BAARS De Haarlemse schulden gfl v. Empelen SLEUTEL WEG? Radio Moors ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Zijn in verhouding lager dan in andere grote gemeenten Wilt U dit jaar Tuinbouwbedrijf Vier maanden ruilcentrale: Een gelukkige Haarlemmer Nachtdienst apotheken Negerballef in Haarlem Huisvesting van de Provinciale Waterstaat Bussen voorlopig weer door Wilhelminastraat Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianotransporten - Bergplaats v. inboedels DE „SLEUTELSPECIALIST" Rapport over experimentele televisie-uitzendingen Tweede Kamerlid Korthals sprak in Haarlem Toen Grootpa in zijn tijd de dienst was ingeloot Ja, toen aten wij al FrankenBrood! Gezochte inbreker duikt in Landsmeer op ONDULATION PERMANENTE ,.Eugène A. DE JONG Vier Nederlanders in Korea gesneuveld Poolse nota's aan Duitslands buurlanden Vervoer van emigranten naar Australië door de lucht Wachtlijst telt 13.000 personen Sanctie-commissie der UNO bijeen Conservatieve „pinda-motie" Londen vraagt opheldering Vreemdelingen moeten betalen voor verblijfsvergunningen In de Statistiek der Gemeentebelastin gen (een uitgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek) worden cijfers gepu bliceerd over de schulden der gemeenten. Op 1 Januari 1949 hadden alle gemeen ten in ons land tezamen een schuld van 3.642.031.000. Per inwoner was dat 368.46. Voor de verschillende groepen van ge meenten worden de cijfers afzonderlijk ge geven. Voor de groep der gemeenten boven 100.000 bedraagt de schuld 709.77 per hoofd. In vroeger jaren werd in deze statistiek geen rekening gehouden met de vlottende schulden. Deze zijn er nu in opgenomen, omdat de gemeenten (door de stand van zaken op de geldmarkt daartoe gedwon gen) thans veel meer dan vroeger kapi taalsuitgaven financieren met vlottende schulden. Wij hebben ter vergelijking berekend hoeveel schulden Haarlem op 1 Januari 1949 had. Aan vaste leningen was het 50.620.000. Het bedrag aan vlottende schulden is op 5.000.000 te stellen, zodat het totaal dan komt op 55.620.000. Haar lem had op 1 Januari 1949 158.715 zielen, zodat de Haarlemse schuld niet meer was dan 350 per hoofd, dus nog iets min der dan de helft van het gemiddelde voor de gemeenten met meer dan 100.000 in woners. Het Haarlemse cUfer was zelfs nog iets lager dan het gemiddelde voor alle gemeen ten. Nu zou het niet juist zijn de financiële positie van een gemeente zonder meer te beoordelen naar het bedrag der schulden. Van groot belang is namelijk hoeveel geld ér geleend is voor winstgevende bedrijven en hoeveel belegd is in grondbedrijven. Daarover geeft de statistiek geen nadere gegevens. Bovendien is het totaalbedrag der schulden voor de gemeenten van meer dan 100.000 inwoners sterk beïnvloed door het feit dat Amsterdam en Rotterdam grote kapitalen geïnvesteerd hebben in de haven. Bovendien financiert Amsterdam nog de luchthaven Schiphol. ADVERTENTIE van Uw tuin profiteren dan is het n u de tijd om eens met Van Empelen te overleggen. De kosten vallen heus mee. BINNENWEG 18 HEEMSTEDE Telefoon 2-80-80 In de vier maanden, dat het Centraal Woningruilbureau in Utrecht nu bestaat, is er voor Haarlem een ruiling definitief tot stand gekomen. Wel een beetje weinig, zal men geneigd zijn te denken, gezien het feit, dat er niet minder dan negentig gegadigden zijn om naar Haarlem toe te gaan en vijftig, die weg willen. De zaak wordt enigszins gunstiger wanneer men bedenkt dat over het gehele land in die tijd ruim honderd ruilingen mogelijk werden, welke in het geheel een besparing van tienduizend gulden ople veren. Immers, de overheid en vele particu liere bedrijven verstrekken aan hun per soneel reis- en verblijfsvergoedingen wan neer het niet in de gelegenheid is te wo nen in de plaats waar zij werken. Deze uitgaven komen bij ruiling te vervallen. Het moet echter ook gezegd worden, dat heel wat ruilmogelijkheden afspringen op de soms exorbitante eisen der gegadigden. Nog onlangs kreeg men met een dame te maken, die met veel moeite in een vijf- hoeksruil whs gepast, doch zich op het laatste ogenblik terugtrokomdat haar vleugel niet op een bepaalde wijze in het aangeboden huis paste. Gemeenten niet soepel Daarbij komt, dat ook tal van gemeen tebesturen niet soepel genoeg zijn om een vlotte uitwisseling mogelijk te maken. In dat opzicht is de houding van typische woongemeenten, als de plaatsen in het Gooi, Apeldoorn en dergelijke die voor de oorlog niets anders deden dan forensen of gepensionneerden aantrekken, merkwaar dig. Thans zijn het juist deze plaatsen die star vasthouden aan het beginsel dat zij alleen personen opnemen, die aan de ge meente „economisch gebonden" zijn, dus daar ook hun werkkring hebben. Men gaat zelfs zover, dat onlangs nog Haarlem grote moeite had een gepensionneerde uit de Spaarnestad te ruilen tegen een even eens gepensionneerde in Soest. Het won derlijke van dit alles is nog wel, dat het rijk de opvatting van deze gemeenten steunt, hoewel het daardoor zelf in vele gevallen voor extra kosten uit hoofde van reis- en verblijfsvergoedingen komt te staan. Haarlem minder star In Haarlem is men wat dat betreft min der star. Wanneer bijvoorbeeld een drie- hoeksruil Haarlem-Amsterdam-Rotterdam tot stand kan komen, heeft men geen be zwaar tegen een Rotterdammer die in Am- Sterdam werkt, omdat dan de totale be sparing toch reeds aanzienlijk is en het de gemeente om het even is of er nu de ene of de andere Amsterdamse forens in een bepaald huis woont. Het grote voordeel van het Centraal Woningruilbureau is vooral, dat men daar een beter overzicht heeft van de mogelijk heden die er zijn. Maar omdat men niet met automaten maar met mensen te ma ken heeft, blijkt het onmogelijk bij het kaartsysteem van alle wensen en verlan gens Hollerithmachines te gebruiken: daarvoor zijn de bijzonderheden van ieder gezin te ongelijksoortig. Wel is gebleken, dat het zeer gemakke lijk voor de woningzoekenden is, dat in Utrecht reeds combinaties kunnen worden gemaakt, waar een bepaald geval soms juist in past, terwijl het omgekeerd ook voorkomt, dat men zelf reeds een bepaalde hoekruil heeft opgezet, waarvoor de Wo- ningruilcentrale de ontbrekende schakel levert. Haarlem: Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175. Park apotheek, Kleverparkweg 13. telefoon 11793. Teyler apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946. Apotheek Gildehuis, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Maar toch is te zeggen dat het bedrag der Haarlemse schulden in verhouding tot an dere gemeenten niet hoog is. Temeer omdat een groot deel der Haarlemse schulden ten laste komt van de winstgevende bedrijven en het Grondbedrijf. Voor 1949 vinden wij de volgende bedragen: Grondbedrijf 16.746.000, Electriciteitsbedrijf 4.410.000, Gasbedrijf 3.551.000, Waterleidingbedrijf 2.180.000, Openbaar Slachthuis 302.000. Voorts was toen 1.820.000 vastgelegd in het Woningbedrijf. Tezamen dus meer dan 29.000.000. Met beter programma dan in Den Haag De Haarlemse Kunstgemeenschap be hoeft er in zekere zin geen spijt van te hebben dat zij het Negerballet van Berto Pasuka naar de Spaarnestad liet komen. De schouwburg was totaal uitverkocht en het publiek liet na ieder nummer in een klaterend applaus ruimschoots tevreden heid doorklinken. Nu moet direct gecon stateerd worden dat de groep thans aan merkelijk betere indrukken wekte dan bij het eerste optreden in Den Haag, waarvan ik in de courant van Dinsdag een alles behalve geestdriftig verslag uitbracht. Maar toch is het merkwaardig dat dit in de eerste plaats veroorzaakt werd doordat het Afrikaanse orkest meer en vooral hef tiger tam-tam maakte, als men het zo mag uitdrukken. Hierdoor liet de critische in stelling van de toeschouwers zich al spoe dig murw beuken, zodat men zich zonder remmingen kon overgeven aan de bonte roes van beurtelings schokkende en vloeiende bewegingen, die onder dezelfde invloed met veel meer intense spanning werden uitgevoerd. Dit verschijnsel illu streert evenwel duidelijk dat de eigenlijke danskunst niet de voornaamste plaats in deze spectaculaire vertoningen inneemt. Daarvoor schieten trouwens zowel de rhythmische bezetenheid als de technische beheersing tekort. Ook het show-element heeft men intus sen niet weinig versterkt, speciaal in „Bloed" (dat hier na de pauze werd uit gevoerd), waarin tamelijk radicale licht effecten de vele choreografische zwakheden met enig succes probeerden te verbloemen. Aanzienlijke bekortingen zullen wellicht de rest kunnen doen om deze wonderlijke geschiedenis tot een aanvaardbaar geheel te maken. Speciaal de gestyleerd-pantomi- mische gedeelten vragen dringend herzie ning. Hoogtepunt van het programma was ook nu „De profeet" met Berto Pasuka in de bepaald aandoenlijke titelrol. Ik heb daar reeds een uitvoerige beschrijving van ge geven, doch wil niet nalaten hier duidelijk vast te stellen dat dit (meester)werk vaak dichter bij de toneelspeelkunst dan bij het ballet staat. Juist dit heeft een elementaire zuiverheid tengevolge, die er zo'n hoge waarde aan verleent. De grenzen zijn hier moeilijk te trekken en men zou misschien zelfs een grote mate van verwantschap met de lyrisch opgevatte Griekse tragedie kunnen aanwijzen. Maar hoe dan ook: het is een indrukwekkende openbaring van een primitieve gemoedsgesteldheid, waarin kunst en religieuze ervaring nog dicht bij elkaar staan. Een verrassing betekende het schilder achtige divertissement „Marktdag" met muziek van Leonard Salzedo, waaruit een aanstekelijke vreugde oplaaide, die de dansers inspireerde tot het bedenken van dolle variaties en grillige, hoewel geenszins sensationele of zelfs maar perfecte spron gen. Een fleurige indruk maakte vooral de zeventien-jarige Veronica Antia met haar weelderig golvende heupen en charmante expressie, welke de rol van het bloemen meisje pas voor de vierde keer speelde (want inderdaad: dit dansen is spelen) en daaraan waarschijnlijk de frisheid dankte, die men bij vele anderen dikwijls ontbeer de. Dit folkloristische spektakel oogstte een over het algemeen verdiende bijval. Er komen herhalingen Zij die voor deze avond geen plaatsen konden krijgen, behoeven zich niet al te zeer teleurgesteld te voelen, want het pro gramma wordt op Maandag 26 Februari in de gemeentelijke Concertzaal herhaald. Bovendien zijn er besprekingen gaande om het Negerballet van Berto Pasuka deze zomer een week lang in Bloemendaals Openluchttheater te laten optreden. Onge twijfeld zal dat een kostelijk schouwspel worden dank zij het natuurlijke décor, waarin deze danstaferelen van hemel en aarde tot een veel hellere bloei kunnen komen dan in een overdekte, meer op het Westers-kunstzinnige ingestelde schouw burg. DAVID KONING. Op een vraag van een lid van de Provin ciale Staten van Noordholland of in de aan gelegenheid van een nieuw gebouw voor de Provinicale Waterstaat te Haarlem reeds vorderingen gemaakt zijn, hebben Gedepu teerde Staten geantwoord, dat zij de zaak zeer urgent achten en te zijner tijd met nadere mededelingen en voorstellen bij de Provinciale Staten zullen komen. Sinds enkele dagen rijden de bussen van de interlocale diensten van Haarlem naar de duin- en bollenstreek en Haarlemmermeer weer door de Wilhelminastraat. Dit geschiedt om de ondergrond van het wegdek te laten „inrijden", opdat de fun dering straks op een compacte massa kan rusten. Hoe lang dat procédé duurt is nog niet te zeggen. Het is zeer goed mogelijk, dat de grond nog te slap blijkt en verzakt, zodat het wegdek weer op niveau moet worden gebracht. Is dat eenmaal gebeurd, dan kan met het aanbrengen van de betonnen fun dering voor het toekomstige klinkerdek worden begonnen. PRIJZEN VOOR SOLISTEN Op het door het fanfarecorps Amicitia te Landsmeer uitgeschreven solistenconcours werden ook door enkele Haarlemmers prij zen behaald: in de tweede afdeling tweede prijzen door J. Officier met 198 en door J. Key met 197 punten (beide piston), in de eerste afdeling derde prijzen door G. Bouw meester met 162 en H. Visser met 167 punten (beiden eveneens piston) en tweede prijzen door A. H. Bijster (bariton) met 204 en L. van der Tuyt (fluit) met 232 punten. RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Vraagt bij ons aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. ADVERTENTIE TEL. 11493 LANGE VEERSTRAAT 10 De NOZEMA heeft de Nederlandse om roepverenigingen indertijd verzocht een rapport uit te brengen aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van Verkeer en Waterstaat over de wijze waarop de omroepverenigingen zich voorstellen het programma van een expe rimentele televisie-uitzending te verzorgen. Aan dit verzoek is inmiddels voldaan. Een uitvoerig rapport, waarin organisatorische, technische en programma-aspecten van het experiment zijn behandeld, is dan ook reeds aan de betrokken ministers aangeboden. Voor de gezamenlijke afdelingen Haar lem, Heemstede en Bloemendaal van de „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" hield het lid der Tweede Kamer drs. H. A. Korthals gisteravond in „Brinkmann" een rede onder het motto „Vijf minuten voor twaalf". De spreker begon met een opmerking over het gebrek aan uitingsmogelijkheden voor de V.V.D. via pers en radio, bij gebrek aan een liberaal partij-dagblad en een libe rale omroep, hetgeen hij een nadeel voor de democratie noemde, omdat daardoor het volk de gelegenheid wordt onthouden om de verschillende partijen en hun opvattin gen en de wijze waarop zij die in prak tijk brengen te vergelijken. Drs. H. A. Korthals omschreef als de „geloofsbelijdenis" van de V.V.D. sinds de oorlog: de mens die zich gebonden weet aan de gemeenschap en het Christendom en het vertrouwen in de initiatieven die de mens kan ontwikkelen, waarbij hij in eer ste instantie ook zelf verantwoordelijk is voor zijn bestaan. „Nivellering" van door eigen prestaties verkregen resultaten dooi de overheid noemde hij een sociale on rechtvaardigheid, die in de tegenwoordige belastingpolitiek opgesloten ligt. Volgens spreker hebben de liberalen op het gebied van sociale rechtvaardigheid een grote tra ditie, waarbij komt dat het een liberaal principe is, volgens drs. Korthals, dat er voor een ieder een menswaardig bestaan mogelijk is. Sociale rechtvaardigheid mag echter nooit uitsluitend ten bate van bepaalde groepen worden bedreven. Evenmin mag zij leiden tot ondermijning van het verant woordelijkheidsbesef. Aangaande de huidige practische politiek merkte spreker op, dat het kabinet Van SchaikDrees in 1948 buiten de fracties om werd gevormd. Een jaar later ontstond bij de V.V.D. ernstige bezorgdheid over het Indonesische beleid. Anderzijds werd op economisch gebied groter vrijheid verkre gen, al vormde de structuur van de aan vaarde publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie weer een ernstige bedenking tegen het gevoerde beleid, omdat deze materie volgens de spreker noch bij de werknemers, noch bij de werkgevers leeft. Op sociaal terrein kan er heel wat tot stand komen, doch economisch kan de P.B.O. er toe lei den, dat groepsbelangen ten detrimente ADVERTENTIE (Wie weet het nog sterker?) „Het dodende licht" (Lux or). Een „thriller", die ondanks een van begin tot eind volgehouden verbeten somberheid, lang niet de spanning en de beklemming in zich herbergt, die de makers voor ogen moet hebben gestaan. Het gaat over de wraak van een wegens knoeierij ontslagen boekhouder, die de broer van zijn baas, een jonge geestelijke, laat vermoorden. De overlevende broer (George Raft) gaat dan op zoek naar de moordenaar om eigen rech ter te spelen. Na een lange jacht krijgt hij eindelijk de Bijbel in handen, die de naam van de moordenaar moet bevatten, maar hij vindt er alleen een door zijn broer onderstreepte passage in, die inhoudt, dat de mens niet mag wreken, aangezien de vergelding aan God is. Net als hij daarin berust trapt de boosdoener op een electri- sche leiding, die kortsluit en hem electro- cuteert. De film wil daarmee de wrekende hand van God aantonen, maar dat zij eindigt met een opname van het door de stroom kromgetrokken lijk, dat in de modder ligt, terwijl gelijktijdig het Ave Maria wordt gespeeld, is een smakeloosheid, die ons zelfs van Hollywood verbaast. YA L. B. „Operette" (Rembrandt). Een aantal jaren geleden werd de film „Ope rette" met Willy Forst in de hoofdrol uit gebracht. In het Rembrandt-theater is zij opnieuw te zien en te verwachten is, dat er weer grote belangstelling voor deze gezel lige rolprent zal zijn, waarin vele melo dieën uit een aantal operette's van Johan Strauss, Millöcker en Franz von Suppé te beluisteren zijn. Behalve Willy Forst héb- Een veeboer op het eiland Limdy in het Kanaal van Bristol moest een gedeelte van zijn veestapel, 23 ponies, 17 koeien en een kalf naar de markt te Barnstaple op de „vaste wal" vervoeren. De boot, die een geregelde verbinding met het eiland onder houdt, was echter buiten dienst en het wintervoedsel voor de dieren raakte op. Toen trad de Britse marine op als redster in de nood, door een landingsvaartuig te sturen. Met deze moderne ,^.rke Noachs" kon de veehoitder zijn dieren naar de markt transporteren. ben Maria Holst en Paul Hörbiger aan dit vlotte gevalletje meegewerkt. A. O. „De zwarte demonen van Bali" (Frans Hals). Deze film vertelt iets over de zeden en gewoonten van de bewoners van dat wondermooie eiland Bali. We zien de dorpelingen van Bedulu aan het werk op de sawahs, we maken kennis met hun diepe godsdienstzin en maken een kemphanen gevecht mee dat een hele familie schijnt te ruïneren. Ze gaan allemaal rustig hun gang deze inheemsen, maar achter de rust waar mee ze aan het dagelijks werk zijn, schuilt een hevige angst voor allerlei goden en boze geesten, van wie ze niet veel goeds verwachten. En dan waart daar nog de heks rond die door iedereen wordt gevreesd omdat ze heult met de zwarte demonen. In wezen is deze rolprent een goede documen taire, al hapert het wel eens aan de mon tage. Om het geheel aantrekkelijker te ma ken voltrekt zich op de achtergrond van het verhaal een liefdesgeschiedenis tussen de zoon van de heks en de dochter van de rijke Lombos. Die liefdesgeschiedenis is overigens in een geheel andere vorm ge goten dan in de meeste Westerse films. Een zekere terughoudendheid kenmerkt de gehele omgang van de gelieven. Ze is mis schien daarom zo boeiend. De „Zwarte demonen van Bali" zal vooral door mensen die Indië kennen, of er belangstelling voor hebben, zeer gewaardeerd worden. L. v. B. „Per raket naar de maan" (Palace). Jules Verne's stoutste fantasieën over heelalreizen-per-ruimte-sohip worden met stukken geslagen door deze fantastische technicolor film, waarin vier Amerikanen in een atoomraket van eigen makelij een geslaagde tocht naar Vrouw Luna en terug maken, al heeft vooral dat vice versa nogal wat voeten in de aarde (of juister gezegd: in de maan), omdat de vier heelalbestor- mers bij hun heenreis teveel atoomenergie verspeeld hebben om bij hun terugkeer de aantrekkingskracht van de maan te kunnen overwinnen. Hoe het hun tenslotte gelukt weer veilig op moeder aarde terug te keren zullen wij, omwille van de spanning, niet verraden, maar wie van technische fantas- terijen als deze houdt, zal in „Destination Moon" volop aan zijn trek komen. De spannende avonturen in het voort ijlende raketschip en in het sombere maan landschap, vanwaar men de aarde als een enorme groengrijze bol ziet en de onvrij willige acrobatiek van het viertal mannen in de dampkring-loze ruimte zullen de liefhebbers van dit genre zeker enkele uren boeien en amuseren. H. C. „Het geheim van de X-94". (S p a a r n e) Tom .Mix blijkt van zijn aantrekkings kracht nog niets verloren te hebben. Want alweer bedrijft deze wonder-cowboy met zijn onafscheidelijk paard Tony allerlei heldendaden op het witte doek, die de lief hebbers van de „wild and woolly West" in vervoering plegen te brengen. Hij belandt in de benauwendste situaties, maar de rap pe hoeven van Tony en zijn even rappe zesschoots-pistool redden hem telkenmale uit de moeilijkheden, zelfs wanneer het tot des bezoekers benauwenis verkeerd moet gaan. Maar tenslotte overwint de nobele Tom en delven alle schurken onafwendbaar het onderspit. En het geheim van de ranch X-94 wordt opgelost, al vertellen wij u niet hoe. Want dat is het privilege van Tom, die al galopperend en schietend het bewijs levert voor de these, dat het goede over wint, hetgeen een bemoedigende toestand genoemd mag worden. W. L. B. „Huwelijk ls geen handelszaak" (City). Men kan zich een uur lang vermaken met de vele verwikkelingen in deze gees tige Amerikaanse film, waarin Claudette Colbert, George Brent en Robert Young de hoofdrollen spelen. Die verwikkelingen be ginnen al direct als een zakenman een ge demobiliseerde majoor aanstelt om orde te scheppen in de chaos op zijn kantoor. Deze majoor blijkt namelijk een charmante vrouw te zijn, die bij het Amerikaanse Vrouwen Hulpcorps heeft gediend en die over bijzondere capaciteiten beschikt, on der meer op het gebied van jiu jitsu. De zakenman wordt natuurlijk verliefd op haar, maar juist door de manier, waarop hij een rivaal wil bestrijden, delft hij het onderspit. U moet zelf maar eens gaan kijken hoe. U zult veel plezier hebben om de vele komische situaties, die deze comedie soms op de grens van de klucht brengen. S. K. van de consumenten bevorderd zullen worden. Verder herinnerde spreker aan de con flicten met de regering ten aanzien van 'de 'belastingpolitiek. Voor de tweede Ronde Tafelconferentie liet de V.V.D. er geen twijfel aan bestaan, dat zij een reële Unie en een reëel Koning schap wenste. De regering, aldus drs. Kort hals, handelde echter anders dan na het overleg met de Staten-Generaal verwacht mocht worden. Dat de V.V.D. toen voor stemde geschiedde in het vertrouwen, dat de geest van de voorgestelde Unie levend zou blijven na de souvereiniteitsoverdracht, temeer omdat andere mogelijkheden tot een oplossing van het Indonesisch conflict niet waren overgebleven. Toen de regering zich ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken niet aan het overeengekomene hield, heeft mr. Oud een motie van afkeuring in gediend na de Ambon-kwestie. Vervolgens besprak spreker het Nieuw Guinea-vraagstuk. De regering heeft, even als de V.V.D., altijd gezegd dat zij de sou- vereiniteit wilde handhaven. De behande ling van deze kwestie in het parlement achtte de heer Korthals onaanvaardbaar. Vandaar tenslotte de zo omstreden motie van afkeuring, die zeker tegen het gehele kabinet was gericht en niet tegen één mi nister alleen. Bovendien was de ontevre denheid van de V.V.D. over het defensie beleid daarin vervat. Gebleken is, dat de regering in militair opzicht een jaar ten achter was met het opstellen en uitwerken van de plannen voor de defensie en dat juist in een tijd dat wij in dodelijk gevaar verkeren, zowel in internationaal als economisch opzicht. Het gaat echter niet aan de V.V.D. te verwijten juist op dit ogenblik een kabinetscrisis te hebben uitgelokt. In Engeland gebeurde dat in de Meidagen van 1940 ook, om althans de mogelijkheid op een krachtiger kabinet te openen. Volgens spreker schijnen de formateurs echter de forse aanpak daartoe te missen. Een conceptie, waarbij de K.V.P. en de Partij van de Arbeid de kern van een ka binet zouden vormen en de overige par tijen als gevelversiering mogen dienen, gaf hij weinig kans van slagen. In het laatste deel van zijn rede bepleitte drs. Korthals de vorming van boven nationale eenheden om de internationale moeilijkheden op te lossen. Bij de huidige internationale organen wordt als een ern stig bezwaar gevoeld, dat de parlementen daarop geen invloed hebben en men de zaken nog teveel van de nationale belangen uit bekijkt. Weliswaar is in Straatsburg gezocht naar de vorming van een Europees gezag, doch men is tot de conclusie geko men, dat men er verstandig aan doet eerst doelgemeenschappen bijvoorbeeld voor transport, landbouw en delfstoffen te scheppen, die dan later ineen kunnen vloeien. Men moet trouwens voor het ideaal van de Verenigde Staten van Europa ook offers weten te brengen. Tenslotte wees drs. Korthals op de nood zakelijkheid, dat de burgex-ij zich actief voor de politiek interesseert, opdat er vol doende bekwame krachten aan liet politieke leven kunnen deelnemen. Na de pauze beantwoordde drs. Korthals een reeks vragen, die voor een deel het karakter van aanvallen droegen. De spre ker sloeg in het bijzonder de verwijten van de heer Fabius, die in krasse termen het Indonesië-beleid veroordeelde, bekwaam van zich af. De inbreker Manus O., die eergisteren in Soestdijk aan de hem achtervolgende po litiemannen wist te ontsnappen, heeft in de afgelopen nacht gepoogd in Landsmeer in te breken. Hij trachtte met een snijbrander de brandkast in een fabriek te forceren, maar wei'd door de politie gestoord. Hoewel er enige schoten op hem werden gelost, wist hij weer te ontsnappen. ADVERTENTIE OOOOOGGOOOOOO0OOOOGGOOGOOOÖQ ff „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMER1K. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacob\jnestraat 13 Tclef. 1 8 731 Nationaal-Internationaal bekroond OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQÓ ADVERTENTIE 9 Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM 's-GRAVENHAGE, 17 Februari. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen op 12 Februari bij de actie bij Hoengsong zijn gesneuveld: soldaat E. van der Horst, afkomstig uit Alphen a. d. Rijn. Korporaal W. van Dijk, afkomstig uit 's-Gravenhage. Soldaat C. M. I. Zoutzeling, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld op 14 Februari: Sergeant J. Voogt, afkomstig uit Vlaar- dingen. De regering deelt mede, dat blijkens in gekomen telegrammen de kapitein J. Linzel, afkomstig uit Wassenaar, tijdens de actie bij Hoengsong niet is gesneuveld doch gewond en thans is opgenomen in een hospitaal in Tokio. Polen heeft Vrijdag nota's gezonden aan Nedei-land, België, Denemarken en Luxem burg, waarin het spreekt over het „vitale belang", dat het stelt in een regeling van het Duitse vraagstuk en „garanties voor veiligheid en vreedzame ontwikkeling" aanbiedt. In de nota wordt er op aangedi'ongen alle pogingen in het werk te stellen om het bijeenroepen van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te bespoedigen. De nota protesteert tegen de „opbouw van de Duiitse oorlogsmachine in West-Duitsland, die plaats heeft in het kader van een po litiek die gericht is tegen de belangen van de buurlanden". De nota zegt dat de volken der betrok ken landen zich de herhaalde bezetting van België, het martelaarschap van Warschau, het lot van Rotterdam, de massa-deporta ties en de uitroeiingskampen van de nazi's herinneren. „Als gevolg van dit lijden zijn onze landen tot de conclusie gekomen, dat het bestaan van een aggressief Duitsland niet te verenigen is met de veiligheid van de aangrenzende landen". Teneinde de wachtlijst van aanstaands emigranten naar Australië, welke thans reeds ongeveer 13.000 personen telt, enigszins te verlichten heeft de regering besloten de komende maanden het vervoer van emigranten naar Australië door de lucht te bevordereii. In verband met de hoge kosten van deze wijze van vervoer komen hiervoor in de eerste plaats diegenen in aanmerking, die de thans geldende vliegprijs van Amster dam naar Sydney van 1700 per volwas sene betalen. In deze gevallen wordt het vertrek zoveel bespoedigd als mogelijk is zonder het scheepsvervoer te vertragen. Daarna komen voor vervoer door de lucht in aanmerking de emigranten die zich opgegeven hebben de scheepspassage volledig zelf te kunnen bekostigen, doch eventueel bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vliegtuig te maken, degenen die zich reeds geruime tijd geleden voor emigratie naar Australië hebben aange meld en dus reeds in het bezit zijn van een volgnummer van de Stichting Land verhuizing Nederland en degenen die ge reed zijn om op zeer korte termijn te ver trekken. Voor dit luchtverkeer dient men zich aan te melden bij het Centraal Emigratie Boekingskantoor, Achterom 88, bij de Hof weg, in Den Haag, of bij de plaatselijke agenten van de K.L.M. Het laat zich aanzien, dat degenen die zich thans voor het eerst voor emigratie naar Australië aanmelder., waarschijnlijk pas tegen het einde van het jaar op ver voer smogelijkheid per schip kunnen re kenen. LAKE SUCCESS, 16 Februari. (Reuter). Selim Sarper van Turkije is Vrijdag eenstemmig tot voorzitter gekozen van de commissie van de Algemene Vergadering der UNO, welke mogelijke sancties tegen China, in verband met zijn optreden in Korea, bestudeert. De commissie kwam vandaag voor het eerst in besloten zitting bijeen. Birma en Joegoslavië hebben geweigerd in de com missie zitting te nemen. De vertegenwoor digers van de andere landen waren aan wezig. De commissie nam een Amerikaans voorstel aan dat de voorzitter, vice-voor- zitter en rapporteur een werkplan voor de volgende bijeenkomst zullen opstellen. Men verwacht, dat hiervoor tien dagen nodig zullen zijn. Genoemde drie leden werd tevens verzocht in nauw contact te blijven met de bemiddelingscommissie, welke streeft naar een bevredigende regeling van het Koreaanse conflict. Winston Churchill en vijf andere leden der conservatieve partij hebben Vrijdag een nieuwe motie van afkeuring tegen het beleid der Britse socialistische regering ingediend. In de motie, die Dinsdag in behandeling komt, wordt afkeuring uit gesproken over het beleid van de socia listische regering ten aanzien van haar plan om in Midden-Afi-ika op uitgebreide schaal grondnoten te doen verbouwen. Het grondnotenplan moest kortgeleden drastisch worden besnoeid. Een bedrag van 36.500.000 pond sterling is afgeschre ven. De regering heeft het parlement thans verzocht een bedrag van zes mil- lioen pond sterling toe te staan, om een veel beperkter plan te doen uitvoeren. De conservatieven verklaren evenwel „geen goedkeuring te kunnen schenken aan het opnieuw door de regering uitgeven van grote sommen aan belastinggeld, voordat een onpartijdig onderzoek naar de oorzaak van het falen van het oorspronkelijke regeringsplan is ingesteld en van onaf hankelijke zijde schattingen zijn gedaan omtrent het nog nodige bedrag". Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de Engelse regering opheldering vragen aan Washington over Trumans verklaring, vol gens welke MacArthur de volmacht heeft zijn troepen eventueel over de 38ste breedtegraad te voeren. Attlee verklaarde Woensdag in het Lagerhuis dat dit een kwestie was die de UNO te beslissen had. Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, heeft Vrijdag verklaard dat er voortdu rend overleg tussen alle landen, die deel nemen aan de actie der UNO in Korea, wordt gepleegd over kwesties betreffende de 38ste breedtegraad. De regering acht het gewenst, dat door de vreemdelingen die hier te lande gast vrijheid genieten, in de bestrijding van de kosten van het toezicht op vreemdelingen en de grensbewaking, wordt bijgedragen. Dit zegt de minister van Justitie in de Memorie van Toelichting op het wetsont werp tot regeling van de bestrijding van die kosten. Gedacht wordt aan de heffing van een matig bedrag voor de verstrekking van verblijfsvergunningen en dergelijke. Een zevenjarige Haarlemse jongen die Vrijdagmiddag in een opslagplaats van kisten aan de Friese Varkenmarkt aan het spelen was viel, toen hij van een kist gleed, in het Spaarne. De inzittenden van een motorboot, die op dat moment passeerde, slaagden er in de jongen aan boord te trekken. Zij brach ten de knaap vervolgens naar de wal, waar hij in de armen van een politieagent viel die de jongen naar huis bracht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8