OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT UNO-troepen trekken terug tot Zuidelijk van Hoengsong Een eeuw geleden Commandant Nederlands UNO-detachement, luitenant-kolonel Den Ouden, gesneuveld Noordelijke aanvallers stoten door een brede geul voorwaarts naar Wonjoe Garagehouder wilde vrouw en kind van het leven beroven Marshall-hulp voor land- ontginning in Suriname Amerikaanse stafchef over strategische lessen van Korea Spanje krijgt Marshall-dollars UNO-Assemblée verwerpt twee Russische resoluties Praags kabinet bijeen zonder Gottwald en Zapotocky Plan voor gedwongen sparen in West-Duitsland Lord Tedder vervangen Het woord is aan Het wil niet vlotten Conferentie der Grote Vier niet voor April Rusland en China wensen vredesverdrag met Japan HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 185 g Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 1-2230. Dridckerij ^uider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 38 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONS NIEUWE RUBRIEKJE over oude tijden, dat tweemaal per week een keuze geeft uit de Opregte Haarlemsohe Courant, herinnerde er gisteren aan dat de tot gouverneur-generaal van Neerlands Indië benoemde voorzitter van de Tweede Kamer (na een afscheidsmaaltijd met zijn medeleden van die Kamer) in Maart de reis aanvaardde. Die gouverneur-generaal was mr. A. J. Duymaer van Twist, die ruim vijf jaar landvoogd zou blijven. In de laat ste maanden van zijn bewind, in het voor jaar van 1856, ontstond het vermaarde con flict van de pas benoemde assistent-resi dent van Lebak, Eduard Douwes Dekker (Multatuli) met de resident Brest van Kempen, omdat deze hem niet steunde in zijn aanklacht tegen de regent, die de be volking „knevelde" en onderdrukte door zijn toepassing van de herendiensten. Dit conflict zou leiden tot Douwes Dekker's ontslag-aanvrage, omdat hij een overplaat sing naar Ngawi, waartoe de gouverneur- generaal besloot, als onrechtvaardig vonnis afwees. Het zou ook leiden tot de schepping van dat merkwaardige boek, Max Havelaar of de Koffij-veilingen van de Nederland- sche Handel-Maatschappij, en daarmee tot de wording van een der grootste auteurs, waarop de Nederlandse litteratuur prat gaat. Menige lezer moet gisteren, toen hij de naam van de gouverneur-generaal Duy maer van Twist in „Een eeuw geleden" zag, aan de Max Havelaar gedacht hebben; menigeen heeft het boek wellicht opgesla gen. Men zou de nagedachtenis van Van Twist onrecht doen als men er niet aan herinnerde dat hij tijdens zijn bewind wel zijn best had gedaan om de economische toestand van de bevolking te verbeteren, de pachten had verminderd en de heren diensten had trachten te beperken. Hij ondervond te weinig medewerking in Den Haag. Zelf had hij Douwes Dekker, van wie hij veel verwachtte, te Lebak benoemd tegen het advies van de Raad van Indië. De gouverneur-generaal wist dat de toe standen er slecht waren. Bij het conflict met de resident stelde de Raad van Indië voor de assistent-resident te ontslaan. De landvoogd week opnieuw van het advies af en besloot tot overplaatsing, maar de toe lichting kapittelde Douwes Dekker en dat aanvaardde hij niet. Later bleek uit een officieel onderzoek, dat zijn aanklacht tegen de regent en de ondergeschikte hoofden ge grond was geweest. Hij deed daarna een beroep op Duymaer van Twist (die evenals hij intussen naar Nederland was terugge keerd) om hem te steunen voor eer volle herbenoeming in Indië. Maar hij kreeg geen antwoord. In 1860 verscheen bij de uitgever J. de Ruyter te Amsterdam de Max Havelaar. Dit zijn herinneringen aan een ver ver leden; het is ook al lang geleden dat deze hoofdfiguren in een historisch drama het leven verlieten. In hetzelfde jaar stierven zij: Multatuli in Februari, Duymaer van Twist op 1 December 1887. Als ge u poogt voor te stellen hoe het een eeuw geleden was, toen Van: Twist naar Indië vertrok (eerst reizend naar Triëst, vandaar over zee naar Alexandrië, daarna opnieuw scheep gaande in de Rode Zee naar Indië, want de landengte van Suez was nog niet doorgegraven; hel Suez-kanaal zou pas in 1869 worden geopend), dan valt dat niet licht. De negentiende eeuw lijkt een zeer verre tijd, vervuld van vrede en rust. Wat was Haarlem, waar de Opregte Haarlem- sche Courant als landelijk blad verscheen, toen voor een stad? Wel een heel klein stadje. In 1851 had het 25.000 inwoners, evenveel als nu Heemstede. Het lag nog in zijn vestingmuren besloten. Er werd zelfs nog poortgeld geheven, maar daar kwam begin '52 toch een eind aan. Binnen enkele jaren zou men ook de vestingmuren gaan slopen; daarna zouden alle poorten sneven behalve de Amsterdamse. En in 1860 dempte men dë Oude Gracht en de Kraaienhorstergracht (nu Nassaulaan). Die kunt ge nog op oude platen afgebeeld vin den; schilderachtig,' met zware bomen be plant, dn niets gelijkend op de lelijke brede straten met verstoorde verhoudingen, die door de demping zouden ontstaan. Er leeft niemand meer die dat oude Haarlem van 1851 zelf gekend heeft, maar de gravures spreken hun taal: het moet klein maar van een grote bekoring zijn geweest. Dat de mensen van de tweede helft der negentien de eeuw de schoonste oude architectuur en daarmee de sfeer der binnenstad gespaard hebben kan ons verheugen. Zij hebben niettemin veel, teveel, gesloopt. Zij waren van gedachten aan vooruitgang en ver nieuwing vervuld en gingen een tijd lang vrij roekeloos te werk, tot zij tot bezinning kwamen en besloten het overige te be schermen. Er gebeurde toen zoveel om Haarlem heen: in 1852 was de drooglegging van de Haarlemmermeer voltooid, in de jaren 1865—1875 zou het Noordzeekanaal ge graven worden. Het stille kleine stadje, dat in 1839 in zijn rustige afzondering was op geschrikt door de opening van de eerste spoorweg in Nederland Amsterdam Haarlem, binnen drie jaar doorgetrokken naar Den Haag en Rotterdam zou gans andere tijden gaan ervaren. Toch was pas in '81 'het verkeer in de stad dusdanig toe genomen, dat men moest besluiten tot het maken van trottoirs. Onze trottoirs zijn dus pas zeventig jaar oud; er leven nog heel wat mensen die Haarlem zonder dit mo dernisme gekend hebben. Het had toen, in '81, zijn bevolking dan ook in dertig jaar tijds van 25.000 tot 40.000 zien stijgen: een snelle groei die 'bezadigde lieden het hoofd moet hebben doen schudden. Waar gaan wij heen? nu ook al die trottoirs, als je niet uitkijkt struikel je. Maar het ging steeds sneller: in '91 waren er al 52.000 in woners en misschien voorzagen toen enkele ondernemende voorspellers zelfs het onge hoorde bevolkingstotaal dezer dagen: 165.000. Na de annexatie van 1927, toen Haarlem 110.000 inwoners bereikte, is het dus weer met vijftig procent toegenomen. En de randgemeenten bevolkten zich naar rato. Waar zal het einde zijn? Wij zullen u, tweemaal per week de Op regte Haarlemsche Courant van '51 raad plegend, blijven vertellen van een eeuw geleden: van de tijd toen dat oude stadje er nog was, dat wij niet gekend hebben, maar waarnaar wij soms toch kunnen ver langen. R. P- Op 67-jarige leeftijd is in de hoofdstad overleden prof. dr. W. E. J. Kuiper, sedert 1923 hoogleraar in Grieks. KOREA, 14 Februari (Reuter). De verbonden legers hebben Woensdag de Westelijke tak van de tweeledige Chinese aanval op het centrale front in Korea tot staan gebracht. Volgens berichten van het front wist het garnizoen te Tsjipjongni ten Noord-Oosten van Wonjoe, dat sterke com munistische strijdkrachten Dinsdagavond trachtten te overmeesteren, thans tegen de aanvallen stand te houden. Noordelijker hebben de U.N.O.-troepen, volgens een communiqué van het achtste leger, het contact met de aanvallers aan het centrale front verbroken en zich terug getrokken op nieuwe stellingen ten Zuiden van Hoengsong. 10 km ten Noord-Oosten en Noord-Wes ten van lts jon wordt hevig gevochten. Op de Noordelijke oever van de Han bij Seoel hebben de communisten buitge maakte Britse tanks tot aan de koepels in gegraven en zodoende in forten veranderd, die de linies der verbondenen ten Zuiden van Seoel beschieten. De tanks werden in Januari tijdens de terugtocht van de ge allieerde troepen bij de rivier de Imdjin achtergelaten. In bataljonssterkte oprukkende commu nistische troepen hebben kans de weg tus sen Wonjoe en Joejoe in handen te krijgen, evenals het gebied ter weerszijden van Wonjoe. De wig, die de communistische troepen Maandag in de linies der verbon denen hebben gedreven, is Dinsdag tot der tig kilometer verwijd. De verbondenen houden stand op de Westelijke vleugel hun ner linies, juist ten Zuiden van Seoel. In dien de communisten erin zouden slagen de weg tussen Wonjoe en Joejoe in hun macht te krijgen, kunnen zij zowel in Oos telijke als in Westelijke richting aanvallen en zodoende de flanken der in de Weste lijke en centrale frontsectoren opgestelde verbonden troepen bedreigen. Generaal MacArthur heeft Dinsdag voor posten op de Zuidelijke oever van de Han bezocht. Hij heeft met de commandant van het 8ste leger, generaal Ridgway, plannen ontworpen om het nieuwe Chinese offen sief het hoofd te bieden, in het bijzonder in het centrum van Korea. Hoewei geen van beiden de ernst van de huidige toe stand onderschatten, waren zij naar ver luidt van mening, dat de troepen der U.N.O. er tegen zijn opgewassen. „Geen stellingen-oorlog" Teruggekeerd van zijn bezoek aan het front in Korea heeft generaal MacArthur verklaard het van zekere zijde opgewor pen idee om dwars door Korea een linie te vestigen en een stellingen-oorlog te begin nen, volkomen irreëel en illusoir te vinden. Hij voegde er. aan toe: „In het huidige sta dium van de campagne te spreken over overschrijden van de 38ste breedtegraad, behalve dan door verspreide patrouilles en volgens de tactiek van het ogenblik, is een puur academische kwestie. Wat de toe komst voor Korea nog in petto heeft, blijft Uitlaatgassen van auto naar slaapkamer geleid De rijkspolitie heeft de garagehou der M. K. te Nieuw en St. Joosland (Walcheren) aangehouden, die be kend heeft, op 31 Januari een poging gedaan te hebben zijn vrouw en zijn 2y2-jarig dochtertje van het leven te beroven. De man had een pijpleiding aangelegd van de garage naar de slaapkamer. Op cle ochtend van de 31ste Januari is hij vroeg opgestaan en heeft in de garage de leiding gekoppeld aan de uitlaat van een auto, waarna hij de motor van deze auto heeft aangeslagen. De slaapkamer werd gevuld met de zeer giftige uitlaatgassen, ten ge volge waarvan de vrouw en het kind be wusteloos geraakten. Doordat korte tijd later klanten in de garage kwamen werd het plan van K. verijdeld. De vrouw en het kind werden naar een ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Het meisje her stelde spoedig, maar de vrouw is de ge volgen van de koolmonoxydevergiftiging nog niet te boven gekomen. K. is in bewaring gesteld. voornamelijk afhangen van tot nog toe hier niet bekende internationale overwe gingen en besluiten." „Van militair standpunt uit gezien moe ien de verbondenen eerst de bestaande overmacht van de Chinese troepen vermin deren, voordat wij er werkelijk ernstig over kunnen gaan denken grote operaties ten Noorden van de 38ste breedtegraad uit te voeren". Ongeveer 8.000 Noordelijken zijn het ge bied onmiddellijk ten Noorden van Wonjoe binnengetrokken. Zij bevinden zich op slechts vijf kilometer afstand van dit be langrijke verbindingscentrum. De E.C.A. heeft een bedrag van 1.441.242 dollar uit het fonds voor de economische ontwikkeling van de overzeese gebieds delen der Marshall-landen beschikbaar gesteld voor de eerste phase van een ont ginningsproject in Suriname, dat beoogt een gebied van 120.000 acres met rijst te bebouwen. Met het beschikbaar gestelde bedrag zal de aankoop van tractors en ander materiaal in Amerika worden ge financierd en zal het mogelijk zijn geme chaniseerde landbouwondernemingen te stichten en een gebied van ongeveer 18.750 acres in cultuur te brengen. De overige kosten van het project in de in heemse valuta komen overeen met onge veer 16 millioen Nederlandse guldens en zullen gedekt worden door de Nederlandse regering en het Surinaamse gouvernement. Behalve een verbetering van de rijst- voorziening verwacht men van het project ook het productief maken van grote bauxietreseiwes en uitbreiding van cle vooziening met hout en andere goederen, die voor de defensie van belang zijn. De rijst zal 'grotendeels naar Nederland gaan. 's-GRAVENHAGE, 13 Februari. De Nederlandse regering deelt met diep leed wezen mede, dat blijkens een bericht van het hoofdkwartier van generaal MacArthur uit Tokio, de luitenant-kolonel van de garde grenadiers M. P. A. den Ouden, com mandant van het Nederlandse UNO-deta- chement op Korea, in de omgeving van HoengsÖn is gesneuveld. Luitenant-kolonel Den Ouden was 40 jaar en ex-KNIL-officier. Na de oorlog ging hij met een vrijwilligers-eenheid (le bataljon Jagers) naar Indonesië en kreeg daar als majoor het commando over dit bataljon. Daarna ging hij over naar het. regiment speciale troepen en werd commandant van de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949' repatrieerde hij. Hij was het type van de velddienst-officier, een goed organisator en een man met hart voor zijn mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-detache- rnent was hij een der eersten die zich meld de. Kort voor zijn vertrek naar Korea werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. De NedeiTandse missie te Tokio ontving het overlijdensbericht bijna gelijktijdig met een boodschap van de Nederlandse com mandant, op gramofoonplaten opgenomen, vier dagen voor zijn dood, in zijn comman dopost, die hij „vuil maar gezellig" noemde. Luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden. Hij zeide in deze boodschap dat het hernj Generaal Lawton CollinS) chef van de genoegen gedaan had te horen dat zijn bataljon een goede reputatie genoot, maar hij dacht, dat het over de oorlog gepubli ceerde nieuws dikwijls overdreven was. Reuter's correspondent Warren White, die te Tokio herstellende is van een kogel- wond, zei dat hij luitenant-kolonel Den Ouden de vorige maand had bezocht in zijn. commandopost, gevestigd in een ge havend Koreaans huis ten Zuiden van Wonjoe. Luitenant-kolonel Den Ouden was door zijn resoluut optreden en -zijn kalmte in de strijd een van de opmerkelijkste figuren aan het centrale front in Korea. De vele keren dat ik met hem sprak, was hij alleen ongeduldig als het te rustig ging naar zijn zin. Als voormalig strijder tegen de gueril la's in Indonesië had hij op twee punten critiek op de leiding van de oorlog in Korea, namelijk dat de inlichtingendienst niet goed genoeg was en dat de vijand niet ook buiten de wegen werd opgezocht; De plaatsvervangend detachementscom mandant, majoor Eekhout, zal thans in Korea optreden als waarnemend comman dant. Majoor Eekhout stond in Indonesië aan het hoofd' van de compagnieën parachutis ten, die door de opleidingsschool te Tjimahi werden afgeleverd. De luchtlanding bij Djokja tijdens de tweede politiële actie stond onder zijn bevel. De Amerikaanse export- en import bank heeft uit het fonds van de Marshall-hulp aan Spanje een lening verstrekt van 12.200.000 dollars. Deze lening is bedoeld voor de aankoop van katoen, kunstmest, tractors en onderdelen en voor materieel, machines en onderdelen voor de voltooiing van een in aanbouw zijnde stikstoffabriek in Spanje. De lening heeft een rente van drie procent. Hoe een stembusuitslag werd verduidelijkt na onlangs gehouden verkiezingen aan de GoiCdkust de eerste, die daar ooit plaats vonden. De voorzitter van een stem bureau in Agda (Ashaiiti) duidt de kiezers de winnende candidaat (in inlandse dracht) en de*verliezer (in shirt en broekleunend tegen de balustrade) aan. generale staf van het Amerikaanse léger, heeft op een bijeenkomst van'de „nationale persclub" in antwoord op een vraag mede gedeeld: „Op Korea is gebleken dat, indien men wil beletten dat een bepaald gebied door de vijand wor</ bezet, dit slechts kan worden verhinderd door voldoende land strijdkrachten. Zwakte van deze laatsten kan niet worden goedgemaakt door een overwicht in de lucht en ter zee. Vloot en luchtmacht hebben in de strijd in Korea aan de troepen uitstekende hulp verleend, doch de vijand was in staat, onder dekking van de duisternis, aanvalsstellingen in te nemen. Overwicht ter zee en in de lucht der verbondenen was niet voldoende om de opmars der vijanden tegen te houden". Deze mededeling van de chef van de generale staf van het Amerikaanse leger werd uitgelegd als een weerlegging van het door ex-president Hoover naar voren gebrachte denkbeeld, dat de Verenigde Sta ten zich vooral moeten toeleggen op het op bouwen van een uiterst sterke vloot en luchtmacht, in de plaats van legers, het geen volgens hem voldoende zou zijn om de Sovjet-Unie van een aanval in Europa te weerhouden. Tenslotte zeide de generaal nog dat er enige waarheid schuilt in de critische op merking, dat de Amerikaanse troepen in Korea te zeer gemechaniseerd zijn. Het ministerie voor het leger bestudeert thans echter plannen om „lichte divisies" naar Korea te zenden, die speciaal zijn ingesteld op de strijd in het ruwe Koreaanse terrein. Amerika niet gebrandmerkt als aggressor LAKE SUCCESS. (Reuter). De Alge mene Vergadering van de UNO heeft Dinsdagavond de Sovjet-Russische be schuldigingen, dat de Verenigde Staten zich schuldig hebben gemaakt aan aggressie jegens China, verworpen met 48 tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen. Een andere resolutie der Sovjet-Unie. waarin de vergadering verzocht werd de Verenigde Staten te veroordelen wegens bombardementen op Mandsjoerije, werd met 51 stemmen tegen vijf stemmen ver worpen. Joegoslavië en Afghanistan ont hielden zich van stemming. Bij de stemming over de eerste resolu tie, waarin gezegd werd, dat de Verenigde Staten Formosa waren binnengevallen en het eiland geblokkeerd hadden en afge sloten voor de strijdkrachten en autori teiten van de Chinese volksrepubliek, ont hielden Indonesië, Birma en Joegoslavië zich van stemming. In deze resolutie was voorts verzocht dat de Veiligheidsraad stappen zou nemen om een einde te maken aan de aggressie. De Sovjet-afgevaardigde, Tsarapkin, verklaarde: „Slechts de aanvaarding van passende maatregelen door de Algemene Vergadering tegen de Amerikaanse aggres sie kan de noodzakelijke invloed uitoefe nen, welke herstel van de vrede in het Verre Oosten tot stand zal brengen". Ernest Gross, de Amerikaanse afgevaar digde, zei: „Deze beschuldigingen zijn vals en een weefsel van leugens en verdraai ingen. De Verenigde Staten hebben geen aggressieve plannen of ambities ten aan zien van Formosa". Openlijk conflict in Tsjechische regering PRAAG (Reuter). Het officiële Tsje- choslowaakse persbureau „Ceteka" meldt: „De Dinsdag gehouden wekelijkse bijeen komst van het Tsjechoslowaakse kabinet stond onder leiding van vice-premier Fier- linger, daar de minister-president afwezig was". De naam Zapotocky wordt door Ceteka niet genoemd, terwijl evenmin een verklaring wordt gegeven van de afwezig heid van de Tsjechoslowaakse premier. De diplomatieke correspondent van het Britse blad „Daily Telegraph" schrijft: „De afwezigheid van de premier op een ogen blik dat Russische functionarissen in het land zijn orn zich met Tsjechische aange legenheden te bemoeien, kan veelbeteke nend zijn. Het zou het eerste teken van een openlijke breuk in de regering kunnen zijn. Men gelooft, dat er twee partijen in de Tsjechische politiek zijn, die van presi dent Gottwald en Zapotocky en die van dr. Fierlinger en generaal Cepieka, minis ter van defensie. Deze twee stromingen zouden thans in openlijk conflict zijn. Za potocky kan niet worden beschouwd als iemand, die van de partijregels is afge weken, maar deze oud-leider van de com munistische vakbeweging is een commu nist van eigen bodem en niet een, die in Moskou is opgeleid. Het is bekend dat hij ontevreden is over de politieke toestand in het land." BONN (Vande A.N.P.-correspondent). De West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft een ingenieus plan ontworpen om tegelijkertijd de con sumptie van luxe-goederen te beperken, de invoer van luxe-goederen te verminderen en middelen voor de investering in de in dustrie bijeen te brengen. Er wordt niet ge noeg gespaard in Duitsland, vindt hij, en nu wil hij de liefhebbers van extra geneugten tot sparen dwingen. Hij wil op een serie luxe consumptie- en gebruiksgoederen een toeslag van 25 procent heffen, die besteed zal worden om investeringskapitaal te ver zamelen. Op deze wijze wil Erhard twee millioen mark per jaar aan „overbodige" koopkracht afromen. Het originele van het plan is, dat de hef fing niet als eenvoudige belasting zal gel den, doch als een gedwongen spaarsysteem. Wie een onder de regeling vallend product koopt krijgt daarbij een spaarzegel en zo dra hij genoeg zegels heeft gespaard kan hij die omzetten in een lening aan de staat. Erhard beschouwt dit systeem ook als een middel om de nadelen op te vangen; welke de liberalisering van de importen voor Duitsland met zich brengt..- Het ligt name lijk in de bedoeling de heffing ook toe te passen ,op ingevoerde producten, zowel „luxe" levensmiddelen als gefabriceerde producten. Daardoor moet een overmatige invoer van deze producten worden voor komen en in dit opzicht werkt het systeem dus als een extra invoerrecht. Erhard heeft zijn plan aan de regering voorgelegd, die er echter nog geen beslissing over genomen heeft. Vice-kanselier Blücher zeide, dat hij twijfelde aan de technische uitvoerbaar heid van het plan. De minister van Finan ciën, Schafer, heeft naar verluidt het systeem om dezelfde reden verworpen. Er hard heeft zijn plan ingediend, nadat, een plan van Schafer om vijftig procent omzet belasting op genotmiddelen te heffen op sterke afwijzing der openbare mening is gestuit. De minister van Financiën wil desondanks aan de door hem voorgestelde heffing vasthouden en het nieuwe plan niet aanvaarden. Hij heeft verklaard, dat het niet zijn bedoeling is door de heffing meer middelen beschikbaar te krijgen, doch uitsluitend om door het verminderen van overbodige importen deviezen te sparen. De Britse luchtmaarschalk Lord Tedder, voorzitter van de missie der Britse strijd krachten te Washington en vertegenwoor diger van Groot-Brittannië in de perma nente groep der militaire commissie van de organisatie van het Noord-Atlantisch ver drag, zal in April beide posten verlaten. Hij wordt opgevolgd door luchtmaarschalk Sir William Elliot. Lafontaine: Breedvoerige boekwerken maken mij bang. Inplaats van de stof uit te putten moet men er uitsluitend de bloem uit nemen. De Kabinetscrisis: Ir. Staf heeft de hem aangeboden porte feuille niet aanvaard. Verder schijnt het twijfelachtig of jhr. mr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer wel bereid zal zijn, deel van de ploeg te gaan uitmaken. Hierdoor zou met mr. Stikker, zo wist men in Den Haag te vertellen, het geval ook weer moeilijker worden. Zijn probleem, aldus is onze indruk, zou niet zozeer in het zakelijke, dus in het ontwerp-program, ge legen zijn, maar blijkbaar in het op het ogenblik waarschijnlijk geachte feit, dat de heer Tjarda niet tot het kabinet zal toe treden. Een en ander had tot oorzaak, dat men vanmiddag de kans, om nog deze week een kabinet gevormd te krijgen, aanmer kelijk lager aansloeg. In de namiddag zullen de formateurs zich nader beraden. Vanochtend heeft prof. Van der Brink een bezoek aan mr. Van Sohaik gebracht en mr. Stikker aan beide formateurs. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is ver klaard, dat een conferentie van de mi nisterraad der Grote Vier niet voor April op zijn vroegst zou kunnen worden ge houden, omdat de Amerikaanse minister van Buitenlandee Zaken, Dean Acheson, van 10 tot ongeveer 20 Maart een confe rentie van ministers van Buitenlandse Za ken der Latijns-Amerikaanse landen in Washington zal bijwonen. Functionarissen verklaarden, dat de plaatsvervangers der ministers van de Grote Vier wellicht tussen 10 en 15 Maart in Parijs bijeen zouden kunnen komen om een agenda voor een Viermogendheden- conferentie op te stellen. Er zouden echter geen voorbereidingen voor deze prelimi naire bijeenkomst getroffen kunnen wor den, voordat de houding van de Sovjet- Unie ten aanzien van de agenda was ver duidelijkt. De Sovjet-Unie en communistisch China zullen er naar streven „binnen de kortst mogelijke tijd" een vredesverdrag met Japan te sluiten, aldus schrijft de „Praw- da" ter gelegenheid van het eenjai-ig be staan van het Sovjet-Russisehe-Chinese vriendschapsverdrag. Het blad noemt de wedergeboorte van het Japanse militaris me, „waar de Amerikanen juist naar stre ven", een ernstige bedreiging voor de zaak van de vrede in het Verre Oosten. Ernstige kwestie De bepruikte Speaker (voorzitter) van het Britse Lagerhuis heeft geweigerd een uit 17S5 daterend voorschrift te laten vervallen, waarbij leden van het parle ment verplicht zijn het hoofd gedekt te hebben, wanneer zij tijdens een for- 'mele stemming een punt van orde ter tafel willen brengen. De conservatief Leonard Ropner deed een hartstochtelijk beroep met de tijd mee te gaan en zei: „Hoeden zijn ten dode gedoemd. De jacht op een hoed wordt steeds moeilijker. De prooi is moeilijk te pakken te krijgen en zelfs als de jacht met succes bekroond wordt, is de hoed, zoals ik moet vaststellen, dikwijls een onwaardige en zelfs onge paste." Ropner stelde voor dat men een nieuw soort rood of blauw hoofddeksel, dat dan bekend zou staan als parlementaire hoed", voor geval van nood ter beschik king zou houden. De Spreaker was het met Winston Churchill eens, dat deze kwestie te ern stig is om haastig beslist te worden. Hij zei, dat hij erover na zou denken. (U.P.) Een depressie, die gisteren over Frankrijk naar het Noorden trok, ligt nu boven België en Zuid-Duitsïand en is daar vrijwel stationnair geworden. De wind bleef daardoor in het grootste deel van ons land uit het Oosten of Noord-Oosten waaien, waardoor vrij koude lucht uit Duitsland werd aangevoerd en de temperatuur in het Noord-Oosten van ons land tot beneden het vriespunt daalde. Boven Noord- Scandinavië steeg de luchtdruk nog aan zienlijk tengevolge waarvan de zeer koude lucht die daar gisteren uit Rus land binnendrong, zich verder naar het Westen en Zuiden kon uitbreiden. Op de Oceaan bevindt zich een nieuwe, vrij actieve depressie. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Meest ma tige Noord-Oostelijke wind. Tem peraturen om het vriespunt. Voor de rest van het land: over wegend zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 15 Februari Zon op 7.57 uur. onder 17.52 uur. Maan op 10.58 uur. onder 4 12 uur. Hoog en laag water te I.Imuiden Woensdag 14 Februari Hoog water: 9.06 en 21.35 uur.' Laag water- 4.18 en 1651 uur. Donderdag 15 Februari Hoog water: 1.0.06 en 22.45 uur. Laag water: 5.10 en 17.53 uur. ÓOCOOUOCCCOOOOCXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOCOOCXX XX* x O ONBEWOLKT 0.LICHT 8EW. O HALF BEW. ZWAAR BEW. GEHEEL B'EW MIST SNEEUW REGEN 1 'MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ft ONWEER 7<?TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR t, BELANGRIJK ft NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TU5SEN LUCHT VAN V VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP :S EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1