r In het grijs verleden zwommen in Kennemerland walvissen De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTEE-OUDHEIDKUNDIGE Twee verdienstelijke hoofdambtenaren verlaten Provinciaal Waterleidingbedrijf Wereldnieuws DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 Stukken van geraamten van deze dieren zijn gevonden in Heemstede, Bloemendaal en Velsen Negen maanden voor het smokkelen van 13 kg goud Reserve-jachtvliegers gaan twee keer per maand oefenen LAAT GERUST^ Rotterdamse „Giuliano" achter slot en grendel Kind in huisvestings bureau achtergelaten Groothandelsprijzen blijven stijgen Pas ontslagen gevangene sloeg ruit van juwelierszaak in De moeilijkheden bij een effectenkantoor te Hilversum Nieuwe haven te Maastricht nadert voltooiing Voor gestaakte busdiensten in Groningen geen treinen Noors rapport over de ramp met de PH-TFA Conferentie over de opbouw van een Europees leger Haring naar Rusland, kali naar Nederland Manus Oly? Onthulling monument voor gevallenen van de Technische Dienst 2 Als nu de „Willem Barendsz" op walvis sen gaat jagen moet de Poolzee worden op gezocht. Vroeger, dat wil zeggen in het grijs verleden was het anders. Toen heb ben zij ook in de nabijheid van onze kust gezwommen. Dit kan trouwens geen ver wondering baren, want de biologen ver zekeren dat fossiele vondsten in het oeceen van Egypte leren dat de walvissen van primitieve roofdieren afstammen, die toen tot het waterleven zijn overgegaan. Er zijn onweerlegbare bewijzen dat er vroeger aan de kust van Kennemerland walvissen zwommen, want op verschillende plaatsen in onze omgeving zijn geraamten gevonden. Er is hier sprake van echte wal vissen, geen potvissen. Dit laatste soort maakt nog wel eens een snoepreisje naar onze gewesten. In zijn beschrijving van Haarlem vertelt Schrévelius dat er in 1500 bij Zandvoort zelfs twee zijn aangespoeld, maar uit de gravure, die er bij is afgedrukt, blijkt dat hier sprake was van potvissen, want walvissen zijn groter. In Teylers Museum te Haarlem zijn ver scheidene stukken van walvisgeraamten tentoongesteld. Die zijn gevonden bij graaf werken aan de Dreef te Heemstede, in de duinen en aan de Zandvoortselaan onder Bloemendaal en cp het landgoed van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden onder Velsen. Wij drukken hier nog eens af de geolo gische kaart van deze omgeving. 70MG DUIN ZAND Hieruit is te zien dat op al deze plekken oud duinzand wordt gevonden. De duinen die wij nu kennen worden door de geo logen aangeduid als de „jonge duinen", die vermoedelijk in de jaren 400800 van onze jaartelling ontstaan zijn. De oude duinen verhieven zich in het grijs verleden niet noemenswaard boven de zeespiegel. Het is dus mogelijk dat in die tijd walvissen aanspoelden en dat die later onder zand bedolven zijn geworden. Het stuk veen dat wij op de kaart zien tussen het oude duin zand en de oude strandwal, waarop nu de Heemsteedse Dreef is aangelegd, moet dus in die tijd door de zee zijn overstroomd. Dat de zee vroeger zover gekomen is HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voor dracht. 15.20 Platen. 15.35 Hersengym nastiek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Beurs en buikriem. Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Piano trio. 20.35 Causerie. 21.00 Amusementsmu ziek. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Cabaret. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM U, 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.50 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Sopraan en piano. 11.35 Amuse mentsmuziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kamerkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mando line. 13.45 Platen. 14.00 Tuinbouwpraatje. 14.15 Platen 14.40 Voordracht. 15.00 Philhar- monisch sextet. 15.35 Platen. 15.40 Voor dracht. 16.00 Strijkkwartet. 16.30 Volks melodieën. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Friese causerie. 17.45 Platen. 18.00 In dienst van het vaderland. 18.10 Gemengd koor. 18.30 Causerie. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Klein koor. 20.20 Instru mentaal septet. 20.40 Causerie. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Causerie. 22.15 Omroeporkest. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.50 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 14.45 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Mu- ziekkroniek. 18.10 Platen. 13.15 Causerie. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 1930 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Causerie. 20.15 Symphonic orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 —24.00 Opera. blijkt ook wel uit het feit dat in de N.W. hoek van de Haarlemmermeer oud zeezand en oude zeeklei worden gevonden. Op een weiland aan de rijksstraatweg onder Santpoort staat een rib van een wal vis als versiering. Het is evenwel niet be kend of die in de omgeving is opgegraven of van elders is aangevoerd. Een belangstellend lezer deelt ons mede dat er in „Groenendaal", toen de gemeente Heemstede dit landgoed in 1913 aankocht, in de zogenaamde Engelse tuin het ge deelte Oostelijk van de weg waaraan de speeltuin ligt een bruggetje cn een bank waren gemaakt van walvisribben. Inde loop der jaren zijn die verdwenen. Het is niet bekend of die walvisribben van elders zijn aangevoerd, of in „Groenendaal" ge vonden zijn. In de 16e en 17e eeuw gingen veel Nederlandse zeelieden op de walvis vaart. Het is dus aan te nemen dat het niet moeilijk was om aan stukken van een geraamte te komen om 'daarvan een tuixx- versiering te maken. Men weet dat in de hal van het Haarlemse Stadhuis een wal viskaak hangt, die door de.zeevaarder Jan Huygen van Linschoten in 1595 aan het stadsbestuur is geschonken. In Teylers Museum is ook een schouder been van een walvis dat in 1926 is opge graven bij het verbreden van de Schalk- wijkerbrug. Het eigenaardige is dat in dit been een gat geboord is, wat doet vermoe den dat het gebruikt is als zwaard of roer voor een kleine boot. Dit scheepje heeft zijn roer of zwaard op die plek verloren, waar na misschien eeuwen verlopen zijn voor het werd opgegraven 60 cm onder de wa terspiegel. Het is thans niet bekend uit welke tijd de restanten zijn die in Teylers Museum staan. Binnenkort zal de heer A. B. van Deinse, die een deskundige op het gebied van wal vissen is, in Teylers Museum een nader onderzoek instellen naar de restanten van walvisgeraamten. Er zijn in de omgeving van Haarlem nog andere interessante vondsten gedaan. Daarover in een volgend nummer. In de zaak tegen de te New York wonen de, uit Oostenrijk afkomstige auteur K. B., die clandestien 13 kilogram goud had inge voerd en deswege wegens overtreding van het Deviezenbesluit door de economische politierechter te Rotterdam was veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het in beslag genomen goud, heeft de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof twee weken ge leden bevestiging van het vonnis geëist. Het gerechtshof heeft het vonnis van de economische rechter bevestigd en ook de koffers verbeurd verklaard. Met ingang van Zaterdag zal een lpegin worden gemaakt met de zogenaamde maandvliegerij, het geregeld oefenen van de vliegers van de reserve, die met groot verlof zijn, teneinde hun paraatheid, voor al in squadronverband, op peil te houden. Het betreft hier de reservisten die zijn in gedeeld bij de luchtvei-dediging, dus voor namelijk de jachtvliegers. Twee keer per maand zullen zij voor twee dagen op hun basis met hun squadron oefenen. De lucht macht kreeg hiervoor medewerking van het bedrijfsleven, dat de in zijn dienst staande reserve-vliegers vier werkdagen per maand vrij geeft om hun gelegenheid te geven, aan deze oefeningen deel te kun nen nemen. Dit belangrijke besluit is geboren uit de noodzaak de geoefendheid van onze jacht vliegers op peil te houden en om te allen tijde te kunnen beschikken over een vol doend aantal volledig gevechtsklare jacht- squadrons. Vóór de oorlog bestond deze „maandvliegerij" eveneens. Enkele dagen per maand kwamen de vliegers van de re serve naar Soesterberg om daar hun vlieg- vaardigheid te onderhouden. Het ligt in de bedoeling, in de naaste toekomst de maandvliegerij ook uit te brei den tot andere onderdelen van de militaire luchtvaart. ADVERTENTIE uw bril zo voor en na eens oven nazien, rechtzetten en napassen bij KEIP. 't Verlengt de levensduur en maakt het dragen aan genamer. Wij doen het gaarne even Voor U. KEIP. Gr. Houtstraat, naast Luxor. Een 17-jarige leerling-stoffeerder te Rot terdam, die blijkbaar onder de indruk was gekomen van de avonturen van de Sici- liaanse roverhoofdman Giuliano, besloot diens levenswijze te gaan navolgen. Hij kreeg weldra drie 17-jarige volgelingen, die reeds een paar inbraken op hun naam hadden staan en liet zich Giuliano noemen. Hij stelde een erecode op, schreef voor, dat zijn mensen zwaar gewapend moesten zijn en stelde vast wat wel en niet mocht. Een misdrijf bekennen was bijvoorbeeld verbo den. Het drietal pleegde een aantal inbraken. Bij het onderzoek kreeg de politie de aan wijzing, dat een van de inbrekers een witte das had gedragen. Toen enige agenten drie jongens ont moetten, van wie er één een witte das droeg, namen zij ze mee naar het bureau. De jongelui hadden elf sleutels bij zich, een zaklantaarn qn een alarmpistool. Na dat zij door de mand waren gevallen werd ook „Giuliano" gepakt. Met zijn vieren hebben zij talrijke inbraken en diefstallen gepleegd. Een er van werd zonder de hoofdman gepleegd. Toen hij achter deze ontrouw kwam zocht hij twee andere vol gelingen, met wie hij in twee villa's in Ba- rendrecht inbrak. Dc ouders bleken volkomen onkundig te zijn van de avonturen van hun zoons. De jongens zijn ter beschikking van de j ustitiè gesteld. De rechtbank te Dordrecht heeft onlangs de sigarenmaker B. K. veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk met een pi-oeftijd van twee jaren en 20 boete wegens „het opzettelijk in hulpeloze toe stand brengen van iemand, tot wiens on derhoud en verzorging de betrokkene krachtens de wet verplicht is." De man had zijn kind van vier maanden achtergelaten in het Huisvestingsbureau te Dordrecht, waar hem was medegedeeld, dat hij niet voor toewijzing van een woning in aan merking kwam. Bij de behandeling van deze zaak in hoger beroep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage had de procureur-generaal bevestiging van het vonnis gevraagd, met verhoging van de boete tot 40. Het gerechtshof heeft thans K. veroor deeld tot 20 boete. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers van groothandelsprijzen op basis 1948 is 100 samengesteld voor December 1950. Evenals van October op November steeg van November op December het algemene indexcijfers met 3 punten, namelijk van 125 naar 128. Bij de voedingsmiddelen, waarvoor het indexcijfer met drie punten opliep, stegen van November op December de prijzen van aardappelen, granen, boter, kaas en industriemelk. Eieren daalden in prijs. Het indexcijfer voor grond- en hulp stoffen steeg met 4 punten. Hier waren het vooral de producten naaldhout, ruwe wol, ruwe katoen, ingevoerde huiden, leder, sulfietcellulose en verschillende metaal grondstoffen, waarvan de prijzen opliepen. Bij de afgewerkte producten, waarvoor het indexcijfer met 2 punten steeg, waren de prijsstijgingen minder sterk dan bij de grondstoffen. De afgewerkte px-oducten van wol, katoen, rubber en leer vertoonden prijsstijgingen, evenals tabaksproducten en stro. Donderdagmorgen omstreeks vijf uur werd de juwelier Moonen te St. Oeden- rode wakker door glasgerinkel. Het bleek dat iemand een etalageruit had ingeslagen en er met enige tientallen gouden ringen en dertig polshorloges vandoor was ge gaan. De juwelier waarschuwde de politie, die alle wegen en bruggen in de omgeving afzette. Enkele uren later werd nabij de brug te Son een inwoner van Helmond aangehouden, een goede bekende van de politie, die pas enkele dagen geleden uit de gevangenis was ontslagen. De gestolen ringen en horloges waren nog in zijn bezit. Crediteuren van het wegens betalings moeilijkheden gesloten Hilversumse effec tenkantoor M.F.H., hebben een vergade ring gehouden. Aan de hand van de voor lopig opgemaakte cijfers blijkt het tekort vermoedelijk 125.000 te bedragen. Indien crediteuren accoord gaan met een minne lijke schikking zal ongeveer 35 van iedere vordering kunnen worden uitge keerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hollandse Wafels 42 ets. Het eerste gedeelte van de Beatrix-haven, de nieuwe Maastrichtse haven aan het Ju- lianakanaal, is vrijwel gereed. Inmiddels is ook de grond ten behoeve van de aanleg van de toegangswegen onteigend. Krachtens een overeenkomst tussen het rijk en de gemeente Maastricht zal de aanleg van deze. toegangs wegen en het egaliseren van het haventerrein door dc rijkswaterstaat worden uitgevoerd. De kosten van het gehele object, met inbe grip van de egalisatie, bedragen ongeveer twee en een halve ton. Voor de aanleg van een nieuwe spoorlijn die volgens de plannen geprojecteerd is langs de bestaande spoorwegverbinding tussen Maastricht en Bunde. om even ten Noorden van Limmel af te buigen naar het haven terrein, werden dezer dagen door de spoor wegen voorbereidende opmetingen verricht. De gestaakte N.S.-busdiensten in Gro ningen zullen niet door treinen worden vervangen.- Dé Nederlandse Spoox-wegen hebben geen toestemming van de overheid gekx-egen hiervoor extra kolen te gebrui ken. De tweede mogelijkheid, welke over wogen wex-d was, op beperkte schaal Die- seltreinen tè doen rijden, maar bij een onderzoek is gebleken, dat de baanvakken Gx-oningen-Delfzijl en Gi'oningen-Roode- school voor deze treinen niet geschikt zijn. Het x-apport dat de Noorse luchtvaart autoriteiten hebben opgemaakt over de ramp met het Nederlandse vliegtuig PH- TFA van Aero-Holland, is thans gex-eed. tiet toestel maakte op 20 November 1949 een chartervlucht met Joodse kinderen van Noord-Afrika naar Oslo. Dicht bij de Noor se hoofdstad verongelukte het vliegtuig. Slechts één jongetje ovex-leefde deze ramp. Het x-apport zal waarschijnlijk morgen gepubliceerd worden. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Fens (KVP) over de te Parijs te hou den conferentie over de opbouw van een Europees leger heeft de minister van Oorlog en van Marine, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken geant woord, dat de Nederlandse regerixxg het voornemen heeft om zich te doen vertegen woordigen door een delegatie, waax-van het kax'akter later zal worden bepaald, nadat concrete voorstellen zijn geformu leerd. Dan zal de regering zich uitspreken over de vraag of de vertegenwoordiging van Nederland de conferentie zal bijwonen in de kwaliteit van waarnemer dan wel of de delegatie zal worden gemachtigd om deel te nemen aan de discussies. Wegens het bereiken van de vijf-en- zestig-jarige leeftijd zullen het hoofd van de scheikundig-bacteriologische dienst, dr. ix\ C. A. H. von Wolzogen Kühr en de rentmeester der Provinciale Landgoederen, de heer E. Vogelenzang, hoofd van de dienst der terreinen, afscheid moeten nemen van het Provinciaal Waterleiding- bedx-ijf van Noordholland. Dr. ir. C. A. H, von Wolzogen Kühr heeft door zijn onderzoekingen op het gebied der corrosie-verschijnselen van verschillende metalen zeer de aandacht op zich gevestigd. Zowel hier te lande als in het buitenland is het universeel karakter van zijn werk er kend. Het dieper inzicht betreffende het wezen van de corrosie verschijnselen, het welk door zijn onderzoekingen is ver kregen, heeft het treffen van maatregelen tegen het optreden dier verschijnselen sterk gestimuleex-d en heeft aldus practische ge volgen gehad, die onder meer voor de eco nomie der watervoorziening van grote be tekenis zijn te achten. De vx-uchten van zijn werk worden niet alleen geplukt op waterleidinggebied, maar op alle gebieden waar men met corrosie te kampen heeft. Ook buiten onze grenzen wordt zijn baanbrekend speurwerk zeer gewaardeerd. De Vereniging voor Waterleidingbe- 4. Oplettende lezers, die Panda langer kennen dan vandaag, zullen ongetwijfeld al opgemerkt hebben, wie de bezoeker was, die zich toegang tot Panda's huis wenste te verschaffen. Het was Joris Goed- bloed, en niemand andersmaar zijn eerste optreden in dit verhaal is niet zo triomfantelijk als wij dat van hem gewend zijn. Jeremias Jolliepop, de meester-be- diende, was namelijk een ernstige versper ring op zijn weg. „Je praatjes zijn brutaal, man!", riep Jolliepop. „Ga heen! Wij ko pen niet aan de deur en geven niet aan bedelaars. Ongevraagde drukwerken wor den niet terug gegeven. Laat me je hier „Tut, tutbeheers u toch, beste!" pro testeerde Joris. „Weet ge wel, dat ge ge vaar loopt het ernstig mishagen uws mees ters op te roepen door dit grof gedrag. Silentia et servilitas ware het motto, dat wij Latinisten u op het hart zouden willen binden! Breng dan toch blijde en zingend uw meester de mare, dat ik....". De rest van Joris' woorden was verspild, want Jolliepop sloeg, zonder aandacht aan de welsprekendheid te wijden, de deur met een zware slag dicht. „Acharme! Ta, fa.'", mompelde Joris Goedbloed. „Dat moderne huispersoneel geeft voortdurend meer last! Rood en opstandig noem ik het. Waarlijk, niet weer zienanders roep ik de politie!" het verbaasde mij niet zo het zich in vak bonden organiseerde en stakingen na streefde. Met klassieke wijsgerigheid kan ik slechts opmerken: Tempora mutantur, en majori domussi mutamunt in illis! waarna ik mij langs andere wegen toegang tot de hier woonachtige mïllionnair zal dienen te verschaffen.Intussen vroeg Panda aan zijn bediende: „En was het een kennis, die me op kwam zoeken, Jollie pop?" „Onmogelijk, mijnheereh Panda!" sprak Jolliepop. „Een zeer onbe schaamd individu met valse voorwendse len!" „Hè wat jammer," zuchtte Panda. „Ik had al zo gehoopt dat er eens iets zou gebeuren....". Nu ja, misschien gebeurt er nog wel wat.... langen in Nederland schonk hem in 1941 haar ere-lidmaatschap. In 1950 is hij onder scheiden door zijn benoeming tot officier in de ox-de van Oranje Nassau. Naar wij vernamen zet dr. Von Wolzogen Kühr na zijn pensionnering zijn onderzoe kingen nog voort. De heer E. Vogelenzang werd op 1 Mei 1920 tot rentmeester der Provinciale Land goederen benoemd, welke dienst 1 Januari 1934 onder beheer van het Px-ovinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland werd gesteld. Begonnen met een personeel van zes man en het beheer over 980 ha, wordt thans ge werkt met een vaste kern van ruim 100 man, aangevuld door losse krachten, terwijl het provinciaal duinbezit is uitgebreid tot ijuim 4.800 ha. Voor de wex-kverruiming zijn de duinen een dankbaar object; ettelijke hondex-den arbeidskrachten hebben daar in tal van jaren nuttig werk verricht. Hoewel het waterleidingbelang primair moet worden geacht, is toch ook het x-ecre- atief karakter der duinen uitgegroeid tot een algemeen cultureel belang van de eerste orde. In 1920 werd aan elf dames en negen heren vergunning verleend tot kamperen op het terrein te Bakkum, in 1950 bedroeg het aantal man-kampdagen rond 368.000, terwijl meer dan 190.000 wandelkaarten werden uitgereikt. Onder de bekwame leiding van de heer Vogelenzang werd niet alleen zorggedragen voor de instandhouding van het Provinciale duinbezit, maar dit bezit werd ook belang rijk verfraaid door de aanleg van bebossing, straat- en zandwegen, duinmeer, enz. Wan del- zowel als fietstochten brengen de tien duizenden bezoekers een gezonde ontspan ning en een volop genieten van het rijke natuurschoon der Provinciale duinter reinen. De oorlog heeft ook hier veel schade be rokkend. De heer Vogelenzang versaagde niet; de oorlogsschade is thans vrijwel ge heel hersteld. Op 27 Februari om halfvier zal in het Gouvernementsgebouw te Haarlem, ingang Paviljoenslaan, gelegenheid zijn van de heren Von Wolzogen Kühr en Vogenlen- zang afscheid te nemer De Nederlandse Redersvereniging voor de Haringvisserij heeft onlangs met de Sovjet-handels-autoriteiten een contract gesloten voor de levering van 40.000 kant jes gezouten haring aan Sovjet-Rusland. Er bestaat een nauw verband tussen deze exporttransactie en de aankoop van een belangx-ijke partij kali in Nederland. Deze haringlevex-antie is mogelijk geworden door de gelijktijdig aangegane kali-trans actie, die de aankoop betreft van een hoe veelheid kali van 23.500 a 29.000 ton in de Sovjet-Unie. Een grote partij van de aangekochte kali is inmiddels hier te lande gearriveerd. Bezoek. Radio-Belgrado meldt, dat Mosje Pijade, vice-premier en permanent lid van het politiek bureau van de commu nistische partij, een delegatie van elf afgevaardigden van de volksvergade ring zal leiden, welke in Maart een be zoek aan Engeland en Frankrijk zal brengen. Zij zal van tien tot zeventien Maart in Engeland blijven en op de te rugweg in Frankrijk ontvangen worden door Edouard Hex-riot, voorzitter van de nationale vergadering. Aandrang'. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat ook Engeland be sprekingen met Zwitserland en Zweden heeft gevoerd over beperking van de uitvoer van strategisch materiaal naar Oost-Eux-opese laxxden uit beide ge noemde landen. De bedoelde materialen zijn precisie-toestellen en machine- gereedschappen. Vrijspraak. Een Frans militair tribunaal te Parijs heeft de gewezen Duitse gene raal Fritz Rossum vrijgesproken. Ros- sum was er van beschuldigd in 1944 13 Frans krijgsgevangen officieren aan de Duitse politie te hebben overgeleverd. Twee van hen waren daax-op met nek schoten terechtgesteld, vier waren op gehangen en over het lot van de overi gen tast men in het duister. Rossum, die toen het bevel over het betrokken kamp voerde, zeide slechts het bevel van hogerhand te hebben opgevolgd, volgens hetwelk wederom gevangen genomen officiex-en van andere dan Britse en Amex-ikaanse nationaliteit aan de poli tie overgedragen moesten worden. Tehuis. De Russische onder wij zex*es Oksana Kasenkina, die in 1948 uit het raam van het Sovjet-consulaat te New York spx-ong, mag in de V.S. blijven op grond van een door het Huis van Afgevaar digden aangenomen wet. Opnieuw. Generaal Thomas Handy, opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, heeft opnieuw vier Duitse oorlogsmisdadigers, die tot hoge gevangenisstraffen waren veroordeeld wegens deelneming aan wx-eedheden tegenover gevangenen van het concen tratiekamp Flossenburg, gx-atie ver leend. De vier gevangenen zullen uit de gevangenis van Landsberg worden vrij gelaten. Klusje. Twaalf man zijn reeds gedurende twintig jaar bezig met de samenstelling van een nieuwe catalogus voor het „Bxdtish Museum". Zij zijn thans aan de letter D toegekomen. Zij zullen de Z wellicht niet voor 1975 bereiken. De nieuwe catalogus zal uiteindelijk in 250 delen worden uitgegeven. Gevangenissen. De Oost-Duitse minister voor voorlichtings-aangelegenheden, Gerhart Eisler, schreef Woensdag in hét orgaan van de S.E.D. „Neues Deutsch- land": „Wij nodigen bondskanselier Adenauer uit voor een bezoek aan de Oost-Duitse gevangenissen. Hij zal er niemand in aantreffen, die gevangen werd gezet omdat hij voor de vrede stx-eed. Er bestaan geen concentratie kampen in Oost-Duitsland. Wij kennen slechts gevangenissen, precies als in West-Duitsland." De West-Duitse rege ring meent dat in Oost-Duitsland 25.000 personen op grond van hun politieke overtuiging gevangen zijn gezet. Zij acht dit een grote hinderpaal voor elke over eenstemming tussen Oost- en West- Duitsland. Noodtoestand. De regering van Nieuw Zeeland heeft de noodtoestand in het land afgekondigd wegens de havensta kingen, aldus maakt ministex--president Sidney Holland bekend. In alle havens van Nieuw Zeeland ligt het werk nog stil. De staking begon Zondag, toen de havenarbeiders eisten, dat hun loon van vier shilling en drie pence op zes shil ling per uur gebracht zou worden. Toch welkom. Een woordvoerder van het, Franse ministex-ie van Buitenlandse Za ken heeft gezegd, dat de Franse regering waarschijnlijk haar weigering om de algemene vergadering van de UNO dit jaar in Parijs te ontvangen, opnieuw zal bezien. Deze nieuwe ontwikkeling is het gevolg van het feit, dat de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering zich heeft uitge sproken vóór het houden van de Assem bled te Parijs. De woordvoerder zei dat de Franse Nationale Vergadering het standpunt van de commissie waarschijn lijk met grote meerderheid zou steunen. Woensdagavond omstreeks kwart over tien hoorde een gepensionneerde agent van politie te Zaandam, dat er op de Bloemgracht enige schoten werden gelost. Even later zag hij een auto met vrij grote snelheid rijden in de richting van de Leeghwaterweg, de grote asphaltweg die van Koog aan de Zaan door de Wijde Wormer naar Purmerend loopt. De auto reed met één brandende koplamp en een lekke linkerachterband. Hii waarschuwde de politie die onmiddellijk alle wegen in de Zaanstreek afzette. Desondanks raakte men het spoor van de wagen bijster. Een gerucht dat gisteravond in Koog aan de Zaan een personenauto ontvreemd was, werd door de politie ten stelligste tegexx- gesproken Vrijdag 23 Februari zal op het terrein van de Kromhoutkazerne in Utrecht een monument worden onthuld, dat door het gezamenlijk personeel behorende tot het regiment Technische Troepen is opgericht ter gedachtenis aan de tot het regiment be horende militairen die in de jaren 1945-'49 in Indonesië zijn gevallen. Het monument wordt onthuld door twee vrouwelijke verwanten van de gevallenen, nadat de inspecteur Technische Dienst, kolonel ir. G. Wilschut, een herdenkings rede heeft gehouden. Na de onthulling zal er gelegenheid zijn om bij het monument een bloemenhulde te brengen. Na afloop van de plechtigheid zal aan de familieleden een koffiemaaltijd worden aangeboden, waarbij officieren en onder officieren, die de gevallenen hebben ge kend, mede zullen aanzitten. Bij de genodigden zullen onder meer aanwezig zijn: luitenant-generaal Buurman van Vreden, vertegenwoordiger van de minister van Oorlog, generaal-majoor ir. D. H. G. Brethouwer, directeur Materieel-. Landmacht, de commissaris der Koningin van de provincie Utrecht en de burgemees ter van Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2