AKKERTJES „Propaganda, poging om tweedracht te zaaien, voorteken van ontspanning" Omzetting van institutioneel geld in risicodragend kapitaal De radio geeft Dinsdag Qpieperitip (jPANBA EN BE MEESTER-OUBHEIBKUNBIGE f Wereldnieuws MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ir. H. J. Keus acht bij de huidige financiële politiek der regering grote voorzichtigheid noodzakelijk Bisschop van Breda overleden Heringa Wuthrich HAARLEM Beperking van verbruik van koper in Benelux Ptoerfzêéjf Washington gaf een officiële verklaring uit Tien jaar gerequireerd tegen ex-N.S.B.-dichter G. Kettman Het Humanistisch Verbond vierde zijn eerste lustrum Onderwijzerssalarissen worden herzien Koninklijk Besluit inzake de „ontknikking" Etalageverlichting toegestaan tot 's avonds halfnegen Stroomverbruik moet echter tot 50 pet. van het normale beperkt worden Tito onderstreept wens tot onafhankelijkheid Lotte Lehmann zingt niet meer André Gide is ziek 2 In Den Haag heeft de Vereniging voor Verzekerings-wetenschap de „verzekering dag 1951" gehouden. Besproken is de vraag in welke mate en ónder welke voorwaarden het levensverze keringsbedrijf in Nederland zal kunnen meewerken tot het beschikbaar stellen van gelden in de vorm van risicodragend ka pitaal ten behoeve van industrie, handel, scheepvaart en andere onderdelen van het bedrijfsleven. Sprekers waren ir. H. J. Keus, directeur van de Heemaf N.V., Th. Ligthart, com missaris van de N.V. Levensverzekering maatschappij Arnhem en Nillmij-concern en drs. J. F. Posthuma, directeur van de Maatschappij tot Financiering van het Na tionaal Herstel N.V. Ir. H. J. Keus betoogde dat de regering vasthoudt aan een goedkoop-geld-politiek, die inflatie tot gevolg heeft. Zij bestendigt een fiscale politiek, die de kapitaalvorming in de onderneming en daarmee de conti nuïteit in de weg staat. De liberalisatie van het handelsverkeer wordt niet door libera lisatie van de gulden gesteund. Consolida tie, die tot schuldaflossing en credietbeper- king dient te leiden, blijft de regering af wijzen. Het economisch mogelijke gaat niet voor bij het sociaal mogelijke, omdat dit politiek onmogelijk heet. De onvoldoen de mobiliteit van kapitaal staat door restricties en die van arbeid door te ver reikende sociale maatregelen de produc tiviteit in de weg. Zolang sparen geen kapitaal-intering uit sluit, zolang de beurs haar functie niet in volle omvang kan vervullen, zolang de re gering het volk niet op de juiste wijze voorlicht en weigert de tering naar de ne ring te zetten en een voorbeeld te geven, zelang dient bij transformatie van institu tioneel geld in risico-dragend kapitaal op grote schaal de grootste voorzichtigheid te worden betracht, zeide ir. Keus. De heer Th. Ligthart betoogde dat de beleggingspolitiek van de verzekeraar uit sluitend gericht moet zijn op de beste be hartiging van de eigen belangen. Hij mag dus niet tot een bepaald soort beleggingen overgaan op grond van een algemeen be lang. Het beleggen jn risicodragend kapi taal moet dus zijn grond vinden in het be lang van de verzekeraar. De derde spreker, drs. J. F. Posthuma, zeide dat de investeringen in Nederland sinds 1945 zeer hoog zijn geweest. Men kan aannemen, dat in de laatste twee jaren die investeringen meer hebben bedragen dan de som van de besparingen van het Neder landse volk, vermeerderd met de afschrij vingen en reserveringen van het Neder landse bedrijfsleven. Daar de Nederlandse betalingsbalans niet in evenwicht is, zal het noodzakelijk zijn de investeringen te In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de ouderdom van 85 jaar overleden mgr. P. A. Hopmans, bisschop van Breda. Mgr. Hopmans werd in 1865 geboren te Standaardbuiten. In 1890 werd hij tot priester gewijd. Daarna was hij kapelaan te Kruisland en professor aan het semina rie te Ypelaar. In 1897 werd hij benoemd tot secretaris van het bisdom Breda. Op 8 September 1914 werd hij bisschop van Breda. Het stoffelijk overschot van mgr. Hop mans zal Woensdag ter aarde worden be steld, na de kerkelijke uitvaartplechtig heden in de kathedrale kerk te Breda. Mgr. Hopmans komt te rusten naast zijn voorgangers op het priesterkerkhof van de R.-K. begraafplaats Zuylen te Breda. WEER PSEUDO-VOGELPEST IN DEN ILP Opnieuw is een geval van pseudo-vogel- pest in de gemeente Den lip geconstateerd. Bij de pluimveehouder P. Broers zijn 400 kippen aangetast door deze ziekte. Zij zijn in de destructor in Purmererid vernietigd. ADVERTENTIE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws, 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kin deren. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Voor zie ken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.50 Onze Amerikaanse buren. 16.25 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin derkoor. 17.20 Amusementsmuziek. 17.45 Accordeon. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Orgel. 19.45 Cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoord man. 21.35 Platen. 22.00 Goede moed. 22.15 Viool, clavecimbel en viola da gamba. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Sym- phonette-orkest en vocaal kwartet. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weekbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Populair concert. 14.00 Viool en ipano. 24.25 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Lichte muziek. 18.48 Sport. Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Bariton en ipano.'10.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Fluit en piano. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Piano. 22.05 Philhar- monisch orkest. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22,45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. verminderen en de consumptie te beper ken. Een te grote beperking van de inves teringen zal echter de werkloosheid bevor deren, een te grote beperking van de con sumptie zal nadelig op de arbeidsmarkt kunnen werken. Men kan stellig niet bewijzen, zo zeide de heer Posthuma, dat de institutionele beleggers geen fondsen in de risico dra gende sector hebben belegd. Het tegendeel is het geval. De groep van de levensverze keringmaatschappijen heeft ongeveer de helft van haar geplaatst kapitaal en de vrije reserves in aandelen belegd. De laatste tijd zijn er stemmen opgegaan, aldus spreker, die pleiten voor het uitgeven van polissen welke geen recht geven op een vaste uitkering, maar waarbij de uitkering afhankelijk zal zijn van de koers van de aandelen en de verkregen dividenden. Het verdient zijns inziens aanbeveling ernstig na te gaan of deze soort verzekering niet kan worden ontwikkeld. De diplomatieke redacteur van het agent schap Belga heeft de volgende bijzonder heden vernomen omtrent de eerste beper kingsmaatregelen op het gebruik van som mige basisgrondstoffen, die ten doel heb ben de productie van de bewapenings industrie te waarborgen. Die maatregelen zullen eventueel in Benelux-verband worden genomen, dat wil zeggen door een overeenkomst tussen de drie partners, en zullen tevens in de drie landen van toepassing zijn. De maat regelen, die betrekking hebben op het ge bruik van koper en koperlegeringen, wer den Woensdag voorgesteld door een tech nische subcommissie, bestaande uit Belgi sche, Nederlandse en Luxemburgse des kundigen. Op het eerste gezicht kan het verwon dering wekken, dat België er aan denkt het gebruik van deze grondstof te beperken, terwijl het door zijn hulpbronnen in de kolonie een der grootste leveranciers van koper op de wereldmarkt is. België wil echter door dit voorbeeld aantonen, dat het niet alleen bereid is de inspanningen van de andere landen, maar ook hun offers te delen. Het „Notarishuisje" te Amersfoort, een uniek gebouw in ons land, zal worden ge restaureerd. De kosten zullen ongeveer f70.000 bedragen. ADVERTENTIE Indien U kou gevat hebt of grieperig bent, en misschien ook koortsig, aarzel dan niet en neem dadelijk 'n „AKKERTJE". U bestrijdt dan de kwaal op de beste en meest afdoende wijze. Reacties op Stalins verklaringen ADVERTENTIE Als commentaar op het in de Russische Prawda gepubliceerde interview van Stalin heeft de Italiaanse premier, De Gasperi, Zaterdag verklaard: „Ook wij geloven dat de oorlog niet onvermijdelijk is. Maar wij zullen het nog beter geloven, indien Rus land door daden bewijst, dat het bereid is bij te dragen tot de vestiging van een ware vrede." Een woordvoerder van het Engelse mini sterie van Buitenlandse Zaken noemt de verklaringen van Stalin „een typisch voor beeld van het verlangen van de Sovjet- Unie tweedracht in de wereld te zaaien en misbruik te maken van het natuurlijke verlangen naar vrede". Dr. Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury, heeft medegedeeld, dat hij een telegram aan de „Prawda" heeft ge zonden, waarin hij Stalin's jongste inter view een „rustige, logische en heldere" verklaring noemt. „Het was als een zuivere wind, die door de mist van de verwarring van valse propaganda waait. De verklaring heeft Attlee de argumenten voor zijn ge weldige wapenprogram ontnomen", aldus deze hoogwaardigheidsbekleder. Waarnemers der Westelijke mogend heden te Moskou zijn van mening dat Stalin's verklaring er op wijst dat het Kremlin de deur voor nieuwe onderhande lingen met de Chinese communistische re gering over de Koreaanse oorlog niet ge sloten acht. Uit Bonn wordt gemeld dat het niet speciaal zinspelen door Stalin op de voor gestelde West-Duitse bijdrage aan de ver dediging van West-Europa zowel de West- Duitse autoriteiten als geallieerde waar nemers is opgevallen. In een telegram uit Ottawa woi-dt mede gedeeld dat Canadese functionarissen als De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep behandeld van de 60-jarige Amsterdammer George W. Kettman tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij tot 7 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. K. is directeur en leider geweest van de nationaal-socialistische uitgeverij „De Amsterdamse Keurkamer". Hij heeft on der meer uitgegeven „Mein Kampf", Zes eeuwen Engeland" van Anton Zisch- ka en „Bloed en mythe als levenswet" van P. E. Keuchenius". Verder heeft hij twee eigen gedichtenbundels uitgegeven. Hij is ook hoofdredacteur van „De Misthoorn" geweest en „Kriegsberichter" bij de S.S. Voor de raad verklaarde K„ dat hij door overmacht gedwongen dienst had genomen bij de S.S. Die overmacht was ontstaan door zijn conflicten met Mussert en de N.S.B. Na de oorlog is hij in België onder een valse naam publiciteitschef ge weest van een Nederlands weekblad en correspondent voor een Engelse krant. Zijn raadsman bepleitte een lagere straf dan die welke K. in Amsterdam is opge legd en betoogde, dat K. door de zuive ringsraad hij is voor 18 jaar uitgeslo ten reeds maatschappelijk is geliqui deerd. De procureur-fiscaal was echter van oordeel, dat K. door zijn „misdadige geschriften" een zwaardere straf heeft verdiend. Hij concludeerde tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. De uitspraak werd voorlopig bepaald op 17 Maart. In het Minervapaviljoen te Amsterdam heeft het Humanistisch Verbond zijn vijf jarig bestaan gevierd. Na inleidende mu ziek van het Sweelinckkwartet sprak mi nister mr, dr. J. in 't Veld, hoofdbestuurs lid van het verbond. Hij betoogde, dat het verbond velen, die los geraakt waren van de kerk, een nieuw levensrichting heeft gewezen en zeide vooral de maatschappe lijke betekenis daarvan belangrijk te achten. West-Europa biedt een beeld van ver brokkeling, verscheurdheid, onzekerheid en aarzeling, aldus mr. In 't Veld, het mist iedere innerlijke kracht. Dat is bedenkelijk voor de wereldvrede. In Amerika ligt het accent op de geestelijke en persoonlijke vrijheid, in het communistische blok op de sociale gerechtigheid. West-Europa kan niet tot een keuze uit die twee komen. Het zou een eeuwige schande zijn, indien ons geslacht de persoonlijke vrijheid verloren liet gaan, maar anderzijds moeten de pro blemen der sociale gerechtigheid worden opgelost. Mr. In 't Veld zag die oplossing in een synthese van geestelijke vrijheid en sociale gerechtigheid, die echter naar zijn mening zeer moeilijk te bereiken is. De grote waarde van het humanisme, zo zeide hy, is, dat het ons de weg wijst naar deze synthese, want het ziet de mens in zijn tweezijdige gerichtheid, met plichten tegenover het Christendom in zijn meest meenschap. In dit opzicht staat het niet tegneover het Christendom in zijn meest zuivere vorm, doch er naast, want ook daarin vindt men die twee kanten terug. Mr. A. Stempels sprak over liberalisme en socialisme, die elkaar in het humanisme hebben gevonden. De voorzitter van het verbond, dr. J. P. van Praag, deelde mede dat het verbond thans ruim 6000 leden telt in 60 gemeen schappen. Hij betoogde voorts, dat het humanisme in Nederland geen politieke beweging is en geen culturele stroming, maar een levens beschouwelijke gemeenschap, gebaseerd op de eerbied voor datgene wat menselijk is. Zondagmorgen heeft de vice-voorzitter van het verbond, dr. G. Stuiveling, het woord gevoerd in een herdenkingsbijeen komst in het Kriterion-theater te Am sterdam. ADVERTENTIE Verschenen is een Koninklijk Besluit van 7 Februari 1951, waarbij gerekend van 1 Januari 1948 af de onderwijzerssalaris- sen worden herzien overeenkomstig het accoord der commissie-Wesselings (de z.g. „ontknikking"). Dit besluit kent een verhoging van de maandsalarissen boven 300 toe aan hen, die in het bezit zijn van de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs in ten minste een der vakken Franse taal, Duit se taal, Engelse taal, wiskunde, handels kennis, lichamelijke oefening (akte S.), landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwe lijke handwerken (niet te verwarren met nuttige handwerken) of huishoudkunde, alsmede aan hen, die in het bezit zijn van de middelbare akte paedagogiek, Neder lands, aardrijkskunde of geschiedenis en aan hen, die, hoewel niet in het bezit van tenminste een der genoemde bevoegdhe den, op 1 Januari 1948 de leeftijd van 50 jaar hadden bereikt. Ook brengt het besluit wijziging in de wijze van berekening der salaris-anciënni- teit in die zin, dat van 1 Januari 1948 af alle tijd, na 10 April 1939 doorgebracht in militaire of daarvoor in de plaats tredende dienst, voor zover belanghebbende in het bezit was van een akte van bekwaamheid als onderwijzer, als zodanig medetelt. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van heden, 19 Februari, etalageverlichting is toegestaan van het tijdstip af waarop de inrichting, waartoe de etalage behoort, voor het pu bliek wordt geopend, tot 20.30 uur. Indien de inrichting later dan dit tijd stip voor het publiek geopend is, mag tot sluitingstijd de etalage verlicht zijn. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor deze etalageverlichting ten hoogste de helft van het voor verlichting geïnstalleerde vermo- mogen mag worden gebruikt. Ten aanzien van de verlichting van de verkoopruimte is bepaald, dat electrische energie buiten het tijdvak, waarin de in richting voor het publiek geopend is, slechts mag worden gebruikt voor het ver richten van werkzaamheden in deze ruimten. Ook in dit geval'mag slechts ten hoogste de helft van het geïnstalleerde vermogen worden gebruikt. Het is derhalve verbo den om voor reclamedoeleinden geduren de de tijd, waarin de inrichting voor het publiek gesloten is, in de verkoopruimte electrische energie te gebruiken. Onder etalageverlichting wordt ook ver staan de verlichting van de in bioscoop- en amusementsbedrijven aanwezige uit stalkasten met foto's en verlichte pro grammaborden. De niet op het programma betrekking hebbende lichtreclame blijft verboden. hun mening te kennen gaven dat er nog steeds een mogelijkheid bestaat om door onderhandelingen tot het herstel van de vrede in Korea te komen. Puntje op i De gehele Sovjet-Russische pers heeft het interview van de Prawda met Stalin op de voorpagina afgedrukt. In diplomatieke kringen te Moskou wordt het interview geïnterpreteerd als een goed voorteken voor ontspanning tussen de grote vier. Het heeft het puntje op de i gezet, aldus is men in deze kringen van mening, op een tijdstip dat de Westelijke grote drie op het punt staan te antwoorden op de Russische voorstellen ten aanzien van een voorbereidende conferentie der grote vier te Parijs, en dat Frankrijk en Engeland zouden antwoorden op de Russische nota's ten aanzien van de met deze landen geslo ten pacten. Men acht het mogelijk in aan gehaalde kringen, dat men van Westelijke zijde tot een herschrijven van de voorgeno men antwoorden overgaat. Te Parijs gaf men als zijn mening te kennen, dat Stalin's verklaringen bewijzen, dat de Westelijke maatregelen voor ge meenschappelijke veiligheid reeds effect opleveren. Op het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verder ver klaard, dat de Britse regering van mening is, dat oorlog nog steeds vermeden kan worden en dat er geen probleem is dat niet met goede wil door onderhandelingen zou kunnen worden opgelost. Washington verwerpt Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Zaterdagavond, naar aanleiding van het door premier Stalin aan de „Prawda" toegestane vraaggesprek een verklaring uitgegeven, waarin het de uit spraken van de Sovjet-Russische leider verwerpt als een „nieuwe verkeerde voor stelling van zaken", waardoor evenwel „de Russische verantwoordelijkheid voor in de wereld gepleegde aanvalsdaden" niet wordt verdoezeld. „De gehele wereld heeft met grote be langstelling kennis genomen van Stalin's verklaring dat oorlog niet onvermijdelijk is", aldus de verklaring. Dit bewijst hoe algemeen wordt gemeend dat het gevaar voor de wereldvrede wordt veroorzaakt door het aggressieve optreden van het Kremlin in Europa en Azië en het toont tevens aan hoe over de gehele wereld het besef levendig is dat Stalin en zijn mede werkers in staat zijn de oorlogsdreiging te niet te doen indien zij dit willen." In het algemeen gesproken achten deze functionarissen het feit, dat de Sovjet-Rus sische leider het nodig oordeelde zijn ver klaring af te leggen, een onmiskenbare aan wijzing dat Stalin het op dit tijdstip nood zakelijk achtte dat van dé' Sovjet-Unie een nieuwe grote propagandistische daad zou uitgaan. BELGRADO (Reuter). Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft te Belgrado ver klaard, dat „Joegoslavië zal vechten tegen elke aggressie in Europa, hetzij plaatselijk, hetzij algemeen, maar alleen dan, wanneer de onafhankelijkheid van Joegoslavië in het geding komt". Tito zei, dat Joegoslavië op het ogenblik geen wapens in het buitenland zou kopen, maar „wanneer wij zien, dat een aanval op ons op handen is, zal dit anders zijn". Ik geef er de voorkeur aan, aldus Tito, aanvallers met eigen handen te verdrijven, liever dan als satelliet van een ander, want wij kunnen de strijdmiddelen opbrengen zoals wij dat deden in 1941, toen de Duit sers Joegoslavië binnenvielen. Een satel liet zijn zoals de Russen of andere zoge naamde socialisten zouden willen, of de reactionnairen in het Westen, zou voor ons betekenen: „niets te zijn". Het Westen helpt ons, zei Tito, omdat men er daar van overtuigd is dat, wan neer wij zouden toegeven, de Sovjet-Unie ons in gevaar zou brengen. De Amerikaan se en andere Westelijke economische hulp wordt „niet om altruïstische doch om poli tieke redenen" gegeven. 1. Na de opwindende en vermoeiende ge beurtenissen, die wij in het voorgaande verhaal beschreven hebben, leidde Panda nu enige tijd een gemakkelijk millionnairs- leven in zijn weelderige woning, waarbij hij door zijn bediende, Jeremias Jolliepop, op uitstekende wijze verzorgd werd. Hij kon lang slapen, de hele dag in een ge makkelijke stoel zitten en veel en heerlijk eten; dat was, kortom, een bestaan zoals iedereen zich het wel zou wensen. Maar ja het is bekend hoe het met dergelijke dingen gaat! Niemand is ooit helemaal te vreden, dus ook onze Panda niet. Zelfs de omvangrijke zorgen van Jolliepop begon nen hem op den duur te vervelen. Het kon bijvoorbeeld gebeuren dat hij, wanneer hij 's ochtends wakker werd, Jolliepop naast zijn bed vond, zeggende: „Het weder van heden leent zich uitstekend tot het dragen van ons grijze streepdasje!" en dan zei Panda: „Owaarom nou weer dat saaie ding? Mag ik nu nooit eens zo'n leuke aan hebben, met plaatjes van koeien er op?" Maar daar wilde Jolliepop dan beslist niet van horen. En Jolliepop bracht Panda iedere dag een stapel kranten, omdat Panda, als millionnair, al het nieuws uit de hele wereld altijd moest lezen en dan zei Panda: „Waarom nou nooit eens een mooie beeldroman?" „Dat zou immers zeer ongepast zijn!" riep Jolliepop dan. Tja Panda was zeer ontevreden! Hij ging zelfs zo ver dat hij, toen hij 's avonds een heer lijke fazant te eten kreeg, zei: „Ik zou veel liever eens snert met uien lusten!" Jollie pop liet de schaal bijna uit zijn handen vallen van verontwaardiging. „Itfaar dat zou immers het tóppunt van ongepastheid zijn, wanneer ik het op mag vierken, mijn heer.eh.... Panda!" sprak hij ontzet. Ach ja.het millionnairsleven kent ook zijn moeilijkheden! Noodweer. Ten minste negen personen zijn omgekomen en velen worden vermist tengevolge van overstromingen bij Ca racas. Het water maakte grote hoeveel heden gesteenten op berghellingen los, zodat er steenlawines ontstonden. De weg van Caracas naar zee werd geblok keerd. De overstromingen zijn het ge volg van zware regenval. Vrienden. Een groep Amerikanen heeft een vereniging opgericht onder de naam „Vrienden van strijders voor de Rus sische vrijheid". Zij heeft tot doel de openbal-e mening in Amerika te mobili- sei-en voor steunverlening aan de anti communistische krachten in de Sovjet- Unie. Zij wil „de vriendschap met de volken van de Sovjet-Unie bevorderen buiten het Kremlin om". Een van de voornaamste taken van de vereniging is het helpen van vluchtelingen uit Rus land en deserteurs uit het Russische leger, aldus wordt medegedeeld. Jammer. Enige dagen geleden besloot de caféhouder Bonne te Sint Niklaas de rommel in een der zolderkamers van zijn huis op te ruimen. Daarbij bevond zich een viool, die Bonne in 1943 te Hamburg had gekocht. Zijn 13-jarige zoon kreeg van zijn ouders toestemming de viool, die hij vaak als speelgoed had gebruikt, in stukken te hakken. De aan dacht van mevrouw Bonne werd even wel getrokken door een etiket, dat zij vond aan de binnenkant en waarop stond: „Antonius Stradivarius anno 1719". Op het etiket was tevens een zegel met de letters A. S. aangebracht. Het is nu de taak der deskundigen om na te gaan, of het vernielde muziek instrument werkelijk door Stradivarius werd vervaardigd. Atoom-schepen. Deskundigen van de Brit se marine streven naar het bouwen van een vloot, bestaande uit snelle oorlogs schepen van geringe afmetingen waaronder enkele met atoomaandrij ving ter bestrijding van het duik- botengevaar in een toekomstige oorlog. Uit de jaarlijkse begrotingsramingen, die Woensdag in het parlement zijn in gediend, blijkt, dat de deskundigen af gezien hebben van het bouwen van slagschepen, die in de moderne oorlog al te omslachtig in het gebruik worden beschouwd. In veilige haven. Zondag kwam met een snelheid van drie knopen het achterdeel van het Zweedse motorschip „Christer Salen" op eigen kracht de haven van Yokohama binnen. Aan boord bevon den zich 37 man. Het schip was Don derdag voor de Japanse Oostkust in zwaar weer doormidden gebroken. Het voorste deel dreef nog even en zonk toen, doch het achterste deel bleef drij ven. Tien passagiers en veertien beman ningsleden waren door een Amerikaans schip overgenomen. Neergestort. Een vliegboot van het type Sunderland van de R.A.F. is op weg van Malta naar Gibraltar bij Bizerta in Tunis neergestort. De acht inzittenden kwamen om het leven. Staking. De bedrijvigheid in alle havens van Nieuw-Zeeland is volkomen tot stilstand gekomen, doordat de haven arbeiders geen gevolg gegeven hebben aan een ultimatum van de regering om weer aan het werk te gaan. Het ver bond van havenarbeiders besloot tot deze stap nadat onderhandelingen met de werkgevers over een loonsverhoging waren mislukt. Westerling. Oud-kapitein Westei-ling, die Sedert een week te Tanger verbleef, is niet in zijn hötel aldaar teruggekeerd. Hij zou zich naar Casablanca hebben begeven. Westerling heeft een Neder lands paspoort op naam van Lambrecht Straf. De „Romeo" van Kreta, Constantine Kefalojanis, is tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het oprich ten van een gewapende bende. Kefalo janis ontketende de vorige zomer bijna een burgeroorlog op Kreta, toen hij de 19-jarige Tassoela Petrakoghiorgis ont voerde en haar in een afgelegen kloos ter in de bergen trouwde. Tijdens de ontvoering vormde hij een strijdgroep en bood gewapende tegenstand. Ontbinding. Bij besluit van de Franse re gering is de commissie ontbonden, die belast is met de administratie van de sociale verzekeringen in de genationa liseerde gas- en electriciteitsbedrijven in Frankrijk. Dit besluit is geno men wegens ernstige tekortkomin gen bij het uitvoeren van haar taak". Waarnemers zeggen, dat de regering op deze wijze de communistische invloed in de administratie van de sociale ver zekeringen wil verminderen. Voorzitter van de commissie was Marcel Paul, de vroegere communistische minister van handel en industrie. De beroemde, in Duitsland geboren sopraan Lotte Lehmann, die thans 62 jaar is, trekt zich na een veertig-jarige carrière uit het concertleven terug. Zij deelde dit aan haar gehoor mee tijdens een concert te New York. „Mijns inziens heb ik mijn rust wel verdiend", voegde zij er aan toe. Het publiek protesteerde luid. Wel zal zij zangles blijven geven in haar huis te Santa Barbara in Californië. De Franse schrijver André Gide ligt reeds enige dagen ziek te bed. Hij heeft een longaandoening. De behandelende arts verklaarde, dat de toestand stationnair, maar dat de patiënt zwak is. HERHALINGSOEFENINGEN VOOR OUDERE LICHTINGEN Ter verbetering van het enige da gen geleden over de herhalingsoefenin gen gepubliceerde officiële bericht wórdt medegedeeld, dat van de eerste groep de officieren en het kader op 27 Maart eti de overige dienstplichtigen voor een ge deelte op 5 April en voor de rest op 6 April in werkelijke dienst zullen moeten komen. Voor enkele categorieën zal een iets af wijkende regeling gelden. In de oproeping zal aan alle betrokkenen de voor ieder vastgestelde datum worden aangegeven. Voor het Hof van Justitie te Willemstad (Curagao) stond terecht de heer W. R. Plgntz, voorzitter van de (oude) Staten van de Ne derlandse Antillen, wegens valsheid in geschrifte. Hij zou op de voor de verkie zingen bestemde capdidatenlijst van Sint Maarten een naam hebben bijgevoegd zon der overleg met de ondertekenaren. De advocaat-generaal eiste 10 dagen gevangenis straf met aftrek van het voorarrest dat eveneens 10 dagen heeft bedragen. In eerste instantie was de heer P. vrijgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2