Gasprijs met een halve cent verhoogd Uw huwelijk is geslaagd Nieuwste model trouwauto's Citroëns zonder chauffeur HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse raad vergaderde bijna zes uur Meerderheid nog steeds tegen tweede Ambachtsschool Het woningtekort te Haarlem KOM DE NATUUR TE HULP EN „ONTLAST" UW INGEWANDEN. Geboorte- en sterftecijfers „Tehuis voor daklozen" bevat geen plagiaat Schriftelijk deel van eindexamens N.C.R.V.-steravond Demobilisatieraad in 1950 Ethische problemen en de natuurwetenschap SCHOENCRèlVIE moet van LitlCOl zijn! Nederlandse Reisvereniging DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 Hot voor liet Haarlemse publiek be langrijke voorstel van de agenda die de Haarlemse raad gistermiddag behandelde betrof de verhoging van de gasprijs met een halve cent per kubieke meter, die een gevolg is van de jongste stijging van de koleuprijs. Zou de gasprijsverhoging achterwege blijven, dan zou dit een ver minderde winst van het gasbedrijf en natuurlijk zal het batig saldo van het electriciteitsbedriif dan ook dalen van ruim 162 mille betekenen. Door de voorgestelde gasprijsverhoging zullen de meerdere kosten van het gas bedrijf vrijwel gecompenseerd worden. De heer Spek (A.R.) betreurde het dat zo'n radicale maatregel was genomen. Hij had liever gezien, dat een minimum- verbruik- van 25 kubieke meter van de verhoging zou zijn uitgesloten, met een wat sterkere verhoging van het meerdere verbruik, desnoods tot een cent per ku bieke meter. Dat zou een offer van veertien mille voor de gemeente hebben betekend, dus niet zo'n exorbitant bedrag, terwijl het psychologisch effect op het door prijsver hogingen achtervolgde publiek toch niet te onderschatten valt. Ook de heer A 1 b r e c h t (Arb.) had het voorstel met leedwezen ontvangen. Anderzijds betreft het hier een „beheer ste" stijging. Hij sloot zich in grote lijnen bij het betoog van de heer Spek aan, waarbij hij herinnerde aan een vroeger door hem ingediend voorstel tot de in voering van een -gedifferentieerd tarief, want het gemiddelde verbruik is bij de minst-draagkrachtigen het geringste. De heer Hen nevelt (C.P.N.) had zich over het voorstel verbaasd, vooral toen hij in de begroting had gezien, dat de winst op de bedrijven bijna drie mil- lioen bedraagt. Waarom de producten van het Energiebedrijf niet tegen de kostende ptójs? Zo vroeg de heer Hennevelt, die blijkbaar de opmerking van de heer Al- brecht, dat uit de winsten van de bedrij ven de culturele en sociale zorg van de gemeente worden bekostigd, niet had ge hoord. De hele verhoging zou niet nodig zijn geweest, aldus de heer Hennevelt, als de Nederlandse regering maar was inge gaan op het Poolse aanbod tot levering van goedkope kolen uit Silezië. „Een onaangenaam, maar onvermijde lijk voorstel", luidde ook het oordeel van de heer Schippers (KVP), die zich overigens niet schaarde achter de sug gestie van de heren Spek en Albrecht tot invoering van een gedifferentieerd tarief, zolang het prae-advies van B. en W. over de instelling van een progressief tarief, dat reeds enkele jaren wordt bestudeerd, niet bekend is. Ook was hij er niet van ■overtuigd, dat alleen de „matige" ver bruikers tot de minst-draagkrachtigen behoren. Bij de „betreurende, maar berustende" raadsleden sloot zich ook de heer Stof fels (VVD) aan. Vervolgens kwam de heer Proper het betoog van zijn fractiegenoot Henne velt versterken. Hij betichtte de niet- communistische raadsleden ervan een kwaad geweten te hebben en noemde de remedie van de heren Spek-Albrecht een armzalig doekje voor het bloeden. Onverwacht geluid Het eerste geluid van de heer W e n- sing (CH) had een zeer onverwachte klank: deze zag in de gasprijsverhoging een van de veie inflatoire tendenzen die in spiraalbeweging naar de afgrond zou den voeren en sprak de mening uit, dat het mede de taak van de gemeente is hieraan zonder prijsverhoging doch door een efficiënt beheer paal en perk te stel len. Wethouder H a p p na de verzeke ring te hebben gegeven, dat B. en W. ook liever met voorstellen van tegengestelde strekking komen deelde mede, dat de mogelijkheid van een gedifferentieerd ta rief inderdaad bekeken was. Dat zou evenwel weer andere onbillijkheden schep- ADVERTENTIE als U gebruik maakt van ons Neem geen risico en bestel vroegtijdig. Fa F J. BOUCKAERT en Zn Garage ROZENSTRAAT 7—9. Tel. 19992 Gevestigd sinds 1910. WIJ HEBBEN GEEN COLPORTEURS. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Februari 1951 ONDERTROUWD: 21 Febr., J. F. W. Vriese en J. G. Surendonk; J. T. Bisschop en M. M. van der Linden; J. A. T. M. Fiebelink en M. van der Vosse; H. C. van Kalkeren en P. Vrij; T. J. Rauwers en C. M. van der Ploeg; J. Schellevis en J. W. van der Wateren; J. A. Reijnders en B, F. Meihuizen; E. J. de Gier en M. Korthals; J. Bauer en C. Hiemenz; A. van der Gragt en E. J. Verhagen; A. P. Pover en H. G. Zuidhoek; A. Loggen en H. C. Goedejohan; P. Bos en A. C. C. Sedel; F. Hage en C. de Crauw; L, Fortgens en T. F. Stroosnijder; T. A. J. van Opstal en M. B. Stokman; H. A. Broekman en T. K. Visser; A. de Vries en M. L. Jönssen; R. J. Som- vroek en W. B. Molenaar. GEHUWD: 21 Febr., H. Rink en J. van Hemert; W. M. P. Wesselink en E. J. Wijs man; J. N. Roskam en A. H. Wester; J. de Liefde en C. Franken; J. H. G. Beket en A. Woppenkamp; J. Neeven en E. S. M. Licht- leitner; J. Eelsing en F. Zeulevoet; P. J. Plijnaar en M. P. E. van Rossum; B. H. Abbenhuijs en E. S. d' Herripon; A. Tem mink en j. Visser; W. A. de Ridder en A. P. Verdam; W. van der Zande en T. J. van Iwaarden; F. L. Janssen en L. J. Sinnige; A. Tukker en B. H. van den Brink; H. W. M. den Hertog en J. G. Tigchelaar; P. J. Eike lenboom en J. Roeland; W. Meijer en M. van Schagen; J. van Zon en J. A. Spiekerman; G. Ligtenberg en S. J, Voogd. BEVALLEN van een zoon: 20 Febr., C. BakkerMudde; J. MartinBlokker; 21 Febr., J. H. BurggraafVersteeg, BEVALLEN van een dochter: 17 Febr., M. G. van der VeldtKathmann; 20 Febr., E. Langeveld—Dekker; C. Blaauwbroek—Kors; H. M. van Luxcenburgvan Gellekom; 21 Febr., J, T. Blom—van der Klei, OVERLEDEN: 19 Jan.. L. van der Zande. 16 d., Hazepaterslaan; 20 Febr., M. A. L. Das, 87 j„ Jansweg; A. G. van den Bosch- van den Berg. 78 j., Raamsingel; T. E. M. Marchand, 2 m., Edisonstraat. pen, in zoverre deelde hij de bezwaren van de heer Schippers. Veel meer voelde hij voor een tarief, dat met de aard van het verbruik rekening houdt, zodat inder daad de luxe duurder betaald wordt dan het noodzakelijk verbruik. Maar ook dat is een zeer gecompliceerde kwestie, want een geyser in het ene gezin kan noodzaak, m het andere luxe zijn. Wat nu die totale winst uit de gemeen tebedrijven betreft: het is onjuist geen rekening te houden met de gemeentebe drijven die met verlies moeten werl^en, zoals de reiniging. Met moet de conse quenties over het geheel bekijken en dan zou het door de communistische fractie gewenste beleid de culturele en sociale voorzieningen in gevaar brengen, juist ten koste van de arbeiders. Met dat al blijft de prijsstijging van gas en electriciteit ver ten achter bij die van andere artike len. De heer Wensing kreeg de verzeke ring, dat in het Energiebedrijf zo ratio neel mogelijk wordt gewerkt en dat het niet aangaat „bij wijze van demonstratie tegen het inflatiegevaar" dit voorstel af te wijzen. Wethouder Bakker vulde dit betoog nog aan door er op te wijzen, dat het te kort van 437.000 op de begroting nog zai stijgen met 69 mille door de niet" ge heel op te vangen gevolgen van de ver hoogde kolenprijs voor het electriciteits- bedrijf. Vooruitzien Bovendien: regeren is vooruitzien en men zal zich nu reeds dienen te realise ren, dat bijvoorbeeld het dnderwijs in 1952 275.0Ö0 meer zal vergen door de sterke toeneming van het aantal leerlin gen. En het rijk zal niet nalaten dan, zoals nu, van de gemeente toepassing van alle mogelijke dekkingsmiddelen te ver langen. Daarom verwierp ook hij de sug gestie-Spek, omdat in dat licht bezien, zelfs veertien mille geen kleinigheid meer is. Wij stippen uit de re- en duplieken aan, dat de heer Spek verduidelijkte, dat hij met zijn suggestie slechts bedoelde een al te scherpe werking van de gasprijsverho ging wat af te remmen. Wethoqder Happé zei nog, dat on danks de prijsverhoging het „gas" 49- en „electra" 69 mille winst derft. Zoals gewoonlijk toonden de communis tische vertegenwoordigers zich door de verdediging van het college niet over tuigd, evenmin trouwens als de heer Wensing, die met de CPN tegenstemde. Omstreden huisje De heer Spek fulmineerde tegen het verdrievoudigde crediet voor het brug wachtershuisje bij de Gravestenenbrug en de heer Fib be (VVD) vond dat de ge meente maar „dik deed". Voor de oorlog waren de brugwachtershuisjes van hout en waarom zouden we ze nu van steen bou wen? De heer Goedee (Arb.) was niet. tegen het geprojecteerde huisje, wel tegen de „vergissingen" van Openbare Werken, die steeds weer uitlopen op credietover- schrijdingen, die andere noodzakelijke voorzieningen onmogelijk maken. Wethouder An gen ent herinnerde aan de lange voorgeschiedenis van de tot standkoming van dit huisje, dat er eerst niet en later weer wel zou komen. Aan vankelijk had Openbare Werken een hou ten geval ontworpen, maar dat was op practische gronden onuitvoerbaar. Een stenen huisje was op den duur zeker niet veel kostbaarder en aesthetisch meer ver antwoord. Bij de eerste opzet heeft Openbare Wer ken omdat het gebouwtje toen niet zo belangrijk leek „er met de pet naar ge gooid", pas later bleek wat er werkelijk nodig was. Nu, dat laatste was voor de heer Spek verre van bevredigend en deze spreker liet niet na aan soortgelijke, re cente pettenwerperij te herinneren. De heer Spek diende, mede namens de heer Fibbe, een motie in in het totale crediet voor de Gravestenenbrug niet de verhoog de kosten voor het brugwachtershuisje op te nemen. Naar aanleiding van deze motie ontstond een met amendementen gelardeerde (en verwarde) gedachtenwisseling, die er op uitliep, dat wethouder Angenent zich bereid verklaarde het crediet voor het brugwachtershuisje afzonderlijk aan te vragen, „maar de raad moest niet ver wachten. dat het daarmee er goedkoper op zou worden". Het aldus gewijzigde voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Voor de derde keer de R.K. Ambachtsschool In 1949. beschikte de raad afwijzend op het verzoek van de Haarlemse Stichting tot bevordering van het R.K. Nijverheids onderwijs om de oprichting van een R.K. dag-ambachtsschool in Haarlem noodzake lijk te verklaren. Daar het stichtingsbestuur in beroep ging bij de Kroon, stond de vroedschap gistermiddag voor de taak om zich voor de derde keer over deze kwestie uit te spreken, omdat Gedeputeerde Staten aan de Kroon advies moeten uitbrengen en daartoe het oordeel van de raad behoeven. Evenals in 1949 acht de uit burgemees ter, wethouder Bakker en wethouder An genent bestaande meerderheid van het College de stichting van een Rooms-Katho- lieke ambachtsschool wèl verantwoord en de minderheid (de wethouders Geluk en Happé) niet. De portefeuille behelsde overigens deze keer dezelfde argumenten en tegen-argumenten van twee jaar ge leden en dat was voor de heer A1- b r e c h t aanleiding om namens de Partij van de Arbeid een motie in te dienen, waarin de raad als zijn oordeel uitspreekt, dat het gewenst is een on derzoek in te stellen ter beantwoording van de vraag of het huidige ambachts- onderwijs in Haarlem aan redelijke eisen voldoet en dat in een dergelijk onderzoek aandacht dient te worden besteed aan het streven om bij dat onderwijs voldoende rekening te hou den met de levensovertuigingen en de structuur van de bevolking, de eisen van een te verwachten toenemende in dustrialisatie, de financiële mogelijk heden en de doelmatigheid. De resul taten van dit onderzoek, zo stelde de heer Albrecht, dienen bij de ontwikke- ADVERTENTIE Tot 15 Maart geven wij 10 KORTING op het overtrekken van lampekappen. KELLER Spaarnwoudcrstraat 13 - Tel. 15778 ling van het ambachtsonderwijs in acht te worden genomen. Op grond van de thans bekende gegevens kon spre ker in ieder geval niet voor de ge vraagde medewerking zijn. De heer Albrecht wraakte een pas sage in het adres van het Stichtingsbestuur, die suggereerde dat de vorige keer bij de stemming onzuivere motieven hadden mee gespeeld, terwijl hij ook zijn opvatting on juist achtte, dat alleen de minister over de economische mogelijkheden van de school zou mogen oordelen. Tenslotte wees hij het verwijt af, als zouden de tegenstanders zich uitsluitend hebben laten leiden door de gegevens van de bestaande ambachtsschool. Over de principiële zijde van het vraag stuk openden noch de heer Albrecht, noch zijn opponenten nieuwe gezichtspunten. Ook de heer Wensing na enige op merkingen van formele aard tegen de ge volgde procedure nam het standpunt in dat de Rooms-Katholieke wensen in de huidige economische omstandigheden niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. De heer Knape (K.V.P.) onderschreef natuurlijk de argumenten van de meerder heid van het College. Dat in Haarlem slechts 225 leerlingen ieder jaar de am bachtsschool met een diploma verlaten, noemde hij een schande en hij vroeg zich af of de gemeente zo wel voldoende mee werkt aan de industrialisatie, hetgeen ook de vestiging van bedrijven in Haarlem naar zijn mening ongunstig zou beïnvloeden. Ook de woningbouw zal van het gebrek aan vakmensen door de emigratie in de hand gewerkt hinder ondervinden. Hij omstreed het argument van de heer Al brecht, dat de bestaande ambachtsschool zonder selectie nog niet eens volledig be zet is. Het aantal cursussen is immers nog voor uitbreiding vatbaar; en nog veelzeggen- der het avondnijverheidsonderwijs is in de laatste tien jaar met sprongen vooruit gegaan, terwijl het aantal leerlingen op de dagschool constant bleef. Ook in IJmuiden bestaat steeds meer animo voor de nijver heidsschool, zodat de heer Knape tot de slotsom kwam, dat slechts het bestaan van twee ambachtsscholen het nijverheidson derwijs in Haarlem goed zou kunnen sti muleren. In de afgelopen maand bleven de cijfers vrijwel stationnair In de afgelopen maand bleven de cijfers van het woningtekort te Haarlem, voor zover dit door het Huisvestingsbureau ge registreerd wordt, vrijwel stationnair. Het aantal onhoudbare gevallen vermeer derde van 160 tot 163. maar er staan nu 1509 zeer urgente gevallen genoteerd tegen 1518 een maand geleden. Beroepsprocedure Mevrouw S c h e 11 e m aC onradi (V.V.D.) kwam er na deze uitgesponnen betogen te vechter tijd aan herinneren, dat het hier om een beroepsprocedure gaat, niet om een nieuwe zaak, zoals B. en W. het min of meer hebben voorgesteld. Het gaat er alleen maar om of er thans zoveel ge wichtige redenen zijn, die een andere be slissing dan in 1949 genomen, noodzakelijk maken. B. en W. zelf zeggen; „Nieuwe feiten en omstandigheden hebben zich niet voorgedaan", zodat de raad bij het geno men besluit eenvoudig kan persisteren. Daarom vond zij ook de motie-Albrecht op dit ogenblik niet gewenst, al kon zij het op vele punten eens zijn met de inhoud daar van. De opvatting van de liberale woord voerster werd door mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) gedeeld. Deze spreekster vond, dat er iets aan de bestaande ambachtsschool moest haperen, omdat deze maar steeds een „dwergje" blijft. De - heer Proper (Comm.) zag in de loonpolitiek van de regering de voornaam ste oorzaak, dat het met het ambachts onderwijs niet wil vlotten en de heer Hooy (K.V.P.) kwam vervolgens verkla ren, dat hij het „bijna" met mevrouw Scheltema eens was. Maar de voortschrij dende emigratie- en industrialisatiedrang beschouwde hij wel degelijk als nieuwe feiten, die tegenstanders tot een andere mening zouden gebracht kunnen hebben. De heer Silvis (A.R.) verklaarde dat het feit ,dat de ambachtsschool een twee jarige is in plaats van een driejarige, het leerlingenaantal ongunstig beïnvloedt. Zou dat niet het geval zijn, dan zou men op 1900 leerlingen moeten rekenen, zodat een twee de nijverheidsschool alleszins gerechtvaar digd zou zijn. De heer Willemse (Arb.) meende, dat men beter kan doen de bestaande school te verbeteren, dan een tweede te stichten. Juist de tegenwoordige omstandigheden maken de stichting van een tweede school onverantwoord. Na die rijk geschakeerde woordenstroom ADVERTENTIE Het is een gebiedende eis de natuur een handje te helpen, wanneer Uw ingewanden hunwerk niet met de vereiste regel maat doen. Want dan ontstaat verstop ping met alle gevolgen daarvan, zoals hoofdpijn, een vale gelaatskleur, onwel, riekende adem, neerslachtigheid. Zorg dat de giftige stoffen tijdig en regelmatig uit Uw lichaam worden afgevoerd. Neem daarom eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes die vlug en veilig Uw inge wanden zuiveren. Ook by chronische verstopping het aangewezen middel want Laxeer-Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning. vond mr. Cremers het niet noodzakelijk, dat het College zich nog in het debat meng de. Hij verklapte mevrouw Scheltema, dat B. en W. „bijna" op haar standpunt hadden gestaan, ware het niet dat zij groot belang hadden gehecht aan de mogelijkheid van veranderde omstandigheden. Wethouder Geluk hielp de heer Wen sing uit de droom over een procedure kwestie en gaf de heer Knape de verzeke ring, dat hij iedere onderwijsvorm en -rich ting alleen beoordeelde van een standpunt van objectieve noodzakelijkheid uit, waar op de heer Knape zich haastte te verklaren, dat hij dat ook nooit in twijfel had getrok ken. Voor het overige, zo zei de wethouder, had het gemeentebestuur weinig met de ambachtsschool te maken. Wel het rijk, dat het toezicht uitoefent. De door het college overgenomen motie- Albrecht werd ook door de raad zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Vervolgens verklaarde de meerderheid van de raad zich tegen de oprichting van een tweede ambachtsschool, 23 stemmen (Partij van de Arbeid. V.V.D., C.H.U. en C.P.N.) tegen 15 (K.V.P. en A.R.). De heer Van der Giessen (Arb.) toonde zich aangenaam verrast, dat dit jaar toch nog een tweede paviljoen op het Na zorg-terrein tot stand komt. Wethouder Happé gaf een toelichting op het op het laatste ogenblik ingediende ingewikkelde voorstel tot doorberekening van de omzetbelasting in enkele stroom- tarieven. Alleen enkele dag- en nacht- stroomgebruikers, de vastrechttariefhou- ders en de grote verbruikers zullen hier (in beperkte mate) de gevolgen van ondervin den. De heer Proper c.s. was er tegen. Extra dessert Toen de raad dan eindelijk om kwart over zeven dacht, dat hij naar huis mocht, kondigde de voorzitter nog twee nagerech ten aan. Nu, wethouder Bakker had zijn zes millioen extra kasgeld zo geïncasseerd, maar wethouder Angenent kreeg nogal wat moeite met een nieuwe crediet-over- eenkomst, nu weer voor een gebouwtje bij de kinderwerktuin in de Noorderhout. De heren Spek en Schippers klaag den over de lange tijd, die er was verlopen tussen het raadsbesluit en de aanbesteding en de heer Goedee (Arb.) was het er niet mee eens, dat er nu allerlei dingen veranderd werden cn wenste een nieuwe aanbesteding. Tenslotte werd het voorstel aangenomen, met de stem van de heer Goedee tegen. In antwoord op een vraag van de heer Albrecht (Arb.) deelde de voorzitter mede, dat het Huisvestingsbureau scherp toeziet, dat inderdaad overal waar mogelijk inwoning plaats vindt. De heer Van Turnhout kreeg te horen, dat de kwestie van de sintelbaan niet als een quantité négligeable zal wor den beschouwd. Tot leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werden me vrouw mr. E. H. PrinzVan Swaaij en de heer M. Herdink benoemd. Haarlem en het gemiddelde voor het land Enige tijd geleden gaven wij reeds de bevolkingscijfers van Haarlem over het jaar 1950. Nu zijn ook de cijfers over Nederland bekend. In Haarlem werden in 1950 op de 1000 inwoners 19.9 kinderen geboren. Voor Nederland is het gemiddelde 22.7. Het Haarlemse cijfer is dus iets lager, een ver schijnsel dat gedeeltelijk zijn verklaring vindt in het feit dat er in Haarlem in ver houding veel bejaarden wonen. Per 1000 inwoners overleden er in Neder land 7.5. Het sterftecijfer voor Haarlem was 7.7. Ook dit Haarlemse cijfer is dus iets hoger, maar ook dat is beïnvloed door het grote percentage bejaarden. Uitspraak Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank veroordeelde de paarden- en veehandelaar H. K. uit Assen delft tot een voorwaardelijke straf van drie maanden. Deze werd verdacht van het op zettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Op 21 December was een smid op zijn erf gekomen. De man stelde geen prijs op de komst van de smid en joeg hem weg. Later bemerkte deze, dat hij in de rug gestoken was door een hooivork en H. K. werd hier van verdacht. De handelaar ontkende met een hooivork gestoken te hebben. De man zat in voorarrest, en de rechtbank gelastte zijn in vrijheidstelling. De smid werd een civiele vordering van ruim f 82 toegewezen. In onze bespreking van het stuk ..Tehuis voor daklozen" (vertoond door de toneel vereniging „Herman Heijermans" en ge schreven door Ed. J. M. Terlingen en Henk Bakker) kwamen de volgende zinsneden voor: een zonderling mengsel van aller lei brokken uit werken die het beroepstoneel in de laatste jaren het voetlicht heeft laten passeren, met een paar snufjes eigen vinding. Merkwaardig is vooral de overeenkomst met „De Heilige" van Jan Lemaire, waaruit enkele typen zonder veel omwegen in dit nachtasyl zijn overgestapt". De heer Henk Bakker deelde ons schrifte lijk mede dat dit stuk vijf jaar geleden door de heer Terlingen werd vervaardigd, met dezelfde typen die er nu nog in voorkomen. Het werd door hem verleden jaar „tech nisch verbouwd en opnieuw gedialogiseerd". Van plagiaat is hier dus geen sprake. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de openbare en bijzondere gymnasia en van de eindexamens van de afdelingen gymnasium van de openbare en bijzondere lycea zal worden gehouden op 16, 17 en 18 Mei; van de openbare en bij zondere middelbare scholen voor meisjes op 23, 24 en 25 Mei; van de openbare handelsdagscholen en van de bijzondere handelsdagscholen op 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; van de openbare en bijzondere hogere burgerscholen a en b en van de af delingen hogere burgerschool a en b van de openbare en bijzondere lycea op 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; van de openbare en bijzondere handelsavondscholen met drie- en vijfjarige cursus op 2, 4, 7, 8, 9, 10 en 11 Mei. ADVERTENTIE BEL 10570 - 12403 Geloof en Wetenschap Militairen van vier landen volgen in Calif ornië een cursus van 15 weken in de techniek van havenverdediging in de Marine Haven Verdedigingsschool op Treasure Island. Nederlandse, Turkse, Italiaanse en Noorse cursisten bij de instructie in kabel- splitsen. Geheel links de Nederlander. C. de Greeuw. Historisch stuk van Veterman in gemeentelijke Concertzaal Op een drukbezochte sleravond van de N.C.R.V. in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem voerde een groep hoorspel-ac teurs onder regie van Johan Bodegraven het historische drama „Je Maintiendrai" door Eduard Veterman ten tonele. Eigenlijk is er met het woord drama wat teveel ge zegd. Men zou beter kunnen spreken van een tamelijk simplistische kroniek van de episode uit de vaderlandse geschiedenis na de moord op Prins Willem van Oranje in Delft, waarin de Nederlanden bewezen de voogdij ontgroeid te zijn. Deze étappe in het groeiproces der nationale onafhanke lijkheid is verdeeld in vijf taferelen, die zich achtereenvolgens afspelen in het Prinsenhof, in de vergaderzaal van de Sta ten, aan het hof van Koningin Elizabeth, in de commandantent van Prins Maurits en in de werkkamer van de graaf van Leicester. Het publiek volgde deze geleidelijke ont wikkeling met veel aandacht. Het gespro ken woord werd met behulp van drie mi crofoons versterkt, hetgeen in de weinig voor toneelspelen, geschikte Concertzaal wel noodzakelijk is. Hierdoor echter en door de naar het declameren neigende manier waarop men de tekst voordroeg kwam het weinig meer dan schematische van het stuk wel wat erg duidelijk naar voren. Overigens waren de prestaties over het algemeen zeker niet onbevredigend. Speciaal Johan Bodegraven als Prins Mau rits en John de Freese als de nog voor het hoogtepunt van zijn carrière staande Johan van Oldenbarnevelt zorgden voor sterke, tot op zekere hoogte imponerende momen ten. Bepaald zwak was Aja Schilp als de mede door toedoen van de schrijver in een wel wat belachelijk licht geplaatste Ko ningin Elizabeth in het derde tafereel. In de Staten-vergadering trok ook Ben Steg- gerda als de landsadvocaat Paulus Buys de aandacht. De verdere medewerkenden aan dit repertitorium van het lager onderwijs waren Liesbeth van Barneveld, Joop van der Donk, Ferd. Koolbergen, Jan Borkus, Rolf Botter er. Frans Görtz, benevens een aantal figuranten. D. K. Meer militairen dan anders keerden uit Indonesië terug In het jaarverslag van de Demobilisatie- raad deelt de secretaris de heer P. Koen mee, dat gedurende 1950 1218 militairen, waar onder 74 leden van het Koninkl'ike Neder land Indische Leger, in Haarlem terugkeer den. Dit aantal is belangrijk meer dan het totale aantal in de twee voorafgaande jaren (1948: 366 en 1949: 573). Van het geschatte aantal van 2400 Haarlemmers keerden er dus reeds 2157 terug. Er worden na 31 December 1950 nog ongeveer 200 demobilisanten in Haarlem terug verwacht. Verondersteld wordt, dat de terugkeer in de eerste helft van 1951 zal plaats vinden. De raad zal zijn taak in de loop van het jaar kunnen beëin digen. Met leedwezen werd bericht ontvan gen van het overlijden van twee uit Haar lem afkomstige militairen, waarvan een ten gevolge van ziekte en een aan oorlogswonden overleed. In totaal overleden van 1946 tot en met 1950 57 uit Haarlem afkomstige militairen. Reeds voor de intrede van het verslagjaar was bekend, dat in 1950 het grootst aantal gedemobiliseerden in het arbeidsproces moest worden opgenomen. De plaatsing werd gunstig beïnvloed door dc over het algemeen lagere leeftijd der gedemobiliseerden. Een vrij groot percentage had reeds voor het vertrek naar Indonesië een werkkring gehad en kon gebruik maken van het recht op her plaatsing. Op 1 Januari 1950 stonden ingeschreven 63 demobilisanten. Ingeschreven of opnieuw werden ingeschreven 685, in totaal dus 748. Van deze 748 werden in een bedrijf geplaatst 327, in de Rijkswerkplaats 92; zelf vonden werk 161; aan studie wijdden zich 17; in militaire dienst keerden terug 15; om andere redenen werden afgevoerd 67 en op 31 De cember stonden ingeschreven 69. Het resultaat wordt bevredigend genoemd, vooral wanneer in aanmerking wordt geno men, dat van het restant van 69 24 koster dan een maand waren ingeschreven en 14 niet meer dan 14 maanden. Het grootste probleem vormde de huisves ting. De moeilijkheden namen toe. Het restant niet voldwne aanvragen van 109 groeide aan tot 261. Slechts in 52 gevallen (21 pet.) kon vergunning tot ingebruikneming van woon ruimte worden verleend. Voor het merendeel waren het gevallen, waarin de gedemobili seerden zelf een bereidverklaring tot inwo ning wisten te bemachtigen. Door de terug keer van vele burgers uit Indonesië worden de moeilijkheden ongunstig beïnvloed. Dank zij de bemoeiingen van de Nationale Demobi lisatieraad zijn aan Haarlem twintig duplex- huizen toegewezen, welke in 1951 zullen worden gebouwd en waardoor althans een veertigtal gedemobiliseerden zal kunnen wor den geholpen. Voor Geloof en Wetenschap hield Woens dagavond prof. dr. A. C. M. van Melsen, hoogleraar aan de Keizer Karei-universi teit te Nijmegen, een voordracht over „het ethische probleem in onze tijd in verband met de ontwikkeling der natuurweten schap". De natuurwetenschap, aldus prof. Van Melsen, die door de ontdekkers der vorige eeuwen slechts kon worden gezien als een middel tot vooruitgang in alle, ook ethische opzichten, stelt de mens heden ten dage voor angstwekkende problemen. De angst voor dreigend misbruik heeft de plaats ingenomen van het gejuich, dat vroeger de ontdekkingen op natuurwetenschappe lijk gebied begeleidde. Het is als een spel van de duivel die de mens een instrument in handen heeft ge geven dat tot zelfvernietiging leidt en waarvan de mens zich toch niet kan los maken. De kern van het betoog, dat prof. Van Melsen over zijn onderwerp ontwikkelde, lag in de vraag of't wel juist is geweest dai de mens de natuurwetenschap als zelf standige wetenschap ging behandelen en haar losmaakte van de theologische en ethische overwegingen, zoals die haar in de Middeleeuwen bonden. De natuurwetenschap van de 17e eeuw was waèr, overeenkomstig de structuur die God de wereld gegeven heeft. De theologie stond in het middelpunt der Middeleeuwse wetenschap, waarbij de filosofie ais verbindingsmiddel fungeerde» Het was echter zo, dat in die Middel eeuwen en later, zelfs tot voor ongeveer honderd jaar, de mens niet in staat was de problemen van zijn dagelijks leven op te lossen door deze intellectueel te door schouwen. Toen in de 17e eeuw de mens zoveel ervaring had verzameld op de ver schillende wetenschappelijke gebieden, dat hij zich bijzonder begon te interesseren voor het hoe en waarom, ging hij proble men stellen zonder de theologie er mee in verband te brengen, waardoor een strijd tussen de theologische conservatie ven en de wetenschappelijke progressie ven ontstond. Hiermee samenhangend y/as de strijd om het gelijk over de structuur van de Kosmos, waarbij de progressieven als godslasteraars werden veroordeeld. De R.K. kerk mengde zich op de ongelukkig ste wijze in deze strijd. Het autonoom maken der natuurwetenschap was dus een gunstige ontwikkeling, waardoor het ver dere misbruik van theologie en filosofie werd voorkomen. Echter ontstond een kloof tussen geloof en wetenschap, die drie eeuwen lang bleef bestaan. Uit zelfbehoud streelt de mens de be heersing der natuurkrachten na, om he< Bijbelwoord „Gaat en vermenigvuldigt u" waar te maken. Hij vraagt en onderzoekt rusteloos voort en zal pas volledig bevre digd stil houden voor de absolute waar heid, voor God. Spreker kwam vervolgens tot een be schouwing van de laatste ontdekkingen der natuurwetenschap, die op 't gebied dei- kernenergie, waarbij hij een populaire en beknopte uiteenzetting van de beginselen dezer ontdekkingen gaf. Vervolgens onderwierp spreker het mis bruik der wetenschappelijke resultaten aan een beschouwing, waarbl? hij uitging van de overweging dat alles, wat ten dienste van de mens komt, de mogelijkheid tot misbruik biedt. Het misbruikt der atoom energie is echter zo catastrophaal dat dit nieuwe aspect van een oud probleem bij zondere aandacht wettigt. Het zou namelijk kunnen zijn dat het eerste misbruik een daarop volgend goed gebruik zou uit slui ten, daar het een eind zou maken aan het menselijke bestaan. De beoefenaar dei- natuurwetenschap zal moeten overwegen of hij moreel verantwoord is, wanneer hij zijn onderzoekingen richt op misbruik van de atoomenergie. Wat het eventueel gebruik der atoom energie in een oorlog betreft: De Christen mag geen vals sentiment hebben. De phy- sieke dood is niet het ergste wat de mens kan overkomen. Men moet de garantie hebben dat het wapen gebruikt wordt door een overheid in het uiterste geval: name lijk voor het redden van de hoogste cul tuurwaarden. Aldus de mening van prof. Van Melsen. Men vraagt zich af of het uitgroeien der oorlogsmiddelen tot een dergelijke ver schrikkelijke vernietigingsmogelijkheid uit eindelijk niet de mens kan afbrengen van het misbruiken der natuurwetenschap, waardoor we de natuurwetenschap ten slotte dankbaar zouden moeten zijn en waarin we een aanwijzing van de Godde lijke voorzienigheid zouden kunnen zien. Uit gestelde vragen bleek, dat er bij het auditorium ten aanzien van de door prof. Van Melsen geuite meningen enige reserve bestond. ADVERTENTIE De jaarvergadering van de afdeling Haar lem van -de Nederlandse Reisvereniging. welke Woensdagavond in hotel ..Lion d'Or" onder leiding van de heer C-. Spaargaren werl gehouden, had een prettig verloop. Er waren bestuursleden, die vijf. tien en twintig jaar hun functie vervulden. Hun werd dank gebracht voor de arbeid in de loop der jaren verricht. De heren C. Spaargaren en Van Dijk, die twintig jaar in het bestuur zitting hebben en T. C. R. Smit die tien jaar zijn krachten aan de afdeling geeft, ontvingen een geschenk. De secretaris, de heer W. E. Zuurendonk deed in zijn verslag mededelingen over de viering van het veertigjarig bestaan der afdeling in Mei van het vorig jaar en over de stijging van het aantal leden. Het getal is vermeerderd met 207 en thans zijn meer dan 2700 leden ingeschreven. De heer H. van Donkelaar bracht het financieel verslag uit en de boeken sloten met een saldo af. De periodiek aftredende bestuursleden de heren C. Spaargaren en H. van Donkelaar werden herkozen. De heer C. Ligtvoet bracht verslag uit van de jaarvergadering der vereniging en verder zijn besprekingen gevoerd over de agenda van de komende jaarvergadering. Voorts gaf de voorzitter een overzicht van de bijeenkomsten en excursies welke in de komende maanden gehouden zullen worden. Op 3 Juni zullen de leden weer in de gele genheid worden gesteld aan een autobustocht deel te nemen. De dag wordt met een diner in „Dreefzicht" besloten. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensiounecrdcn heeft de minister van Sociale Zaken verzocht de mogelijkheid te scheppen gepensionneerden op te nemen in een verplichts ziekenfondsregeling.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7