d; Dr. J. Schouten over de kabinetscrisis De Stille Wens Belgische bewogen socialisten zorgden voor een defensie-debat in de Kamer -Clowntje Riek 4 Laroch: „Wij moeten onafhankelijk onze stem verheffen' BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Nieuwe voorstellen in geschil-Kasjmir Wereldvredesraad in Oost-Berlijn bijeen Zaanse vleesoorlog duurt toch voort Pensionhouders achten zich benadeeld door de Huurwet Vier Haarlemmers in Velsen gearresteerd Zandvoorts verzetsmonument wordt op 4 Mei onthuld Verklaring afgelegd op de A.R. partijdag in Hoofddorp Natuurhistorische Vereniging Voor de kinderen Maandag wappert de vlag op Zandvoorts watertoren binnenland Zes inbraken in een nacht FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels' DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 BRUSSEL (Reuter). De leden van de socialistische oppositiepartij hebben Woens dag in de Belgische Kamer gedurende der tig minuten door ge jouw een debat over de Belgische defensieplannen opgehouden. Zij begonnen hun interrupties, toen de minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, opstond en begon te spreken. Zij verklaarden niet alle parlementaire stuk ken over de voorgestelde defensiemaat regelen te hebben ontvangen. Het gejouw nam af, toen de Amerikaanse ambassadeur Murphy de diplomatieke tribune betrad. Van Zeeland verklaarde, dat „verreweg het gevaarlijkste zou zijn te veel te praten over herbewapening en er niets aan .te doen". „Evenals Stalin, evenals Trygve Lie, zeg ook ik, dat oorlog niet onvermijdelijk is", aldus Van Zeeland. De minister van Defensie, De Greef, zei: „België's herbewapeningsprogram voorziet in de vorming van twee infanteriedivisies en een pantserdivisie, welke aan de be staande Belgische strijdkrachten zullen worden toegevoegd." Victor Laroek, de secretaris van de Bel gische socialistische partij, zei, dat zes jaar na het einde van de tweede wereldoorlog iedereen bevangen is door de vrees voor een nieuw conflict. Als het Oosten getracht heeft invloed te verwerven, zo merkte hij op, dan kan hetzelfde gezegd worden van het Westen. Amerika heeft weliswaar de koude oorlog niet veroorzaakt, doch het heeft evenmin voldoende gedaan om een ontspanning in de verhouding tussen Oost en West in de hand te werken. Ook de Sovjet-Unie is in dit opzicht te kort ge schoten, want dit land had een toespitsing in de tegenstellingen kunnen voorkomen door vier jaar geleden zijn steun te ver lenen aan de vorming van een commissie voor de atoomcontróle en door de ontwa pening in dezelfde mate uit te voeren als in de Westelijke landen geschiedde. Wij zijn van oordeel, zo verklaarde La- rock, dat behalve in geval van aggressie de macht steeds in dienst van verzoening moet staan, en wij geloven, dat de demo cratische wereld en het communistische stelsel, hetwelk zoals ieder regiem een evolutie doormaakt, naast elkaar kunnen bestaan. Spreker weidde vervolgens uit over „het onbegrip dat tot uiting komt in de verklaringen, die Acheson en Stalin kort geleden hebben afgelegd". Het is beter om dit onbegrip op te helderen dan zich te verlaten op de noodlottige politiek van het militair evenwicht, zo zeide hij. België moet zich niet op sleeptouw laten nemen en wij moeten niet vex-geten, dat het on mogelijk is het communisme te weerstaan, indien de economische toestand werkloos heid en gebrek ten gevolge heeft. De socia listische partij slaat ook met een zekere reserve het beleid van de UNO en het At lantisch pact gade. West-Europa en België zijn Amei-ika grote dankbaax-heid verschul digd voor de hulp, die zij voor het econo misch herstel hebben ontvangen, doch wij hebben het recht, en in het belang van Amerika ook de plicht, onze stem op onaf hankelijke wijze ie vei-heffen en onze ma nier van denken bekend te maken, aldus Larock. Sprekende over de besluiten van de UNO zeide spi-eker te betreuren, dat het vei'bod, diplomatieke betrekkingen met Spanje te ondei'houden, is opgeheven. De socialisten in de hele wereld vragen zich af, aldus Larock, of zij de schande ADVERTENTIE I. WINDJACKETS mogen aanvaarden op zekei'e dag in het Atlantische bondgenootschap, in de UNO of in de Europese vergadering te zetelen in gezelschap van de afgevaardigden van een fascistische dictatuur. De liberale volksvertegenwoordiger Des- tenay acht het percentage der vrijstellin gen, dat schommelt tussen 7 en 32 procent, ■veel te hoog. De debatten werden heden voortgezet. LAKE SUCCES (Reuter) Engeland en de V. S. hebben nieuwe voorstellen ge daan ter beëindiging van het. thans drie jaar oude geschil tussen India en Pa kistan aangaande Kasjmir. Zij dienden bij de Veiligheidsraad een resolutie in, waax-in wordt voox-gesteld de benoeming van een nieuwe vertegen woordiger van de UNO, die demilitai'ise- ring van de staat moet bewerkstelligen en plannen moet indiexxen voor een vrij en onpartijdig plebisciet over zijn toekomst. Deze vex'teg'enwooi'diger zou Sir Owen Dixon, de Australische jurist, opvolgen, die het vorig jaar meldde, dat hij ixi zijn missie van bemiddelaar in het geschil niet was geslaagd. Ingeval dat er geexx volledige overeen stemming zou worden bereikt over de regelingen zou de Veiligheidsraad op de partijen een bex-oep doen arbitrage te aan vaarden op alle belangrijke geschilpun ten, door een bemiddelaar of een groep van bemiddelaars, benoemd door het in ternationaal gerechtshof in overleg met de pax*tijen. BERLIJN, (Reuter) Gisterochtend is in Oost-Berlijn een bijeenkomst van de „wereldvredesx-aad" begonnen. De voor zitter, de Franse communistische atoomge leerde professor Joliot-Curie, was niet aan wezig, daar de West-Duitse regering op het laatste ogenblik de hem verleende ver gunning, om door West-Duitsland te i'eizen heeft ingetrokken. De bijeenkomst werd nu door de links- socialistische Italiaanse leider Pietro Nenni geopend. De bijeenkomst zal vier dagen duren. De voornaamste agendapunten zijn: „Be ëindiging van de Koreaanse oorlog" en „het spoedig sluiten van een vx-edesverdi'ag met een verenigd, ontwapend Duitsland". Aan de bijeenkomst wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van larrden en ge bieden in de gehele wereld, Nederland en Indonesië zijn ook vertegenwoordigd. Het communistische China zond een 29 man sterke delegatie, onder leiding van de vice- premier Koeo Mo Jo. De Russen Il.ia Ehrenburg en Alexander Fadejef, de Deense schrijver Martin Andersen Nexoe en de „rode deken" van Canterbury, Hewlett Johnson, wonen de bijeenkomst eveneens bij. Pietro Nenni, leider van de Italiaanse linkse socialisten, noemde de UNO „een instrument van macht, geweld, provocatie en aggressie in de handen van de Vex-enigcle Staten". De wereldvredesraad zou ondanks de tegenwerking van de Westelijke rege ringen een campagne over de gehele we reld beginnen om de wereldopinie te win nen. Twee millioen Italiaanse werklozen zouden de grootste vijfde colonne in de geschiedenis vormen als Italië een aggres- sieve houding tegenover de Sovjet-Unie zou innemen.. De vleesoorlog in de Zaanstreek heeft een nieuw stadium bereikt nu de loon- slachters en vleesrijders ook na de uit spraak van de president van de Haarlemse x'echtbank weigeren voor de uitgesloten slager J. Holtkamp uit de Oostzijde te Zaandam te slachten en het vlees te ver voeren. Destijds hebben de loonslagers en de vleesrijders een schx-iftelijke verklaring tegenover de leden van de saneringscom missie moeten afleggen, dat zij geen dieren voor de uitgesloten slagers zouden slachten en vervoeren. Het aantal uitgesloten slagers was toen beperkt tot vier, zodat zij de grootste partij in deze, de georganiseerde slagers, kozen. De leden van de saneringscommissie heb ben deze verklaringen thans vernietigd, zodat zij niet in strijd komen met de uit spraak van de president van de Haarlemse x-echtbank. De heer Holtkamp heeft gisteren twee varkens, die hij te Purmerend had gekocht, weer zelf moeten slachten. Te Hilversum is een congres gehouden van „Peruka", de Nedei'landse Vakbond voor het Pension-, Rusthuis- en Kamer- verhuux'feedrijf. Uit de besprekingen bleek dat de pen sionhouders zich onrechtvaardig behan deld en ernstig benadeeld achten door de nieuwe Huurwet en de personele belasting. Het congres besloot enkele protesttelegram men aan de ministeries van Wederopbouw, van Economische Zaken, van Justitie en van Financiën te verzenden. De heer J. B. M. Schx-egel, secretaris van de Ondervakgi-oep Pensions van Bedrijfs- horeca, betoogde dat de nieuwe Huurwet voor alle pensioxxs een prijsverhoging in houdt van 13 percent. Waar deze nieuwe maatregel van kracht is voor meervoudige bewoning, bijvoorbeeld met vijf betalende gasten, heeft een particulier met dezelfde inwoning slechts 4 percent huurverhoging te betalen. Onrechtvaardig voor de pensionbedrij- ven noemde hij ook de Wet op de Perso nele Belasting, daar deze wet als z.g. ver teringsbelasting voor de erkende bedrijven in de huidige vorm neerkomt op een be drijfsbelasting. Lood- en zink-rage duurt voort De Velsense recherche heeft het offen sief tegen de toenemende lood- en zink- diefstallen in deze gemeente met succes voortgezet: vier Haarlemmers zijn gear resteerd als verdacht vaix het ontvreemden van enige partijen van dit kostbare en schaarse materiaal. De 45-jarige losse ax'beider D. C. A. P. en zijn rotgenoot, de 43-jai'ige metselaar H. V. blijken in Santpoort, waar zij aan boden de dakvoi'st van een aantal huizen te repareren, lood en zink te hebben ge stolen. De 23-jarige losse arbeider F. S. en een 22-jarige varensgezel C. K., eveneens uit Haax-lem, vervoerden Woensdag in een bakfiets een hoeveelheid oud zink, dat zij uit het leegstaande kamp van de onlangs opgeheven Hulpverleningsdienst „De Ol men" bleken te hebben gehaald.Ook zij zijn opgesloten. De Rijksgebouwendienst is door de politie gewaarschuwd, iets aan dit kamp te doen, daar er anders niet veel vaxx over blijft. Inmiddels is er bij de Vel sense politie een nieuwe diefstal uit de badkamers van het Heerenduinencomplex aangegeven: uit zestig nieuwe woningen wex-d ongeveer 50 kilo lood gesloopt ter waarde van f 3 per kilo. Men ver-wacht dat voor deze diefstallen, die de weder opbouw van Velsen ernstig dx-eigen te stagneren, zware stx-affen zullen worden uitgedeeld. Naar wij van het comité „Verzetsmo nument Zandvoort" vernemen, is de da tum van onthulling van het monument thans vastgesteld op 4 Mei. De tijd zal nog worden bekend gemaakt. Om vex-schillende redenen is het comité niet in staat eerder lot de onthulling over te gaan. In de eerste plaats was nog geen antwoord ontvangen van de beide com missies, die hun goedkeuring aan dit nieuwe ontwerp moeten hechten. Hoewel dit antwoord ook thans nog niet binnen is, kan worden aangenomen, dat men met de nieuwe vorm van het monument zelf (dus niet de plaquette, die reeds lang ge reed is) accoord gaat. Daax-bij kwam nog, dat het gedenkteken nu in natuursteen kan worden uitgevoerd, hetgeen het ge heel aanzienlijk zal verfraaien. Inderdaad is het comité er in geslaagd de uitvoering in natuux-steen te vex-zekeren, waax-toe door enkele leden met de ontwerper en de directeur van Publieke Werken een bezoek werd gebx-acht aan een mergel groeve in Limburg. Men heeft daar de be nodigde natuursteen, die in grote geslepen blokken naar Zandvoort zal worden ver voerd, aangekocht. Verwacht mag wox-den, dat deze zending in de loop van de maand Maart zal arriveren. Deze steen is van een bijzonder mooie mat-gele kleur. Het stemt het comité tot grote vreugde, dat zulk een waax-dig monument het eindresultaat zal woi'den van een lange lijdensweg. Het comité zal binnenkort het programma voor de onthulling vaststellen. Onderling is men het er echter reeds over eens, dat dit op de soberste manier zal dienen te geschieden, zonder toespraken, doch zo mogelijk met bij de plechtigheid passende zang van het Zandvoorts mannenkoor en het leggen van bloemstukken aan de voet van het monument. Avond van kerkmuziek Vrijdagavond zal Haarlems Motetgezel schap in de Waalse Kei-k enige oude en nieuwe koorliederen uitvoeren. Verder is ex- orgelspel door Dolf Hendrikse. In het avond gebed gaat voor ds. G. J, Waardenburg, Ne derlands Hervormd predikant. De samen zang zal worden ondersteund door het Renxonsti-ants Kerkkoor onder leiding van Jan Boeke. Woensdag hield de A.R. Partij in hotel De Beurs te Hoofddorp haar jaarlijkse parti,jdag. Na de opening' hield ds. K. G. van Smeeüen, Christ. Geref. predikant te Utrecht, in de middagvergadering een uit voerige beschouwing over het standpunt dat de Christen in de hedendaagse samen leving dient in te nemen. De tweede spreker, prof. dr. S. U. Zui- dema, zei: „Wij A.R. zijn in deze tijd uniek, volgens velen zelfs antiek. Maar wij wil len ouderwets zijn omdat gebleken is, dat lxet oude veelal het meest solide is. Wij hebben niet „de tijd", maar de tijd heeft ons. Na een aanval op het communisme, zei spreker van mening te zijn dat ook van een verworden democratie als in Amerika re geert geen heil valt te vex-wachten. Wij willen ons zelf zijn, vast in het vertrouwen dat alleen het geloof ons kan helpen in alle dingen, dus ook op staatkundig terrein. Geen keus tussen twee machten, die beide niet deugen, maar ons eigen inzicht volgen, gefundeerd op de positief christelijke be ginselen. Een nieuwe tijd eist een nieuwe taak. De richtlijnen van Abram Kuyper zijn ver ouderd en niet meer ingesteld op deze tijd. Binnen enkele jaren zal de P. v. d. A. niet meer in het kabinet zitten, want dan moe ten er schulden betaald worden en daar voor zijn de heren niet te vinden. Op de avondvergadering werd het woord gevoerd door de leider der A.R. Kamer- fx-actie dr. J. Schouten. Na een korte uit eenzetting over de oorzaken vaxi de val van het kabinet, legde hij de volgende officiële verklaring af: „Inzake de kabinetscrisis is sinds enkele dagen een nieuwe faze ingetreden. Mr. Steenberghe is aangewezen als formateur van een kabinet dat geacht xnag worden in de volksvex-tegenwoordiging genoegzame steun te mogen ontvangen. De formateur heeft een rijke ervaring. Hij-is geruime In het Kennemer Lyceum te Ovei-veen hield de afdeling Haarlem en omstreken van de Nedex-landse Natuux-historische Vereni ging Woensdagavond de algemene jaarver gadering. Het jaax-verslag, uitgebracht door mejuf frouw W. J. van der Velden, waarnemend secretaresse, vermeldde het feit, dat het ledenaantal in 1950 iets is gestegen en per ultimo December 107 bedroeg. Ook de stand, waarmede de N.N.V. destijds op de tentoon stelling van Vrije-tijdsbesteding aanwezig was, heeft enig resultaat opgeleverd. Ver scheidene lezingen en 26 excursies werden in 1950 gehouden. Als opvallend verschijnsel werd geconstateerd, dat bij de jongeren de belangstelling nog het een en ander te wen sen overlaat. De heer R. Kofman nam in het bestuur de plaats in van de heer Roggeveen. De samen stelling van het bestuur is: E. C. H. Kolvoort, voorzitter, dr. J. F. Steenhuis, penning meester; mej. W. J. van Santen, secretaresse; C. C. van Beaumont, vice-voorzitter; W. J. van ,der Velden, waarnemend secretaresse;' G. L. van Eijndhoven. dx\ A. Meesters, K. Gortex-, R. Kof man, leden. Na de pauze sprak de heer G. L. van Eijndhoven over Lapland en de Midder nachtzon, welke lezing door een aantal licht beelden wex-d verduidelijkt. Spreker deed mededelingen over het leven en de kleding der Lappen en noemde het aan de hemel blijven van de zon in het middernachtelijk uur een fantastische aanblik. Een x~eis naar het Noorden zou hij dan ook een ieder die daarvoor in de gelegenheid is willen aan raden, 16 Maart bestaat de afdeling Haarlem 50 .iaar. Dit jubileum wordt herdacht in het Krelagehuis waar het lid van het hoofd bestuur de heer C. Sipkes zal spreken over het Nationale Park de Kennemer duinen. „Ziezo, nou kan ik er weer 'n poos tegen!" vond Rick, zijn mond afvegend. Ook Oepoetie en Bunkie hadden hun huikjes rond gegeten. De rest van de provisie pakten ze weer in de rugtas, en toen waren ze weer klaar voor de wandeling. Want uitgerust waren ze onder het eten ook. ..Vooruit, dan maar weer op mars," zei Oepoetie. Weer stapten ze dapper voort onder de schaduw der bomen. Telkens zagen ze weer iets nieuws: een aardig vogeltje, een schuw eekhoorntje, dat achter de stam van 'n denneboom wegkroop, een plant met mooie bloemenNee, vervelen deden ze zich geen ogenblik! Maar toen, opeens, kwam er veranderingDe lucht werd bewolkt en de zon begon weg te kruipen. En toen vielen de eerste grote druppels! Bunkie voelde er een op z'n neus spatten. „Hela, wat is dat nou?" zei hij. „Jongens, het gaat warempel regenen!" Ja, dat merkten ze. Steeds vlugger en dichter vielen de druppels, het werd 'n bui.... „Kom mee!" riep Oepoetie. „We moeten 'n schuilplaats zoeken!" tijd minister geweest en heeft bewezen een bèwindsixxan te zijn. Hij is tijdens en na de tweede wereldoorlog belast geweest met belangx-ijke taken, waardoor hij in nauwe aanraking is gekomen met internationale verhoudingen en vraagstukken. Hij staat volledig vrij van hetgeen sinds het ont- staaxx van de kabinetscrisis tot aan zijn aanwijzing als formateur heeft plaats ge had. Hij zal uit de aard der zaak rekening houden met hetgeen de ontwikkeling van de kabinetscrisis heeft geleerd, maar is daax-bij, voorzover bekend, niet zelf be trokken geweest en staat vrij er tegenover. Dit zijn alle voox-delen, vooral het laatst genoemde is van grote betekenis. De fox-mateur staat ovex-igens voor een zeer moeilijke taak èn met het oog op de aanleiding tot de kabinetscrisis èn met be trekking tot de huidige nationale en inter nationale toestand. Die toestand vraagt een aanzienlijke vex-hoging van onze mili taire inspanning, eveneens en mede in verband daax-mede, een complex van maat regelen op monetaix-, financieel en sociaal- economisch gebied. De regering kan aan ingrijpende voorzieningen ter zake niet ontkomen, 's Lands belang, dat is tevens volksbelang, vereisen deze. Eexx open en beslist beleid is te dezen aanzien nood zakelijk, ook omdat ons volk weten moet waaraan het toe is en wat het zelf heeft te doen. Zowel de bex-eidheid de lasten te aanvaarden en off ex-s te brengen, als de versterking van de veex-kracht van ons volk, kunnen niet worden verwacht, wan neer de regering niet.zou overgaan tot het voeren van een beleid dat duidelijk positie kiest, dht een openhartige motivering daar van medebrengt en dat tevens verzekert een evenwichtige, dat is een niet eenzijdige verdeling van de lasten en kosten. Dit laat ste vordert de rechtvaax-digheid. Men moet vooral niet denken dat de vaststelling van zulk een px-ogramma van het regerings beleid een simpele zaak is en evenmin on derschatten de moeilijkheden gelegen in de verschillen welke te dezen opzichte on getwijfeld bestaan. Uit deze zienswijze vloeit voort, dat alle politieke richtingen (met uitzondering van de communisten) een positieve taak heb ben. Of deze kan uitmonden in het ver- lexxen van medewex-king aan de formateur van een kabinet is thans nog niet te zeg gen. Dit is afhankelijk van het program en de samenstelling van het kabinet. De bespreking van deze uiterst belang rijke aangelegenheid wenst spreker te ein digen met het uitspreken van de hoop, dat de nieuwe fox-mateur moge slagen in zijn ax-beid en wel zo dat spoedig een leiding kan worden gegeven aan 's Rijks zaken, welke beantwoordt aan de eisen en de noden van deze tijd, en dat de eendracht van ons volk daardoor zal worden gediend. Zowel de middag- als de avond-bijeen komst was zeer dx-uk bezocht. Op Maandagmiddag 26 Februari om vier uur zal op Zandvoox-ts nieuwe watertoren de vlag wox-den gehesen. Het lag oox-spron- kelijk in de bedoeling deze gebeurtenis vandaag te doen plaats hebben, doch daar de bux-gemeester van Zandvoort dan ver- hindex-d is aanwezig te zijn, werd besloten tot Maandag te wachten. Nadat nog ander halve kubieke meter beton wex-d gestort voor de houder van de vlaggcmast, werd vandaag de gx-ootste hoogte bex-eikt. De prachtige toren heeft dan een hoogte van 44 meter 60 boven de eerste vloer, dat is bijna 63 meter boven A.P. en ongeveer 52 meter boven da straat. Alleen voor de steiger werd ruim 300 kubieke meter hout verwex-kt, tex'wijl in totaal in de tox-en 1000 kubieke meter beton wex-d gestort, waax-bij nog komt 150 kubieke meter voor opvul ling tussen de betonbouw en de stenen ommanteling. De gehele betonbouw komt dus deze week gereed, terwijl ook het met selen van de vertrekken in de eex-ste dx-ie verdiepingen reeds wex-d voltooid. Momen teel zijn de metselaax-s druk bezig met het aanbrengen van de stenen ommanteling. Op 19 April van het vorige jaar tverd met de bouw begonnen. Thans beheerst het machtige bouwwerk geheel Zandvoox-t en reeds van zeer ver is het gevaarte te zien. We stonden dezer dagen nog een ogenblik op het hoogste topje en het vergezicht dat men van deze hoogte heeft', overtreft de stoutste verwachtingen. Ongetwijfeld zal Zandvoorts nieuwe watertoren een grote attractie zijn in het komend seizoen. Wanneer het bouwwerk geheel zal zijn voltooid, valt nog moeilijk nxet zekerheid te zeggen. In elk geval zal de watervoor ziening binnenkort via de toren geregeld worden, terwijl men goede hoop heeft, óók de uitzicht-gelegenheid en de lift voor het begin van het seizoen gex-eed te hebben. In een door het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot oprich ting van de Algemene Nederlandse Textiel- bond. Lid kunnen worden detailhandelaren in het confectie- en manufacturenbedrijl', dames- en herenmodezaken en maatkleer- makers. De heer G. J. Kreulen te Haarlem is secretaris-penningmeester van het voor lopig bestuur. Het echtpaar S. Chatillon te Midwoud is verblijd met de geboorte van een drieling Johan, Dirk en Simon wegen ieder ruim vijf pond. Moeder en kinderen maken het uit stekend. De Bond van Adverteerders, de Neder- landse Bioscoopbond, de Nederlandse Ver- eniging van Neon-installatcurs en de Neder landse Vereniging voor buitenreclame-be langen hebben gezamenlijk een adres gericht aan de minister van Economische Zaken wegens het op 19 December uitge vaardigde verbod van h:t ontsteken van lichtreclame. In het adres wordt de minister dringend verzocht, toe te staan dat lichtx-eclames gedurende drie uren na zons ondergang mogen branden. De 59-jarige stationsbeambtc te Heeze, M. van der L„ die per bromfiets van zijn nachtdienst huiswaarts keerde, is bij het oversteken van de snelverkeersweg in zijn woonplaats Maarheeze aangereden door een vrachtauto. Hij was vrijwel op slag dood. Te Roosendaal is de motorrijder N. uit Wouw tegen een vrachtauto gebotst, welke, volgens de voorschriften verlicht, langs de weg stond. N. was onmiddellijk dood. De 47-jarige voerman Van O. van een brouwerijwagen te Lieshout overkwam op zijn vei-jaardag een noodlottig ongeval. Toen hij op de bok van de vrachtwagen wilde klimmen is hij misgestapt. Het paard trok aan en Van O. kreeg de wielen van de wagen over zijn lichaam. Hij was op slag dood. Te Deurnc is een achtjarig meisje dat achter een boerenkar langs de rijweg wilde ovex-steken, door een vrachtauto aangereden. Het kind was op slag dood. Te Helmond is een driejarig jongetje door een vrachtauto aangereden. De kleine werd levenloos onder de auto vandaan gehaald. Ter gelegenheid van de industriële jaar beurs, welke van 28 Februari tot 4 Maart te Hannover zal worden gehouden, zal de K.L.M. op haar dienst Amsterdam—Hamburg enige tussenlandingen te Hannover maken. De termijn voor het aanvragen van de z.g, afkoop van rentevergoedingen op grond van de wet op de materiële oorlogsschade, welke op 24 Februari eindigt, zal worden verlengd. Het verdient aanbeveling voor lopig te wachten met het indienen van nieuwe aanvragen. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr, A. G. A. ridder van Rappard, zal morgen, Vrijdag, geen spreekuur houden. De heer C. E. Gottschalk, ondei-wijzer aaix de Haarlemse Openluchtschool, is be noemd tot hoofd ener school op Texel. Woensdagmorgen om half elf wilde de drie en dertigjarige J. van B. uit Katwijk de Zandvoorterweg bij de Viersprong in Aerden- hout oversteken, toen hij van de Boekenrode- weg kwam, doch te laat bemerkte, dat uit de richting Heemstede, dus rechts van hem. een vrachtauto naderde. Een aanrijding ontstond, waardoor de auto van de heer Van B. zwaar beschadigd werd. De bestuurder liep hoofd wonden op. Nadat hij. in het Sint Elisabeths Gasthuis was verbonden kon hij huiswaarts keren. De vrachtauto werd licht beschadigd, In de afgelopen nacht zijn in Haarlem niet minder dan zes inbraken gepleegd, waai-van een deel in de Zuid-Westelijke hoek van de gemeente. Vanmorgen kwamen aangiften binnen van twee bewoners van de Van Oosten de Bruijn- straat, van bewonex-s van de Westerstraat en de Schreveliusstraat, van een winkelier in de Santpoorterstraat en van de terreinknecht van H. F. C. In het laatste geval betrof het de verdwij ning van duizend chocoladerepen uit de can- tine bij het sportveld. Bij de kapper werden uit de étalage enige byoüterieën ontvreemd. Uit het huis in de Westerstraat verdween een herenfiets en in de andere gevallen (behalve in de Schreveliusstraat waar de dief blijkbaar werd gestoord) bestond de buit uit poi-tefeuilles of pox-temonnaies met kleine geldbedragen. Ook cigaretten werden niet versmaad. In het algemeen bestond er nogal over eenstemming' in de methode, waarop de die ven binnenkwamen. Zij zochten daartoe bij voorkeur de achterzijde van het huis uit. waar zij door middel van openstaande ramen of deuren konden binnenkomen. Gouden jubilé bij de Twentsche Bank De heer C. van Vreeden, algemeen procu ratiehouder en chef van de afdeling boek houding bij De Twentsche Bank, kantoor Haarlem, zal op 1 Maart zijn 50-jarig jubi leum vieren. Hij tx-ad op 1 Maart 1901 als jongste be diende in dienst bij de Haarlemsche Bank- vereeniging, die in 1931 werd overgenomen door De Twentsche Bank. De heer Van Vreeden was intussen opge klommen tot algemeen procuratiehouder en chef van de afdeling boekhouding, een functie, die hem in veelvuldige aanraking met de clientèle bracht. De hulpvaardigheid en kennis van zaken, waarmede hij in de loop der jaren tallozen heeft te woord gestaan, hebben hem tot een bekend en gewaardeerd man gemaakt. Ook als kegelaar geniet de heer Van Vreeden bekendheid; hij is sedert jaren bestuurslid van de Haarlemse Kegel bond. De heer Van Vreeden zal Zatei'dagmiddag 3 Maart op de bank woi-den gehuldigd, waarna er van 4 uur tot half zes eveneens op de bank in de Zijlstraat gelegenheid zal zijn de jubilaris geluk te wensen en af scheid van hem te nemen, want de heer Van Vreeden heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Dit gouden jubileum bete kent dus tevens de afsluiting van zijn loop baan bij de bank. 19 Robert Duncan opende het gesprek. „Ik meen, dat u hier nu al drie wekexi bent als de gouvernante van Elaine. Het spijt mij, dat dringende zaken mij ervan weex-houden hebben met u de opvoedixxg van mijn dochter te bespreken. Nu wil ik graag met u de te volgen lijxx onder ogen zien." Robert Duncan gx-eep een potlood en maakte een aantekening. „Toen ik juffrouw Harris aanstelde, heb ik haar vrij uitvoerig verteld, op welke wijze ik mijn kind opgevoed wenste te zien. Ik denk niet, dat juffrouw Harris dit aan u heeft verteld. Ik ben er natuur lijk dankbaar voor, juffrouw Granville, dat u het werk op zo'n korte termijn hebt ovex'genomen en zonder enige instructie van mij. Maar ik heb vaststaande ideeën, hoe Elaine opgevoed moet worden, en tot nu toe heeft u in het donker moeten wer ken. U moet het mij niet kwalijk nemen, dat ik het met enige vaxx uw beslissingen niet eens ben. In de eerste plaats dit: Elaine is nog een jong meisje. Zij moet niet aangemoedigd wox-den een gedachtengang' te krijgen, die niet bij haar leeftijd past exx zij mag zich ook niet te snel ontwikkelen." „Ik meen niet, dat Elaine oud voor haar leeftijd is", intexTumpeerde Sally, „in vele opzichten is zij nog erg kindex-lijk." „Dat is dan prachtig," zei Robert Dun can, „maar ik zie in deze omstandigheden geen reden, waarom zij aangemoedigd zou moeten worden haar speelgoed weg te geven." „Maar, mijnheer Duncan," antwoordde Sally, „Elaine is veel te oud voor poppen. Ik weet, dat u een heel mooie uit Parijs voor haar meegebx-acht hebt, maar u denkt werkelijk toch niet, dat zij er mee speelt? Elaine is nu al bijna elf. Zij wil zich met haar gedachten bézig houden met veel be langrijker dingen dan poppen." Robert Duncan legde zijn potlood ter zijde en sloeg met zijn hand op het bureau. „Ik ben het helemaal niet met u eens, juffrouw Gx*anville. Elaine is een kind en moet het recht hebben zich als een kind te vermaken. Indien u haar vex-telt, dat zij te oud is voor poppen, clan voelt zij zich natuurlijk beschaamd om er mee te spelen. Maar als u haar aanmoedigt, zal zij zeker gelukkig zijn, zoals zij steeds geweest is met al het speelgoed, waarmede kleine kinderen blij zijn." „Kleine meisjes, ja," zei Sally, „maar geen meisjes van Elaine's leeftijd. Trou- wexxs, Elaine is verstandig en zoals ik het zie, is haar nooit gelegenheid gegeven haar hersens te ontwikkelen. Wat de nox'male lessen betreft, weet zij veel minder dan het gemiddelde kind van haar leeftijd, maar tegelijkertijd neemt zij de dingen snel in zich op. Ik meen, dat haar de ge legenheid gegeven moet worden haar her sens in de goede X'ichting te ontwikkelen." Robert Duncan maakte een beweging, waax-mede hij zijn ongeduld verried. „Ook nu ben ik het niet met u eens, juffrouw Granville, en daar Elaine mijn kind is, sta ik er op, dat mijn inzichten boven die van u gesteld worden." Sally staarde hem aan. „Mijnheer Duncan, ik begi'ijp u niet. Stelt u voor, dat ik met opzet Elaine's ont wikkeling moet remmen?" Robert Duncan tx'ommelde met de vin gers óp zijn bureau. „Dat bedoelde ik niet, juffrouw Gran ville. Ik ben bang, dat u mij niet precies begx-epen hebt. Ik wens, dat Elaine opge voed wordt als een gewoon kind, dat be langstelling heeft voor kinderlijke dingen. Ik wens, dat zij een gewoon normaal kind is. Is dit duidelijk?" „En dat is het juist, waar Elaine geen kans voor heeft," zei Sally met nadruk. Robert Duncan keek verbaasd op. Sally haalde eens diep adem en begon met wat al zo lang op haar lippen brandde. „Hebt u er enig idee van, hoe Elaine's leven hier feitelijk is? Weet u wel hoe zij behandeld wordt, als u er niet bent? Ik geloof, indien u het mij vraagt, dat Elaine het meest eenzame exx verwaal-loosde kind is, dat ik ooit ontmoet heb." „Verwaarloosd?" Er was geen twijfel aan, dat Robert Duix- can vex-wonderd was. „Ja, verwaarloosd. Nanny is erg op het kind gesteld, maar zij is veel te oud. De bedienden zijn lui en niemand let op haai'. Meent u soms verder, dat het gezelschap van bedienden wenselijk is voor een kind van tien? Elaine heeft geen vriendinnetjes, geen belangstelling voor het een of ander. Er is niets, waarmede zij zich prettig bezig kan houden. Zij is ei'g op u gesteld, maar wanneer ziet zij u?" Sally stopte even haar woordenvloed en voegde er aan toe: „Zij mist haar moeder bijzondei'." Robert Duncan stond met een ruk op en liep naar het raam. Sally zweeg, maar daar hij niets zei, ging zij vooi't: „Ik wilde u graag spreken, mijnheer Duncan, omdat ik meen, dat het enige goede voor Elaine zou zijn, indien zij naar school ging. Zij moet in gezelschap komen van meisjes van haar eigen leeftijd. Zij dient in een andex-e omgeving dan deze hier op te groeien. Toen ik voor het eerst hier bij u was in deze kamer vertelde ik u, dat zij verwend was. Dat is niet waar. Zij werd verwaarloosd. Ik heb medelijden met Elaine, mijnheer Duncan. Meer mede lijden dan met de kinderen, die in lompen gehuld op sti'aat spelen." Sally sprak rustig. Er brandde op haar beide wangen een rode plek. Zij had de idee te strijden tegen een overmacht. Ro bert Duncan gaf haar de indruk van zo'n grote sterkte, dat haar stem wegstierf. Na wat haar een lange tijd scheen, draai de Robert Duncan zich bij het raam om. „U bent in ieder geval openhartig, juf frouw Granville, maar als Elaine naar school gaat, wat dan met u?" „Ik zal wel een andere betrekking vin den", antwoordde Sally. „Ik denk in de ééx-ste plaats aan Elaine." „Het mag u misschien vex-bazen, maar ik heb ook aan haar gedacht", merkte Robert Duncan op. „U heeft zeker uw standpunt bijzonder goed verdedigd, maar u heeft mij niet kuxxnen overtuigen." „Ik denk, mijxxheer Duncan, dat u wel te ovex'tuigerx zult zijn als u nog eens goed over het probleem nadenkt, maar dan zult u enige tijd vrij moeten maken voor Elai ne. Dan zult u zich realiseren, hoe eenzaam zij is, en welk een leeg en doelloos leven zij leidt." Robex-t Duncan zag haar zwijgend aan en Sally, die aandachtig naar hem keek, kreeg de indruk, dat hij een aangename indruk zou maken, indien zijn gezicht niet' zo'n hax-de trek had gehad. Plotseling nam Duncan het woord: „Wat bedoelde u met uw opmerking, dat Elaine haar moeder zou missen?" „Misschien had ik dit niet moeten ver tellen", zei Sally, „maar toen ik hier kwam, merkte ik, dat nooit gesproken werd over Elaine's moeder en langzamerhand ont dekte ik, dat Elaine het verschrikkelijk vond als er over moeders en hun dochters gesproken wex'd. Daarom wilde zij ook nooit andere kinderen opzoeken of hier vx-iendinnetjes vragen." Een lange stilte volgde op deze woorden. Tenslotte zei Robert: „Ik had nooit gedacht, dat Elaine zich haar moeder zou hex-inneren." „Dat doet zij zeker", merkte Sally op, „ziet u, een moeder betekent zo oxxtzettend veel in het leven van een kind." „Sommige moeders doen dat zeker", antwoor-de Robex*t Duncan. Er heerste weer enige ogenblikken stilte en toeix vervolgde hij, Sally scherp aankijkende: „Ik ben tot een besluit gekomen, juf frouw Grafiville. Misschien is het wel enigs zins onaangenaam voor u, maar het is de enig mogelijke oplossing. Ik meen, dat u te jong bent en te impulsief om voor de opvoeding van Elaine te zorgen. Voordat u hier was, vond ik Elaine steeds een te vreden meisje, maar nu, in de korte tijd dat u hier geweest bent. schijnt u haar zo veranderd te hebben, dat ik mij afvraag of het nog wel mogelijk is haar tot haar oude tevredenheid terug te brengen. De kans bestaat echter, dat de schade nog te herstellen valt. Ik zou het daarom bijzon der op px-ijs stellen, indien u met ingang van vandaag uw betrekking verliet. Ik zal u natuurlijk een maand extra salaris geven." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6