OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Conferentie over de „werkelijke oorzaken der wereldspanmngen Duitsers handhaven hun bezwaren tegen plannen van Schuman en Pleven Voorbereidende besprekingen in Parijs, definitieve correctie in Washington Vluchtelingen in Duitsland vormen politiek probleem Eisenhower te Parijs Dienstmeisje mishandelde tweejarig kind Amerikaanse vlootcommandant op Formosa Landsbergse gevangenen krijgen nog een kans Nederland handhaaft reserve Belgische mijnwerkers weer aan het werk Nederlandse zeelui brachten redding in Golf van Biscaye Fruit-export naar West-Duitsland stopgezet Stilstand aan het Koreaanse front Arbeidsonrust in Engeland Het woord is aan Industriëlen pogen staal- en kolenplan federatieve basis te ontnemen Regeling van de Duitse schuld aanstaande Grieks stoomschip in Golf van Biscaje in nood Zuid-Molukken boden Amerika militaire bases aan Politie schoot op autorijder die weigerde te stoppen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 191 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 24 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 44 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.£0, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Westelijke nota 's vragen PARIJS, (Reuter) Engeland, Frank rijk en de V.S. hebben in hun Maandag aan Wisjinsky, de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, overhandigde nota's mede gedeeld, dat zij bereid zijn eer. viermogend- hedenconferentie te Washington te houden, welke zich zou bezig houden met de „wer kelijke oorzaken" van de spanning in de wereld. Zij stellen voor, dat de plaatsver vangers der ministers van Buitenlandse Zaken op vijf Maart te Parijs zouden bij eenkomen ter voorbereiding van de confe rentie en ter vaststelling van een datum. In de nota's wordt verder verklaard: De Russische beweringen over de bedoe lingen van de drie Westelijke mogendheden in West-Duitsland zijn absoluut van enige grond ontbloot. Duitsland en zijn aandeel aan de Weste lijke defensie zijn duidelijk niét de oorzaak van de huidige spanning. West-Duitsland heeft geen militaire macht of oorlogsin dustrie, terwijl Oost-Europa een centrum van massale bewapening is. De huidige ernstige spanning is het resultaat van de algemene houding, die de Sovjet-Unie sedert het einde van de oorlog heeft aan genomen. De vrije landen hebben geen andere keuze om hun veiligheid te verzekeren dan stappen te nemen om de grote onge lijkheid tussen de strijdkrachten in de wereld te verminderen. De plaatsvervangers zullen in Parijs bij eenkomen om een agenda voor de bespre kingen der Grote Vier voor te bereiden. Deze agenda moet bevatten: de oorzaken van de spanning in Europa, het huidige peil der bewapening, Duitsland, het vredes verdrag met Oostenrijk en andere onder werpen, waarover men overeenstemming bereikt. De plaatsvervangers zullen een datum voor de bijeenkomst van de vier ministers te Washington vaststellen. Aldus de vijf punten der Westelijke ipogendheden in antwoord op de jongste Sovjet-nota over viermogendhedenbespre- kingen. Optimisme Amerikaanse functionarissen tonen een „voorzichtig optimisme" over de kansen voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te Washington moge lijk in de maand April. Naar hun mening zou de Sovjet-Unie met enig voorbehoud betreffende de proce dure het voorstel van de Westelijke mo gendheden aanvaarden om in Maart een voorbereidende bespreking te Parijs te houden. United Press meldt, dat Britse en Franse regeringskringen vol vertrouwen zijn, dat Rusland de uitnodiging van het Westen zal accepteren. Britse en Franse diplomaten waren van BONN (A.N.P.) Tekenen van toene mend radicaal optreden op politiek gebied onder de acht millioen vluchtelingen in West-Duitsland zijn het onderwerp geweest van discussies in de Bondsdagfracties van de twee voornaamste regeringspartijen. De fractie der Christelijk Democratische Unie heeft de vraag behandeld, of maatregelen dienen genomen te worden tegen haar lid dr. Linus Kather, een der afgevaardigden der vluchtelingen in de Bondsdag. Kather, die reeds een jaar geleden scherp aange vallen is wegens zijn radicale woordkeuze en opzwepende toespraken op vluchtelin- genb ij eenkomsten, heeft Zondag in Bonn een betoging van vijftigduizend vluchte lingen geleid, die een verloop heeft gehad, dat in regeringskringen te Bonn hoogst be denkelijk wordt geacht. Bij deze betoging werden uitroepen gehoord als: „Kather, beveel, wij volgen!" en „Weg met de rege ring!" De minister van financiën, Schaffer, werd er voorgesteld als „vijand van de verdrevenen nummer één". Ook minister Lukatschek, die met het probleem der verdrevenen belast is, werd op beledigen de wijze aangevallen. Voorts werd gedreigd met acties tegen particulier bezit wanneer niet aan de eisen der vluchtelingen zou worden voldaan. De protesten richtten zich tegen het wetsontwerp der regering tot verdeling van de oorlogslasten, dat naar de opvatting der vluchtelingen-organisatie met de rechten van. de van haar bezit beroofde bevolking r.iet voldoende rekening houdt. In de fractie der C.D.U. werd een zodanig optreden tegen partijleden ontoelaatbaar geacht. Kather, die in Hamburg zelf een winstgevende practijk als advocaat heeft gekregen, is door dr. Adenauer ontvangen in bijzijn van de beledigde ministers. Er werd evenwel geen besluit tegen hem genomen, hetgeen wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat de partij met dr. Kather ook de steun van de massa zijner volgelingen zou verliezen. Ook de liberale fractie heeft het geval vandaag besproken e,n zij heeft bekend gemaakt, dat geen der tot deze partij behorende vluchtelingen van plan is uit te treden. Een afscheiding van de vluchtelingen uit de politieke partijen zou tot vérgaande politieke consequenties kunnen leiden, aangezien zij (hiermede heeft Kather gedreigd) tot een eigen groe- P' ring der vluchtelingen in het federale parlement zou kunnen leiden. In enkele landelijke parlementen bestaat zulk een groepering reeds, doch het streven der par tijen is er op gericht om haar op het fede rale niveau te voorkomen. Generaal Eisenhower is per vliegtuig te Parijs aangekomen na te Cherbourg, waar de „Queen Elizabeth" hedenmoi-gen aan kwam, van boord te zijn gegaan. oordeel, dat de Russen, die oorspronkelijk met het idee naar voren waren gekomen voor een nieuwe bijeenkomst van de vier mogendheden, thans niet zullen terugkrab belen ondanks de jongste aantijgingen tegen het Westen van maarschalk Stalin. Maar men verwacht wel, dat Rusland bezwaar zal maken tegen Washington als plaats van samenkomst van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken, wanneer de plaatsvervangers van de ministers het in Parijs zijn eens geworden over de agenda. Men herinnert eraan, dat Moskou in zijn nota van 30 December aan de Westelijke mogendheden, met opzet de Verenigde Sta ten niet noemde als een plaats voor de bij eenkomst van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken. Het Westen kwam aan de Russische tegen kanting tegemoet door Parijs voor te stel len als plaats van bijeenkomst voor de plaatsvervangers. Autoriteiten wezen er echter op, dat Washington was voorge steld als plaats van bijeenkomst voor de grote vier zelf, niet om een Sovjet-verwer ping op te roepen, maar omdat het de beurt van Washington is volgens het roulerings- systeem. Kleine tijdens vervoer naar ziekenhuis overleden Een zestienjarig dienstmeisje van het echtpaar D. te Bergen op Zoom heeft een tweejarig dochtertje van dit echtpaar zo ernstig mishandeld dat het kind is over leden. Het dienstmeisje, dat aanvankelijk met de grootste stelligheid ontkende, heeft later aan de politie bekend, dat zij de klei ne met een handstoffer had geslagen omdat het kind lastig was. Zij had het meisje daarna in bed gelegd. Toen mevrouw D. thuiskwam had het dienstmeisje haar ge zegd dat haar dochtertje ziek geworden was. De moeder ontbood een dokter, die het kind terstond naar een ziekenhuis liet overbrengen. Bij aankomst aldaar bleek de kleine reeds overleden te zijn. Het dienstmeisje is ter beschikking van de officier van justitie te Breda gesteld. Vice-admiraal Arthur Struble, opper bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot, is Woensdag te Taipeh op Formosa aangekomen. Hij deelde Reuter mee, dat hij naar For mosa was gekomen om de Chinese natio nalisten voor te bereiden op een mogelijke communistische invasiepoging en om met de autoriteiten te onderhandelen over de voortgezette neutralisering van het eiland. Op de afdeling scheepsbouw van de grote tentoonstelling, welke te Londen ter gelegenheid van het „Festival of Britain" gehouden zal worden, zullen talrijke modellen van verschillende grootte geëxposeerd worden, die een beeld geven van de ver scheidenheid der Britse schepen, die bij de wereldhandel betrokken zijn. In een fabriek te Northampton werd dit schaalmodel van een walvisvaarder vervaardigd, dat zes meter lang is. WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse Hof van Appèl heeft gisteren ge weigerd de vastgestelde terechtsstelling in Duitsland van de zeven ter dood veroor deelde oorlogsmisdadigers te Landsberg tegen te houden. Het Hof heeft echter de mogelijkheid opengelaten, dat de verdedigers van de zeven veroordeelden de zaak voor het Hooggerechtshof brengen. De bestudering van het Franse memo randum inzake de vorming van een Euro pees leger heeft, zo vernemen wij, de Ne derlandse regering niet bewogen om af te zien van haar aanvankelijk plan zich ter Parijse conferentie slechts door een waar nemer te doen vertegenwoordigen. Werd Maandag gemeld, dat in het bek ken van Luik de mijnwerkers weer nor maal werkten, thans wordt ook uit de andere steenkoolbekkens bericht, dat de werkhervatting daar weer nagenoeg alge meen is. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin, die ernstig ziek geweest is, vertrok gisteren uit Londen voor een rust kuur in Eastbourne, waar hij weer geheel op krachten hoopt te komen. De foto, gemaakt toen de heer en mevrouw Bevin Carlton House Terrace verlieten voor hun reis naar Eastbourne, geeft duidelijk te zien .hoe zijn ziekte de minister nermagerd heeft. Vijfentwintig Noren aan de dood ontkomeneen dode Even buiten de Golf van Biscaye bij het Franse eilandje Ouessant is gistermiddag het Noorse schip Marga, dat met een lading ijzererts onderweg was van Ribadio in Spanje naar Viaardingen, lek geslagen in een felle Zuid-Westerstorm. Het twee duizend ton metende schip begon snel te zinken, maar op de S.O.S.-seinen voeren al gauw het Noorse schip Lionel en het Ne derlandse s.s. Winterswijk, op weg van Huelva naar Rotterdam, te hulp. Uren lang, terwijl de Marga steeds sneller water begon te maken, hebben de Nederlandse zeelui gevochten om de Noren te redden. De Lionel nam één schepeling aan boord, maar kreeg toen zelf een lek. De Winters wijk slaagde er aanvankelijk in zeven Noren te redden. Na enige tijd er was inmiddels een reddingboot van de Winters wijk teloor gegaan kon men er nog één in veiligheid brengen. Toen moest het red dingswerk tijdelijk stopgezet worden door het steeds zwaarder wordende weer. Acht tien opvarenden bevonden zich nog op het zinkende schip. Later heeft radio-Farsund (Zuid-Noor- wegen) een bericht opgevangen, dat ook deze zeelieden gered zijn. Een Franse sleepboot is uitgevaren om te proberen het schip te redden. Ook de Nederlandse sleepboot Tyne is onderweg naar de plaats van de ramp, evenals het Nederlandse weerschip Cumulus. Het op één na laatste bericht dat van de Winterswijk in Rotterdam werd ontvangen, maakte melding van een vliegende storm en huizenhoge stoidzeeën. Het schip seinde: „Wij blijven in de buui-t". Men wilde klaarblijkelijk pogen om bij een onver hoopt zinken van de Marga drenkelingen op te pikken. Vanmorgen seinde de Winterswijk ten slotte, behalve de machinist, de be manning is gered en wel door de Franse sleepboot „Abeille II" en het Nederlandse weerschip Columbus. De machinist is in de golven omgekomen. De West-Duitse regering heeft de invoer van fruit uit Nederland stopgezet. Dit houdt in, zo deelt het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit mede, dat met in gang van morgen door de veilingen geen machtiging tot uitvoer van fruit naar West-Duitsland mag worden verstrekt. De maatregel is het gevolg van de over schrijding van het eerste, 300.000 dollar grote, betalingscontingent. Van Nedei'landse zijde zijn reeds gédu- ï-ende geruime tijd pogingen in het werk gesteld, een nieuw betalingscontingent voor invoer van Nederlands fruit te ver- ki'ijgen. Deze pogingen hebben tot dusver -geen resultaat opgeleverd. Opmars der UNO-troepen bevolen, doch waarheen? Reuters correspondent in Korea meldt: „Het leger van MacArthur dat zopas het offensief van Chinezen en Noord-Koreanen gebroken heeft, heeft opdracht gekregen de opmai's te hervatten, maar er zijn eigenlijk geen plaatsen waar het heen kan gaan, zo verklaren onafhankelijke militaire waarnemers. Daar het al of niet opnieuw oversteken van de 38ste breedtegraad nbg in over weging is, is er niet veel terrein meer dat kan worden veroverd. Seoel ligt ten Zuiden van de breedte graad, maar de geallieerde sti-ijdkrachten, die een 60-tal kilometer van de rivier de Han staan welke door Seoel stroomt, tonen geen verlangen om de hoofdstad te ver overen. Waarnemers zeggen dat in militair opzicht Seoel geen waarde meer heeft." De toestand aan de fronten blijkt uit het volgende overzicht: Ffont bij Wonjoe: Negertroepen hebben Tsjoetsjonni veroverd, een bastion 25 kilo meter ten Zuid-Oosten van Wonjoe. De be dreiging van Tsjetsjon verminderde daar de Noordelijken naar het Noorden terug trokken. Gebied van Hoengson: Amerikaanse troe pen naderden dit wegenknooppunt tot op korte afstand. Hoengson ligt 15 kilometer ten Noorden van Wonjoe. Naar gemeld verzamelen zich 30.000 Noordelijken ten Noorden van Hoengson. In het Oosten van het centrale strijdgebied beweegt zich zwaar Noordelijk verkeer naar de Oost kust. Troepen van het Britse 'gemenebest na derden Tsjipjong tot op drie kilometer. De Zuid-Koreanen op hun rechterflank blijven oprukken naar het Noorden. Zij stuiten niet op tegenstand. Ten Oosten van Seoel staken patrouilles van het achtste leger de bevroren Han over. Patrouilles werden Noordwaarts ge zonden. Op het schiereiland van Kimpo hebben de Turkse troepen geen tegenstand. Verliezen De Britse minister van Defensie Shinwell heeft in het Lagerhuis vei-klaard, dat de Britse veidiezen in Korea 145 doden, 442 gewonden, 244 vermisten en 61 gevange nen bedragen. De Amerikaanse veidiezen bedragen 48.035, waaronder 8.154 doden. In Londen, Manchester, Glasgow en Birkenhead, hebben Dinsdag meer dan 18.000 havenai-beiders een dag gestaakt. De staking was berekend om samen te vallen met de berechting van zeven sta- kingsleidei-s in Londen, die er van beschul digd zijn tot een onwettige staking te heb ben opgeroepen. De zaak werd echter tot de volgende Dinsdag opgeschoven en de stakers besloten de volgende dag weer aan het werk te gaan en het werk neer te leg gen als de stakingsleiders weer voorko men. Bij de spoorwegen besloten meer mannen tot langzaam-aan-acties of sym bolische stakingen van het volgende week einde af. In Glasgow staken in een Rolls-Royce- fabriek 3.500 arbeiders. Zij zoeken steun bij vakverenigingen uit andere fabrieken. De stakingen zijn uitingen van ontevre denheid over de i-ecente loonsverhogings- voorstellen en de maatregel volgens welke men 21 dagen van te voren een voorgeno men staking moet aankondigen. Naar men meent overweegt de minister voor Arbeids zaken, Bevan, een verandering van deze maatregel. De Britse havenraad heeft Dinsdag medegedeeld dat bijna twintig duizend havenai-beiders te Londen, Glasgow, Gree nock, Manchester, Liverpool en Birkenhead in staking zijn gegaan. Te Londen zijn bijna elf duizend stakers. Dr. Nikijuluw niet meer in dienst der Zuid-Molukse regering Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede dat met ingang van 19 Februari 1951 ontslag is verleend aan de algemeen vertegenwoordiger van de republiek Zuid- Molukken, dr. J. P. Nikijuluw, arts te Rot terdam. De reden van dit ontslag is ge legen in een meningsverschil ten aanzien van de toekomstige politieke status van de Zuid-Molukken. Dr. Nikijuluw is voor stander van autonomie voor dit gebied binnen het staatsvei-band der Republik In donesia, terwijl de regering van de R.Z.M. een volledige souvereine status wenst. Verder zijn de heren E. A. Kaijadoe en W. H. Tutuarima, die met dr. Nikijuluw het bestuur van het bureau Zuid-Molukken vormden, met ingang van dezelfde datum uit hun functie ontheven. De heer Wairata, vertegenwoordiger van de Ambonese burgers en militairen op Java, is thans voorzitter van het bestuur van het bureau Zuid-Molukken. Leden zijn de heren J. Patty en Th. O. Kuhuwael. Lévis De gewoonste inconsequentie is: de middelen niet te willen voor wat men wil. BONN (A.N.P.). Duitsland maakt een plan-Schuman wordt de publicatie van dit LONDEN (Reuter) In Londen ge looft men, dat Engeland zijn goedkeuring zal hechten aan de voorwaarden, waar onder de regering van de bondsrepubliek West-Duitsland bereid is de vooi'ooidogse schulden van Duitsland te erkennen. De bonds-regering zou de voorwaarde hebben gesteld, dat zij als gelijkgerechtigde zal kunnen deelnemen aan een eventuele in ternationale conferentie over de Duitse schulden, en dat de kwestie van Duitslands buitenlandse activa onmiddellijk in be handeling zal worden genomen. Wanneer de voorwaarden van de West- Duitse regering zowel door Engeland als door Frankrijk en Amerika zijn goedge keurd, is de weg vrij voor de lang-ver- wachte herziening van het bezettings statuut. Men heeft deze herziening lange tijd moeten uitstellen, omdat de bonds regering weigerde de verantwoordelijk heid voor alle schulden van hst Derde Rijk te aanvaarden. Men meent overigens te weten, dat een aanzienlijk deel van deze schulden niet de regei-ing van West-Duits land in rekening zal worden gebi-acht, daar zij niet verantwoordelijk is voor de Oost- zóne. Mr. Hazelhoff Roelfzema: ernstig voorbehoud wegens een beweerde discriminatie van Duitsland in de eerste phase van de verwezenlijking van het Pleven-plan en weigert voorlopig het ver drag inzake het plan-Scliuman te parafe ren. De Duitse delegatieleider op de Parijse conferenties, professor Walter Hallstein, zal morgen uit Rome naar Parijs vertrekken zonder machtiging cm het verdrag over het plan-Schuman te paraferen, zo wordt in Bonn van officiële zijde medegedeeld. De Duitse vertegenwoordiger zal aan de con ferentie over het plan-Schuman meedelen, dat de Duitse regering niet bereid is het plan te paraferen, voordat de bekende Duitse bezwaren inzake het voortbestaan van het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied en inzake de dekartellisatie van de industrie van het Ruhrgebied uit de weg zullen zijn geruimd. Duitsland eist een bindende toezegging, dat het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied na de ondei'tekening van het verdrag zal worden opgeheven. Het wil voorts eerst met de geallieerden een bevredigende rege ling treffen voor de nieuwe organisatie van de industrie van het Ruhi-gebied en het behoud van de centrale kolenverkoop- organisatie. De eei-ste indi-ukken van de Parijse be sprekingen over het plan-Pleven zijn in Bonn niet zeer positief gesteld. Nadat Hall stein hier rapport heeft uitgebracht, wordt in regeringskringen de opvatting gehuldigd, dat die voor Duitsland discriminerend zijn. Prof. Walter Hallstein en de ver tegenwoordiger van de bondsregering voor de inkwartiering van geallieerde bezet tingstroepen, Theodor Blank, zijn bezig een Duits tegenvoorstel uit te werken op het Franse plan tot vorming van een Europees leger. De opbouw van een Europese strijdmacht in het kader van de eenmaking van Europa wordt van Duitse zijde toegejuicht. Een opbouw in étappen, waarbij pas 18 maan den na het in werking ti'eden van het plan Duitsers zouden worden ingeschakeld, wordt echter niet. doelmatig geacht. De Duitsers willen deze periode verkort heb ben. Het Franse plan voorziet in de vorming van internationale divisies, waarin een heden van verscheidene landen zijn opge nomen. Van Duitse zijde vreest men, dat de militaire waarde van de divisies daardoor verloren zal gaan. Nog een obstakel De ondertekening van het ontwerp-ver- drag inzake het plan-Schuman wordt voorts opgehouden door pogingen, die door de leiders van de particuliere kolen- en staal industrieën in de zes betrokken landen in het werk worden gesteld om te verhinde ren, dat het plan in werking zal treden met een bovennationaal gezagslichaam. Namens de organisaties van werkgevers van alle zes de landen heeft het Franse verbond van werkgevers een verklaring gepubliceerd, waarin dit hoge gezags lichaam, zoals het in het ontwerp-verdrag wordt gedefinieerd, wordt verworpen. Het hoge gezagslichaam mag volgens de ver klaring niet bevoegdheden hebben, die het de leiding en het lot van de onder zijn rechtsbevoegdheid vallende ondernemin gen geheel in handen geven. In kringen van de conferentie over het communiqué beschouwd als een poging om de openbare mening tegen het plan in te nemen. In Januari hebben vertegenwoor digers van de particuliere kolen- en staal industrieën der zés betrokken landen na een geheime bijeenkomst te Parijs aan de conferentie voorstellen gedaan, die, naar een functionaris van de conferentie mede deelde, alle ondei-nemingen vrijwel recht van veto zouden geven tegen iedere beslis sing van het hoge gezagslichaam, waardoor dit in feite verhinderd zou worden te func tioneren. Van de zijde der Franse staalindustrie werd verklaard, dat men wel wenst, dat het plan-Schuman zal slagen, doch dat men slechts stagnatie verwacht, wanneer aan een hoog gezagslichaam van 6 a 9 personen de bevoegdheid zou worden gegeven om de kolen- en staalindustrieën der zes deel nemende landen te beheersen. Blijkens een door radio Landsend uit gezonden radiobericht heeft het Griekse stoomschip „Paralos" omstreeks elf uur gisteravond geseind, dat de stuurketting was gebroken. Het schip bevond zich ten Noorden van Kaap Finisterre in de Golf van Biscaje. Alle pogingen om stuurgerei in orde te brengen mislukten. De „Para- los" vroeg onmiddellijke hulp. Er zijn twee matrozen gewond. „In Juli van het vorig jaar heeft men mij verzocht om namens de regering van de Zuid-Molukken het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken mili taire bases aan te bieden in het gebied van de Zuid-Molukken, nadat de Indonesische regering een verzoek om militaire steun punten in Indonesië aan Amerika had ge weigerd. Dit aanbod van de Zuid-Moluk ken is door de Amerikaanse regering niet aangenomen inaar ook niet geweigerd. Spoedig zal de dag aanbreken, dat de Zuid-Molukken door de dappere groene en rode baretten zullen worden heroverd", aldus verklaarde mr. E. Hazelhoff Roelf zema in een vergadei'ing van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in de Haagse Dierentuin. Hij 'zeide voorts, dat „de rege ring der Zuid-Molukken door de uitspraak van de Nederlandse rechter is erkend en dus het recht heeft om wapens en muni tie te kopen. Zodra de voorraden wapens voldoende zullen zijn zal de strijd worden hervat in volle omvang. De voedsel situatie is betrekkelijk gunstig dank zij het feit dat de voedselvoorraden van de Apri- troepen voor een groot deel in handen vallen van de Ambonese militairen. De Apri heeft slechts enige centrale punten maar durft zich niet daarbuiten te wagen. Ceram is voor het grootste deel in handen van troepen der Zuid-Molukken. Zij ma ken ook veel wapens buit op de vijand die door de gehele situatie mismoedig en gedemoraliseerd is. Een der leden van de strijdkrachten der Zuid-Molukken stuurde onlangs zelfs een telegram aan Soekarno om hem te bedanken voor de vele wapens die zijn regering naar Ambon zond. De heer Hazelhoff gaf voorts een uit voerig relaas van zijn tocht in een klein watervliegtuig van Manilla naar Ambon. Bij een nachtelijke controle op de Rijks- we te Diemen gaf de bestuurder van een kleine auto geen gevolg aan het stopteken van een politie-agent en reed met grote snelheid door. De agent belde de politie in Naarden op. Twee agenten posteerden zich op de Rijksweg en zwaaiden bij de nade ring van de auto met rode lampen, maar ook nu reed de automobilist mei een snel heid van 90 km. door. De agenten losten daarop met stenguns een salvo op de auto, die zodanig bescha digd werd dat verder rijden onmogelijk was. De bestuurder, een inwoner van Bussum, verkeerde volgens de politie onder invloed van sterke dx-ank en was niet in het bezit van een rijbewijs. De storing die Dinsdag boven de Britse Eilanden lag trok gisterenavond vergezeld van regen en veel wind over ons land. Een volgende storing die gisteren bij het Engelse weerschip ten Westen van Ier land was gelegen, bereikte vanmorgen onze kust en veroorzaakte hier opnieuw buien. De storing die gisteren in de Golf van Biscaye tot bijzondere zware stor men aanleiding gaf, drong vanmorgen Zuid-West Frankrijk binnen en veroor zaakte ook daar zware storm. Door de krachtige Noord-Westelijke winden ten Westen van de Britse Eilanden wordt geleidelijk iets koudere lucht aange voerd waarin plaatselijk hagel en natte sneeuwbuien voorkomen. GUUR WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Wisselende be wolking met enkele buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Tijdens opklaringen in de nanacht hier en daar lichte nachtvorst, ove rigens weinig verandering in tem peratuur. 22 Februari Zon op 7.43 uur, onder 18.05 uur. Maan op 19.01 uur, onder 8.03 uur. Hoog en laag water te IJniuiden: Woensdag 21 Februari Hoog water: 3.48 en 15.59 uur. Laag water: 11.3 uur. Donderdag 22 Februari Hoog water: 4.22 en 16.32 uur. Laag water: 0.00 en 12.20 uur. O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW. 0 HALF BEW. 0 ZWAAR BEW 'GEHEEL9EW SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 1005 ISOBAAR lll/t BELANGRIJK '///l NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST vülSTAND VAN DIT TEKEhi GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE-OWARSSTREEP 1$ EEN WIND SNELHEID VAN VUF METER PER SECONDE 4

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1