Lectuurvoorziening ten plattelande Bollenkwekers hebben met plan niet veel op Kindje verkouden? •Til 1 Radio geeft Donderdag Wereldnieuws WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grond zou zeer goed in cultuur te brengen zijn Geen meermaar de zee Geen verbinding BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 1 GABARDINE REGENJASSEN Jaarlijks diner ten paleize met corps diplomatique Provinciale Staten van Noordholland Amsterdamse Bank neemt Hoornsche Credietbank over Uw matrassenreparatie zonder prijsverhoging H. DE GRAAFF Onjuiste verklaring afgelegd voor Enquête-commissie Effectenkantoor te Hilversum in financiële moeilijkheden Het sneuvelen van luitenant kolonel M. P. A. den Ouden Nederlands schuld aan Europese Betalingsunie Heringa Wathrich Waarom werd generaal Kruis uit zijn functie ontheven?.. PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Geen vergoeding voor de overstroming in het Noorden Nieuw schip van de Kon. Rotterdamse Lloyd Duinmeer bij Noordwijkerhout Er is ongerustheid ontstaan in de Bloem bollenstreek, speciaal in de omgeving van Noordwijkerhout, over de plannen tot het graven van een kunstmatig meer in het „Langeveld" te Noordwijkerhout, dat met aangrenzende terreinen een totale opper vlakte van 150 hectaren zou beslaan. Veel meer dan een zo afgelegen recre atieoord voor stedelingen, zo zegt men, heeft men behoefte aan nieuwe gronden voor de bloembollencultuur: In de streek tussen Haarlem en Leiden is de bloembollencultuur vele jaren inten sief beoefend. Alle voor de cultuur ge schikte grond is daar in gebruik en sommige van deze gronden zijn „uitgeteeld". Men heeft zich dan ook in „De Zuid" wel «ens ongerust gemaakt over de toe komst van het bloembollenbedrijf op deze zandgronden, vooral ook door de toeneming van de teelt op de kleigronden in het Noor den. Maar in de gemeente Noordwijkerhout bevindt zich nog een belangrijke reserve. Daar vindt men het „Langeveld", een kwart-eeuw geleden hoofdzakelijk gebruikt voor veelteelt, waar verscheidene boerde rijen gevestigd waren, maar door de inten sieve wateronttrekking daarvoor onge schikt en geheel woest geworden. Dit ter rein, ter grootte van 270 hectaren deelt dit lot met een gedeelte van de Noordzij der polder ter grootte van 800 hectaren- Deze gronden zouden door afgraving herschapen kunnen worden in uitstekende bollengrond met een totale oppervlakte van 100 hectaren, waarop naar schatting 300 gezinnen blijvend een goed bestaan zouden kunnen vinden. Door afgraving zou hier een hoeveelheid zand van 11 millioen kubieke meter vrij komen, waarmee de „zandhonger" van de grote steden voorlopig gestild zou kunnen worden. In Noordwijkerhout, een gemeente die op het gebied van de bloembollencultuur de laatste jaren sterk op de voorgrond is ge treden en waar onlangs een lagere tuin bouwschool speciaal voor de opleiding van jonge bloembollenkwekers werd geopend, heeft men grote verwachtingen omtrent dit reservaat van bollengronden. Maar die verwachtingen wordt de bodem ingeslagen wanneer het plan tot het stichten van een recreatie-oord in deze omgeving voortgang vindt. De plannen schijnen te omvatten een meer dat in de duinen zou worden uitge graven ter oppervlakte van 90 hectaren, maar dat met aangrenzende wandelter reinen e.d. zeker een totaal oppervlak van 150 hectaren zou beslaan. Door dit meer zou de wateronttrekking aan de gronden in de omgeving zich nog verder voortzetten. Niet alleen zou van het uitbreidingsplan voor cultuurgrond niets komen, maar ook de thans voor de bloem bollencultuur gebruikte grond zou voor een gedeelte zijn waarde als zodanig verliezen. Men wijst in dit verband op de Noord- zijderpolder waar dit reeds thans merkbaar is. De ligging van het terrein voor ontspan- ningsgebied acht men verre van gunstig. Het is alleen te bereiken langs de smalle weg naar Noordwijk en ook de verbindings middelen zijn ontoereikend. Voor een „gróte trek" zouden ingrijpende maatrege len moeten worden genomen. Daarbij ziet men in deze, overwegend streng-katholieke streek, de vestiging van zulk een recreatie-oord met badgelegen heid, zonnebaden enz. en de daardoor te verwachten trek van „de stad" naar deze streek met gemengde gevoelens aan. Men acht daarbij het graven van een kunstmatig meer en het scheppen van een recreatie-oord op een afstand van nauwe lijks 20 minuten van het zeestrand, vol komen overbodig. Tussen Noordwiik en Zandvoort bestaat er geen rechtstreekse verbinding tussen het achterland en het zeestrand. Men kan op enkele punten, langs ach- ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje i n w r ij v e n ni e t terweggetjes en voor een groot deel zwoe gend door het mulle zand het stille strand bereiken, waar men onder uitermate pri mitieve omstandigheden kan baden, zon der toezicht of beveiligingsmaatregelen, ver van de bewoonde wereld, 's Zomers trekken daar honderden uit de omgeving per fiets of auto heen. Maar de toestand is verre van ideaal en in verschillende op zichten niet ongevaarlijk. Veel liever dan dit recreatie-oord zag men een verbinding tot stand ko men, b.v. van de Ruigenhoek af, waar het fietspad naar Katwijk begint, met het zeestrand, waarvan ongetwijfeld ook de stadsbevolking zou profiteren. Maar men heeft hiervoor nodig de medewerking van de Amsterdamse waterleiding en van de gemeenten Noordwijk en Zandvoort. En vooral dege gemeenten zullen de concurrentie met de eigen badbedrijven liever niet bevorderen! Vóór het meer-plan wordt nog aange voerd, dat het bedrijf van de Kalkzand steenfabriek te Hillegom voor vele jaren grondstof voldoende zou hebben voor de voortzetting van deze industrie, die 200 gezinnen werk verschaft. Maar in de Bol lenstreek acht men een uitbreiding van de cultuurgronden belangrijker. Wat de waarde van de grond betreft, berekent men dat deze als bollengrond ten minste f 20.000 per hectare zou kunnen op brengen, inclusief de waarde van het af te graven zand. Een dergelijke prijs zou men bij de stichting van een recreatie-oord nimmer kunnen behalen! Niet zonder spanning wacht men in de Bloembollenstreek af, hoe de beslissing zal vallen. En met name in de gemeente Noordwijkerhout is men er zich van be wust, dat de toekomst van deze gemeente, en voor een groot deel ook de toekomst van de bloembollencultuur, daarvan zal afhangen. ADVERTENTIE Zuutbrand op Uw maag kunt ge blussen - in even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast. Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maakt er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze ?ijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. De stadsbeiaardier van Delft naar Sao Paolo. Enige tijd geleden werd door de orgelbouwers Eijsbouts Lips te Asten een carillon vervaardigd voor een niemue Rooms Katholieke kerk te Sao Paolo in Brazilië. Als deze beiaard in de toren van de kerk geplaatst is, zal de stadsbeiaardier van Delft, de heer L. 't Hart, zich naar Brazilië begeven om op de nieuwe beiaard concerten te geven en daarna gedurende anderhalve maand enige toekomstige beiaardiers op te leiden. Daarna gaat de Delftse beiaardier waarschijnlijk nog een tournée maken door de Verenigde Staten. De heer 't Hart tijdens het bespelen van het carillon van de Nieuwe Kerk te Delft. ADVERTENTIE Dinsdagavond hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op het paleis aan de Dam het jaarlijks diner voor de leden van het corps diplomatique gegeven. Even voor zeven uur arriveerde de Landsvrouwe in het paleis. Prins Bernhard was reeds eerder aangekomen. Noch bij de aankomst van H.M. noch bij die der diplo maten werden militaire eerbewijzen gebracht. Slechts twee soldaten van het garderegiment Prinses Irene stonden met het geweer aan de voet voor het paleis en zochten af en toe beschutting voor de neergutsende regen in hun wachthuisjes. De stroom van koperen centen, die lange tijd voor het legermonument uit alle windstreken van ons land naar Ehenen vloeide, is opgedroogd. De burgemeester van Rhenen, die deze actie heeft aangemoe digd, deelt mede, dat er thans nog een tekort is van f 8000.—. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Piaten. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoord man; 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Orgel. 11.45 Causerie. 12.00 Orgel en accor deon. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje. 22,38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Instru mentaal kwintet. 13.50 U kunt het geloven of niet. 13.55 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Assortimento. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.15 Sport. 18.30 Wal sen. 18.55 Piano. 19.10 Gesprek met de brand weerman. 19.20 Platen. 19.50 Voor burger en militair. 30.00 Nieuws. 20.05 De groeten van Nuchteren. 20.20 Philharmonisch Orkest. 21.30 Hoorspel, 22.10 Dubbel vocaal kwartet. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Metropole-orkest. 18.30 Causerie. 18.45 Pla ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.10 Platen, 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen, BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Licht orkest. 12.30 Weer berichten. 12.33 Voor boeren. 12.30 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoek- prograrnma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano, en altviool. 23.00 Nieuws. 23.05 Dar*muziek. 23.3224.00 Platen. In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn gekozen in de algemene commissie voor onderwijszaken de leden van de Provinciale Staten nir. J. Roelse (Arbeid), P. J. van Groeningen (K.V.P.), A. Hoytink (A.R.) en J. Rozeman (V.V.D.') en verder de heren P. Hoogland en dr. J. J. H. M. Klessens, respectievelijk voorzit ter en lid van de huidige adviescommissie, welke door de algemene commissie ver vangen is. Bij het voorstel om aan het bestuur van de Noordhollandse Provinciale Brandweer- bond een subsidie van 500 te verlenen welk bedrag bestemd is om een actie te voeren tot het voorkomen van branden, merkte mr. dr. Van Bruggen (C.H.) op, dat brandverzekeringsmaatschappijen eerder in aanmerking voor het geven van een subsidie komen dan de provincie. Toch steunde hij het voorstel. Mej. mr. Ribbius Peletier (Ar beid) deelde mee, dat de subsidie alleen in 1951 verleend zal worden. De suggestie van mr. dr. Van Bruggen zal worden doorge geven. Ingekomen waren verzoeken van het be stuur van de Vereniging Christelijk tehuis voor militairen te Haarlem en van het hoofdbestuur van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege voor het beschikbaar stel len van een subsidie voor Christelijke mi litaire tehuizen in Haarlem, Hilversum, Bussum en Den Helder. De heer De Jong (C.H.) herinnerde aan het belang van het werk in de tehui zen, waarna mejuffrouw Ribbius Pe letier opmerkte, dat hier eigenlijk een taak is voor de centrale overheid. Nadat de heren De Jong en Groen (K.V.P.) aangedrongen hadden op een nader onderzoek werden de verzoeken af gewezen omdat zij niet gezegeld waren. In middels zijn gezegelde verzoeken binnen gekomen. De beslissing hierover zal in de zomervergadering geschieden. Naar aanleiding van het afwijzend prae- advies inzake wijziging der kampeertarie- ven, verzocht door de kampeervereniging „Bakkum" stelde de heer Gortzak voor geen kinderen beneden achttien jaar gratis te laten kamperen. Dit voorstel werd ver worpen met de stemmen der communisten voor. Een discussie ontstond over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot toekenning van een subsidie ten behoeve van de volks lectuurvoorziening ten plattelande. Een bedrag van 10.000 zou bestemd zijn voor de Centrale Vereniging voor reizende bi bliotheken en 20.000 voor de Katholieke Centrale voor Lectuurvoorziening. De heer Blaauwboer (V.V.D.) dien de een motie in, waarin gevraagd werd de Nutscommissie voor het bibliotheekwezen van de Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen ook in de subsidie mee te delen, om dat zij eveneens veel werk doet voor de lectuurvoorziening. De heer Doek merkte op, dat de Ka tholieke Centrale niet gezorgd heeft voor inkomsten. De toelichting is volgens hem onvoldoende en hij verzocht het voorstel aan te houden. Dan kan ook een onderzoek naar de consequenties van de motie- Blaauwboer worden ingesteld. Tenslotte besloot de vergadering het voorstel van Gedeputeerde Staten aan te houden. Christelijke school voor land bouwonderwijs Nadat het lid van Gedeputeerde Staten de heer Bouwman (K.V.P.) een toelichting had gegeven besloot de vergadering een subsidie te verlenen in de kosten van os- richting van een Christelijke lagere Land bouwschool te Nieuw Vennep. De school is 1 September j.l. begonnen met 24 leerlin gen; op 1 September worden weer 24 leer lingen toegelaten. De belangstelling voor de school in Haarlemmermeer is groot. Aan de gemeente Marken werd een sub sidie verleend in de kosten van een aldaar op te richten verenigingsgebouw. Het voorstel afwijzend te beschikken op het adres van het bestuur van de Stichting „Puck", toneelgroep van en voor jonge mensen, houdende verzoek om subsidie van het seizoen 19501951, werd aange houden tot de zomervergadering. Tengevolge van de credietrestricties, die de Nederlandsche Bank N.V., per 1 Januari j.l. aan de handelsbanken heeft opgelegd, alsmede door de bepalingen, die in de ko mende nieuwe bankwet zijn te verwachten, hebben de commissarissen van de N.V. Hoornsche Credietbank voor den Midden stand besloten in te gaan op een aanbod van de Amsterdamsche Bank N.V. om de aandelen over te nemen tegen een koers van 120 pet. Het personeel van de Hoornsche Crediet bank wordt door de Amsterdamsche Bank overgenomen. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad 's morgens gehaald, 's avonds gebracht HAARLEMS MATRASSENHUIS Gr. Houtstraat 103 - Haarlem - Tel. 11485 Arts uit Den Haag stond terecht wegens het plegen van meineed Tegen de Haagse arts J. B. van der W. heeft de officier bij de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar geëist. Volgens eigen er kenning heeft de heer Van der W. ten overstaan van de parlementaire Enquête commissie een meinedige verklaring afge legd. Toen deze commissie een onderzoek naar het „Englandspiel" instelde heeft de ver dachte aanvankelijk verklaard, dat hij van deze radiospionnage op de hoogte was, dat hij wist dat agenten door de Duitsers wer den gearresteerd en dat hij getracht had de regering te Londen van een en ander op de hoogte te stellen. Toen de commissie aan deze verklaringen ging twijfelen, heeft zij een vrij diepgaand onderzoek ingesteld en daarna de politie in deze zaak gemengd. Tenslotte erkende de arts valse verklaringen te hebben afge legd. Bij een nader verhoor door de com missie heeft hij zulks bevestigd. De heer Van der W. heeft zich, naar hij verklaarde, door zijn fantasie laten leiden en verhalen van anderen tot de zijne gemaakt. Op 6 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Het effectenkantoor van M. F. H. aan de Oude Engweg te Hilversum is gesloten, omdat het zich in betalingsmoeilijkheden bevindt. Naar verluidt is er een tekort van enkele honderdduizenden guldens. Een accoun tantskantoor ter plaatse heeft een onder zoek in de boeken ingesteld. In een bijeenkomst, waarvoor alle cre diteuren zijn uitgenodigd, zal getracht wor den tot een accoord te komen. Trygve Lie en P. H. Shinicky betuigen deelneming Naar aanleiding van het sneuvelen van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden ont ving de Nederlandse regering door tussen komst van de heer D. J. von Balluseck, de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, het volgende telegram van de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, de heer Trygve Lie: „Ik heb de eer uwe excellentie en rege ring en volk van Nederland mijn diepe deelneming te betuigen bij het sneuvelen van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, commandant van het Nederlandse bataljon bij de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea". Voorts ontving de Nederlandse regering op 17 Februari het volgende telegram van de heer P. H. Shinicky, voorzitter van de National Assembly of the Republic of Korea: „Namens de Koreaanse bevolking wil ik uiting geven aan onze diepgevoelde smart over de voortijdige en heldhaftige dood van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden terwijl hij tegen onze gemeenschappelijke vijand streed voor de democratie". Thans bijna 357 millioen Het gewone tegoed van de schatkist is volgens de weekstaat van do Nederlandse bank, opgemaakt per 19 Februari, met bijna .12 millioen toegenomen tot 186.995.517. De saldo's van banken in Nederland met circa 10.500.000 zijn aan gegroeid tot ƒ38.275.220. Weliswaar zijn de voorschotten in rekening courant met ruim 7 millioen gestegen tot 86.677.137, doch dit is een verschijnsel dat zich om streeks het midden van de maand meer dan eens voordoet. De debetzijde van de balans geeft geen opzienbarende verande ringen te zien. De vorderingen en gelds waardige papieren in buitenlandse geld soorten zijn met 11 millioen achteruit gegaan tot 963.528.330, doch daartegen over zijn de vorderingen in guldens voort vloeiende uit betalingsaccoorden, met 24 millioen toegenomen tot 245.025.929. De diverse rekeningen vertonen een aanwas van 15 millioen tot 242.901.834. Ten aanzien van de schuld aan de Econo mische Betalingsunie tekent de Neder landse Bank aan, dat het tekort van Neder land in het betalingsverkeer met de aan de Europese betalingsunie deelnemende landen in Januari 23.055.000 dollar 87.609.000) heeft belopen. Van dit tekort is overeenkomstig de geldende bepalingen een bedrag van 4.611.000 dollar in dollars gedekt. Met het restant ad 18.444.000 dollar is de schuld van Nederland aan de Economi sche Betalingsunie toegenomen. Deze schuld beliep ultimo December 75.466.000 dollar 286.770.800). Zij bedraagt dus thans 93.910.000 dollar (ƒ356.858.000). De saldo's voortvloeiende uit betalings accoorden zijn met ƒ71 millioen geslonken tot 365.267.122. De andere saldo's verto nen een toeneming van 23.000.000 tot ƒ227.858.663. De saldo's in buitenlandse geldsoorten zijn met 72 millioen vermeer- derd tot 395.275.138. De bankbiljetten-circulatie geeft weder om een inkx'imping te zien met 13 mil lioen tot ƒ2.764.978.440. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot (A.R.) heeft aan de minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is de minister van Oorlog bereid mede te delen of de redenen, die geleid hebben tot de ontheffing uit zijn functie van chef van de generale staf van generaal mr. II. J. Kruis, volledig zijn weergegeven in het communiqué van 23 Januari? Zo ja, kan de minister dan mededelen welk verschil van inzicht er bestond tussen hem en de hoog ste legerleiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrachten moeten en kunnen worden georganiseerd? Zo niet, is de minis ter dan bereid ook de andere gronden te noemen, die tot ontheffing van generaal Kruis uit zijn functie hebben geleid? Is de minister bereid mee te delen: welke de „steeds weer andere plannen" waren, die generaal Kruis volgens offi cieuze toelichting heeft ontworpen voor de uitvoering van het drie-divisies-plan, met name wat betreft de vraag, waar de men sen, het materiaal en de opleidingsruimte te vinden zouden zijn; welke de vaste lijn .is, die de minister daarbij gehandhaafd wilde zien en die dooi de plannen van generaal Kruis zou worden doorkruist; in welke „verscherpte vorm" het „latent conflict" zich uitte na het bezoek van gene raal Eisenhower en of dit verband hield met de uitvoering van het drie-divisies plan of met het probleem van de parate troepen. Waarom, zo vraagt de heer Bruins Slot voorts, is, indien het probleem van de parate troepen het latente conflict met generaal Kruis na het bezoek van gene raal Eisenhower in verscherpte vorm tot uiting bracht, daarvan geen mededeling gedaan? Werd het besluit om het drie divisies-plan uit te breiden tot een vijf divisies-plan genomen na de ontheffing van generaal Kruis uit zijn functie? Door wie werd dit vijf-divisies-plan opgesteld en ingediend? DE „NIEUWE COURANT" WORDT „HET VADERLAND" De „Nieuwe Courant" te Den Haag heeft de vooroorlogse naam „Het Vaderland" weer aangenomen. Als onderkop van „Het Vaderland" was de naam „Nieuwe Cou rant" sinds 1934 gebruikt. Thans is deze traditie hersteld en is tevens een einde ge komen aan een veelvuldig voorkomende naamsverwarring, waartoe de naam „Nieuwe Courant" steeds weer aanleiding heeft gegeven, in het bijzonder met de „Haagsche Courant" en de „Nieuwe Haag- sche Courant"; 3. Het ongepaste roffelen op de voordeur hield onverdroten aan, en de verontwaar digde Jolliepop zag zich dan ook genood zaakt om open te gaan doen ten einde er maatregelen tegen t,e nemen. Hij wilde de vreemde bezoeker met enkele welgekozen Woorden attent maken op het onbetamelijke van deze wijze van kloppen, maar daar kreeg hij niet de gelegenheid toe. De deur was namelijk nog maar nauwelijks op een kier geopend, of de vreemdeling riep al op bestraffende toon: „Wel, wel, daar zijt ge eindelijk, mijn beste! Wees voortaan wat rapper in de benen wanneer iemand uit de betere kringen zich tot het bezoeken van uw stulpje neigt! Servus perfectus non attendare fecit!, riepen reeds de klassieken vol walging, wanneer men hen op het stoepje liet toeven. En nu genoeg van deze aangename kout! Snel naar uw mees ter, en roep de glimlach op zijn gelaat met de mededeling, dat ik hem wens te spre ken!" Maar nu kwam Jolliepop aan het woord. „Ahum, ahum!", sprak hij. „Zeer zeker zal ik niet naar mijn meester snel len. Wij kopen xiamelijk niet aan de deur. En gelieve in het vervolg het houtwerk niet weer te beschadigen. Wij beschikken over. een uitstekende bel. hoeden dagl" - en na die woorden wilde hij de deur slui ten. Zo gemakkelijk liet de bezoeker hem echter niet gaan. „Tut, tut, mijn beste!", riep hij uit. „Ook ik behoor tot de uitge sproken tegenstanders van het kopen aan de deur, weshalve uw inkooppolitiek mij voorkomt tot de allerbeste te behoren. Proficiat, mijn waarde! En maak u over dit houtwerk verder geen zorgen meer. Gij zult zien dat uw meester, zodra hij mij heeft leren kennen, mij de htdssleutel ter beschikking stelt, zodat ik zelfs uw schit terende bel niet meer van node zal heb ben,t" Protest. Gisteren zijn te Tel Aviv 16 com munisten gearresteerd, die tegen de aanwezigheid van de Britse generaal Robertson hadden gedemonstreerd. Ook enkele andere personen werden aange houden, omdat zij pamfletten verspreid den. De demonstraties, aldus A.F.P. werden georganiseerd door de commu nisten en linkse partij „Mapan", clie ver klaren, dat de Israëlische regering ge heime militaire besprekingen met de Westelijke mogendheden voert. Gene raal Robertson zal een bezoek aan pre sident Chaim Weizmann brengen. Hij zal waarschijnlijk besprekingen voeren met de Israëlische generale staf. Gene raal Robertson is de bevelhebber van de Britse strijdkrachten in het Nabije Oosten. Sabotage. De Franse regering bestudeert een wet, die beoogt een einde te maken aan „de activiteit van saboteurs", zo heeft Brune, de minister van P.T.T. in de nationale vergadering medegedeeld. De Assemblée heeft voorts twee ambte- naren geschorst, die als gedelegeerden van het vakverbond van postbeambten een overeenkomst met afgevaardigden van de Oost-Duitse postbeambten had den ondertekend. De overeenkomst be oogt het „aanwenden van alle pogingen in beide landen om te voorkomen, dat de post gebruikt wordt voor de morele en materiële voorbereiding tol oorlog". Brune noemde deze overeenkomst een „sabotagepact". Stappen. De Amerikaanse regering doet cp het ogenblik te Bern en Stockholm stappen om de Zweedse en Zwitserse regeringen er toe te bewegen, de uit voer van strategische grondstoffen en producten naar de communistische lan den sterk te beperken. Dit zou voorna melijk gelden voor preeisie-instrumen- ten, machinaal gedreven werktuigen, kogellagers en bijzondere staalsoorten. Storm. De bemanningen van negen grote Japanse vissersschepen, in totaal 209 man, worden thans definitief als ver mist opgegeven. Vorige week Woensdag woedde voor de Japanse kus.t een zware storm. Koningin. De 60-jarige Armandine Gersant is in Parijs voor de 32ste maal gearres teerd wegens winkeldiefstal. Deze „ko ningin der winkeldieveggen" is reeds 31 maal veroordeeld voor de zelfde overtreding. In totaal mag zij 400 jaar lang niet in het gebied van Parijs wo nen. Lusteloze apen. Het Lagerhuislid L. D. Gammans zou heden in het Lagerhuis vragen of de vergoeding van 4 pence per aap en per dag voor de apen op de rots van Gibraltar voldoende wordt ge acht. Gammans die pas terug is van een bezoek aan Gibraltar beweert dat de apen lusteloos zijn. Zij worden door de regering onderhouden en moeten dus goed behandeld worden. Ik geloof niet dat zij krijgen wat hun toekomt, meen de hij. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft ook Winston Churchill zich be zorgd gemaakt over het lot van de apen. Er gingen toen geruchten dat zij zouden uitsterven. Het volksgeloof wil dat het Britse wereldrijk zal ophouden te be staan wanneer dit gebeurt. Beperking. Het verbruik van staal bij de vervaardiging van automobielen, koel kasten en dergelijke goederen in de V.3. zal in het tweede kwartaal van dit jaar met 20 pet. en in het derde kwartaal met 30 pet. van het gemiddelde verbruik per kwartaal in de eerste helft van 1950 worden beperkt. Het verbruik van koper bij de vervaardiging van duur zame verbruiksgoederen zal in het tweede kwartaal met 25 pet. worden be perkt. Het aluminiumverbruik zal met 35 pet. worden beperkt. H-b.om. De proefnemingen, die de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie onlangs in Nevada heeft verricht, zijn volgens de atoomgeleerde David Brad ley, die de eerste proefnemingen met atoombommen heeft bijgewoond, expe rimenten met waterstofbommen ge weest. De explosies van Nevada, die ruiten op 120 km. afstand nog konden breken, waren volgens Bradley 500 maal krachtiger dan de ontploffing van Hirosjima, waarbij een dergelijke uit werking tot een gebied met een straal van 16 km. beperkt bleef. Belasting. Volgens een nieuw Hongaars decreet zullen personen, die om redenen van gezondheid of anderszins vrij van de militaire dienstplicht zijn, een extra belasting moeten betalen totdat zij 36 jaar zijn. Ouders of voogden moeten de belasting voor hen betalen, indien zij geen inkomsten hebben. Leden. De secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Auguste Lecoeur, heeft in het orgaan van de partij, de „Humanité", medegedeeld, dat het streefgetal van 15.000 nieuwe leden voor 1951 in zeven weken was gepasseerd. Er werden nog steeds nieu we aanvragen ontvangen en er was reden te hopen, dat wekelijks gemid deld 1.000 aanvragen zouden blijven binnenkomen. Door een wervingscam pagne zou dit aantal tot 10.000 per maand kunnen worden opgevoerd. Vol gens Lecoeur was de Franse commu nistische partij op het ogenblik de enige partij in Frankrijk die geen leden ver loor, maar integendeel groeide. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Borst (C.P.N.) in verband met de overstromingen in Friesland en andere streken in het Noorden van het land heeft cle minister van Verkeer en Waterstaat onder meer geantwoord, dat het beramen, van maatregelen ter voorkoming van het onderlopen van gronden in eerste instantie berust bij de betrokken waterschappen en dat het provinciaal bestuur, dat daarop toezicht houdt, volledig diligent is. Er bestaat voor het rijk geen aanleiding, aldus de bewindsman, om schade, veroor zaakt door het onder water komen van ter reinen, te vergoeden. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft haar twintigste na-oorlogse nieuwe schip, de „Ampenan", in gebruik genomen. De „Ampenan" is, na een kwart eeuw, weer het eerste stoomschip, dat voor de K.R.L. werd gebouwd. Het gezamenlijk vermogen der stoomturbines is 8500 pk. Het schip kan een dienstsnelheid van 17 zeemijlen of 32 km per uur bereiken. De „Ampenan", die 161 m lang is en in hoofdzaak voor vrachtvervoer is ingericht, heeft ook accommodatie voor 12 passagiers,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2