OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Foster verklaart Hoengsong genomen, Wonjoe bedreigd Mat debat in het Lagerhuis over Britse buitenlandse politiek Londense havenstaking opgeschort totdat stakingscomité voor komt Lawines in Zwitserland eisen vele doden Acht Duitse communisten m Helmstedt gegrepen Ruim 50.000 man Noordelijke troepen in de centrale frontsector in de aanval Sjah van Perzië opnieuw in het huwelijk getreden Nehroe acht de hoop op Koreaanse oplossing verflauwd Reeds dertien oorlogscorrespondenten in Korea om het leven gekomen Commissie van goede diensten in Korea is gevormd Wordt ir. C. Staf minister van Verkeer en Waterstaat? Hef woord is aan Labour-,,rebellen" dringen aan op vredes-initiatief „Spanning en angst in een door Russen bezet Praag" Beria met zijn specialisten zou het bestuur hebben overgenomen De Koning van Nepal weer in functie Spaans anarchisten-vliegtuig in beslag genomen HET WEER AFCEBEELD Weerbericht 6'5e JAARGANG No 184 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. duider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 37 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman tCTILLIAM FOSTER is administrateur W van de E.C.A., opvolger van zijn landgenoot Paul Hoffmann. De letters E.C.A. betekenen Economie Cooperation Administration, dus administratie voor eco nomische samenwerking. Deze instelling, indertijd geschapen als gevolg van de aan neming van het Plan Marshall, heeft zich oorspronkelijk volkomen buiten de politiek der West-Europese landen gehouden. Ge zult u herinneren dat het doel van het Plan Marshall was, deze landen na de oorlog weer economisch op gang te helpen, zodat zij na enkele jaren weer op eigen wieken zouden kunnen drijven. Dit zou alleen be reikt kunnen worden indien zij in een zeer nauwe samenwerking traden, maar die nipesten zij zelf tot stand brengen; de Amerikanen stelden geen politieke voor waarden. Welnu, dit is niet gelukt. De West-Europese landen hebben zich niet tot nieuwe eenheid kunnen opwerken en zijn er dus ook economisch niet bovenop gekomen. Toen is, onder invloed van de vrees voor de Sovjet-Unie, het Atlantisch Pact gesloten en in zijn bepalingen is aan de E.C.A. o.a. bevoegdheid verleend om de grondstoffen te verdelen. William Foster heeft nu een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. dit punt toelicht. De toelichting komt hierop neer, dat de E.C.A. de grond stoffen voor de diverse landen verdelen zal naar verhouding van hun militaire in spanningen. Het is duidelijk genoeg wat dit betekent. Dit is wèl inmenging in het politieke beleid der West-Europese landen. Zij hebben hun kans gehad om eenheid tot stand te bren gen en die niet genomen. Zij zijn te klein in hun beleid geweest. Zij hebben niet wil len inzien dat de mogelijkheid van vol ledige souvereiniteit voor kleine landen nevens de moderne- machtskolossen een fictie was geworden. En evenmin: dat zij tenslotte alleen tot werkelijk herstel konden komen door hun krachten te verenigen en de rijke welvaartsbronnen van Europa daarmee tot volle gelding te brengen. Nu worden zij steeds meer afhankelijk van Amerika, dat zijn materiële hulp wel zal blijven verlenen, maar bijna geheel op het stuk der defensie en dan: naar verhouding van de militaire inspanningen. Wij hebben de Europese rondreis beleefd van de Ame rikaanse generaal Eisenhower, die het op perbevel over de verdediging van Europa zal moeten voeren en dat was een van de andere duidelijke aanwijzingen. Voorzover wij dat zelf niet zagen heeft de Ameri kaanse senator Taft hulp verleend dooi er de aandacht op te vestigen dat het niet tactisch tegenover de Russen was, een Amerikaanse generaal met dit opperbevel te belasten. Wij worden steeds afhankelijker van Amerikaanse beslissingen. Het is nu wel duidelijk dat toen de Britse premier Attlee onlangs naar Washington is gevlogen, en met president Truman een reeks bespre kingen heeft gehad, hij een reeks grieven (die in geheel West-Europa lee'fden) om trent het Amerikaanse beleid jegens China heeft geuit. Maar succes heeft hij niet ge had, ook al sprak hij niet alleen namens Groot-Brittannië. En wat zullen de Ame rikanen straks omtrent Duitse herbewape ning beslissen? Men heeft de sp:"f :ig naar Europese Fe derale Unie niet aangedurfd. Men heeft ge poogd, en poogt nog, economische overeen komsten tot stand te brengen zonder dat zij door politieke aaneensluiting gedekt worden. Dat kan niet en het blijkt telkens opnieuw. Op deze plaats en door anderen, die op hetzelfde standpunt staan is her haaldelijk gezegd: er is maar weinig tijd; de kans is er nu om een vernieuwd Europa te maken, grijp haar! Straks is de termijn van het Plan Marshall voor economisch herstel ten einde, straks kunnen wij de Duitsers niet meer voor een Europese Unie winnen, waarop zij nu .gebrand zijn. Maak een groot Europa. Als de Engelsen niet willen, begin dan met de Unie op het vaste land; daarna zullen de Engelsen wel anders praten. Toon ondernemingsgeest, schep nieuw vertrouwen bij de jeugd, bewijs dat de democratie zich vernieuwen kan. Dit betoog heeft geen uitwerking gehad. Misschien komt het nog zover, dat erkend wordt dat men in deze tijd moet kiezen tussen eigen groot beleid en Amerikaans beleid. Misschien zal men tenslotte tot zulk klaar inzicht komen. Maar de verschijn selen duiden er nog niet op. R. P. GENèVE (Reuter). Te Tschamutt in Graubiinden zijn Zondagavond electrische leidingen en telefoonverbindingen door lawines vernield. Een deel vair de plaats moest worden geëvacueerd. Het dorpje Someo bij Bellinzona (kan ton Tessino) is eveneens door een lawine getroffen. Er zijn evenwel geen slacht offers. De Zwitserse meteorologische dienst heeft bekend gemaakt, dat het lawinege vaar ten Noorden van de St. Gothard groot is. De lawine te Airoio, nabij de St. Gothard, heeft 6 personen het leven gekost, onder wie twee vrouwen en twee kinderen. Men heeft de hoop opgegeven vier andere be dolven mensen nog levend aan te treffen. De lawine te Frasco werd voorafgegaan door een hevige sneeuwstorm, gepaard gaande met onweer. Het dorpje is volledig bedolven onder de sneeuw. Slechts de kerktoren is zichtbaar. Tien van de 16 onder de sneeuw bedolven personen zijn tot dusver gered. Men vreest de overigen niet meer te kunnen redden. Te Helmstedt, op de grens van de En gelse en de Russische zóne van Duitsland, zijn Zondag acht vooraanstaande West- Düitse communisten gearresteerd, toen zij trachtten de grens op illegale wijze over te steken, komende uit de Sovjet-zone. Onder de gearresteerden bevinden zich leden van de bondsdag en de provinciale Parlementen. Zij behoorden tot een groep van 35 personen, die de grens wilde over steken. Zeventien van hen wisten te ont snappen. De grensdienst verklaarde, dat men ver moedde, dat de "gearresteerden-een bijeen komst in Qost-Duitsland hadden bijge woond» *i r Plotseling offensief der Noordelijken KOREA, 13 Februari (Reuter en United Press) De Noord-Koreanen en Chinezen zijn plotseling weer in het offensief. Ofschoon de berichten van de laatste dagen melding maakten van terugtrekkende bewegingen van de vijand op alle frontsectoren, blijkt de Noordelijke legerleiding op verschillende plaatsen grote troepenmachten geconcentreerd te hebben, die thans naar het Zuiden doorstoten. Er zijn scheuren ontstaan in het front der UNO-trocpen, die in allerijl maatregelen nemen om aan het offensief het hoofd te bieden. Op het centrale front heeft de vijand Hoengsong heroverd De stad viel na zware gevechten van man tegen man. De Chi nezen hadden de stad van drie kanten in gesloten. Een woordvoerder van het 10de corps zei dat de Amerikanen artillerie en voertuigen verloren toen zij zich los- vochten uit een Chinese val ten Noorden van Hoengsong. Hoengsong werd prijs gegeven „om een gunstiger verdedigings linie te behouden", aldus de woordvoerder. Ruim vijftig duizend man Chinese en Noord-Koreaanse troepen drongen de op rukkende verbondenen in het centrum terug, omsingelden vooruitgeschoven een heden en dreigen door te breken naar de belangrijke stad Wonjoe. In de Westelijke frontsector nam Maan dag de tegenstand der communisten plot seling toe. De troepen der verbondenen moesten hier, onder zware vijandelijke druk, terugtrekken op de Zuidelijke oever van de Han. Bekend is dat vele vijandelijke militairen er in het gebied van Seoel in zijn geslaagd de oprukkende verbondenen te ontwijken en door de linies heen te slui pen. Zij nemen thans deel aan de plotse linge communistische aanval in het cen trum. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde te Tokio dat vele vijande lijke colonnes om de vleugels der verbon denen zijn gezwenkt, door de geallieerde stellingen zijn gegaan en wegversperringen in de rug der geallieerden hebben opge worpen. In eên Maandagavond te Tokio gepu bliceerd communiqué van het achtste Ame rikaanse leger wordt medegedeeld dat een Zuid-Koreaans regiment zich ten Noorden van Hoengsong heeft overgegeven. In Amerikaanse legerkringen te Tokio In Teheran, de hoofdstad van zijn land, is de Sjah van Iran (Perzië) die in 1948 gescheiden is van de Egyptische prinses Fauzia, een zuster van koning Faroek gisteren in het huwelijk getreden met de negentienjarige Soraya Isfandiari Bakhtia- rim, de dochter van een Iraanse hoogwaar digheidsbekleder. De plechtigheid werd naar Mohammedaanse ritus voltrokken in het paleis van de Sjah, dat met twee ton Ne derlandse bloemen, per vliegtuig aange voerd, versierd was. De Sjah droeg een donkerblauwe uniform, zijn bruid was ge kleed in' een japon van zilver lamé, een creatie van het Parijs modehuis Dior, die bestikt was met zesduizend diamanten en een millioen lovertjes. Bij het marmeren paleis had zich een reusachtige menigte verzameld, die het Een recente foto van de Sjah en zijn bruid. bruidspaar bij zijn aankomst luide toe juichte. Er lag een voet sneeuw in de hoofdstad, hetgeen als een gelukkig voor teken voor het jonge paar beschouwd wordt, daar wit in Iran „de kleur van het geluk" is. De huwelijksvoltrekking zelve vond met Oosterse pronk in de spiegelzaal van het paleis plaats. Stalin had als huwe- lijkscadeaux voor de bruid een Mink-bont- mantel, die een waarde heeft van bijna 500.000 gulden, en voor de bruidegom een schrijfgarnituur, bezet met zwarte diaman ten, gezonden. President Truman schonk het jonge paar een zeldzame kristallen „Steuben"-schaal, ontworpen door Sidney Waugh. Een dergelijke schaal kreeg Prin ses Elizabeth bij haar huwelijk. „Wegens de internationale toestand" zul len de gebruikelijke vierdaagse huwelijks feesten op wens van de Sjah vervallen. Wel is gisteren een groot statiebanket ge geven. zegt men dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen of de aanval in de centrale frontsector het begin is van een algemeen offensief. Op de Westelijke en Oostelijke vleugels van de dwars over Korea lopende linie der- verbondenen heerste Maandag betrekke lijk weinig activiteit. Breedtegraad niet overschreden Het hoofdkwartier van het 8ste leger heeft het bericht tegengesproken, dat de Zuid- Koreaanse kapitooldivisie aan de Oostkust de 38ste breedtegraad zou hebben over schreden en de stad Jangjang, 8 km ten' Noorden van de breedtegraad, zou hebben veroverd. Meegedeeld wordt, dat het be richt op een vergissing berustte Uit Washington wordt gemeld: Amerika is het er met Engeland over eens, dat er in de UNO overleg moet worden gepleegd, alvorens haar strijdkrachten bevel krijgen de 38ste breedtegraad met een sterke strijdmacht over te steken. Functionarissen verklaarden, dat er tus sen Engeland en Amerika reeds enige tijd besprekingen over dit onderwerp worden gevoerd. Pandit Nehroe, minister-president van India, heeft in het parlement verklaard, dat de Amerikaanse resolutie, waarin China als aanvaller werd gebrandmerkt, althans op het ogenblik een eind maakt aan elke poging tot onderhandeling of oplossing van het geschil. „Wij hopen nog, dat de gebeur tenissen in de toekomst een betere wending zullen nemen, maar ik moet bekennen dat de hoop op het ogenblik sterk verflauwd is", aldus Nehroe. In zijn rede voor het parlement heeft de Indiase minister-president ten aanzien van Kasjmir verklaard: „Men heeft mij beschuldigd van inconsequentie ten aan zien van het beleid terzake van Korea ener zijds en Kasjmir anderzijds. Ik ben mij echter in het geheel niet van enige inconse quentie bewust. Ondanks onze overtuiging ten aanzien van de aggressie van Pakistan in Kasjmir hebben wij de UNO nimmer verzocht om Pakistan als aanvaller te brandmerken. Alles wat ik gezegd heb, is, dat men rekening moet houden met het feit van Pakistans aggressie en met het gevaar daarvan voor Kasjmir bij. het zoe ken naar de manier en middelen om het volk van Kasjmir over zijn eigen toekomst te laten beslissen". Jean Marie de Premonville, een 30-jarige oorlogscorrespondent van het Franse pers bureau AFP, is Maandagmorgen vroeg, toen hij een Amerikaanse patrouille aan het centrale front vergezelde, om het leven gekomen. Voor Premonville waren reeds twaalf journalisten om het leven gekomen. Een correspondent wordt vermist en een is ge vangen genomen. Verscheidene journalisten in Korea zijn in de loop van de tijd gewond. Dr. Padilla Nervo, hoofd van de Mexi caanse delegatie bij de U.N.O. heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in de commissie van goede diensten voor Korea. Aangezien de Zweed Grafström er ook in heeft toegestemd deel uit te maken van de commissie, is deze thans gevormd. Het derde lid, tevens voorzitter, is de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Pers Entezam. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateurs, dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik, hebben Maandag middag een onderhoud van een half uur gehad met ir. C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw. Men kan aannemen dat deze hoge amb tenaar, die als een goed organisator bekend staat, uitgenodigd is om in plaats van mr. Spitzen, de tegenwoordige bewindsman, minister van Verkeer en Waterstaat te wor den. De heer Staf maakt deel uit van ae Christelijk Historische Unie. Door hem op te nemen in de ministeriële ploeg als op volger van mr. Spitzen, die niet gerekend wordt tot enige partij te behoren, zou dan de wens van prof. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., in vervulling gaan, dat ook een lid van de C.H.U. deel uitmaakt van het kabinet. Het is nog niet te zeggen of ir. Staf be reid is gevonden de portefeuille te aan vaarden. De kabinetsformateurs hebben heden morgen een onderhoud gehad met minister Van den Brink. Hedenmiddag ontvingen zij minister Stikker en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer te zamen. Er bestaat een redelijke kans dat net nieuwe kabinet nog deze week gereed komt. Ir. Staf had vanmiddag half een nog geen beslissing genomen omtrent het kennelijk tot hem gerichte verzoek. Ook jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en mr. Stik ker hebben hun standpunt nog niet bepaald. Abbé Roux: De roem is vaak een gerucht dat begint, men weet niet waarom, en dat aanhoudt, men weet niet hoe. Van onze correspondent in Londen) In het nogal matte debat over de buiten landse politiek, dat vrijwel buiten de sfeer van de partijen-tegenstellingen stond, zo dat stemmen overbodig was, is nog eens duidelijk gedemonstreerd dat Engeland zich slechts ten dele als een Europees land be schouwt. Voorlopig houdt het zich afzijdig van de te vormen Europese strijdmacht. Eden, die namens de oppositie het debat opende, keurde het af, dat slechts een Brit se waarnemer aan de komende Parijse conferentie over een Europees leger deel neemt. Engeland staat huiverig tegenover zulle een leger, vooral voor een bovennatio nale structuur, waaraan het oppercomman do verantwoordelijk zou moeten zijn, voelt Engeland niets. Van Europees standpunt valt het te betreuren dat Engeland thans evenals tegenover het Schumanplan een zuiver passieve houding aanneemt en af wacht wat er uit de bus komt, om dan later te zien op welke wijze men kan sa menwerken met de nieuwe organisatie. Dit is nu eenmaal de geijkte Britse methode, voorgeschreven door traditie, volkskarak ter en natuurlijk ook Engelands geografi sche ligging, en een speciale positie binnen liet Britse gemenebest. Te weinig initiatief en te weinig duide lijkheid was de grote klacht van de oppo sitie over de Engelse buitenlandse politiek. Attlee ontkende dat de in Brussel genomen beslissing in zake de Duitse herbewapening op losse schroeven zou staan. Uit het debat en allerlei andere recente uitlatingen krijgt men echter de indruk dat het beginsel van een West-Duitse herbewapening destijds is aanvaard, vooral om het Amerikaanse con gres tevreden te stellen, maar dat de Duitse herbewapening zelf nog geheel in de lucht hangt. Attlee noemde trouwens een reeks van voorwaarden die vervuld dienen te worden voor er van een herbewapening van Duitsland sprake kan zijn. Deze moet daar om op het ogenblik fungeren als een even tuele stok achter de deur als de Russen niet toeschietelijk zijn. Wanneer deze bij draaien zal de Duitse herbewapening niet nodig zijn. Attlee was er kennelijk op uit om deze pil te vergulden tegenover tien tallen fractiegenoten die moties hadden in gediend of steunden die uitdrukking wil den geven aan ongerustheid over het ge vaar dat onverstandig optreden de oorlogs kans zou kunnen vergroten. Het standpunt van de vrij grote groep van pacifisten in de Labourfractie is, dat de bewapeningsrace zoals het verleden heeft aangetoond slechts tot een catastrofe kan leiden en dat een geheel nieuwe buitenlandse politiek nodig is. De Duitse herbewapening achtten zij voorbarig. De eenheid in de Labourpartij op het gebied van de bewapening is uiterst wankel. Een nieuw element in de discussie vorm de Edens opmerking', dat het nieuwe China geen recht op Formosa zou hebben zonder dat de bewoners geraadpleegd zijn, alsook zijn verzoek om een garantie aan Joego slavië, waarvan hij een preventieve uitwer king verwacht. Premier Attlee verklaarde tijdens zijn rede dat Alfred Krupp niet het beheer over zijn ondernemingen zal herkrijgen. Zij zul len onder toezicht der geallieerden blijven. Attlee vervolgde, dat een herziening van de vonnissen, uitgesproken over Duitse oor logsmisdadigers, was begonnen lang voor dat er maar enigszins sprake was van een herbewapening van Duitsland. Ten aanzien van de 38ste breedtegraad in Korea merkte Attlee nog op dat dit geen militaire linie is doch slechts een denk beeldige scheidingslijn op de kaart en dat het daarom kan voorkomen, dat men zon der bedoeling er hier en daar soms o1 heen gaat. Maar ten aanzien van een voor opgezette bedoeling om deze lijn te over schrijden merkte Attlee op, dat deze breedtegraad niet opnieuw moet overschre den worden voordat men hierover in de U.N.O. heeft beraadslaagd en in het bij zonder hierover gesproken is met die lan den die troepen leveren aan de verbonden legers. Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" bevindt Beria, de Sov jet-Russische vice-premier en lid van het politieke bureau, zich met 76 Russische specialisten op het gebied van Tsjechoslo- waakse zaken thans in Praag. Deze groep zou in feite het bestuur van Tsjechoslowa- kije overgenomen hebben. Reizigers uit Praag, aldus de correspondent, hadden de eerdere berichten omtrent Beria's aanwe zigheid in Praag bevestigd. De Russische groep had zich onmiddellijk na aankomst verdeeld en kleine groepen hadden zich naar de verschillende ministeries begeven. Thans kon geen enkel ministerieel besluit worden genomen zonder de goedkeuring van de Russen. Voorts waren drie Tsjecho- slowaken medegekomen, die naar men meent enige tijd in de Sovjet-Unie hebben doorgebracht. In Praag heerst een sfeer van „onbe schrijflijke spanning en angst". Alle nauwe verwanten van Clementis. de gewezen mi nister van Buitenlandse Zaken, over wiens lot men in de Westelijke pers in het duister tast, zouden gearresteerd zijn. Zelfs de kok en andere leden van zijn huishouding zijn voor verhoren gearresteerd. Koning Triboevan van Nepal heeft Maandag zijn goedkeuring gehecht aan een tussentijdse regering van tien man, waar door aan de crisis die drie maanden heeft geduurd een einde is gekomen, evenals aan zijn eigen ballingschap. De premier bii erfopvolging Mohoen Sjamsjer en vier andere ministers van de familie der Rana's maken deel uit van het kabinet, de overige vijf ministers zijn benoemd door de con grespartij, die de leiding van de opstandige beweging had. De Koning heeft er in toegestemd dat premier Sjamsjer in functie blijft totdat de geprojecteerde Constituerende Vergade ring volgend jaar een volledige regering kiest. Koning Triboevan keert Donderdag naar zijn hoofdstad terug. PARIJS (Reuter). De Franse veilig heidspolitie heeft beslag gelegd op een vliegtuig, dat door Spaanse anarchisten gebruikt werd om geld en personen te smokkelen, zo heeft het Franse ministerie van binnenlandse zaken verklaard. Het toestel, een eenmotorige machine van Franse makelij, werd op het vliegveld Guyancourt bij Versailles in beslag geno men. De vorige maand werden 29 Spaanse anarchisten door de politie van Lyon ge arresteerd na een overval op een postauto op 18 Januari. De overval die door vijf jonge mannen werd gepleegd, mislukte, doordat twee politieagenten de zakken met 6 millioen franc, die zich in de auto be vonden, bewaakten. Een der politiemannen werd bij het vuurgevecht gedood, de andere zwaar gewond. Uit het verhoor van een der arrestanten bleek, dat de vereniging van Spaanse anar chisten een vliegtuig tot haar beschikking had. Volgens het Franse blad „Ce Soir" bestond het voornemen, met het toestel een bomaanval te doen op een residentie van generaal Franco te San Sebastian. Het plan zou echter te elfder ure opgegeven zijn. (Van onze correspondent in Londen) De communisten hebben inderdaad, van hun standpunt gezien, het juiste ogenblik uitgekozen om onrust in de Britse havens te veroorzaken, namelijk nu de moeilijk heden op vele gebieden zich opstapelen, terwijl bovendien de conservatieven hun offensief tegen Labour zijn begonnen. Alles wees er op, dat de Londense haven arbeiders, wie gevraagd werd de stakings actie in het Noord-Westen daadwerkelijk te ondersteunen, zich na het falen van hun vroegere stakingen en de ontmaskering van de motieven van het communistische agita tie-comité, zich dit keer niet zo gauw bij de neus zouden laten nemen. Bovendien is het zeer moeilijk hen warm te laten lopen voor acties op honderden mijlen afstand. Slechts enkele honderden waren daartoe even voor het weekend be reid. De regering wilde echter ditmaal de piit'dempen vóór het kalf verdronken was. Zij ging over tot arrestatie van het on officiële stakingscomité, dat na storting van een borgsom weer werd vrijgelaten, maar Het plaatsje Airoio, aan de voet van de St. Gotthard, is Zondagnacht door een laivitie getroffen, waarbij zes personen het leven verloren en grote materiële schade werd aangericht. Twaalf mimiten lang stortte de lawine, die een frontbreedte had van 200 meter, met donderend geweld omlaag. De Gotthardstrasse, die onder een metershoge sneeuivlaag ligt. Op de voor grond de puinhopen van het huis Pedrini, waarin vier personen iverden gedood. wiens zaak over tien dagen voor de recht bank komt. Alle stakingen, welke niet drie weken van te voren aan arbitrage zijn onderworpen, zijn illegaal in Engeland en aanzetting daartoe is strafbaar. De inter nationale situatie en de onthulling van communistische sabotageplannen maakten blijkbaar, dat de regering dit keer niet werkeloos wilde toezien en het conflict in de kiem wilde smoren. Zij had echter niet gerekend op de explosiviteit van de dok werkers, die deze arrestatie niet „namen". Bijna een derde legde Zaterdag de arbeid neer. Zij besloten Maandag het werk te hervatten, doch daarmee is het conflict niet ten einde, want zij „verdaagden" dit tot de zaak voorkomt. De staking in Liverpool en Manchester was aan het verlopen, doch het Londense conflict stimuleerde de stakers daar, die zich op hun beurt solidair verklaarden met de Londenaars, die staakten uit solidariteit met de eigen onofficiële leiders. Principe-kwestie De Londense dokwerkers komen meestal snel in beweging, als zij geloven, dat er een principe in het geding, is. Loonkwesties zijn vaak secundair. De actie in het Noorden is door de communisten uitgebuit. Zij maak ten gebruik van ontevredenheid over een loonsverhoging, welke de vakorganisatie juist reden tot juichen had gegeven. De meeste havenarbeiders in het Noorden zijn Katholiek, zodat het moeilijk is hen van communisme te betichten. Zo lang de ver houdingen tussen de dokwerkers en hun vakbond niet verbeterd worden, behouden de communisten een dankbaar arbeidsveld. Ook de regering is er blijkbaar nog onvol doende in geslaagd om de arbeiders duide lijk te maken, dat hun locale grieven niet op zichzelf staan, maar slechts beschouwd kunnen worden uit het oogpunt van een nationale economie. De vakbonden hebben zich tot nu toe echter verzet tegen een cen trale loonpolitiek, hoewel zij aan een tijde lijke loonstop meewerkten om inflatie te voorkomen. Maar de spanning tussen de steeds stijgende kosten van levensonder houd en de lonen is onhoudbaar gebleken, zodat thans vrijwel over de gehele linie de lonen omhoog gaan. Dat de vakbonden nog wat trachten te remmen, maakt hen bij vele groepen arbeiders, zeker bij de haven arbeiders, in hoge mate onpopulair. CONCERTGEBOUWORKEST GAAT WEER SPELEN De eerstvolgende abonnementsconcerten van het Concertgebouworkest zullen wor den gegeven op Woensdag 2! en Donderdag 22 Februari in het Concertgebouw te Am sterdam. Deze concerten staan onder leiding van Josef Krips. Een gedeelte van de oude depressie bij cfe Golf van Biscaye trekt nu, vergezeld van een uitgebreid regengebied, over Frankrijk naar het Noorden. Boven Noord-Scandinavië vormde zich een uit loper van een gebied van hoge luchtdruk boven Rusland. Langs de Zuidkant hier van voeren Oostelijke winden thans zeer koude lucht naar Midden Scandinavië. O ONBEWOLKT 0 LICHT 8EW, 0 HALF BEW. 0 ZWAAR 8EW. GEHEEL BLW ™fMÏSï ?.?7EMPERATUyR ■SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN- ONWEER '005 1SC8AAR ui;, BELANGRIJK NEERSiiAG- GEBIES CENTRA: h hoge druk L lage druk scheidingslijn-pront"--tussen lucht van verschillende herkomst stand van du teken geept de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep 15 een wind snelheid van vijp meter per seconde MORGEN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht plaatselijk enige regen en in de nanacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking met slechts hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit uiteenlopende rich tingen. later Zuid-Westelijk. Vrij zacht. 14 Februari Zon op 7.59 uur, onder 17.50 uur. Maan op 10.28 uur, onder 3.01 uur. Hoog en laag water te ÏJmuiden Dinsdag 13 Februari Hoog water: 8.19 en 20.39 uur. Laag water- 3.42 en 16.08 uur. Woensdag 14 Februari Hoog water: 9.06 en 21.35. uur. Laag water: 4.18 en 16.51' uur. oocccooocxyyxxxxxxjcoooccoocc30ooocxxa

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1