Tafeltennistournooi van „Winfried" De Stille Wens -Clowntje Riek „Het verborgen vuur'' door John Steinbeck een interessant stuk met teveel pretentie MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 BMHC-HDM 1-3 Hockey-uitslagen Rondeaux won veldrit om wereldkampioenschap Schmidt kampioen klein biljart 38/2 Ranglijstjes handbal Jachtclub vergaderde Examen reddingsbridage CIOS te Overveen Voor de kinderen Aftreden van Herriot reden voor crisis? Uitbarsting van de Lamington Duitse mijneigenaren maken bezwaar tegen plan-Schuman Doeltreffende prijsbeheersing Nederlandse regering stelt Ambonezen voor de keus Agenda voor Haarlem 4 De binnenkort jubilerende tafeltennis vereniging Winfried hield Zondag in het Krelagehuis haar jaarlijks tournooi. Niet minder dan ruim 800 deelnemers uit alle delen van het land waren naar Haarlem gekomen. Onder hen waren diverse cracks. De organisatie was in goede handen en het geweldig grote aantal partijen werd vrijwel op tijd afgewerkt. Ook van de zijde van het publiek bestond grote be langstelling. Winfried kan van een uitste kend geslaagd tournooi spreken. Het heren enkelspel tussen Cor du Buy en W. Stoop was het aanzien waard. De nationale kampioen Cor de Buy won in 4 sets. Spannender was de finale van het heren dubbelspel. Cor du Buy met zijn partner Hogendoorn moesten in drie sets het onderspit delven tegen het dubbel W. Stoop-Jaap du Buy. De derde, belis- sende set gaf een score van 2523! Het enkelspel dames werd gewonnen door mejuffrouw Beumei' voor mejuf frouw Imhof en in de tweede klasse zege vierde mejuffrouw Filbry over mejuf frouw Schuyt. Het dubbelspel bracht een overwinning aan de dames M. en R. de Jong. Heren enkelspel hoofdklasse: 1. Cor du Buy, 2. W. Stoop, beiden Sparta Amster dam. Hockey De Hagenaars hebben in Bloemendaal een zege van 13 behaald. Met de rust stond HDM reeds met 01 voor. Na tien minuten in de tweede helft te hebben ge speeld, doelpuntte HDM voor de tweede keer. Weer tien minuten later bracht het de stand op 03. Nog geen vijf minuten na het laatste doelpunt van HDM maakte J. K. Hage, die opviel door zijn buiten gewoon goede spel, het enige tegenpunt. Vooral de kanthalfs van HDM speelden sterk verdedigend. Dalmeyer was zijn blessure van de vo rige week weer te boven. Rood Wit verloor van Amsterdam Van de hockeywedstrijden in het Heem steeds Sportpark vond alleen die van Rood Wit tegen Amsterdam doorgang. In deze wedstrijd tussen de bezetsters van de achtste en zesde plaats van de ranglijst hebben de Heemsteedse dames wederom het onderspit moeten delven. Van de twaalf gespeelde wedstrijden verloren zij er ne gen! De kans, de achterstand nog in te lopen, is mede door het gelijke spel van Gooi en Be Fair zo goed als verkeken. Rood Wit speelde vrijwel alles over de technisch en tactisch bijzonder goed op dreef zijnde linkervleugel. Het zwakke ge deelte van Rood Wit was evenwel de achterhoede. Amsterdam speelde zeer sterk verdedigend, maar desondanks slaagde mejuffrouw J. Vreede er in de tweede helft in voor Rood Wit een tegenpunt te maken. De rust was ingegaan met een 01 voorsprong voor Amsterdam, dat na rust nog twee doelpunten hieraan toe voegde. Westen. Heren. Eerste kl.: LarenTOGO 0—0: HOC—Gooi 0—1; HHIJC—Be Fair 4—2; BMHC—HDM 1—3. Zuiden: BredaVenlo 02 (Venlo kam pioen); MOP—PUSH 1—0. Westen. Promotieklasse A: Delftse Studen tenAsvion 31; Groen GeelHDM II 30. Promotieklasse C: AlkmaarVW 20. Tweede klasse D: StrawberriesAdelbor sten 42. Vierde klasse C: HOC 4—BMHC 6 3—0. Westen. Dames. Eerste klasse: GooiBe Fair 00; RWAmsterdam 13. Zuiden: Tilburg—Venlo Girls 1—3 (Venlo Girls kampioen). Westen. Promotieklasse A: Amersfoort Amsterdam II 20. Promotieklasse B: KievitenLeonidas 1—0; BDHC III—HDM 2—3. Tweede klasse A: HLCGroen Geel 13. Tweede klasse D: IjsvogelsZandvoort 5—0; Alkmaar—BDHC IV 3—0. Derde klasse D: AMVJ 2BDHC 5 40; Strawberries 2—Ijsvogels 2 5—1. Virede klasse C: HOC 2Alliance 3 30. Wielrennen Rondeaux heeft te Luxemburg de veldrit over 20 km. in de tijd van 1 uur 4 minuten 57 sec. gewonnen. Tweede was de Frans man André Dufraisse op 2 min. 1 sec. ach ter de winnaar. Ook de derde plaats werd door een Fransman bezet namelijk Pierre Jodet, die 1 uur 8 min. 48 sec. voor het parcours nodig had. In totaal namen 27 renners deel, van wie 21 de wedstrijd uit reden. Van degenen, die de strijd staakten noemen wij Gerrit Voorting, Woutje Wagt- mans en Piet van Roon, de gehele Neder landse ploeg dus. De favoriet voor dit wereldkampioenschap, bij ontstentenis van de titelhouder Robic, de Italiaan Luigi Malabrocca, werd tiende met een tijd van 1 uur 10 min. 16 sec. De belangstelling voor deze veldrit was buitengewoon groot, niet minder dan 20.000 toeschouwers hadden zich langs het par cours geschaard. Het circuut was 3.25 km. lang en moest zes maal worden afgelegd. Het parcours leidde over heuvelachtig en bebost terrein. 5? Overgangsklasse: 1. J. Vrees, KKK, Am sterdam, 2. N. Heemskerk, Treffers, Roe lof ar endsveen. Eerste klas: 1. W. v. d. Spek, Wibol, Den Haag, 2. J. van Rijn, Leidsendam. Tweede klas: 1. J. van Rijn, Leidsen dam, 2. M. Kenter Smash, Leiden. Heren dubbelspel, hoofdklasse: 1. W. StoopJaap du Buy, 2. Cor du BuyHo gendoorn. Dames enkel spel, le klas: 1. mej. Beu- mer, te Werve, 's-Gravenhage, 2. mej. Im hof, Victoria, 's-Gravenhage. Tweede klas: 1. mej. Filbry, Sleutels, Leiden; 2. mej. Schuyt, Rapidity, Bever wijk. Danrse dubbelspel: 1. dames M. en R. de Jong, 2. mej. Imhofmej. Schuyt. In een viswater onder Heerhugowaard verschalkte een Haarlemse hengelaar, de heer J. Pool uit de Tesl-astraat, deze knaap van een snoek, die ruim een meter Irnig is en meer dan 16 pond iveegt. De trotse snoeker met zijn buit, die vandaag naar Artis verhuist ivaar men gaarne een plaatsje voor haar inruimt. Biljarten De eindstand van het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart 38/2 luidt: m.p. car. brt, h.s. a. gem. Schmidt 12 2781 SI 179 34.33 De Jong 8 2400 63 147 38.09 Franken 8 2402 69 286 34.81 Kastelijn 8 2586 75 211 34,48 Van Reyen 8 2339 68 168 34.38 Beekman 8 2410 74 246 32.56 Zondervan 4 1944 76 226 25.57 Van Leur 0 1712 74 140 23.13 De eerste klasse speler Zondervan, die een gemiddelde behaalde van 25.57 promoveerde naar de hoofdklasse. FEDERATIE VAN BILJARTVERENIGIN GEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN In de competitie van de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en om streken zijn gespeeld: Klasse A: SEG II—ADO I 0—8; ADO II— Zandvoort 26; KRSEG I 5—3; Doelen— BW 6—2; Centrum—DWO 2—6. Klasse B: ADO ITelescoop II 44; ZandvoortADO II 26; Telescoop IBW 2—6; OostenH. West 35; Kampervest KR 6—2. Klasse C: Doelen IOosten 26; Duvels hoek—Doelen II 6—2; BW—H. West 4—4; SEG—KR 44; TelescoopCentrum 08. Klasse D: ADO IOosten 62; Centrum —ADO II 26; DuvelshoekCentrum I 4—4; BW—H. West 2—6; KR—DWO 3—5. Klasse E: OostenADO I 08: ADO II Kampervest 08; H. WestBW 62; Zand voortTelescoop 26, In de klasse A is ADO I kampioen. In de klasse E is ADO II kampioen. Hoofdklasse, dames: Afd. 2e kl.. heren: UDI 10 7 15 OSS 7 6 12 PSV 7 5 10 Rap. 2 7 6 12 Zeeburg 7 4 10 IJmond 2 8 5 10 Hygiëa 9 3 9 BGV 2 8 4 9 Vriendsch. 8 3 7 IJmond 3 8 4 9 DES 8 1 6 Rap. 3 6 2 4 Concordia 7 13 Toneg. 2 9 2 4 VI. en Kr. 6 1 2 HOC 3 6 0-2 Afd. 2e kl., dames A: Afd. 2e kl., dames B: IJmond 2 7 6 12 Forest. 2 6 4 8 CSV 8 8 16 Concord. 3 5 3 7 Gita 2 6 4 9 CSV 2 -) 8 2 4 IJmond 3 7 4 8 [Jmond 3 8 3 4 HOC 3 4 2 4 Rap. 2 5 13 BGV 2 7 2 4 R. Zwart 2 3 0 1 Bato 2 7 13 HOC 2 4 1 -1 H'stede 7 0 2 2 verl.p. wegens n. o. De uitslagen van Zondag luiden: Hoofdklasse heren: HGV—DES 0—4; PSV Olympia (H.) 62. Hoofdklasse dames: PSVUDI 20. District West A Eerste klasse, heren: AmersfoortAchilles 2—5. Eerste klas, dames: VroneBHC 04; AmersfoortSagitta 26. Tweede klas, dames B: OSSHAV 212. Afd. tweede klas, heren: OSS—IJmond 3 20—0. Zaterdagmiddag hield de Haarlemse Jachtclub de jaarlijkse algemene vergade ring in een der zalen van ï'estaurant Brinkmann op de Grote Markt. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het bestuur bestaat uit de he ren J. A. Th. Wansink, voorzitter; J. H. Th. Eerman, vice-voorzitter; W. R. Fer- werda, secretaris; J. F. O. Brinkmann, penningmeester en G. P. Stapel, haven commissaris. De naam der jollenafdeling werd gewij zigd in wedstrijdafdeling. Deze afdeling wordt geleid door een commissie bestaande uit mejuffrouw E. Roodenrijs en de heren W. J. J. Martinot, L. du Rieu, N. P. Blan kevoort en H. J. Steensma. Het voorlopig zomerprogramma 1951 vermeldt de opening van het seizoen op Zondag 15 April. Daarna zullen tochten en wedstrijden worden gehouden. SLECHTS EEN KORFBALWED STRIJD GING DOOR. Alle wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond in Noordholland werden uitgesteld. In de Haar lemse Korfbalbond ging de ontmoeting OosthoekTHB in de tweede klas door. De thuisclub won met 42. SCHULTE START IN DE RONDE VAN NEDERLAND. De winnaar van de ronde van Nederland 1949. Gerrit Schulte, die vorig jaar de ronde als toeschouwer heeft mee gemaakt, zal dit jaar weer uitkomen. Het contract zal een dezer dagen worden ge tekend. De examen-commissie van het district Noordholland van de Nedex-landse Bond tot het Redden van Drenkelingen bood Zon dagmorgen in Stoops Bad gelegenheid voor het afleggen van examen voor diplo ma A. Zestien candidaten namen deel waarvan er dertien slaagden. De geslaag den zijn: mejuffrouw W. J. Munniks, me vrouw J. C. Vosv. d. Anker, mej. H. H. v. Leuven en mejuffrouw M. Ploeger, die allen reeds eerder met goed gevolg examen hebben afgelegd voor het medisch gedeelte verbonden aan dit examen. Zij zijn allen lid van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Ook door leden van de kampeervereniging Helios, die door de Bloemendaalse Red dingsbrigade waren opgeleid, werd aan het examen deelgenomen; de geslaagden zijn: mevrouw J. H. Appelsde Boer, mevrouw R. WillemseBeekman, mejuffrouw J. H. A. Appels, H. Appels, J. B. Ohm, G. C. Rous, J. M. P. Portegies, W. Hartkamp en T. Hollander. De heren Hartkamp en Hol lander slaagden vroeger voor het medisch gedeelte. Aan het C.I.O.S. te Overveen zijn geslaagd voor het examen algemeen sportleider: C. G. Winterdijk. Den Haag; C. L. Buenting, Amsterdam; H. M. Munsters, Papenhove Obbicht; M. J. van Brug. Aerle-Rixtel; E. Jansen, Zuilen; J. L. Pastoor, Lobith; A. J. M. Hoger, Amsterdam; B. Steegman, Den Haag; J. Haima v. d. Wal, Utrecht; J. Veldt, Schiedam; J. van Gorsel, Dordrecht; D. Kuiken, Drachten; C. J. Kuijs, Anna Pau- lowna; F. Kooij, Voorburg; R. Spoor, Haar lem; M. A. C. Akkerdaas, Noordgouwe; A. P. Hilhorst, Heemstede; A. J. Bolijn Haam stede; L. D. Dolman, Amsterdam; J. Bouma, Heerenveen; W. Hilberdink, Oude Pekela; D. Dikken, Hengelo; H. G. G. Laeven, Weert; B. A. R. O. N. Damen, St. Oedenrode; E. Teunissen, Zaandam; P. Valentijn, 's Her togenbosch; J. de Groot, Heemstede; P. C. Jansen, Weert; G. W. J. v. d. Bergh, Ren- kum; J. Groen, Aerdenhout; A. L. M. Dee- renberg, Amsterdam; H. W. Groeneveld, Nieuwaal; H. Mol, Amersfoort; A, Rijken, Rotterdam; M. M. A. Peters, Venlo; M. A. Jole, Haarlem; F. van Emmerik, Brunssum; P. v. d. Adel, Papendrecht; E. J. M. v. Ton geren, Haarlem; H. G. v. d. Dop, Leiden. Aan het her-examen zullen vier candida ten deelnemen, aan het voortgezet examen twee candidaten en afgewezen zijn drie can didaten. „Het verborgen vuur" door de bekende Amerikaanse auteur John Steinbeck, waar van de toneelgroep Comedia gisteren en Zaterdag in de Haarlemse Schouwburg de eerste voorstellingen in ons land gaf, dient op zijn minst een belangwekkend stuk te worden genoemd, speciaal wat de inhoud aangaat. Men moet het dan ook betreuren dat de schrijver, waarschijnlijk van de rechte weg gelokt door een bedriegelijke ambitie, met een min of meer experimen tele vormgeving in een kwasi-verheven- heid is vervallen. Hij blijft daardoor ver beneden het al te nadrukkelijk gestelde doel. Tekortkomingen in de opvoering deden dit nog eens extra uitkomen. Men kent Steinbeck als een boeiend en gevoelig verteller, gedreven door een war me sympathie voor de mensheid, zoals helder blijkt uit zijn naar mijn mening tot dusver beste werken, de roman „De drui ven der gramschap" en de veelzijdige bun del verhalen over zijn geboortestreek, de Salinas-vallei in Californië, waarin ook de aandoenlijke geschiedenis „De rode pony" is opgenomen. Deze goede eigenschappen vindt men in dit, zijn derde toneelstuk terug. Maar Steinbeck wilde meer, naar ik veronderstel zoiets als een Litterair Meesterwerk met Universele Betekenis en een Mystieke Achtergrond, ter bevestiging van zijn kunstenaarschap in het forum der publieke belangstelling dat theater heet als een tweede O'Neill, met wiens „Vreemd Tussenspel" het onderwerp een begin van overeenkomst heeft. De hoofdpersonen van dit spel zijn Joe Saul en zijn vrouw Mordeen, wier huwe lijksgeluk bedreigd wordt door het niet in vervulling gaan van het hartstochtelijk verlangen van eerstgenoemde naar een kind „dat zijn bloedsomloop zal voortzet ten". Zonder het te weten is hij echter steriel tengevolge van rheumatische koort sen in zijn jeugd. Uit oprechte, zelfver loochenende liefde voor hem gaat Mordeen om zijn diepste wens te realiseren een kortstondige verhouding aan met hun medewerker Victor, die duidelijk te ken nen heeft gegeven op niets dan een avon tuur met haar belust te zijn. In het groten deels voortreffelijke derde bedrijf ontdekt de trotse en verzaligde Joe Saul de waar heid der feiten. Uit de strijd tegen jalouzie en zelfbeklag komt hij tenslotte als glorieu ze overwinnaar tot het inzicht dat „iedere man de vader is van alle kinderen en dat ieder kind alle mannen tot vader moet hebben". De oorspronkelijke titel (Burning Bright) is ontleend aan één der „Liederen van ervaring" door William Blake, die eveneens de broederschap der mensen pre dikte. Symbolische karakters Eén der merkwaardigheden van „Het verborgen vuur" is nu dat er „symbolische" karaktei's in optreden. Joe Saul verschijnt in de achtereenvolgende taferelen als acro baat, als landbouwer, als zeeman en als geneesheer. De andere personen nemen dienovereenkomstige incarnaties aan. De handeling voltrekt zich in een circus, op een boerderij, op een schip en in een kli niek, doch loopt ondanks deze verande- i'ingen van milieu gewoon door. Met dit hulpmiddel poogt Steinbeck het conflict te veralgemenen door het niet aan be paalde personen te binden, al blijven zij ter wille van de duidelijkheid dezelfde na men dragen. Het doet er niet toe welk ge zicht de mensen hebben, het kan iedereen overkomen aldus zijn gedachtengang. Doch hier schuilt een fundamenteel mis verstand. Men veralgemeent een bijzonder geval niet door het te vermenigvuldigen, want hoe men het keert of deelt: vier keer een kwart blijft één en vier keer één is nog maar vier. Doch wat hier ook van Zij Wat zaten ze in hun mooie boeken verdiept! Ze vergaten alles om zich heenRick las een boek over vliegtuigen, Bunkie had een verhaal over roversschepen en Oepoetie een over Indianen. En de een was er al dieper over gebukt dan de ander. Het was stil in het kamertje. Een uurtje later kwam Tripje eens polshoogte nemenhij vond 't zo muisstil daar boven! Toen hij de deur van Oepoetie's kamertje opende en daar de drie zo zoetjes bij elkaar vond zitten, met rode hoofden boven hun boeken, begon hij te lachen. „Nou zeg.dat noem ik nou nog eens rustig! Is 't zo boeiend?" Ze keken op. „Ja, oom Tripje!", zuchtte Rick. „Met die regen vonden we het fijn, om wat te lezen!" legde Oepoetie uit. „Regen?", zei Tripje lachend. „Welke regen? Die is allang opgehouden....-'. Het zonnetje staat stralend aan de lucht!" Verbaasd keken ze op. Jawel.... buiten scheen vrolijk de zon. Daar hadden ze helemaal niets van gemerkt (en al dankt men er de buitengewoon aar dige décors van Lucas Wensing aan), de gevolgde methode, deze truc mag men haast wel zeggen, tast de in zichzelf beslotenheid en daarmee de uitwerking van de artis tieke realiteit aan. In dit opzicht heeft Steinbeck verzuimd een les te trekken uit de wijsheid van Blake, die volgens een beroemd geworden kwatrijn de wereld weerspiegeld zag in een zandkorrel, de hemel in een wilde bloem, de oneindigheid in een handpalm en de eeuwigheid in een uur! Onverantwoordelijk Regisseur Joan Remmelts stelt het in zijn inleiding bij het programma als een verdienste voor „dat de totale tekst van de dialoog ingebed ligt in litterair verant woord proza", doch dat dunkt mij een vreemde overschatting van het vaak krampachtig-gestyleerde taalgebruik, dat onwerkelijk aandoet zonder poëtische waarde tè bezitten. De verhalende micro- foonstem dient evenmin ergens toe. Deze vergissingen maken dat men er bijna toe zou komen de wezenlijke betekenis van het stuk, een eerlijk en met begrip gevoerd pleidooi voor de menselijke waardigheid, voorbij te zien. Dat zou jammer zijn, want Steinbeck demonstreert overigens zeer overtuigend de durf om te geloven in wat goed is, zelfs al zullen velen de handelwijze van Mordeen immoreel vinden. Hij kent zowel de demonie als de vertedering en aan het spel met deze krachten dankt men een paar brokken sterk toneel, als slaagde hij er zelden in de drakerigheid tot kunst te verheffen. Joe Saul werd door Joan Remmelts zeer emotioneel gespeeld, wat al te bruisend soms. Maar uitstekend was zijn volstromen met geluksgevoel in II en eveneens de daarop volgende hovaardij, waarmee hij het noodlot tartte. Van een pijnlijk tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel getuigde het toevertrouwen van de rol van Mordeen aan de onvoldoende geroutineerde Elisa beth Versluys, die men daarmee een slech te dienst bewees. Zij had enkele goede momenten van stil spel, maar schoot ove rigens in alle opzichten tekort. Zelfs haar uitspraak was-niet verzorgd genoeg. Hier had een actrice van formaat moeten staan. Cor Hei-mus muntte als Vriend Ed, wiens rol gesouffleerd werd uit de verzamelde werken van Freud en Havelock Ellis, door een irriterende onverstaanbaarheid uit. De beste van het kwartet was Guus Hermus als Victor, speciaal door de onverschillig- domme bravour weermee hij aan het slot van het eerste bedrijf de dramatische ironie ten top voerde en door de vurige bekente nisscène na zijn innerlijke ommekeer. DAVID KONING. Het aftreden van Edouard Herriot als leider van de Franse radicale partij zal mogelijk het houden van algemene ver kiezingen in Frankrijk verhaasten, zo meent men te Parijs. Sommige waarne mers voorspellen binnen enkele weken een kabinetscrisis. Zij zien in het aftreden van de 78-jarige staatsman, die zijn .partij een kwart eeuw heeft geleid, een teken van een fundamentele splitsing in de ge lederen van de „derde macht", waarvan de partijen in verschillende combinaties een parlementaire meerderheid hebben ge vormd sinds generaal De Gaulle vijf jaar geleden afstand van de macht deed. Zondagochtend heeft zich weer een he vige uitbarsting van de vulkaan Laming ton, in Nieuw-Guinea voorgedaan. Aan de uitbarsting was een aardschok vooraf gegaan, die in verschillende ver uiteen liggende gebieden is gevoeld. Te Port Mo resby werd de aardschok gedurende 35 seconden gevoeld. Een uur later begon de uitbarsting van de Lamington, die, naar gemeld wordt, in hevigheid toeneemt. Tot dusver wordt geen melding van slachtoffers gemaakt. Violistenconcours te Brussel Het internationaal violistenconcours „Koningin Elizabeth van België" zal dit voorjaar wederom te Brussel gehouden worden. De voorselectie heeft plaats in het Koninklijk Conservatorium van 4 tot 11 Mei, het eindconcours in het Paleis voor Schone Kunsten met medewerking van het Belgisch Nationaal Orkest onder leiding van Franz André van 21 tot 23 Mei. De West-Duitse kolenraad en de unie van mijneigenaren hebben bondskanselier Adenauer doen weten, dat zij het plan- Schuman niet kunnen aanvaarden, wan neer de geallieerden blijven staan op ont binding van de verkoopsorganisatie voor kolen uit het Ruhrgebied. Volgens de eenstemmige mening van de kolenraad en van de kolenverbruikers kan en mag de verkoopsorganisatie niet wor den opgegeven. Het kolengebied van de Ruhr, aldus de verklaring, mag geen proef- terrein worden voor dekartellisatie. FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels 16 „Wij hebben alles gedaan, wat mogelijk was", antwoordde deze en vervolgde: „Soms, als ik zie hoeveel pijn Stebby lijdt, dan wens ik maar, dat hij het niet lang meer zal maken Anne voelde tranen in haar ogen op wellen. „Hij was zo'n prachtig klein kereltje", ging de hertogin rustig verder. „Mijn echt genoot en ik verlangden zo naar een jon gen. Ik kan mij nog levendig herinneren, dat ik op Cheyn in bed lag en de klokken van het dorp hoorde. Wij gaven een groot feest voor de pachters. Stebby werd hun getoond en zij juichten voor hem. Zij praatten zelfs al over de dagen, dat hij het landgoed zou overnemen en later weer zijn zoons. Ach, die dagen zijn voor bij. Nu valt er niets meer te erven, heel weinig in ieder geval. De helft van de bezitting moest verkocht worden en wanneer Stebby overlijdt, zal slechts dit huis naar Henry gaan. „Heeft lord Henry een zoon?", vroeg Anne. „Zes dochters!", antwoordde de herto gin, en liet er bruut op volgen: „Wilt u mij de boeken geven, juffrouw Granville? Ik hoop, dat u ditmaal iets hebt, dat mij bevallen zal." Anne begreep, dat de hertogin niet meer wilde praten. Toch hield deze ervan over haar familie te spreken. Zij leefde van haar herinneringen. De jaren, die vergleden waren, hadden bijna al haar vrienden van haar weggenomen. „Kan ik misschien iets voor u doen?", vroeg Anne, zich realiserend, dat de herto gin er vermoeid uitzag. „Neen, dank je wel." Anne vertrok en wandelde door Green Park naar Victoria, omdat daar op dit drukke uur gemakkelijker een bus te krij gen zou zijn. Zij dacht aan de hertog. Hij had belangwekkend zitten vertellen tijdens de thee, maar meer dan eens meende zij een vlaag van pijn op zijn gezicht gezien te hebben en toen hij moest vertrekken en zij naar hem keek, hoe hij zijn verlamde benen over de grond sleepte, kreeg zij een plotselinge afkeer tegen de wreedheid en het onnodige lijden, dat zo vaak in een mensenleven gevonden kan worden. Waar om konden de dingen niet zijn, zoals zij die zich zo vaak had voorgesteld? Mooi en gracieus? Waarom moesten ziekten en wreedheden in een oorlog het mensdom teisteren, geesten vernietigen, vrede en geluk ombrengen? „Je kijkt nogal ernstig," merkte Sally op, toen Anne al ongeveer een kwartier thuis was en naar Marigold en Sally had zitten luisteren, zonder zelf ook maar een woord te zeggen. Zij wilde vertellen, wat zij die middag gezien had, maar de woorden stierven in haar keel en zij realiseerde zich, dat zij heel haar leven al weggelopen was van de onprettige dingen. Plotseling stond zij op en liep naar het raam om naar buiten te staren. „Wat is er toch met mij aan de hand?", vroeg Anne zich zelf af. „Ik hunker niet naar geld, zoals Marigold, maar ik ben bang van dingen, die lelijk zijn". Plotseling voelde zij, dat Sally haar arm om haar schouders legde. „Wat is er met je aan de hand? Heeft iets je gehinderd?" Marigold verliet op dat moment de ka mer, zodat Anne zich kon uitspreken. Zij vertelde alles over de hertog. „Arme man", zei Sally zacht, „wat erg voor hem, wat erg ook voor zijn moeder. Misschien zal je hem wel kunnen helpen". Anne bewoog zich niet. „Hoe?", vroeg zij. „En om eerlijk te zijn, ik zou het niet willen. Het is vreselijk van mij, Sally, maar ik ben niet zoals jij. Ik houd niet van mensen, die ziek zijn. Vertel mij nu niet, dat dat verkeerd is. Ik schaam mij voor mijzelf! Magr het is de waarheid. Ik verlang naar een wereld, waarin ieder een gezond en blij en tevreden is". Sally lachte. „Lieve kind, dat zou geen wereld zijn, maar de hemel. Maar omdat wij nu een maal niet alles kunnen hebben, wat wij wel zouden willen, moeten wij slechts ons best doen. Weet je nog wel wat vader steeds zei?" „Je zult nooit volmaakt zijn, maar pro beer het te worden". „Voor vader was het anders", zei Anne ongeduldig. „Hij was anders dan wij. Alles leek voor hem mooi en hij vond overal goedheid en schoonheid, zelfs op de meest onmogelijke plaatsen". „Ja, ik weet het", zuchtte Sally, „ik wou maar, dat wij waren zoals hij". „Maak je geen zorgen over mij. Ik zal wel nooit krijgen, wat ik wil hebben, maar ik kan blijven hopen". Marigold kwam op dat moment binnen met een kan melk in haar handen. Peter volgde haar. „Kijk, wie ik voor de deur vond", zei zij vrolijk. „Hij heeft mij gevraagd om met hem te gaan eten. Natuurlijk ga ik mee, Peter!" Zij verdween achter het gordijn, dat het slaapgedeelte van de kamer afsloot van het woongedeelte. Sally draaide zich om naar Peter en keek aandachtig naar hem. Op een of andere manier leek hij anders dan anders. Zij zag niet direct waarom. Plotseling viel het haar op. In plaats van de manchesterbroek en de trui droeg hij een goed zittend pak, een keurig overhemd en een nette das. „Je hebt je ook fraai uitgedost!", riep zij uit. Peter lachte. „Is dat een compliment?" Sally knikte. „Je ziet er anders uit dan gewoonlijk, en dat bevalt mij wel. Ik had er feitelijk geen idee van, dat je zo knap was. „Je woorden zijn een goede compensatie voor het ongemak van een gesteven boord", zei Peter en hij lachte. „Het is waar," dacht Sally, „hij ziet er anders uit en veel aardiger". Zij had altijd al een afkeer gehad van de slonzige kle ren, welke hij steeds droeg. Zij mochten misschien „artistiek" genoemd worden, maar voor haar waren zij dwaas en niet in overeenstemming met zijn natuur. Hij was lang en had brede schouders en zag er vanavond bepaald gedistingeerd uit in zijn conventionele kleding. Marigold kwam van achter de gordijnen vandaan. Zij had een vrolijk klein hoedje op en zag er allerliefst uit. „Kom, Peter, laten wij naar iets opwin dends gaan. Voel jij je rijk?" „Rijk genoeg om je een goede maaltijd te geven," antwoordde Peter. „Dat is prachtig!" Marigold en Peter groetten Sally en Anne en liepen de donkere trappen af. Marigold wilde juist de voordeur uitgaan, toen Peter haar bij de arm greep. Voorstellen van de Dr. Wiardi Beckmanstichting Verschenen is een door de commissie prijsbeheersing uit de economische studie groep van dr. Wiardi Beekman-Stichting samengesteld rapport over „Doeltreffende prijsbeheersing". Aanleiding voor het samenstellen van dit rapport was de vraag of de voortdu rende prijsstijgingen geen noodzaak schep pen voor het op zo kort mogelijke termijn invoeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing. De commissie heeft deze vraag bevestigend beantwoord, omdat het naar haar mening niet beperken van de prijsstijging tot het strikt onvermijdelijke, noodzakelijk moet leiden tot een nieuwe loonstrijd, met het risico van sociale span ningen en vermindering van de producti viteit. Dat een zodanig stelsel van prijsbeheer sing en prijsbewaking strijdig zou zijn met het streven naar integratie van het eco nomische leven (vaak naar de mening van de commissie eenzijdig aangeduid met de term liberalisatie) meent de commissie te moeten ontkennen. Zij heeft het door haar ontworpen stelsel ingepast in het geheel van de economische politiek en daarbij dus mede overwogen maatregelen op het gebied van de productie (beperking van de veelheid van productsoorten) en op het gebied van de verdeling (distributie van schaarse grondstoffen). Zij meent dat, indien in ons land een „paraatheidstoestand" aan de orde is, daarvan de consequenties in de economi sche politiek getrokken moeten worden. Zij is tevens van oordeel dat het bestaan de prijsbeheersingsarsenaal zoals dat voor een deel bepaald is door de minister van Economische Zaken in zijn in Sep tember 1950 in de Tweede Kamer weer gegeven richtlijnen, van die consequenties onvoldoende blijk geeft. Niettemin heeft zij er zorgvuldig voor gewaakt niet meer dan strikt noodzakelijk is in gegroeide verhoudingen en bestaande structuur in te grijpen. Onderscheid is gemaakt tussen prijsbe heersing (van de sectoren die voor het budget bepalend zijn) en prijsbewaking voor de overige sectoren. De prijsbewa king zal minder stringent zijn dan de prijs beheersing. Zoveel mogelijk is aansluiting gezocht bij de bestaande productiediffe rentiatie in de industrie. Het stelsel is zo danig ontworpen, dat voor de industrie een prikkel tot efficiency blijft'bestaan. Daartoe wordt voorgesteld de prijsvast stelling te baseren op de kosten van het gemiddeld goed geleide bedrijf, hetgeen betekent dat bedrijven die efficiënter wer ken een extra-premie daarvoor ontvangen. De prijsbeheersing is ondoeltreffend in dien niet gegarandeerd wordt dat bepaal de soorten van een product ,met betrek kelijk matige prijs inderdaad op de markt komen. De productie van een zekere hoe veelheid daarvan zal dus verplicht moeten worden gesteld. Teneinde met de speciali satie in de bedrijven rekening te houden en daardoor een zo efficiënt mogelijke productie te waarborgen, heeft de com missie de mogelijkheid gesuggereerd dat productie-quota onderling kunnen worden overgedragen. Voor deze aspecten van haar voorstel vraagt zij bijzondere aandacht, daar ver hoging van de productiviteit een levens belang voor de gehele volkshuishou ding is. De Staat der Nederlanden heeft bij deurswaardersexploit aan de Ambonese militairen in Indonesië aangezegd, dat, indien zij niet vrijwillig willen afvloeien op Java of op de Zuid-Molukken, voor zover onder feitelijk gezag van de repu bliek Indonesia, hun wordt bevolen, zich in te schepen naar Nederland, zodat zij verplicht zijn dit dienstbevel op te volgen. ACHTTIEN JAAR VOOR VIEBAHN De Bijzondere Raad van Cassatie heeft F. C. Viebahn, die „Kriminal-sekretar" was bij de Sipo te Amsterdam, wegens verscheidene oorlogsmisdaden, onder an dere ,,Silbertanne"-moorden, tot een ge vangenisstraf van 18 jaar veroordeeld. Het Amsterdamse Bijzondere Hof had V. tot 15 jaar veroordeeld. MAANDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het dubbelleven van Sir William" (Amsterdams Toneel Gezel schap), 8 uur. Spaarne: „Het geheim van de „X 94", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zwarte demon van Bali", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Operette", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Per raket naar de maan", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het dodende licht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Huwelijk is geen handels zaak", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het verborgen vuur" (Comedia), 8 uur Frans Hals Theater: Haar lems Kunst Gemeenschap „Laura", 8 uur. Nederlands Hervormd Jeugdhuis, Heem stede: Zangrecital mevrouw Elize Snijders, 8 uur. Nassauplein 8: Soefi-beweging lezing van mevrouw J. van IngenJelgersma, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. „Ik heb een wagen bij me". „Een wagen? Ik wist niet, dat je er een had". „Het. ding heeft een tijd in de garage gestaan." Het was een lange, lage en gestroom lijnde auto en Marigold keek er met be wondering naar. „En dan te bedenken, dat je nooit eerder met je wagen te voorschijn bent gekomen," merkte Marigold op. „Vooral daar wij steeds hebben moeten worstelen om in een bus te komen. Waarom heb je dit geheim gehouden?" „Daar had ik zo mijn reden voor," ant woordde Peter en hij lachte, waardoor de scherpte van zijn woorden niet zo opviel. Marigold haalde haar schouders op. „O, het is al goed indien je geheimzin nig wilt doen.Waar gaan wij naar toe?" „Het Berkeley-restaurant." Marigold keek even naar Peter, maar ze zei niets. Zij hadden een goed dinertje en Peter deel alle moeite, het haar prettig te maken. Marigold voelde zich prettig. Zij hield van het comfort van het restaurant en de op lettende kellners. Toen zij naar buiten kwam schemerde het. Zij stapten in de wagen en Peter reed snel, zonder een woord te zeggen, door de stille straten naar een van de wegen, welke hen buiten de stad zou brengen. (Wordt vervolgd1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6