spreken, daar er in Parijs politieke groeperingen zijn die zich sterk twijfelend uitlieten over een Duitse bijdrage, terwijl de linkervleugel van La bour in Engeland zich er krachtig tegen kantte. „De Westerse mogendheden moe ten het eerst onder elkaar eens worden. Dan pas zal de federale West-Duitse re gering besprekingen kunnen beginnen." „Ik wil duidelijk verklaren, dat het Duitse volk voor honderd procent in het kamp van de Westelijke geallieerden staat en niet in het kamp van de Sovjet-Unie", aldus zeide Adenauer, die daarop werd toegejuicht. Van Amerikaanse zowel als van Britse zijde was toegezegd, dat de West-Duitse regering op de hoogte gehouden zou wor den van het verloop van een aanstaande viermogendheden-conferentie. Adenauer hoopte, dat zo spoedig mogelijk ook namens de Franse regering een dergelijke verzeke ring zou worden gegeven. „Het Duitse volk zal de besluiten van de viermogendheden-conferentie betreffende Duitsland slechts kunnen accepteren als deze in overeenstemming waren met de Duitse belangen. Wij leven niet meer in Met ingang van 1 Maart is kapitein-ter-zee C. W. Slot benoemd tot Commandant Zee- nacht. Kapitein-ter-zee Slot was tot nu toe commandant van het vliegdekschip „Karei Doorman". Ongeveer 100 prominente oud-commu nisten en oud-sociaal-democratcn hebben op een besloten vergadering te Ratingen bij Düsseldorf besloten tot oprichting van een nieuwe linkse arbeiderspartij, „onafhan kelijk van Oost, West, Stalin of Tito". Josef Schappe, oud-hoofdredacteur van liet communistische blad in het Ruhrgebied „Freies Volk", die uit de communistische partij is gezet, heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat de partij „onafhanke lijke arbeiderspartij" zal worden genoemd en met Pasen officieel zal worden opge lucht te Worms in de Franse zóne. De Japanse regering heeft een voorstel om na sluiting van het vredesverdrag Amerikaanse troepen in Japan te station neren gretig toegejuicht, zo heeft Forster Dulles, Trumans bijzondere gezant, Zater dag te Tokio verklaard alvorens naar Manilla te vertrekken. Hij zeide, dat de veiligheid van Japan in de toekomst een van de voornaamste punten had gevormd van de besprekingen, die hij in de afgelopen 14 dagen heeft ge voerd over de beëindiging van de staat van oorlog met Japan. Het vredesverdrag zou, naar Dulles' me ning, Japan zijn volledige souvereiniteit hergeven, zijn recht op zelfverdediging er kennen, voorlopige handelsbetrekkingen openen en de weg bereiden voor Japans intrede in de UNO. 1945!", aldus zeide Adenauer, waarop wederom luide toejuichingen volgden. Hij vervolgde: „Duitsland wenst een status van gelijkheid, niet alleen op mili tair doch ook op politiek gebied. Generaal Eisenhower heeft volkomen begrip getoond voor Duitslands positie toen hij zeide, dat hij geen Europees leger zou willen aanvoe ren wanneer een gedeelte ervan niet op gelijke voet zou staan met de rest. Het Sovjet-Russisch voorstel van neutralisering van Duitsland klonk heel verleidelijk doch wanneer het tot een strijd op leven en dood zou komen, zou geen per partijen die neutraliteit ontzien. Dat zou de vernieti ging van het Duitse volk betekenen. Een status van neutraliteit is alleen goed voor een land, sterk genoeg om zichzelf te ver dedigen, zoals Zwitserland, dat tot de tan den gewapend is." Adenauer zeide tenslotte: „Ons doel is een verenigd Europa met inbegrip van een vrij Duitsland en handhaving van de vrede in de gehele wereld. Dat was ook de basis idee van het plan-Schuman. Het had mijn steun van het begin af en ik zal het blijven steunen, ofschoon de redevoeringen van zekere Franse politici, zoals die van de mi nister van Defensie Jules Moch, het ons zeer moeilijk gemaakt hebben". Faroeks nieuwe bruid. diplomaat, de 27-jarige Zaki Hatsjian, ver broken, enkele dagen voordat het huwelijk zou plaatsvinden. Dit was een jaar nadat Koning Faroek mededeling had gedaan van de scheiding van zijn huwelijk met koningin Farida, die moeder van drie dochters was. Vorig jaar heeft Koning Faroek zijn jongste zuster, Prinses Fathia, „verbannen" omdat zij een morganatisch huwelijk had gesloten. De Koning zou Nariman Sadek voor het eerst ontmoet hebben einde 1949 in een juwelierswinkel in Cairo. De vader van Nariman Sadek is vorig jaar overleden. De afvallige Italiaanse communistische parlementsleden Aldo Cucchi en Valdo Magnani hebben Zaterdagavond een actie comité opgericht voor het voorbereiden van een nieuwe linkse beweging, die „vrij van Russische overheersing" moet zijn. Deze beweging moet volgens Cucchi en Magnani de eenheid en onafhankelijkheid van de arbeidersbeweging in Italië be werkstelligen. Cucchi en Magnani deden van een en ander mededeling in een interview met de correspondent te Bologna van het Ita liaanse nieuwsbureau Ansa. Zij verklaar den te hopen „militante leden van de com munistische partij met sterke geest" voor hun beweging te winnen. Ook zeiden zij steun te verwachten van leden der socia listische partij van Pietro Nenni en van de sociaal-democraten van Giuseppe Ro- mita en Ignazio Silone. Vooral echter re kenden zijn op „het geweldige aantal ar beiders, die van mening zijn, dat zij niet meer door enige linkse partij worden ver tegenwoordigd". „Het grondbeginsel van Marx, volgens hetwelk de emancipatie van de arbeiders slechts bewerkt kan worden door de arbei ders zelf, blijft voor ons gelden", aldus zeiden Cucchi en Magnani. „Thans bete kent dit, dat de arbeidersbeweging onaf hankelijk moet zijn van de machtspolitiek van welke staat dan ook". Op de vraag, of hun beweging nationa listisch of internationalistisch zou zijn antwoordden Cucchi en Magnani: „De strijd voor het socialisme is altijd inter nationaal, doch internationalisme veron derstelt algehele gelijkheid tussen de naties". De twee parlementsleden zeiden alle terreur- of politie-methoden van de hand te wijzen. „De strijd voor het socialisme kan niet gescheiden worden van de strijd voor de democratie". Zij wilden daarom de democratie met alle middelen verdedi- en gen tegen gewelddadigheid, misbruik intimidatie. Gemeld wordt dat ook Giovanni Ma- riani, lid van het regionale comité van de communistische partij in Reggio Emilia, zich bij Cucchi en Magnani heeft aange sloten. Ignazio Silone heeft verklaard het met Cucchi en Magnani „volkomen eens" te zijn. Silone was leider van de unitaristische socialisten tot het jaarcongres van de par tij in Turijn, vorige maand, waarop Romi- ta en zijn meer rechts georiënteerde groep, die eerder naar aansluiting bij de rechtse socialisten van Saragat neigen, aan bod kwamen. Volgens een krantenbericht is nog een lid van het parlement uit de communis tische partij getreden en andere bladen melden onenigheden in de partij in ver scheidene plaatsen waarbij ook leden uitgetreden zouden zijn. De Italiaanse „communist nummer twee" Pietro Secchia is naar Moskou vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met de leider der Italiaanse communisten, Pal- miro Toglialti, die zich voor een kuur in de Sovjet-Unie bevindt. Naar Reuter meldt, zal de bespreking handelen over de dissidente beweging in de Italiaanse com munistische partij. Twee Tibetaanse onderhandelaars zijn met vredesvoorstellen van de Dalai Lama in Schamdo aangekomen, dat sedert Octo ber door de troepen van de regering van Peking bezet gehouden wordt, teneinde onderhandelingen met de communistische autoriteiten te beginnen. HET EERSTE KIEVITSEI? De heer H. van Prooven uit Dordrecht heeft vanochtend in een weiland onder de gemeente Dordrecht een kievitsei gevon den». baat de bereidheid zou moeten vaststaan Indonesië zijn zin te geven, geen sprake kan zijn. Voor het dekken van cle begrotingstekor ten komt natuurlijk heel wat kijken. Aller lei maatregelen vallen dan ook te verwach ten, zoals vermindering van de subsidies op melk, brood, vetten en veevoeder, bespa ringen op begrotingsuitgaven en eventueel belastingverhogingen. Wij menen te weten dat ook ernstig in overweging is de uit schrijving van een binnenlandse lening. Het ogenblik breekt nu langzamerhand aan om zich met de personeelsbezetting van de verschillende ministeries te gaan bezig houden. Er zou een ernstig streven bestaan om alle leden van het tegenwoordige kabi net te handhaven. Tevens schijnt men ook te proberen tenminste één Christel ij k- Historische bewindsman in de ploeg op te nemen, eventueel door een minister zonder portefeuille te benoemen. Wij brengen in herinnering dat destijds in de Londense kabinetten van 1942 de Nederlandse gezant (later ambassadeur), jhr. mr. Michiels van Verduynen, minister zonder portefeuille is geweest. Prof. Ger- brandy heeft in zijn memorandum over enige hoofdpunten van het regeringsbeleid in Londen vermeld, dat dit aan het overleg dat met de gezant moest worden gevoerd, ten goede kwam en dat ook uit andere hoofde, met name de bijzondere bekwaam heid van de titularis, diens benoeming tot minister zonder portefeuille versterking van het kabinet betekende. Zeer goed denk baar is dat men nu jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer op een soortge lijke wijze in het kabinet zou opnemen. Dat zou het overleg met hem, die plaatsvervan ger is in de Noord-Atlantische Raad te Lon den, waar het om een internationaal beraad over de defensiekwesties gaat, zeer ten goede kunnen komen. Zulks zou niet be tekenen dat hij een tweede minister van Buitenlandse Zaken zou worden. Of mr. Stikker bereid is aan te blijven, is niet bekend. In politieke kringen in Den Haag koestert men goede hoop dat hij zijn jawoord wel zal geven. Tot dusver heeft er tussen hem en de Kamerfractie van de V.V.D. geen enkel contact plaats gevonden, hetgeen ook niet is geschied tussen de for mateurs en de V.V.D.-fractie. Vandaag is er de gehele dag ministerraad met een overladen agenda. Mogelijk is dat de formateurs in de avond gelegenheid zullen hebben om zich weer met de kabi netsformatie bezig te houden. Ruim duizend Engelse havenarbeiders hebben Zondag op een officiële vergade ring met meerderheid van stemmen beslo ten het voorstel van hun vakbond, om de twee shilling loonsverhoging per dag te aanvaarden, van de hand te wijzen. Zij vormen een zevende deel van de kleine, maar invloedrijke bond van stuwadoors en havenarbeiders, die de ervaren lossers en laders vertegenwoordigen. De vertegenwoordigers van de stakende havenarbeiders aan de Mersey hebben be sloten, de uiteindelijke beslissing over een toekomstige actie op te schorten in af wachting van het resultaat van een ver gadering van Londense havenarbeiders, die heden gehouden zal worden. Havenarbei ders van Manchester hebben Zaterdag het zelfde besloten. De vergadering te Londen zal beslissen of de 8000 Londense stakers zullen blijven staken of het werk weer zul- }en hervatten. Sociale voormannen van de bonden van scheepsbouwers en technici uit het gebied van de Mersey hebben bij de minister van binnenlandse zaken Chuter Ede een pro test ingediend tegen de arrestatie van de zeven stakingsleiders te Londen de vorige week. De onderminister van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en leider van de Europese afdeling, Perkins, werd heden voor een tweedaags bezoek aan Joegoslavië in Belgrado verwacht. Ernest Charles: Wie het ideaal uit zijn leven ver bant, die brengt de alledaagse werkelijkheid haar alledaagse dwingelandij. Woensdag aanstaande zal het Britse La gerhuis debatteren over een regeringsmotie waarbij goedkeuring van de nieuwe be wapeningspolitiek wordt gevraagd, aldus is Zaterdag medegedeeld. Minister-president Attlee is een der ondertekenaars van de motie. Deze motie is ingediend nadat negentien linkse Labourleden aangekon digd hadden moties te zullen indienen tegen de bewapening en tegen de plannen om West-Duitsland in het systeem van het Atlantisch pact op te nemen. In politieke kringen neemt men aan, dat de bedoeling van de regeringsmotie is de dissidenten duidelijk te maken, dat Attlee het debat en een eventuele stemming als kwestie van vertrouwen zal beschouwen. Oppositie tegen het regeringsprogramma van de partij uit zou dus als openlijke rebellie worden beschouwd. Ontslagen leedwezen musici betuigen De bemiddeling, verleend door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en het college van B. en W. van Amsterdam, bij het conflict dat gerezen is tussen het bestuur van het Concertgebouw N.V. en een gedeelte van het Concert gebouw-Orkest heeft tot een bevredigend resultaat geleid. Tot hun voldoening is het de bemiddelaars gebleken dat bij alle partijen de wens leeft om zo spoedig mogelijk de onderbroken werkzaamheden te hervatten. De leden van het orkest, die op 28 Januari werden ont slagen, betuigen hun leedwezen, dat zij onder grote spanningen het podium hebben verlaten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden hebben verkeerd, heeft de raad van bestuur van het Concert gebouw N.V. zich bereid verklaard het gegeven ontslag ongedaan te maken en de salarissen over het tijdvak, waarin niet werd gespeeld, volledig uit te betalen. Naar voor de bemiddelaars vaststaat, is de ondergrond van het conflict gelegen in de onbevredigende regeling der verhouding tussen het Concertgebouw N.V. en het orkest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wenselijkheid, dat dit reeds aanhangige vraagstuk zo snel mogelijk tot een oplos sing moet worden gebracht. Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede in verband met de financiële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de bemidde laars de ongeregeldheden, die bij het op treden van de gastdirigent zijn voorgeko men, omdat daardoor het normale verloop van de concerten is belemmerd en is gehandeld in strijd met de verhouding, gelijk deze tussen een dirigent en een orkest behoort te zijn. De partijen spreken dan ook de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul van Kempen de gelegenheid kan worden geboden een of meer concerten als gastdirigent te leiden. Koningin Juliana heeft Zondag deelge nomen aan de dies-viering der rijksuniver siteit te Leiden. Om twaalf uur woonde de Koningin een bijeenkomst van de Christen Studenten raad in de Gereformeerde Kerk aan de Lammerschansweg bij. Tijdens deze ver gadering bespraken prof. J. Schepper en dr. L. G. Kortenhorst het onderwerp: „Kan het de taak van het Christendom zijn de West-Europese cultuur te redden?" Gearmd met jaarelubvriendinnen begaf de Koningin zich vervolgens naar restau rant „De Doelen" waar door hoogleraren en oud-alumni de lunch werd gebruikt. Daarna begaf de Koningin zich te voet naar de Stadsgehoorzaal, waar prof. dr. F. de Jongh, hoogleraar in de pharmacologic, een lezing hield over „Het risico van het geneesmiddel". De storing die gisteren bijna overal in ons land regen bracht, trekt verder naar het Noorden en ligt thans boven de Noordzee. Boven Noord-Frankrijk bevindt zich een zwakke rug van hoge druk die zich langzaam in de richting van ons land beweegt. Een weinig intensief neerslaggebied, dat over de Alpen naar Zuid-Duitsland trok, zal ten Oosten van ons land voorbij trekken. Er zijn enkele aanwijzingen dat zich bij Spanje een nieuwe storing gaat ontwikkelen die morgen ons land kan bereiken. VRIJ ZACHT OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk heldere nacht met plaat selijk mist en lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later voornamelijk in de Oostelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. Overdag opnieuw tamelijk zacht weer. 13 Februari Zon op 8.01 uur, onder 17.48 uur. Maan op 10.07 uur, onder 1.46 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water te Umuiden Maandag 12 Februari Hoog water: 7.41 en 19.56 uur. Laag water: 3.12 en 15.32 uur. Dinsdag 13 Februari Hoog water: 8.19 en 20.39 uur. Laag water: 3.42 en 16.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1